Zending beraadt zich over de dialoog Voet of fiets is voldoende II Youth for Christ laat het 'hoe' vrij Vandaag Sowjet-film over Wurmbrand Gijsen weigert tekst voor roepingenzondag Onze adressen Steeds meer gemengde huwelijken Molenhoek heeft eindelijk rector Onderzoek tegen pater Doedko 3 BeroepingswerV lllsilisll Nieuwe boeken TROUW/KWARTET DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 KERK/BINNENLAND W Van een onzer verslaggevers BAARN Het centraal orgaan van de zending, nieuwe naam voor generale zendingsdeputaten van de gereformeerde kerken, heeft zich in zijn jongste vergadering fundamenteel beraden op het pro bleem van de dialoog met aanhangers van niet-christelijke religies en ideologieën. De directe aanleiding daartoe was het verzoek van de wereldraad van kerken om daarover bezinningsstof te mogen ontvangen van de aange sloten kerken. Dit onderwerp komt namelijk aan de orde in de vijfde assemblee van de wereldraad, die tegen het einde van dit jaar in Nairobi wordt gehouden. Eerst is nagegaan wat onder dia loog moet worden verstaan. Ge dacht werd in deze richting: een omgang van mensen met elkaar, waarbij ze eerlijk proberen elkaar zo te begrijpen als de ander begre pen wil zijn. Hetgeen inhoudt, dat je niet alleen maar tot, of over die ander spreekt vanuit je eigen over tuiging. maar dat je werkelijk se rieus wil begrijpen wat die ander in zijn overtuiging en in zijn levens praktijk bedoelt. Dat geldt voor de wereld, dat geldt voor Nederland, waar religieus bezien naast vele christenen tegenwoordig ook ruim 100.000 moslims en naar schatting zo'n 10.000 hindoes en 30.000 joden verblijven. Welke basis? In het beraad kwam vervolgens de vraag naar voren op welke basis zo'n dialoog het beste gevoerd kan worden. Besloten werd in het me morandum aan de wereldraad op twee aspecten te wijzen. In de eerste plaats dat naar chris telijke overtuiging God de mens als medemens geschapen heeft. Aan ie der mens die geschapen is naar Zijn beeld en gelijkenis, heeft Hij de opdracht gegeven om de wereld te ordenen, leefbaar te houden en er de gerechtigheid te bevorderen. Anders gezegd: uit de scheppings gedachte vloeit voort, dat de mens met zijn medemens dialogisch moet omgaan. Daarbij en dat in de tweede plaats zal er rekening mee moe ten worden gehouden, dat Gods geest niet alleen in Israël heeft gewerkt en niet alleen werkt in de kerk van het nieuwe testament. De bijbel-zelf getuigt dat God altijd en overal met de volkeren van de we reld bezig is geweest: Hij heeft zichzelf niet onbetuigd gelaten, zegt Handelingen 14. De mensen van hun kant zijn altijd met God bezig geweest: vaak nega tief, soms positief. Van christenen mag niet worden verwacht dat ze zonder voorbehoud ja zeggen tegen alle religies en ideologieën. Maar vanuit het centrum van Gods open baring zullen ze wel moeten probe ren andere religies te benaderen en daar de werking van Gods geest eventueel te constateren. Waarbij evenzeer rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid, dat opstand tegen religie of afwijzing van religie in een bepaalde situatie een positieve reactie kan zijn op het werk van God in deze wereld. Vanuit deze aspecten bezien gaat het in de dialoog vooral om samen leven met anderen, waarbij erg veel gedaan kan worden aan het uit de weg ruimen van wederzijdse mis verstanden en allerlei waanvoor stellingen, die over en weer be staan. zodat de mensen elkaar ein delijk eens beter gaan leren ken nen en herkennen. Wat de christe nen betreft hebben ze in zo'n dia loog de mogelijkheid al luisterend naar de ander toch versterkt te worden in de eigen visie op Gods openbaring in Christus. De noodzaak van zo'n dialogische houding is niet in tegenspraak met de opdracht aan christenen om ge tuigen van het evangelie te zijn, zo werd verder overwogen. De mens heid is geschapen als één broeder schap, maar de mensheid is ook geroepen op weg te gaan naar het koninkrijk van Christus. Van de oproep