'n Schip bouwen is natuurlijk wel even iets anders dan 'n huis bouwen. Toch staat er straks op de Zeil-Hiswa in Amsterdam een schip waar je als aannemer of architekt eigenlijk even om heen zou moeten lopen. Omdat 't laat zien wat je allemaal met een materiaal kunt doen, als je de mogelijkheden optimaal weet uit te buiten. We praten over'tWaar schip. Genoemd naar 't Waar, een dorp in de uiterste noord oosthoek van Groningen. 't Materiaal: Hechthout® van Bruynzeel. Op zichzelf is dat niets, bijzonders. Er zijn door de jaren heen al heel wat schepen van Hechthout gemaakt. Dit water en weerbestendig plaatmateriaal staat bij jachtbouwers hoog aangeschreven. Om z'n vele, goeie eigenschappen, 't Is sterk. Licht, 't Vraagt minder onder houd dan ander plaatmateriaal, 't Is makkelijk te verwerken. 't Trekt niet. Lak en verf barsten niet. 't Water kan er dus niet bij. En je krijgt altij d een waterdichte buitenwand. Omdat Hechthout zich perfekt laat verlijmen. Hechthout heeft - zoals alle plaatmaterialen - voor'n jachtbouwer echter één nadeel: 't laat zich moeilijk in Ml'/V/IHI Wil\W& twee richtingen tegelijkertijd buigen. zjjn jachi; volgens 't principe van de knik- spant te bouwen. Niet datknik- spanten slechte schepen zijn. Verre van dat. Denk maar aan de Valk. Die maakt nog steeds furore. Maar'n knikspant legt de vormgever beperkingen op. En 't heeft 'n groter nat oppervlak dan de rondspant. 't Krijgt dus meer weerstand in 't water. De jachtbouwer uit 't Waar konsen- treerde zich op dit probleem. Hij liet zich inspireren door't klinker systeem (overnaads) zoals de oude Vikingen dat al eeuwen geleden toepasten. Hij kocht brede platen Hecht hout. En bouwde daar een volkomen nieuw type rond spant-romp van. De delen klonk hij niet alleen aan elkaar. Hij verlijmde ze ook. Aldus slaagde hij erin de voordelen van Hechthout en rondspant te bundelen. Zijn konstruktie staat bekend als 't Klinkerlijm-systeem. 't Waarschip is snel. Wint prijzen. En vangt de korte golfslag van 't brakke IJsselmeer even sterk op als de deining van de zoute Noordzee. Waarom vertellen we u dit alles? Om 'n misverstand op te ruimen, 't Misverstand is dat tegen woordig vaak alle multiplex- plaatmaterialen Hechthout worden genoemd. Er is maar één Hechthout. Dat is Hecht hout van Bruynzeel. Gemaakt van zorgvuldig geselekteerde lagen tropisch hardhout. Door en door dezelfde hout soort. Gaaf afgewerkt. Onwrikbaar op elkaar gelijmd. En voortdu rend gekontroleerd, middels een test die ons wisselvallig klimaat Komt bij datje op Hechthout niet hoeft te wachten. Ook. dat is één van de redenen waarom de jachtbouwer uit 't Waar uitsluitend met Hechthout werkt. Hij weet dat de konti- nuïteit van zijn produktieproces nooit onderbroken hoeft te worden. Bovendien krijgt iedere bouwer van Bruynzeel op elke plaat Hechthout een garantie van tien jaar. Zwart op wit. Die garantie geeft de jachtbouwer uit 't Waar de zekerheid dat zijn rondspant- jacht geen ver borgen gebreken without invoiiezee. verbergt. Zoals scheuren, verlijmingsfouten, oneffenheden of gapingen binnen in de platen. Gebreken die bij niet gegarandeerde kwaliteiten multiplex-plaatmateriaal nogal eens voorkomen. En die de levensduur en de veiligheid van zijn jacht zouden aantasten. io0^. DaarOVer Wil hij 'tBnivnzeelHechthoutzegel op de Zeil-Hiswa. best eens van gedachten wisselen met 'n architekt of aannemer. Want al lijkt 't misschien dat een huis minder te lijden heeft dan 'n schip, 't moet wel degelijk met eerste klas materiaal worden afgewerkt. Wil 't er na tien jaar regen, storm, hagel, vorst en zonneschijn nog'n beetje knap uitzien. Alleen Bruynzeel maakt Hechthout.® bruynzeel Bruynzeel Fineerfabriek bv, Postbus 59, Zaandam. 'hechthout' Hechthout" Opengewerkte tekening van'n 'A tonner Waarschip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14