Mooie stoffen bij de Society Shop Mercer Ellington-Band ontbeert klasse-solisten in Kamer Moeilijk begin van Film International Buitenlandse werknemers in Domstad houden hun kinderen thuis van school Politie houdt dader van aanslag op drughandelaar aan Regering wil ook tuchtrecht voor verpleegkundigen Aantjes misprijst uitspraak Den Uyl over vennootschap Dr. Levie wordt hoofddirecteur van Rijksmuseum tOUW/KWARTET DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 9 door Annemarie Lücker Behalve filialen in Nijmegen, Hilversum, Utrecht, Den Bosch en Eindhoven heeft de Society Shop een serie winkels in een groot deel van de Van Baerlestraat in Amsterdam. Gisteren werd in Amsterdam getoond wat de Society Shop het komend seizoen voor de man in huis heeft. De dessins zijn rustig, wel worden verschillende zachte ruitdessins met sikaar gecombineerd, ook uni gemêleerde stoffen, met daarbij een colbert van dezelfde stof in een vage overruit. Er zijn veel dunne soepele tweeds, katoen en katoen velours en schitterende kashmirs. Nieuw is de accentuering van de belijning in de pakken van hele smalle leren biezen in een contrasterende kleur op de rand van de naad: De snit is slank, licht getailleerd en de schouderlijn normaal. De broeken hebben plooitjes aan de band, zonder een overmatig wijd effect te geven. Vesten worden volop gedragen, zowel bij pakken als bij colbert en broek. Helaas doen de fraaie wazige kleuren, waarschijnlijk door de tweeds, eerder herfstachtig aan dan voorjaarsachtig; camel, zacht roestbruin, smokey blue en grijs. Tot voor kort waren de shirts en de dassen vrij uitbundig van kleur, nu komen ze wat tint betreft helemaal overeen met de pakken en combinaties. De dassen zijn vaak in dezelfde dunne tweed, net zoals de petten. Zelfs velours en tweed worden gecombineerd; een ruiten -tweed broek bij een effen velours colbert met opgeschikte schouderpassen van tweed. De trenchcoats hebben een gemiddelde lengte van 130 centimeter. Ze zijn soms zeer engels aandoend klassiek van camel, van uni of geruite tweed, maar ook zeer progressief, zoals de zwarte en de spierwitte trenchcoats van heel licht glimmend materiaal. In tegenstelling tot de 'daagse kledij' is de avondkleding levendig van kleur. Smoking colberts van zijde, uni of gedessineerd velours afgebiesd met zijde, vesten van brokaat of bijpassende shirts, alles mag. Erg mooi zijn dunne mohair broeken met rond uitgesneden vesten. In het katoen wordt veel met écru en wit gewerkt. Ted Lapidus ontwierp een paar fraaie super zomerse wit katoenen pakken. De overdown, een veredeld jeans overhemd dat over de broek gedragen wordt, heeft meestal opgestikte zakken en dubbelgestikte naden. Van badstof velours werd door Trenco in Breda een serie kaftans, kimono's en badjassen gemaakt, die zowel thuis als op het strand gedragen kunnen worden. Migrantenrnad spreekt van noodtoestand Van onze onderwijsredactie UTRECHT Ongeveer 60% van de leerplichtige buitenlandse kinderen in Utrecht gaan niet naar school. Tegen dit ontduiken van de leerplicht wordt door het gemeentebestuur van Utrecht weinig of niets gedaan. De migrantenraad spreekt in dit verband over een noodtoestand, waar zo snel mogelijk iets aan gedaan moet worden. In een nota voor de onderwijscommissie van de gemeenteraad noemt de Raad enkele mogelijke redenen voor dit kolossale spijbelen en dringt op maatregelen aan die buitenlandse ouders ertoe zouden kunnen brengen hun kinderen naar school te sturen. Officieel onderzoek naar het absen teïsme is nog nooit gedaan, stelt de migrantenraad, maar volgens de