^V.-Duits hof erwerpt bortuswet Trudeau paste zich snel na vlegelachtige opkomst aan Arrestaties in Griekenland na verijdelen coup Üthiopië gispt -voor et eerst- Soedan Russische oud-premier Boelganin overleden Zonder VS-hulp valt Phnom Penh binnenkort itaat moet menselijk ven in stand houden' Caramanlisonderneming was 'dwaas' rabieren willen scheuring met Eritrea' Russen ontwijkend over vervolging 1 Spaans minister Ford en Kissinger: Hervormingsdrang lijkt uitgeblust Vorster nodigt president van Liberia uit UW/KWARTET WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 BUITENLAND .1 RLSRUHE (DPA, UPI) Het Westduitse constitutionele ge- htshof heeft bepaald dat abortus in de eerste drie maanden de zwangerschap ongeoorloofd is. Het hof, waarin zeven man- en een vrouw zitting hebben, liet weten dat de acht maanden eden door de bondsdag met absolute meerderheid aanvaarde L mijnregeling' in strijd met de grondwet is. schatting wordt er in West- tl Island jaarlijks 500.000 maal il- :ri al abortus gepleegd. Na de uit- Jiak van het hof moet het parle- in Bonn nu opnieuw een uit nemen over de wijziging de omstreden paragraaf 218 fie betrokken wet die al meer een jaar oud is. (tivering motivering van de uitspraak de president van het hof, st Benda, onder meer dat zwan- enpchapsonderbreking in principe dodelijke ingreep is. In de k tduitse grondwet wordt aan het it op leven bijzonder grote be- inis toegekend. Daarom moet de interpretatie van de grond- hiermee rekening worden ge- fiden. De staat, aldus Benda. 70 it de menselijke waarden van ie begin van het menselijke leven Naar de mening van in constitutionele hof begint de (Wikkeling tot volwaardig mens veertien dagen na de bevruch- Die ontwikkeling is dan niet iujêr in afzonderlijke fasen te ver- t<#n. De plicht tot instandhoud-ng het leven geldt ook voor de moeder die door een bijzonder 'in tieme verhouding' met het kind verbonden is. De staat, zo vervolgde Benda, heeft tot taak voorzorgsmaatregelen te treffen tot instandhouding van het menselijke leven en de bereidwil-' ligheid van de aanstaande moeder te stimulerèn haar kind geboren te laten worden. Uit de toetsing van de gewijzigde abortusparagraaf 218 akn de grondwet, aldus Benda, is gebleken dat de gewijzigde bepa lingen 'het leven in wording niet in de voorgeschreven mate bescher men'. Zes van de acht rechters van het hof achten de termijnregeling in strijd met de grondwet. De twee andere een van de twee is een gehuwde vrouw vinden het on juist dat men het gerechtshof ver zocht heeft een uitspraak over deze kwestie te doen. omdat naar hun mening het eigenlijke besluit geno men moet worden door de wetge vende macht. ATHENE (AP. AFP, Reuter) Na de mislukte staatsgreep van maandag zijn in Griekeland zevenendertig officieren onder wie zes generaals gearresteerd. Aanvankelijk werden honderd man aangehouden, maar het merendeel werd later weer vrijgelaten. President Ernst Benda van het Westduitse constitutionele hof leest de beslissing van het hof voor. Politiekordon Honderden politiemannen hadden gisteren een kordon gelegd rond het gerechtsgebouw in Karlsruhe. mi bDIS ABEBA (AP, Reuter, UPI) De militaire regering van piopië heeft voor het eerst kritiek laten horen op het buurland pdan. Dit heeft zoals bekend geprobeerd te bemiddelen esen Ethiopië en de opstandige provincie Eritrea. In diverse Duitse steden hebben vrouwenorganisaties laten weten dat zij tegen de uitspraak zullen protesteren. De voorzitter van de vakcentrale in Baden-Württemberg zei gisteren tijdens een demonstra tie dat de uitspraak van het hof een 'steun is voor de rijken en een straf voor de armen'. Het 'abortus toerisme' (de reizen van zwangere vrouwen die het kunnen betalen naar landen waar abortus is toege staan) zal volgens Günter Eerle- wein blijven bloeien. In een aantal landen is dit reeds het geval. In Oostenrijk is abortus in de eerste twaalf weken van de zwangerschap niet strafbaar, in Frankrijk de eerste tien weken niet, terwijl in Engeland geen li miet bestaat. In de Scandinavische landen behalve Noorwegen is abor tus eveneens toegestaan. In de Sowjet-Unie is het een veel voor komende ingreep. NEW YORK Een delegatie van kerkelijke leiders uit de Sowjetunie, die een bezoek van drie weken aan de Verenigde Staten brengt, heeft zorgvuldig de vragen ontweken over de vervolging van joden en christe nen in de Sowjetunie of deze zelfs ontkend. 