Veel defensie-gegevens voor Kamerleden 'geheim' dichtbij ilieu-belasting (1) ^ilieu-belasting (2) 'lan leeg kantoor gebruiken na fbranden school Beroering over ontslag van wetenschappelijk medewerker Stabiel met zon weerrapporten Sneeuwbericht Yt trillers om naar te luisteren veiling hot pants beeldje voorheen zoek WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 5 ^Dmmentaar Speciale commissie mag nu (onder bewaking) IMAVO-studie inzien nil ie, d PTT-directie is maandag in de van de dag snel teruggekomen op ferme standpunt dat in de vroege ;enuren nog was beleden, name- lat geen medewerking zou worden end bij de inning van de provinci milieu-belasting bij een aantal send bij de inning van de provincn- milieu-belasting bij een aantal itarrige bewoners van de provincie cht. uv girodienst zat inderdaad in een g parket en staatssecretaris Van i, en als bewindsman met verant- rdelijkheid voor PTT-zaken niet Door medewerking te weige- zouden zij zich wel eens schuldig ïen maken aan een strafbaar feit H iet belemmeren van de voortgang ka een wettelijke procedure. PTT had echter in de morgen- althans over deze gang van he n een verhaal klaar, dat op zich- d niet onredelijk klonk. Volgéhs dat aal kon de girodienst niet zonder oe r als schuldenaar aan de weiger- betalers worden aagemerkt. ir het huidige betaligssysteem met randeerde girokaarten en cheques immers de positie van de schulde van de een op de andere dag hderen in die van schuldeiser, is jammer dat de juistheid van M opvatting niet bij de rechter zal den getoetst. Dat zou de onzeker- die er nu op dit punt blijft lan, hebben weggenomen. Dat belangrijk geweest voor de toe- ïst, want zolang wij rekening moe- houden ten eerste met een toene- d belang van giro en banken bij betalingsverkeer en ten tweede een aanhoudend verzet tegen be- g van allerlei specifieke heffingen de overheid, zal dat foefje van i-beslag nog wel eens meer ge kt kunnen worden met alle de PTT-directie en Van Huiten rziene narigheden daarbij. mgrijker echter nog is de vraag of wel zo verstandig is van de over- voor zaken van zulk algemeen ig als de reiniging van oppervlak- der specifieke heffingen in te stel- als deze milieu-belasting. Naar mening verdient het om prakti- "ji, maar nog veel eerder om princi- e redenen de voorkeur deze voor ingen te betalen uit de algemene delen. tbelastingen immers mogen en nen alleen worden geheven bij ïs'en of ondernemingen, die een wijsbaar en persoonlijk belang heb- bij bepaalde voorzieningen een mg dat anderen niet hebben. Met beste wil van de wereld kan dat gezegd worden van schoon opper- itewater. Door hiervoor een speci- belasting op te leggen, wekt de rheid ten onrechte de indruk .of er en daar nog iemand bestaat, die n of een verminderd belang heeft schone rivieren, kanalen en sloten, or waterreiniging voor te stellen als niet algemene, maar op een speci- ;e groep of belang gerichte over- dstaak, geeft men ook grond onder voeten van hen, die de leus 'de vuiler betaalt' maar al te graag als ieblad gebruiken. Iemand toch die :e leus aanheft, wijst in zekere zin zichzelf af naar de ander en is dan bij voorkeur een fabriek of onderneming. lar dat is hypocriet. Zolang wij met aar direct cl indirect van de idukten, de werkgelegenheid en ns ook de winsten van dergelijke dernemingen gebruik maken, moe wij erkennen dat de vervuilers ivoon onder en temidden van ons en dat wij voor die vervuiling een lectieve verantwoordelijkheid heb- 1. ivendien geldt in het geval van de rechtse milieubelasting nog, dat de ffing onbillijk werkt doordat elk zinshoofd voor een gelijk bedrag irdt aangeslagen. Er is bij de rechtse milieu-belasting geen enkele atie tussen de hoogte van de hef- ig en het inkomen of gezinsgrootte, ok dat lijkt een achterhaald principe. door P. L. van Enk In de Tweede Kamer is wat laat belangstelling ontwaakt voor het feit dat zij moet beslissen over de inrichting van onze defensie zonder dat zij kan kennisnemen van gegevens en motieven die voor de wijze waarop dat beleid wordt