NIEUWS Voortaan 2 jaarlang géén reparatie-kosten aan de motor van deVW-Bedrijfswagen Kritiek grafische bond op beleid NVJ rond overname krant Franco zet premier Navarro voet dwars Uitstel van beslissing over oefenterrein in Lauwersmeer verwacht 'Waarom geen nationalisatie van gasvelden? DOCENT GEVRAAGD Nederland veroordeelt Chili niet vrije universiteit amsterdam secretaresse TROUW/KWARTET DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 PS16/R Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De Tweede Kamer fracties van de PvdA, PPR. D'66 en PSP vragen zich af wat er eigenlijk op tegen is de aardgas velden bij Slochteren te nationa liseren. Zij doen dit in het voorlo pig verslag op de energienota van minister Lubbers (economische zaken). De staat zou de velden kunnen onteigenen tegen langlopende staatsobligaties met een lage ren te. Volgens de fracties betekenen de aardgasvelden nu een 'Bonan za' voor de explorerende maat schappij. In ieder geval zullen, aldus deze fracties de meerop brengsten voor honderd procent aan de gemeenschap moeten toe vallen. De energienota zelf heeft in de Kamer een redelijk onthaal ge had. Wel was er kritiek op een aantal vaagheden. Zo misten de eerder genoemde fracties een meer concreet overzicht van de mogelijkheden voor energiebespa ring bij de huidige stand van de technologie. Ook ontbrak een ra ming van de totale uitgaven die met het nieuwe energiebeleid ge moeid zullen zijn. De Kamer deed dan ook een aantal suggesties om tot een grotere energiebesparing te komen. KVP en ARP wezen bijvoorbeeld op de mogelijkheid naast het aanbren gen van isolatie in de spouw en het aanbrengen van dubbele ra men ook te letten op het gebruik van stenen met een hogere isola- tieWaarde (bijvoorbeeld gasbe- ton). Vrijwel alle fracties bepleit ten het gebruik van meer steen kool. De VVD-fractie vroeg een onderzoek naar de mogelijkheid om afvalprodukten voor energie opwekking te benutten. PvdA, PPR, D'66 en PSP vroegen zich af of ons aardgas niet als wapen kan worden gebruikt om de schoonmaak van de Rijn af te dwingen. De discussie over deze zaak stagneert voortdurend en de Rijn wordt alsmaar vuiler. Tegen druk van onze kant zou wellicht een mogelijkheid zijn. 's-GRAVENHAGE 'GROEN VAN PRINSTERERCOLLEGE' atheneum - havo- - mavo Albardastraat 25 m.i.v. 1 augustus 1975 of z.s.m. daarna voor NATUURKUNDE plm. 11 uur 2e en 3e graad. Van sollicitanten wordt verwacht dat zij vanuit een Christelijke levensovertuiging het onderwijs willen dienen. Brieven met informatie over godsdienst en referentie-adressen worden gaarne z.s.m. tegemoet gezien door de rector, drs. J. Braber, school- adres. Voor informaties telefoon school 070-256260; thuis 070-554337 (niet in het weekeinde). Van een onzer verslaggevers ALMELO De voorzitter van de Algemene Nederlandse Grafische Bond heeft het door de Nederlandse Vereniging van Journalisten gevoerde beleid bij de moeilijkheden rond het Dagblad van het Oosten scherp veroordeeld. 'De manier, waarop de publiciteits- storm van de. NVJ na de eendags- staking bij het Dagblad van het Oosten verviel tot een sfeer van leugen en bedrog, grove onzorgvul digheid, verdraaiing van de feiten, complete omkering van uitspraken, vervalsing in de berichtgeving en zelfs personeelsbekladding zonder iemand-te-kennen was ontstellend Vervolg van pag. 1. wandelgangen (gisteren werd de begroting van buitenlandse zaken behandeld) een sterke afkeur van dit standpunt te beluisteren. Welin gelichte kringen op het ministerie van buitenlandse zaken bevestigden overigens dat minister Van der Stoel het raqdzamer vond eerst een onderzoek in Chili te laten instel len en dan met een veroordeling te komeft. In Genve sprak Jorge Tapia minis ter van onderwijs tijdens het be wind van Salvador Allende, zijn teleurstelling uit over het stand punt dat Nederland inneemt. 