[oe makkelijk is een tmerikaan te ontslaan ■pissig KNAU vraagt gelden voor kunststofbanen 'Het nadeel van poules is dat er altijd vriendendienst verleend kan worden' Annie Borckink uit kernploeg ëggssss- Toptennis lijkt soms roofbouw Allen merkt nu uitwerking van vlot ontslag 8 .«aöS- Kort geding voor Achterberg Polen en Roemenen opvallende 'wegblijvers' bij Europa Cup finale in Amstelveen r/KWARTET WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 SPORT 11 nze -speciale verslaggever ERDAM/LEIDEN Het d van Amerikaanse spe- at voor Nederlandse bas- clubs uitkomt is regelma- in verandering onderhe- igegeven door de regels bond, dat wel. Want per mag een club maximaal buitenlandse spelers con- •en, waarvan er slechts tegelijk speelgerechtigd >at geeft dan de clubs de ijkheid van speler te wis- ils er één niet mocht vol- En dat gebeurt nogal Het aankoopbeleid munt le hele linie nu eenmaal tijd uit door nauwkeurig- Een van de spelers die zo .zoen zijn congé kreeg was dien. Een Amerikaan die S Leiden uitkwam. Reden ntslag: Allen dreigde ge- t te worden. ïleiding speelde zich af in BS Leiden speelde daar een happelijke wedstrijd tegen die zich de plezante naam flPils heeft aangemeten. Bill lhad het moeilijk in die wed- zoals hij zelf zegt. Hij werd pceerd en diende een tegen- r tenslotte een klap toe. Met i evoel voor theater zakte het ffer naar de grond. Allen V' weggestuurd en de Belgis a he ondigde aan de zaak door te spelen naar Nederland ing zou dan vanzelf wel vol- ussen was BS Leiden zelf het v'overstuur geraakt van Aliens C 5r wordt in de Nederlandse lalcompetitie wel vaker ge en meestal volgen er dan schorsingen. Als Allen ge- zou worden zou BS Leiden ntal wedstrijden slechts met nerikaan kunnen spelen. Dat club al eens eerder overko- Sn men schrok nu toch wel omdat op die manier het el, het bereiken van de kam- oule, wel eens niet gehaald innen worden. Volgens een mkele jaren gehanteerde ge- ngang is immers een club nder het maximum aantal :anen speelt, weinig kansrijk, den trof dus zijn maatrege- r werden contacten gelegd ;n nieuwe Amerikaan en Al- erd ontslagen. Een vreemde ran zaken. Er was nog geen ak geweest. Mogelijk zouden in behandeling van Aliens nieuwe feiten aangedragen o worden waardoor de straf :e zou vallen. BS Leiden ging naarstig op zoek naar een i Amerikaan en liet Allen el was het niet zo moeilijk k rond te krijge^i. BS Leiden uitzondering en heeft zoals idere clubs in het contract b apstokartikel' laten opnemen. ii i staat dat een speler geen de club gerichte akties mag ïemen. En hoewel de klap el in dienst van de club was eeld, meende men toch de pemaar onder het hoofd 'tegen ub gerichte handelingen' te dln opbergen. Dat was novem- $74. Allen was eind augustus Nederland gekomen. (ADVERTENTIE) abotvnee posrg^o: m m w m tr28 BILL ALLEN (rechts, in duel met zjjn landgenoot Rush): 'In Amerika kom ik toch niet aan de slag, ik hoop alleen dat het in Europa nog lukt'. Na een paar maanden nog eens geconfronteerd met deze zaak, stelt Ton Menken, voorzitter van BS Leiden, dat het op dit punt inder daad wat vreemd toegaat in de basketbalwereld. 