Raad ouders en leerkrachten komt het spijbelen voort uit het isole ment van gastarbeiders en de slechte onderwijsvoorzieningen voor hun kinderen. Buitenlandse kinderen verliezen hun motivatie omdat ze niet of voldoende worden opgevangen in hun eigen, taal. Daarnaast bestaat er zo weinig contact met Nederlandse kinderen, dat de school als iets vijandigs wordt ervaren door gastarbeiders kinderen. Ook de ouders zijn weinig gemoti veerd voor het onderwijs: zij willen vaak zo snel mogelijk terug naar huh eigen land, of ze zien absoluut het nut van onderwijs voor hun kinderen niet in. Vaak wonen ze ver af van de scholen waar hun kinderen les in hun moedertaal kunnen krijgen. Vooral de meisjes worden nogal eens thuis gehouden als kinderoppas, omdat de moeders vanwege het geld móeten werken. De inhoud van het onderwijs in ons land Is ook vaak een remmen de factor; niet alleen worden er in ons onderwijs vaak waarden verde digd die voor gastarbeiders storend en bedreigend zijn (zoals godsdien stige of sexuele waarden), ook de politieke kleur van het onderwijs aan buitenlandse kinderen staat de ouders niet altijd aan. Dit laatste kwam voor bij Griekse en Spaanse ouders. De migrantenraad vindt dat er veel te weinig initiatieven ontwikkeld worden om aan deze bezwaren te gemoet te komen. Ze raadt daarom aan dat de gemeente het absenteïs me met positieve middelen te lijf gaat. Onderzoek is nodig en alter natieven om dit spijbelen in de toekomst tegen te gaan. Daarnaast moet de gemeente noodmaatregelen treffen, zoals het subsidiëren van crèches, vervoerskosten, buitenland se leermiddelen en leerkrachten tenslotte zou1 er een beleidsplan moeten worden opgesteld in overleg met de Migrantenraad om het on derwijs aan buitenlandse kinderen te verbeteren. GRONINGEN De recherche heeft ae dader van de aanslag op de 34- jarige drughandelaar H. T. Tamme- ling te Groningen gearresteerd. Het is de 20-jarige M. W. Zijn slachtof fer hangt al vier vier weken op het randje van de dood. Sinds de aan slag is hij nog niet weer bij bewust zijn geweest. W. gaf hem forse bijlslagen op het hoofd toen het slachtoffer lag te slapen. Het slachtoffer staat in Groningen bekend als drughande laar. M. W. zegt de aanslag te hebben gepleegd omdat hij behoef te had aan drugs en tegelijk als wraak omdat mensen als Tamrae- ling hem tot een verslaafde hebben gemaakt. W. woonde in een kraakpand aan het Kattenhage in Groningen. Of de in Den Haag geboren arrestant ook Inderdaad in Groningen inge schreven staat, was gisteravond nog niet bekend. De politie die nog niet eerder met hem in aanraking was geweest, arresteerde W. bij het na trekken van een groot aantal tips. Hij bekende meteen. DEN HAAG Verpleegkundigen zullen binnen afzienbare tijd even als artsen, onder een tuchtrecht komen te vallen. Tevens zullen ver pleegkundigen in de zwakzinnigen zorg een beschermde titel krijgen. Dit zijn de belangrijkste punten uit een wetsontwerp dat door staatsse cretaris Hendriks (Volksgezond heid) wordt voorbereid. Al in 1966 is door verpleegkundigen bij de toenmalige minister van sociale za ken en volksgezondheid aangedron gen op het invoeren van een tucht recht voor verpleegkundigen. Toen wilde men echter eerst het advies van de Staatscommissie medische beroepsuitoefening afwachten. Invoering van het tuchtrecht voor verpleegkundigen betekent dat tuchtmaatregelen genomen kunnen worden togen verpleegkundigen die in de zorg voor de patiënt, of op andere wijze in de uitoefening van hun beroep tekort schieten. Het tuchtrecht zal alleen van toe passing zijn op diegenen, die