'De Nederlandse resolutie is een junta- resolutie. Nederland ondersteunt op deze manier de junta. Want het vormen van een onderzoekcommis sie en het verrichten v^n dat on derzoek zonder verder al vast bij voorbaat een paar dingen te eisen betekent tijdwinst voor de junta. De Nederlandse resolutie helpt de junta door te gaan met martelen en geeft de mogelijkheid het vrijla ten van politieke gevangenen uit te stellen.' Ook in Nederland is de resolutie "scherp veroordeeld. De werkgroep Sjaloom zegt in een verklaring dat een regering die nu, na zoveel moorden, arrestaties, martelingen, verhongering van de arbeidersklas se, nog niet weet hoe ze moet oordelen over het Chileense fascis- 1 tische bewind, onmogelijk progres sief genoemd kan worden.' De werkgroep Sjaloom is het met Jorge Tapia eens dat 'men er nog steeds aan twijfelt of de mensen rechten in Chili geschonden wor den. Kennelijk zijn de stapels rap- porten die de commissie voor zich heeft nog niet voldoende.' Sjaloom vraagt de regering drin gend de instructies aan haar dele gatie in Geneve te herzien en mocht dat niet gebeuren dan vraagt Sjaloom aan het parlement dit te eisen. en beschamend', zei de heer Den Boer na afloop van de vergadering van de ondernemingsraad van Hi- larius' Courantenbedrijf (uitgeefster van het Dagblad van het Oosten) en de bonden. 'De journalisten van het Dagblad van het Oosten hebben door hun actie nagenoeg elk vertrouwen ver loren bij de rest van de 180 man personeel van Hilarius', aldus de heer DenBoer. In een reactie op deze kritiek zei de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de heer Max de Bok, dat de heer Den Boer kennelijk gepikeerd is over wat sommige kranten in hoofdarti kelen over hem hebben geschreven. 'Maar', zei de heer De Bok, 'net zo min als de journalisten de grafi sche bond kunnen aanspreken over bijvoorbeeld zetfouten van grafisch personeel, kan de NVJ aansprake lijk worden gesteld voor welk hoofdartikel in welke krant dan ook.' 'Den Boer moet eens ophouden met zijn gehannes over en met de NVJ en zich op de zaak zelf werpen, te weten de werkgelegenheid voor het personeel van Hilarius in Almelo en de identiteit van het Dagblad van het Oosten', aldus de heer De Bok. De drie grafische bonden, de NVJ en de ondernemingsraad van Hila rius hebben dinsdag laten weten een plan tot overname van het dagblad door de Twentsche Courant op dit moment niet ter zake die nend vinden. Vorige week had de directie van de Twentsche Courant had aanbod gedaan een gedetail leerd plan voor overname uit te werken. De personeelsleden van Hi larius besloten samen met de bon den dat eerst duidelijk moet wor den of het overnameplan van Van der Loeff de eerste gegadigde uitgewerkt kan worden. Van der Loeff moet binnen enkele dagen een sociaal plan ter beoordeling aan de bonden en het personeel voorleggen. Bemiddeling In antwoord op vragen van het kamerlid Beekmans (D'66) heeft minister Van Doorn (crm) gesteld dat hij niet tussenbeide kan komen in het conflict rond de overname van het Dagblad van het Oosten. 