eugd versneld ingepast Hockeyers groots ingehaald Trafuril Rusland verwerpt protest dambond 'Sportieve recreatie niet ten koste van georganiseerde sport' hoy' mdt TCT an telen arun Sercu snelste in eindsprint utine heft kwijnend bestaan van Willem II niet op Gerard Maarse pleit voor ander systeem Bij spierpijn en sportmassages weldadige warmte in flacon of tube! ^/KWARTET DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 SPORT PS8/RH11 ROTTERDAM De hardwer kende broodtennisser Onny Parun wordt naar het zich laat aanzien de inzet van een juri disch steekspel. De Nieuwzee- lander reisde zondagmorgen na zijn verlies in de halve finales in het toernooi van Barcelona tegen Arthur Ashe af naar huis, in plaats van naar Rotterdam, zoals hij contractueel verplicht was. Nieuw Zeeland heeft hem nodig voor de Davis cupwed strijd tegen Australië, die don derdag te Auckland begint. Wekenlang zijn het sportpaleis, de WCT-organlsatie, waarbij de Nieuwzeelander onder contract staat en niet in de laatste plaats Onney Parun zelf bewerkt door het Nieuwzeelandse thuisfront. Parun moest en zou meedoen aan de zijde van Brian Fairly tegen Newcombe en Rosewall. Aan die druk heeft hij uiteindelijk toegegeven, nadat de directie van het sportpaleis het been had stijfgehouden. 'Contract is contract', was en is het stand punt van sportpaleis-directeur Harry Hofmeester. 'Wij hebben on ze verplichtingen tegenover de sponsor. Bovendien dekten wij hiermee de WCT in de rug. Waar blijft zo'n prof organisatie als on dertekende contracten niets waard blijken'. Desondanks reisde Parun af. De WCT haastte zich om de Rhodesiër Andrew Pattison uit Amerika over te laten komen om Paruns plaats in te nemen. Maar daarmee is de zaak niet uit de wereld. Het sportpaleis heeft al la ten weten dat er bij de WCT een claim zal worden ingediend, die heel wat hoger zal zijn dan de 5000 dollar die deze organisatie volgens contract van Parun kan eisen. 'Per slot van rekening heb ik van de week nog een aanbod afgeslagen van de Nieuwzeelandse ambassade om zelf mijn tijd te bepalen als ik Parun vrij wilde laten. Het gaat ons om het principe dat een con tract gerespecteerd dient te wor den, anders is eerlijk zaken doen in de tenniswereld nauwelijks nog mogelijk', aldus Harry Hofmeester. Bob Hewitt en Frew McMillan, twee oudgedienden met goede her inneringen aan Rotterdam, hebben zich gisteren overigens geplaatst voor de tweede ronde van het heren enkelspel van het WCT-toernooi. Vorig jaar klikte in de Maasstad hun fameuze combinatie plotseling weer. Het resultaat was een over winningenreeks van twintig partij en en het veroveren van de wereld titel in het dubbelspel van de WCT. gevolgd door successen in de Davis Cup, die Zuid Afrika uiteindelijk cadeau kreeg omdat India weigerde te spelen. Bob Hewitt, 35 jaar, maakte maan dagmiddag voor een kleine 300 kij kers de sterkste indruk. Vrijwel foutloos acterend schoof hij de Amerikaanse lefthander Dick Dell achteloos ter zijde: 62, 60. Van de keren dat hij de tijd kreeg om aan te leggen, sloeg hij de bal welgeteld één maal in het net. Voor het overige legde hij een spervuur aan op de achter- en zijlijnen, wat de hardwerkende Dell te erg was. Er zal een hardhitter als Crealy of Sherwood Stewart aan te pas moe ten komen om Hewitt de weg te versperren. Ongelukkig voor hem zitten die alle twee in zijn helft van het lotingsschema. De tempe ramentvolle uitbarstingen waarmee Hewitt een twijfelachtige naam heeft opgebouwd kunnen dus nog worden verwacht. De tijdelijke inzinking van de com binatie Hewitt/McMillan is onge twijfeld aan laatstgenoemde te wij ten. Frew,voorzien van de onaf scheidelijke pet, had moeilijkheden