Vroegere pensionering lantrekkelijker maken' Rabobank Wet investeringen haalt het maar nét en links in lamer vallen beleid an Westerterp aan maandelijks automatisch een bedragje laten overmaken van uw privérekening naar de spaarrekeningen t van uw kinderen. Het ergste in Drente en Limburg abinet wil bezetting van arbeidsbureaus gaan versterken Speciale zorg voor 'zwakke' gebieden JfD'er vergelijkt minister met speedboot Rotterdam wil prostitutie niet uit wijk bannen Werk gelegenheid Kleuterklassen worden kleiner Augustin uit op 1 augustus rechtszaal verwijderd Extra-vrij voor ouderen met 90 procent van loon Lubbers zal met provincies overleggen over noodzaak van meldingsplicht -jJW/KWARTET VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 BINNENLAND ADVERTENTIE jonze Haagse redactie HAAG Het kabinet wil het voor oudere werknemers aan- teiijk maken vroeger met pensioen te gaan. Over deze ver fde en vrijwillige pensionering wordt overleg gevoerd met het Jijfsleven en advies gevraagd aan deskundigen. Dit is een van 'ïaatregelen, die het kabinet in de toekomst wil nemen om het ileem van de aanhoudende werkloosheid op te lossen. 1 de vervroegde pensionering lJet aanbod van arbeidskrachten roier worden. Dit effect wordt gereikt door de verlenging van e%rplicht tot vijftien jaar, waar- 1we gisteren reeds berichten. nota over de werkgelegen- dfblijkt echter, dat het principe koppeling van de leerplicht en liet-betalen van schoolgeld is iten. kan de verkorting van de ;tijd bijdragen tot de oplos van het werkloosheidspro- D4. Maar dat is niet mogelijk op termijn en in deze tijd van [aande conjunctuur. In de no- •dt zelfs voorgerekend, dat de ;ing van de arbeidstijd, loor de arbeidskosten hoger de werkloosheid doet toe- lelangrijke maatregel voor de ist is ook, dat het onderwijs leter zal aansluiten op wat op irbeidsmarkt wordt gevraagd. de oprichting van een onder- ■jlanbureau en door verbetering het registratiesysteem wordt .Hetere informatie over het on- 'Tjs zelf bereikt. kabinet besteedt verder in de n aandacht aan wat genoemd iat de humanisering (het 'men eer' maken) van de arbeid. Het er om de kwaliteit van de r,dsplaats en de arbeidsomstan- Ejden te verbeteren. Wanneer nVerk aantrekkelijker wordt zal ater een beroep behoeven te afen gedaan op de buitenlandse dskrachten. verbetering van de kwaliteit arbeid, aldus de nota, is een penlijke taak van de overheid, 'erkgevers en de vakbeweging, agen van dit nieuwe beleid j)t een belangrijke bijdrage in ïroorkomen van arbeidsonvrede lekten. Een eerste aanzet tot dit nieuwe beleid is de dienstverlening van de arbeidsinspectie aan de bedrijven te vergroten. Als oorzaak van de werkloosheid wordt ook altijd genoemd, dat het werkloosheidswet het 'passende ar beid' kent, op grond waarvan aan geboden werk kan worden gewei gerd. Het kabinet wil beslist niet de cri teria van de 'passende arbeid', ver anderen zodat men sneller gedwon gen kan worden werk te aanvaar den op straffe van het ontberen van de werkloosheidsuitkering. Er wordt in de nota niet zo zeer ge schreven over passende arbeid, maar over 'passende scholing'. Voor experimenten ter verbetering van de arbeidsplaatsen en de werk omstandigheden wil het kabinet voor dit jaar 75 miljoen gulden uittrekken. Verder worden de pro gramma's voor de herscholing van de werklozen aanmerkelijk ver ruimd. Bemiddeling Als directe maatregel ter bestrij ding van de werkloosheid zal het kabinet de bezetting van de ar beidsbureaus versterken