aan mensen Jezus Christus als Heer te aanvaarden is een christen immers nooit ontslagen. Maar het moet daarbij wel duide lijk zijn, dat die opdracht nooit waar kan worden gemaakt zonder dialoog. Het evangelie van de Heer kan niet als een granaat in de wereld tot ontploffing worden ge bracht: uitvoering van de zendings opdracht is alleen maar mogelijk (geweest) via de dialoog, die, juist omdat deze zowel luisteren als spreken inhoudt telkens weer gele genheid biedt om over Jezus Chris tus als Heer en verlosser te vertel len en daarvan te getuigen. Het centraal orgaan van de (gere formeerde) zending besloot een en ander, nader te formuleren in een brief, aan de werelraad in Genève ter kennis te brengen. Drs. N. A. Schuman te Zaandam schrijft ons: Ds. P. Oussoren schreef zaterdag jl. over het boekje 'Vespers vieren' van dr. G. N. Lammens. Jan Paas- veer en mij. Nu is het ongebruike lijk om te reageren op besprekin gen van boeken waaraan men zelf heeft bijgedragen. Maar het artikel ging nauwelijks over het boekje als zodanig. Het richtte zich vooral te gen de serie tv-vespers van IKOR/CvK, waarvan ook ds Ousso ren destijds een aantal verzorgde. Deze uitgezonden vespers zijn, vindt hij, te kunstmatig, te preke rig, te weinig verstillend, en niet ingebed in 'het dagelijks avondlied van een gemeente of kleinere groep'. En 'zó wordt de gemeenten de rust van het lied, het gebed en de stilte in de avondschemering niet geleerd'. Deze uitspraken verbazen mij zeer. De kritiek op zichzelf is ten dele juist en zal op sommige tv-vespers ook wel van toepassing zijn. Of de serie waaraan ds Oussoren destijds meewerkte daartoe behoort, wil ik niet beoordelen. Maar inderdaad moet in getijdendiensten niet ge preekt worden al zijn enkele overwegingen, die de gedachten in de stilte erna bepalen, heel zinvol. En zeker niet in toga want getij dendiensten kennen geen ambts dragers, ten hoogste voorgangers. Daarom wordt in 'Vespers vieren' juist een handreiking geboden aan iedere groep christenen die dit wil gaan praktiseren. Maar vooral: de groep van de West- zaanse vespers én van de thans uitgezonden Zaandamse serie her bergt mensen die dagelijks het middag- en avondgebed onderhou den. Het kan dus goedkoper dan via de door ds Oussoren voorgestel de reourtjes naar Taizé, Canterbury enz. Voor bewoners van Zaanstad is zelfs voet of fiets voldoende om de rust van het lied, het gebed en de stilte persoonlijk mee te maken. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM In Estland circu leert op het ogenblik een film, waarin wordt gewaarschuwd tegen de activiteiten van westerse zen dingsorganisaties, die hun aandacht op de Sowjetunie richten. De film heeft ruime aandacht voor de per soon en het werk van Richard Wurmbrand. Wurmbrands organisatie 'Christus voor de communistische wereld' (De ondergrondse kerk), dat dit bekend maakt, ziet in de verschij ning van deze film 'een uitstekend bewijs van de doeltreffendheid van haar werk'. De film, die getiteld is 'De afgezan ten', gaat over toeristen, die gods dienstige lectuur naar de Sowjetu nie smokkelen, over literatuur, ge vonden in de kleding van dames of in de luiers van babies. Ook klaagt de film over het feit, dat bijbels en andere christelijke lectuur in plas tic zakken en flessen via de zee stromingen naar de kusten van de Sowjetunie gebracht worden. De film gaat ook in op het verleden van Wurmbrand. Van 17 tot 20 maart zal het echt paar Wurmbrand in Nederland zijn voor enkele spreekbeurten. Ds. Wurmbrand spreekt maandag 17 maart in de hervormde kerk te Gorinchem en donderdag 20 maart in de hervormde kerk te Lunteren. Mevrouw Wurmbrand spreekt dins dag 18 maart in de gereformeerde Noorderkerk te Drachten en woens dag 19 maart in de hervormde kerk te Middelharnis, telkens 's avonds. Van een onzer medewerkers WOUDSCHOTEN 'Youth for Christ heeft nooit regels gegeven over het hoe van de evangelieverkondiging. Zij biedt plaats aan een grote