met zichzelf, de lijnrechter en zijn jonge tegenstander Corrado Bara- zutti, één van de vier Italianen die voor het eerst door WCT zijn inge huurd. McMillan had weinig gevoel voor de bal, terwijl bovendien een lijnrechter een aanslag pleegde op ziijn concentratie. Nadat hij een voorsprong van 20 en 42 in de eerste set niet had uitgebuit, kreeg hij bij 54 in de tie-break een voetfout tegen. Gevolg een dubbele fout en setverlies. De tegenwoordig in Engeland wonende Zuidafri kaan had het karakter terug te knokken en won met 63 62 in de tweede en derde set. Nog voordat de echte vedetten van het evenement: Björn Borg, Arthur Ashe en Tom Okker arriveerden, was het WCT-toernooi zondagavond laat al beroofd van een van de halve finalisten van het vorig jaar. Hans-Jtirgen Pohmmann, de West duitser die de vorige keer het gat opvulde dat Nastase had laten val len, werd nu in de eerste ronde uitgeschakeld door Hans Kary. De linkshandige Oostenrijker won het behoedzame manoeuvreerspelletje met 62 64. SANTA TERESA De Belg Patrick Sercu heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Sardinië gewon nen. Hij legde de afstand van Sassa- ri naar Santa Teresa over 145 kilo meter af in vier uur, 16 minuten en zeven seconden. Zijn landgenoot Rik van Linden eindigde als tweede en de Italiaan Marino Basso werd der de. Eddie Merckx eindigde in het grote peloton en behoudt de leiders trui. Derde etappe: 1. Sercu (Bel) 145 km ln 4.16.07, 2. Van Linden (Bel). 3. Basso (It). 4. Roger de Vlaemlnck (Bel), 6. Gavazzt (It). 6. Polldorl (It), 7. Antonlnl (It). 8. Pella (It). 9. Baert (Bel), 10. Berkmans (Bel), allen zelfde tijd als Sercu. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel) 11.04.27. 2. op 10 seconden Guallzzlnl (It), 3. op 20 seconden ZUlonl (It). onze speciale verslaggever IURG Anderhalf jaar geleden was er van de voetbalclub Willem II niet veel meer over dan irok stoffige glorie uit vroeger jaren. Willem II: in de beginjaren van het betaalde voetbal nog ilassieke grootmacht, zoals er toen zovele waren in het zuiden van Nederland, maar na die periode afgezakt naar algere regionen. Een treurige tendens, die dan anderhalf jaar geleden een epunt bereikte, toen de club in velerlei opzicht een kwijnende was. Financieel was Willem II de kaart en ook sportief gezien verkeerde men aan de basis van de (voetbal) maatschappij, its dankzij de financiële injecties van een kapitaalkrachtige Tilburger als Leo Maas bleef Wil li toen nog in leven. met die reddende financiële og zocht de leiding van de naar mogelijkheden voor een santere toekomst. Jan Brou- een bouwende trainer, werd trokken. Deze kwam zelf met ideeën ten aanzien van over- iskansen op langere termijn, ver had als taak op de puin- van het Jongste verleden een dsatie in elkaar te timmeren, >rg zou staan voor continuïteit iet betaalde voetbal in Tilburg, ver, kenner van veel jeugdig als nasleep van zijn dienst- nd als KNVB-jeugdtrainer, het in de opbouw, maar kon eerste instantie onmogelijk 19. Jim Connors heeft het lnter- lale toernooi van Boca Raton li nen. Connors versloeg ln de rijd Jürgen Passbender met 6-4 önnors gedroeg zich. op aan- van Chris Evert, erg rustig er zaterdag in de halve finale Connors en Meller talrijke ln- V. De twaalfde partij uit de van het kandldatenschaak- voor dames tussen Nana indria en Irlna Levitina is uit- n d tot dinsdag wegens ziekte van 11 indria. De stand ln de twee- e is 5%-5Vé. it RENNEN. Tot nieuwe wielercon- t ran de KNWU in de provincie p Ingen is de heer Andrles Visser e benoemd. H11 is afkomstig uit S iorn en was tot voor kort voor van de noordelijke wielervereni- Groningen, een functie die hij lar lang heeft