'Ook wanneer wij een wet niet prettig vinden, moeten wij haar gehoorzamen'. MOSKOU (Reuter, UPI, AFP) Oud-premie^ Nikolai Boelganin van de Sowjet-Unie is maandag op 79-jarige leeftijd overleden na een ernstige en langdurige ziekte, zo heeft hej; Russische pers bureau Tass gisteren gemeld. De Griekse regering leek gisteren na het verijdelen van de coup de macht stevig in handen te heb ben. De staat van alarm is inge trokken. Kranten en woordvoerders van de oppositie gispten de Griekse mi nister van defensie Evaggelos Ave- roff. Hij heeft herhaaldelijk verze kerd dat het officierencorps loyaal was en dat daarom geen uitgebrei de zuiveringen noodzakelijk waren. De meeste officieren die betrokken zijn geweest bij de mislukte staats greep hebben gedurende zeven jaar ook de militaire regering gesteund. Zij werden na de val van de junta ongemoeid gelaten. De enige arrestant die niet meer in actieve dienst was. is de vroegere kolonel Dimitrlos Papapostolou die door het leger met pensioen werd gestuurd nadat zijn naam was ge noemd in verband met een poging tot moord op de Cyprische presi dent Makarios. in 1970. Hij is gis termorgen van Piraeus naar het eiland Folegandros in de Egeïsche Zee overgebracht. Eén van de andere arrestanten kolonel Niclas Dertilis heeft een rol gespeeld bij de militaire coup in 1970. Hij leidde ook de tankeenheden die in november 1973 van de Technische School in Athe ne werden ingezet. Hierbij vielen doden en gewonden. Omvang beperkt De regering moet nog beslissen wat er met de gearresteerde militairen moet gebeuren. Aangenomen wordt dat zij zo spoedig mogelijk door bijzondere tribunalen zullen berecht worden. In Saloniki, in Noord-Grie kenland hebben gisteren duizenden Jongeren gedemonstreerd vóór snelle berechting. Om het bezorgde publiek te kalme ren heeft premier Constantine Ca ramanlis gezegd dat de omvang van de onderdrukte opstandige bewe ging beperkt was. De premier zei dat het hoge moreel en de trouw van de strijdkrachten weer eens zijn bevestigd door het 'blinde ver trouwen' dat ze hebben gesteld in de democratische regering van het land. Caramanlis beschreef de op standige beweging als 'dwaas' en zei dat de actie was ondernomen door 'enkelingen die nog helmwee hebben naar tyrannie.' De premier voégde eraan toe, dat 'alle aspecten van deze dwaze on derneming' aan het licht zal bren gen. Hij zei dat het parlement en het publiek hiervan volledig op de hoogte zullen worden gehouden. bank. Ook werd hij in rang terug gezet van maarschalk tot kolonel. Hij werd tenslotte als partijlid ge royeerd, nadat hij door het centrale comité als lid van de anti-partij- groep werd gebrandmerkt. Sedert 1960 heeft hij een volkomen terug getrokken leven geleid. Boelganin werd in 1934 lid van het centrale comité van de communis tische partij en in 1948 lid van het politbureau. In de tweede wereld oorlog maakte hij naam als poli tiek functionaris in het leger. In 1947 werd hij tot maarschalk be noemd. In de laatste jaren van het bewind van Stalin was Boelganin vice-voorzitter van de ministerraad en van 1947 tot 1949 bovendien minister van defensie. Na de val van Malenkow, in februari 1955, werd hij na Chroestsjew de mach- Ij. tigste man van de Sowjet-Unie. TVppflT OT Met Chroetsjew maakte hij een l/J-'W1** 1/ Cl»A groot aantal buitenlandse reizen, waardoor hij veel aanzien kreeg. In het voorjaar van 1957 sloot Boelganin zich aan bij de oppositie tegen Chroestsjew. Maar toen vrij spoedig daarna Chroestsjew in het centrale comité een overwinning behaalde werd Boelganin