Gewroet in Chili een teken aan de wand voor andere volken? Schetsen uit Santiago 'Arme wereld marcheert onontkoombaar naar socialisme' Nieuwe onthullingen schokken politicologen in VS Demagogie van de kindersterfte Christendemocraat Tomic: rROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 BUITENLAND 11 Vandaag een pagina over Chili niet omdat er een bijzondere actuele aanleiding voor is, maar omdat er nieuwe en in Nederland weinig bekende gegevens bekend zijn geworden over de Amerikaanse bemoeienissen met dit land en omdat wij enige nieuwe schetsen ontvingen van een anonieme Chileen, overgebriefd aan een vriend in Nederland. Op 13 november van vorig jaar publiceerden wij een eerste artikel van deze Chileen, handelend over de greep van de junta op het onderwijs, dat wij op diens verzoek ook aan de UNESCO opstuurden. Drie jaar geleden, op het UNCTAD- symposium in Den Haag, georganiseerd door de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie, riep een VN- deskundige van Perzische nationaliteit onder groot applaus uit: 'Of het Westen werkelijk meent wat het zegt als het de ecónomische groeicijfers niet meer absoluut stelt en de voor keur geeft aan sociale ontwikkeling, zal getoetst moeten worden aan wat er in de komende jarèn in Chili gaat gebeuren' Wat er gebeurd is weten we, maar over hoe het gebeurde en waar het toe leidde valt er nog veel te leren, kennelijk ook voor politieke wetenschappers in de VS, die er leesbaar door geschokt zijn, getuige hun artikelen in belangrijke politieke tijdschriften als Foreign Policy en Foreign Affairs. De lege vrachtauto's voor Santiago het zwaarste wapen dat de VS tegen Allende in stelling brachten was een vervoeFsstaking die in augustus 1973 tot het hoogtepunt van de chaos leidde. De Amerikaanse regering beschouwde de Chileense president Salvador Allen de als een gevaarlijk ver schijnsel. Daarom organi seerden de Verenigde Sta ten een breed opgezette serie maatregelen, die moesten leiden tot de val van Allende. Als andere landen binnen de westerse invloedssfeer een koers kiezen, die de Amerikanen niet zint, moeten ze maar rekenen op een even hard handige en doeltreffende terechtwijzing. Tegen een Amerikaanse ingreep, zo als in Chili, bestaat geen enkele garantie. Dat is, kort samengevat, de boodschap in het artikel van de Amerikaanse politicoloog Robert. Fagen in het laatste, nummer van. het degelijke kwartaalblad 'Foreign Affairs'. Amerika's rol bij de dramati sche omwenteling in Chili in september 1973 is nog steeds voer voor Amerikaanse be schouwers. Het grote publiek heeft zich nooit erg druk ge maakt over de vraag of de Verenigde Staten medeschul dig waren aan de dood van de Chileense president. In navolging daarvan hebben de politici er al evenmin veel woorden aan vuil gemaakt. Het Congres reageerde nogal laat en beperkte zijn veront- waardiging voornamelijk tot" de rol van de inlichtingen dienst, de CIA. Wurging Commentatoren buiten het parlement hebben zich van meet af aan veel gretiger op het geval Chili geworpen. Daarbij richtten zij zich eerst door Rimmer Mulder vooral op de economische maatregelen tegen het Chili van Allende. Totdat Allende in oktober 1970 aan de macht kwam hadden de Chilenen niet te klagen over de econo mische hulp van de VS. Zo pompte de Amerikaanse rege ring, in samenwerking met instellingen als de Wereld bank en de Inter-Amerikaan- se Ontwikkelingsbank, van 1964 tot 1970 ongeveer 1,1 miljard dollar in Chili. Aan die geldstroom kwam na de herfst van 1970 praktisch een einde. De VS stopten in feite hun directe economische en sociale hulp en de genoemde instellingen draaiden de kre dietkraan voor Chili zo goed als dicht. Gelijktijdig liepen de leningen van particuliere Amerikaanse banken aan Chili- met ongeveer tachtig procent terug.. Dit laatste had veel te maken met de aan kondiging van de