verscheidenheid van benaderingswijzen. Het evangelie kan pas werkelijk verkondigd worden als iemand de inhoudelijke kant ervan wezenlijk verwerkt heeft'. Dit zei Arnold van Heusden, ad junct-directeur van Youth for Ohrist-Nederland, op het jaarlijkse nationale congres van deze nog steeds groeiende jongerenbeweging. Er zijn thans zeventig actieve plaatselijke groepen, die zich bezig houden met de organisatie van schoolclubs, vakantiekampen, trai ning en vorming, concerten met binnen- en buitenlandse gospel groepen. Verder heeft Youth for Christ twee tijdschriften uit en heeft ze een eigen platen- en boek handel. Alle werk wordt gecoördi neerd in het hoofdkantoor in Drie bergen. Tijdens dit congres werd de heer J. C. van Beek uit Hilversum tot nieu we voorzitter gekozen. De vorige voorzitter, de heer Joh. de Jong uit Leeuwarden, werd gekozen tot voorzitter van de nationale raad, een beleidspalend orgaan waarin alle lagen van Youth for Christ vertegenwoordigd zijn. Tien jaar is de heer De Jong voorzitter van het dagelijks bestuur geweest. Het gehele werk van Youth for Christ wordt draaiend gehouden door giften. Een deel van deze gif ten is bestemd voor de ondersteu ning van beginnend Youth for Charismatische theologische conferentie, belegd door de charis matische werkgemeenschap Neder land, dinsdag 4 maart van half tien tot half vijf in het Marcuscentrum, Wijnesteinlaan 2, Utrecht-Zuid. Dr. K. J. Kraan spreekt over 'Meditatie, contemplatie, charisma'. Christ-werk in Bangladesj, Ghana. Portugal en Denemarken. Youth for Christ is actief in 51 landen. ROERMOND Bisschop Gijsen heeft de interdiocesane stichting voor kerkelijke roepingen laten we ten, dat hij de speciaal voor roe pingenzondag (20 april) geschreven liturgietekst niet aanvaardt en niet onder de priesters in zijn bisdom zal laten verspreiden. Hoewel zijn collega Zwartkruis van Haarlem de tekst goedgekeurd en er ook een voorwoord bij geschre ven heeft, stuit de tekst bij bis schop Gijsen op ernstige bezwaren. Roepingenzondag is in de r.k. kerk een jaarlijkse dag van gebed en bezinning, opdat er voldoende kan didaten zullen zijn voor het pries terambt en voor het religieuze le ven. Dit jaar wil de interdiocesane stichting voor kerkelijke roepingen speciaal de aandacht vragen voor de roeping tot het religieuze leven. Tegen deze beperking heeft de Roermondse bisschop bezwaar. Bovendien is hij van mening, dat het religieuze leven in deze tekst eenzijdig maatschappij--kritisch be schreven wordt, terwijl de evengeli- sche benadering volgens hem vaag is. Hij vindt ook, dat de werkelijke kernen van het religieuze leven niet tot hun recht komen. Werkgelegenheid Dat de WD de nieuwe werkgele- genheidsnota van dit kabinet kraakt behoeft geen verontwaardi ging. Wie had anders van Wiegel en partners verwacht? Geschrokken ben ik wel van de kritiek van de PPR. Wat deze partij wil is een volstrekt raadsel. Men maakt deel uit van het kabinet Den Uyl maar komt tevens met een aanval op het HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. I Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. beleid van deze regering dat men zich afvraagt waarom de PPR in de regering blijft. Het is ook vrij goedkoop eisen te stellen die op korte termijn niet te verwezenlij ken zijn. Misschien doet het kabi net Den Uyl het toch wel goed. Amsterdam Ander commentaar (2) Met de opmerking van dr. Poppema (21 februari over de schoolstrijd, die geen gevecht om democratise ring was, kan ik het wel eens zijn. Het overal en altijd afwijzen van het atheïsme lijkt mij echter niet juist. Natuurlijk kan men dat voor zichzelf wel als richtsnoer nemen, maar in onze praktisch goddeloze westerse samenleving moeten wij wel met het atheïsme leren leven. Temeer omdat in onze samenleving de kloof tussen arm en rijk steeds groter wordt. Als wij onze samenle ving christelijk blijven noemen, maken wij het evangelie, dat toch op rechtvaardigheid moet berusten, steeds