'Het gaat natuur lijk niet alleen BS Leiden aan. er zijn meer van dit soort gevallen bekend. Maar dat is de consequen tie als Je kiest voor topspprt. Dan wordt het een keiharde zaak. En die Amerikanen zijn óók keihard. Ik geef echter toe dat er in de basketbalsport nu dingen gebeuren die in het normale maatschappelijk leven onmogelijk kunnen voorko- m'en'. Bill Allen is ondertussen met vrouw en kind, nog steeds in Nederland. Hij leeft van zijn laatste spaarcen ten en is tijdelijk inwonend bij Greg Northington, speler van Bleu Stars en de eerste Amerikaan die Allen in Nederland tegenkwam. Al len heeft zcich achteraf beraden of er nog mogelijkheden waren om BS Leiden te houden aan de contrac tuele overeenkomst die tot 1 juni duurde. Maar hij begrijpt dat zijn kansen vrijwel nihil zijn. Hij te kende een ontslagbrief waarbij overeen gekomen werd dat hij nog een bepaald bedrag van BS Leiden zou krijgen. Maar meer dan twee maanden salaris was dat niet. 'Ik moest wel tekenen', zegt Allen. 'Ik moet toch ergens van leven met mijn 'gezin'. Terug naar de ontslagperiode. De tijd waarin nog eens duidelijk bleek hoe makkelijk het gaat met het aantrekken en afstoten van buitenlandse in Nederland vrij wel alleen Amerikaanse spelers. Allen: 'Officieel is dus als reden van ontslag opgegeven dat ik de club schade zou hebben berokkend door die klap. Dat zou dan nog moeten zijn gebleken als die zaak voor was gekomen. Maar daarnaast heb ik het verhaal in eerste instan tie anders gehoord. Trouwens .het is toch opmerkelijk dat je dit soort dingen als direct betrokkene altijd later weet dan mensen in je omge ving. Ik hoorde officieel van het ontslag bij een teambespreking. We hadden met twintig punten verschil van Punch verloren. Ik had iets van twintig punten gemaakt. Toen werd echter ineens gesteld dat men het een en ander zou gaan veran deren in het team. Ik zou daarbij niet meer passen. Dan sta je toch gek te kijken. Wij Amerikanen worden naar Nederland gehaald om het spel van de clubs te versterken. En dan komt hier iemand je vertel len dat je het niet goed doet. Ik pakte nota bene het hoogste aantal rebounds bij BS Leiden. Ik had een hoog schotpercentage. Dat kan ie dereen in de lijsten die daarvan worden bijgehouden nagaan. Maar ze kijken hier alleen maar naar wat een Amerikaan scoort. Dat'is zalig makend. Dan hebben ze nog veel te leren'. 'Ik werd dus ontslagen zeggen ze officieel, vanwege die klap. Maar een man als Heuts wordt wel ge handhaafd terwijl hij dit seizoen al voor in totaal negen wedstrijden is geschorst'. Ton Menken: 'Dat klopt wel. Maar bij Heuts spelen toch andere zaken een rol. Hij werkt bijvoorbeeld hier in Nederland en dan stuur je iemand niet zo mak kelijk weg. En wat Allen betreft, we hebben al eerder te maken gehad met een Amerikaan die geschorst werd. Die heibel wilden we niet nog eens'. Allen: 'Je staat ineens helemaal zonder Inkomsten in Nederland. Ik woonde in een hotel waar ik na een uitloopperiode uit moest. Ik had een auto-.die terug moest. Maar dat was niet eens het allerbelang rijkste. Ik stond gewoon op straat in Nederland en ik wilde niet terug naar Amerika. Ik heb wel een tic ket maar daar maak ik geen ge bruik van. In Amerika kom ik op het ogenblik toch niet aan de slag en lk hoop nog steeds dat het hier wel lukt'. 'Maar die mogelijke schorsing maakt het allemaal wel moeilijk. Want stel dat ik nu contacten had met een Nederlandse club, dan we ten die mensen ook wel dat op het moment dat ik ga spelen, die straf zaak in behandeling wordt geno men. En BS Leiden heeft nu wel gezegd dat ze hun best zullen doen om mij er zo genadig mogelijk van af te laten komen, maar er is nog steeds niets gebeurd.' 