rabieren overwegen ieblokkade Ethiopië bij het Landbouw hoort huiswerk in Tanzania Israël wil geen dekking van V S Britse Conservatieven zijn weer in trek dreigt met acties tegen scheepvaart in Rode Zee Congres gaat CIA nu te lijf met twee commissies Si, anse politie et bij massaal rijtest in Madrid 1 en Sacharow gen vrijlating Boekowsky Rij automatisch veiliger. Overtuig u op stand 302 Amstelhal General Motors Zelfverdediging hoofdzaak zegt Rabin Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. Duizend ton rottend merelvlees EG-commissie was tegen economisch handvest van VN Chevrolet? Pontiac? Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van General Motors in de Amstelhal. TANZANIA 4 m\ Luchtbrug naar Phnom Penh sterk uitgebreid Londen komt woensdag met witboek over EG Firenza al gezien? Vauxhalls sportscar op stand 302 Amstelhal. GM Opel Swinger al gezien?le zien op stand 302 Amstelhal. GM KWARTET VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 BUITENLAND 7 ?tEIT, ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) De Arabische landen zullen een olieblokkade tegen 81 lië overwegen als niet spoedig een regeling wordt getroffen voor de beëindiging van de afschei- aa orlog in Eritrea. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een speciale commissie van tien leden benoemd om de werkzaamheden van de centrale in lichtingendienst CIA te onderzoe ken. Ook andere Amerikaanse spio- nage-organisaties zullen door de Congrescommissie worden doorge licht. Het besluit de commissie in te stellen, naast een gelijksoortige commissie van de Senaat, werd met 286 tegen 120 stemmen aangeno men. Zeven Democraten en drie Republikeinen zijn lid van de com- missie. De CIA wordt ook al door gelicht door een door de regering- Ford ingestelde commissie. De controverse in het Amerikaanse Congres over de CIA-activiteiten, waarvan ook de nieuwe onderzoek commissie een uiting is, heeft zich inmiddels nu ook uitgestrekt tot CIA-operates in Afrika. Eerder was vooral actie ondernomen tegen CI- A-acties in Latijns-Amerika met Chili als brandpunt. Tijdens de hoorzitting van de Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen is door diverse leden aangedrongen op het tegenhouden van de. benoe ming van Nathaniel Davis tot on derminister voor Afrikaanse zaken. Davis is voormalig Amerikaans am bassadeur in Chili, van 1971 tot 1973. (ADVERTENTIE) gisteren vanuit betrouwbare in Koeweit vernomen, deze bronnen zullen de staten een spoedzitting organisatie van Arabische lucerende landen (OPEC) roepen en een gezamenlijk olie-embargo voorstellen, de bronnen wordt in de he landen steeds meer druk [end op de regeringen om de bevolking te helpen on rijd voor de onafhankelijk- Lls op een OAPEC-vergade- blokkade tegen Ethiopië -oorgesteld, zal daar zeker d bezwaar tegen hebben, al- bronnen. (Als deze blokkade lad een feit wordt is daar- et gezegd dat Ethiopië geheel ir vo betrouwbare bronnen in Abeba zijn gisteren 13 Ethio- ec soldaten geëxecuteerd wegens len die zij tijdens de gevech- b Eritrea tegen de plaatselijke levolking hebben bedreve~h. fi P 1 ID (Reuter, UPI) De e se. oproerpolitie heeft met in de lucht geschoten en kogels afgevuurd op betogen- len ten in Madrid. De studen- aren bijeengekomen na een v stiene oproep tot het houden en -algemene staking. 