B Naïeve romantiek in 'Dame met camelia's' Vierde symfonie van Ives met Lukas Foss Lambrechts in Tingeltangel soms snijdend FAMILIEBERICHTEN Grote tegenslag bij restauratie kerk Leeuwarden Drente nu vierde provincie met Monumentenwacht Misdrij ven fonds is beperkt voor buitenlander; Torenspits kerk wankel Drugs voor jonge mensen O MAKEN BEKEND 1 BEDIENINGSVAKLIEDEN/PROCESOPERATORS 2 JONGE MENSEN TROUW/KWARTET DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 R,I crp Regiedebuut Gerard Jan Rijnders door André Rutten De romantiek keert toch ook op het toneel terug. Na 'Cyrano de Bergerac', een hoogtepunt, nu 'De dame met de camélia's' van Alexandre Dumas Fils, dat er ook mag wezen, gespeeld door de toneelgroep Baal. In het Shaffy Theater in Amsterdam. en tegelijk ook met een bepaalde sympathie daarvoor. Al de figuren worden gespeeld als grote kinderen, zowel in de boosheid als in de liefde. De afstandelijkheid wordt versterkt door de harkerige taal, ontleend aan een anonieme ver taling uit 1872. Er is nog meer. Het stuk is, naar mijn stellige indruk - ik kan het niet nagaan - sterk besnoeid, zodat er tamelijk korte scènes ontstaan zijn, die iets van revue-schetsen hebben. Dat wordt bevorderd door het gespeel met de simpele decors - gekleurde luxaflex in verrijdbare raamwerken - het inlassen van en kele liedjes, en door een inleidend en nu en dan even terugkerend tamelijk komisch danspaar, dat iets van het romantische ballet invoegt. DEN HAAG Zaterdag a.s. leidt de Amerikaanse dirigent, com ponist en pianist Lukas Foss het Residentie Orkest in een pro gramma met de Vierde Symfonie van Charles Ives, Séquences van Haubenstock-Ramati, Symphonies d'instruments a vent van Stra- winski en een eigen compositie getiteld Elytres. door Ber Huising Aardig De bedoelde dame heet Marguerite Gautier. Zij is prostituée voor de betere kringen - courtisane - en wordt echt verliefd op een jonge man, eigenlijk omdat die zo vrese lijk verliefd op haar is en daarom echte belangstelling voor haar lijkt te hebben. Gemakkelijk hebben zij het niet samen. Eerst is de jonge man jaloers op haar vaste klanten n graaf en eenhertog,diez man jaloers op haar vaste klanten een graaf eh een hertog die zij dan maar hun congé geeft. Vervol gens komt de vader van de jonge man haar dringend verzoeken haar liefde te vergeten, omdat haar rela tie met zijn zoon het aanstaande huwelijk van zijn dochter onmoge lijk maakt. Met pijn in het hart enz. Tenslotte vinden zij elkaar toch terug, onder het oog van een ontroerde vader, maar helaas sterft zij dan aan de tering, die zij al lang, zoals zij wist-, onder de leden had. De voorstelling is gemaakt in onge veer de toonaard van bovenstaande korte samenvatting: met een wat vermaakte glimlach over de grote naïeviteit, waarmee er met deze sentimenten wordt omgesprongen, Het is dus best een aardige voor stelling - het regiedebuut bij het beroepstoneel van Gerard Jan Rijnders. die in 1973 zijn regie- opleiding bij de Amsterdamse The aterschool afsloot. Maar wat je misschien verwacht zou hebben, dat er zich ook bij de toeschouwer mo menten van ontroering zouden voordoen, dat gebeurde niet. Er werd. wel echte, zij het naïeve ont roering getoond op geschikte mo menten, maar het werd niet over tuigend. Dat heeft misschien iets te maken met de stijl, waarin het stuk oorspronkelijk geschreven en ge speeld is. Als je het stuk nu speelt zonder het helemaal au sérieux te nemen, dan moet je waarschijnlijk ook iets doen met de stijl ervan - zoals met die balletdansers. Hij moet er wel zijn, maar niet serieus. Hij was evenwel volstrekt afwezig, behalve in de costuums. Mogelijk is door de afwezigheid daarvan de wat rommelige Indruk te verklaren, die er van de voorstelling blijft han- Elke WERKDAG, behalve zaterdags, bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT nar. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer mogelijk ATTENTIE!! Familieberichten kunnen worden ge plaatst óf in ALLE edities óf afzonderlijk in de gecombineerde edities Groot Rotterdam/Groot Den Haag. U gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de gewenste breedte. Op D.V. 1 maart aanstaande hopen onze geliefde Ouders P. Storm F. E. Storm-Eschbach te herdenken, dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk traden. Diny Piet Jetty Gelegenheid tot feliciteren 1 maart 1975 van 16.30 tot 18.00 uur in één van de zalen van de Rehoboth- kerk, Noordsingel 90, Rotterdam. Met vreugde en dank delen wij u mede dat onze Ouders Bastiaan Star Neeltje van der Mey D.V. 3 maart a.s. zullen herdenken dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Ter gelegenheid hiervan kunt u hen feliciteren van 16.0017.30 uur in het centrum Emanuëlkerk, Rapen burg te Rijnsburg. Namens kinderen, klein- er achterkleinkinderen Rijnsburg, Katwijkerweg 18. „Ik blijf den Heer verwachten; Mijn ziel wacht ongestoord; Ik hoop, in al mijn klachten, op Zijn onfeilbaar woord". In vol vertrouwen op Gods beloften nam God tot Zich in Zijn Eeuwige heerlijkheid mijn ge liefde Man, onze zorgzame Vader, Groot- en Overgrootvader, Broer, Zwager en Oom Marinus van der Marei echtgenoot van Helena Johanna Bosman eerder gehuwd geweest met Johanna Elisabeth van den Berg in de ouderdom van 77 jaar. Monster: H. J. van der Marei-Bosman Hornby (Canada): J. A. van der Marei E. van der Marel-de Winter Monster: C. van der Meer-van der Marei F. van der Meer Voorburg: W. J. van Berkel-van der Marei P. van Berkel Naaldwijk: i E. J. van Staalduine-van der Marei P. M. Van Staalduine 's-Gravenzande: S. M. Leerdam-van der Marei Campbellville (Canada) J. J. van der Marei D. van der Marei-Ten Hove Kleinkinderen en achterkleinkind Monster. 25 februari 1975. Ericastraat 10. Gelegenheid tot condoleantie van 3.305.00 uur en van 7.009.00 uur nun. De rouwdienst zal worden gehouden op zater dag 1 maart a.s. om 11.00 uur v.m. in de aula op de Algemene Begraafplaats te Monster, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. Heden werd uit ons mid--'* n w eggenomen onze geliefde Zuster, Schoon- 1 - en Tante Geertrui Adriana Elisu' i h de Groot echtgenote van A Paul. op de leeftijd van bijna 60 jaar. de Groot Oudewater: Zevenhuizen: Capelle a.d. IJssel: G. S. van Vlie A. J van Vliet W. de Groot T. de Groot-Marks A. de Groot M. de Groot-van Loon Neven en nichten Oudewater, 26 februari 1975. Heden werd uit ons midden weggenomen onze geliefde Schoonzuster en Tante Geertrui Adriana Elisabeth de Groot echtgenote van A Paul, op de leeftijd van bijna 60 jaar. Zevenhuizen: I. Dekker-Paul J. Dekker Bergschenhoek: T. Breugem-Paul Zevenhuizen: H. S. Gijsenbergh-Paul A. Gijsenbergh Fr. Paul S. Paul-Keijzer C. W. Paul-van der Sterre Neven en nichten Zevenhuizen, 26 februari 1975. Heden nam God tot Zich in de leeftijd van bijna 88 jaar onze lieve Zuster, Behuwdzuster en Tante Maart je Korrelboom-Hus Scheveningen: M. Hus Den Haag: P. Hus P. J. Hus-van Lingen neven en nichten. 24 februari 1975. Voor uw bewijzen van medeleven en deelneming die wij mochten ontvangen bij het overlijden van onze geliefde, zorgzame Vader en Grootvader, Broeder, Zwager en Oom Willem Jacobus van de Putte weduwnaar van Catharina Kes, betuigen wij u onze oprechte dank. Dordrecht, februari 1975. Dordrecht: W. J. van de Putte A. van de Putte-van der Hucht Amsterdam: C. van de Putte Bennebroek: J. B. de Vries-van de Putte H. A. de Vries en kleinkinderen Lukas Foss, een vlotte, humorvolle en levendige'prater, is graag bereid een nadere toelichting op dit pro gramma te geven. Nie zonder ironie