'Het is wel een mooie start van een carrière. Ik zat in Amerika op een universiteit en speelde vooral bas ketbal. Ik haalde vorig jaar de tweede selectieronde voor de prof clubs. maar ik koos uiteindelijk voor Europa. Dat leek mij wat meer zekerheden te bieden, want er lo pen in Amerika heel wat goede basketballers rond. Dat is nu mooi mis. Ik heb de afgelopen maand wel geprobeerd in het buitenland aan de slag te komen, maar dat mislukte omdat de transferperiode al gesloten was. En als zo'n club te weten komt dat je in Nederland ontslagen bent, dan willen ze zich wel eens terdege bedenken voor ze je contracteren. Ook al heeft BS Leiden dan toegezegd me daarbij altijd te zullen steunen'. 'De zaak is, dat je er hier als Amerikaan te makkelijk weer uit gegooid kunt worden. Je moet toch wel verschrikkelijk goed van alles op de hoogte zijn als je gaat teke nen'. Ton Menken: 'Ik heb wat onderhandelingen met Amerikanen meegemaakt. Neem van mij maar aan dat die heel zakelijk en heel hard onderhandelen. Die kunnen hun zaakjes echt wel regelen'. Bill Allen: 'Ik hoef ook niet op steun te rekenen van andere Ame rikaanse spelers hier als ik iets zou ondernemen. Die spelers hebben al lemaal hun belangen bij hun club. En ze willen daar blijven spelen zonder moeilijkheden'. De zaak Bill Allen-BS Leiden is gesloten. De Leidenaren hebben al lang weer een nieuwe Amerikaan. En veel opzien heeft het allemaal niet gebaard want, nogmaals, het is geen unieke zaak. Het blijft alleen vreemd dat dit soort dingen voor komen. Tekenend is wat Ton Men ken in het dagelijks leven direc teur van een melkfabriek er tenslotte over zegt: 'Ik geef toe dat het een onmenselijke beslissing is geweest. Maar vergeet niet dat op het ogenblik van clubbestuurders dit soort dingen wordt gevraagd. Dat is de consequentie van het topbasketbal. Ik heb voor mijzelf al gezegd dat het zo niet door kan gaan. BS Lelden krijgt een andere voorzitter. En er zal een andere opzet dienen te komen'. RUUD VERDONCK AMSTERDAM Hot dagelijks bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft besloten Annie Borckink voor de rest van het seizoen het lidmaatschap van de dameskernploeg te ontzeggen. Na afloop van het wereldkampioen schap hardrijden voor dames in Assen viel Annie Borckink naar de mening van de KNSB op een weinig stijlvolle en volgens het ploegenreglement volstrekt onge oorloofde wijze haar trainer Ge rard Maarse af in een radio-inter view. Annie Borckink is telegrafisch van het besluit op de hoogte ge bracht. In het telegram is boven dien vermeld dat bij herhaling van dergelijk soort uitlatingen onherroepelijk een definitieve uitsluiting zal volgen. Gerard Maarse vond een en ander een duidelijke zaak. 'Op grond van de reglementen kon je dit niet zomaar laten passeren. Annie ANNIE BORCKINK heeft zondagavond nog huilend haar excuses aangeboden en ge zegd dat ze er spijt van had en het niet zo had bedoeld. Maar dan kun je wel stellen alles vergeven en vergeten, het is dan echter niet meer mijn zaak alleen, maar ook van de KNSB. Ik vind derge lijke uitlatingen de sport onwaar dig.' De trainer was echter wel bereid om na afloop van het seizoen de zaak nog eens door te praten voordat hij verder wilde gaan. 'We hebben na afloop van ieder sei zoen besprekingen gehad, waarop een ieder zijn zegje kon doen. Op dergelijke wijze kun je veel din gen bepraten en kunnen vele on effenheden glad gestreken wor den. Het was voor mij echter wel moeilijk om donderdag weer naar Inzeil af te reizen met een meisje dat zoveel kritiek had geleverd, bovendien kritiek die zij niet kon waarmaken, aldus Maarse. CRM gewezen op bestaande uitzichtloze situatie DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie (KNAU) heeft, in samenwerking met de Nederlandse Sport Federatie (NSF), een beleidsplan opgesteld om op redelijk korte termijn te komen tot de aanleg van wedstr ijdbanen met een