Uitzendkrachten mogen jonger dan 18 jaar zijn 'Het onderwijs is een heerlijk vak' PTT-vrouweri klagen bij Den Uyl Haagse kamerhuren zijn veelal schandalig hoog Miljoenen nodig voor uitbreiding Leidse vuilverwerking In Den Haag binnenkor verbetering taxivervoer Manifestatie voor GDS 25 jaar Vragen over profiel wijziging van Leidse winkelstraat solidariteit met rijksgenoten Directeur overtrat winkelsluitingswet boete 2500 gulden Straatroof berustte op fantasie KG 7 viste vliegtuigmotor op TROUW/KWARTET DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Directeur uitzendbureau ontslagen van rechtsvervolging Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG/LEIDERDORP Overeenkomstig de eis van de Officier van justitie bij de economische politierechter, is de directeur van het uitzendbureau Actief Industrie te Leiderdorp ontslagen van rechtsvervolging. De dagvaarding was, dat het bureau heeft bemiddeld in de uitzending van ar beidskrachten beneden 18 jaar. Dit betrof dan voornamelijk vakan tiehulpen. Aanvankelijk was door de minister van sociale zaken daar toe vergunning verleend, doch die werd op 23 mei 1973 geweigerd. De vereniging Algemene Bond Uit zendbureaus te Amsterdam (ABU) met 62 leden, tekende daartegen bezwaar aan. waarna de Raad van State de kwestie behandelde. Bij beslissing van de Kroon van 19 december 1974, is de beschikking van de minister vernietigd, zodat genoemde arbeidskrachten gedu rende vakantieperioden wel arbeid mogen verrichten en door het bu reau mogen worden uitgezonden. De minister had zijn bezwaren ge- Huldiging koordirigent A. Gebel in Mirtekerk DEN HAAG In de Mirtekerk aan de Vierheemskinderenstraat wordt zondagmiddag 2 maart om vier uur een bijzondere zangdienst gehouden in verband met het 40-jarig koordi rigentschap van de heer Andries Gebel. Voorganger is ds. M. Cohen. Medewerking verlenen de zangko ren Zingend Getuigen uit Delft, het Haags Baptist Mannenkoor 'Gode Zij Ons Lied' en het Mlrte-Trio. Zaterdag 1 maart van 17-19 uur recipleert de heer Gebel in een der zalen van de Mirtekerk. Ik vind het normaal dat een lavo- kind vier jaar les heeft. Maar de regering wil het lavo-onderwijs schrappen. Nu de leerplicht wordt verlengd zijn er betere kansen. Het zal mij benieuwen hoe dat wordt'. De heer P. Brouwer de Koning, directeur van de Christelijke Scho lengemeenschap voor handel en administratie aan de Schenkweg 250 gaat om gezondheidsredenen met pensioen en spreekt met bo venstaande woorden zijn ernstige bezorgdheid uit over de leerlingen, die geestelijk niet 'zo vlug ter been' zijn. Hij heeft er een veertigjarige schoolloopbaan op zitten en kent de jeugd en de kneepjes van het vak. 'Ik kon in mijm jeugd nooit begrij pen dat hardlopers doodlopers zijn!' Hij grinnikt, omdat nu blijkt dat hij er zelf één is. De wereld gaat aan vlijt ten onder, dat begreep ik ook nooit. Wat is er tenslotte mooi er dan vlijt? ja. ja!'. Druk leven De heer Brouwer de Koning (57) neemt afscheid van een druk leven. Zijn vrouw vindt het opperbest, want hij was bijna elke avond de deur uit. De heer Brouwer de Koning glimlacht: 'als het thuis goed is. is alles goed en ik heb een beste vrouw getrouwd!' Zijn leven was gewijd aan de jeugd en eigenlijk vooral aan die jeugd, die moeite had zich een toekomst te verzeke ren. Voor anderen klaar staan is voor hem een logische christelijke mentaliteit. Hij vindt dat kinderen, die naar een lagere beroepsopleiding gaan een goede begeleiding heel hard grond o.a. op het feit, dat de va kantiehulpen mede door onvol doende bekendheid met hun werk, soms ln gevaarlijke situaties ko men, zoals uit een dodelijk ongeval is gebleken. Rapporten, door het ABU samengesteld, waren positief voor de vakantiewerkers, ook wat betreft de bemiddeling van de uit zendbureaus. De Stichting van de Arbeid nam echter een afwijzend standpunt in. Eerst op 23 mei 1973 deelde de minister mee, dat geen ontheffing werd verleend, terwijl de uitzendbureaus reeds talrijk jeugdige arbeidskrachten hadden aangenomen, hetgeen wel onzeker heid