'Tussen Hilarius en Van der Loeff zijn namelijk bindende afspraken gemaakt over de verkoop van aan delen.' Wel is de minister bereid te bemiddelen als de partijen daar om vragen. hoofd van de departementen van onderwijs, vakbonden, de Beweging (Movimiento) en voorlichting. De minister van voorlichting was een omstreden figuur geworden door herhaalde aanhoudingen en onder vragingen van journalisten en de zigzagkoers bij toestemmen en het weer weigeren te publiceren van een interview met Don Juan, de vader van de door Franco aangewe zen troonopvolger prins Juan Car los, in het monarchistische dagblad ABC. De huidige minister van voorlich ting, Leo Herrera Estaban kwam in oktober in de plaats van de libe- raalgezinde minister Pio Cabanillas. De laatste werd ontslagen omdat hij een te soepel censuurbeleid voerde. Uit protest tegen dit ont slag trad toen ook de liberale mi nister van economische zaken An tonio Barrera de Irimo af. Sinds dien kwam er nauwelijks meer iets terecht van het op hervormingen gerichte beleid van premier Navar ro en werd de met veel verve aan gekondigde wet op de politiekè ver enigingen een wet die politieke or ganisaties toeliet mits zij onder straffe controle zouden staan van Franco's Beweging (Movimiento). De vakgroep Psychologische Functieleer en Methodenleer van de subfaculteit Psychologie zoekt voor een spoedige indiensttreding een Haar werkzaamheden in de vakgroep, die bestaat uit drie hoogleraren en veertien wetenschappelijk medewerkers, zijn administratief en organisatorisch van aard en houden o.m. in het verzorgen van de vakgroepcorrrespondentie het notuleren van vergaderingen het coördineren van de werkzaamheden (voornamelijk het typen van wetenschappelijke rapporten) van drie administratief medewerksters; het bijhouden van een kleine studentenadministratie. Vereist Middelbare schoolopleiding, redelijke beheersing van het Engels, vaardigheid in typen en steno, goede contactuele eigenschappen en niet jonger dan 25 jaar. Het salaris is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring en kan maximaal f 2.022,- per maand bruto bedragen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de adjunct secretaris van de subfaculteit, de heer Th. J. A. Brekelmans, telefoon020 - 548 38 44. Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van vacaturenummer 612-195, te richten aan de Hoofdafdeling Personeelszaken, De Boelelaan 1105, postbus 7161, Amsterdam. (ongeacht het aantal gereden kilométers) De VW-Bedrijfswagen is in zijn klasse al jaren de meest gekochte, onder meer dank zij z'n jaarlijks toe genomen bedrijfszekerheid. Zo is hij nu uitgerust met een nieuwe 1,6 of 1,8 liter motor. Nieuw is de metaallegering van het motorblok. Nieuw het kleppenmechanisme,dat nu tegen nog zwaardere eisen is opgewassen. Nieuw het materiaal van de cilinder koppen, waardoor deze een nog grotere hitte kunnen verduren. Nieuw de bevestiging van de cilinder koppen. Nieuw het verstevigde carter. De importeur is nu zelfs zó zeker van deze motor,dat hij u deze verze kering durft te geven: MADRID (UPI) De bejaarde Spaanse leider generaal Franco (82) heeft weer van zich doen spreken en heeft een 'einde' ge maakt aan een regeringscrisis door mee te delen dat hij het aan blijven verlangt van alle ministers op één na. Die ene minister is Licinio de la Fuente, de minister van arbeid, die ontslag was aangezegd wegens ver zet tegen een wetsontwerp waarin het stakingsrecht zou worden gere geld. De la Fuente zag een onaan vaardbare uitholling van het in Spanje nog teregelen stakings recht, door het indienen van een wetsontwerp waarin de werkgever het recht krijgt een staker te ont slaan mits deze een schadevergoe ding krijgt. Met dit wetsontwerp zou in Spanje een eerste begin van een stakingsrecht- worden gescha pen. Staken is er nog steeds verbo den. Uit het aftreden van De la Fuente was opgemaakt dat premier Carlos Arias Navarro nu de gelegenheid zou