de beschermde titel 'verpleegkundige' dragen. De vijf opleidingen, die het recht tot dragen van deze titel ge ven. zijn in het nieuwe wetsont werp: Ziekenverpleging A, zie kenverpleging B, verpleging in de zwakzinnigenzorg, en de middelbare en hogere beroepsopleiding voor verpleegkundigen de nieuwe dagop leidingen). Leerling-verpleegkun- dlgen zouden er dus buiten vallen. Zoals gebruikelijk voor dit soort regelingen, zou de zwaarste tucht rechtmaatregel kunnen zijn, het tijdelijk of zelfs voorgoed ontne men van de titel en de bevoegdheid van verpleegkundige. Van onze parlementsredactie MEERKERK-UTRECHT De ARP vindt het politiek hoogst onver standig dat premier Den Uyl heeft gezegd een eventueel initiatiefvoor stel tot verlaging van de vennoot schapsbelasting fel te zullen be strijden. Mr. W. Aantjes, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de ARP. zei gisteravond op een bijeenkomst in Meerkerk dat de ARP-fractie zich door de uitlatin gen van premier Den Uyl niet zal laten intimideren en provoceren. Wij zullen op grond van een zorg- -uldig gevormd oordeel over de maatregelen uit de werkgelegen- heidsnota onze beslissing nemen, al dus Aantjes. SS- DEN HAAG De erkenning van nieuwe regiems in het bui tenland blijkt steeds weer een moeilijke zaak te zijn. Zo heb ben we de problemen rond Chili en Guinee Bissao gehad en nu komt dan Zuid-Vietnam. De Tweede Kamer zal deze week bij de behandeling van de begro tingen van Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssamenwerking veel aandacht aan de situatie in Zuid-Vietnam schenken. PPR en CPN hebben al moties voor bereid om de erkenning van de Voorlopige Revolutionaire Re gering van Zuid-Vietnam er door te krijgen, maar het is zeer de vraag of onze voorzichtige minister van Buitenlandse Za ken daar wel direct gehoor aan wil geven. De moeilijkheid bij de erkenning van een nieuw bewind is dat vol kenrechtelijke criteria en politieke voorkeuren vaak door elkaar heen lopen. Zo stuitten de feitelijke er kenning van het nieuwe regiem in Chili na de val van president Al- lende op grote tegenstand in linkse kring. Volkenrechtelijk was er ech ter weinig op aan te merken. Het volkenrecht gaat uit van de feitelij ke machtssituatie, in wiens handen die macht dan ook is. De criteria zijn het grondgebied en de bevolking waarover de nieuwe machthebber controle uitoefent. In Chili was-fat gemakkelijk te bepa len; minder eenvoudig was het in Guinee Bissau, waar de bevrijdings beweging en Portugal ieder een deel van het land beheersten. Het probleem lost zich echter vanzelf op door de machtswisseling in Por tugal. In Zuid-Vietnam ligt de zaak nog wat ingewikkelder omdat daar ook de in 1973 gesloten akkoorden van Parijs een rol spelen. Ten aanzien van de feitelijke machtsverdeling in Zuid-Vietnam kan je in het al gemeen zeggen dat president Thieu meer inwoners (geconcentreerd in de grote steden) controleert ter wijl de VRR meer het platteland beheerst. Voor de vraag wie je dan moet erkennen geeft niet het vol kenrecht maar de politieke stelling- name de doorslag. De akkoorden van Parijs, die vrede in Vietnam hadden moeten bren gen, erkenden beide regiems als gelijkwaardige partijen. Thieu was toen door alle landen erkend, de VRR niet, maar dat probleem leek niet zo urgent omdat er toch een nationale raad van verzoening zou komen. Die raad is er d oor de duidelijke onwil van Thieu niet ge komen. In deze situatie vinden de linkse partijen in ons land het. zeer kwalijk dat Nederland wel het door hen afgewezen regiem Thieu er kent. maar niet de VRR. Minister Van