Aandrang VRR snel te erkennen Vroege ervaring belangrijk voor leesgedrag later Politiek vonnis Riethof lijkt getekend 25 27 28 Minister-president wordt nooit 'vader' PvdA wil opheldering over negeren tip i.z. gijzeling Scheveningen Meerderheid Kamer echter tegen Woningbouw Van Huiten licht blokkeren giro's Houding school en ouders belangrijk ilmpasse in Amsterdam echter nog niet doorbroken Zo nodig een interpellatie Kamer achter uitstel van huurverhoging DUW/KWARTET WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 BINNENLAND j in onze parlementsredactie rroEN HAAG De Tweede Kamer is ernstig verdeeld over de vraag, of Nederland de Voorlopige evolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (VRR) moet erkennen. Nederland erkent momenteel 8 leen het regime van president Thieu in Saigon, dat stuit op veel verzet in de linkse fracties. aaj drongen daarom gisteren tij- za :ns de behandeling van de begro- h( ig van buitenlandse zaken bij J inister Van der Stoel aan op di- erkenning van de VRR. De amermeerderheid (de christelijke d acties en de rest van de opposi- ge) is echter tegen erkenning. Ze nk i minister Van der Stoel steunen bli diens verwachte afwijzing van et verzoek van de linkse fracties. CPN-fractie diende gisteren de j. irwachte motie vóór erkenning in. it tot ongenoegen van de PPR die etzelfde had willen doen. De CPN W yam tevens met een motie om de plomatieke betrekking met Thieu deze bezorgdheid te onderstrepen met name ook over het Nederland se aandeel in deze bewapenings wedloop. De PPR-fractieleider de Gaay-Fortman zei gescholt te zijn over de 47Vz miljoen die minister Vredeling dit jaar extra voor de Defensie heeft gevraagd. Het geld is nodig omdat bepaalde bezuini gingen niet door kunnen gaan in afwachting van de successen in Wenen bij het overleg tussen NAVO en Warschaupact over wederzijdse troepen vermindering. Bezorgd Vervolg van pagina 1 ev iding van nieuwe bouwplannen i bestemmingsplannen, ni strakkere toepassing van het najiimtelijke beleid, knelpunten op bestuurlijk-admi- stratief gebied, k sterke schommelingen van de deinte op de kapitaalmarkt. I omenteel is een daling van de éCnte voor hypotheken waar te <emen, maar het is, aldus minister Mi ruijters, nog onduidelijk welke eft ïpuls hiervan te verwachten is. d mdat eveneens nog duidelijk is on elke inyloed de maatregelen ter i evordering van de werkgelegen- oojeid zullen hebben zijn de alterna- naeve ramingen van 102.000 en te«5.000 woningen opgesteld, rok de woningverbetering ontwik- lelt zich buiten de woningwetsector binder gunstig dan eerder was ge- Mpamd. Initiatieven tot verbetering urnen met name nog moeilijk tot and in de particuliere sector, 'och zal het aantal woningen dat ordt verbeterd de komende jaren fa rij fors stijgen, hoewel deze stij- ing minder groot zal zijn dan was eraamd in 'Verkenning van de ellouwproduktie 1974-1978'. et herstel en verbouw van andere ebouwen dan woningen blijkt zich rij gunstig te ontwikkelen en er ordt verwacht dat het niveau in K<]975 en 1976 niet alleen vrij hoog al zijn, maar ook enigszins zal tijgen. i alle andere sectoren van de ouw is evenals in de woningbouw prake van een terugval, dit geldt ~ior agrarische gebouwen, gebou wen voor handel en verkeer en oor nijverheid, gebouwen voör ge- st ondheidszorg en hygiëne en on- erwijsgebouwen. De produktie van verheidsgebouwen zal iets stijgen, naar het niveau van de 'verken - ling' zal niet worden bereikt. )e stijging van de bouwkosten leemt volgens het bouwprogramma 975 jaarlijks enigszins af. De stij- c ingen worden als volgt geraamd: an 1973 op 1974 14. procent, van 974 op 1975,11 procent, van 1975 ip 1976 10 procent. Deze cijvers lebben voornamelijke betrekking ip burgerlijke en utiliteitsbouw. c)n' ni o' tegelijkertijd te verbreken. 