Amerikaan se Export-Import Bank, dat voor leningen naar Chili geen garanties meer werdert ver strekt. Officieel is nooit toegegeven dat achter deze poging tot economische wurgmoord de bedoeling zat de regering Al lende uit de weg te ruimen. Nee, van een doelbewuste po- - litiek was geen sprake. Dat de regering van de VS niet zo scheutig met haar dollars was voor die uitgesproken anti- Amerikaanse Allende was be grijpelijk, nietwaar. De aarze lingen van- andere geldschie ters en de particuliere bedrij ven waren al evën legitiem. De particuliere ondernemer voelt, zich van nature niet. aangetrokken tot landen met regeringen, die een wezenlijke herverdeling van de macht en de welvaart nastreven. De aanhangers van deze rede nering hadden als sterk argu ment de wijze, waarop Allen de omsprong met de belangen van de twee grote Ameri kaanse kopermaatschappijen. Allende weigerde deze onder nemingen een extra-vergoe ding te geven voor de bezit tingen, die zij in Chili door onteigening kwijt waren ge raakt. De president vond dat zij al genoeg hadden verdiend aan de Chileense koper. De getroffen bedrijven antwoord den met een serie acties, die hard g,an kwamen. Het land leed toch al zwaar door de scherpe daling van de koper- prijzen. Deze snelle verslech tering van de economie van Chili was voor ondernemers een reden te meer dit land voorlopig te schrappen uit hun plannen. Begin vorig jaar nog schreef professor Paul Sigmund een verhaal in deze trant in Foreign Affairs. Kissinger Veel van- zijn vakbroédêrs vonden het echter meer voor de hand liggend toch maar verband te leggen tussen deze economische boycot en de wil van de Amerikaanse regering om Allende te laten misluk ken. Dat de regering niets op had met deze Zuidamerikaan- se hervormer kon bekend zijn. Niemand minder dan Henry Kissinger gaf kort na Allendes krappe verkiezingso verwinning in september 1970 uiting aan zijn bezorgdheid over de ontwikkeling in Chili. Op een bijeenkomst met journalisten sprak Kissinger (toen nog geen minister maar adviseur voor buitenlandse zaken) over 'het gevaar van een communistische regering in een belangrijk Zuidameri kaans land'. Hij filosofeerde wat over dë gevolgen die dat kon hebben voor naburige landen zoals het weinig sta- Op zaterdag 25 januari in dit vroege morgenuur omsingelen tientallen militaire trucks van alle kanten Villa O'Higgins, een arbeiderswijk in dë westelijke sector van de 'hoofdstad. Soldaten brengen mitrailleurs in stelling öp de kruispunten van de stratën terwijl een bewapende helikopter boven de wijk cirkelt. Vervolgens beginnen I soldaten met het geweer in de aanslag op de deuren van de bescheiden huisjes te bonzen. Overal hoort men het 5 huilen van kinderen die moeten toezien hoe hun vaders en hun oudere broers door gewapende mannen uit huis worden gehaald en op straat worden gezet, terwijl hun moeders en zusters handtastelijkheden ondergaan en meubels met bajonetten worden doorstoken 'om te zien of er geen wapens in veroorgen zijn'. Het is zomer in Santiago, traditioneel vakantietijdperk. Maar het zijn er maar weinig die daar nu van kunnen profiteren, de inkomsten van de meesten zijn nauwelijks voldoende om de week door te komen. Op het totaal van ongeveer achthonderd huizen in Villa O'Higgins zijn er deze morgen toch een paar leeg omdat hun bewoners met vakantie zijn. Er is dus niemand om open te doen. De militairèn worden ongeduldig en slaan de deuren met hun geweren aan stukken en halen ze leeg met het excuus dat het nu eenmaal niet ahders kan het zouden immers schuilplaatsen van extremisten kunnen zijn, met andere woorden: patriotten die zich tegen de junta verzetten. Alle mannelijke bewoners boven de vijftien jaar (in totaal ongeveer drieduizend) worden afgevoerd naar het voetbalveld van de wijk. En daar moeten ze dan blijven staan van zes uur 's morgens tot 's