enkele maanden later afgezet en gedegra deerd tot voorzitter "an de staats- MADRID (AP. AFP. UPI) De Spaanse minister van arbeid Lici- nio de la Fuente is afgetreden. Hij is het niet eens over het ontwerp van een stakingswet. Hoewel zijn vertrek nog niet officieel is beves tigd, werd het aftreden van de be windsman gisteravond in Madrid als vaststaand aangenomen. WASHINGTON, PHNOM PENH (Reuter, UPI, AP) De Ameri kaanse president Gerald Ford en zijn minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger hebben gisteren voorspeld dat het bewind van president Lon Nol in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh binnen enkele weken zal vallen, als de Verenigde Staten het niet met meer militaire en economische steun te hulp snellen. De regering-Ford doet alle moeite het Congres te overreden toestem ming te geven voor nog eens 222 miljoen dollar militaire hulp aan het bewind in Phnom Penh en 300 een verklaring in de regerings- it Addis Zeman wordt de Arabi- landen verweten dat zij uit op een scheuring tussen Ethio- en Eritrea om de Rode zee te nen beheersen. De verklaring met marsmuziek op de [tergrond ook voorgelezen de Ethiopische radio. Als lan- m die een splitsing willen werden jjioemd Somalië, Soedan, Egypte Noord- en Zuid-Jemen en Jor- Noord- en Zuid-Jemen en Jor- ijjhië. Tot nu toe had de Ethiopi- IC ie regering wel kritiek geuit op irj abische landen', maar alleen ,n -ie was met name genoemd. jr([sident Jafar El-Nuemery van j :dan heeft eerder deze maand zware delegatie naar Ethiopië .tuurd die zou moeten proberen i staakt-het-vuren te bewerkstel- en tussen Ethiopië en Eritrea, itrea is een overwegend islamiti- ie provincie die tot na de tweede reldoorlog onder Italiaans be- lur heeft gestaan. In 1962 werd 1 als provincie ingelijfd bij het rendeels christelijke Ethiopië, ardoor het zich achtergesteld lelt. Dit leidde tot de oprichting een afscheidingsbeweing. slurgeroorlog elf miljoen Arabische Soedane- d in het noorden zijn islamiet, de tie f miljoen Afrikaanse Soedanezen het zuiden animist (aanhanger n natuurgodsdienst) of christen. leidde ln de zestiger jaren tot burgeroorlog die in 1972 dank te, Ethiopische bemiddeling tot een 01ide kwam. kritiek van de militaire raad in Jdis Abeba is mogelijk ingegeven or het feit dat de opstandelingen Eritrea worden bevoorraad van- de Rode Zee en vanuit Soedan, tegenstelling tot het regeringsle- zouden zij nog geen tekort heb- aan munitie. ids zondag toen Ethiopische lenwerpers de buitenwijken de Eritrese hoofdstad Asmara bardeerden zou het rustig in Eritrea. De berichtgeving is :ter bijzonder schaars, onder an- omdat geen journalisten in de ivincie' meer worden toegelaten, sefcretaris-generaal van het be- jjdingsfront voor Eritrea (ELF) ift de Ethiopische cijfers over de lentallen Ln Eritrea van tafel 'eegd. Osman Saleh Sabbi zei dat opstandelingen 2500 regerings itairen hebben gedood. In hun (en gelederen zouden niet meer 300 slachtoffers zijn gevallen, liopië had eerder laten weten 't slechts 83 militairen had ver in tegen een dodental van drie- iderd aan de kant van de opT andelingen. Saleh Sabbi deed een iroep aan de Franse regering geen 'rvoer toe te staan aan de Franse ode Zeehaven Djiboeti naar Ethi- pië. door Rimmer Mulder Pierre Elliot Trudeau veroorzaakte zeven jaar geleden heel wat deining met zijn spectaculaire op komst op het Canadese politieke toneel. Het nogaj bezadigde Canada leek opwindende tijden tege moet te gaan met deze eigengereide nieuwlichter aan het roer. Van dat beeld is nu niet veel meer over. De Canadese premier Trudeau, die deze week Nederland bezoekt, is een gewone liberale leider, die de gevestigde belangen in zijn land geen kwaad zal doen. ladio afgenomen militaire leiders van Ethiopië ebben de voormalige keizer Haile elassie enkele dagen geleden zijn idio afgenomen. Waarschijnlijk ai ebben zij dit gedaan om te voor slum,en dat hij berichten hoort over er aan de gang is in Eritrea, voormalige keizer maakt