toplaag van kunststof. Na de weigering van de minister van CRM om voor de totstandkoming van een accommodatie in Uden een subsidie uit de toto-gelden toe te staan, is het bestuur van de KNAU in actie gekomen om de huidige impasse te doorbreken. Het bestuur van de Unie heeft zich eerder (op 7 december 1974) al in een telegram aan minister Van Doorn geschokt getoond over de afwijzing van de subsidie-aanvrage terwijl ook de NSF er van langs kreeg wegens een gebrek aan me dewerking en interesse. In een schrijven aan de NSF stelt de KNAU nu: 'Het is uw bestuur be kend dat de KNAU langzamerhand door het ontbreken van de noodza kelijkste accommodaties in een uit zichtloze positie is gemanoeuvreerd. Slechts door ealisering van ons be leidsplan, met behulp van bijdra gen uit de lotto-toto-organisatie zal daarin verbetering kunnen komen.' Wat de overheid (CRM) betreft heeft de KNAU zich met name op gewonden over de uitspraak dat de Nederlandse atletiek ook niets voorstelde toen er van kunststof nog geen sprake was. In de inleiding van het beleidsplan stelt de KNAU onder meer: 'Het ontbreken van kunststof-accommo daties. die geschikt zijn voor de beoefening van atletiek, ook in wed strijdverband, onder alle weersom standigheden, drukt sinds lang een stempel op de ontwikkeling van de atletiek in ons land. Nederland is inmiddels het enige Europese land, DEN HAAG De Vereniging van Contract Spelers (WCS) heeft aan zijn raadsman mr. Jansen van Raay opgedragen een kort geding aan te span nen voor hun lid Eddie Ach terberg (FC Twente) tegen de journalist Henk Spaan. Deze heeft in het laatste nummer van de Haagse Post een arti kel geschreven dat beledigen de uitlatingen bevat aan het adres van de FC Twente-spe- ler. dat niet beschikt over voornoemde accommodaties. Buiten de lands grenzen zijn er alleen al -in West Europa meer dan honderd van der gelijke banen aangelegd.' Nederland bezit momenteel een kunststofbaan, die gelegen is op het sportcentrum Papendal bij Arnhem. Deze baan was oorspronkelijk niet als wedstrijdaccommodatie bedoeld, doch de laatste jaren worden er bijv. de Nederlandse kampioen schappen gehouden (1974 en ook dit jaar weer), om de atleten de gelegenheid te geven onder goede omstandigheden prestaties te leve ren. De belangrijkste punten uit het be leidsplan zijn: De aan te leggen kunststof-accom modaties dienen geschikt te zijn voor wedstrijden op elk niveau. Binnen afzienbare tijd (ten hoogste drie jaren) zal een vijftal banen moeten zijn verwezenlijkt. De banen moeten worden gespreid over het gehele land. Regio's met een aanzienlijke atletiek-beoefe- ning genieten uit organisatorisch oogpunt prioriteit. De KNAU streeft voor deze accom modaties naar het aanbrengen van acht loopbanen. Het bestuur van de KNAU is van mening dat de banen moeten wor den voorzien van een eenvoudige toeschouwers-, kleed- en was-ac- commodatie. De uitvoering van de banen dient te zijn aangepast aan de internati onale eisen. Het middenveld van een 400 m- rondbaan kan eventueel ter beschikking worden gesteld voor een veldsport. Voor de plan ning op langere termijn wordt ge dacht aan een spreidingsplan over het gehele land. Dit in overleg met alle betrokken instanties en reke ning houdend met de technische ontwikkeling inzake toplagen on derhoud, etc. De KNAU stelt dat voor de verwe zenlijking van het beleidsplan bij dragen uit lotto-toto-opbrengsten onontbeerlijk zijn. De KNAU schat dat voor de vernieuwing van een bestaande accmmodatie in de geest Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Wanneer vrijdagavond om 