bepaald vaak wezenlijke betekenis hebben. Die gegevens en motieven zijn ver vat in rapporten van de NAVO die de Nederlandse verdediging met die van andere landen coördineert rapporten waarop in Brussel met voorliefde het stempel 'geheim' wordt gedrukt. En dat stempel wordt in ons land zo ernstig geno men dat stukken die dit teken dra gen, zelfs niet onder ogen komen van de vaste club van defensie specialisten uit de Tweede Kamer. Het wordt ook in Haagse politieke kringen door weinigen betwist dat gewichtige strategische gegevens niet kunnen worden gepubliceerd, maar anderzijds rijst steeds meer de vraag waarom zij niet aan de vaste defensiecommissie onder het zegel van vertrouwelijkheid zouden mogen worden meegedeeld. De PvdA-fractie heeft deze vragen het eerst gesteld en wel toen zij in de gaten begon te krijgen dat mi nister Vredeling bij het voorberei den vafn zijn keus ter vervanging van de Starfighter een richting was ingeslagen die haar niet zLnde. Zo als bekend heeft dè minister zijn keus beperkt tot het viertal beken de ingewikkelde en dus dure vlieg tuigtypes, terwijl de PvdA een veel eenvoudiger en goedkoper type ver langt. Het verloop van deze geschiedenis is nogal illustratief voor de wijze waarop volksvertegenwoordigers met een beroep op geheime rappor ten kunnen worden misleid of in een positie gebracht waarin zij zich althans misleid kunnen voelen. Zo'n geheim stuk was de specialisa tie-studie van de NAVO die in de cember 1973 in Brussel werd ver richt. Het rapport werd niet gepu bliceerd, maar er werd ook door minister Vredeling kwistig uit geciteerd en wel zo dat de PvdA- fractie zich gerustgesteld voelde over de richting die de minister dacht te gaan. Maanden later pas bleek dat de fractie geheel verkeerde conclusies had getrokken: de minister liet uit niets meer blijken dat hij zich tot een eenvoudige straaljager aange trokken voelde en verbond zich in tegendeel met drie andere landen (Noorwegen, Denemarken en Bel gië) tot het voorbereiden van de keus voor een duur toestel. Hoe men ook moge denken over de vraag of er een goedkoop dan wel een duur vliegtuig moet komen om de Starfighter op te volgen: duide lijk is toch wel dat de verbintenis met drie andere landen een be leidsbeslissing van belang is waarin het parlement zich gepasseerd mag voelen. De minister heeft Immers een keus gemaakt die de Kamer in een onmogelijke positie plaatst: zij moet of slikken als de vier landen eenstemmig tot een bepaalde aan koop beslissen of dit bovennationa le verbond breken. Het was logisch geweest en het had het parlement de mogelijkheid gegeven, zijn con trolerende werk te doen als de be leidskeus een duur of een goed koop toestel eerst aan de Kamer was voorgelegd. Nu heeft de Kamer (Inclusief de PvdA) de minister zijn gang laten gaan voor wat de socialisten betreft omdat zij gesust waren door mededelingen over de NAVO-speci- alisatle die achteraf helemaal niet blijken te kloppen. Zo lang dit soort rapporten geheim zijn kun nen autoriteiten eruit citeren wat hun te pas komt en kan een parle ment voor voldongen feiten worden geplaatst. Niet principieel Dat de PvdA-fractie nu pleit voor meer openbaarheid lijkt een recht- in een onzer verslaggevers OTTERDAM Een deel van de shonderd 'dakloze' scholieren van i scholengemeenschap Prins Aiex- nderpolder zal, indien B. en W. tn Rotterdam akkoord gaan met plannen, de lessen gaan volgen een leegstaand kantoorpand op ikele honderden meters van het oofdgebouw van de scholenge- leenschap. e leerlingen raakten hun tweeën- "plntig leslokalen gisteren kwijt als ivolg van een brand in de houten ïpendance. ,1 et ligt in de bedoeling de leerlin- en van de hoogste klassen voorlo- Is ig in het kantoorgebouw onder te rengen. De overige scholieren rijgen onderdak in een voor af- raak bestemd schoolgebouw in Ca- :jj elle. Tijdens de collegevergadering P vrijdag a s. zullen burgemeester n wethouders van Rotterdam zich ver het plan buigen, e brand richtte voor bijna een alf miljoen schade aan. Minister Vredeling: citeerde kwistig uit NAVO-studie... streeks gevolg van het feit dat zij op een bepaald punt een ander defensiebeleid wil. Dat is een be trekkelijk zwak, althans niet erg principieel argument. Een principieel argument zou zijn, dat de parle mentaire democratie openbaarheid eist en voor zover die bijvoor beeld om redenen van staatsveilig heid niet mogelijk is in elk geval vertrouwelijke mededeling van ter zake doende gegevens aan parle mentaire organen. Maar er zijn ook politici die, omge keerd, even weinig principiële mo tieven koesteren om niet bij de minister op grotere mededeelzaam heid aan te dringen. Dat zijn die politici, die bijvoorbeeld in het ge val van de vliegtuigaankoop, van tevoren al een voorkeur voor een veelzijdig en duur toestel hebben. De voldongen feiten die de PvdA- fractie in deze geschiedenis zozeer dwars zitten, komen in hun kraam goed te pas. De KVP-fractie bij voorbeeld die Uitermate tevreden is met het beleid van Vredeling. heeft tot nu toe niet de minste behoefte getoond aan meer openbaarheid. Principiële betogen ten gunste van geslotenheid tegenover de defensie commissie bv terwille van de staatsveiligheid hoor je vrijwel niet meer in de Kamer. Wel krab ben sommigen christen-democraten en VVD-ers zich achter de oren bij het idee dat de CPN- en PSP-ieden van de defensiecommissie in de NAVO-geheimen zouden délen wan neer die ter vertrouwelijke kennis neming bij de griffie zouden wor den gedeponeerd. Ingewijden me nen te weten dat hier iets door werkt van het levensgrote wantrou wen dat bij de NAVÓ-staf in Brus sel zou heersen, niet slechts tegen de Kamerleden Wolff (CPN) en Van der Spek (PSP) die in de vaste defensiecommissie zitten, maar ook tegen Waltmans van de PPR. Maar niemand op het Binnenhof kan vertellen, welke buitenlandse mo gendheid Wolff met zijn NAVO- geheimen blij zou willen of kunnen maken. En wat Van der Spek be treft: die interesseert zich er maar matig voor en moet er zelfs nog eens over denken of hij zich niet aan collaboratie schuldig zou ma ken als hij van de gegevens kennis zou nemen. Minister Vredeling heeft bij de be handeling van zijn begroting in de Kamer aangekondlngd dat hij de mogelijkheden van een zo open mogelijke documentatie van de de fensiespecialisten binnenkort met de vaste commissie zal bespreken. Om te beginnen heeft hij de speci al isatiestud ie van de NAVO van de- Beslissen zonder voldoende kennis cember '73 na een vol Jaar alvast ter inzage gelegd. De leden van de defensieclub hebben het rapport man voor man en onder bewaking van een griffier van de Kamer kunnen doorlezen (Eén van hen heeft daarbij een hem plotse ling invallende gedachte, die niets met de studie te maken had, niet durven noteren, uit vrees verden king bij de griffier te zullen wek ken). Bindende regels Voordat hij zijn gesprek met de defensieclub over een betere docu mentatie begint, zal de minister naar hij heeft aangekondigd eerst bekijken hoe het zit met 'bin dende, internationale gegevens met betrekking tot beveiliging van ge classificeerde gegevens'. Maar die regels zijn kennelijk voor velerlei uitleg vatbaar, want de le den van de Westduitse bondsdag en van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden beschikken vrijelijk over alle gegevens, ook uit geheime rapporten, die zij voor het beoorde len van het defensiebeleid nodig menen te hebben. Dè minister kan 'bindende interna tionale regels' blijkbaar toepassen zoals hij wil tegenover een parle ment dat hem terzake laat doen wat hij wil. AMSTERDAM Het ontslag van dr. Eric Paerl als wetenschappe lijk medewerker voor wiskunde aan de universiteit van Amster dam heeft veel beroering gewekt onder de wetenschappelijke staf. Daarbij spelen drie belangrijke vragen een rol. gen als lid van de commissie, is Ten eerste: wat is de rechtspositie van iemand die tien jaar lang in tijdelijke dienst werkt? Ten twee de: in hoeverre speelt het politieke verschil van inzicht tussen de link se Paerl en de als behoudend be kend staande directeur van het in stituut voor