merkt hij op, dat de Symfonie van Ives niet moeilijk is, doch wel on- speelbaar. Ives, aldus Lukas Foss, was een profeet, die een enorme invloed heeft gehad op de ontwik keling van het Amerikaanse muziek leven. Hij was geen componist van professie en daarom compo neerde hij ook niet praktisch. Nie mand immers zou ooit een werk van hem, die zijn brood verdiende in het verzekeringswezen, uitvoe ren. Voor de weergave door het Resi dentie Orkest zijn negen repetities gepland. En Lukas Foss blijkt de grootste bewondering te hebben voor de voorgeschreven tweede di rigent, het orkestlid Lex Veelo. Met tinteling in zijn ogen verklaart hij, dat het aanstaande zaterdag voor de eerste maal in zijn carrière is, dat niet zijn eigen compositie het moeilijkste uitvoerbaar is. Lukas Foss (51) emigreerde in 1973. naar de Verenigde Staten en was oi}der meer leerling van Paul Hin- demith. Hij kan gerekend worden tot de belangrijkste heden daagse componisten, onderscheiden met talrijke prijzen. Ook als diri gent is hij zeer gezien. Hij is artis tiek leider van het orkest van Buf falo en dirigeert onder meer tevens het Filharmonisch Orkest van Is raël. Dat brengt hem in het gesprek op de ook in ons land gebezigde combinatie van componeren en po litiek. Zo is hem bijvoorbeeld ook in Rusland gebleken, dat de poli- LEEUWARDEN Tijdens de res tauratie van de grote of Jacobyner kerk te Leeuwarden is een ernstige verzakking geconstateert die dit omvangrijke werk een vertraging van enkele maanden zal bezorgen. Bij het ontpleisteren kwam een breuk in een van de schijf bogen aan het licht. tiek geëngageerde componisten zo veel tijd nodig hebben om te rebel leren, dat zij geen tijd overhouden om zich als componist te ontwikke len. Daarbij komt het gevaar, dat alles wat niet-mag, goed is. Wagner en Richard Strauss zijn in Israël taboe, merkt Lukas Foss in dit ver band op. Componeren betekent voor Lukas Foss het heden, dirigeren en solië- ren het contact met het verleden. Dat heden staat ceritraal bij het komende concert en zowel het pro gramma als de dirigent hebben zo veel te bieden, dat men met veel verwachting naar het concert kan uitzien. ASSEN 'Het is hier niet zo erg als in Amsterdam met zesduizend monumenten, maar ook voor de Drentse monumenten is regelmatig een deskundig onderzoek dringend nodig.' Dit zei de Commissaris van de Koningin in Drente, mevrouw mr. A. P. Schilthuis, gistermiddag tijdens de installering van de afde ling Drente van de Stichting Mo numentenwacht Nederland. Dat ge beurde in het provinciehuis in As sen in aanwezigheid van talrijke mensen die nauw bij het monu- mentenbezit van Drente betrokken zijn. Mevrouw Schilthuis toonde zich verheugd dat dit stukje monumen tenzorg in Drente is ingepast. Drente is naast Friesland, Gronin gen en Utrecht nu de vierde pro vincie waar de Monumentenwacht zich kan ontplooien. Volgens de voorzitter van de stichting, de heer W. Kramer, moet het in Nederland van genezen naar voorkomen in de monumentenzorg komen. Met de inspecties van de Monumenten wacht zijn tot nu toe miljoenen guldens bespaard. Ofschoon niet alleen kerken maar alle historische gebouwen op het programma staan, w,il men toch ook in Drente beginnen met vijftig eigenaren van kerken aan te schrijven. Dinsdagavond wasFrits Lam brechts voor het eerst in Am sterdams Tingeltangel met zijn nieuwe liedjes en conferences. Cabaret met kritiek op de ge vestigde orde en wat daarbij hoort doet, of lijkt, altijd links. Maar Frits Lambrechts is het. Van nature en van afkomst. Hij meent wat hij te zeggen heeft. Daar zit dus de kracht van (zijn) overtui ging achter, en zijn ernst die, zelfs in zijn humor en satire, een wat eenzijdige nadrukkelijkheid heeft. Het kon wat speelser. In zijn con ferences neemt hij