Sestekindustrie wordt lupe van afspringen usie van Gero en Sola Bezig bedrijf Dollar blijft als betaalmiddel olie Bijna 4000 winkels minder in 1974 Werknemers van Amsterdam Rubber in belangenstichting Dollar weer cent lager Braziliaanse order voor RSV van 1,3 miljard Fourcade dwingt Air France Franse toestellen te kopen Actie behoud informatieve etikettering Markt- en visserijberichten Britse regering wil 45 procent van inkomsten Noordzee-olie DOW JONES INDEX Wall Street vast gestemd _J5 UW/KWARTET DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 FINANCIëN/ECONOMIE 17 fVéén man brengt werkgelegenheid velen in gevaar schk een onzer verslaggevers 1ST 'In het weekeinde hadden we er nog alle hoop op, dat er een oplossing zou worden gevon- I voor de problemen van de Gero-fabriek in Zeist. Het zag er toen naar uit, dat er een fusie tussen ro en Sola, eveneens in Zeist, uit de bus zou komen. De werkgelegenheid van het overgrote deel i de ruim 300 personeelsleden van Gero Zeist zou dan veilig zijn gesteld. Het heeft helaas niet zo jgen zijn. het laatste moment heeft men de zijde van Sola neen gezegd. :teur Gerritsen voelt er niet dat een fusie mede inhoudt men van de zijde van Gero een in de pap krijgt in zijn Ijf'. Mevrouw P. van der Lin- i-de Feijter van de Industrie- NVV in Utrecht zegt 'bijzon- teleurgesteld' te zijn over de binfding van de Sola-directeur. 'Het mvoorstelbaar dat het in deze nog mogelijk is dat één man werkgelegenheid van zoveel in gevaar kan brengen', ilgt mevrouw van der Linden, heeft dinsdag namens de Indus- de pbond NW het Gero-personeel Zeist persoonlijk op de hoogte :ld van het feit, dat er eigen geen toekomstmogelijkheden zijn. De' regering ziet het ook meer zitten met de Gero. Vorig december stelde minister Lub- van economische zaken een lerzoekcommissie in, bestaande oud-minister B. Roolvink en de [-directeur van Hunter-Douglas, H. Oosterhuls. Beide heren kre- opdracht na te gaan welke ;en er zijn voor de Gero fabrie- die al sinds 1967 met proble- hebben te kampen, lister Lubbers was in december niet zo optimistisch over het van een oplossing. Hij toen in de Tweede Kamer te verwachten, dat om de moei- eden bij Gero op te lossen ;e nare maatregelen' nodig zou- d. fn zijn. Meer wilde de minister er in niet over zeggen. 'Met het oog het personeel wordt geprobeerd het beste van te maken. Het Irijf komt er niet ongeschonden voorspelde de heer Lubbers iik|im twee maanden geleden. ficieel advies heren Roolvink en Oosterhuis pn gereed gekomen met hun on- rzoek. Nog deze week zullen zij i officieel advies aan de regering IStbrengen. 'Wij zijn geïnformeerd ([er de grote lijnen van het advies. ndaar dat wij de mensen bij lero hebben kunnen inlichten. Die prkeerden al zo lang in onzeker heid, dat elke dag uitstel voor hen i extra belasting betekende', al- 5 mevrouw van der Linden, heren Roolvink en Oosterhuis lillen de regering adviseren 260 de ruim 300 personeelsleden Gero Zeist te laten ontslaan, [en man of vijftig zal in dienst om het expeditie- en Ëstributiecentrum te bemannen, [at is het enige wat zal overblijven de eens zo omvangrijke Gero ;stiging io Zeist. De vestiging van ero in Nieuw Weerdinge in Dren- blijft draaien. Daar werken zo'n mensen. Gero fabriek in Zeist heeft al inds het vroege voorjaar van 1973 liquiditeitsproblemen. De schulden- ist zou zijn opgelopen tot 25 mil- ien gulden. Het bedrijf heeft in I [973 surséance van betaling gekre gen, een maatregel die eind 1974 ?erd verlengd tot januari 1976. ht jaar geleden moest Gero tot eerste ontslagen overgaan. Het betrof toen twintig mensen van de 6100, die in dienst waren bij de [ïederlandse en buitenlandse vesti ngen (in Duitsland en België). In |1969 moesten opnieuw 65 personen ifvloeien. Twee jaar geleden ging [de Duitse vestiging bij Stuttgart failliet. Daar werkten 230 mensen. >eskundigen hebben achteraf de [overname door Gero van dit Duitse bedrijf in 1967 de grote misstap genoemd die