deed ontstaan. Ongeval Ook de motivering van de minister achtte de Raad van State onvol doende. Geconstateerd wordt, dat de minister inderdaad onder be paalde voorwaarden vrijstelling kan verlenen. Reeds op 26 mei 1971 had de minister, mede op verzoek van de ABU, aan houders van vergun ningen voor uitzendbureaus ont heffing verleend om in de periode van 25 mei tot september 1971 per sonen beneden de leeftijd van 18 jaar. voorzover het betreft scholie ren en studenten, voor vakantie werk beschikbaar te stellen. Dit ge schiedde ook voor 1972, doch was daarna op 2.3 mei 1973 geweigerd. nodig hebben. 'Een pienter kind leert niet zo gek veel van ons. Misschien karakterologisch wel, maar verder haalt hij de grote moot wel uit de boeken. Een kind dat moeite heeft met leren, moet vooral leren vol te houden'. Graag spreekt de heer Brouwer de Koning over de tijd, toen hij zes eneenhalf jaar hoofd van de Jan van Nassauschool in de Gouwe straat was. Toen ls hij begonnen met vglo-kinderen, die tussen wal en schip dreigden te geraken op te vangen. Hij drukte door dat er op school Engels, handelskennis, boek houden en wiskunde gegeven mochten worden. Na verloop van een paar jaar deden er 57 leerlin gen mee. Toch ligt er naar mijn oordeel een psychologische barrière om de binnenstad. Ouders sturen hun kind daar niet graag -naar toe', meent hij. De school werd toen verplaatst van de Gouwestraat naar de Galvanistraat. 'Iedereen werkte er in stilte aan mee. Alles was al gekocht, personeel was al aange trokken maar pas half augustus zei de gemeenteraad 'ja' en konden we aantal is opgelopen tot 300. Het was een erg leuke tijd. Het begin in september starten. We hadden al onmiddelijk 120 leerlingen. Dat was erg druk. We hadden geen administratieve hulp. Personeel was moeilijk te krijgen en elk jaar kwam er een klas bij. Dat heeft me toen waarschijnlijk de das omge daan. Na de mammoetwet kwam er ruimte. Nu zijn er klasse'n van 28 kinderen. Dat was vóór de mam moetwet wel wat meer. Maar de gemeente Den Haag verlaagde toen al de rijksnorm met 12 leerlingen Naar het oordeel van de Kroon is door de minister onvoldoende aan getoond, dat bedoelde categorie personen in een onveiliger positie verkeert dan andere jeugdige ar beidskrachten. Het bewuste dodelijk ongeval zou niet beslist daaraan te wijten zijn. De Kroon heeft de beschikking van de minister voor het jaar 1973 ver nietigd. als gevolg waarvan de poli tierechter, rar. Portheine, van rechtsvervolging afgezien heeft. DEN HAAG De Christelijke Gymnastiek Vereniging 'Gezond heid door sport' gaat zaterdag 1 maart a.s. met tal van activiteiten haar 25-jarig bestaan vieren. Om tien uur 's morgens is er marslopen vanaf de gymnastiekzaal aan de Pieter Langendijkstraat-hoek Aagje Dekenlaan. In dezelfde zaal is er om 12.00 uur poppenspel voor de jeugdigen. Om half twee volgen gymnastiekdemonstraties. Om 17.00 uur wordt in de clublokaliteit van het tennispark Waldeck aan de Laan van Meerdervoort een recep tie gehouden. De activiteiten wor den om 20.00 uur afgesloten met een feestavond voor leden en geno digden. per klas. De gemeente Den Haag draagt trouwens het onderwijs een erg goed hart toe. Trouwens, ons hele volk heeft veel lieden voor het onderwijs en heeft er veel voor over. Er is geen tak van dienst in Nederland, die zo royaal wordt be dacht als het onderwijs'. De heer Brouwer de Koning zegt idealistisch: 'Bij het onderwijs is het heerlijk leven. Als je wilt en kunt. Je bent altijd bezig met men sen en wat is er op de wereld mooier dan de mens? Een leraar is een vliegende vis, die over de gol ven heen deint. Wij golven mee met de jeugd. Maar je moet je idealen niet verliezen. Er zijn velen die teleurgesteld zijn in de jeugd, maar teleurstellingen hebben een functie in je leven'. De heer Brouwer de Koning was 40 jaar lang ook actief in het her vormde kerkewerk. vooral in het jeugdkerkewerk. Hij was vijfeneen- half jaar diensplichtig in Indië. 