bekleed. Met deze r mlng is de vacature vervuld die and nadat Frans Scholte in sep- ir van het vorig Jaar was afge- a. De functie is tijdelijk waarge- door de heer R. Veenstra. ln de provincie Drente. BY. Het Nederlandse rugby-vljf- il zal op 2 maart ln Londen met broers Van der Loos uitkomen de countyploeg van Surrey. Ton. Paul en Ad. die voor de se RC spelen, doet ook Michel der Loos mee, die op dit moment «nt voor Ebby Vale ln Wales. De riandse ploeg bestaat uit: V3n Gaag en Van der Graaff (Leidse mten), Rosman, Van der Wiel, Altena, Boegschoten, Schröder. en Wille (RC Hilversum), Ivan der Loos, Paul van der Loos van der Loos (Haagsche RC), van der Loos (Ebbw Vale). (Castrlcumse RC) en elftse Studenten). Nederlandse jeugdteam van zes- Itot achttien Jaar zal in de laat- van maart ln Madrid ultko- een internationaal landen- dat door de PIRA wordt ilseerd. BAL. De Lycurgus spelers A. a en J. Zaayer zijn door de mmissle van de NeVoBo voor I wedstrijd onvoorwaardelijk en I een proeftijd van 9 maanden [2 wedstrijden voorwaardelijk ge- xit. Dat gebeurde naar aanleiding gebeurtenissen na afloop van Januari gespeelde wedstrijd eredivisie volleybal VCH- irgus, toen belde spelers scheids- ter J. Schreuder onwelvoeglijk be nden. Zij zijn tegen hun straf ln ep gegaan. iLEYBAL. De eredivisievereniging is door de NeVoBo beboet :eer 50 omdat de spelers oegen met reclame. De NeVo- vil daar paal en perk aan stellen. Ztanse club is het daar helemaal mee eens. Bestuurslid Van der sk daarover: "Het ziet er toch naai keurig uit. Als men Iets wil laat men dan eens optreden n al die reclameborden doe er zo staan als de tv een volleybal- strijd verslaat'. voorbij aan een periode van over brugging. Die werd gezocht in het aantrekken van routiniers als Hans Eijkenbroek, de ex-in temattonal van Sparta, en PSV'er Jacques van Stippent. De inbreng van die beide spelers liep uit op een teleurstel ling. TEGENVALLERS Brouwer: 'Toen ik kwam, moest dus eerst worden getracht de zaken draaiende te houden door het aan trekken van die routine. Van Stip pent is daarbij duidelijk tegenge vallen en Hans Eijekenbroek is door blessures niet in staat geble ken, veel voor het eerste elftal te presteren. Maar op dit moment doet hij op basis van zijn spelers- contract de jeugdtraining, begeleidt een jeugdelftal en verzet veel scou- tingswerk; daar is hij een ideale man voor. Eijkenbroek is afge schreven voor betaald voetbal. Hij is tenslotte 35 jaar, maar hij stelt TILBURG In navolging van eredivisie club AZ'67 zal Willem II het volgend sei zoen een tweewekelijkse voetbalkrant in Tilburg en omgeving gaan verspreiden. Die krant zal deel ultraaken van het huls- aan-huis-blad "Vrijuit'. Voor iedere thuis wedstrijd van Willem II wordt het blad met alle mogelijke Informatie rond de club in een oplage van driehonderddui zend (300.000) verspreid. Jan Brouwer treedt op als advertentie-acquisiteur voor de krant en is a! bijna rond. waar het die benodigde advertenties betreft. zich bijzonder positief op om de zaak op te bouwen. Waarmee Jan Brouwer dan gelijk het belangrijk ste facet van zijn werkzaamheden zelf aanvoert. Brouwer en Willem II hebben hun blik op de toekomst gericht. Dat wordt in de eerste plaats duidelijk gemaakt door een pas van de grond gekomen inter naat; van begin af aan heeft Brou wer naar een dergelijke kweekvij ver van talent toegewerkt. Hij vertelt: 'Toen ik begon, was de doelstelling om na twee jaar vol doende jeugd klaar te hebben om de zaak over te nemen. Zo had ik al een opvolger voor Eijkenbroek in Arie Damsma. Door het mislukken van de routine is de jeugd versneld ln het eerste gekomen. En nu, na een jaar en drie maanden, blijkt de jeugd zich succesvol in te passen. Het vertrouwen in de toekomst lijkt me gerechtvaardigd. Er is al sprake van een eenheid en die groeit alleen maar. Van de laatste dertien wedstrijden zijn er maar vier verloren.' 