Gero naar de afgrond [heeft gevoerd. .De regering besloot vorig jaar Gero [de helpende hand te reiken mits er iets te helpen viel en het geld dat er in geïnvesteerd zou worden niet in een bodemloze put zou verdwij nen. Het aangaan van samenwer king met de bestekfabriek Sola leek de voor de hand liggende oplossing. Daar waren vakbonden en overheid het roerend over eens. Daar er ze kerheden moeten zijn voor de per soneelsleden van Gero en de over heid ook in de toekomst via een vertegenwoordiger in de raad van commissarissen achter de schermen wilde kunnen kijken werden daar toe voorstellen gedaan. Het zijn voorstellen die voor direc teur A. Gerritsen onverteerbaar zijn. Een vertegenwoordiger van de rijksoverheid wil hij eventueel nog dulden, maar van Gero eist hij dat men zich volledig opstelt achter het beleid van Sola, dat zijn beleid is. De heer Roolvink heeft zich in dit verband tegenover de vertegen woordigers van de vakbonden uit gelaten over 'het one man bedrijf van de heer Gerritsen'. Erg gevoelig De zaken liggen erg gevoelig in Zeist, als men bedenkt dat Gero en Sola zijn voortgekomen uit één be drijf, dat van de Amsterdamse zil versmid Gerritsen. Hij verhuisde in 1880 uit de Amsterdamse Kalver- straat naar Zeist en begon daar de bestekindustrie, die in de loop der 'voldoende, jaren een begrip werd, ook bulten De vakbonden de grenzen. Diverse zonen van de heer Gerritsen traden in de voet sporen van vader. Een van hen, die in 1912 de naam Gero aan het bedrijf verbond, stichtte in 1922 de Sola-fabriek na een fikse ruz^e met zijn compagnon van Gero. Die ruzie werkte lang door. Gero en Sola werden eikaars felle concur renten, hoewel Sola duidelijk op de minder draagkrachtige kopers ging mikken en Gero het in duurdere kwaliteiten zocht. Er waren tijden dat de leden van de familie eikaars bloed wel konden drinken. Regel matig ontstonden er conflicten, on langs nog toen Sola, gebruik ma kend van de situatie, ging proberen Gero klanten af te snoepen, het geen tot een kort geding bij de rechtbank leidde. Dit verklaart dat de huidige direc teur A. Gerritsen, niets moest heb ben van invloed van de zijde van zijn oude vijand in zijn .bedrijf. De vakbonden hebben weinig begrip voor deze situatie. 'Het is heel on verstandig de samenwerking die PARIJS De Franse minister van financiën, Jean-Pierre Foucarde. heeft de directeuren van de franse luchtvaartmaatschappij Air France gewaarschuwd, Franse vliegtuigen te kopen daar zij anders hun be trekking verliezen. De Franse regering, die 98,55 pet van de aandelen van de maat schappij bezit, zal Air France dwin gen het Franse Mercure-toestel te kopen ter vervanging van verou derende vliegtuigen, die spoedig uit de dienst genomen zullen worden, aldus Fourcade. OPEC uil nel andere rekeneenheid WENEN De dollar zal het betaalmiddel blijven voor de olie, die door OPEC-landen geleverd wordt. Dit zal zelfs het geval zijn als we de dollar niet meer gebruiken om olieprijzen in uit te drukken, verklaarde dr. Jamshid Amouzegar, de Perzische minister van oliezaken. 'Olie zal steeds in dollars betaald worden', aldus Amouzegar tijdens een pauze gedurende'de tweede dag bijna in kannen en kruiken was te verhinderen. Het tragische is, dat de hele Nederlandse bestqkindustrie er de dupe van dreigt te worden. Enkel door nauw te gaan samen werken zal men zich staande kun nen houden en tegenstand kunnen bieden aan de sterk opkomende concurrentie uit het Verre Oosten, met name uit Korea. Op den duur zal men toch niet kunnen ontko men aan samenwerking, wil het niet helemaal mislopen met deze industrie', is de reaktie van me vrouw van der Linden. Voor de gemeente Zeist is de nieu we ontwikkeling bij Gero volkomen onverwacht gekomen. Eind vorig jaar drong de gemeenteraad van Zeist er in een motie bij de rege ring op aan alles op alles te zetten om te voorkomen dat de werkgele genheid van Gero in gevaar zou komen, eventueel door financieel over de .brug te komen. Het lijkt er op dat het allemaal tevergeefs is geweest. 