'Ik ben altijd goedgekeurd voor alle diensten', zegt hij wat spijtig aan zijn tegenwoordige gezondheid den kend. Kwekeling; De heer Brouwer de Koning werd in Bergambacht geboren. Hij begon zijn loopbaan als kwekeling met akte in Broek op Langendijk. 'Daar mocht je geen verbeelding hebben, dat namen die Friezen niet. dan lag je er voor goed uit en je kwam er niet meer in!' In de oorlog was hij verbonden aan de christelijke school in Hoofddorp. In 1946 werd hij onderwijzer aan de Paul Kru- gerschool in Den Haag; in 1954 aan- de Mr. A. E. Lismansehool en in DEN HAAG 'Het kabinet zit met het spreidingsbeleid tussen twee vuren. In het noorden wordt de regering beschuldigd van woord breuk omdat zij minder PTT-ers wil laten verhuizen dan aanvanke lijk de bedoeling was, hier in Den Haag wordt fel geprotesteerd tegen de spreidingsplannen'. Met deze woorden reageerde minis ter-president Den Uyl gisteren op een stroom kritiek, geuit door de Actiegroep Protesterende PTT- vrouwen die precies 1 jaar bestaat. Om zich nogmaals uit te spreken tegen de spreidingsplannen waren de dames naar de premier gegaan met een grafkrans, waarop de Tot deze conclusies komt de Stich ting Bureau Dienstverlening Over legorganen (BDO) in een rapport, dat toegestuurd is aan de gemeen teraad. De overleggroep bijzondere huisvesting van deze Stichting ves tigt er de aandacht op dat de ge middelde huurprijs voor kamers in één jaar tijds met 45 gulden is gestegen (in 1973 was die prijs 157; in 1974 202). Volgens het Maatschappelijk Advies- en Inlich tingenbureau (MAI) zijn sedert ja nuari van dit jaar al stijgingen geconstateerd van 25 gulden per kamer. 'In de meeste gevallen is de huurder overgeleverd aan de voorwaarden die de verhuurder wenst te stellen', zo constateert het rapport. 'Slechts in een beperkt aantal gevallen (bij de bona fide kamerverhuurbedrij ven) wordt er gebruik gemaétkt van een standaardhuurovereenkomst'. De nota pleit ervoor dat het ge meentebestuur op schrift gestelde huisreglementen verplicht stelt, op dat huurder en verhuurder hun plichten en rechten kennen bij het sluiten van de huurovereenkomst. 1957 werd hij hoofd van de Jan van Nassauschool. In 1965 werd hij di recteur van de LEAO-school. die ontstond uit de Detemineerschool. Later was hij werkzaam bij de Christelijke Scholengemeenschap voor Handel en Administratie als directeur voor de Chr. leao. lavo en woorden 'één jaar spreidingsleed' te lezen stonden. Dit om de 'onbeken de ambtenaar', het slachtoffer van de spreidingsplannen, te gedenken, zo liet het actiecomité wetpn. 'De spanningen, die onze gezinnen te verwerken krijgen, zijn enorm. Me nig huwelijk zal ten onder gaan', aldus de vrouwen, die de premier op een uitspraak wezen van diens echtgenote Liesbeth: 'Je kunt een gezin niet uit de vertrouwde omge ving overpoten'. Drs. Den Uyl haalde zich een aan tal vinnige opmerkingen op de hals toen hij opmerkte, dat de verplaat sing van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds van Den Haag naar Zo'n verplichting zou moeten géi den op grond van de Verordening op de verblijfsinrichtingen, die de raad verleden jaar heeft goedgekeurd. De nota van de Stichting BDO meldt, dat bijna de helft van het aantal kamerverhuurders in Den Haag geen woonruimte wil bieden aan rijksgenoten en buitenlandse werknemers. Deze mensen gaan daarom vaak over tot het kopen van een woning, doorgaans voor een bedrag dat ligt tussen de 20 en 30 mille. Juist deze woningen staan in wijken, waar de bevolking een verdere stijging van het aantal rijksgenoten en buitenlanders be paald niet wenst, zo stelt de nota. ROTTERDAM De 47-jarige schoonmaker J. A. Aarninkhof van de prins Maurltssingei raakte door onbekende oorzaak in het water. Bij het aan boord gooien van een opgerold stalen net op het Engelse zeeschip Red Gate, liggend aan het terrein van Seaport Waalhaven noordzijde, verloor hij vermoedelijk het evenwicht. De man kwam tus sen wal en schip terecht. ecabo, destijds gevestigd aan de Galvanistraat en Resedastraat. Hij recepiëert vrijdagmiddag van vier uur tot half zeven in 'De Bataaf'. Opvolger van de heer Brouwer de Koning is de heer J. H. Ottevanger. De school wordt nu voortgezet op de Schenkweg 250. Heerlen tot tevredenheid van de betrokkenen was verlopen. 