Ook Van der Stoel onthoudt Tweede Kamer gegevens tenault zoekt 't hogerop Tien stellingen tegen 'toets' zesdeklassers autobiografie >rd Escort: modern gelijnd Autokeus Vaste commissie buitenlandse zak en hoort soms minder dan journalisten Shell vindt snelle test van loopvlakrubber Suzuki-motorfiets met Wankelmotor Honda gaat Britse Fords verkopen in Japan Resultaat als geheel slikken of verwerken... Vandaag beginnen er 90.000 kinderen V/KWARTET DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 BINNENLAND/AUTO 9 Sicco de Jong eulse Ford-fabriek heeft met het nieuwe type Escort dit jaar een moderner gelijnd model bracht, dat zich onderscheidt doordat het zo compleet is. Het biedt voor z'n klasse een alles- redelijke ruimte. De stoelen zijn verbeterd en zitten veel prettiger dan bij de vorige versie. door P. L. van Enk staat toch nog tegenover, dat ;cort wat motorprestaties en ging betreft geen uitblinker lar bovenal dat de vering van gen door de starre achteras te »lijft. Dat doet weer afbreuk et goede zitcomfort. Trouwens omfort is ook verhoogd danzij paald niet luidruchtige motor, ins echter nog tegenviel is het ïeverbruik. Ook al is nor- lenzine voldoende, eden de allergoedkoopste ver- Ie Escort 1100 Base, 9.309 en de 1300 GL Automatic, 0.945 gulden kost plus 1.154 voor de automatische trans- Een transmissie, waarmee nu ook op z'n laagstgeprijsde uitkomt, en die ons best het is de C 3-versnellings- pan de geheel op transmissies cialiseerde nieuwe Ford-fa- te Bordeaux. itvoering >cort 1100 en 1300 Base de ïitvoeringen dus hebben al aard radiaalbanden, rembe- tiging, verstelbare rugleunin- een elektrische ruitesproeier en ruitewisser met twee snel- Voor precies 499 gulden komt men aan de L-ultvoe- die verchroomde bumpers met rubber stootrand bij ase zijn de bumpers matzwart verder een vloertapijt, ach- itverwarming en achteruitrij- en. De Escort GL heeft dan vierkante halogeen koplampen, •asis van de 1300 bestaan ver- len nog luxere Sport en Ghia, als enige ook met 1600 cc- leverbaar zijn. 1100 cc-motor is naar onze te minvermogend voor de Met 48 DIN-pk moet men in de toeren komen om de acceleratie uit te halen en loopt het benzineverbruik flink We bleven zowel met die 1100 als met de 1300 GL in de van de 1 op 10, waarbij de natische transmissie van de te natuurlijk tevens brandstof de. De 1300 cc-motor moet dus iger zijn en daarbij dan een re- DEN HAAG Niet alleen minister Vredeling van defensie is zoals uit onze krant van gisteren is gebleken mikpunt van toenemende kritiek wegens zijn terughoudendheid bij het verstrekken van inlichtingen over de achtergronden van zijn beleid aan het parlement, maar óók en misschien nog méér wekt zijn collega Van der Stoel (buiten landse zaken) ergernis in de Tweede Kamer door het achterhouden van gegevens, die men voor het beoordelen van zijn beleid moet kennen. De klacht Is dat zelfs de vaste commissie voor buitenlandse zaken het forum waarvoor hij onder het zegel van vertrouwelijkheid me dedelingen kan doen nauwelijks meer en soms zelfs minder van hem te horen krijgt dan de journa listen die hem na ontmoetingen met buitenlandse collega's op pers conferenties ondervragen. Het gevolg daarvan is ook hier dat de Kamer ternauwernood greep heeft op het beleid van de minister in multilaterale onderhandelingen, zoals die in de ministerraden van de NAVO of de EG. De vaste com missie komt van de heer Van der Stoel niet te weten, met welk doel hij die onderhandelingen binnen treedt, wat zijn onderhandeling- De Ford Escort L: compact en compleet. delijke acceleratie bieden: dat was in de 1300 GL Automaat al merk baar. Deze moto levert 57 DIN-pk. Wat minder sterk blijkt bij deze automaat de combinatie met een automatische choke, waardoor bij koude motor de versnellingshendel in de rijstand zetten al gauw kon betekenen dat de motor afsloeg. De 1100 Base heeft een handchoke en dan kan men zelf de motor aan het draaien houden. Wat ons aan de uitrusting van de Base tegenviel was de heupgordel, terwijl de 1300 GL een