'Commentaar kunnen we op dit moment niet geven. Hetgeen wij weten hebben we ook van het ANP', liet burgemeester Stolk van Zeist via zijn kabinetschef weten. Het zal bijzonder moeilijk worden de mensen die moeten vertrekken bij Gero-Zeist aan een nieuwe baan te helpen. Van de werknemers is tweederde boven de 45 jaar en de helft ouder dan 50 jaar. Dat zegt maken zich daar ernstig zorgen over. 'Wij hebben de regering voorgesteld een bijzondere afvloeiingsregeling te treffen. Wij willen zien te bereiken dat de werknemers in dienst worden ge houden totdat er ander werk voor hen is gevonden. Maximaal twee jaar moet de toekomst van deze mensen veilig worden gesteld. Wij willen intensieve begeleiding van de Gero-werknemers De regering heeft duidelijk laten merken .onze eisen te hoog te vin den. De heren Roolvink en Oosterhuis zullen met voorstellen komen, die uitgaan van een redelijke afvloei ingsregeling. Wij weten op dit mo ment niet precies wat zij gaan voorstellen. Zeker is dat wij vast zullen houden aan onze eisen, die wij onder de gegeven omstandighe den redelijk vinden'» zegt mevrouw van der Linden. Zij voegt er aan toe dait hetgeen de onderzoekcom missie gaat zeggen een advies be treft. 'Wij noch de regering zijn er aan gebonden.' DEN HAAG Eind 1974 waren er in Nederland 3.800 minder zelf standige winkeliers dan eind 1973, aldus de gegevens van het Centraal Registratiekantoor Detailhandel-Ambacht. Het aantal filiaalvestigingen steeg daarentegen met 350 en de markt- en straathandel (ambulante handel) telde eind 1974 750 handelaren meer dan eind 1974. Per saldo liep het aantal verkoopplaatsen in de detailhandel in het afgelopen jaar met ongeveer 2.700 terug. Dit aantal is het saldo van 17.000 ophef fingen en 14.300 nieuwe vestigingen! De vermindering van het aantal ondernemingen met één vestiging (in totaal dus 3.800) vond. evenals in voorgaande jaren, weer hoofdzakelijk plaats in de levensmiddelensector. Hier verminderde het aantal eenmans zaken met ongeveer 2.200. Verder is de teruggang het meest opvallend in de branches brandstoffen (300), rijwielen (200), tabaksartikelen (400) en textiel (200). In de branches, die zich richten op hobby's en woning-inrichting namen de vestigingen wat toe. Dit geldt ook voor de winkels in antiquiteiten, bloemen, meubelen en glas/aardewerk/luxe artikelen. Tegenover de teruggang van het aantal verkoopplaatsen met 2.700 in 1974 stond een daling van ongeveer 4.000 in 1973 en van ongeveer 2.500 in 1972. Het aantal zaken in de levensmiddelensector met één vestiging is sinds 1950 meer dan gehalveerd: van ongeveer 81.000 tot 40.000 eind 1974. Geen enkele afvloeiingsregeling AMSTERDAM De zich in de steek gelaten voelende werknemers van Amsterdam Rubber (RCMA) hebben zich verenigd in een Stichting Behartiging Belangen Werknemers Amsterdam-Rubber- Deze werknemers in Amsterdam moeten voor het grootste deel (43 van de 57) afvloeien, nu het bod van de Britse Catz International op de RCMA is afgeketst door tegenstand van vooral grootaandeel houder Leutscher uit Huizen. beurt. De stichting kan tot nu toe alleen optreden voor het Amsterdamse personeel. Met de overzeese vesti gingen moet nog contact worden gezocht. In de doelstelling van de stichting staat onder meer de be scherming van werknemers tegen onrecht, misbruik van macht en willekeur. Een en ander zal men in de eerste plaats trachten te verwe zenlijken door van de nieuwe machthebbers bij RCMA een soort gelijke afvloeiingsregeling te bedin gen als gegolden zou hebben wan ner het bod van Catz was doorge gaan, en door meer zekerheid te krijgen voor het personeel, waar mee de heer Bruggeman zegt de maatschappij te willen voortzetten. De heer Bruggeman is commissaris bij RCMA, maar volgens de stich ting maakt hij thans de dienst uit en worden de directeuren niet meer gezien. Over hem zegt de stichting, dat, zo aan de directie een slecht beleid