eldzame loopbaan indt haar einde De Nieuwe Sjiek. Koers B&C. Peek&Cloppenburg A. J. Piekaar zag ministers komen en gaan jjw ook onze eel meer aangiften oor wegenbelasting oor wetswijziging met huurwet je Twee ontslagen in bejaardenhuis nietig verklaard KT/KWARTET DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 PS13/RH15 Vraag: Wat is Diogenes voor een vereniging? Antwoord: De Stichting Diogenes, Haarlem, koopt, restaureert en maakt vervallen, maar waardevolle panden weer bewoonbaar. De aar dige huisjes tegenover het Frans Halsmuseum en verschillende ande re pakhuizen, brouwerijen en der gelijke panden zijn eigendom van deze stichting. Secretariaat: Zonne- laan 11, Haarlem. r prof. dr. I. A. Diepenhorst L J. Piekaar neemt vandaag afscheid directeur-generaal voor het weten- psbeleid. Als hoge ambtenaar heeft hij ministers overleefd en achter de scher- een grote invloed uitgeoefend. Hij de ministers Cals, Bot, Diepenhorst, ïga, De Brauw en Van Veen zien gaan omen en hij beëindigt zijn loopbaan het bewind van Van Kemenade, Trip lein. weekblad van het ministerie van on- rijs 'Uitleg' heeft hem deze week ge- viewd en in dat gesprek komt Piekaar euw naar voren als iemand die gewel- reel gedaan heeft voor de uitbreiding van het hoger onderwijs. Alle bezuinigings drift ten spijt verklaart hij ook nu nog niet te geloven in een plafond voor de uitgaven voor hoger onderwijs. Nu>door het afnemen van de bevolkingsgroei de druk op het ba sis- en voortgezet onderwijs vermindert, kan er voor het hoger onderwijs misschien weer meer ruimte komen, zegt hij. Wan neer de bevolking wenst dat steeds meer kinderen hoger onderwijs volgen, moet het ook mogelijk zijn daar financiële middelen voor te vinden, aldus dr. Piekaar. In bijgaand artikel schetst prof. dr. I. A. Diepenhorst de verdiensten van deze direc teur-generaal. meer dezer dagen dr. A. J. aar, laatstelijk directeur- raai voor het wetenschaps- d het Departement van On- rijs en Wetenschappen ver- vindt een zeldzame loop- haar einde. Natuurlijk n er geregeld bekleders van posten heen en zij hebben doorgaans hun bijzondere iensten, tenminste zolang er dergelijke functies nog niet ansluiting op de huidige be- dsstijl wordt geloot. zal ook vaker voorkomen, dat nd afscheid neemt terwijl het neen oordeel luidt: hij had nog goed enkele jaren kunnen en en het zal niet eenvoudig hem te vervangen. In dit geval er wordt de pensioengerechtig- eeftijd bereikt door een uitzon - jke figuur, die een al even inderlijke positie innam, een essitalr bestuurder van een ge- eigen allure, jegens wie acade- Nederland tot grote dank ilicht is. migen zullen misschien de tsrechtelijke wenkbrauwen sen wanneer zij de bestuurders zien toegekend. "In feite heeft «tussen, hoezeer anderen ook politieke verantwoordelijkheid hten dragen, dr. Piekaar voor aanmerkelijk deel de koers be- welke voor universiteiten en ischolen door de achtereenvol- kabinetten is uitgezet. Hij ifte na zijn toetreding tot het imalige departement van. On sijs, Kunsten en Wetenschap- in 1952 hoe er een beleid op ;ere termijn 'moest worden ge- rd. beïnvloedde de Wet weten- appelijk onderwijs aldus dat zij voor de wetenschappelijke in- lingen en voor Den Haag bruik- was ten spijt van gebreken, wist dankzij een merkwaardige rtuigingskracht vriend en te stander werden op de meest willende wijze schaakmat gezet de middelen voor de evenals ars ook in Nederland optredende pe uitbreiding van het aantal denten en de nog veel snellere ei der wetenschap op te vangen, werkkring groeide voortdurend, ter was het alsof de werkkracht irmee gelijke tred hield. Het was kleinigheid om het contact alle universiteiten en hoge- olen te bewaren, om binnen het ministerie de verhoudingen scheef te trekken, om een rvleugeling van het onderzoek het onderwijs en omgekeerd te hoeden', om Nederland buiten de nzen te laten meespelen en dit met volledig in acht nemen goede menselijke betrekkingen, die aan het directoraat-gene- in kwestie verbonden waren, toonden een veelszins hechte sa- nhang het secretariaat was fs een bastion die buiten- n onze Haagse redactie ÏN HAAG Het aantal aangiften or motorrijtuigenbelasting is na recente wetswijziging aanzien- toegenomen. In januari be- oeg het aantal aangiften onge- er 100.000 meer dan op basis van oude wetgeving mocht worden rwacht. Dit betekent een extra brengst aan motorrijtuigenbelas- ig van 10 miljoen gulden. j 1 "I 1 1 januari werd de belasting- Wnn q Q T Q It" uAA1*H icht uitgebreid tot stilstaande au- k/VllCWH/ UJAllvUl U. i, werden de boetes verdubbeld werd aangekondigd dat de con- oles