driepunt gordel heeft. Remmen De kritiek ten aanzien van de weg- ligging is niet zodanig, dat hiermee de auto ook aan veiligheid inboet. Het is meer het wegtrekken van de achterwielen in een bocht, waar men. rekening mee moet houden. Het remmen met schijfremmen voor de 1300 cc en 1600 cc -r- voldoet prima. Het 3,99 meter korte wagentje is zeer goed wendbaar in stadsverkeer en gemakkelijk te parkeren. Het uitzicht rondom is goed. Ventilatie, verlichting en verwarming voldoen aan hoge eisen en ook de afwer king van de nieuwe Escort mag er zijn. De ruimte blijkt acceptabel: behalve voor de knieën van de achterpassagier. De bagageruimte is op maat; de benzinetank echter wat klein gehouden: 41 liter. Maar de prijs in aanmerking nemende is de Ford Escort er zeker danig op vooruitgegaan. Shell Nederland Chemie b.v. te Rotterdam heeft een snelle testme thode gevonden om de kwaliteit van loopvlakiubber te analyseren. De toestand waarin dit rubber ver keert, is van belang omdat die me de de silpweerstand van de banden bepaalt. Nu binnenkort voorschriften voor een minimum profieldiepte actueel worden, wordt daarmee ook ten de le een minimale slipweerstand vastgesteld. De vraag blijft dan nog hoe oud het rubber is en of het ook niet kwalitatief aan vervanging toe blijkt. Dit kan Shell nu met een monster van tienden van milli grammen al meteen vaststellen. Het is echter de vraag of dergelijke proeven ook in de praktijk zin heb ben, temeer nu de automobilisten hun banden sneller zullen vervan gen. Dlutie bij Renault 1945-1975: van Renault 4 tot Renault 30, van klein tot groot, van motor achterin tot voorwielaandrijving, ïault brengt het nieuwe model 30TS eind april in Frankrijk uit. In de loop van de zomer komt de wagen, die rond 20 mille zal kos- in Nederland. Nieuw is o.m. een dubbel remsysteem, dat altijd werkt op de aangedreven voorwielen. Franse Régie Renault, na de tweede wereldoorlog begonnen met kleine modellen het Viertje it dit voorjaar de stap naar de klassewagens. De komst van de zescilinder Renault 30 TS wordt >r de fabriek 'noodzakelijk' genoemd. irzijds gaat Renault voort op de 1965 ingeslagen weg, toen de i werd uitgebracht." Vooral de tste jaren kwamen de grotere ten meer in trek. In 1972 ver een de sportwagenserie 15-17 en rig jaar kwam de 16 TX met •tere motor en vijfversnellings- Wie tot nu toe echter een •klasse-auto wenste 'was veelal Iwongen het elders dan bij de inse merken te zoeken', aldus nault. Intussen is nu de Citroen verschenen en komt in septem- nog de nieuwe zescilinder Peu rt. neinde de produktiekosten voor motor het duurste onderdeel elke auto te drukken heb- n Renault en Peugeot samen met •Ivo de Sociêté Franco-Suédoise Moteurs PRV opgericht. Deze aatschappij bouwt in Noord- ankrijk aluminium zescilinder - (rtoren. waarvan de cilinders drie drie onder een hoek van ne- ntig graden zijn opgesteld. Deze 6 motor met een inhoud van 64 cc is vorig Jaar augustus door •Ivo geïntroduceerd op het model 4, in oktober door Peugeot in de 4 Coupé en nu door Renault op 30 TS. De motorvermogens ver- hillen echter iets: 140 DIN-pk de Volvo, 136 pk voor de eugeot en 131 pk voor de Renault, enault houdt door een ingenieus trburatiesysteem de verbranding de motor zo groot mogelijk, wat ellicht aan maximum-vermogen ts scheelt, maar hetgeen het ben- neverbruik en de verbranding van dus relatief schone uit- atgassen ten goede komt. De 30 5 wordt dan ook met een gewone ierversnellingsbak geleverd. Als stra is echter een automatische "ansmissie verkrijgbaar. Voorzieningen Iet de Renault 30 TS hebben de constructeurs van de Franse fa briek die veiligheidsvoorzieningen op de serieproduktie toegepast, die economisch haalbaar bleken. Hier mee brengen zij hun theorie in praktijk, dat de tegelijk met de Renault 30 TS ontwikkelde veilig heidsauto BRV die ook op de Personenauto-RAI te zien was de aanzet vormt om stap voor stap tot veiliger constructies te komen. Juist bij een auto in de hogere prijsklassen komen daarvoor extra financiële middelen