kan worden verweten, dit des te meer voor hem geld. De heer Bruggeman heeft zich na melijk van juli 1970 tot juni 1972 als lid van de .aandeelhouderscom missie en daarna als commissaris zeer intensief met de gang van zaken bij RCMA bezig gehouden. Tot de laatste aandeelhoudersver gadering in december heeft hij zich altijd naar buiten achter het gevor derde beleid gesteld. Dit geldt ook voor de heer van der Gragt, lid van de aandeelhouderscommissie, met wie hij in deze zaak weer samen werkt. De stichting vindt het twijfelachtig, of de sterk ingekrompen handels- en tropische landbouwactiviteiten van RCMA, waarin een belangrijk stuk ontwikkelingswerk zit, in de nieuwe formatie wel voortgezet kunnen worden. Deze twijfel leidt automatisch tot de vraag of dat wel de bedoeling is. Catz bood de mensen die moesten worden ontslagen een betere af vloeiingsregeling en meer kansen om aan het werk te blijven. De mensen, die thans op zo kort moge lijke termijn weg moeten, krijgen geen afvloeiingsregeling mee, onge acht leeftijd (variërend van 18 tot 62 jaar, dienstjaren (een half tot 44 jaar of .validiteit. De heer Leut scher, die eerder meende dat hij wél herplaatsingsmogelijkheden wist voor ontslagenen, heeft laten weten dat hij plaats heeft voor één administratieve kracht, maar wel met een proeftijd van twee 3 maanden, aldus de stichting. Niet accepteren De stichting heeft het personeel geadviseerd, het ontslag niet te ac cepteren en een ontslagprocedure via het GAB op gang te brengen om een betere afvloeiingsregeling te verkrijgen. Met de bankier wordt gesproken over de bankschuld van 16 min. In een op 14 maart te houden aandeelhoudersvergadering van RCMA, waarop nagenoeg het gehele bestuur weg gaat, heeft groot-aandeelhouder Leutscher een pakket van 14 pet. van de aandelen achter zich, aldus het stichtingsbe stuur. Overigens meent men, dat de be langen van werknemers en van de outside-aandeelhouders voor een groot deel parallel kunnen lopen. De stichting is dan ook graag be reid om deze aandelen op de ge noemde vergadering te vertegen woordigen. Zij hoopt, dat de outsi de-aandeelhouders zich nog vóór de vergadering van 14 maart zullen weten te organiseren. Zij zouden dan ook een enquête kunnen uit lokken voor de Ondernemingska mer van het Hof. om zo eindelijk wat inzicht te krijgen in wat er bij Amsterdam Rubber allemaal ge- van een OPEC-conferentie in We nen. De ministers van oliezaken werken in Wenen aan een ontwerp verklaring voor de eerste conferen tie van staatshoofden van OPEC- landen,- die dinsdag aanstaande in Algiers zal worden gehouden. De ministers overwegen in Wenen de dollar voor het bepalen van de olieprijzen te vervangen door de speciale trekkingsrechten, da t is een rekeneenheid, samengesteld uit zestien valuta's, dié door de leden van het Internationale Monetaire Fonds wordt gebruikt voor het af handelen van financiële transac ties. Vervanging van de dollar door de trekkingsrechten bij het berekenen van een prijs zou de olieproduce rende landen kunnen beschermen tegen de gevolgen van de waarde daling van de dollar. Voor de Vere nigde Staten zou het echter beteke nen, dat de te importeren olie duurder-wordt, naarmate de dollar koers verder zakt. Men schijnt het ln OPEC-krlngen echter nog niet geheel eens te zijn over de introductie van de trek kingsrechten. Minister Amouzegar zei dat dit één mogelijkheid was. maar dat andere mogelijkheden be studeerd zouden worden. Later zei hij, dat dit ingewikkelde vraagstuk op een latere conferentie uitput tend zal worden behandeld. De OPEC-afgevaardigden zijn het er over eens, dat de prijs voor ruwe olie in ieder geval tot 30 september op het huidige niveau blijft. Amou zegar verwachtte ook niet. dat tot enige produktiebeperking zou wor den besloten. dr. Jamshiel Amouzegar Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder leiding van prof. dr. Martin Brouwer, hoogle raar in de Massacommunicatie aan de Universiteit van