'hdan twintig studenten zouden 'e le politie zijn opgepakt. Eer- c p, de dag werd de Spaanse v' waargenomen met machine- y-jen en waterkanonnen om ten te trékken tegen hooglera- studenten die zich in de Jwijken van Madrid hadden !5freld. trokken naar schatting 5000 ïten naar de binnenstad, de politie tot de aanyal -ofcg. Enkele honderden stu- gooiden met stenen naar larlementsgebouw. iden Spaanse huisvrouwen gisteren de voedselmarkten ticot nadat zij daartoe waren aioepen door diverse organisa- ;»an de oppositie. Het protest ledoeld tegen de inflatie en de fce onvrijheid in Spanje. Ook idopgeroepen het openbaar ver- de scholen' te mijden, isjnemers in de bouw, bij ban- in verzekeringsmaatschappijen 'erzocht het werk neer te leg- OU (Reuter) De Westduit- nfhrijver en Nobelprijswinnaar dch Böll en de Russische An- lêjSacharow hebben bij de Rus leiders aangedrongen op vrij- ,van de bioloog en schrijver rnir Boekowsky en andere dis ten. en ook van drie etnische a iffs c ie gevangen zitten wegens Russische activiteit. ibeeft onlangs een bezoek aan clfer.d gebracht, waarbij tyj dr. arow verscheidene malen heeft IS oet. loofd hebben dat hij het Ameri kaanse' standpunt kenbaar zal ma ken wanneer hij volgende maand opnieuw naar het Midden-Oosten komt. Zoals bekdnd heeft de Ethipische regering Washington om de leve ring van munitie gevraagd en vol gens woordvoerders in Addis Abeba zouden er uit Washington berichten zijn binnen gekomen die erop wij zen dat de Verenigde Staten deze vraag welwillend bezien. Waarschuwing De secretaris-generaal van het bu reau van het ELF in Beireoc, Os man Saleh Sabbi heeft daarop ge waarschuwd dat het bevrijdings front, in geval van Amerikaanse munitie-levering aan Ethiopië, het internationale scheepvaartverkeer in de Rode Zee en de zeestraat Bab-El-Mandab zullen aanvallen. Intussen hebben Ethiopische rege ringstroepen, gesteund door in de Verenigde Staten gebouwde F-5 ge- vechtsbommen^erpers zware ge vechten geleverd met de Erltreese opstandelingen ten noorden van Asmara. Volgens betrouwbare bronnen in Addis Abeba heeft het Ethiopische militaire bewind tenminste 90 offi cieren en manschappen van zijn strijdkrachten naar Asmara naar Addis teruggeroepen. Zij zullen dis ciplinair gestraft worden omdat zij zich te buiten zijn gegaan aan 'ex cessen' in botdingen met leden van de afscheidingsbeweging. Europea nen die uit Asmara geëvacueerd werden hebben verklaard dat het Ethiopische leger moordpartijen heeft aangericht onder de burger- bevoling van Eritrea. In Addis Abeba gaan geruchten dat de troepen van het beyrijdlngsfront voortdurend versterkt worden met Arabische en Palestijnse, 'adviseurs'. Een doorgaans betrouwbare bron in Addis meldt dzt vooral ln Syrië opgeleide Palestijnen bezig zijn met het trainen van nieuwe recruten in het afscheidingsleger. verstoken zal zijn. De sjah defen (Perzië), dat geen lid is OAPEC, heeft onlangs nog Wfrd dat zijn land aan ieder- e levert die daarvoor betaalt. Volgens een woordvoerder mjet Eritreese bevrijdingsfront ci e trekt Ethiopië het grootste d in zijn olie uit Iran. uipntal lidstaten van de OA- waaronder Saoedi-Arabië. Syrië en Irak. verlene nhet vejingsfront financiële steun en de Eritreese guerrilla's zwa- viens. 