beschikbaar; de koper betaalt meer voor de auto, dus ook meer voor veiligheid. Voor het eerst werkt Renault nu met een voorruit van gelaagd glas, met automatisch oprollende gor dels, met een schuimplastic bekle ding voor het instrumentenbord en met een speciale verankering van de stoelen. Het is zeer wel mogelijk dat deze voorzieningen, nu eenmaal in produktie. later ook op de klei nere modellen worden overge bracht. De opbouw van de carrosse rie is zowel afgestemd op een veili ge 'botsstructuur' als op zuinigheid in benzineverbruik door aerodyna- miek in de vormgeving. Maar daar bij heeft ook weer het uitgangspunt dat de wagen vijf deuren moest hebben vooropgestaan. Als vijfdeurs model is de Renault 30 TS uniek in zijn klasse. Renault heeft zo langzamerhand allerwegen navolging gevonden met het utili teitsbeginsel, dat het achterste deel van de auto via een achterklep toegankelijk moet zijn als bagage ruimte. Hiermee is Renault in 1961 begonnen: toen de huidige R4 het oude Viertje opvolgde. Dat oude Viertje, de Dauphine en de R8 en R10 hadden de motor achterin. Maar allengs zou Renault ?na 1961 overgaan op voorwielaandrijving en thans kent het Franse merk niet anders meer. Waarmee het ook we reldwijd nummer één in de produk tie van voorwielaandrijvers is ge worden. De Renault 30 TS onderstreept dit nog eens, want tot nu toe waren Audi met de 100 en Citroën met de DS de enige succesvolle Europese fabrieken van grote voorwielaan drijvers. Hoewel ook British Ley- land pogingen in die richtingen heeft gedaan: die echter tot voor kort goeddeels mislukten. Maar de Engelsen komen op 26 maart met een nieuwe Austin zescilinder, die stellig een tegenhanger van de Re nault 30 TS wordt. Merkentrouw De interesse van de grote autofa- brieken zoals Renault, en British Leyland-Austin, om grotere auto's te gaan bouwen, vloeit voort uit de wens tot behoud van merkentrouw. Het overstappen naar op de top klasse gespecialiseerde concurren ten, als BMW, Mercedes en Volvo, omdat de ontwikkeling naar grotere auto's toch doorzet, was de Europe se giganten al lang een doorn in het oog. Fiat kocht ook om die reden in Turijn Lancia, welk merk met de voorwielaandrijver Beta even boven de middenklasse komt. VW nam deel in Audi-NSU. Maar de Britten en Fransen, elk met hun brede aarl bod van voorwielaandrijvers, bouwen hun gamma steeds meer uit. En ook op grond van dit tech nische principe, dat bijvoorbeeld in Amerika alleen voor enkele van de allergrootste types gebruikt wordt en in Japan slechts voor de klein ste wagens, zoals de Datsun Cherry en de Honda. Renault is thans stellig in voorwiel aandrijving het meest universeel. En mag daaraan toevoegen ratio neel te zijn, waar het gaat om de combinatie van comfort en veilig heid. ruimte en wegligglng. snel heid en zuinigheid. Ook de nieuwe 30 TS getuigt daarvan. De Japanse auto- en motorrijwiel- fabriek Suzuki is de export van de motorfiets Suzuki RE-5 Rotary naar Nederland begonnen. Dit model heeft een Wankel-motor met één kamer van 500 cc, die goéd is voor 62 SAE-pk vermogen. Importeur NIMAG b.v. te Leidschendam zal de nieuwe Suzuki volgende maand op het RAI-Motorweekend voorstellen. De prijs bedraagt 7.999 gulden. De Suzuki -motorfiets RE-5 Rotary heeft vijf versnellingen en bereikt een snelheid van 180 km. per uur, aldus de fabriek. In de motorver koop in Nederland staat Suzuki op de tweede plaats na Honda. De Wankel-motor heeft als voordeel een kleine omvang en is vooral daardoor geschikt voor motorrij wielen. staktiek is, noch ook in hoeverre hij daar wel of niet zijn zin heeft gekregen. De Kamer krijgt het onderhande lingsresultaat in zijn geheel te slik ken of te verwerpen. Maar omdat verwerpen wegens de internationa le consequenties ervan grondeloos ingewikkelde en mede daarom hoogst ernstige politieke verwikke lingen teweeg zou brengen, wordt er altijd geslikt. Er is maar één manier voor de Kamer om dit soort onderhande lingsprocessen te controleren en waar nodig bij te sturen en dat is, het beleid stap voor stap te