7 uur de finalepoule van het toernooi om volleybal voor landskampioenen start, zal daar wederom geen Poolse ploeg bij zijn. Wederom, omdat ook vorig jaar de toenmalige Poolse kampioen AZS Olsztyn, na een nederlaag tegen Dynamo Boekarest uitgeschakeld werd. Die ne derlaag tegen de Roemenen was niet de enige oorzaak dat de Polen niet in de toen te Parijs gehouden finale aanwezig waren. Na de nederlaag tegen Dynamo volgde een niet verwacht verlies tegen de Nederlandse kampioen Blokkeer. Bij de dit keer in de Amstelveense sporthal Bankras te houden finale zijn de Poolse vertegenwoordigers er opnieuw niet bij. Resovia, dat de titel van Olsztyn overnam, werd in Sofia uitgeschakeld. Toch leed de ploeg maar één nederlaag. Dat ge beurde tegen Europa Ouphouder CSKA uit Moskou. De twee andere wedstrijden werden gewonnen. Te gen Blokkeer met 30 en tegen het wel in Amstelveen verschijnende Slavia Sofia met 32. Omdat ech ter tegen alle verwachtingen in Slavia Sofia de Europa Cuphouder weer met 32 versloeg kon deze ploeg door een beter setgemiddelde voor de reis naar Amstelveen boe ken. Een nogal verrassende uitschake ling omdat de Polen sterk favoriet waren. Dat steunde vooral op het behalen van de wereldtitel van de Poolse nationale ploeg Dat de Po len dit bereikten dank'en zij vooral aan een ver doorgevoerd taktisch element van de persoonlijke varia tie. waarbij allerlei schijnaanvallen niet van de lucht zijn. Een systeem dat Resovia ook graag toepaste. Ze kwamen er in Sofia dus niet ver mee. Tussen de halve finales in Sofia en dé andere poule in het Tsjechische Brno valt een parallel te trekken. In Brno werd ook een duidelijke favoriet voor de finale uitgeschakeld: Dynamo Boekarest. De Roemenen waren er vorig jaar wel bij, omdat zij in Rijswijk er wel in geslaagd waren Blokkeer te verslaan. In Parijs waren toen de Roemenen de gevaarlijkste tegenstander van CSKA. De Russen kregen pas kans op prolongatie van hun titel na een bijna drie uur durend gevecht te gen de Roemenen. In een groot deel van die drie uur keken de Russen tegen een achterstand aan. Het had dan ook niet veel ge scheeld of het was een 30 zege voor Dynamo geworden. Bij een 2 0 voorsprong was Dynamo in die derde set bij 1312 maar 2 punten van een belangrijke zege af. Op dat moment werkte het Russische inti- midatiespel, waarbij de Roemenen zich overigens ook niet afzijdig hielden pas goed door. Bovendien werd het 'houthakkerswerk' van CSKA smashkanon Efim Tshoulak in die fase teveel voor de beweeg lijke Dynamoverdediging. Alleen al op grond van het verloop van die wedstrijd was het volkomen gerechtvaardigd de Roemenen op nieuw een finaleplaats toe te den ken. Het gebeurde niet, want in de laatste wedstrijd van de Brno'se halve finale had Zetor Brno maar één set nodig zich te plaatsen. En dus gebeurde dat tegen de SC Leip zig. In plaats van de Roenen plaat ste zich nu de Oost-Duitsers. Zij versloegen Zetor met 31. Overi gens werkte Dynamo Boekarest aan die ontwikkeling ook wat mee door tegen de Italiaanse kampioen Panl- ni een set te verliezen. Dié Set gaf achteraf de doorslag voor de plaat sing. Voor SC Leipzig is het spelen in de Europa Cupfinale geen onbekend werk. want de ploeg van trainer Siegfried Schneider was er vorig jaar ook bij. Op de laatste Parijse finaledag hielden ze er de spanning lang in door evenals Dynamo Boe karest met 3—2 van CSKA te ver liezen, waardoor het nog lang onze ker was, dat CSKA het oezlt van de Cup wel kon prolongeren. Al met al zijn de ontwikkelingen in de belde halve finales aanleiding geweest tot uitspraken