'vi oeweit heeft meegedeeld dat Wilangrijke militaire help zal in aan de sttijdkrachten van Itreese bevrijdingsfront. Deze eling kwam op een tijdstip ishington bevestigde Koeweit eipe jachtbommenwerpers en elraketten van de Verenigde krijgt. oordvoerder van het ELF in heeft gezegd dat koning van Saoedi-Arabië en de :he president Sadat het t tussen Ethiopië en Eritrea week aan de orde hebben in hun besprekingen met de Maanse minister van buiten zaken, Henry Kissinger. Vol- e woorevoerder hebben Feisal 2 Jt gevraagd naar het Ameri- standpunt inzake de onaf- ijkheidsoorlog en de mogelij- folgen voor het gebied rond de Zee. Kissinger zou in zijn ord nog -geen bepaald stand- hebben ingenomen maar be- LONDEN (Reuter) De Britse Conservatieve partij die in de oppositie is, heeft in populairiteit bij de kiezers een voorsprong van vier procent ge- ceerde opiniepeiling van het instituut Gallup. nomen op de regerende Labourpartij, Dit blijkt uit een deze week gepubli- Vierenzestig procent van de kiezers verwacht dat mevrouw Margaret Thatcher, die Edward Heath als leider van de Torypartij is opgevolgd, een goede partijleider zal zijn. Zevenenvijftig procent is van mening dat haar verkiezing de kansen op een Conservatieve overwinning in de volgende verkiezingen, heeft versterkt. Een maand geleden was premier Harold Wilsons partij nog 14,5 procent populairder dan de Conservatieven, toen nog geleid door Keath. (ADVERTENTIE) TEL AVIV, CAIRÓ (AP, Reuter, UPI) Israël heeft de VS niet om een defensieverdrag gevraagd en is ook niet van plan dat te doen. 'Ik zou geen voorstel weten dat in plaats zou kunnen komen van onze eigen kracht om ons te verdedigen'. ,Dit heeft premier Jitzak Rabin van Israël gisteren yerklaard. De pre mier zei dat de VS wel te hulp zouden worden geroepen als zijn land door de Sowjet-Unie zou wor den bedreigd. Rabin reageerde daarmee publiekelijk op berichten als zouden -de VS en Israël onder handelen over een .veiligheidsga rantieregeling, waarbij Amerika zich garant zou stellen voor Isra'ëls veiligheid zodat omvangrijke delen van de bezette Sinai aan Egypte zouden kunnen worden teruggege ven. Inmiddels dreigt tussen Egypte en Saoedi-Arabië een nieuw conflict te ontstaan. Dit wordt veroorzaakt door de opmerking die de Egypti sche minister van buitenlandse za ken Ismail Fachmy deze week maakte dat de enige manier om het probleem Jeruzalem op te lossen is het internationaliseren van de stad. Dit is door waarnemers uitge legd als een belangrijke concessie van de kant van Cairo. Saoedi- Arabië daarentegen heeft voortdu rend krachtig gehamerd op ontrui ming van de stad door de Israëli's en het terugbrengen van Jeruzalem onder gezag van de islam, te weten de Arabieren. Het Amerikaanse dagblad The New York Times heeft bericht dat Koe weit en Oman, aan de Perzische Golf, militaire bases inrichten voor Amerikaanse troepen. De twee sjeikdommen zouden van plan zijn Amerikaans personeel te statione ren op hun grondgebied om de militairen in eigen land te trainen in het gebruik van Amerikaanse wapens. Ook koning Feisal van Sa oedi-Arabië heeft Amerikaanse in structeurs in dienst genomen om militaire eenheden op te leiden in de verdediging van de aardolie- bronnen. Op de achtergrond van de maatre gelen der oliesjeiks zou de vrees liggen_voor operaties van andere landen uit het Arabische blok, bij voorbeeld van de zijde van Irak of Syrië, die op instigatie van de Sow jet-Unie met acties zouden kunnen bèginnen. Al s andere mogelijkheid wordt de angst van de sjeikdom men voor het machtiger wordende en tot de tanden bewapende Iran genoemd. FORT CAMPBELL (Reuter) Gebruik makend van de ervaring die het Amerikaanse leger elders in de wereld heeft opgedaan, is de lucht macht van de VS woensdag avond laat in actie gekomen tegen miljoenen merels in de buurt van de basis Fort Campbell in Kentucky. Heli kopters verspreidden over het gebied chemische middelen, terwijl brandweerauto's de dieren nat spoten. De luchtmacht hoopte dat de chemicaliën en het water de beschermende olie uit de ve ren van de vogels