volgen en te bespreken. Maar dan zou zij van de hoofdlijnen van die proces sen op de hoogte moeten worden gehouden en minister Van der Stoel is daartoe niet bereid. Hij wil informaties van deze aard zelfs niet kwijt aan de vaste commissie. Men kan zelfs zeggen dat de minis ter die commissie voor geen cent vertrouwt, sinds hij tot zijn ont steltenis heeft moeten ervaren hoe vorig jaar zo ongeveer na elke be sloten vergadering mededelingen die hijals vertrouwelijk had be doeld. op de voorpagina's van kran ten verschenen. De commissie is zo heeft de heer Van der Stoel wel eens verstoord gemompeld 'zo lek als een mandje'. Nu zijn de gegevens die naar de pers uitlekken meestal ter nauwer- nood van betekenis, maar in één geval moet ook de voorzitter van de vaste commissie, PvdA-afgevaardig- de Dankert van 'een ernstige zaak' spreken. Dat was toen in het na jaar van 1974 een deel van de instructie van de Nederlandse dele gatie naar de zeerechtconferentie uitlekte. Een van commissieleden (die onbekend is gebleven heeft zich door die gegevens aan een journalist door te vertellen aan een ontoelaatbare indiscretie schuldig gemaakt. De delegaties van de on derhandelingspartners zullen er dankbaar van hebben geprofiteerd. De minister heeft de commissie dan ook een boze brief geschreven die evenwel weinig resultaat had omdat luttele weken later weer ver trouwelijk bedoelde informatie op straat kwam. De minister vertelde op zeker moment dat hij met de ambassadeur van de VS in Neder land, Gould, een bezoek aan de Amerikaanse minister Kissinger voorbereidde, waarna de volgende dag een ochtendkrant meldde dat Van der Stoel bij Kissinger op be zoek zou gaan en dat de fractielei der van de CHU. dr. Kruisinga hierbij een bemiddelende rol had gespeeld. Van der Stoel reageerde meteen nogal gestoken op dit (o- verigens niet serieus te nemen) be richt en ook die reactie stond even later zonder mankeren in de krant. Dit alles was de minister teveel; hij heeft de vaste commissie in een koele, vormelijke brief meegedeeld dat hij zich voortaan genoodzaakt zou voelen, bij het doen van mede delingen rekening te houden met het risico dat zij zouden kunnen worden gepubliceerd. Deze brief is van 6 december, maar de commis sie heeft er nog niet met de minis ter over gesproken. De Japanse autofabriek Honda heeft zich bereid verklaard de en gelse Ford Cortina 2000 E in Japan te verkopen via de dealers van het eigen merk. Honda's grootste model is de Civic 1500. Vorig jaar heeft Ford in Japan driehonderd Corti- na's verkocht. British Leyland heeft Toyota voor gesteld de verkoop van de merken Jaguar en Rover in Japan te be hartigen: de wagens van beide merken komen in klasse boven de grootste Toyota, de Crown. Toyota is hierop tot nu toe niet ingegaan. In Engeland bestaat - ook in het parlement - grote kritiek op het feit, dat Japanse merken hoge ver kopen in Engeland behalen, maar Britse merken er in Japan nauwe lijks aan te pas komen. Van alle in Japan verkochte auto's komt nog geen drie procent uit het buiten land. In Engeland bedraagt het im port-aandeel al omstreeks dertig procent. Alleen al het Japanse merk Datsun verkoopt in Engeland één op de vijf geïmporteerde auto's. Van onze onderwijs redactie Elk jaar organiseert het Centraal Instituut voor Toetsontwik keling (CITO), een semi-overheidsinstelling in Arnhem, een schooltoets voor zesdeklassers. Vanaf vandaag doen daaraan negentigduizend kinderen mee. Dat zijn niet alle zesdeklas sers, want in sommige plaatsen werkt men met eigen toetsen of doet men het zonder toetsen. Deze schooltoets Is een soort massaal proefwerk, dat kennis en inzicht van de leerlingen test via meerkeuzevragen (het goede antwoord uitkiezen uit een serie van drie of vieren dat aankrui sen). De computer kijkt de ant woorden na en berekent dan een percentiëelscore. Die score geeft aan welke positie een leerling inneemt ten opzichte van zijn medeleerlingen in een bepaalde streek. Bijvoorbeeld: percentiëel score zestig betekent dat veertig procent van de