wiskundige propedeuse een rol bij het ontslag? Ten derde: wat is de waarde van het rapport van de commissie van onderzoek die de kwaliteiten van Paerl heeft onderzocht? Die laatste vraag is vooral boeiend in het licht van de opmerking van een der leden van de commissie, dr. Lucas Reijnders, die meent dat 'bij een beoordeling als die van de commissie een be langrijk deel van het universitaire docentencorps een beoordeling zou krijgen als Paerl'. De kwestie van de beoordeling van het werk van Paerl is uiteraard de gewichtigste. Als we zeker wisten dat Paerl als docent geen knip voor de neus waard was, dan zou nie mand zich druk hoeven maken over het uitblijven van een vaste benoe ming. Maar zo eenvoudig ligt het niet. De vraag is immers hoe iemand tien jaar lang steeds kan worden herbe noemd in tijdelijke dienst, als hij eigenlijk niet goed genoeg is. Het oordeel van de commissie van on derzoek was wel negatief, maar blijkens de uitlatingen van Reijn ders, die door Paerl was voorgedra- Van onze weerkundige medewerker Blikvanger op de weerkaart is een hoge druk gebied. Het is een gigant met verrassend snel opgelopen kerndruk. Om 1 uur dinsdagmiddag wees de barometer in Nesbyen (Zuid-Noorwegen) hoger dan waar- ook in de omtrek en geheel Europa te weten 1048.8 mb bij windstilte en -4 graden tempera tuur. Het maximum dirigeerde be langrijk drogere lucht naar ons land, waarvan men het nuttig ef fect het eerst in Limburg bespeurt, waar het rond het middaguur al helder geworden was. Later op de middag volgde andere gebieden in het oosten en midden van Neder land maar om 7 uur gisteravond gaven Schiphol en Vlissingen nog 7/8 stratocumulus- bewolking. Den Helder was wel vrij van wolken. De weerhaan wijst weer eens naar het oosten, maar van die kant komt geen sneeuw, zelfs geen win terkoude lucht om de doodeenvou dige reden dat Skandinavië en de randstolen wat dit betreft niets te leveren hebben. Kijk dan maar eens even naar de temperatuur maxima van enkele stations in Zweden van zuid naar noord: Kal- mar plus 8 gr. C., Göteborg plus 6, Sundsvail plus 5. Stockholm plus 3, Lulea plus 2. De ijzererts stad Kiru- na minus 0 gr. In Kuusamo in Midden-F inland, was het een tik keltje kouder met maximaal -3 jr. gisteravond -8 gr. Opvallend zacht is het langs de Noorse westkust waar de zuidweste lijke winden al geruime tijd vrij spel hebben gehad: Bergen plus 5 gr. Stavanger plus 9 gr. Het Belgi sche Spa kwam bij veel zonne schijn gisteren tot 10 gr. en dat Paerl misschien geen docent van de bovenste plank, maar toch niet slechter dan vele andere medewer kers. Daar komt dan nog bij dat de Rotterdamse wiskundige Eduard Bomhoff het rapport van de com missie finaal heeft afgekraakt, om dat de commissie in het geheel niet op de hoogte zou zijn van de didac tiek van het wiskunde-onderwijs. De beoordeling van Paerl wordt dus op z'n minst twijfelachtig. Daarmee worden de eerste twee vragen die we stelden interessant. Is het niet juist wat Paerl zegt, dat medewer kers in tijdelijke dienst als een soort seizoenarbeiders gebruikt en naar belleven, zonder motivering en zonder mogelijkheid van beroep, afgedankt kunnen worden? Gezien de in vergelijking met ou dere docenten misschien nog rede lijke kwaliteiten van Paerl en ge zien zijn wankele positie als tijde lijke medewerker, dringt zich ten slotte de vraag op of prof. dr. H. van Rossum, sympathisant van de anti- marxistische Duitse organisatie 'Bund Freiheit der Wissenschaft', bij de beoordeling van Paerl diens politieke opstelling niet mede be oordeeld heeft. Want Paerl, oprich ter van het Suriname-comité en schrijver van enkele anti-imperia listische geschriften, kan men van alles verdenken, maar niet van an- ti-marxisme. en het in de tweede helft van deze week geleidelijk zachter wordt met middagtemperaturen van 10 tot 13 gr. Echt dus een afscheid in stijl van een winter, die als uitzonder lijk warm in de annalen zal worden bijgeschreven. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, maximumtemperatuur en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam zwaar bewolkt 4 0 De Bilt zwaar bewolkt 4 0 Deelen licht bewolkt 6 0 Eelde onbewolkt 7 0 Eindhoven onbewolkt 6 0 Den Helder onbewolkt 4 0 Luchth. R'dam zwaar bewolkt 5 0 Twente onbewolkt 4 0 Vlissingen zwaar bewolkt 6 0 Zd.-Llmburg onbewolkt 7 0 Aberdeen geheel bewolkt 7 0 Athene zwaar bewolkt 10 0 Barcelona licht bewolkt 13 0 Berlijn onbewolkt 8 0 Bordeaux onbewolkt 14 0 Brussel licht bewolkt 8 0 Frankfort zwaar bewolkt 7 0 Genève onbewolkt 7 0 Helsinki onbewolkt 3 0 InnsbrUck half bewolkt 9 0 Kopenhagen licht bewolkt 5 0 Locarno onbewolkt 11 0 Londen zwaar bewolkt 8 0 Luxemburg onbewolkt 10 0 Madrid zwaar bewolkt 12 O Malaga geheel bewolkt 16 0 Mallorca zwaar bewolkt 16 0.4 was duide''jk~ meer dan Maaslricht met 7 gr. Vlissingen 6. Amsterdam en Utrecht 4 gr Rondom de Ierse zee steeg het kwik tot 10 gr. even als in Zuidwest-Schotland en op de Hebridcn, min of meer door föhnwerking. Cape Wrath in het uiterste noordwesten van Schotland kwam zelfs op 12 gr. Gibraltar, maar dat zal niemand verwonderen, 17 gr. C. De circulatie op stratosfeerniveau boven de oceaan is nu tot 20 d 30 gr. westerlengte zuid tot zuidooste lijk; Geen wonder dat geen enkel storm/depressie van de oceaan nu een lijntje meer naar Westeuropa kan pikken. venals eerder in fe bruari gaat het Skandinavische ho- gedrvkgebied naar het zuid-oosten, waardoor de wind bij ons van oost via zuidoost naar zuid zal ruimen In vrijwel alle wintersportcenlra van Europa is het. zicht uitstekend. Vooral hogerop in de bergen. In Feldberg (top van het Zwarte Woud) kon men de Mont Blanc waarnemen over een afstand van 240 km. HOOG WATER VOOR DONDERDAG 27 FEBRUARI: Vlissingen: 2.38-15 00: Ha- ringvlietslulzen: 423-16.41; Rotterdam: 5.17-17.57; icheveningon: 3 54-16 08; IJ- mulden: 4 27-16.41; Den Helder: 9 06- 21 15; Harllngen: 11.23-23.18; Delfzijl: .27-13 04. onder redactie van loessmil Achter de schermen wordt veel werk verzet op het gebied van hulpmiddelen voor gehandicap ten. Dat blijkt weer duidelijk uit de reacties die ons bereikten naar aanleiding van het artikel over Ben van Schoonhoven uit Hoofddorp (in Trouw/Kwartet van 29 januari), die een 'praat apparaat' voor spraakgestoorden had ontwikkeld. Een jonge on derzoeker uit Tilburg, Henry van Bergen, heeft onlangs een perio de van vijf jaar experimenteren afgerond met de introductie van een apparaat waarmee doven door huidprikkelingen weer kun nen 'horen'. Henry won hiermee de eerste prijs in een nationale wedstrijd voor jonge onderzoe kers, en ook buiten de grenzen oogstte hij er veel bewondering mee. Vanavond mag Henry van Ber gen zijn vinding demonstreren in het KRO-televisieprogramma Studio Vrij (Nederland 1. tien over half negen) en daar zal hij dan laten zien en proberen uit te leggen, dat zijn apparaat geluid op een bepaalde manier splitst en omzet via trillende staafjes. Uit de combinatie van deze zgn. 'trillers' kan een dove afleiden wat er gezegd wordt. Al een paar maanden wordt het instrument uitgeprobeerd met drie dove en twee horende meisjes en de re sultaten overtreffen de verwach tingen. Henry heeft zijn uitvin ding ook getest onder zeshon derd horendescholieren om er achter te komen of horenden de 'trilcombinaties' beter uit elkaar kunnen houden en zodoende het apparaat sneller onder de knie zouden hebben dan doven. De uitkomst van de test mag op zienbarend aenoemd worden, want het percentage fouten bleek bij doven veel lager ie liggen dan bij horenden: de do ve 'luisteraars' hoorden maar vier procent fout, de niet-doven wel veertig. Weer iemand anders die zich in zijn vrije tijd voor gehandicap ten inspant, is de dertigjarige optciën S. J. Tieman uit Oost- voorne, die de bestaande 'televi sie-loep' voor mensen die slecht zien heeft vereenvoudigd met de bedoeling dit apparaat voor meer mensen betaalbaar te ma ken. Met deze 'loep' kunnen slechtzienden (lie nog over vijf procent of meer van hun ge zichtsvermogen beschikken, ont spannen vanuit hun stoel een boek of krant lezen. Het