en de werkmethodes moderniseren. Be kend is al dat via de radio regel matig bekendgemaakt zal worden welke vacatures er zijn. Met de verplichting, dat een collec tief ontslag tevoren en op tijd bij de overheid wordt gemeld kan de werkloosheid worden afgeremd. Bij zo'n ontslagmelding kan de over heid mogelijk nagaan of de arbeids plaatsen gered kunnen worden. Jeugdwerkloosheid Voor de bestrijding van de jeugd werkloosheid trekt de regering der tig miljoen gulden uit speciaal be stemd voor de zestienjarigen. Van belang is ook de post van honderd miljoen gulden bestemd voor de plaatsing van werklozen, die meer dan drie maanden geen werk hebben. Voorwaarde voor deze subsidie is, dat de personeelsbezet ting van het bedrijf, waar deze werklozen worden geplaatst toe neemt. Als bijzondere stimuleringsmaatre gel noemt de nota het beschikbaar stellen van dertig miljoen gulden voor de plaatsing van werkloze ge handicapten. De regeling, die geldt tot 1 juli 1976 komt er op neer, dat de werkgever een tegemoetkoming krijgt in de loonkosten. Verder wordt de dertig procent loonkostensubsidieregeling voor plaatsing van langdurig werklozen en ouderen verlengd. Voor jeugdige werklozen van zestien tot en met 22 jaar wordt en speciaal program ontwikkeld. Moerdijk Tegen de extra zware werkloosheid in de economisch zwakkere gebie den neemt het kabinet speciale maatregelen. Zo wordt het indus trieterrein Moerdijk verder ontslo ten, waardoor voor Brabant een extra werkgelegenheid voor acht- tot tienduizend wordt bereikt. Voor Zeeland wordt gedacht aan een versnelde bouw van een brug over de Westerschelde. Ook de Hemtunnel wordt vroeger gebouwd om meer werkgelegenheid te schep pen. Andere maatregelen voor de regio zijn: Voor Terneuzen, Helmond, Til burg. 's Hertogenbosch en Nijmegen wordt van toepassing de investe ringspremieregeling, die kort gele den is verruimd met een premie van vijfduizend gulden per nieuw te creëren arbeidsplaats in uitbrei dingsprojecten. In Vlissingen-Oost, Goes, Bergen (l onze parlementsredactie HAAG Minister Westerterp kreeg gisteren in de Tweede [.her een stroom van kritiek te verduren over zijn beleid. Links u*chts verweten hem bij de behandeling van zijn begroting voor een onduidelijk beleid, met name op het terrein van de auto, openbaar vervoer en de verkeersveiligheid. probleem is duidelijk, iomen steeds meer auto's die is meer ruimte vergen. Dat geeft al voor centra in de steden en de eiwijken, maar ook voor het be- van de natuur grote proble- Deze problemen verminderen neer mensen van het openbaar gebruik zouden maken, dat gebeurt om allerlei rede niet. ster Westerterp ziet deze pro zelf ook wel, maar veel Pties constateerden dat duldelij- iaatregelen om dit probleem op „fissen in de begroting ontbre- j'De minister is net een speed- snel wendbaar, maar zonder diepgang', vond mr. Koning 3p). 'De minister zegt wel mooie en maar hij doet niets', consta- le de PvdA-er Van der Doef. Regeringsfracties kwamen daar- ejbet een stroom van voorstellen net openbaar vervoer en het ülk van de fiets aantrekkelijker ren en anderzijds het autoge- te beperken. 'De PvdA wil verboden tegen het autoge ne, maar de auto wel uit de scentra en de woonwijken te- Iringen', zei de heer Van der 1. Hij vroeg om wettelijke tregelen om maximum-snelhe- van minder dan vijftig kilome- ;in de steden toe te staan. tts drong hij aan op experi- Ijten om het openbaar vervoer Itekkelijker te maken. 