als: 'er is gemanipuleerd'. NeVoBó's voorzitter Piet de Bruin, een van de drie leden van Europa Cüp-commissie van de Europese volleybalbond daarover: 'Voor zover ik weet zijn er geen officiële protesten binnen gekomen. Wel weet lk, dat in Brno de Roemeense ploeg heeft laten blijken dat het niet lekker zat. Kijk, je kunt natuurlijk nooit be wijzen dat een ploeg willens en wetens heeft verloren. Je zült geen speler vinden, die toegeeft dat hij fout geserveerd heeft. Je kunt al leen conclusies trekken uit vermoe dens. Er zit natuurlijk meer aan vast.' 'Voor het organiseren van de finale bestaat een enorme belangstelling. Elk land wil dat wel doen. Toeval lig is dit jaar Nederland de geluk kige. Dat ls mogelijk geworden door de DeltaLloyd verzekeringsgroep, de door die maatschappij gesponsorde vereniging AMVJ in samenwerking met het Amstelveense Martinus. Maar vergeet vooral niet, dat elk ander Europees land staat te sprin gen zich als kandidaat te melden. Dat is volkomen in tegenstelling met de halve finales. Vooral één van de halve bekerfinales heeft ons een enorme moeite gekost die te slijten. Daar heeft de Europa Com missie zelfs concessies voor moeten doen.' 'Het nadeel van het in poules laten spelen van die halve finales is na tuurlijk dat er om wat voor reden ook vriendendiensten verleend kunnen worden. Je zou dat mani puleren kunnen noemen. Daar moet je natuurlijk mee oppassen. Wij hebben zelf ervaren dat door het zo goed organiseren van de Europese jeugdkampioenschappen onze ploegen nu nog met de nodige egards in de diverse landen ont vangen worden. Ook onze scheids rechters. Dat kan voor andere lan den wel eens minder leuk zijn. Bovendien moeten we in Nederland wel heel voorzichtig daar mee zijn. Onze damesploeg in Mexico heeft ook wel eens bewust verloren om in een betere groep terecht te komen.' 'Toch dacht ik', aldus De Bruin, 'dat ook bij de heren een andere vorm gezocht moet worden. Met het spelen van uit- en thuiswedstrij den, zoals bij de dames nu ook gebeurt, tot aan de finales voorkom je natuurlijk dergelijke zaken. Een nadeel is dan, dat je slecht loot. Kijk maar eens naar de Nederland se dameskampioen VC Heerlen. Die loot uitgerekend in de halve finale bekerhouder CSKA uit Moskou. Er zitten voor de Europese bond na tuurlijk konsekwenties aan vast. Je moet namelijk de inkomsten van die halve finales derven. Maar daar moet men overheen stappen.' Amstelveen wordt dus het komende weekeinde internationaal volleybal centrum. In de Bankrashal bijten vrijdag 28 februari om 19.00 uur Zetor Brno en Slavia Sofia het spits af. Om ongeveer negen uur treden bekerhouder CSKA Moskou eh SC Leipzig tegen elkaar aan. Zaterdag 1 maart en de volgende zondag wordt er in de middaguren gespeeld. De aanvangstijden zijn dan 14.00 en 16.00 liur. Organisator Harry de Haas: 'Het is maar zeer de vraag of we dan nog kaarten hebben. Afgelopen zaterdag waren we in de voorverkoop al meer dan de helft van de beschikbare kaar ten kwijt.' 'Het is trouwens wel logisch ook, want zo'n evenement met vier van zulke sterke ploegen zie je voorlo pig in Nederland niet meer.' Piet de Bruin vult dat aan met: 'Als dit niet uitverkocht raakt, dan verdien je ook niet ooit meer zo'n finale te organiseren. Het ls gewoon uniek dat we zulke sterke ploegen hier naar toe krijgen.' KOOS HAMER van het beleidsplan een investering nodig is van een miljoen tweehon- derduizend gulden. Met de aanleg van een nieuwe accommodatie zou een miljoen gulden meer gemoeid zijn. Een groot aantal gemeenten heeft zich inmiddels tot de KNAU ge wend om