22 JAAR Brouwer is daarmee gelijk ln het heden beland, maar hij zet vervol gens op een rijtje, hoe hij te werk Is gegaan. Brouwer: 'We zijn twee jaar geleden met de jongens uit de omgeving hier te laten trainen en met een busje heen en weer te laten rijden. Van die jongens spe len nu Wim Hofkens en Johan Huijbregts in het eerste elftal. Het tweede seizoen zijn we overgegaan op jongens van buiten de Brabant se contreien. Het heeft tot resultaat gehad, dat nu Huijbregts, Damsma, Wielaert en Hofkens in het eerste elftal spelen. Anderhalf jaar gele den lag de gemiddelde leeftijd nog op 29 jaar, Inmiddels is die gezakt tot 22 jaar. En daarbij is er een goede verdeling van Jeugd en routi ne in elke linie.' Willem II speelt doorgaans in de volgende opstelling: Lelieveld (23), Neefs (21). Huijbregts (19), Dams ma (18), Stolzenbach (30); Wie laert (18), Van de Berg (26), Van Riel (27): Van Dijk (27). Haver- mans (26) en Hofkens (16). Die mixture van jeugd en enige oudere spelers speelt voor het derde perio dekampioenschap ln de eerste divi sie tot veler verbazing zomaar een rol van betekenis. Tot zondag wa ren de vooruitzichten zelfs zeer goed. De kansen zijn door middel van een 1-0 nederlaag tegen Vites se intussen iets minder geworden, maar feit is, dat de ploeg prestaties gaat leveren. Zoals overwinningen op toppers als PEC Zwolle (3-1) en FC Groningen (4-2) overduidelijk in die richting wijzen. INTERNAAT De jeugdopbouw rendeert. Die basis van jonge spelers, waar Willem II zijn hoop op heeft gevestigd, is dus bijeengebracht in een internaat. Acht jongens, zes werkende en twee studerende, wonen in een pand dat niet ver van het stadion is gelegen. Brouwer over het internaat: 'Het uitgangspunt is, waar het die jon gens betreft, dat zij maatschappe lijk gezien geen achterstand mogen oplopen. Of zij nu voor Willem II doorbreken of niet. De trainingstij den zijn aangepast aan de studie en het werk. Het contact met de werkgevers en klasseleraren loopt goed. Vanuit de club, het werk en de school worden die jongens goed begeleid.' 'Dat internaat is voor een periode van drie jaar gegarandeerd. Een jongen van zestien zeventien jaar kost aan onderhoud per jaar ge middeld zevenduizend gulden. Wij hebben acht sponsors gevonden, die dat geld opbrengen. Gezien de sterk teruggedrongen kostenfactor (spe lerssalarissen) bij Willem II en het gezonde beleid dat er momenteel wordt gevoerd, lijkt het me nu ook een juiste zaak, dat de gemeente Tilburg ons een subsidie gaat ver strekken. Willem n heeft vanwege het verleden veel goed te maken. Er is geld uitgegeven, terwijl het er helemaal niet was. maar nu lijkt mij een stimulans van de gemeente op zijn plaats. Die mensen begrij pen ook weinig van een voetbalbe- drijf. Het ls onze taak om voor betere Informatie te zorgen. Daar zijn we mee bezig.' DOORSTROMINGSFUNCTIE Ondanks zijn enthousiaste bouw werkzaamheden bij Willem n ziet Jan Brouwer in, dat eenmaal door brekend talent ongetwijfeld toch weer door andere clubs weggekaapt zal worden. Brouwer: 'Ik moet er voor zorgen, dat er weer een andere AMSTERDAM (ANP) De Russische dambond heeft het protest van de Koninklijke Nederlandse Dambond (KNDB) inzake het verloop van het kandidatentoernooi, dat vorig jaar is gehouden in Tiflis, ver worpen. De KNDB protesteerde bij de FMJD, de wereld-dambond, tegen de toepassing van het Sonnenborn/Berger-systeem in deze wedstrijd, wat Koeperman de overwinning bezorgde. Volgens