princi pe: een camera 'leest' het boek en vergroot de letters naar keu ze) zeven tot vijfendertig maal op een monitor. Door de hoge lichtsterkte is deze manier van lezen ook bij daglicht heel goed mogelijk. De vereenvoudigde loep van Tieman wordt onder meer gebruikt in de blindenbibli otheek in Den Haag. Het appa raat komt ongeveer tweeduizend gulden goedkoper dan de tv-loep die in winkels te krijgen is. In een Zuidierse gevangenis is maandag een bezoekster gearres teerd op het moment dat ze een Ira-gevangene een staaf van hoogst explosief materiaal geligniet toestopte. Een be waker zag het gebeuren, maar snapte niet hoe dat mogelijk was, omdat iedereen die de ge vangenis binnen wil, door een electronische allesontdekker wordt gecontroleerd. De arres tant, een dame van middelbare leeftijd, had het ontplofbare goedje in haar onderbroek ver stopt en zo ver had blijkbaar zelfs de electronische bewaker niet durven zoeken. Behalve tientallen miljoenen guldens hebben veel mensen voor de actie 'geven voor leven' ook alle mogelijke goederen af gestaan, variërend van de Itali aans sprekende lievelingspop van een achtjarige tot bijbeltjes en levende dieren toe. In de voor het eerst verkleinde NCRV- gids staat 'een bescheiden en voorlopige opsomming' van het hele spul, waaruit we een nog veel bescheidener deel overne men: een bandopname van het laatste zenduur van Veronica en Noordzee, een bruLn leren kan goeroe, twee nieuwe testamenten mét psalmen, uit 1868 en 1889, tien mud aardappelen, een le vende bouvier, idem dwerggeitje, herder, kampioenskanaries, een veulentje, boxer, lammetje en een varken; tweehonderd wed strijdzwempakken, een uit 1850 daterende wijnfles uit Bulgarije, 120 flessen Russische champag ne, een tjalk van ongeveer -35.000, een zeilvakantie en een klompje gouden vullingen uit de spreekkamer van een tandarts, wat allemaal (en nog veel meer) op 15 maart in de Larense Sin- gerconcertzaal geveild wordt. Een hele mond vol uit een klein formaat gids, maar zo klein is die gids ook weer niet. Meer iets als een behoorlijk boek, magazi neformaat heet dat. Zodoende kan er heel wat in er lijkt zelfs wat meer in te staan dan in de 'oude' gids. Er is ruimte voor meer brieven vah lezers, voor een cursiefje van Jan Fille- kers (van Farce Majeur, maar nu als dj Govert) en een 'voor deelpagina'. Onder de aanbie dingen daarop de 'NCRV-gids- omslagmctp in fraaie bruine kunststof' op het nieuwe for maat natuurlijk, want wie de oude map wil blijven gebruiken, zal op een grotere gids van een andere zuil moeten overstappen. De landelijke vereniging van wereldwinkels heeft houten beeldjes uit Mozambique geïm porteerd, die nu in de plaatselij ke wereldwinkels te koop zijn. Soldaten van het bevrijdingsle ger Frelimo hebben de beeldjes zelf gesneden en hopen door de verkoop van hun produkten via de wereldwinkels te bereiken, dat de Nederlandse kopers soli dair met hen zullen blijven in de strijd tegen onderdrukking en voor sociale rechtvaardigheid in hun land. Ook als het land straks in z'n geheel onafhanke lijk zal zijn en aan de opbouw van een vrij en democratisch Mozambique kan worden begon nen, willen ze verzekerd blijven van de morele en politieke steun van de velen, die ook in de oorlog tegen het kolonialisme achter hen stonden. In een Engels tijdschrift voor landbouwers, de Cambridgeshire Farmers' Journal, staat deze ad vertentie: 'Huisdierenvernietinglngsd es- kundige, voorheen genaamd ko nijnenvanger, biedt diensten aan aan voedselproduktiedes- kundigen, voorheen genaamd landbouwers'. Uit een circus in de omgeving van Dublin, de hoofdstad van de Ierse republiek, is een dier ge stolen. De politie heeft het dier ondanks noest zoeken nog niet kunnen vinden en dat is nogal wonderlijk. Het gezochte circus- dier is de olifant Cindy, een twee ton zware, vijfjarige arties te, die je toch moeilijk onopval lend kunt wegmoffelen. "t Was niet zo verstandig om de baas op deze manier een vuurtje te geven, Simpkins'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5