Amsterdam, is gistermiddag een commissie opge richt die zich sterk wil maken voor het behoud van de informatieve etikettering. Deze commissie, die vooralsnog uit vier leden bestaat, wil de eventuele liquidatie van de Stichting Infor matieve Etikettering voorkomen en intussen een actieprogramma op stellen met een opzet waardoor het informatieve etiket wel levensvat baarheid houdt. Daartoe zal de commissie ook bij het ministerie van economische zaken aankloppen om voortzetting van de subsidie. De beslissing over de eventuele li quidatie van de Stichting Informa tieve Etikettering wordt op 25 april genomen. De commissie hoopt dan zo ver te zijn, dat de werkzaamhe den ten behoeve van het informa tieve etiket op efficiënte wijze in de huidige of in gewijzigde vorm kunnen worden voortgezet. De kans dat dit lukt, wordt zeer groot ge acht. Dit vooral wegens het grote bedrag van twee miljoen gulden dat het ministerie van economische zaken de afgelopen tien jaar in de Stichting Informatieve Etikettering heeft gestoken. Voorts, vanwege ge zien het bedrag van die subsidie, het belang dat door de overheid aan een goede consumentenvoor lichting wordt gehecht. De gedachte van de nieuwe com missie, waarvan onder meer ook de secretaris van de raad van bestuur van Niemeyer, de heer Th. Kimm, deel uitmaakt, gaan uit naar een organisatie waarin, behalve produ centen- en consumentenorganisa ties, ook onafhankelijke deskundi gen zitting hebben. AMSTERDAM Bij kalme handel en redelijke omzetten heeft de koers van de Amerikaanse dollar woensdag op de Amsterdamse wis selmarkt de recente dalende lijn voortgezet. Na een iets lagere opening daalde de koers verder om vervolgens licht aan te trekken. Daarna zakte de koers echter weer in. Het slot op 2.3595 tegen 2.3675 als slot op dinsdag, aldus wisselmakelaars. De Nederlandsche Bank kocht 67 min dollars op één maandstermijn. AMSTERDAM De Braziliaanse werf van Rijn-Schelde-Verolme (RSV) heeft van Petrobras opdracht ontvangen voor de bouw van zes erts/olietankers van 135.000 dwt. Nettowinst Elsevier steeg vorig jaar 10 pet AMSTERDAM Elsevier heeft vo rig jaar een nettowinst behaald die circa 10 pet hoger ligt dan de 15,1 min van 1973. De stijging van de resultaten is vrijwel geheel door eigen activiteiten tot stand ge bracht en werd in 1974 dus niet belangrijk beïnvloed door de in dat jaar overgenomen bedrijven. Voor 1975 wordt verwacht dat de resulta ten hoger zullen zijn dan die van 1974. Elsevier zal per 26 februari de 7.75 pet 15-jarige in certificaten van aandelen converteerbare obligatie lening 1976-1985, waarvan 5.586.000 rest vervroegd aflosbaar stellen. Volgens de trustacte zullen Het eerste schip zal worden opgele verd in juli 1977. Het laatste in december 1979. Voorts werd een voorlopige overeenkomst getekend voor de bouw van zes bulkcarriers van 70.000 dwt., bestemd voor Do- cenave, op te leveren in de jaren 1979 tot en met 1981. Verwacht wordt, dat het contract hiervoor binnen zes maanden kan worden getekend. Met beide opdrachten tezamen is een bedrag gemoeid van circa 1,3 miljard gulden. Door deze opdrach ten zal de Braziliaanse werf tot het begin van de tachtiger jaren volle dig bezet zijn. De werf. die is gele gen aan de baai van Ilha Grande nabij Angra dos Reis. ten zuiden van Rio de Janeiro, biedt werk aan circa 3200 man. Noren annuleren De Noorse scheepsbouw combinatie Aker heeft meegedeeld, dat grote Noorse opdrachten Rijn geannuleerd LTNG BARENDRECHT EN OMSTREKEN Knolselderij: 21-55 aanvoer 24.000 st. Komkommers: 51-60 87. 41-50. 70-71. 35- 40. 59. 31-35. 51-53, 26-30. 43, 21-25. 33 aanvoer 15.000 kg. Peterselie 41-56. ""fifl 3000 kg. Selderij: 44-60. 5000 bs. Sla glas: 16-26. 24.000 st. Spinazie: 151-160, 2000 kg Spruiten AI: 141-149. A: 103-108, BI: 129-131. B: 110-114, C: 104-105. All: 74-84. BII( 28-32. ADII 120-130. DII: 144. aanvoer 146.000 kg. Veldsla: 180-270. 1000 kg. Witlof: II: 231-270, II. III: 172-202, afw.: 98-140. 