middags drie uur onder de steeds heter wordende zon In die tijd wordt iedereen door de militairen geïdentificeerd 'met de bedoeling na te gaan of er geen beschuldiging tegen hen kan worden ingebracht en of zij iiiet reeds gpzocht worden om politieke of justitiële redenen', .zoals een van de kj-anten in Santiago de volgende iporgen mededeelt. Tientallen van hen worden gevangen genomen en weggevoerd, hetzij naar de gevangenis, hetzij naar de martelcentra van de binnenlandse spionagedienst. Een routinezaak Wat er zich in Villa O'Higgins deze morgen heeft afgespeeld is niet buitengewoon in het Chili van vandaag. De bewoners van de volkswijken leven constant onder de dreiging van dit soort razzia's, uitgevoerd onder het voorwendsel van de opsporing van strafbare feiten, maar met het duidelijke doel om de schrik erin te houden. Om de mensen in het buitenland een idee te geven van de betekenis van zulke overvallen is het dienstig om kranten van de volgende dag in Santiago te lezen. Waarbij men er uiteraard mee moet rekenen, dat de communicatiemedia hechte bondgenoten van de junta zijn of geheel onder haar controle staan. In nog geen 250 woorden signaleert 'La Tereera (Derde Uur) 'een normale routine actie met het doel om extremistische elementen en aantasters van de openbare orde af te zonderen Het onderzoek van personen en woningen werd verricht door leden van de gewapende macht, die verder geen bijzonderheden over hun actie hebben gegeven Er was één ernstig gewonde, een burger,.die met een militair voertuig snel naar een eerste hulp-centrum werd overgebracht Een woeitiveerder van de poillie zei, dat er vijftig Jei.ncnienten zijn aangehouden' Dat zijn de belangrijkste elementen in het bericht van La Tercera het méést verspreide, dagblad in het land. Uit deze tekst valt af te leiden dat dit soort gebeurtenissen 'normaal' en volgens 'routine' voorkomen sinds de val en de dood van president Allende. Verder ziet men dat niemand zich de moeite getroost om ook maar de gerinste bijzonderheden té geven over dit soort acties of zich verantwoordelijk stelt voor de gevolgen ervan. Men bevestigt dat er een burger gewond is geraakt, maar zet zijn naam er niet bij en verdiept zich ook niet in de vraag hoe dat zo kan zijn gekomen. Tegenspreken De voorstelling van zaken die in nauwelijks 180 woorden wordt gegeven in 'El Mercurio' bevat nog al wat punten die met de weergave van La Tercera in strijd zijn. El Mercurio is het blad met de grootste invloed in regeringskringen en al meer dan een eeuw de woordvoerdster van het Yankee-imperialisme en de inheemse olichargie. Het gewaagt niet van een gewonde, en telt 68, arrestanten. Het lijkt erop dat een gewonde nieer of minder er niet op alankomt. Het is ook nauwelijks de moeite waard 'orp- het aantal arrestanten precies, te tellen. Wat komt het er nu op aan of 'iet ér 50 of 68 zijn? Waarschijnlijker is dat hun aanial de honderd •overschrijdt. Maar het is aLijd aan te hevelen om te sehiijven dal 'net minder is -ian hoeven'de auforiteifpn ook niet moe/.aam te gaan igei. wü. de aard ,an de v^nk'iïg ecïes was. uï'.uri - 'ag. bij hét tii i. e zon. staan er ii n op de L, n v, enkele m iien van de wijk 'Weg met de in i •- Her ilk .biele* Argentinië en het door links georiënteerde officieren bestuurde Peru. 