'Als de Verenigde Staten Thieu niet hiel pen, zou aan het bloedvergieten allang een einde zijn gekomen. De redelijkheid vereist de VRR als eni ge vertegenwoordiger van het volk te erkennen', zei de communist Bakker. Het PvdA-Kamerlid R. ter Beek vond ook, dat Nederland zich wel erg eenzijdig opstelt door alleen Thieu te erkennen. Volgens hem houdt juist Thieu de uitvoering van de Parijse akkoorden die vrede in Vietnam hadden moeten brengen, tegen. Hij drong aan op een duide lijke daad van Nederland om te laten blijken, dat ons land het beleid van Thieu afkeurt. Dat zou zowel door erkenning van de VRR als door het verbreken van de be trekkingen met Thieu kunnen ge beuren. Dit laatste was door mr. H. van Mierlo (D'66) als beste oplossing genoemd. De PvdA-woordvoerder vond in het algemeen, dat .minister Van der Stoel wat meer daden moet stellen om zijn beleid politiek beter herkenbaar te maken. Hij verweet de minister tot nu toe een t.e kleurloos beleid te voeren. Twijfels Zoals gezegd, de pleidooien vóór erkenning vielen bij de rest van de KoittPr 111 HVPF Kamer niet in goede aarde. Mr. lvaillcl 111 Aanbjes noemde deze. evenals het roepen om uittreding uit de NAVO: 'spectaculaire apties die het goed doen voor de spiegel, maar waarmee niets bereikt wordt'. De heer Van Amelsvoort (KVP) betwijfelde sterk, of met erkenning van de VRR het beoogde doel, de naleving van de Parijse akkoorden, wel be reikt zou worden. Hij betwijfelde voorts, of volgens de volkenrechte lijke criteria van controle over grondgebied en inwoners de VRR wel erkend zal kunnen worden. Het Kamerlid De Koster (VVD) meen de, dat de VRR weinig inwoners van Zuid-Vietnam onder controle heeft en daarom niet erkend kan worden. Verschillende fracties waren be zorgd over de impasse waarin dit overleg is geraakt. PvdA defensie specialist Dankert vroeg zich af of de NAVO voorstellen wel reëel zijn. Mr. Aantjes (ARP) waarschuwde tegen teveel ongeduld omdat dit bij zulke moeilijke onderhandelingen resultaten in de weg kan staan. Minister Van der Stoel antwoordt vandaag. Van een onzer verslaggeefsters f AMSTERDAM De leeservaring die een kind tussen zijn zesde en zijn zestiende jaar opdoet, is waarschijnlijk beslissend voor zijn latere houding ten opzichte van het lezen. De school en de ouders spelen daar een belangrijke rol bij, als ouders veel voorlezen, boe ken cadeau geven, hun kinderen meenemen naar bibliotheken en boekhandels en belangstelling tonen voor wat hun kinderen lezen bevorderen ze het lezen. Boycot De PvdA uitte voorts kritiek op het beleid van staatssecretaris Kooi- mans ten aanzien van de economi sche boycot tegen Rhodesië. De heer Ter Beek was zeer verwonderd, dat de overheid er niet in was geslaagd, bewijzen te vinden, dat tabaksimporteurs en banken deze boycot overtreden. Hij zei over be wijzen te beschikken, dat de tabaks importeur A. L. van Beek te Rotterdam met medewerking van de bank Mees en Hope nog steeds tabak uit Rhodesië invoert. Er moet nodig een onderzoek van de Econo mische Controledienst komen', zei hij. Sprekend over de relaties tussen Oost en West toonde de PPR zich zeer bezorgd over de voortgaande wapenwedloop aan beide kanten. De fractie diende een motie in om Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) zal vandaag de Tweede Kamer op de hoogte stellen van de gang van zaken rond het blokkeren van giro rekeningen vap mensen in Utrecht ,die weigeren de milieubelasting te betalen. Aanvankelijk wilde het Tweede Ka merlid Koning (WD) een spoedde bat o-er het blokkeren van de giro rekeningen houden. Vorige week heeft staatssecretaris Van Hulten, die is belast met PTT-zaken ge vraagd voorzichtig te zijn met het beslag leggen op girotegoeden. Hij vreesde een ontwrichting van het girale belastingsverkeer. Gisteren verklaarde de girodienst aanvankelijk dat zij weigerde nog langer mee te werken aan het blokkeren van girorekeningen. La ter echter werd bekend gemaakt dat het beslag blijft gehandhaafd, maar dat de girorekeningen van de betrokkenen zullen worden gede blokkeerd. De PTT zal dus meewer ken aan de uitvoering van de wet telijke maatregelen tegen degenen die weigeren de milieubelasting te betalen. Door deze ontwikkeling zag het Kamerlid Koning af van een spoeddebat en vroeg hij een notitie van de staatssecretaris. Deze