der Stoel is zich. van deze kritiek goed bewust en zal niet nalaten de regering-Thieu te kriti seren omdat zij de Parijse akkoor den heeft geschonden. Hij zal er aan de andere kant weinig voor voelen om als enig lid van de Europese Gemeenschap en de NA VO de Voorlopige revolutionaire Regering nu te gaan erkennen en de banden met Saigon te verbre ken. De minister zal waarschijnlijk wel toezeggen te proberen samen met andere landen de erkenning te verrichten. Of de Kamer daarmee genoegen zal nemen, is de vraag, want dat zoeken naar medestanders kan lang duren, zo bleek bij de erkenning van Guinee Bissau. Een tweede belangrijk onderwerp is het beleid van de NAVO bij het overleg in Wenen over wederzijdse troepenvermindering van NAVO en Warschau Pact. De kritiek dat de NAVO te weinig doet om deze be sprekingen tot een succes te maken groeit. Bij de linkse regeringsfrac ties bestaat grote behoefte aan suc ces in deze besprekingen want an ders komen beloofde defensiebezui nigingen in de knel. Minister Vre- deling heeft nu al om meer geld voor defensie moeten vragen als gevolg van het uitblijven van suc ces in het troepenoverleg. In Utrecht pleitte op een bijeen komst van de bond van schoenma kers in Nederland dr. Kruisinga, fractievoorzitter van de CHU, voor een globale algemene verlaging van de vennootschapsbelasting. Hij achtte verder met name een hogere investeringsaftrek op machines noodzakelijk. In het algemeen, al dus de heer Kruisinga, vindt de CHU dat er bestrijding van de door Rud Niemans Scène uit 'Touche pus a la femme blanche'. Michel Piccoli als Buf falo Bill en Marco Ferreri als 'oorlogsverslaggever'. Wereldpremière 'Moses und Aron' door Piet Hein van de Poel ROTTERDAM Het openingsweekeinde van de vierde Film Inter national Rotterdam, is niet wat je noemt probleemloos verlopen. Projektoren die dienst weigerden en operateurs die slordig te werk gingen ontsierden de voorstellingen. Daar staat tegenover dat het gebodene zeer de moeite waard is. Er waren direct vanaf de eerste dag een paar verrassend mooie films te zien: de spits werd afgebeten met de bijna tien uur durende film 'De staat van de mens' van Masaki Ko- bayashi (een enorme ervaring voor wie het meegemaakt heeft) en er was een uitstekende documentaire over het omstreden gevechtsvlieg tuig Vlggen, waarvoor een groot aantal parlementaiërs was uitgeno digd die zonder uitzondering niet op kwamen dagen. Een paar van de tot nu toe ver toonde films verdienen bijzondere vermelding. Om te beginnen de film 'Een alledaagse gebeurtenis' van de perzische regisseur Sohrab Shahid Sales; een film over het leven van het zoontje van een vis ser, die zijn vrouw verliest. In plaats van enkele films die helaas op weg naar Rotterdam bleven ste ken, was er 'Chac' van Rolando Klein (Mexico) over de droogte die een Indianenstam bedreigt. Chac is de god van de regen, die een cen trale rol speelt in deze prachtige film. Bovendien werd een bijzonder fraaie documentaire vertoond van de Mexicaan Filipe Cazalz over een geïsoleerde Indianenstam, die door de regering brodeloos gemaakt is. onder de titel 'Waar de wind zacht is'. De komende dagen staat er weer een respectabel aantal voorstellin gen op het programma. Ik noem U een paar belangrijke premières. Van Werner Herzog 'Jeder für sich und Gott gegen alle'. Het is de eerste keer dat deze film buiten Duitsland te zien is, een film over het beruchte Kaspar Hauser-geval. Op een zekere dag wordt op een dorpsplein een man van ongeveer twintig jaar aangetroffen, die niet kan lezen, schrijven of zelfs lopen. Gaandeweg