de KNDB is de toepassing van het SB-systeem in een kandidatentoernooi reglementair onjuist, erwijl er ook tijdens congressen nooit een be slissing ten gunste van deze 'oplossing' is genomen. De Russen vinden evenwel dat er logisch is gehandeld. Zij hebben dan ook nog niet gereageerd op het voorstel Wiersma. Koeperman en Gantwarg een driekamp te laten spelen om het 'uitdagerschap' van wereldkampioen Sijbrands, iets waar de KNDB wel voor voelt. De Russische dambond heeft de FMJD integendeel laten weten dat men, gezien Sijbrands' weigering zijn wereldtitel ln 1975 te verdedi gen, van het bestuur van de FMJD of van het in juni te houden congres voorstellen verwacht inzake een te volgen procedure. Wat het kandidatentoernooi betreft, heeft de KNDB gewezen op de onrechtmatige deelneming van Polen, terwijl Israël, lid van de FMJD, niet door de Russen was uitgenodigd. Minister Van Doom: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doorn wijst de beschuldiging dat hij de sportieve recreatie wil stimuleren ten koste van de georgani seerde sportwereld, als nonsens van de hand. Volgens minister Van Doorn zijn er enkele miljoenen mensen binnen de georgani seerde sport actief bezig, maar zijn er ook enkele miljoenen men sen die wel lichamelijke activiteiten willen, maar er niet toe komen. Het beleid, aldus minister Van Doorn, moet erop gericht zijn de bestaande belemmeringen voor deze mensen weg te nemen. Dat kan vanuit de sportorganisaties, maar ook via nieuwe activiteiten, die niet onder de sportorganisaties thuis horen. JAN BROUWER 'eerste divisie heeft doorstromingsfunctie' speler klaar staat, wanneer er één wordt weggekocht. Daar heb ik he lemaal geen moeite mee. De eerste divisie heeft een doorstromings functie, zo ligt dat.' Tedere jonge speler die naar Ajax of Feyenoord gaat, doet het ver keerd, want hij komt er nooit aan spelen toe. In de eerste divisie kan hij zich ontwikkelen. Een eredivi sieclub kan ook vrij risicoloos spe lers uit de eerste divisie kopen. Een goed voorbeeld is zo een Spelbos van SC Amersfoort. Die past zich moeiteloos aan bij AZ'67. Het ver gelijkingsmateriaal ligt goed voor een eredivisieclub. Want het is ze ker niet gemakkelijker om in de eerste divisie te spelen dan in de eredivisie.' En of het hem persoonlijk voordeel oplevert, zo benadert Jan Brouwer ook de gunstige neven-effecten bij eventuele verkopen: 'Ik heb ze voor niks gehaald. Wanneer zij dan geld opleveren, dan kan Willem H daar toch weer iets mee doen.' MATTY VERKAMMAN Kivaliteit van terreinen in Maleisie valt mee 0ELA LOEMPOER Het ederlands hockeyteam is gis- iren een wereldkampioen aardig in Koeala Loempoer igehaald. Een uitgebreid ont- angstcomité had zich op de ichthaven van de Maleisische ioofdstad, waar het Neder- indse gezelschap na drie wartier vliegen uit Singapore ankwam, opgesteld. Spelers in officials, door vele nieuws- ierigen bewonderend nage- taard, werden vervolgens als *are Vips in een stijlvolle zaal :efeteerd. toach Cees Tania kreeg meteen sn bloemenkrans omgehangen Q werd uitgebreid geïnterviewd a gefotografeerd door talrijke erslaggevers van radio, televisie !a kranten. Ook oud-internatlo- öl Jan Willem van Erven Dorens (50 interlands), die al geruime tijd in Maleisië werkt en woont, was zijn landgenoten komen be groeten. Vele malen klonk het 'se- lamat datang' ('welkom') uit de monden van bijzondere gediensti ge gastheren en -vrouwen. Na een oponthoud van ongeveer een half uur reisden de wereldkampioenen per bus naar de 22 kilometer ver derop gelegen stad, voorafgegaan door twee motorpolities die de weg naar het Hotel Merlin vrij maakten. De wedstrijden voor het derde toernooi om het