vele politici en wantoestanden op de hak. Heel geestig vaak, maar hij hakt er ook wel sarcastisch op in. De manier waarop hij het doet herinnerde mij er aan, dat hij met Sieto Hoving gewerkt heeft. Hij typeert ook aar dig muffe mannetjes, die niet tegen de voetballerij of nog ouwerwets rooms tegen de abortuswetge ving kunnen. De vader met feest neus die zijn pas getrouwde dochter toespreekt is ook een kostelijk nummer. In liédjes waarin hij fan taseert of filosofeert, tot aan het absurde toe vooral over de seksu ele onderwerpen kan hij te wrang en onbehagelijk worden. Waarmee hij zijn goede bedoelin gen wel eens voorbij zou kunnen schieten. De liedjes zijn het best als zij uitgaan van de gewone, er varen, werkelijkheid. De Alimenta tie-blues over het kapot gaand jong huwelijk, of de raak bezongen ver veling en doelloosheid van jonge werklozen, zijn treffend. Het lied over de voetballerij heeft een hu mor die Louis Davids ook had. Frits noemt hem dan ook in zijn tekst. Na al zijn kritiek op wat niet deugt en triest en*onrechtvaardig is ein digt hij met: het kan veranderen maar we moeten het willen. Ge woonlijk zit. hij zelf achter de pia no, maar nu werd hij, heel goed, begeleid door Wim van de Meer berg, die ook wat zong: een lang lied over een jongetje dat als foto model gebruikt en bedorven wordt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Buitenlanders aan boord van een Nederl schip of vliegtuig het slacht worden van een geweldmisi zullen niet het recht krijgen op uitkering uit het voorlopig sch 1 fonds voor geweldmisdrijven, amendement van de Tweede merleden Kosto (PvdA) en t (CPN) waarin hierom werd vraagd werd verworpen met stemmen van de vijf linkse par voor. De heer Kosto voerde alsgf gument voor dit amendement dat het inconsequent is, om bui landers in Nederland wel rech de schadevergoeding te geven e aan boord van Nederlandse schr, of vliegtuigen niet. Minister Van Agt (justitie) had»! zwaar tegen het argument. De perkte middelen en het feit buitenlanders, die toevallig boord van een vliegtuig met letters KLM reizen geen binfd hebben met Nederland vond hij"' den genoeg om dit amendemen ontraden. Het Kamerlid Van Sc (KVP), vond het amendeia sympathiek, maar vanwege de scheidenheid van het voorlo wetsontwerp en vanwege de perkte middelen stemde de toch tegen. Het wetsontwerp, dat de uitke regelt aan mensen, die ten gev®: van een geweldsmisdrijf erni1 materiële of immateriële scl l hebben geleden, voorzover schade niet ergens anders te ve len is, werd met algemene; ste: aangenomen. De maximale ring voor slachtoffers van een gelijk misdrijf is 35.000 gulden. ARNHEM De torenspits' vanfai Martinikerk in Doesburg levert :r vaar op. Door recente zware s men is de spits wankel geworik De verbindingen en verankeririi hébben veel te lijden gehad, n gemeentebestuur wil met spoed e zaak herstellen en wil daari 30.000,— uittrekken. Dit betel dat de toren in de steigers md De kerk werd twee jaar geleden io een restauratie weer in gebruik nomen. I De krant wordt gespeld van weer bericht tot overlijdens advertentie. En als u 'm spa&rt, brengt bij goed geld op. Oud papier: nieuwe uniformen voor de harmonie, belangrijke bijdrage aan 't jeugdwerk. Da's toch zeker prachtig mooi? Leech-Jordan Gebruik en misbruik Twee deskundigen met veel ervaring, een geestelijke en een psy choloog, vertellen wat iedereen van drugs zou moeten "weten. Tal van feiten die klare taal spreken. De diverse aspecten van drugmisbruik.Het sociale euvel. De pre ventie-mogelijkheden. De behandeling van drugverslaving. Met adressen voor hulpver lening. Vertaald en bewerkt door Drs. T. P. Kits en Drs. J. Euwema 112 blz. ƒ12,50 Verkrijgbaar in de boekhandel. ZOMER KEUNING WAGENINGEN Burgemeester en wethouders van Monster