'Het de- Rfement heeft te weinig fantasie', nde hij. ridit punt stelde ir. P. A. M. [felissen (KVP) onder meer voor fachthuisjes te verbeteren, een- liger dienstregelingen in te ^n en voor treinen, tram en hetzelfde kaartje te laten gel- )e! De Kamer verweet de minister ^een te weinig voor de fietsers indoen. Wanneer zullen zware bhmers van de fietspaden wor- ac geweerd?, vroeg de PvdA. De ïrf diende een motie i nom de leg van fietspaden te bevorderen. Ik fanbaar vervoer irzijds waren de VVD en de zeer bezorgd over de toene- le kosten van het openbaar ier. Het wordt te duur, zei me- Smit-Kroes (WD). De heer (CHU) erkende dat de heid per dag 2,3 miljoen op het libaar vervoer toelegt. Dat kan liet doorgaan, zei hij. Jh/D betwijfelde of het mogelijk i zijn het openbaar vervoer tot echt alternatief voor de eigen i te ontwikkelen. VVD en AR leurden dat er honderd miljoen het rijkswegenfonds wordt ge kort. 'Een aantal knelpunten blijft nu langer bestaan', zei de heer Schakel. Verscheidene fracties (WD, KVP en AR) drongen aan op verhoging van de thans geldende maximum snelheid van honderd kilometer per uur. Gezien het feit dat 85 procent van de automobilisten onder de honderdzeven kilometer per uur rijdt, menen KVP en WD dat eni ge verhoging, mits dit de verkeers veiligheid niet zal aantasten, wel redelijk is. Het AR-kamerlid De Boer stelde voor de maximum-snel heid alleen na tien uur 's avonds te verhogen. KLM In de Kamer heerste algemene be zorgdheid over de toekomst van de KLM, gezien de Amerikaanse po gingen het KLM-vervoer over de Atlantische Oceaan aanzienlijk te beknotten. De KVP diende een motie in, waarin ernstige bezorgd heid over de Amerikaanse eisen wordt uitgesproken. Leo Jansen (PPR) vroeg zich af of het wel juist is dat de burgerluchtvaart streeft naar zoveel mogelijk vluch ten om de kosten te dekken. Inter nationaal overleg moet ertoe leiden dat er, uit oogpunt van energiebe- Minister Westerterp sparing en milieu, alleen de noodza kelijke vluchten worden uitgevoerd, meende hij. Buitenbussen Ook staatssecretaris Van Huiten kreeg kritiek te horen, met name op de verplichte plaatsing van bui tenbussen voor de postbestelling. Dr. Beekmans (D'66) wees op de vele klachten over deze bussen; ze zijn slecht, lelijk, staan vaak te ver van het huis en worden vaak ver nieuwd. De AR noemden deze bui tenbussen een ongelukkige zaak. Het WD-kamerlid De Beer diende een motie in om te bereiken dat de bussen zoveel mogelijk op het eigen erf van de betrokkenen worden ge plaatst. De CHU tenslotte verweet de staatssecretaris een te laks be leid ten aanzien van de telefoon aansluitingen. Het kamerlid Tol man diende een motie in om de achterstand van honderdtien dui zend aanvragen sneller weg te wer ken. op Zoom, Oss, Cuyk, Uden, Doetln- chem, Zwolle, Kampen e nVenray kan deze premieregeling worden toegepast op incidentele basis. In Almelo, Hengelo, Enschede en Nijmegen (op incidentele basis ook in Goes) wordt de investeringspre mieregeling voor stuwende dienst verlenende bedrijven van toepas sing. Een extra bedrag van tachtig miljoen gulden is uitgetrokken voor de nieuwe bedrijven en uitbreidin gen van grote omvang in de regio. Voor de aanleg van nieuwe in dustrieterreinen is eenmalig een extra bedrag van twintig miljoen gulden ter beschikking gesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het Noorden van het land en vooral in Drente biedt de werkloosheid het somberste beeld. Tegenover een groot aanbod aan arbeidskrachten staat weinig vraag. Het pijnlijkst is de