het r Dlgens mensen in zijn omgeving L2oed. Wel is hij af en toe in de jd'ar. Hij gelooft dat hij nog steeds an de macht is. Het begin van Trudeau's loopbaan spotte met alle tradities, die daar voor in Canada bestonden. Hij deed in 1965 als lid van de liberale partij van Lester Pearson zijn intrede in het nationaal parlement. Daar maakte hij ogenschijnlijk weinig klaar. Buiten de parlementsgebou wen in het saaie Ottawa trok de rijke en begaafde vrijgezel nog wel eens de aandacht door zijn afwij kend gedrag. Tussen de met veel grijs gestoffeerde politici en ambte naren vielen zijn gekleurde open shirts en frivole kostuums al direct op. Daar kwam nog bij, dat hij in sportauto's reed en jonge vriendin nen had, zodat hij al gauw de naam had een playboy te zijn. De eerbiedwaardige Lester Pearson, die Canada toen regeerde, zag ken nelijk meer in dit talent uit Mont real en haalde Trudeau in 1967 in zijn kabinet als minister van justi tie. Trudeau's ster begon toen zeer snel te stijgen. Hij kwam met en kele vooruitstrevende wetswijzigin gen op het gebied van echtschei ding. abortus en homoseksualiteit, onderwerpen waarover de meeste politici tot dan niet eens durfden te praten. Deze voorstellen bezorg den de minister een hoop publici teit en de verhalen over zijn onge wone levenswandel versterkten na tuurlijk nog zijn aantrekkelijkheid voor de media. Trudeau voelde zich daar zeer wel bij. Zijn kans kwam snel. De oude Pear son trok zich terug uit de politiek en de liberalen moesten zich in 1968 een nieuwe leider kiezen. Een hele rij ervaren politici met lange staten van dienst stond kandidaat, maar nieuwkomer Trudeau gaf hen allen het nakijken. Na een politieke loopbaan van nog geen vier Jaar werd hij partijleider en daarmee tevens premier van Canada. Aangemoedigd door dit succes schreef hij vrijwel direct algemene verkiezingen uit. 'Politiek is leuk', zei de nieuwe premier en van zijn eerste nationale verkiezingscam pagne maakte hij een feestelijke gebeurtenis. Overal in het uitge strekte land liet hij zich toejuichen en bewonderen als een popster. 'Zijn campagne was één groot zo merfeest. Over de politiek sprak hij alleen maar zeer terloops, zodat wij het meestal niet eens opmerkten', schreef een journalist, die hem toen volgde. Trudeau beloofde zijn kiezers een 'rechtvaardige samenle ving' zonder erg duidelijk te maken wat hij daarmee bedoelde. Op bui tenlands gebied stelde hij 'een ge heel nieuwe aanpak' in het vooruit zicht. Canada zou onder zijn leiding een veel bescheidener rol op het wereldtoneel gaan spelen en zich minder afhankelijk van de Verenig de Staten gaan gedragen, zei de nieuwe Canadese leider. Voor de nationale verkiezingen bleek zijn nieuwe stijl uitstekend te werken. Trudeau bezorgde de libe ralen een ruime meerderheid ln het parlement. Maar het regeren bleek voor Trudeau aanmerkelijk minder leuk te zijn dan de verkiezingen. De zonnig levende miljonair moest zich nu in eens waar maken en ontdekte daarbij al snel dat een premier van Canada niet alles naar zijn hand kan zetten. rijkeluisjongen, die in zijn eigen milieu probeerde op te vallen. Toen er in Quebec werkelijk een socialis tische stroming van enige betekenis ontstond, was docent Trudeau niet van de partij. Die zat toen al veilig en wel bij de liberalen. 'Ideologi- Tr3ditiOn66l sche systemen zijn de ware vijan den van de vrijheid', beleed hij toen. dingsbeweglng een Brits diplomaat en een provinciale minister ont voerden. De liberale rechtsgeleerde van eertijds reageerde als een pre mier 'van orde en gezag. Trudeau veroordeelde de ontvoering in on gemeen harde bewoordingen en stuurde troepen naar Quebec. Het is er nu weer rustig, maar bij de laatste regionale verkiezingen stemde ruim 25 procent op de par tij. die een zelfstandig Quebec wil. Dwarsligger Leien dakje Tot die tijd was het voor Pierre Elliot Trudeau allemaal van een leien dakje gegaan. Hij werd ln 1919 geboren als enig zoon van zeer rijke ouders. Er was geld