zouden worden uitgebreid, sn duidelijk beeld, aldus staatsse- staanders soms jaloers maakte.' Gedurende de strubbelingen van 1968 en volgende jaren, die leidde tot een bij redelijke uitleg niet uitgesproken verwerpelijke Wet Universitaire Bestuurshervorming, zou het verleidelijk geweest zijn gedurende tumultueus gesteunde hervormingspogingen voorop te lopen. Zonder dat ooit enige behoudzucht bleek, werd wel op de feitelijke hanteerbaarheid van het nieuwe gelet, was er steeds het 'doorzien' van het gebrekkig onder de zweep der omstandigheden uit gedachte. was er het 'voorzien' van een mogelijk ongunstig verloop van zaken, was er ook het ondankbaar remmen om een kantelen van de plotseling 'verdemocratiseerde' aca demische wagen te verhoeden, en zulks vanuit een diep wortelende eerbied voor de 'eigengeaardheid' van universiteiten en hogescholen. In de jongst verstreken jaren kreeg het wetenschapsbeleid, dat overigens nimmer geheel verwaar loosd werd, iets grotere vastheid, nadat de Raad van advies voor het wetenschapsbeleid en een interde partementaal overlegorgaan voor de wetenslchap talrijke als het ware van nature verschillende partijen nader tot elkander hadden ge bracht. Een van deskundigheid zich losmakend gelijkheidsstreven dat een gerechtvaardigde drang tot in spraak te boven ging, kreeg aldus geen noodlottige kansen. Feilloos De bij dergelijke omvangrijke ar beid ingezette parate kennis mocht nagenoeg feilloos heten. Men kende op zijn best de stukken even goed, niet grondiger. Nooit leverde het op voet van gelijkheid verkeren en on derhandelen met 'kopstukken' in nationaal of internationaal verband enige moeite op. Wat het aan voortdurende inspanning vergde om over zaken van financiering, over vragen het academisch statuut rakend, over de wenselijke uitbouw van het medisch onderwijs, over de bevordering van hetzij het ruimte-, hetzij het oceanografisch onderzoek gezagvol zich te kunnen uitspreken, of terzake van het energiebeleid voor zover dit de wetenschap raak te, met een gefundeerde opinie te komen, laat zich niet gemakkelijk voorstellen. Steeds trof het vermogen om een kwestie van onderscheiden kanten te bekijken. Voortdurend werkte het juridisch geweten om het niet met de wettelijke vereisten terwille van de gemakkelijke uitvoerbaar heid op een akkoordje te gooien. Op kritieke momenten veerde de besluitvaardigheid omhoog, waar aan Rotterdams medische faculteit en Rotterdamse universiteit ont staan en bestaan ontleenden. Nooit verdweén naar de achtergrond het verlangen ieder zoveel mogelijk zijn waarde te gunnen. Een zeker relati visme stelde in staat enghartigheid hier en ginds te vergoelijken of er met een licht bittere en meewarige glimlach aan voorbij te gaan. Bij soms grote scherpte van het inner lijk oordeel overheerste de mild heid. De zelfstandigheid betracht tegen over politieke partijen en hun af en toe lichtelijk vreemd door kiezers gunst beïnvloed manoeuvreren in universitaire twistvragen. heeft wellicht het oefenen van nog bre der invloed verhinderd: wanneer deze of gene in Nederland voor de staatkunde de regel bevestigd meende te vinden: er is niemand, die goed doet. ook niet één. dan wordt dit geenszins door elk partij man in dank afgenomen. Hoe dit zij. op het vaderlands universitair be stel is door één man een merk etaris Van Rooijen (financiën), er de invloed van de verdubbe lg van de boetes en het effect in de controles op. zowel rijdende s stilstaande auto's zal pas over ïige maanden kunnen worden ge- •rmd. et aantal controles, dat niet al- overdag maar ook 's nachts Uien worden gehouden, zal dit iar ongeveer 5.5 miljoen bedragen, aast de fotografische controle zul- •n ook andere technieken worden ebruikt, zoals het inspreken van egevens van auto's op geluldsban- en. Zo kunnen minder auto's wor- en gecontroleerd, maar het voor- eel is dat selectiever te werk kan 'orden gegaan. Bij de controle, 'orden ook ambtenaren van de ln- oerrechten en accijnzen ingescha- eld, terwijl nog wordt onderzocht hoeverre gebruik kan worden emaakt van gegevens die beschik bar komen bij de controle op de lalevlng van parkeervoorschriften. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het huurwetje, waar staatssecretaris Van Dam (volks huisvesting) in de Tweede Kamer zoveel moeilijkheden mee had, is gisteren ook door de Eerste Kamer aangenomen. De wet, waarin het verplicht wordt huurverhogingen van meer dan acht procent te mel den, werd met 45 stemmen voor en 24 stemmen tegen aangenomen. Voor het ontwerp stemden de PvdA, ARP, D'66, PPR en CPN, de meerder heid van de KVP-fractie en een min derheid van de CHU. Tegen stemden de fracties van de VVD, Boerenpar tij. SGP, zes leden van de KVP en vier leden van de CHU. In de Twee de Kamer werd het huurwetje slechts aangenomen nadat het ka binet het 'onaanvaardbaar' had uit gesproken over een amendement van de ARP'er Scholten om de mel dingsplicht pas bij negen procent te doen Ingaan. gedrukt, dat voorlopig niet zal wor den uitgewist. Prof. dr. I. A. Diepenhorst is rector- magnificus van de Vrije Universi teit te Amsterdam. Vraag: Wanneer een heel gezin plotseling overlijdt, bijv. door een auto-ongeluk of vliegramp, zoals helaas wel eens gebeurt en er blij ven schulden over, zijn dan de wederzijdse ouders aansprakelijk? En hoe gaat het in het tegenover gestelde geval, als het echtpaar in gemeenschap van goederen ge trouwd is? Antwoord: De wetgever neemt aan dat allen op hetzelfde ogenblik zijn overleden (is dit niet het geval, dan zijn er complicaties). De helft van het gezamenlijke vermogen gaat naar de familie van de vrouw en de andere helft naar die van de man. Ouders, broers en zusters zijn dan de erfgenamen. Schulden kun nen op dezelfde manier op de erf genamen overgaan, maar deze kunnen zich ervan bevrijden, door de nalatenschap te verwerpen, of te aanvaarden onder het voorrecht van boedelbeschrijving (in dit ge val zijn zij niet verder voor de schulden aansprakelijk dan de acti va van de nalatenschap). Vraag: Al heel lang hebben wij in de familie een merkwaardig voor werp: Een vrij zwaar blok w.s. ei kenhout, in de lengte in tweeën gedeeld, voorzien van scharniertjes aan de ene smalle kant en een slotje aan de andere smalle kant (zoals een ouderwets trictracbord). In geopende toestand laat het twee rijen van ronde, uitgestoken kuil tjes (middellijn 8 cm) zien en aan- elk uiteinde een ovale, grotere uit holling. De meningen zijn hierover verdeeld. Wat zou het zijn en wat kunnen we ermee doen? Antwoord: Een geopperde mogelijk heid, dat deze zware doos zou die nen voor het opbergen van bollen wol, lijkt ons niet aannemelijk. Eerder denken wij aan een eeuwen oud spel, dat een qbankinstelling, onder de naam Orient, 'kuiltjes- spel' enige jaren geleden als ca deautje aan nieuwe spaarders gaf. Op oude Egyptische grafschilderin gen komt dit spel al voor. als stra tegisch denkspel, maar otjk als een gezelschapsspelletje, om de ziel van de overledene bezig te houden. Met deze bedoeling speelde men het spel ook in West-Indië op rouwbij- eenkomsten. In India speelden ma- haradja's het niet met schelpen en steentjes, maar met edelstenen. In Afrika speelde men het spel in oude tijden met slavinnen als inzet. In Egypte ging het over de reke ning van talloze kopjes koffie. U moet bij uw bank maar eens om de spelregels vragen. Het is geen won der, dat koopvaarders naast het Trictracspel ook wel eens andere spelen mee naar Holland brachten. Vraag: Ons gezin en onze ouders leven van de produkten van een moestuin, die we zelf bewerken. Nu heeft een buurman zijn enigszins glooiend terrein opgehoogd, daar een grote garage gebouwd, met een groot plein daarvoor. Het regenwa ter komt regelrecht van plein en dak bij ons en de toch al geringe opbrengst is volkomen verdronken. We willen geen ruzie, maar zó kan het ook niet blijven. Antwoord: U moet deze zaak eens bespreken met Publieke Werken van uw gemeente en als blijkt dat er geen dakgoten zijn en de zink putten niet goed zijn aangelegd of zelfs ontbreken, dan zal de buur man er wel ernstig op gewezen moeten worden. We hopen dat alles in een prettige sfeer zal gaan, maar hebben daar niet veel hoop op. PRINSENBEEK Het ontslag dat het bestuur van het bejaardente huis Hagedonk in Prinsenbeek vo rig jaar gaf aan twee werkneem sters heeft de kantonrechter te Breda nietig verklaard. Hij heeft het bestuur verplicht het salaris van beide dames door te betalen tot hun dienstverband rechtsgeldig beëindigd zal zijn. Het tweetal werd vorig jaar op straat gezet naar aanleiding van hun opstelling in het conflict bin nen Hagedonk, dat leidde tot de bezetting van het gebouw door een deel van de bewoners. Belde dames stelden zich toen met een aantal bejaarden op achter directeur Loose en diens vrouw, die door het be stuur waren ontslagen. De rechtszaak die de heer en me vrouw Loose tegen het bestuur heb ben aangespannen op grond van 'kennelijk onredelijk ontslag' dient vanmiddag voor de kantonrechter te Breda. Uit de Prcmode - shop: n Eigentijds pak met vest. Aandacht voor Trenchcoat. In corduroy en gabardine. Beige en zwart, 179r details. Beige. 298:

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15