Grootvader Looijen en de vesper Met iedereen doet mee 1 Intellectuelen in de kerk flisiliali de ABN Maak schoon schip in uw verzekeringen en betaal één bedrag per maand. J1aan zestiende Kerkedag Conferenties Vandaag Alieu we boekei Onze adressen Arabische moslims betalen reparatie Curacaose moskee een goede grote bank TROUW/KWARTET WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 KERK/BINNENLAND door Jac. B. Looijen Die grootouders van ds. P. Oussoren waren rijk gezegende mensen. Tegen het vallen van de avond zaten ze stil te schemeren, zo ver telt hun kleinzoon schrijvende over 'Vespers vieren' in Trouw/ Kwartet van vorige week zaterdag, en vanaf hun tuinbank voor de boerderij wuifden ze naar een eenzame fietser- Heerlijk. Ik heb ook zulke herinneringen, maar op onze tuinbank aan de Vossenbrink in Delden zat alleen m'n grootmoeder. Want grootvader was schaapherder bij de baron van Twickel en als hij tegen zessen thuis kwam voor z'n 'vesperbrood', zo heette dat ln Twenthe, moest hij al gauw naar een boerderij om met schapen-scheren iets bij te verdie nen. Want dat was wel nodig. Maar tegen negen uur was hij altijd te rug. Dan luidde de poortersklok van de Deldense stadstoren en las grootvader een hoofdstuk uit de bijbel. En ging voor in het avond en nachtgebed. Tja. dat was ook: 'Vespers vieren'. Zo ging het door de week. Maar op zondag, dan was er toch wel tijd om samen op dat tuinbank je te zitten? Nee, op zondag las grootva der 's morgens een preek in de gereformeerde kerk van Delden, als er niemand was die dat beter kon. Graag liet hij dan zijn lievelings psalm zingen: 'Juich aarde, juich alom den Heer'. Zelf leerde hij me dat zingen op de wijs van "Wie in januari geboren is', en na iedere regel zong je dan niet 'Sta-op', maar 'Hallé'. Ik denk nu: dat is hetzelfde. Oppassen In de zomer kon grootvader 's mid dags niet naar de kerk, want dan moest hij 'oppassen' bij het kasteel van de baron. Bij de oprijlaan wil de die baron namelijk geen bordje 'Verboden toegang' zetten. Dat vond hij ontsierend. Daarom moest grootvader, gezeten op een stoel voor de boerderij tegenover het kasteel de wacht houden en onbe voegden die de heerlijkheid van de baron te dicht benaderen terug roepen. Van 'Vespers vieren' op mooie zomeravonden en van sche meruurtjes voor een boerderij, zoals bij de grootouders van ds P. Ousso ren, kwam zodoende natuurlijk weinig terecht. Maar 's winters dan? Wel, kort na z'n nachtgebed van negen uur pakte grootvader z'n carbidlantaarn en ging naar de kasteelboerderij. Daarover moest hij waken ook in z'n nachtrust. Dat vond de baron nodig. Ja, ja, die grootouders van ds Oussoren had den 't met hun tuinbank wel ge troffen. Waarom ik dit allemaal vertel? Omdat ds Oussoren mij zo hoog nodig naar Canterbury, Salisbury of Exeter wil sturen om vespers te leren vieren. Allemaal erg mooi, daar in Engeland. Ik was er. Ik was bij de thomaschristenen in India, bij de trappisten in Tilburg, bij de broeders van Taizé, bij de joden van Mea Shearim in Jeruzalem, bij de presbyterianen in Schotland, bij de franciscanen in Assisië, bij de christelijke straatvegers in Pakis tan, bij heilssoldate Eva den Hartog in Kongo, bij de broeders van de allerheiligste Lukas in Griekenland en overal waar ik kwam, ontmoette ik mensen waarvan mijn grootva der, die schaapherder was zo graag met psalm 100 zong: 'De schapen, die Hij voedt en weidt, een volk tot Zijnen dienst bereid 'Dan was ik weer thuis. Maar je hoeft er echter niet zo ver voor weg. Dit is (een deel van) de foto van zijn grootvader, die Jac. B. Looijen in de huiskamer heeft hangen. De prent dateert uit 1898. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Rookverbod In uw krant van 19 februari meldde u vragen van het CHU-Kamerlid drs. D. F. van der Mei aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne omtrent het tegen gaan van roken in openbare gebou wen wegens 'vooral ook de gevaren van het zogenaamde passieve ro ken'. Hoewel ik sinds 1964 aandring op een dergelijk rookverbod, naast een algemeen reclameverbod voor ta baksproducten en éen verbod van sigaretten (enz.) -automaten langs de openbare weg, meen ik dat de Minister wegens de gebruikte argu mentering het advies niet zal vol gen. Mijns inziens kan hier beter niet het accent vallen op de geva ren, vermoedelijk bedoeld in de zin van schade aan de gezondheid van niet-rokers. Dan zou immers meer voor de hand liggen om het rokten te bemoeilijken, als bescherming tegen zichzelf. Beter ware geweest voor te stellen dit rookverbod in openbare ruimten te introduceren ter onderbreking van de rookgewoonte in het open baar, zodat opgroeiende kinderen HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Kernenergie mee-bidden. Allemaal. Mensen die er niks aan doen; mensen die er (nog) wel wat aan doen. We had den bij die uitzending samen als wél en niet-kerkelijken een fijn schemer-uurtje. Wat er in Zaandam gebeurde, had ons samen wat te zeggen. Na wat ik nu verteld heb, ga ik maar niet meer in op het gemopper van ds Oussoren over het boekje 'Vespers vieren' van Lammens, Pas veer en Schuman. Het hoeft trou wens ook niet meer, want Schuman schreef er gisteren al over. Waar het mij om ging was om te laten weten hoe blij ik ben, dat ik het eerbiedige avondgebed en de lof zang van m'n grootvader terug vond in het schemeruur op zondag bij die TV-vespers in de kerk aan het Papenpad in Zaandam. En dat ook mensen die niet naar de kerk gaan er stil van worden. Jac. B. Looijen, journalist te Utrecht is bestuurslid van de Gere formeerde werkgroep voor liturgie. DEN HAAG Onder het motto 'In angsten, en zie wij leven, wordt van 11 tot 15 juni in Frankfurt am Main de Westduitse 'Kerkedag' gehouden. Deze interkerkelijk opgezette protestantse conferentie vindt dit jaar voor de zestiende maal plaats. Er worden vele duizenden bezoekers verwacht, ook uit het buitenland. Van oudsher komt het grootste contingent buitenlandse deelne mers uit Nederland. Het motto van de Kerkedag wordt samengevat in vier werkgroepen: de mens tussen zelfhandhaving en overgave; mensen tussen veiligheid en vrijheid; mens tussen macht en machteloosheid; de mensheid tus sen conservatisme en verandering. Tweehonderd Westduitse protes tantse en katholieke theologen hebben aan de voorbereiding mee gewerkt. De beweging binnen de evangeli sche kerk van West-Duitsland, die zich 'Bekenntnisbewegung' noemt, heeft verklaard niet aan de Kerke dag te zullen deelnemen. De voor zitter van de beweging, Rudolf Baumer, meent dat de Kerkedag ruimte geeft aan dwaallleringen en alleen bijdraagt tot een versterking (ADVERTENTIE) Broodspinde minder mensen zien, die roken. De rook-stimulans wordt voor hen al dus kleiner, terwijl voorts de bij drage van het roken aan de lucht verontreiniging in openbare ruim ten tegelijkertijd wordt uitgescha keld. Amsterdam L. Meinsma Werkloosheid (8) Wat een werk zit er in het program van het kabinet en hoe mager is het resultaat. Het lijkt op de diag nose van een dokter die voor elk verschijnsel een middel bedenkt maar niet doordringt tot de oor zaak. Die oorzaak is m.i. te vinden in de verintellectualisering en de technisering van de westerse mens die zich de laatste Jaren verwerke lijkt tot in de uiterste consequen ties. Nu stuit hij Ln alle richtingen tegelijk op onwrikbare muren, van vervuiling en uitputting, van be vol- kings- en