genoeg om de met een goed verstand be giftigde Pierre een dergelijke oplei ding te geven. Hij studeerde achtereenvolgens aan de Harvard-universiteit in Amerika, de Sorbonne in Parijs en de Lon don School of Economics. Verder had hij volop gelegenheid om zich te vermaken met allerlei soorten sport en zo ongeveer de hele aard bol af te reizen. In de Tweede Wereldoorlog bleef hij rustig in Ca nada. Na zijn studie werd hij advo caat en docent in Montreal (Que bec). De jonge intellectueel had uiter aard ook belangstelling voor poli tiek en zette zich in woord en geschrift soms krachtig af tegen de conservatieve elite, die toen regeer de in het Franstalige Quebec. Zijn toen verkondigde theorieën waren nogal links voor Canadese begrip pen en Trudeau werd prompt ver dacht van communistische sympa thieën. Hij kwam zelfs op de zwarte lijst van de Amerikaanse immigra tiedienst. In feite was het verbale radicalismevan de jonge Trudeau niet veel meer dan het vlegelachti ge en arrogante optreden van een Eenmaal premier geworden etaleer de hij zichzelf nog graag als dwars ligger. In het voorwoord bij een boek met opstellen van zijn hand dat toen verscheen, schreef hij: 'De enige constante factor die in mijn denken door de jaren heen te vin den is. het verzet tegen gevestigde meningen'. Nog een andere zin uit zijn credo: 'Ik heb nooit enige dis cipline kunnen aanvaarden, behal ve die welke ik mij zelf oplegde'. In de regeringsperiode van zeven jaren, die Trudeau nu achter de rug heeft, heeft hij wel geleerd zich aan te passen. Al kort na zijn ambtsaanvaarding veranderde de Swingende vogel ln een hardwer kende bestuurder. Zijn pakken wer den wat stemmiger en zijn rede voeringen zakelijker. Aan zijn status van vrijgezel maakt hij een eind door zijn huwelijk met een meisje, dat ongeveer half zo oud was als hij. Zij hebben nu twee kinderen. Gezag en orde De grootste problemen, die de Ca nadese premier plagen liggen op economisch terrein, met daaraan nauw verbonden de grote Ameri kaanse invloed op het Canadese bedrijfsleven, en in de verhouding tussen de verschillende staten van Canada met het Franse Quebec als grootste zorgenkind. Trudeau is zelf geboren en getogen in Quebec en spreekt even goed Engels als Frans, maar moet niets hebben van de mensen, die een aparte status of zelfs zelfstandigheid voor dit gebied willen. Hij wil wel volledige gelijk stelling van het Frans met het Engels, maar geen verzwakking van de Canadese unie. In 1970 kreeg hij plotseling te maken met een korte opleving van terrorisme in Quebec, waar extremisten van de afschel- Ten aanzien van de economie is Trudeau heel wat minder daad krachtig opgetreden. Hij probeert zijn 'rechtvaardige samenleving' te verwezenlijken met een liberaal economisch beleid, dat het bedrijfs leven zoveel mogelijk ruimte laat. In de eerste vier jaar van zijn bewind verdubbelde de werkloos heid en nam de inflatie sterk toe. maar Trudeau wilde niets weten van een krachtig overheidsingrij pen. 'De liberale regering voert een economisch beleid, veel traditione ler dan wij zouden durven', scham perde de leider van de Conservatie ven in die tijd. De onvrede over de economie kost te Trudeau ln 1972 bijna de kop. Bij de algemene verkiezingen viel zijn liberale partij terug naar 109 zetels, slechts twee meer dan- de Conservatieven. Met behulp van de meer links georiënteerde Nieuwe De mocraten (31 zetels) kon hij voor lopig blijven regeren. De ongemakkelijke coalitie hield anderhalf jaar stand. De Nieuwe Democraten vroegen een degelijke prijsbeheersing (tegen de inflatie), beperking van de Amerikaanse in vesteringen. extra belasting op bij zonder grote winsten, hulp voor de kleine zelfstandigen, meer controle op de macht van de grote onderne mingen en nog wat van dat soort maatregelen. Trudeau wilde beslist niet die kant op en forceerde een breuk met de democraten. Hij zorg de er voor dat zijn begroting voor 1074 door het parlement werd weg gestemd, waarna hij opnieuw ver