notitie wordt vandaag bij de Tweede Ka mer verwacht. Minister-president Den Uyl kreeg het eerste exemplaar van het boek dat de tv-journalist Hans van de Werf over hem ge schreven heeft. Links van de minister-president de auteur. Mr. Burger bij aanbieding boek: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl vindt, dat mr. W. Aan tjes, de fraktievoorzitter van de ARP, in ons land de politicus is met de fijnste voelhorens. Dat heeft tenminste de premier bij wij ze van opdracht voor in het boek over hemzelf gepend, waarvan mr. Aantjes gisteren een present-exemplaar ontving. Het boek werd geschreven door de tele visie journalist Hans van der Werf, die reeds eerder schreef over Andriessen, Bas de Gaay Fortman en Wiegel. Mr. Wim Aantjes heeft zich op zijn beurt niet onbetuigd gelaten. In het boek over de minister-president noemt hij hem 'een zeer bekwaam en veelzijdig politicus en een heel hartelijke man. die ik in de per soonlijke sfeer ook erg graag mag'. 'Verder', zegt Aantjes: 'Voor mij is Joop den Uyl helemaal niet veran derd sinds zijn premierschap. Het is een joviale man. erg gevoelig voor goede persoonlijke verhoudingen. Net als ik kan hij er slecht tegen als er in het werken iets schort op dat punt'. Het boek is gisteren ten doop ge houden door kabinetsformateur Burger. Hij noemde het boek 'nut tig' en 'geloofwaardig' ('omdat ik er zelf niet in voorkom. Ik fladder dan ook niet zo rond als informa- (ADVERTENTIE) 'u in vakbeurs verwarming, koeling en luchtbehandeling dagelijks 9-17 uur, CROESELAANTERREIN - UTRECHT FEBRUARI WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG FEBRUARI FEBRUARI ZATERDAG teur Steenkamp'). Burger vertelde, dat hij in zijn leven twee echte minister-presiden ten had meegemaakt. De eerste was Colijn. Die voerde een moeilijke politiek en slaagde er toch in bij de verkiezingen van 12 op 17 pet te komen. De tweede echte was Drees. Den Uyl heeft zich reeds bevestigd als minister-president. Hij zal nooit een 'vader Den Uyl' worden. Je bent alleen 'vader', aldus Burger, als je hoofd bent van een kabinet met een brede basis. Den Üyl heeft kans altijd een progressief politicus te blijven. Den Uyl zei in antwoord op deze lof. dat hem in plaats van het 'vaderschap' het 'oomschap' veel vuldig wordt toegeschreven. Hij be loofde (Aantjes zegt nog in het boek, dat de premier teveel gebon den blijft aan de PvdA) vast te houden wat hoort bij de uitoefe ning van het ambt en dat moet dan met een hoofdletter worden geschreven. Hij vervolgde: 'Ik ben erg gevoelig ieder in zijn waarde te laten en ieder tot zijn recht te la^en komen. Maar..ik wil wel altijd herkend worden'. Over de kabinetsformatie zei Den Uyl nog: 'Burger en Ruppert gaven me een zet om te gaan vliegen. Ik vlieg nu erg fijn'. oor Haro Hielkema ^AMSTERDAM In politieke kringen in Amsterdam is men het erover eens dat ov de PSP-er Huib Riethof zijn politieke doodvonnis heeft getekend met de verkla- ring die hij eergisteren uitgegeven heeft. De wethouder heeft zich in deze ver klaring uitgesproken voor het opschorten van de werkzaamheden aan de metro en van de'sloop van huizen in de Nieuwmarktbuurt. Riehtof betreurt het dat hij ;'c, vorige week de verklaringen van B. en W. van Amster dam naar aanleiding van de verijdelde bomaanslag op een metrostation mede heeft ondertekend. Met deze verklaring draaide de PSP-er voor de tweede maal binnen korte tijd als een blad aan de boom om. Bij de laatste gemeente raadsverkiezingen voerde hij de lijst van zijn partij aan onder het motto 'Stem tegen de metro, stem Riethof.' Tot grote woede van zijn partij genoten gooide hij een maal wethouder geworden deze leuze overboord en steunde hij collega-wethou der Han Lammers (PvdA) ln diens streven de oostlijn zo snel mogelijk te voltooien. Partijleden stelden een stl royementsprocedure tegen hem in werking. In PSP-kringen verwacht men dat het partijbestuur zaterdag 8 maart zijn goed keuring zal velenen aan het sii royement. Wellicht om toch nog ln een goed blaadje te komen heeft Riethof zich afgelopen