scholingsexplosie, van angst en bedreiging, van inflatie en werkloosheid. En deskundigen we ten maar één middel: hetzelfde als tot nu toe, met een flinke schep er bovenop. Dit kan niet langer door gaan, vooral niet met de werkloos heid. De schrik van de jaren dertig zit erin. Werkloze mensen mogen er niet zijn. Een machine in 't vet is een ideale werkloze; die heeft vrouw nog kinderen en moppert niet. Arbeidsbesparende machines buiten werk kosten veel geld, maar niet zoveel als de steun voor een schare werklozen. Ook de toevloed van werklozen moet worden ge remd, het vooruitzicht op een elite- bestaan en op ruime inkomsten moet worden beperkt. Dit is niet alles, maar er is haast bij, er is onweer aan de lucht. Amerongen P. Verburg De foto van die schaapherder, een hele oude, hangt boven m'n televi sietoestel dat verstopt is in een oude broodspinde. Goed, en nu kom ik weer terug bij het verhaal van ds Oussoren. Afgelopen zondag toen het vijf uur was deed ik het deurtje open om de vespers uit de kerk aan het Papenpad in Zaandam, uitge zonden door het IKOR mee te ma ken. We hadden vrienden uit Am sterdam op visite, die niks om de kerk geven en die daar ook nooit naar toe gaan. Ze hebben met ons meegekeken. Ze hebben, weet ik, ook een beetje met ons meegebe- den, hoe dan ook. Want ze waren net zo stil als wij toen het aangrij pende kyrie-gebed werd aangehe ven, een gebed zó gezegd, zó gezon gen vanuit die kerk in Zaandam dat het blijkbaar helemaal over kwam, zo dat je het allemaal kon WILLEMSTAD Moslims uit de Arabische landen zullen de repara tie betalen van de moskee op Cu racao, die is aangevreten door ter mieten. De reparatiekosten bedra gen ongeveer 75 duizend gulden. Dit heeft een woordvoerder van de moslim-gemeente in Willemstad meegedeeld. Libië heeft al een be drag overgemaakt van 2750 gulden. De reparatie van de moskee is ur gent geworden omdat van 25 tot en met 31 maart op Curacao een inter nationale islamitische conferentie zal worden gehouden. Aan de be sprekingen zullen meer dan hon derd islamitische zendelingen deel nemen uit het Caribische gebied en Zuid-Amerika. Er wordt ook een groot aantal deelnemers verwacht uit andere delen van de wereld. De moslim-gemeente meent dat voor de conferentie begint de répa ra tie zal zijn voltooid. Algemene Bank Nederland De ABN kan u daarbij helpen, met een ABN Pakket Verzekering, y"1' Dat pakket omvat de 31 meest gangbare verzekeringen, dus ook die van uw keuze. A! uw verzekeringen onder één dak en al uw polissen gelijkvormig en overzichtelijk in één mapje. Eenvoudiger kan het niet. Bovendien bétaalt u voor uw verschillende verzekeringen een vast bedrag per maand Dus met een ABN Pakket Verzekering bespaart u zich plotselinge forse premiebetalingen. (en niet alléén voor verzekeringen) door dr. C. Rijnsdorp Veertien ontwikkelde rooms-katholieken uit vijl verschillende landen hebben met elkaar een boek geschreven over de positie van de intellectuelen in hun kerk. De SEP heeft besloten voor 250 miljoen gulden uranium te kopen. Dit geeft aan op welke schaal er op kernenergie gegokt wordt. Het ar gument. dat het uranium altijd nog verkocht kan worden, als de rege ring besluit geen nieuwe centrales te bouwen, is zeer bedenkelijk: als kernenergie te gevaarlijk blijkt, worden nergens meer kerncentrales gebouwd. Wie koopt het uranium dan nog? Kennelijk rekent men erop, dat er alleen enige vertraging ln de bouw zal optreden. Gezien de enorme georganiseerde belangen die hierbij spelen is het dringend nodig dat ook diegenen, die er be lang bij hebben dat deze centrales niet gebouwd worden, een zwaarder stem in het kapittel krijgen. Al thans een paar procent van het budget voor de