krijgen tot een ingrijpende re organisatie van zijn kabinet en dat hij door benoeming van nieuwe mensen en ontslag van ultra-con servatieven werkelijkheid kon gaan maken met zijn aangekondigde be leid van voorzichtige liberalisering. Stokje voorgestoken Generaal Franco zelf dan wel de groep rond Franco, zoals familiele den heeft daar nu een stokje voor gestoken. Met het ontslag van De la Fuente zou premier Navarro gelegenheid hebben gekregen nieu we ministers te plaatsen/-aan het Regering lant Ter Apel toch niet varen Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het actiecomité Lauwersmeer verwacht uit van de beslissing over militairè oefenterrein in de afgeslo Lauwerszee tot na het PvdA-congres in april. Een geheel nieuwe ontwikkeling is dat de regering de militaire plan nen in Vlagtwedde nog niet geheel heeft laten varen. Er is nu toch weer sprake van een oefenterrein bij Ter Apel, zij het een klein. Staatssecretaris Stemerdink komt er volgende maand met het ge meentebestuur over praten. Het actiecomité verwacht uitstel van de Lauwersmeer-beslissing om dat staatssecretaris Stemerdink op geen enkel punt zekerheid heeft gegeven, noch over de inspraak, noch over de positie van de vissers. Bovendien heeft hij gezegd dat er geen impuls voor dé werkgelegen heid komt. 'We verwachten dat de PvdA-Kamerfractie dinsdag via een motie om uitstel zal vragen om bonje op het congres te voorko men', aldus de comitéleden. De motie tegen 'het oefenterrein van de CPN-er Wolf zou vandaag in stemming komen, maar dit wordt dinsdag. De motie zal, naar men verwacht, worden verworpen. Aangenomen wordt dat de PPR de motie zal steunen. Dit wordt als een politiek belangrijk feit gezien, vooral omdat de PPR heeft ge dreigd uit de regering te stappen. Dat de PPR zelf geen motie heeft ingediend, .zelfs niet om er een 'planologisóhe kernbeslissing' (ga- Bedenk daarbij,dat de VW-Bedrijfs wagen over uitstekende getuig schriften beschikt als kipkar, bestelwagen,snackbar, bus, over heidsdienaar, vrieswagen en gaat u maar door. Is er geen standaard uitvoering voor uw doel, dan laat u een van de basismodellen eenvoudig op maat van uw wensen ombouwen. Zodat ook u kunt profiteren van deze vlotte,degelijke,snelle kilometerprijs- verlager: de VW-Bedrijfswagen... de enige met 2 jaar motorzekerheid rantie voor inspraak) door te gen, heeft het comité erg teleui s-teld. Het actiecomité bereidt middels verdere acties en met me een massale demonstratie eind mei, voor. 'SLECHT BESTUUR' Dat er nu toch weer sprake is een oefenterrein bij Ter Apel, al is het kleiner dan dat van e tijds, vindt het actiecomité nieuw bewijs van slecht bestuur, bevolking in Nederland verkeert al jaren in onzekerheid en de ra ring blijft maar doorhanness wordt gezegd. Toen indertijd grote oefenterrein definitief van baan was, bleek dat de gemee Vlagtwedde achterop was geraa In afwachting van de besliss over het oefenterrein was de veri re ontwikkeling van het gehl ernstig gestagneerd. Daarom clail den het gemeentebestuur en I provinciaal bestuur van Groning een compensatie. gedurende 2 volle jaren vergoedt, hij eventuele reparatiekosten aan het motorcarter en de inwendige delsn van de motor,ongeacht het aantal kilometers dat gereden is. Ook het arbeidsloon Staatssecretaris Stemferddnk he nu plannen er bij wijze van co pensatié achthonderd militairen legerenen ruim honderd man p soneel. Vlagtwedde krijgt dat ech niet voor niets. De compensa) moet wel worden gekocht voor 1 regionale fiat voor een oefeniK reintje van tweehonderd hectare,; valt hieronder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 18