'U kvrnt het vrijwillige vertrek van een paar honderd ambtenaren niet vergelij ken met de gedwongen verhuizing van enige duizenden PTT-ers', al dus één der leden van het actieco mité in een weerwoord. Premier Den Uyl herhaalde de toe zegging dat de Tweede Kamer om streeks 1 maart a.s. een nader voorstel over de spreiding zal ont vangen. 'Het is de bedoeling, dat er meer inhoud wordt gegeven aan het element van de vrijwilligheid', aldus drs. Den Uyl. Hij beaamde dat de spreiding v oor velen een pijnlijke zaak zal zijn. LEIDEN Het Leidse raadslid J. van Zijp (CDA) heeft het college van B. en W. vragen gesteld over de profielwijziging van de Doeza- straat. De werkzaamheden waarmee op 12 februari werd begonnen zijn na verzet van de winkeliers uit deze straat stopgezet. De heer Van Zijp wil weten of de aanvang van de werkzaamheden niet in strijd is met de toezegging van de voorzitter van de verkeerscommissie dat de prof iel wijziging eerst met de win keliers zou worden besproken. Vol gens de heer Van Zijp heeft de winkeliersvereniging Doezastraat nog steeds geen antwoord van het college over deze kwestie ontvan gen op een brief die 19 maart vorig jaar werd verstuurd. Het raadslid bepleit in verband daarmee alsnog overleg van het college met de winkeliers voordat de profielwijzi- gihg wordt uitgevoerd. In tijden van grote vraag naar taxi-vervoer dient een groot aantal wagens op straat te zijn, terwijl in bepaalde perioden met een geringer aantal auto's volstaan moet wor den. Het mag niet meer zo zijn, dat taxi-ondernemers zelf bepalen wanneer zij werken. De raadscommissie voor openbare werken, verkeer en vervoer is giste ren akkoord gegaan met het voor stel van B. en W. om de HTT financiële steun te geven. Met een bedrag van 150.000 is de HTT uit de nood. Het gebruik van ee nver- voersschema werd bij de besprekin gen over geldelijke hulp indertijd als voorwaarde gesteld. De raads commissie meende dat deze voor waarde zeker gerechtvaardigd is. Enige twijfels bestonden er bij CDA en PvdA over het uiteindelijke functioneren van het vervoerssche- ma. Een aantal zelfstandige taxi- LEIDEN In gebouw 'De Bu:1 aan de Burgsteeg 14 in Lel wordt vrljdagaovnd 28 februari om acht uur eent manifestatie solidariteit tussen Surinamers, tillianen en Nederlanders gel den. De organisatoren van de eenkomst willen samen strijden, gen de werkloosheid, voor meer ningen en betere woon- en leef standigheden. In een begelei* schrijven zet men zich af t< elke herleving van het fascli zoals dat tot uitdrukking kom. rassenwaan en hetzecampag Verwezen wordt bijv. naar de ai van de Nederlandse Volksunie heer J. Glimmerveen). Sprekers de bijeenkomst zijn Jurrie Reid H. Lourens en I. Elstak. Ook tr een cabaretgroepje op. De org satoren van de manifestatie zijl, Surinaamse Studenten Unie, Ned. Jeugd Verbond, Leidse i( denten Bond. NV V-jongeren* tact, PPR. CPN, PSP, PvdA, II Vrouwen Beweging en Land( Komitee ter Verdediging van i Rechten van Antillianen. DEN HAAG De politierecl voor economische zaken h woensdag overeenkomstig de van de Officier van justitie, directeur van een Haags autoi bielbedrijf veroordeeld tot 2500 j den boete, wegens overtreding de winkelsluitingswet. Op 10 1 vember van het vorig jaar v door de Haagse Automobielclub i autoshow georganiseerd, die 's avonds en 's zondags was g pend. Dat feit achtte de Offi van justitie strafbaar, doch mr. i Klaassen zette uiteen, dat de t toonstelling alleen toegankelijk voor de leden van de club en er zes uur en 's zondags geen au werden verkocht. De politierecl was van oordeel, dat ook al wor< dan geen contracten getekend, toch contacten met kopers gel worden en auto's te koop wori aangeboden. hetgeen evene strafbaar is. ROTTERDAM De twee Amst damse loswerklieden, die 's nac met een verhaal bij de Rotterdai recherche kwamen, dat zij in Gouvernestraat onder bedreig met een pistool en een