'Het is één van die. situaties, die niet al -te gelukkig zijn voor de Ame rikaanse belangen', zó" vatte Kissinger samen. Wij weten nu dat de Ameri kaanse regering toen al lang bezig, was Allende tegen te werkert. De huidige CIA-di- recteur William Colby heeft toegegeven, dat bij de presi dentsverkiezingen van 1964 al, toen Allende het opnam tegen de christen-democraat Frei, de inlichtingendienst drie miljoen dollar besteedde om in het geheim de bestaan de oppositie tegen Allende te 'voeden'. Toen Allende in '70 weer 'n po ging waagde, was de CIA op nieuw van de partij en stak in elk geval 400.000 dollar in een Campagne tegen deze kandidaat. Deze Amerikaanse bemoeienissen konden niet verhinderen dat hij bij de al gemene verkiezingen welis waar geen absolute meerder heid maar toch wel de meeste stemmen kreeg. Het Chileense parlement koos hem vervol gens definitief tot president. De bezorgde Kissinger heeft de zaak daarna uiteraard niet op zijn beloop gelaten. In de zomer van 1970 was de Natio nale Veiligheidsraad, waarvan hij voorzitter was, al begon nen aan een speciale studie over Chili. Wat er allemaal precies bekokstoofd is toen Allende eenmaal aan de macht was, is nooit helemaal te achterhalen. Vast staat dat Kissinger zich persoonlijk met het geval Chili is blijven bemoeien. Opvallend is dat daarbij Charles Meyer, de on derminster voor de betrekkin gen met Zuid-Amerika, op een zijspoor werd gezet. Van hem is bekend, dat hij een gematigder aanpak wilde dan andere betrokkenen. Verder staat vast dat er al direct contacten tussen de Arperi kaanse regering en het, be- ':i:S drijfsleven over Chili zijn ge weest. Allendes weigering om de kopermaatschappijen tege moet te komen is vaak ge bruikt als verklaring voor de economische maatregelen te gen Chili, maar in feite wa ren bedrijfsleven en regering van de VS, in nauw overleg met elkaar, al bezig met die blokkade voordat de koper kwestie losbarstte. Hulp aan leger Ondertussen bleef de CIA ac tief. Volgens de verklaring van directeur Colby is er van 1971 tot 1973 acht miljoen dollar uitgegeven voor opera ties om het bewind van Al lende te ondermijnen. De CIA hielp de oppositie tegen Al lende en vergrootte de chaos, die door de economische sancties steeds ernstiger werd. In dit beeld past ook de goede behandeling, die het Chileense leger van de VS kreeg. Aan de economische hulp uit de VS was vrijwel een eind gekomen, maar de militaire ging volop door. Tussen 1970 en 1974 kregen de Chileense strijdkrachten 45,4 miljoen dollar van Ame rika, bijna een verdubbeling vergeleken met de vier voor afgaande jaren. Het was het leger, dat in september 1973 daadwerkelijk een eind maak te aan het bewind van Allen- SANTIAGO Half zes in de morgen het begint nog maar net te dagen in San tiago. Het is het uur waarop over de hele 4000 kilometer die het land lang is, van Arica tot Punta Arenas, de spertijd wordt opgeheven die van kracht is sinds fascisti sche militairen zeventien maanden geladen de constitutionele regering van presi dent Salvador Allende omver wierpen. lijdt honger' en 'Vrijheid voor de politieke gevangenen'. Ze zijn er 's nachts in de haast opgekladderd door personen die hun leven eraan waagden. Als zij betrapt zouden zijn door een militaire patrouille waren ze ter plaatse neergeschoten. Het lijkt maar een zwakke vorm van protest, niets vergeleken bij de bruutheid van het regime. Maar het'zijn onderlinge signalen van een volk dat onderdrukt kan worden met het geweld van wapens maar dat daarom nog niet overwonnen is. San i'iAGO Een seminarie over de volksgezondheid in 1111i op een van de .•mvöisiieifcen. Artsen, •jociolugen. economen en regeringsfunctionarissen horen de lezing aan van een ;<liviciarts die zich ongerust rnaakl over een stijgende i'urve van de 'ru'en-;ter"e over de u i» iOfficiële cijfers ontbreken maar hij heeft in een eigen onderzoek bij ziekenhuizen en bij navraag onder, collega's onrustbarende aanwijzingen gekregen. In 1972 was het kindersterftecijfer het laagst in de geschiedenis maar er manifesteert zich nu weer een duidelijke stijging. In de zaal staat iemand op die minder gelukkig blijkt te zijn met de opmerkingen van de kinderarts. Men geeft hem het woord. 'Het is zo goedkoop om te constateren dat de kindersterfte weer gestegen is', zegt hij. 