ongeloofwaardiger. Op de zelfde pagina van Tr/Kw staat een gesprek van M. Ngakane met A. Schipper over het 'opblazen van de zaak'. De zaak is hier de blanke minderheidsregering in Zuid-Afri- ka. Ik heb alle respect voor zwarte Zuid-Afrikanen die ondanks alles toch christen blijven, al worden ze dan meteen communist genoemd als ze voor het recht opkomen. Amsterdam D. Veenstra Dzn Vredespiloct Ik kan niet begrijpen dat de vre- despiloot Abi Nathan nog door wil zetten met zijn hongerstaking. Al zijn vorige uitzendingen met zijn schip zijn nutteloos geweest. Dit haalt niets uit voor de vrede van Israël met de Arabieren. En wat voor nut is het dan ook om deze vredespiloot te gaan steunen nog eens 350.000 gulden bij elkaar te brengen? Den Bommel C. Snijder .Dr. C. P. van Andel Azn. maakt In Tenminste, maandblad gewijd aan de verhouding Reformatie/Rome, een oecumenische balans op. Daar uit dit citaat: De oecumene is vooral een zaak van het grondvlak. Daarmee is niet gezegd, dat er voor de ontmoeting en de eenwording van de kerken niets te verwachten is van bisschop pen en synodes. Maar wanneer de werkers aan de basis niet als loco motief willen fungeren, komt de oecumenische trein maar weinig verder. Gelukkig is er een grond vlak. Dat bleek b.v. toen vorig jaar op drie achtereen volgende zaterdagen in september en oktober bij elkaar meer dan 1300 vertegen woordigers uit parochies en ge meenten naar Utrecht reisden om met elkaar te spreken over geloof, gerechtigheid en gemeenschap. Zo lang er op plaatselijk vlak mannen en vrouwen zijn, die het experi ment van het kerkelijk samen-le ven aandurven, heeft de oecumene toekomst. Het is daarom goed be paalde ontwikkelingen in het oog te vatten. In de eerste plaats dient de aan dacht gevestigd te worden op het feit dat het aantal gemengde huwe lijken steeds toeneemt. In vele plaatsen van ons land vormen zij de meerderheid van het totaal aan tal gesloten huwelijken. Dit is een ontwikkeling die geweldige conse quenties kan hebben en waar nog te weinig aandacht aan wordt be steed. Het is een oecumenisch vraagstuk van de eerste orde, waar de kerken zich gezamenlijk op die nen te beraden. Het ziet er immers naar uit, dat deze ontwikkeling zal voortgaan. Rooms harmonium In het r.k. weekblad De Bazuin betoogt Joan Hemels, dat men zich van de verzuiling in vroeger tijden nu ook weer geen overdreven voor stellingen moet maken: Onzes inziens wordt het nu tijd om te gaan speuren naar datgene wat de verschillende bevolkingsgroepen niet gescheiden hield en naar de wegen waarlangs men elkaar leerde kennen en elkaar ontmoette. Hoe veel zou er ook ten tijde van de verzuilde samenleving naar eikaars radioprogramma's geluisterd zijn en hoe vaak zou men eikaars kranten, tijdschriften en boeken gelezen hebben? Het antwoord zal niet ge makkelijk zijn, maar er waren méér contacten over en weer dan ons nu te geloven wordt voorge houden door de onderzoekers. De protestanten smaakte het brood van de katholieke bakker ook op zondag goed (ik weet het uit eigen ervaring in een artikel '31'-gebied). de katholieke organist gaf de kin deren van de gereformeerde boeren orgelles en verkocht ze zo gauw mogelijk een tweedehands harmo nium dat bij de roomsen niet zo 'in' was als muziekinstrument. Be halve de vele en frequente contac ten in de sociaal-economische sfeer waren er toch ook momenten dat men elkaar in het geestelijk vlak kon leren kennen. Al was het maar dat de burenhulp op een dorp de katholieken bij begrafenissen van een niet-katholieke buurman in een kerkdienst-met-dominee bracht. Wat er inventariserender- wijs aan méér gegevens bij elkaar gebracht zou kunnen worden, zou de grondslag kunnen vormen voor een herziening van een dekmodel dat enige correctie behoeft. Gelijk David Volle-evangelieman Ben Hoeken dijk beleefde voor het eerst van zijn leven (in een lutherse kerk nog wel) een rooms-katholieke op wekkingssamenkomst compleet met eucharistieviering, en