zouden wassen, waardoor ze als ge volg van blootstelling aan de vrieskou zouden doodgaan. Het Pentagon in Washington verklaarde dat de actie nodig was om gevaar voor de ge zondheid van mens en dier uitgezonderd de merels ze ker) en risico's voor de vlieg tuigen op de basis, af te wen den. Een filoloog heeft verklaard dat als het leger 10 miljoen vogels zou doden, 1000 ton merelvlees op het slagveld te rotten zou achterblijven. STRAATSBURG (ANP) De Eu-- ropese Commissie heeft in decem ber vorig jaar de negen EG-landen geadviseerd in de Algemene Verga dering van de VN te stemmen te gen het Handvest van de economi sche rechten en plichten van sta tes. Het gevolg ervan was dat zes van de negen EG-landen tegen het door Latijnsamerikaanse landen ge lanceerde Handvest hebben ge stemd. Nederland. Frankrijk. Ier land en Italië onthielden zich van stemming. In december 1974 aanvaardde de Algemene Vergadering van de VN het bewuste handvest, waardoor ie dere staat buitenlandse eigendom men mag nationaliseren en waarbij een passende schadeloosstelling moet worden betaald 'als alle terza ke doende omstandigheden dit ver langen'. Het handvest was een uit vloeisel van een Mexicaans idee dat gelanceerd was tijdens de bijeen komst van de UNCTAD (de confe rentie van de VN voor handel en ontwikkeling) ln Santiago de Chili in 1972. Het handvest is met 120 tegen zes (de VS. Engeland. West- Duitsland, België, Luxemburg en Denemarken) aanvaard. De mededeling dat de EG-commis sie had aangeraden tegen te stem men werd gisteren in Straatsburg gedaan door Christopher Soames. de vice-voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. Vuurgevecht in Santiago SANTIAGO (AP) In een vuurge vecht met Chileense veiligheidstroe pen is een 'marxistische extremist' gedood, zo heeft de Chileense pers gisteren bekend gemaakt. Een twee de 'extremist' werd gearresteerd. Volgens de kranten vond het vuur gevecht ongeveer twee uur plaats voordat vier politieke gevangenen, die zelf verklaarden lid te zijn van de verboden linkse revolutionaire beweging (MIR), via radio en tele visie hun kameraden opriepen de strijd tegen de militaire junta te staken. (ADVERTENTIE) Iqdere scholier zijn lapje grond 'Het beste klaslokaal in een boerderij. De beste leraar is een boer'. Een uitspraak van president Julius Nyerere, die het verband aangeeft tussen het onderwijs en de agrarische ontwikkeling in Tanzania. Tanzania probeert haar kinderen onderwijs te geven waar zij wat aan hebben op het platteland, in plaats van scholing die hoort bij het geïndustrialiseerde westen. Een uitwas van dat laatste hoorde ik op de terugweg van een onder wijzeres die in Zambia gewerkt had. Zij gaf huishoudkunde aan een meisjesschool en/vertelde hoe zij de leerlingen nog steeds moest leren hoe je 'apple pie 'of een Engels ontbijt klaarmaakt. En dan te be denken dat de leerlingen wonen op het platteland en op een houtskoöl- vuurtje wat eenvoudige gerechten moeten zien klaar te maken. Afwij ken van het leerprogramma mocht niet pmdat dat in strijd, was met de exahieneisen. 'Het onderwijs moet een weerspie geling zijn van het leven in agra risch Tanzania', hield een ambte naar van het ministerie van onder wijs in*Dar-es-salaam me voor. Dat betekent dat er door de scholieren ook op het land gewerkt moet wor den. Iedere leerling is verplicht een stuk grond te bebouwen om mee te helpen het voedselprobleem op te lossen maar ook om het werken op de 'shamba' (akker> te leren. Werk en onderwijs in Tanza nia moeten één zijn, aldus de amb tenaar, die Cuba als voorbeeld noemde. (Daar mag iedere student voor ieder uur dat hij op het land of in de fabriek werkt één uur studeren. 