'Maar, ik geloof niet dat he.t de taak van de regering is om dat cijfer kunstmatig te gaan drukken. We moeteji niet de demagogische politiek van de laatste jaren gaan Imiteren, zeker niet die onder het regime van Allende. In die tijd probeerde men de openbare mening en de internationale organisaties oncler de Indruk te brengen van enorme dalingen van het klndersterfte-cijfer. Die konden worden bereikt met allerlei speciaal georganiseerde preventieve campagnes. Anders gezegd: men besteedde enorme geuisommen aan de sociale ontwikkeling inplaats van die in ae economische '»n'.wikkeling te steken Ja. Juntaleider Pinochet neemt een parade af op de Dag van de Nationale Onafhankelijk heid. mijne heren, het wordt eindelijk tijd dat we het gaan begrijpen: het kindersterftecijfer is niet anders dan een weerspiegeling van de economische ontwikkeling. Laten we dus eindelijk de demagogie erbuiten houden. Wat ons moet interesseren is de verhoging van het bruto- nationaal produkt. Het is best mogelijk dat het percentage van de zuigelingensterfte nog gedurende enkele jaren zal blijven stijgen, hoe ongelukkig dat ook is. Maar als wij slagen in onze economische taakstelling dan zal men op een gegeven moment dat cijfer vanzelf zien dalen, niet op een kunstmatige, maar op een gezonde manier'.. De toehoorders zien elkaar verbaasd aan. Maar de man die dit in het midden bracht was heel ernstig. Het is een econoom met een belangrijke funcrie in het nationaal planbureau. Zijn zienswijze zijn een trouwe weergave van wat de militaire junta met o 'ie oor.iitgang bedoelt. de. Na die staatsgreep (op 11 september) ls de andere hulp aan Chili weer snel op gang gekomen. Op 18 september al kwam de eerste lening van de Inter-Amerikaanse ontwikke lingsbank los (groot: 65 mil joen dollar). Het Amerikaan se ministerie van landbouw volgde snel met twee lenin gen voor graan-aanlcopen. Minister Butz daarover: 'Deze leningen zijn in het belang van de natlcnale veiligheid. In wezen is het een diplomatieke beslissing'. Met andere woorden: het is Ame rika's beiang Om de nieuwe machthebbers in Chili op de been te heipen. Oude opvattingen De rol van de VS in het Chileense drama lijkt, zo langzamerhand genoeg gea nalyseerd. Het meeste wat daarover totnutoe bekend is geworden wijst er op dat er wel degelijk sprake was van een op hoog niveau uitgestip pelde en geleide campagne met als belangrijkste doei Chili weer in het gareel re krijgen. Daarmee zag prof Sigmund tot zijn ontsteltenis hoe zijn veronderstelling dat er nooit van opzet sprake was geweest door de feiten ach terhaald werd. Robert Fagen (een hoogleraar van de Stan- ford-unlversiteit) snijdt in zijn laatste beschouwing in Foreign Affairs een ander thema aan. Hij vraagt zich af of in de toekomst kan woeden voorkomen datAmerika zich weer vergrijpt aan- een demo cratie in hei buitenland. Zijn antwoord is weinig bemoedi gend. Fagen betoogt dat de opera- tie-Chili een uitvloeisel was van oude, diep gewortelde op vattingen over Amerika's rechten en plichten In de we reld Er was een land binnen de westerse Invloedssfeer, dat 'dreigde af te glijden naar het communisme.' Volgens de the orie van de dominostenen (als de eerste valt, valt de volgende ook) stond daarom ,de toekomst van het hele vrije westen en dus van de VS in Chili op het spel. In zo'n geval heeft Amerika niet alleen het recht maar zelfs de plicht in te grijpen. Het gaat dan 'mmers om 'nationale Amerikaanse belangen'. Aan dit 'nationale belang', waar onder In de praktijk meestal ook de gewone zakelijke be langen van het Amerikaanse bedrijfsleven vallen, worden de verlmgens en rechten van het betrokken land dan tijde lijk ondergeschikt gemaakt. Fagen voorspelt, dat dit me chanisme nog wel enige tijd zo zal blijven werken en noemt Portugal met name als mogelijk volgend slachtoffer. Verzuchting Het probleem ls. zo meent hij, wat wij zien als 'Amerikaans belang'. Het is aardig, dat het Congres eens nagaat wat de CIA allemaal