maandag gedis- tancieerd van de twee ver klaringen van B. en W. over de voorgenomen aanslag op het métrostation. Beide ver klaringen tekende Riethof aanvankelijk zonder één woord van protest. Op de PSP heeft Riethof's verklaring echter niet de minste indruk gemaakt. Af delingsvoorzitter Geert Le wis: 'Hij is met zijn brief veel te laat. Toen het nodig was om op te komen voor de Nieuwmarktbewoners, liet hij verstek gaan.' Riethof's politieke doodvon nis lijkt dus getekend te zijn. Verwacht wordt dat hij zeer binnenkort zijn aftre den zal aankondigen. Met zijn aftreden zal de impasse in de hoofdstedelijke poli tiek echter niet doorbroken worden. Riethof is namelijk niet de enige figuur in poli tiek Amsterdam die niet meer weet in welke bochten hij zich moet wringen. Ook bin nen de PvdA volgen de ver klaringen zich in volstrekt onlogische volgorde op. De vier PvdA-wethouders on dersteunden eerst de twee verklaringen van B. en W. sloten zich daarna unaniem aan bij de opmerking van fractieleider Louis Matte- 'onzorgvuldig' waren en stemden tenslotte ook in met een communiqué van de fractie waarin nog eens betreurd werd dat de uit drukkingen van B. en W. 'onvoldoende zorgvuldig' wa ren. De eerste verklaring van het college, waarover het wijkcentrum d'Oude Stadt een kort geding we gens smaad heeft aange spannen en dat vanmorgen voor de rechter dient werd echter niet ingetrokken. Wie kan aan deze politiek nog een touw vastknopen? Dit politiek gedraai bewijst in ieder geval wel dat Lam mers en de drie andere wet houders het contact met en het vertrouwen van de ach terban goeddeels verloren hebben. Het gewest van 1e PvdA mag zich nog zo boos maken over het doen en la ten van zijn wethouders, het mag dreigen met het 'terug- roepingsrecht'. de wethou-. ders lijken zich daar voor alsnog weinig van aan t: trekken. De ze vastberaden heid van de wethouders heeft ook weer tot gevolg dat de eenheid binnen de PvdA- raadsfractie ver te zoeken is. man dat de verklaringen Sommigen raadsleden steu nen Lammers, anderen hou den rekening met de wen sen van de achterban. In het Amsterdamse politie ke gewoel neemt PPR -wet houder Roel van Duijn een eigen plaats in. De ex-ka bouter wenste niet mee te doen aan de morele oor deelvelling, waaraan burge meester Samkalden en de overige raadsleden zich ge waagd hebben. Voor Van Duijn lag het verband tus sen de aanslag en de actie groep Nieuwmarkt nog niet bewezen hij achtte de moge lijkheid van een extreem rechtse provocatie niet uit gesloten. Hij bleek achteraf juist gehandeld te hebben. De overige wethouders ne men het hem echter kwalijk dat hij zich niet loyaal heeft opgesteld. De verhouding tussen burgemeester Sam kalden vooral gesteund in deze door de communisten- en de PPR-rebel was toch al niet opperbest. Samkalden wilde hem zelfs zijn porte feuilles ontnemen. Het is dan ook niet onmogelijk dat hij gewipt wordt, en dat zal betekenen om met Mar- nix Gijsen to spreken dat Van Duijn in zijn rechtvaar digheid ten onder zal gaan. Het optreden van burge meester Samkalden in deze voor Amsterdam moelijke periode maakt niet de in druk van wijze en subtiele politiek. Wethouder Riethof heeft in zijn verklaring de burge meester zelfs als zondebok van de thans ontstane situ atie aangewezen. 'Het optre den van Samkalden heeft aan de hele zaak een wen ding gegeven', aldus de wet houder. Dat Riethof zelf Samkaldens optreden eerst gesteund heeft vermeldt de verklaring niet. De meeste fractieleiders durven nog geen voorspel ling te doen over de toe komstige ontwikkelingen. Dat het doek over Riethof valt is volgens de meeste Amsterdamse politici duide lijk. Of Lammers en de zij nen Van Duijn zullen wip pen is veel moeilijker voor spelbaar. Lammers voelt er misschien wel voor de plaat sen van Riethof en Van Duijn op te vullen met CDA-ers, maar de confessio nelen hebben daar zelf niet zo veel trek in. CDA-leider Ennelis Heerma: 'Wij voelen er niet voor om in dit colle ge opgenomen te worden, gezien de grote verschillen van mening binnen de PvdA: ook als wij in het college gaan zitten, zullen die verschillen voortduren.' De VVD is bereid plaats te nemen in een nieuw te vor men college met de PvdA en de CPN. Maar daar voelt de PvdA weer niet voor. 