situatie in de bouwberoepen. Dit blijkt uit de analyse, die bij de werkgelegen- heidsnota ia gevoegd. De analyse onthult ook dat het beeld in het Oosten van het land wat minder ongunstig is. De vraag naar ar beidskrachten is hier groter. Voor het Westen van het land geldt, dat tegenover den grote werkloosheid een omvangrijke vraag staat. De belangrijkste oor zaak van de relatief betere situatie in het Westen is de grote verschei denheid van bedrijven, industrieën en diensten, waardoor de inzinking van de conjunctuur minder ernsti ge gevolgen heeft gehad. Na het noorden van het land is het zuiden er het ernstigst aan toe. Limburg heeft bovendien erg te lijden van de terugval van de conjunctuur in Duitsland. Ook in het zuiden doet zich weer een hoge werkloosheid voor in de bouwberoepen. De analyse van de werkloosheid leert, dat vooral stimulering van de vraag naar arbeid is geboden. Het beste kan dit bereikt worden door specifieke maatregelen, omdat zich naar de beroepen en naar de regi o's grote verschillen voordoen in de werkloosheid Naast deze maatregelen is het no dig, dat bepaalde functies aantrek kelijker worden gemaakt. Een bij drage tot de oplossing van het vraag stuk leveren de om her- en bijscho ling. Belangrijk is tot slot ook de intensivering en verbetering van de bemiddeling om weer aan het werk te komen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM H.ET Rotterdamse gemeentebestuur is niet van plan de prostitutie in het als vanouds als rosse wijk bekend staande Katen- drecht geheel uit te bannen. Wel zal doorgegaan worden met het in gezette strakke beleid waardoor de overlast voor de bewoners tot een minimum moet worden beperkt. Daarnaast houdt het gemeentebe stuur vast aan de oprichting van erosflats annex vermaakcentra in de stad, maar buiten-de woonwij ken. Volgens wethouder W. J. van der Have is de oprivtlng van derge lijke centra de enige werkelijke op lossing van het prostitutieprobleem waarmee Katendrecht kampt. De plannen van het Rotterdamse gemeentebestuur gaan lijnrecht in tegen de wensen van de Actiegroep Redt Katendrecht Een woordvoer der van deze groep maakte het gemeentebestuur duidelijk dat de prostitutie ln het geheel uit Katen drecht verdreven moet worden wil len excessen zich niet herhalen. Geld en Goede Raad Vervolg van pag. 1 nadering van de werkloosheid in de bouw 'te laconiek'. Het kabinet zou zich er te passief bij neerleggen dat richtlijnen voor het bouwprogram ma 1975 uitblijven en de situatie voor 1976 onduidelijk is. Het kabi net zou een 'knoop-doorhak-post' moeten creëren om stagnatie bij de uitvoering van bouwplannen te voorkomen. De PPR-fractie meende dat de nota weinig uitzicht biedt op een verbetering van de werkgele genheidssituatie. De PPR vindt dat er meer geld uitgetrokken zou moe ten worden voor een verbetering van de arbeidsbemiddeling Bovendien zou d eoverheid zelf be drijven moeten oprichten in de 'zwakke gebieden. De bestrijding van de werk loosheid moet boven de spelregels van het vrije ondernemersschap gaan', vindt de PPR-fractie. De WD-fractle is 'diep teleurge steld' over de inhoud van de nieu we werkgelegenheldsnota. De frac tie meent dat het kabinet uit poli tieke overwegingen een aantal maatregelen verderelasten verlich ting van het bedrijfsleven) niet heeft willen nemen, die zakelijk gezien nodig zouden zijn. 