heeft uitge spookt en uitzoekt hoe be trouwbaar verklaringen van regeringsfunctionarissen zijn, maar daarmee ls Amerika's buitenlandse politiek niet veranderd Er is pas echt iets veranderd, aldus Fagen, als de Amerikaanse regeerders de verkiezing van een Salvador Allende, waar dan ook ter wereld, niet direct zien als een bedreiging voor het be lang van Amerika. Alleen als Amerika zo'n verkiezing kan zien als de vrucht van een 'historische strijd voor sociaie rechtvaardigheid door een uitgebuit volk' kan er sprake zijn van een 'nieuwe Ameri kaanse buitenlandse politiek'. Maar het kal nog wel jaren duren voordat wij zover zijn, verzucht de Amerikaanse po liticoloog Robert Fagen. Ten langen leste heeft nu ook Radomiro Tomic leider van de linkervleugel der Chileense christendemocraten zich over de staatsgreep en haar gevolgen uitgelaten. Hij deed dit in een interview met het in Rome uitgegeven blad 'Chile-America'. De verslagen presidentskandidaat uit 1969, die na de coup is uitgeweken naar de VS, blijft betreuren dat de Unidad Popular altijd eerder geprobeerd heeft de christendemocraten onderling te verdelen dan zich werkelijk met hen te verstaan. Over de junta zegt hij, dat deze over de hele linie is gestrand en bezig is 'niet alleen het land maar ook de nationale gemeenschap te verwoesten'. De Juntaleden mogen-zich er dan op beroepen dat zij het land van 'de demagogen, de communisten en de politici' hebben verlost, hun program van economische ongebon denheid loopt volgens Tomic volkomen vast. 'Dit echec kan er toe leiden dat zich voor Chili een nieuwe historische mogelijkheid zal voordoen, die ontstaat uit een andere manier van denken en voelen en die zich zal uitdrukken in een machtige volksbeweging, welke eerder sociaal dan poli tiek is in haar Uitgangspun ten. Ik hoop dat de christen democraten, tenminste de meerderheid onder hen, daar de woordvoerders van zullen zijn. Indien daarentegen onze partij beheerst blijft door het perspectief van het centrum en door de behoefte aan ge matigdheid. dan heeft de christen-democratie in Chili geen toekomst meer. Of men het wil of niet: het reformis me is in Chili gedoemd om te worden opgevat als het ande re gezicht van rech's. De ar me wereld marcheert onont koombaar en snel op naar het socialisme'. De junta heeft niet alleen teniet gedaan wat de Unidad Popular tot stand had ge bracht, zij heeft het beleid van de laatste zes regeringen van Chili om het fonds aan openbare middelen te vergro ten geheel geliquideerd. Alle openbare bezit is terugver- kocht naar particulieren, die bij gebrek aan eigen kapitaal op krediet kunnen kopen on der uitzonderlijke gunstige voorwaarden. De junta heeft de neiging om alle staatsdeel neming aan te wrijven dat zij ondoelmatig is maar de enige sectoren die in Chili nog ren deren zijn die van de koper, de steenkool en de nitraten, sectoren die door de regering van Salvador Allende genati onaliseerd waren. De econo mische politiek van de junta leidt volgens Tomic ook tot verarming van de midden klassen. Vroeger of later zullen de de- sastrueze resultaten van de politiek van de junta ook in de strijdkrachten zelf Inge zien worden, want die vormen nog altijd een integrerend deel van het volk. Onvermij delijk zal men zich daar gaan afvragen of het inderdaad de vaderlandse plicht is miljoe nen Chilenen ertoe te dwin gen zich op te offeren om de opeenhoping van kapitaal mogelijk te maken niet voor de staat maar voor enkele duizenden ondernemers. To mic gelooft dat de dag zal aanbreken waarop een nieuwe regering aantreedt, bestaande uit burgers en militairen die gelijkelijk overtuigd zijn van de noodzaak om in Chili een socialistische maatschappij op te bouwen, gebaseerd op hu manitaire waarden en met steun van de overweldigende meerderheid van de Chilenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11