5000 kg. FRUIT: APPELEN: Yellow Transp. 65-op, 60-65, 55-60, James Gr. 75-OP, 70-75. 65-70. Benonl: 65-op. 60- 65. 55-60. Cos. O. P. 70-75. 65-70. 60-65. 55-60. Winston 65-op. 135-159. 60-65. 112- 47 55-60. Goudrelnette: 75-op. 127-151. 138-151. 114-131. 70-75, 65-70. Jonathan 70-op. 65-70. 60-75. Golden D. 70-op. 58- 82. 50-865. 34-42. 65-70. 60-65. PEREN: Oomskinderen: 55-op, 50-55. Prcose de Trè. 60-op. 60-65, 55-60. Clap's Fav. 65-op. 60-65. 55-60. Beurreè Hard. 70-op. 65-op. 60-65. Bonne Louise d'Avranches 60-op. 55-60, 50-55. Trlomphe de Vlenne 70-op. 65-70. 60-65. Conference 65-op. 78-82, 68- 73. 51-64. 60-65. 55-60. Lèglpont 65-op. SCHEVENINGEN Woensdagmorgen waren aan de markt de SCH 118 met 587 en kustvlssers totaal met 41.885 aan verse vis. Prijzen per kg: tong g 8.28, gm 10.77. tong km 10.23, tong 1 8,88, tong 2 8,28. tarbot 1 9.04 .tarbot 2. 703. tarbot 3 5.40 tarbot 4 4.38. griet 1 4.60, friet 2. 4.61. Prijzen per 40 kg.: schol 1 1-33, schol 2 47, schol 3 60-61, schol 4 72-73 poon 38, wijting gestript 71 Wijting dicht 41-42 scha' 58-65. bot 16-18. koolvls 19-27. kabeljauw 2 5566. Kabel jauw 3 62-65. kabeljauw 4 64-71, kabel jauw 5 64-70. Noteringen per 100 kg: kabeljauw 1 112-130. Ijle haring 74-109 i. 55-60. Doeynne D. C. 75-op, 70-75. 65- J. Beurreè A. L. 75-op. 70-75, 65-70. TOTAALN AANVOER FRUIT: 41.000 KG. 's-GRAVENZANDE. 26 februari Vei- llngver. Westland Zuid. Sla 19-34, sprui ten 84-136, nero 55-116, andijvie 1-130. spinazie 120-150. pepers groen 11. boeren kool 41-56, radijs 48-78, allcanten 460-590. selderij 21-32, peterselie 28. raapstelen 18-26. tuinkers 45. prei 66-93. uien 8-10. witlof 160. LIER, 26 februari Veillngver. Delft-Westerlee. Aardappelen 15-18. andij vie 1-135. allcaten 510-540. komkommers 36-118. krom 90-110. spruiten 108-143. eie ren 11-14. peterselie 39-53. raapstelen 10- 19. rabarber 190. radijs 66. selderij 25-40. spinazie 145-175. sla 12-24.5. uien 12-14. boerenkool 28-37. rode kool 19. nero 52- 93. prei 58-80. 114-118. selderij 17-39, raapstelen 15-22. prei 82-88. krul peterselie 29-45. asperges 17.90, groene pepers 840. radijs 71-88. OETTE KALVEREN 59. nuchtere kalveren 4161, schapen en lammeren 1599. slacht- varkens 964. lopers 39 en slachtrunderen 1216. Prijzen: (ln guldens) melk- en kalfkoelen 1300-2400. gulste koelen 1100- 1700. kalfvaarzen roodbont 1575-2400. zwartbont 1350-1925, klamvaarzen 1350- 1650. gulste vaarzen 1275-1600. pinken 850-1250. graskalveren 475-825. nuchtere kalveren voor fok en mesterlj roodbont 120-260, zwartbont 100-220, weldeschapen 130-165. vaarzen le kwal. 5.55-6.10. 2e kwal. 4.85-5,45. koelen le kwal. 5.70-6.30. 2e kwal. 5.05-5.60, 3e kwal. 4.75-4.95. stie ren le kwal. 5.80-6,20. 2e kwal. 5.45-5,70. worstkoelen 4.15-4,85 vette kalveren le kwal .5,55-5,75, 2e kwal. 5.30-5,50, 3e kwal. 4,95-5.20. nuchtere slachtkal veren 135.- 1.50. slachtzeugen le kwal. 2.25-2,35. 2e kwal. 2.18-2.24, 3e kwal. 2.00-215.. slacht- varkens 245-2.52. vette schapen 145-190. vette lammeren 150-195. Overzicht (resp.. aanvoer, handel en prijzen) melk- en kalfkoeien minder, even vlotter, ruim prijshoudend, gulste koelen tamelijk groot, vlugger, even vaster .Jongvee ge woon. redeiijk vlot. stevig gehandhaafd, nuchtere kalveren groot, gedrukt, ge drukt. vette kalveren als vorige week. wil Hg. stijver, schapen en lammeren gro wling. stijver, schapen en lammeren gro ter. rustiger, niet veel veranderd, slacht vee minder groot, levendiger, hoger, siachtzeugen ruim, vrij vlot, duur der 35.50-36.50; Haver 33%-35%: Capucljners 42-52: Groene erwten 47%-67%; Karwij- zaad 120-135: Blauwmaanzaad 250-275; Witkool 150-260; Lucemehooi 150-260; Haverstro 110-125; Gerstestro 125-150; Tarwestro 125-145; Gros zaadhooi 100- 140; Industrie- en voeraard. 5-7.50: Cons. aard. uit binnenland. Bintje 6 opw 10-12; Bintje 35 opw 12.50-13.50. IJMUIDEN, 26 februari 930 kg tong. 25 kisten tarbot en griet. 883 kisten kabeljauw. 1.203 kisten koolvls. 