raakte in een moeilijk parket; volgens zijn ver haal in Opwekking. Ik maak foto's en Ed Arons roept me voor het front. Of ik de mensen misschien: 'Gelijk David zingen wij' wil leren. Hij had het koor op de One Way Day gehoord. En daar sta ik dan met een gitaar de men sen een koor te leren. Even flitst het door me heeen: Kan Ik dat nou wel doen? Vanmorgen tussen de pinksterbroeders bij de opening van de bijbelschool in Den Haag, en nu als volle evangelieman tus sen de katholieken in een lutherse kerk. Maar toen alle handen om hoog gingen en iedereen 'gelijk Da vid' de Heer prees, week de kritiek weg uit mijn hart. Die mensen willen Jezus prijzen. Dezelfde Heer, die ik dien. Wat is daar tegen? Lausanne In het maandblad van de gerefor meerde mannenbond Opdracht en m MOLENHOEK Het slepende con flict tussen bisschop Gijsen van Roermond en het Noordlimburgse rectoraat Molenbeek (gemeente Mook) is na anderhalf jaar opge lost. Bisschop Gijsen heeft de 58- jarige kapelaan W. van Velzen uit Steijl tot rector benoemd. Aan de benoeming is een kennismaking van de rector en de Molenbeekse parochianen vooraf gegaan, die po sitief is verlopen. De moeilijkheden tussen de paro chianen van de Molenhoek en de bisschop dateren uit 1973, toen bis schop Gijsen weigerde pastor A. van Dam te benoemen, die al ge ruime tijd als assistent in het rec toraat werkzaam was. De overgrote meerderheid van de parochianan had deze benoeming van pastor Van Dam gewenst. Rectoraat is in de r.k. kerk de benaming van een gemeente, die geen zelfstandige pa rochiekerk is, maar een hulpkerk. De priester die met de leiding van zo'n hulpkerk belast is, wordt rec tor genoemd. MOSKOU (Reuter) De Russische veiligheidspolitie heeft tien uur lang een onderzoek ingesteld in het appartement van pater Dmitry Doedko, een orthodoxe priester die vorig jaar ontslag nam uit een kerkelijke functie in Moskou, nadat hij een preekverbod had gekregen. Dissidente kringen in Moskou gelo ven, dat het onderzoek verband houdt met de zaak tegen het on dergrondse religieuze blad Veche, dat in november ophield te ver schijnen na de arrestatie van de leider WladimLr Osipow. Pater Dmitry (53) is een goede kennis van Osipow en had artikelen gele verd voor het blad. Pater Dmitry's huidige standplaats is Karbanovo, 85 kilometer van Moskou. HORIZONTALIST Mijn linkerbuurman is een ei me horizontalist. Ik wiet het eei gezegd niet, maar mijn ree) buurman heeft het mij verteld, had het ergens gelezen en was ermee eens. Gloeiend, zei hij rhg( Ik begreep het niet zo goed. A linker buurman en gaat geref naar de kerk. Goed hij is domii maar hij doet dat kerkgaan i vrouw en kinderen op een opgew te wijze. Als ik weieens met mijn rech buurman gelijk opstap heeft hij vi^j wat te mopperen over vroeg uit en dat het gisteren weer laat worden is. Mijn linker buuraT houdt zich, voor zover ik kan gaan de hele week bezig met bijbel en de Here God. Hij bezo mensen om met hen waaracl niet over koetjes en kalfjes te p ten en is praktisch iedere bezig met een of andere kring is zakenman, altijd druk, busin business. Ik hoor hem nooit over bijbel of over de Here God fpie ken, wel over de kerk want hij in de financiële commissie en is natuurlijk heel goed van h( Verder maakt hij het geloof ik heel goed. Hij gaat op gezette den met vakantie naar een so|.0( aards paradijs en op even ge: tijden zie ik hem uitgaan, zo te^la zessen, dan gaat hij vast ergens eten en dat is hem allemaal 1 harte gegund, maar het is natu ti< lijk wel gewoon horizontaal, ookm« bidt hij misschien wel in het ih taurant. Mijn linker buurman 11 een horizontalist. Toen ik zo ejlif naar buiten ben ge" n omdat niet goed kon slaper ik hem zijn studeerkamer vo.u. de verllc ramen op één hoog heen en lopen. Het kan een mens ook eens teveel worden. ■viel NED HERV KERK Beroepen te Blokzijl: L. J. v. Brom, kand. te Bussum; te Capeff* aan den IJssel: J. C. de Bie Rijssen. Is Aangenomen naar 's Heer Aren< kerke: R. J. Delfos, kand. te Hilv<tn sum, die bedankte voor Koldervejur c.a. Bedankt voor Oldebroek: T. L< kerkerker te Leerdam. st er GEREF KERKEN Beroepen te Amsterdam: drs. Kranenborg te Gauw-Terzooi; Delfzijl: G. H. Schouten te Sch id ar gen, die dit beroep heeft aanger" men. Aangenomen naar Grouw-Irnsu£o H. van Andel, kand. te Amsterdai£r naar Vlissingen: G. den Heeten Nieuw Vennep. ij CHR GEREF KERKEN Beroepen te Alphen aan de Rijkr M. C. Tanis te Sliedrecht. ti Bedankt voor Hilversum: C. B. v|n Smeden te Amersfoort. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Gorinchem: J. Koi te Barneveld. Bedankt voor 's-Gravenzande: J. Kleppe te Woerden. VRIJ EV GEMEENTEN Beroepen te Wemeldinge: H. P. Schoremans kand. te Groningen. Dienst uit Jan J. van Capelleveen zijn teleurstelling over de geringe belangstelling uit Nederland voor het evangelisatiecongres in Lausan ne: 'Vanuit Nederland waren 57 men sen uitgenodigd. Uitnodigingen zijn bijvoorbeeld ook gegaan naar men sen van het Evangelisatiecentrum in Baarn en naar vele andere ker kelijke personen. Zij hebben alle maal verstek laten gaan. Toegege ven, de uitnodigingen werden ontvangen in de dagen van het 'Nixontrauma' en toen Billy Gra ham voortdurend werd verweten dat hij zich niet tegen Nixon uit sprak. Maar naar mijn gevoel was er een diepere oorzaak. Teveel werd gedacht dat er toch wel niets uit zou komen. De groep van 'evangeli- schen' werd beschouwd als een groep die in het grote geheel eigen lijk niet meedeed. 'Lausanne' heeft bewezen dat internationaal de bordjes zijn verhangen. Juist door verstek te laten gaan hebben de kerken in Nederland in wezen ook geen inbreng kunnen hebben. En dat is jammer, want er gebeurt toch wel iets in ons land. Als we alleen maar denken aan de pers campagne van het Evangelisatie centrum, die er geheel op gericht is de gemeenteleden aan te moedigen met vrienden en buren te gaan praten over het evangelie en de bijbel. Zo'n plan zou in 'Lausanne' zeker grote aandacht hebben gekre gen. Maar wat niet ls kan komen. Er zijn althans plannen om bijvoor beeld het 'Verbond van Lausanne' in het Nederlands te vertalen en aan alle predikanten toe te sturen. Het probleem zal zijn dat velen zo'n uitspraak zullen aangrijpen om duidelijk uiteen te zetten wat zij daarin missen. 'Lausanne' wil juist dat de christenen nu eindelijk eens getuigend in de wereld gaan staan en de mensen die nooit van Jezus hebben gehoord in eigen land en daarbuiten gaan vertellen wat Hij voor hen betekent. P. Spigt. 'Keurig in de kontramiij® over Multatuli', Uitg. Athenaeu Polak en Van Gennep, Aniste dam, geïllustreerd, prijs 25,- pa perback, 40,- gebonden. te Een boekje om blij mee te zijn. Tocn: heb ik er ondankbare hond d ik ben met enige teleurstellir van kennds genomen. Uit het veig( schijnen van dit boekje leid - namelijk af dat Spigt heeft afgfl zien van het schrijven van eejAj nieuwe biografie van Multatuli se eens wens die ik al jaren koestel Hij heeft voor zo'n biografie in d V£ loop van de jaren al heel wah materiaal bijeengebracht en ov<S' één episoden zelfs al een afgerond boekje geschreven: 'De ballingV1 schap van Multatuli' dat zonde meer als een aantel hoofdstukke in zo'n biografie zou kunnen woin' den ingeschreven. dl Andere onderzoekingen van Spig a hadden o.a. betrekking op de po gingen van Multatuli om als minis ter te worden opgenomen in he conservatieve ministerie Rochusse: en het verband tussen zijn ziekt (astma) op zijn productiviteit. Spigt heeft nu al dat in tijdschrif ten verspreide materiaal, plus da uit 1954 daterende" boekje over d ballingschap samengevoegd en d uitgever maakte er een keurii boekje van. Het is allemaal zee overzichtelijk en prachtisch en ver dient een hele schare nieuwe lezers Toch blijft het knagen waaron schrijft Spigt niet eens een grot* nieuwe biografie of waarom geefi niemand hem daar opdracht en d< middelen voor? J.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2