in aanmerking te mogen komen voor een eventuele bijdrage uit de opbrengsten uit tot en lotto. Voor bestaande accommodaties zijn dit Arnhem, Beverwijk, Etten-Leur. Den Haag, Groningen. Haarlem Sittard, Kerkrade en Vught. Nieuwe accommodaties willen Assen, Eind hoven. Harderwijk, Utrecht en Zwolle. Het bestuur van de KNAU heeft zich in zijn antwoord aan de res pectievelijke gemeentebesturen moeten beperken tot de mededeling dat elke uitspraak over een eventu ele financiële bijdrage achterwege moet blijven, zolang de beleids voornemens inzake de gelden uit lotto en toto nog niet zijn gefor muleerd. Voorts acht het bestuur het prematuur nu reeds een uit spraak te doen over de plaatsen, waar een kunststof-accommodatie moet worden aangelegd. ROTTERDAM Opmars van de fa vorieten gisteren in het sportpaleis Ahoy' bij het WCT-toernooi: Björn Borg, Arthur Ashe en Tom Okker, de drie kopstukken van de 'groene groep' van de WCT maakten hun entree. World-Tennis, het toonaangevende Amerikaanse tennisblad heeft hen als vierde, negende en tiende gerang schikt over het seizoen 1974 met winstsommen van respectievelijk 200.160, 151.760 en 116.285, in dollars wel te verstaan. Daarvoor moeten inspanningen wor den verricht, die vaak op roofbouw lijken. Karei Koerts, de Schiedamse fysiotherapeut, die de spelers op het Europese deel van de toer begeleidt, kan daarover meepraten. Arthur Ashe en Björn Borg staan bij hem con stant onder behandeling. Het is zijn de vedetten koste wat kost speelfit te taak de twee vedetten koste wat kost speelfit te houden. Want na het uit vallen van Guillermo Vilas kan de WCT zich geen tweede uitvaller van dit formaat veroorloven. Arthur Ashe, die tweeëneenhalf jaar geleden bij het eerste Rotterdamse proftoernooi de hoofdprijs van 10.000 dollar won, heeft al enkele jaren last van een pijnlijke plek bij de achillespees van het linkerbeen. Björn Borg heeft sinds de eerste dagen van het toernooi in Barcelona te kampen met een onwillige buik spier, die hem vooral bij het ser veren hindert. Een operatie zou voor Ashe het beste zijn: rust het beste voor Borg. Maar het één noch het ander komt ervan. De toernooiverplichtingen eisen hun constante aanwezigheid, vooral nu er tussen hen en de overige spelers van de groene groep een flinke kloof bestaat. Zo stonden Ashe en Borg in de drie tot dusver gespeelde finales tegenover elkaar. Borg won in Rich mond en Bologna. Ashe toonde zich de sterkste in Barcelona. Het ls dus een kwestie van pijn verbijten en doorgaan. Enkelspel: eerste ronde: Rolf (Ned)-José Hlgueras (Spi 6-3. 4-6, 7-5, Dlck Crealy (Aus)-Nlkkl piilc (Joeg) 6-4, 6-2, Steve Krulewltz (VS)-Paolo Bèrtoluccl (It) 6-4. 7-5. Patrick Domlnguez (Fr)-Zelko Franu- lovic (Joeg) 6-3. 6-2. Arthur Ashe (VS)- John Lloyd (Eng) 6-4. 6-1, Duster Mot tram (Eng)-Adriano Panatta (It) 6-4. 6-2. Dubbelspel: eerste ronde: Franulovlc/ Lloyd (Joeg/Eng)-Dell/Slewart (VS) 3-6, 6-2. 6-4, Domlnguez/Warwlck (Fr/Aus)- Frannovlc/Plllc (Joeg) 6-4, 6-4. WIELRENNEN Roger de Viaemlnck heeft de vierde etappe van de Ronde van Sardinia gewonnen. In do eind sprint versloeg hij Paolinl en Merckx. De laatste blijft leider ln het algemeen klassement. De Nederlander Priem ls tiende op 2 min.. 35 sec. Smit ls 27ste VOLLEYBAL Zaan heeft ln de com petitiewedstrijd tegen Orawl verras send met 3-2 verloren. Setstanden: 15-9, 15-9. 5-15, 9-15 én 15-8. IJSHOCKEY Uiteraard ls Tilburg Trappers voor de vierde keer kampioen van Nederland geworden. Dat gebeur de door een 7-3 overwinning op HIJS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11