50 kisten en 148 kisten diverse. Prijzen per kilogram: gr.tong 7.71-7.31. gr.m. tong 9.91-9.59. kl.m. tong 10.33-9.95; tong I 9.16-8.96. II 8.81-8.32. tarbot 9.34- 8.88. zalm 12.60. Per 40 kilogram; schartong 53. POONT JES 60-52, kult 37-29, lever 47-17, tong schar 144, tarbot 280-260. griet 185-140; kabeljauw I 64-42.40. II 90-42.40, III 87- 69. IV 94-67. V 94-50; koolvls I 31-30, II 32-30. III 36-32. IV 26-20; schelvis I 70-64, II 80. III 96-74. IV 98-74: schol I 41-37, II 50-42. III 72-50. IV 100-57; wijting II 52- 47. III 68-27.20. IV 47-35; haring III 53- 50. schar 88-47. BESOMMINGEN VAN DINSDAG Vijf enkelingen en vljr spannen. KW 42 40.000. KW 153 18 600. VL 115 44 900. HD 17 22.700. VD 46 680; spanners: YE 25 en ZL 6 900. VIER URKERS: UK 141 en 271 16.300. 6 en 186 1.170. 78 en 107 1.800. 24 en 89 4.000. BESOMMINGEN VAN WOENSDAG Dertien enkelingen en zes spannen. GO 36 13.300. SCH 12 2 000. SCH 18 f 1.650. KW 4 8,200. KW 81 53.600. K W195 12.000. VD 18 1.290, HD 21 4.300, BU 5.800, EB 28 3.800. UK 18 1.650. UK 25 2.092. UK 48 1.290; Span vissers: UK 218 en TX 29 7.800. UK 7 en 159 12.700, UK 17 en 56' 11.600. UK 128 en 142 f 15 000. UK 135 en 145 3.100. UK 200 en 234 2.500. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM ln het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koqrsen tot stand (tus sen haakjes de officiële slotkoers van gisteren). AKZO 47.60-48 50 '47 50), Hoogovens (57.10). Kon. Olie 78.80-79.80 (78 40), Philips 26.30 gb-26 60 gl (26 40). Unilever 104.80-105.50 (104.00), KLM (57.60). LONDEN De Britse regering heeft het Lagerhuis voorgesteld over de inkomsten uit de exploita tie van oliereserves in de Britse sector van de Noordzee een belas ting van 45 procent te heffen. De afgelopen maanden had zij al laten weten dat het tarief voor deze 'pe troleum revenue tax '(PRT) tussen 45 en 80 procent zou komen te liggen. De oliemaatschappijen heb ben te kennen gegeven, dat een belasting van 45 procent en verdere ontsluiting .van olievelden in de zeebodem ernstig zal belemmeren. Als tegemoetkoming aan de olie maatschappijen wil de regering de belasting pas laten ingaan als 175 procent van de kosten van opsporing en de ontsluiting van reserves is terugverdiend. Bovendien zal geen belasting worden geheven over de eerste miljoen ton. die een reserve jaarlijks oplevert. Dit voorstel is bedoeld om de ontsluiting van klei nere velden te bevorderen. De regering heeft oog voor de risi co's die prijsschommellngen van olie opleveren, zo liet zij aan liet lagerhuis weten. Daarom is zij van plan de PRT te herzien als een belangrijke en langdurige prijsver- andering daartoe aanleiding geeft. De PRT zal niet worden geheven als een maatschappij kan aanto nen, dat het rendement van haar Investeringen ln een bepaald veld minder dan 30 procent bedraagt. de obligaties voorzien van de cou pon per 1 september 1975 op 26 mei betaalbaar zijn tegen 102 pet inclu sief rente vanaf 1 september 1974. Elsevier wenst de conversiekoers terug te brengen van 417 tot 407. De obligatiehouders kunnen voor elk bedrag van nominaal 500 aan obligaties onder bijbetaling van 721 in contanten een bedrag van nominaal ƒ60 aan certificaten krijgen. Contact samen met Kluwer DEVENTER Kluwer en Ultgeve- rij Contact te Amsterdam voeren besprekingen over een volledige sa menwerking. Bij Contact werken elf mensen die instemmen met de eventuele aansluiting bij Kluwer. Contact is vooral bekend geworden door haar plaatwerken. Bij de uit- v«rk gevers verscheen ook het Dagboek acf industries van Anne Frank. Landré Glinderman acht gelijk resultaat mogelijk XS Motors DIEMEN Landré en Glinderman Am Smelt F verwacht dat een ongeveer gelijk Ampex resultaat als in 1974 mogelijk is. Anaconda Hoewel de kostenstijging wel onge- Ki.id veer lo pet. zal bedragen, zal de marge in guldens over een vergrote lltM* steel omzet zeker voldoende zijn om de Boeing gestegen kosten te dekken. De di- Burlington ind rectie verwacht tenminste