kinderen het be ter heeft gedaan en 59 procent slechter. In gebieden waar men de CITO- toets gebruikt zijn de toetsuit- slag en het advies van het hoofd van de lagere school bepalend voor de beoordeling. Op grond van dat oordeel kan een school voor voortgezet onderwijs beslis sen of ze die leerling wel of niet wil aannemen. Beslist de school negatief dan kunnen de ouders altijd nog proberen: ergens an ders een gaatje te vinden. Lang niet alle scholen voor voortgezet onderwijs willen via een toets te weten komen hoe hun toekomstige leerlingen het op de basisschool deden. Over het algemeen heeft een zesdeklasser alleen het advies van het schoolhoofd nodig om toegelaten te worden tot het voortgezet onderwijs. Alleen de VWO- en HAVO-scholen vragen daarbij nog een beoordeling. Dat kan een psychologische test zijn, een toelatingsexamen, een proefklas of een toets. De CITO-toets mag dan op grote schaal gebruikt worden in het onderwijs, dat wil niet zeggen dat er niet van vele kanten kri tiek op deee toetsen geuit is en nog steeds wordt. Die kritiek richt zich vooral op de manier waarop de toets gebruikt wordt. Wij zijn het met die kritiek eens. In de vorm van tien stel lingen volgt hieronder wat we op de toetsen tegen hebben en waarom. Stelling 1 Een toets kan ge bruikt worden als hulp bij het stellen van een diagnose, name lijk om vast te stellen wat een leerling wel en niet begrijpt of weet. Op grond daarvan kan een school inzicht krijgen in hoever re het onderwijs aan de behoef ten van die leerling tegemoet komt. De CITO-toets wordt ech ter in de praktijk niet gebruikt om kinderen verder te helpen, maar om hen te selecteren. Stelling 2 Door het werken met percentielscores toetst een school niet alleen de leerling, maar eveneens de school en de buurt of streek, waarin de leer ling woont. Stelling 3 De CITO-toets is er ten behoeve van het voortgezet onderwijs dat men voor geselec- leerde kinderen wenst. Stelling 4: Het is vreemd dat de cijfers van een scholier aan het begin van het voortgezet on derwijs zo'n belangrijke rol spe len, terwijl de cijfers die hij voor zijn eindexamen haalt geen enkele rol spelen bij de overgang naar het tertiair onderwijs. - Stelling 5 Een schooltoets kan alleen Intellectuele vaardig heden meten. De praktische cre atieve en sociale vaardigheden van een leerling kunnen niet op deze manier gemeten worden terwijl juist die vermogens een steeds belangrijker rol gaan spe len in het voortgezet onderwijs. Niet de hersens Stelling 6 Het is allang be kend dat niet de hersens van een kind alleen bepalend zijn voor zijn latere succes op school en in de maatschappij. Zolang er veel teveel onzekere of moei lijk meetbare factoren bij het voorspellen van schoolsucces meespelen is het onverantwoord zo'n gewicht aan een kennistoets te geven. Stelling 7 Zolang niet vastge steld is waarvoor het onderwijs dient en aan welke eisen het moet voldoen, horen er geen toetsen te worden afgenomen. Een discussie over de doelstel lingen van het onderwijs moet voorafgaan aan het meten van resultaten. Stelling 8 Het maken van toetsen wakkert de onderlinge wedijver tussen scholieren aan. Stelling 9 De schooltoets legt een druk op de school, waardoor de kinderen een deel van hun laatste jaar op de basisschool in een zenuwachtige sfeer door brengen. Stelling 10 De schooltoets is in zoverre pedagogisch verant woord, dat daardoor een kind al vroeg leert hoe de maatschappij ln elkaar zit. Sinds deze geschiedenis staat Van der Stoel natuurlijk betrekkelijk sterk als hij zijn gebrek aan mede deelzaamheid verdedigt. Hij kan er op wijzen dat zelfs precaire infor matie als gegevens over onderhan delingsinstructies bij de vaste com missie niet veilig zijn. De commis sie zal in elk geval met de minister niet verder komen wanneer zij hem niet bijzonder stevige garanties voor discretie biedt. Domper Intussen hebben de commissieleden nog niet gemerkt dat Van der Stoel geheimzinniger is geworden. 