'Het zou kiezersbedrog zijn als de Pvd.i gaat praten over een college met daarin de WD', aldus de PvdA-er Matteman. Mochten de liberalen in het college zitting nemen, dan zullen zij, aldus VVD-er Ja- cobse, meewerken aan de uitvoering van het besluit de oostlijn te voltooien. Met deze uitspraak zaait hij prompt verdeeldheid in ei gen gelederen: volgens zijn fractiegenoot Arie Pais mag de lijn onder de huidige omstandigheden beslist niet doorgetrokken worden door de Nieuwmarkt. D'66 ziet helemaal geen op lossing zitten en overweegt premier Den Uyl te vragen te bemiddelen in de con flictsituatie, een initiatief dat de Amsterdamse ge meentebestuurders nog meer een brevet van onvermogen geeft. De CPN tenslotte, gooit zich, wat betreft de voltooiing van de oostlijn, volledig op het werkgelegenheidsaspect: alle 'schoonheidsfoutjes' die daarbij begaan worden, ne men zij voor lief. 'De metro moet er komen' is hun mot to. 'Als men zich verzet zul len de arbeiders in Amster dam in het geweer komen', is hun waarschuwing. Deze dreigende woorden maken duidelijk dat de CPN bereid is tot het uiterste te gaan, en dat maakt de democratie in Amsterdam er niet ster ker op. Maar veel ouders raken pas geïn teresseerd in het leesgedrag van hun kinderen wanneer het de schoolresultaten nadelig beïnvloedt, veel ouders letten er helemaal niet op wat hun kinderen lezen. Dit zijn een paar conclusies uit een onder zoek dat in opdracht van de Stich ting Speurwerk betreffende het Boek is uitgevoerd door het Neder lands Centrum voor Marketing, Analyses en Sociaal Wetenschappe lijk onderzoek in Amsterdam. Met vijfhonderd kinderen in de leeftijd van 9 tot 24 jaar werd gepraat over boeken, om inzicht te krijgen in de houding van de jeugd ten aanzien van het kopen, lenen en lezen van boeken. De resultaten van dit onderzoek zijn neergelegd in een rapport Jeugd en Boek 1974. Bij het onderzoek waren ook de bibliotheken en de CPNB (Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek) betrokken. Lezen is voor kinderen een belang rijke vrijetijdsbesteding maar dat neemt af naar mate ze ouder wor den. Bij de jongste kinderen (9 tot 12-jarigen) zijn het vooral de meis jes die graag boeken lezen. Trou wens over het algemeen blijken meisjes meer boeken te hebben dan jongens. Hoe ouder de kinderen worden hoe meer het lezen verdrongen wordt door de televisie, sport en radio als vrijetijdsbeste ding. Lezen wordt door de jongsten en door de kindereh die gedeelte lijk werken als een verplichting gezien. De werkende jongeren vin den lezen vaak saai en kijken lie ver televisie. Vijftien procent van de werkende en gedeeltelijk werkende jongeren leest niets. Voorlezen Kinderen van 4 tot 9 lezen eigen lijk nog niet, maar willen plaatjes kijken en voorgelezen worden. Bij na ieder kind is in zijn jeugd voor gelezen. De jongsten vanaf 9 jaar lezen vooral om de spanning en het avontuurlijke, om te lachen, om iets op te steken en om de verve ling te verdrijyen. Middelbare scho lieren lezen vooral om de spanning, en het avontuur en uit weetgierig heid. Bij de werkende en gedeelte lijk werkende jongeren is liet voor al de weetgierigheid die hen aan het lezen zet. Gemiddeld lezen de kinderen een boek per week. Jongens die werken en schoolgaan bezitten vooral avonturenboeken en strips. Meisjes die werken en schoolgaan hebben strips, liefdesverhalen en doktersro mans in de kast staan. Werkende jongens lezen veel detective- en oorlogsromans, werkende meisjes streek- liefdes- meisjesromans en humoristische romans. Over het al gemeen houden jongens meer van strips dan meisjes maar als ze ou der worden neemt die voorliefde af. Bibliotheek Kinderen tot twaalf jaar krijgen meestal boeken, daarna gaan ze zelf kopen. Wat het lenen betreft, de bibliotheek wordt belangrijk vanaf het negende jaar. Bij het kopen van boeken spelen milieu factoren een