een ge- can Pacafic Ry lijk bedrag aan orders. De order- Ceianes# jj» jsgjj portefeuille per 31 december 17.5 li* 30 min. tegen 15.7 min. een jaar Chrysler 9% 9% eerder) lijkt daarvoor een goed uit- cities service 40 39 gangspunt. In 1974 steeg de omzet 28? van ƒ49.2 miljoen tot ƒ53.9 miljoen commonw Edisoi 27 26% en de winst van 1.17 tot 1.21 cons Edison io% 10% min. Transol en Frisol beëindigen samenwerking SLIKKERVEER Transol Exploi- Exxön" tatiemaatschappij te Slikkerveer en m t N n. Frisol Exploitatiemaatschappij Flrst Nat 0,ty Nederland te Dordrecht hebben besloten tussen gezamenlijke doch- a^^"7 P°W terondernemlnsovereenkomst welke Am standard per 1 april eindigt, niet te continu- Amst-ed ind eren Dit heeft tot gevolg dat Tran- sol per 1 april de 50 pet. van de aandelen die Frisol bezit ln Frisol Oil Products zal overnemen. De c naam van Frisol Oil Products wordt chase select Pd per 1 april gewijzigd ip Transol Oil Co;umoia Gas and Chemicals. c^ïVnT\?i«o»M»np Verder zal Transol de 50 pet. van de aandelen die zij bezit ln Frisol- p. Transol Oil Trading overdragen aan Frisol. oen cigar en wel voor het bouwen van vier supertankers van 370.000 ton elk. Het eerste schip zou worden afgele verd in het laatste kwartaal van 1976. Niet lang geleden werden zes soort gelijke bestellingen, eveneens ge daan bij de Aker-groep ook al inge- trokken. De totale waarde van de 10 schepen was ongeveer 17,5 mil jard gulden. De annuleringen zijn het gevolg van de slechte toestand in de tankvaart. Indnut. Spoten UMIL MIM. Mods 24 febr. 736.94 161.14 81.03 69.55 764.0 25 febr. 719.18 157.41 79.56 69.59 757.0 26 febr. 728.10 159.66 79.50 69.70 756.0 Aftfid. «MM. I'oC a. L. 24 febr. 19.150 21.290 1.825 421 1.057 25 febr. 20.910 22.780 1.729 192 1.309 26 febr. 18.790 22.550 1.784 842 563 28/2 26/2 40'4 41% Alreo 13% 14% Allied Chemical 33 34% Alum. Co of Am 36% 35% American Brands 36% 3.% American Can 32% 32% Am Cyanamld 24% 24 Am E'.ectr Power 16% 16% Am Metal Climax 39% 39% 15% 15% 49% 49% 4% 4% 15% 15 26% 27 82 82% 28 27% 29% 30% 17% 18 19% 20 Cont Can 25% 25% Cont Oil 42% 44% Curtlss Wright 7% 7% Curtlss Wright A 20% 20% Dart Ind 19% 20 Deere and Co 9%ex 40% Dow Chemical 66% 67% Du Pont (El) 98% 99 Eastman Kodak 84 ex 85% 15% 16 11% 11% 11 11 46% 47% 42% 42% 23% 23% 37% 37% 13 13% 20% 20% 139% 140% 28% Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty OU Gllette Glmbel Brothers 15% 15% Goodyear ianP 24 24% Gulf Oil 20 20% Illinois Central Ind 14% 14% Instlco 7 7% Int Busl.n Mach 207 212 Intern Harvester 25 25% Int Nick of Can 23% 23% Int Paper 10% 40 Int Tel Tel 17% 17% Johns Man vine 20% 20% Ling Lemco Voug 12% 13% Litton Ind 5% 5% Lockbead Alrcraf 5% 5% Marcor 18% 18% Martin Marietta 15% 16 May Dep Stores 26% 27 McDonnell Doug).ex 11% MobU Oil Corp 41 41% 14 14% 21 50 21 08 25% 26 27 27% 12% 12% Nabisco Nat Cash Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Nat Can NY Centr A North West R N Am Philips Co 32% 32% 23 23% 15% 15% 12% 12% 7%ex 37% 13% 13% 10 b 10 b 17% 17% 24% 24% 20% 20% 11% 11% 7 7 66% 66% 15% 15% Pac Gas and El Penn Central v Pepslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gam bl 17% 17% 22% 22% 2% 2% 52 53% 32% 31% 44 Vi 44 43% 43% 91 9B% RCA 13% 13% Republic Steel 27% 28 Reynolds Ind 50 50% Royal Dutch Peti 32% 33% Santa Fé Ind 26% 27% Sears Roebuck 60 60% Shell Oil 39% 41 Southern Co 10% 10% Southern Pacific 29% 29% Southern Rallw 42% 43 Sperry Rand 33% 33% Stand Oil Calif 24% 25 Stand Oil Indlaru 41 40% Studebak Worth 22% 22% Sun on Texas Gulf Texas Inst Transamerica Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel 33% 33% 25% 25% 79 79% 7% 7% 43% 44% 47% 48% 7% 7% 34% 35% West Union Tel 12% 12% VVestlnghouse El 11% 11% Wool worth 12% 13% Occidental petr 14% 14% Reliance Group 6% 6% Standard Brands 64% 64% Union Blectr 0%ex 10% United Blectr 4% 4% Ug Corp 12% 12% Western Bancorp 21% 21%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17