dat zij het voornemen hebben krachtens het bepaalde in artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en het bepaalde in de arikelen 3, 34 en 35 van de voorschriften, deel uitmakende van het bestemmings plan „Poeldijk", vastgesteld bij raadsbesluit van 26 september 1972 en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 9 mei 1973. G.S. no. 930, dit bestemmingsplan te wijzigen en voorts het gedeelte daarvan met de bestemming „Woondoeleinden, eengezinshuizen (WO-E)" nader uit te werken; dat woormelde wijziging van het bestemmingsplan betrekking heeft op een vergroting van het terrein, bestemd voor .Rijzondere Doeleinden, klasse B. met bijbehorende erven (BDB)", gelegen aan de Irene- straat, ten behoeve van de uitbreiding van de aldaar aanwezige Mavo-school; dat in verband hiermede het terrein bestemd voor „Bijzondere Doeleinden, klasse B, met bijbehorende erven (BDB)", gelegen aan de Dr. Weitjenslaan mc: eenzelfde oppervlakte wordt verkleind: dat door deze wijziging de oppervlakte van de gron den met voormelde bestemming „Woondoeleinden, eengezinshuizen (WO-E)" niet wordt verkleind; dat voorts de noodzaak bestaat de bebouwingsstroken, gelegen direkt ten zuiden van het gebied, bestemd voor „Woondoeleinden, eengezinshuizen (WO-E)" in geringe mate te verschuiven: dat voormelde wijzingen zich verdragen 'met het geen daaromtrent in artikel 35 van de voorschriften van het bestemmingsplan „Poeldijk" is bepaald: dat voormeld concept-uitwerkings- en wijzigingsvoor schrift met de daarbij behorende kaart, waarop de voorgenomen wijzigingen en de uitwerking van het bestemmingsplan „Poeldijk" zijn aangegeven, met ingang van 28 februari 1975 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt; dat belanghebbenden gedurende voormelde termijn schriftelijk bezwaren tegen de voorgenomen wijzigin gen en uitwerking van het betreffende bestemmings plan bij hun college kunnen indienen. Monster, 27 februari 1975. Burgemeester en wethouders voornoemd. Mr. J. H. J. Daniels, burgemeester. P. Bos, secretaris. Z'; •v t jgtfStj*' I '^ËÊBBÊÈKBÊÊtt ■mmmmsmm - Wk O UNIMILLS B.V. - ZWIJNDRECHT PROCESINDUSTRIE VOOR HET WINNEN EN VEREDELEN VAN EETBARE OLIËN EN VETTEN heeft plaatsingsmogelijkheden voor in het bezit van het VAPRO-dipIoma A en B of het diploma scheepswerktuigbouwkunde V.D. ,net een voltooide lagere beroepsopleiding (b.v. L.T.S. procestechniek - machinebankwerken - elektra) of algemeen vormend onderwijs (MAVO, enige jaren HAVO) en bereid een opleiding tot procesoperator te volgen. Hun bieden wij de volgende mogelijkheden ls Üw opleiding voldoende dan komt U in aanmerking voor het volgen van de VAPRO-opleiding (VAPRO: vakopleiding procesindustrie) Dat betekent: één dag per week beroepsgericht onderwijs op een dagschool; begeleiding van de studie door een mentor; funktie gerichte instruktie een landelijk erkend diploma Biedt Uw vooropleiding niet de garantie, dat U de VAPRO-opleiding met succes kunt volgen, dan verzorgen wij deze voor opleiding door een door het bedrijf te ver zorgen I.V.I.O.-cursus, die opleidt voor: diploma A: Nederlandse taal en rekenen diploma B: wiskunde en natuurkunde diploma C: mechanica, scheikunde en tekeninglezen. U stapt in op het niveau van de reeds door U verworven kennis. Inmiddels verricht U In de prakti|k een BED1ENINGSFUNKTIE, afhankelijk van Uw vaardigheid. Al deze funkties worden verricht in kontinu diensten semi-kontinu (3 ploegen) of vol-kontinu (5 ploegen) Onze arbeidersvoorwaarden zijn als dochteronderneming van Unilever uitstekend. Heeft U belangstelling, bel dan onze afdeling personeelszaken: 078 - 25144 of schrijf een bttefje aan: UNIMILLS B.V., Llndtsedijk 8, Zwljndrecht, afd. personeelszaken

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16