ontdekt men dat hij niet gek is, maar dat hij al die jaren als een beest opgesloten heeft gezeten zonder enig contact met de buitenwereld. Het verhaal speelt zich af in het begin van de negen tiende eeuw, en is door Herzog zeer mooi verfilmd. Hongaars Er zitten drie Hongaarse films in het Film International-pakket. Van Ferenc Kosa zal te zien zijn 'Sneeuwstorm', waarin een soldaat tot de ontdekking komt dat hij in feite tegen het militaire systeem is Op zoek naar zijn vader die de bergen in is getrokken om er te slerven, wordt hij opgepakt door militairen (hij is zelf met verlof) en behandeld als een partisaan Dan ontdekt hij hoe onmenselijk de militaire methoden zijn en keert zich tegen dat systeem. Dat de on derdrukking van het communisme voor de tweede wereldoorlog de Hongaren nog steeds hoog zit, blijkt uit de aangrijpende film 'Voorbij de tijd' eveneens gemaakt door Ferenc Kosa. Het gaat hier om drie politieke gevangenen, die bin nen het toen bestaande fascistische systeem als gewone misdadigers worden beschouwd. Wanneer ze in hongerstaking gaan worden ze een voor een geëxecuteerd zonder vorm van proces. De derde Hongaarse film is 'Op weg naar het einde' van de hier (nog) totaal onbekende regisseur Gyula Maar. Een man wordt gepensio neerd en gaat op onderzoek naar wat hij van het leven gemaakt heeft tot op dat moment. Zijn vrouw is al sinds jaren dood. zijn zoon trekt het huis uit. Het is een verdrietig verslag geworden van ie mand die zo te zien alleen de mislukkingen nog kan herinneren. Tezelfdertijd wordt'aan de orde ge steld hoe moeilijk het mensen valt niet meer aan het arbeidsproces deel te nemen. Moses urid Aron 'De' wereldpremière van Film In ternational Rotterdam 1975 is de verfilming van Arnold Schönbergs opera 'Moses und Aro^' van Jean- Marie Straub. Het blijkt een fasci nerend sobere film te zijn, die be halve een perfecte postume hulde aan de componist ook nog opgedra gen is aan de kortelings in gevan genschap overleden Holger Meins (een lid van de Rote Armee Frakti- on oftewel 'de Baader-Meinhof' groep). Straub vertelde, dat hij die opdracht al in de titels verwerkt had voordat hij wist dat Meins in de gevangenis was overleden. Deze film die voor het Duitse derde TV- net werd gemaakt zal nog voor Pasen over het scherm gaan. Het is de vraag of de producenten deze opdracht ln de TV-uitzendlng zul len laten zitten. Dolle film Tot slot wil ik melding maken van 'Touche pas a la femme blanche' de dolle film van de Italiaan Marco Ferreri. Op 'het braak gevallen ter rein waar vroeger de Parijse Hallen stonden, heeft Ferreri de beruchte slag tussen de Indianen en gene raal Custers verfilmd. Met Marcello Mastroianni als Custers (met een enorme zwarte paardestaart. die vlak voor 'de slag' afgeknipt wordt). Michel Piccoli als Buffalo Bill, vader Henri Piccoli als de oudste Indiaan die Custers het ge nadeschot geeft en regisseur Marco Ferreri als een vadsige oorlogsver slaggever met een Polaroid-camera voor zijn bulk. ROTTERDAM Toen Duke Ellington eind mei vorig jaar op 75-jarige leeftijd overleed, beklemde de jazzwereld de onvermijdelijke vraag, wat er nu met zijn orkest zou gebeuren. Zoon Mercer wilde in de geest van zijn vader handelen en kondigde al spoedig aan, dat de band zou blijven. Zondagavond in de Doelen kon een lang niet uitverkochte zaal de praktijk eens toetsen aan Mercers dilemma, dan wel de bovengenoem de vragen en problemen. De ver dienste van Mercer Ellington is ze ker dat hij met een orkest vol jonge, vaak nog onbekende musici rond senior Cootie Williams niet eng-nostalgisch loopt