wereldkampioen schap hockey, dat op zaterdag 1 mei begint met Maleisië—Nieuw Zeeland, zullen op redelijke vel den kunnen worden gespeeld. In januari was de directeur van de KNHB, Piet Duinker, van zijn Loempoer teruggekeerd met alar merende berichten over de kwali teit van de terreinen. Sindsdien hebben de Maleisische militairen echter niet stilgezeten. Het veld van het imponerende Merdeka- stadion kent nog wat kale plek ken en oneffenheden, maar met behulp van een batterij geelge- kleurde walsen ls men bezig deze tekortkomingen weg te werken. Onvermijdelijk is de droge hard heid van de grond en de ongelijk heid van het gras. dat als stron ken ls ingeplant. Hierdoor kunnen de meest merkwaardige effecten ontstaan. Voor de openingswed strijd zijn bijna alle kaarten ver kocht. De capaciteit van het sta dion is speciaal voor dit wereld- toernooi opgevoerd van 25.000 tot 45.000 toeschouwers. Nederland speelt zondag 2 maart de eerste wedstrijd tegen Spanje in het Merdeka-stadion en ook de laatste poulewedstrijd van Nederland, op zondag 9 maart, wordt hier afge werkt. De twee velden van het aan de andere kant van de stad gelegen 'Angkatanhtentera' (leger)-stadi on zien er vier dagen voor het begin van het toernooi behoorlijk uit. Ook daar groeit echter uit sluitend een op kleine slaplanten gelijkend gewas, maar het geheel geeft een egalere Indruk dan ln het Merdeka-stadion. De capaci teit ls veel geringer: ongeveer 8000 toeschouwers kunnen rond elk veld plaatsnemen. Men kan overigens niet zo maar een kijkje nemen op de velden, die behoren tot een uitgestrekt kazerneterrein. Eerst dienen de personalia aan een militaire functionaris over handigd te worden alvorens men telkens onder begeleiding van enkele soldaten tot het goed onderhouden complex wordt toe gelaten. Nederland speelt daar op dinsdag 4 maart tegen Nieuw Zee land op het B-veld en op woens dag 5 maart tegen Pakistan op het A-veld. De vijfde poulewed strijd. tegen gastheer Maleisië, is voor vrijdag 7 maart ln het ruim 200 kilometer van de hoofdstad gelegen Xpoh vastgesteld. ASSEN (ANP) Gerard Maarse heeft na het toernooi om het wereldkampioenschap voor dames in Assen het plan geopperd volgend Jaar te komen tot een serie selec tiewedstrijden voor potentiële deel neemsters aan het wereldkampi oenschap. De Nederlandse kern- ploegoach kwam op het Idee naar aanleiding van de grote vooruit gang van het Oostduitse dames- schaatsen (bewijs: de wereldtitel van Kessov). maar dat het land in Assen slechts een vertegenwoordig ster had. De sterkste van een ploeg kan kwantitatief bij internationale kampioenschappen door goede prestaties pas in enkele Jaren op peil worden gebracht. 'Als de beste rijdsters ter wereld nu eens bij voorbeeld drie selectiewedstrijden reden', aldus Maarse. 'en je neemt dan de beste zestien, dan heb Je bij het wereldkampioenschap een sterk deelneemstersveld'. Minister Van Doorn reageerde hier mee gisteren tijdens de openbare vergadering van de Tweede Kamer commissie voor CRM over de Nota 'Sportbeleid', op de kritiek zoals die met name door de Nederlandse Sport Federatie (NSF) is geuit. Vanuit de Tweede Kamer klonk gisteren veel van die kritiek door, met name van de zijde van de VVD-woordvoerder Keja. Een motie waarin de WD minister Van Doorn vraagt, zijn nota in te trekken en te herschrijven, wees de bewinds man echter fel van de hand. Wel kwam minister Van Doorn te gemoet aan de wens, die de KVP'er Du Chatinier uitte om bij het be leid voor de sportieve recreatie nauw overleg te plegen met de gemeenten en de georganiseerde sportwereld. Deze wens werd mede onderschreven door de ARP en de Partij van de Arbeid. Het overleg dat minister Van