'Er is geen enkele reden waarom jongeren niet zouden meewerken aan de ontwikkeling van het land. Al doende leert men maar op het ogenblik wordt alleen uit de boeken geleerd. Zo langzamerhand krijgt de student het idee dat dit een recht is zonder meer. Hij denkt pas aan werken als hij van de school of de universiteit af is en zelfs in de vakanties is hij niet bereid te han den uit de mouwen te steken an 'geen socialisme zonder eieren' WjfL TOSar Julius Nyerere door Nico Kussendrager dere bouwt of als de ouders de handen uit de mouwen steken en met eenvoudige materialen wat lo kalen neerzetten. Het gebrek aan onderwijzers hoeft evenmin een handicap te zijn omdat er altijd wel mensen zijn die meer weten dan een ander. Op het ogenblik moet een onderwijzer zelf vier jaar lagere school achter de rug hebben plus een tweejarige 'kweekschool opleiding'. Een onderwijzei in Turinani (in kustvlakte) vertelde me tussen het nakijken van een rekenoefe ning door 'We moeten de kinde ren iets meegeven om bewust aan de opbouw van Tanzania te kunnen meewerken. Het is dan niet in de eerste plaats belangrijk of ze tien delige breuken kunnen oplossen, als ze hun plaats maar kunnen innemen in de samenleving die wij hier met zijn allen proberen op te bouwen. Onderwijzers met te wei nig opleiding missen vaak de over tuigingskracht om de kinderen be wust te maken van hun taak in de maatschappij. Hetzelfde gevaar be staat als we kinderen uit de hogere klassen les laten geven aan die uit de lagere klassen wat meer en meer gebeurt'. Opmars van een schoolbevolking. 'We moeten de kinderen iets meegeven om bewust aan de opbouw van Tanzania te kunnen "',1^ Ê?~ÏÏ.nI1b!£? ai? BANGKOK. SAIGON (Reuter. AP) Via de luchtbrug tussen de Thai se hoofdstad Bangkok en de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh wordt dagelijks ongeveer 700 ton wapens en munitie naar Phnom Penh vervoerd ter ondersteuning van het bewind van president Lon Nol in de strijd tegen de Cambod jaanse guerillastrijders van de Rode Khmer. Dat is meer dan tien maal zoveel als vier maanden geleden, toen deze Amerikaanse luchtbrug werd ingesteld. Dit is gisteren van uit militaire bronnen in Bangkok vernomen. Het vervoer door de lucht werd vooral opgeschroefd na dat de Rode Khmer het de bevoor rading over de Mekopg-rivier on mogelijk had gemaakt. Na een periode van twee weken betrekkelijke rust ln Zuid-Vietnam is de strijd tussen de troepen van de regering-Thieu en de troepen van de voorlopige revolutionaire re gering van Zuid-Vietnam (VRR) weer opgelaaid. LONDEN (UPI) De Britse rege ring zal op 26 februari in een Dit is het vijfde artikel in een serie over Tanzania. De voorgaande ver schenen op 8, 11, 14 en 15 februari. De Memisa voert op het ogenblik een actie voor de gezondheidszorg, ook in Tanzania. Het gironummer is 505075 in Rotterdam. Leermiddelen (ADVERTENTIE) VAUXHALL ders dan voor zakgeld. Onderwijs moet in het belang zijn van het land. Anders hebben we niet het recht belasting te vragen van de hele bevolking voor het laten leren van de jongeren'. (De helft van de Tanzianiaanse bevolking is jonger dan 21) In Tanzania moet het lager onder wijs dit jaar gratis en verplicht worden. Het middelbaar en hoger onderwijs zijn al jaren kosteloos. Lokalen en mankracht Het ambitieuze onderwijs beleid in Tanzania wordt vooral geremd door het tekort aan scholen en aan on derwijzer. In Chengerema (aan het Victoriameer) bijvoorbeeld