te doen over het grote verleden, maar probeert te roeien met de riemen die hij heeft. Tussen typische Ellington- werken door komt wat nieuw re pertoire voor, waar het stóf al dui- mendik Qplag. zoals het vrijwel on bekende. maar zeer fraaie 'The Three Black Kings', een lang drie delig stuk, dat begint op een osti- naat klimmend motiefje van 4 no ten en uitmondt in een aantal kleurrijke, dansante motieven. Eigen gezicht Vooropstellende, dat 'things ain't what they used to be", heeft dit orkest mogelijkheden om als Mer cer Ellington-band wellicht een ei gen gezicht te gaan krijgen. Cootie. Minerve en puike tenorsaxofonist buiten beschouwing gelaten, ont beert het orkest naast de voorhan den zijnde technische kwaliteit nog het eigen geluid van klasse-solis ten. Gemakkelijk gezegd, hoor. wanneer je er even aan denkt, dat Hodges, Gonzalves e.a. in wezen onvervangbaar .zijn. In het slimme schaakspel van zijn vader heeft vol ijverige zoon Mercer de juiste voortzetting nog niet gevonden. Dat blijkt zonneklaar, wanneer hij in 'Mood Indigo' het ingetogen ka rakter van dit stuk kapot laat jube len door een klarinet en door een Kenton-coda'tje aan het slot. En alle nog voorzichtige waardering voor dit lang niet slechte orkest krijgt een nog heviger knauw, wan- Van een verslaggever AMSTERDAM Tot hoofddirec teur van het Rijksmuseum in Am sterdam wordt binnenkort benoemd dr. S. H. Leviè, nu directeur van het Amsterdams historisch museum. Dr. Levie zal dr. A. F. E. van Schendel opvolgen, die per 1 Juni 1975 met pensioen gaat. werkloosheid meer fiskale maatre gelen nodig zijn dan worden aan gekondigd in de werkgelegenheids- nota Hij noemde het onbegrijpelijk dat premier Den Uyl heeft gezegd dat de regering met de voorgestelde maatregelen tot het uiterste is ge gaan. Mr. Aantjes zei in Meerkerk het besluit van de KVP, ARP en CHU van afgelopen zaterdag om een be slissing over het uitkomen" met één gezamenlijke lijst voor september 1976 te nemen, zowel nuchter als moedig te vinden. Nuchter, omdat de politieke ïealiteit niet wordt ontlopen, en moedig vanwege het vertrouwen ondanks de politieke si tuatie op één lijn te kunnen ko men. Vele Ellington-adepten hebben, dit vernemende het hoofd geschud en zagen al een 'ghost'-band voor zich naar het model van .alle na-oorlog- se Glenn Millerorkesten. De Elling- ton-tradltie was muzikaal gegrond vest op de individuele inbreng van grote band-persoonlijkheden, die door de Duke op onnavolgbare wij ze gedurende decennia in een soe pel gareel waren gehouden. Alle scepsis over dat 'doorgaan' kreeg nog voedsel, toen Harry Car ney en Gonzalves overleden en mensen als Procope en Hamilton er zonder 'hun' baas prompt de brui aan gaven. Maar wat moest Mer cer? Een instituut (de band), een levenswerk (zo'n 6Q00 stukken) muziek prijsgeven aan anderen, zich bepalen tot het inkasseren van auteursrechten? neer de ritmesektie verbijsterend onswingend omspringt met 'Squeeze me' met weer zo'n verplet terend vervelende drumsolo op de lange koop toe. van Freddie Waitts, bekend van Laren-festivals. Maar Cootie Williams blies daar gelukkig zijn 'Shepherd'-solo uit Duke's 2nd Sacred Concert overheen. Het leek even of Mercer's band er tot vaders niveau door werd opgetild. Tenslotte: Money Johnson en Anita Moore zongen bij het orkest, eerst genoemde omdat Amerika nu een maal gek blijft van Satchmo-imita- tors, de tweede omdat deze ME- show best een stevige stem verdra gen kan. Al bij al een concert, dat mé meeviel na alles wat we onszelf voorspeld hadden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9