ontwikkeling van kernenergie moet besteed worden aan onderzoek naar en publikatie van de risico's van het gebruik van kernenergie. Den Haag H. E. Ruitenberg Eigenlijk is het geen boek, maar nummer één van de elfde jaargang van het internationale tijdschrift voor theologie Concilium. De Ver enigde Ötaten hebben met acht bij dragen het leeuwedeel geleverd; Canada en Duitsland zorgden elk voor twee stukken; Italië en Neder land droegen elk één artikel bij. Het werk heet Intellectuelen in de kerk (uitg. De Horstink, Kon. Wil- helminalaan 17, Amersfoort, 121 blz. 10,90, rechtstreeks aldaar te bestellen). De aflevering ln kwestie stond on der hoofdredactie van de Ameri kaanse socioloog Andrew Greeley (geb. 1928). Met opzet zijn de me dewerkers uit verschillende weten schappelijke disciplines gekozen: sociologie, politieke wetenschappen, theologie, ethiek, filosofie en ge schiedenis. De Nederlander is prof. dr. Anton Weiier (geb. 1927), speci alist in de middeleeuwse geschiede nis en verbonden aan de universi teit te Nijmegen. Wat wordt hier bedoeld met een intellectueel? Greeley heeft vooral oog voor de tweeslachtige positie die de wetenschappelijk geschoolde rooms-kathollek ten aanzien van zijn kerkelijke gemeenschap in neemt, een positie die ook omge keerd als ambivalent wordt erva ren. Bovendien staat de roomse in tellectueel vaak ook twijfelend te genover zijn eigen werk. De mede werkers omschrijven de intellectu eel - ik vat hier een aantal uiteen lopende uitspraken samen - onge veer als volgt Hij is kritisch inge steld, soms zelfs wantrouwend. Toch staat hij, meer dah hij beseft, onder de invloed van zijn eigen afkomst en milieu. Hij denkt, zoals alle denkers, vanuit een perspectief, een gezichtshoek, een eindigheid. Historisch is hij een product van de stedelijke cultuur. Vanouds vaak leraar, loopt hij gevaar het orde nend verstand te overschatten, ja zelfs de grond waarop hij staat te ondergraven. HIJ kan een uitdager, een rustverstoorder, soms zelfs een soort profeet zijn (dikwijls een val se profeet). Hij houdt altijd een beetje afstand en heeft zodoende de neiging zich van de praktische zorg om de kerk terug te trekken. Niet iedere professor, politicus, bis schop of schrijver is een echte in tellectueel. Hij is een etiketten- plakker, woordensmid en model bouwer. Soms verwart hij helder heid van uitdrukking en sierlijkheid van gedachtenopbouw met echt be grip van de zaak waarover het gaat. Zijn gezag reikt dikwijls niet ver der dan andere, geestverwante in tellectuelen. Een enkele maal, zoals b.v. Sartre, steunt zijn gezag op de publieke opinie, zelfs bij tegenstan ders. Daarom doet hij er goed aan in het meervoud op te treden, 'om zo als groep aanhang te verwerven. Hersenhond Greeley zelf zegt op bl. 53: "De intellecuteel is iemand die zich van zichzelf vervreemdt, die alles achter laat. teneinde zich te kunnen ver heffen boven zijn milieu en het te kritiseren - zoals niet te vernieti gen.' Volgens de Duitse dichter Gottfried Benn zijn intellectuelen 'arme hersenhonden'. De roomse intellectueel staat niet volledig bin nen, maar evenmin buiten de kerk. Toch willen ze dikwijls graag bin nen de kerk een gewettigde plaats innemen, maar dan moeten ze ook bereid zijn de verantwoordelijkheid daarvan te aanvaarden. Het andere uiterste ;s dat ze vluchten in de geborgenheid van het eigen sche deldak, maar dat betekent vereen zaming. Dit zijn geen opgewekte klanken. En dat zit hem speciaal ln de machtsstructuur van de rooms-ka- tholieke kerk. 'De romeinse reactie van volslagen verzet, culminerend ln de beruchte syllabus van dwalin gen van 1863, sloot het officiële katholicisme afdoende af van welke synthese ook met de nieuwere in tellectuele ontwikkelingen' (34). 