zijn twee lokalen op een bevolking van 17.000 Voor Nyerere is dat geen probleem als iedere school een an- Als hij klaar is met 't nakijken van de rekenoefening laat de onderwij zer wat leerboeken zien. Ze zijn vrijwel allemaal 'getanzanificeerd', op één na. Dat boekje heet 'The old lands' en verschaft eenzijdige in formatie over Europa en over de Verenigde Staten alsof Afrika piet tot deze o'ld lands' behoort. Maar ook dit drukwerk wordt vervangen door een boekje in het Swahili dat een wat reëlere kijk geeft. Vooral in het wiskundeonderwijs speelt de 'tanzanificierlng' (het 'Tanzaniaans maken') sterk. 'Wat is dat voor soort wiskunde waar geen sprake is van katoen, mais of honen?', vroeg Nyerere zich onlangs af. Gezondheidszorg Zo goed als het onderwijs probeert Tanzania ook de gezondheidszorg vanaf de basis te ontwikkelen. Pa tiënten worden zo veel mogelijk dicht bij huis geholpen in goedkope klinieken waar doorgaans maar een paar mensen werken en zo'n hon derd patiënten per dag worden be handeld. De dokter is daar iemand meewerken'. met lagere school en een driejarige medische opleiding. Na de kliniek komt het gezond heidscentrum. wat groter van opzet en met een paar honderd patiënten per dag. Zuigelingen en preventieve zorg zijn belangrijke taken van het gezondheidscentrum dat .daarom veel doet aan voorlichting. Daarna komen de districtshospita len waar ook specialisten werken (zij hebben vier of vijf jaar univer siteit achter de rug) met boven in de top drie nationale ziekenhuizen in Dar-es-salaam. Moshi en Mwan- za, dus aan de kust in het noorden en in het westen. In het zuiden .npplt. zijn plannen voor een groot natio- sPeeit- naai ziekenhuis Een Nederlander die aan de Uni versiteit van Dar-es-salaam wis kunde doceert, vertelde me hoe ook hij een totaal ander soort wiskun- de-onderwijs geeft dan in Neder land. 'Veel meer afgestemd op de praktijk, veel meer ingepast in de ideologie van dit land'. De universiteit leverde vorig jaar 533 artsen af. maar eigenlijk geeff Tanzania de voorkeur aan medische hulpen en medische assistenten. Hun opleiding duurt korter en is goedkoper, zodat er veel meer kun nen worden opgeleid. Zij kunnep werken in de centra op het platte land 'echte' artsen hebben daar vaak geen zin in en daar zijn ze hard nodig. Het aantal, gezond heidscentra moet in 1980 zijn uit gebreid tot 260 fdrie jaar geleden nog negentig) en het aantal klinie ken van 1400- tot 2300. Het aantal ziekenhuisbedden volgt de groei van de bevolking: het streven is een stijging van 18.000 tot ruim 20.000. Van de klinieken Is ongeveer één- vijfde van missie en zending. Hun aandeel is in Tanzania in tegen stelling tot veel andere Afrikaanse landen, opgenomen in de nationale gezondheidszorg. Haar taak ligt vooral op het platteland dat i n Tanzania zo'n belangrijke rol welke manier de Engelsen later dit jaar (vermoedelijk in juni) naar de stembus zullen gaan om te beslis sen over het EG-lidmaatschap ook de vraagstelling wordt dan bekend gemaakt. De beslissing zal gebeuren via een referendum. Het houden van een volkstemming is in Enge land nooit eerder voorgekomen. Aangenomen wordt dat de Britse regering spoedig na de EG-top in Dublin, op 10 en 11 maart, haar standpunt jegens de EG zal be kendmaken als aanbeveling aan de kiezers. Wilsons Labourregering heeft verklaard dat die aanbeveling zal afhangen van de mate waarin de EG is tegemoetgekomen aan de Britse eisen voor betere toetre dingsvoorwaarden. ADVERTENTIE OPEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7