'Hij zei al zo ongeveer niets en minder dan dat, kan nu eenmaal niet', zei ons een van hen. Algemeen wordt getuigd dat 's ministers gesloten heid een complete domper is na de bijna ongeremde openheid van zijn voorganger Schmelzer, die op zijn beurt een verademing was na Luns, die precies losliet wat hij wilde loslaten en dat was niet veel. Luns was in zoverre 'open' dat hij er niet tegen opzag, ambtenaren die hem tijdens zijn overleg met de commissie terzijde stonden, voor joker te zetten. Ook liet hij soms van zeer persoonlijke gevoelens je gens buitenlandse ambtgenoten blijken. (Eban heeft hij bijvoor beeld eens 'nog de, minst onsympa thieke onder de Israëlische leiders' ge noemd). Zo gaf hij de commis sieleden het gevoel, direct betrok ken te zijn bij de wereldpolitiek van de groten der aarde (een ook Kamerleden zijn ijdele mensen). Schmelzer gooide na Luns ook voor zakelijke inlichtingen alle deuren open. Deze minister scheen in het geheel niet bang te zijn, te laten blijken van zijn bedoelingen met onderhandelingen en démarches in supranationale organen. Hij praatte tijdens het besloten overleg met de commissie zozeer honderduit dat sommigen hem ervan verdachten dat hij zelf niet helemaal ten volle het belang doorzag van hetgeen het verklapte. Stroef Dat Van der Stoel zit in een zich progressief noemend kabinet heeft hem niet verhinderd, dit alles on verbiddelijk terug te draaien. Zijn aanmerkelijk stroevere manier van omgaan met de woordvoerders voor buitenlandse zaken uit de Kamer wordt op het Binnenhof in verband gebracht met de wat stijve, forme le, ambtelijke stijl, waarmee hij po litiek bedrijft, maar ook met het feit dat hij beter dan destijds Schmelzer de portée ziet van de mededelingen die van hem worden verlangd. Overigens zijn het hier vrijwel al leen de progressieve fracties die deze mededelingen verlangen en die maar nog niet sinds lang staan op 'de rechten van het par lement'. En het zal wel niet toeval lig zijn dat de progressieven die rechten met meer klem opeisen naarmate zij het beleid van Van der Stoel (en van Vredeling) meer willen bijsturen. Die bedoeling heb ben de christen-democraten en de VVD veel minder. Dat zij niet of nauwelijks pleiten voor meer open hartigheid zal dan ook wel evenmin toevallig zijn. Na gijzeling Onderzoek naar mishandeling in gevangenis Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hoofdofficier van justitie in Den Haag, mr. A. W. Rosingh, is bereid de rijksrecherche te laten onderzoeken of de 27-Jari- ge Jan B. uit Den Bosch mishan deld is, nadat op 31 oktober een eind was gemaakt aan de gijzeling in de Scheveningse gevangenis. De raadsman van B., mr. P. Smidt van Gelder, zal daartoe bij de Haagse hoofdofficier een klacht indienen. B. hoorde dinsdag wegens zijn aan deel in de gijzeling een gevangenis straf van zeven jaar tegen zich eisen. In het zogeheten laatste woord, waarop iedere verdachte recht heeft, beklaagde hij zich uit voerig over een groot aantal wreed heden die de bewaarders zouden hebben begaan. 'Ze hebben me alle hoeken van de cel laten zien', zei hij onder meer. De manier waarop hij was behandeld, noemde hij 'bij de beesten af'. De mishandelingen zouden na af loop van de gijzeling hebben plaatsgevonden in de Scheveningse gevangenis en in het huis van be waring, in hetzelfde gebouwencom plex ondergebracht, waarheen B. enkele dagen later werd overge bracht. In het huis van bewaring heeft B. enkele weken lang in een strafcel gezeten. In december werd hij op transport gesteld naar de gevangenis Esserheem in Veenhul- zen, waar aan de mishandeling een einde kwam. Tot nu toe had Jan B. ervan afge zien een klacht in te dienen, omdat' hij bang was voor wraak. Mr. Smidt van Gelder zei ons gisteren dat eventuele mishandeling moeilijk te bewijzen is, maar dat enkele gede tineerden er wel getuigen van zijn geweest. Mr. Rosingh, die de be handeling van de Scheveningse gij zelingszaak bijwoonde, liet de raadsman van B. na afloop weten dat hij na ontvangst van een klacht een onderzoek wilde laten instellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9