kiezingen uitschreef. Trudeau werk te hard voor zijn herverkiezing. Veilig tot 1979 Zonder show- en stuntwerk legde hij zijn traditionele programma voor aan de kiezers. En met succes, want vorig Jaar Juli verwierf hij opnieuw een meerderheid in het parlement Trudeau heèft het Canadese bui tenlandse beleid wel iets veranderd. Canada loopt iets minder aan de hand van de VS en heeft zijn militaire verplichtingen ten aan zien \an de NAVO aanzienlijk inge krompen. De hulp aan de derde wereld is onder hem behoorlijk uit gebreid. Trudeau was een krachtig voorstander van toenadering tussen de VS en de Sowjet-Unie, maar die ideeën zijn nu gemeengoed gewor den, zodat hij ook daarmee niet opvalt. Pierre Elliot Trudeau heeft tot 1979 geen nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Tot die tijd kan hij met ruime meerderheid blijven regeren. Hij kan zich in die tijd nog ont poppen als een hervormer, maar daar ziet het nu niet naar uit. De onafhankelijke, wat wilde jongen van vroeger is een traditionele re geringsleider geworden, die in de door en door kapitalistische Cana dese samenleving niets wezenlijks zal veranderen. miljoen dollar aan het Zuidvietna- mese bewind van president Ngoe- yen Van Thieu in Saigon. In een brief aan Carl Albert, voorzitter van het Amerikaanse Huls van Af gevaardigden zei Ford, dat de troe pen van de Rode Khmer de strijd tegen Lon Nol zolang kunnen vol houden omdat zij vanuit het Noorden uitgebreide hulp krijgen. 'Vluchtelingen die door de onder drukkende maatregelen van de communisten gedwongen waren hun woonplaatsen te verlaten, stro men Phnom Penh en andere steden binnen. Men kampt reeds met ern stige voedseltekorten', aldus Ford in zijn brief die door Albert voor het Huis van Afgevaardigden werd voorgelezen. Kissinger Ook minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger achtte het op een persconferentie zeker dat de regering Lon Nol moet vallen om dat zij binnenkort zonder munitie komt te zitten, tenzij het het Con gres snel akkoord gaat met extra hulpverlening. Hij zei verder dat Washington alles zal proberen om vredesonderhandelingen te bevor deren indien de val van Phnom Penh nog kan worden afgewend. 'Het is moeilijk te zeggen of derge lijke onderhandelingen mogelijk zijn', aldus Kissinger. Volgens Kis singer, verschilt de situatie ln Zuid-Vietnam niet veel van die in Cambodja. Ook de regering Thieu in Saigon zal het volgens hem op lange termijn, zonder Amerikaanse hulp, niet bolwerken. Kissinger sprak zich uit voor een militaire hulpprogramma aan Saigon dat over maximaal drie jaar zou moe ten lopen. De Verenigde Staten zijn inmiddels bezig met het uitbreiden van de luchtbrug vanuit Thailand naar Phnom Penh. Over een periode van 30 dagen zullen zes of zeven vluch ten per dag met DC-8 transport- toestellen, geladen met rijst en brandstof, plaats vinden. De Ameri kaanse ambassade in Phnom Penh heeft gisteren bekend gemaakt dat ook grote hoeveelheden wapens via deze luchtbrug naar de belegerde stad gebracht zullen worden. Na een beleg van een week is de oude keizerlijke hoofdstad Oudang in Cambodja door de Rode Khmer veroverd. Oudong ligt op 35 kilome ter van de hoofdstad Phnom Penh en was al sinds december geïso leerd. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft president William Tolbert van Liberia uitgenodigd voor een bezoek aan Zuid-Afrika. Volgens een rege ringsverklaring die vla de Zuidafri kaanse staatsradio werd verspreid heeft Vorster een brief gestuurd aan Tolbert. Hij dankt hem daarin voor de gastvrijheid die hij heeft geno ten tijdens zijn bezoek aan Liberia op 11 en 12 februari en zegt dat het hem 'een genoegen en een eer zou zijn iets dergelijks terug te doen.' De reis van Vorster werd gezien als een doorbraak in zijn streven naar ontspanning met zwart-Afrika. De laatste jaren was president Banda van Malawi het enige zwarte Afri kaanse staatshoofd dat een bezoek bracht aan Zuid-Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7