'De kerk trekt op met de vorsten, de veldheren én de massa' (46). 'De kerk heeft een zeer strenge patriar chale structuur, doortrokken van de meest botte en meest slimme poli tieke handelwijzen, die het geluk heeft gehad onwaarschijnlijke ge- zagsregels aan de meest simpelele, gebrekkige en menselijke mensen, mannen en Vrouwen te kunnen voorschrijven' (116). 'De katholieke kerk is vaak door sociologen be stempeld als een totale institutie' (33). De protestantse lezer krijgt uit dit nummer de totaalindruk van een niet-begeerd zijn, van een gefrus treerd superioriteitsgevoel en van machteloos verdriet, zoals de intel lectueel dit van zijn moederkerk uit ondervindt. De hiërarchie, de macht, de Realpolitiek, heeft aan de vrij-zwevende intellectueel geen behoefte, ja ervaart hem als een vreemd en lastig element. Hier wordt duidelijk de crisis ln de rooms-katholieke kerk openbaar, die ook de protestant met grote be zorgdheid vervult. Want dramati sche ontwikkelingen binnen de Ro- mana zullen ongetwijfeld een enor me terugslag hebben op de kerken en groepen van en uit de reforma tie. De positie van de intellectueel in de Nederlandse protestantse kerken 01 van de verwarring onder de gelovi gen. Evangelisatie als 'ons' 'ons' kent. Voor leden van evangelisatie commissies in kleine plaatsen. Za terdag 8 maart van half elf tot half vijf. Verhouding christendom, jo dendom, islam. Voor medewerkers van het gereformeerd vrouwenzen- dingsthuisfront en andere geïnte resseerden n.m.m.v. drs. H. Mintjes en drs. W. H. Zuidema. Dinsdag morgen 4 maart half elf tot woens dagmiddag 5 maart half vijf en (hetzelfde programma verkort) donderdag 1 mei van half elf tot half vijf. MARK Toen hij het station uitstapte w hij meteen wat hij het allereei ging doen. Al gauw zag hij pr boekwinkel die hier volgens z herinnering moest zijn. Hij vr< naar het boek waarvan hij juist BV het ochtendblad een bespreking g lezen had. Het jonge meisje hem hielp keek hem vrolijk Zij werd van achter uit de zafi geroepen: Mark. kom je even hi ig pen? Ze antwoordde: Ja, ik kom 2 even een klant afhelpen. Daarl gaf ze hem een blik van verstan ar houding, waarschijnlijk voor djac 'afhelpen'. Want wie had haar zegd dat hij niet veel meer aank pen wilde doen? Toch gaf deze bl van verstandhouding hem vrijmo>t digheid om haar iets te zegge e Mag ik u iets vragen? begon hij. hoor dat u Mark heet en dat toch eigenlijk een jongensnaam, begon geheimzinnig te lachen. Wjwj u het echt weten? vroeg ze. wachtte daarbij nauwelijks zi antwoord af. Het is niet zo e mysterieus. Mijn moeder is vroeg op het gymnasium in A. geweest i J\ dat heeft haar eigenlijk nooit lo gelaten. Nog kan ze over die ein examenklas beginnen. Nu ja, toen er kinderen kwamen heeft die allemaal maar namen gegev iic van jongens en meisjes uit die klai Ik ben de jongste. En. als ik ni- onbescheiden ben, vroeg de maiii hoe heten de anderen dan? O, m oudste broer heet Harrie, en dajls komt Fred en dan Mary. Moet ik allemaal opnoemen? Bij lede naam werd hij meer bewogen. Efo kon zich niet vergissen. Nog vraag, dan ga ik weg, hoe is voornaam van je moeder? Mi moeder, die heet Frannie. In heftn] ge ontroering nam hij het boek d ze alpratend had ingepakt in on[e! vangst. In snelle flitsen gingen jaren, lang geleden, aan hem voo bij. Bij de deur keerde hij zich'nie' om. Doe je moeder de groetep .van Mark. ct 01 zou afzonderlijk dienen te worden onderzocht. Ik geloof dat de moei lijkheid zich bij ons toespitst, op het gevaar van vervreemding van een bovenlaag, vooral van beroeps theologen, van het kerkvolk. Hoe is verleidelijk dit volk uitslui tend te laten horen wat