rol. In de hogere so ciale milieus is kopen van boeken voor anderen of voor zichzelf vrij normaal. In de middengroepen en lagere milieus worden boeken als een eenmalig gebruiksartikel be schouwd en dan zijn boeken een dure uitgave. Over het algemeen vindt men boeken duur. ruim één derde van de ondervraagde kin deren wil niet meer dan vijf gulden voor een boek uitgeven. Drempel vrees bij de boekhandel bestaat niet, maar kinderen uit de lagere milieus komen er zelden omdat ze er niets te zoeken hebben. De bibli otheek daarentegen is bij iedereen bekend en geliefd. Buitenkant boek Als kinderen boeken kopen, blijken ze die helemaal zelf te mogen uit zoeken. Jongens letten daarbij meer op kwaliteit als een hard kaft en redelijk grote afmetingen, ter wijl meisjes jneer kijken of het uiterlijk van het boek hun aan staat. Meisjes zijn ook gevoeliger voor de dikte van het boek dan jongens. Plaatjes in boeken zijn belangrijker naarmate de lezertjes jonger zijn. Over het algemeen wil men aan de buitenkant zien wat voor een boek het is. Flaptekst en voorplaat zijn in dit verband be langrijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tijdens het vragenuurtje zal het Kamerlid Kosto (PvdA) minister Van Agt van justitie vragen waarom zijn depar tement zo laks heeft gereageerd op een duidelijke tip van de Palestijnse gedetineerde Tamimah, dat zich in de Scheveningse gevangenis een gijzeling zal voordoen. Door de leiding van de Haarlemse gevangenis zou het slechte taxeren van de tip van Tamimah als een 'blunder' zijn aangeduid. De gang van zaken voor, tijdens en na de gijzeling in Scheveningen begint de fraktie van de PvdA hoog te zitten. Men herinnert er aan, dat broeder Mattheus er ln slaagde wa pens in de gevangenis te brengen. Na de gijzeling lukte het dezelfde' verdachte door een administratieve fout van justitie de gevangenis te verlaten en naar België te vertrek ken. Hierbij komt nog het negeren Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) zal in de Tweede Kamer niet op verzet stui ten bij zijn voorstel 'de jaarlijkse huurverhoging (8 procent) niet per 1 april maar per 1 juli te laten ingaan. Het uitstel van de verhoging is volgens staatssecretaris Van Dam wenselijk, omdat op 1 juli een aan tal huur- en subsidiemaatregelen van kracht zullen worden zoals de nieuwe regeling van de individuele subsidiëring en het nieuwe beleid ten aanzien van de financiering en subsidiëring van nieuwe woningen. Uit de inbreng tot het voorlopig verslag van het wetsontwerp blijkt dat naast de PvdA (van harte) en D'66 (schoorvoetend) ook de chris ten-democratische partijen in de Tweede Kamer het ontwerp zullen steunen. KVP. ARP en CHU willen echter wel dat de verhoging van acht procent wordt beperkt tot 1975 en dat. als er meer inzicht is in de ontwikkeling van de bouwmarkt, de regering later in het jaar met voor stellen komt voor 1976. Ook vinden de drie confessionele partijen dat voor 1976 weer als datum van ver hoging 1 april moet worden aange houden. van de tip. Wanneer donderdag de vragen niet naar tevredenheid worden beant woord, wordt gedacht aan het aan vragen van een interpellatie, zo liet de woordvoerder van de fractie van de jPvdA weten. Tijdens het vragenuurtje is geen debat mogelijk, maar kunnen al leen mondelinge vragen worden ge steld en antwoorden gegeven. Om een debat mogelijk te maken is het houden van een interpellatie nodig. Kosto zal donderdag proberen aan de weet te komen wie en wanneer het departement van justitie van de voorgenomen gijzeling op de hoogte is gesteld. Naar aanleiding van de mededeling van Tamimah zou de direktie van de Scheveningse gevangenis om versterking hebben gevraagd. Waarom is aan dat verzoek geen gevolg gegeven? Zo luidt een vol gende vraag. De PvdA wil een dui delijke verklaring hebben voor de afwachtende houding van het de partement en de garantie, dat er maatregelen worden genomen, zo dat zich geen herhalingen kunnen voordoen. RITA 'Wilt u een pony voor my te voorschijn toveren?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3