Doorn toezegde, zal met name plaats vinden bij de op te zetten kadertralning en het vaststellen van de criteria voor de accommodaties voor de sportieve recreatie. Kritiek trof minister Van Doorn ook vanwege het feit, dat bij de tot standkoming van de Nota 'Sportbe leid', die vorige zomer werd gepu bliceerd, de georganiseerde sport wereld en de gemeenten niet be trokken zijn geweest. Volgens mi nister Van Doorn is de nota tot stand gekomen na bestudering van wat er in de georganiseerde sport wereld leeft. In de nota wordt aan gegeven. wat de regering van plan ls en met dat voornemen vervoegt minister Van Doorn zich bij de Tweede Kamer. Over de uitwerking staat nog niets vast en daarover is, zo is op 42 plaatsen in de nota terug te vinden, grondig overleg (ADVERTENTIE) C I BA Verkrijgbaar uitsluitend bij drogist er) apotheker. met de betrokken organisaties noodzakelijk. Wat het ontbreken van de topsport ln de nota betreft, merkte hij op dat de gedachten hierover in de sportwereld zelf nog niet sterk omlijnd zijn en dat hij daarom liever eerste overleg met de sportwereld heeft, voordat hij zijn visie op tafel legt. De hoge opbrengst van de lotto en de toto deed de vrees rijzen, dat door deze groeiende geldstroom naar de sport, de wens ontstaat de steun van de rijksoverheid aan de sport te beperken onder het motto: de sport krijgt toch al genoeg uit de lotto en toto. Volgens minster Van Doorn wordt bij de verdeling van de rijksgelden inderdaad reke ning gehouden met geldstromen van elders. Hij zei, in de minister raad zijn best te zullen doen, er voor te zorgen dat de stijgende lijn van de uitgaven van de rijksover heid voor de sport niet te duidelijk wordt beïnvloed door de stijgende inkomsten uit lotto en toto. Een zekere invloed, aldus minister Van Doorn, zal er wel zijn, maar ik doe mijn best die zo klein mogelijk te houden. De gedachte meer mensen in bewe ging te brengen, die ten grondslag ligt aan de Nota Sportbeleid, spreekt een meerderheid in de Kamer overigens wel aan. Zowel de progressieve als de confessionele partijen onderschrijven dit uit gangspunt, maar over de wijze waarop dat moet gebeuren, bestaat nogal wat verschil van mening. De KVP'er Du Chatinier ziet als voornaamste taken van de overheid het voorlichten van mensen en de uitvoering van wat sportieve recre atie wordt genoemd, zou het best bij de sportverenigingen kunnen berusten. De Boer (ARP) vroeg zich af. of het niet zinvoller is om vla het onderwijs te proberen een spor tieve mentaliteit te bereiken. Op dezelfde wijze liet mevrouw Lan- gedijk-de Jong (PvdA) zich uit. De pogingen die het ministerie van CRM onderneemt om de sportieve recreatie van de grond te tillen, zijn bovendien tot nu toe niet alle even bemoedigend verlopen. Het gevaar bestaat, zo benadrukte Du Chatinier, dat de overheid als een soort concurrent gaat optreden voor de sportverenigingen. Met de subsidie van CRM kun Je dan goed koper je sport bulten een vereni ging beoefenen. Dat is een vorm van concurrentievervalsing, en bo vendien trekt die niet de mensen aan die nog niet ln beweging wa ren, maar de mensen die recrea- tiespprt bedreven ln een vereni ging. Voorbeelden van hoe vanuit wijk centra vla subsidies uit de samenle vingsopbouw en de sportieve sfeer concurrentie voor de bestaande verenigingen kan ontstaan, worden gegeven in een rapport van de af deling Den Haag van de Neder landse Volleybal Bond. Minister Van Doorn was overigens van het bestaan van dit rapport nog niet op de hoogte. Het risico de verkeerde groepen te bereiken, ls ook aan het licht getreden bij een proef in Groningen met het sportpaspoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11