het altijd heeft gehoord en dat liefst als in de vanouds vertrouwde bewoording gen. Maar het moet van generatie tot generatie worden herschoold. De theologie moet een levende weten schap blijven. Timothy O 'Connell zegt in zijn bijdrage op bl. 90 'Men kan serieuze kwesties niet meer langzaam laten ontkiemen binnen de stille muren van academie en vaktijdschriften. Iedere kwestie is nu een publieke kwestie'. Dit maakt het noodzakelijke herscholingspro ces van het kerkvolk zo delicaat. De theoloog die wat te zeggen heeft, moet oppassen voor wat de Duitsers noemen Entdeckerfreude, een over waardering van het zelfstandig ver worven inzicht. Elke opvoeding en nog meer elke her-opvoeding, ver eist tact en geduld. 'We denken allemaal, dat onze vindingen uni verseler, belangrijker zijn dan ze in feite zijn' (105). En bij Paulus (1 Kor. 12:28) is de leraar een goede derde, na de apostel en de profeet. NED. HERVORMDE KEBK Beroepen te Uithuizermeed (toez.): J. de Roo te Raalte; Vreeswijk: J. C. de Ble te Rijssen.w Aangenomen naar Moerkapello: G. C. de Jong kand. te Dordrec e die bedankte voor Schelluinen. ei Bedankt voor Veenendaal: L. Ro(rj man te Ermelo; voor Doorn: ,c Jongeboer te Elburg; voor K<9' halm-Slochteren: R. J. Delfos kara: te Hilversum. ti Benoemd tot docent godsdienst cljn scholengemeenschap Oudehoven Gorinchem: A. G. van Beem Denekamp die deze benoemi heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Armadale (Aust3 (free Ref. Church): H. J. Bejqf mann te Assen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leeuwarden: H. Bief)! ma te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enkhuizen: A. Bac Boskoop. Bedankt voor Zwijndrecht: A. Verhoef te Chilliwack. Wim Hornman, Requiem voor e dictator, uitg, J. H. Gottmer, Haa lem 1974, 176 pagina's. De journalist-romancier Wim Hor man heeft een klein boekje g schreven 'Requiem voor een diet tor, ooggetuigeverslag van het o dergronds verzet in Spanje'. Titel en vooral ondertitel zijn m leidend. Hornman heeft een uitei I oppervlakkig en rommelig boek gJ schreven' dat bijna geheel geb seerd is op een aantal gesprekk in Spanje met tegenstanders v i het regiem in Spanje, die niet i presentatief zijn voor het geh( verzet, en voorts op gesprekken m Hugo Carlos de Bourbon-Parma prinses Irene in Frankrijk. Wa die gesprekken te controleren zi (bijvoorbeeld over de rol van carlisten ln het verleden) zit schrijver er doorgaans naast. We kelijke achtergrondinformatie ov de sociale, politieke en econom sche verhoudingen en verander! gen in Spanje ontbreken. De carlisten zijn volgens Hornmi met' de communisten de best geo ganiseerde ondergrondse politie partij. Dit is.... gewoon een fei schrijft hij maar hoe hij dit f< ontdekt en gecontroleerd hee vermeldt hij niet. De gesprekken met Hugo Carlos Irene, waarmee het boek opent, ren ons in feite echter niets ov de carlisten, over hun politieke oi zwaai van rechts naar links, ov hun programma en hun activite ten. De cliché's over Carlos en Iren die men wél krijgt, vind lk nog pijnlijk voor deze 'moderne joni mensen met een enorme werklu en met maar één doel voor oge: het welzijn van Spanje'. 'Hij wij voor niets en niemand en zek niet voor Franco', 'hij kan ka maken, elektriciteit aanleggen', hij is het omgekeerde van e< sprookjesfiguur. Hij druipt van re lisme, van eerlijkheid', 'is evenze op zijn gemak in een kleine bist waar wij aten of in een benzinesti tion waar wij koffie dronken', de stilte is bijna te raken, de zo zindert ln de slotgracht'. En dan ben ik pas op pagina 13. bespaar de lezer de rest maar. h kan zich het hele oóggetulgeversli besparen. R. de

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2