mes hun portemonnees waren beri door vermoedelijk een Surinai en een Marokkaan, blijken o een zeer rijke fantasie te besch ken. Toen de 19-jarige R. M. en 29-jarige L. L. de volgende mors officieel aangifte kwamen doen, h de recherche al gauw door dat h verklaringen geen steek hielden, mannen gavqn dan ook toe, dat het verhaal uit hun duim hadc gezogen cm te proberen onderc te krijgen. Beiden zaten zon< geld. chauffeurs had laten blijken n! bijster ingenomen te zijn met plannen voor het schema. Wetho der Wallis de' Vries zegde toe, d over een half jaar verslag wol uitgebracht over de werking ervjj Ook werd meegedeeld, dat de g meerite vaker vergunningen ki verstrekken aan aspirant-tal chauffeurs wanneer het rooster o! verhoopt niet nageleefd mocht wc den. 'Het zou een fikse klap zi voor de taxi-wereld, wanneer I gemeente meer vergunningen ul geeft', aldus wethouder Wallis 1 Vries. Hij heeft overigens het vols vertrouwen in de HTT. De financiële injectie van ande halve ton is nodig om het voortb staan van de taxi-centrale te verz keren. Het gemeentebestuur is v( mening, dat dit voortbestaan V2 groot belang is voor een zo goi mogelijke vervoersbediening van i burgerij. Nota bepleit speciale accommodatie DEN HAAG De kamerhuren in Den Haag zijn vaak schandalig hoog. Niet alleen is een beteugeling van de huurprijzen nodig, maar ook zullen er accommodaties moeten komen waar tegen aanvaardbare huren huisvesting geboden kan worden aan o.m. alleenstaanden. SCHEVENINGEN Gistermorgen heeft de KG (Kortgene) 7 een oude, verroeste vliegtuigmotor met propeller uit zee opgevist. De bemanning van het schip heeft het brok metaal op de kade van de Binnenhaven neergevlijd. Men vermoedt dat de motor afkomstig is van een vliegtuig dat in de Tweede Wereldoorlog is neergestort. Het gevaarte is gistermiddag al weer verwijderd. Scheidende schooldirekteur P. Brouwer de Koning- O Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG 'Ik ben voor zitten blijven, maar dan met verstand. Een fout van de mammoetwet is dat zitten blijven niet meer mag. Ze moesten die lieden die nu een goede positie hebben maar eens nader bekijken. Ze zouden ervan opkijken hoevelen van hen op school gedoubleerd hebben'. De heer P. Brouwer de Koning in zijn woning aan de Tomaten- straat in Den Haag. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Gemeenschappelijke Vuilverwerking voor Leide en omstreken wil een geldlening voor maximaal 6 miljoen aar gaan ten behoeve van de uitbreiding van de vuilverbrandingsii stallatie. uitspreken over het beschikbaa stellen van een krediet vai ƒ600.000 ter uitvoering van fase van de wijziging van de waterhuis houding van de vuilverbranding. D uitvoering hiervan bestaat uit he leggen van een aanvoerleiding ii de Gabriël Metzustraat van d Haarlemmertrekvaart naar het ter rein van de vuilverbranding, alsme de het maken van een ontvangkel der, pompenkelder, spoelkoppen ei leidingnet. Bij fase 1 wordt gebrul! gemaakt van oppervlaktewater. Di besparing op drinkwaterkosten za ongeveer 50 pet. bedragen. Het wa ter wordt gebruikt ten behoeve vai het verbrandingsproces van d; vuilverwerkingsinstallatie. Dit geld kan bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds worden ge leend tegen een rentepercentage van ten hoogste 9,5. Het tijdstip van het aangaan van de lening zal door het college van beheer worden vastgesteld. Voorts is een aanvullend krediet van 1.275.000 nodig ten behoeve van de uitbreiding van de vuilver brandingsinstallatie. De totale bouwkosten van de installatie wa ren aanvankelijk op 11 miljoen begroot, maar door de stijging van de kosten voor lonen, materialen enz. is nog een extra bedrag nodig. De Vuilverwerking moet zich ten slotte in zijn vergadering op 6 maart in het gemeentehuis van Oegstgeest DEN HAAG Op 17 maart zal het vervoersrooster van de Stic) ting Haags Taxi Telefooncentrale (HTT) voor 't eerst gebrul! worden. Dit rooster beoogt het aanbod van taxi-vervoer goed I te stemmen op de vraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6