'De ui tholling van de rendementen en als gevolg daarvan toenemende werk loosheid worden door het kablet niet ^fundamenteel bestreden'. De VVD-fractle daagde de CDA-fractle uit ln het komende Kamerdebat te kiezen voor een verlaging van de venootschapsbelasting. Het commentaar van de WD loopt grotendeels parallel met dat van de werkgeversverbonden NCW en VNO. Ook zij noemen de dalende renementen de belangrijkste oor zaak van de werkloosheid. De mid denstandsorganisaties laten zich in dezelfde zin uit. De vakbeweging levert eerst morgen commentaar. Verwacht wordt dat op een aantal punten kritiek zal worden geleverd, maar dat het eindoordeel toch re delijk positief zal uitvallen. Het kabinet wil de beunhazerij in de bouw bestrijden door uitbreiding van de economi sche controle dienst. Het uitvoeren van werk door eigen rekening bui ten de normale arbeidstijden om betekent niet alleen een belastin gontduiking, maar ook het onttrek ken van een stuk werkgelegenheid aan het geregeld bedrijfsleven. Vooral ln het midden- en kleinbe drijf gaat zo werkgelegenheid ver loren. Moeder weigert te getuigen Van onze onderwij sredactie DEN HAAG Per 1 augustus aan staande zullen de kleuterklassen kleiner worden. De klassedeler wordt verlaagd van 34 tot 32 kinde ren per klas. Deze maatregel ver schaft werkgelegenheid aan 560 kleuterleidsters, die andere werke loos zouden worden of zouden zijn. De kosten per jaar bedragen acht tien miljoen gulden. Oorspronkelijk zou deze maatregel pas in 1977 ingaan. Minister Van Kemenade wil boven dien de premie verhogen die werk gevers krijgen als ze een jongen of een meisje in dienst nemen die twee dagen per week leerplichtig is. Die premie bedraagt op dit moment twintig gulden per week per jonge re. Reeds vierduizend werkgevers hebben een dergelijke premie aan gevraagd. In totaal is hiervoor dit jaar twintig miljoen gulden be schikbaar. Dat bedrag wordt vol gend jaar verhoogd tot dertig mil joen gulden. Van een verslaggever UTRECHT In de nieuwe CAO voor werknemers in de havens, waarover gisteren overeenstemming bereikt is, is een speciale regeling opgenomen voor ouderen. Werkne mers van 61, 62 en 63 jaar kunnen dit jaar negen, tien en vijftien dagen extra vrijaf krijgen en daar bij negentig procent van hun loon houden. De werknemers krijgen een reële loonsverhouding van 23 cent per uur. Het in de havens gebruikelijke systeem van loonindexering, waar bij werknemers een voorschot van twee procent krijgen op de komd- nende prijsstijgingen, is ook ge handhaafd. In de CAO, die voor dit Jaar geldt, is ook een bepaling op genomen die garanties biedt voor werknemers die in de nabijheid van gevaarlijke stoffen moeten werken. HANNOVER (ANP, AP) Ronald Augustin, het Nederlandse lid van de Baader-Meinhofgroep, is gister middag door de president van de rechtbank uit de rechtszaal in de gevangenis van Bückeburg verwij derd. Hij werd naar zijn cel terug gebracht, nadat hij voor de vierde keer de hem toegevoegde advocaat Blaser voor 'rat' had uitgemaakt en nadat hij had geweigerd op bevel van de rechtbank aan een tafeltje achter zijn verdedigers te gaan zit ten. Als hij dat wil, kan Augustin dins dag, als het proces wordt voortge zet, weer op de zitting verschijnen. De openbare aanklager, Hunger, wilde hem wegens zijn gedrag ook nog eens disciplinair gestraft zien met drie dagen cel. maar de recht bank wees deze eis af. Gistermorgen ontstond grote ge harrewar om de vrouwelijke Duitse tolk, Anna Rührwin-Lüchemeyer, die er naar do mening van Augus tin en zijn verdedigers niet in slaagde een verklaring van de moe der van Augustin ln vlekkeloos Ne derlands te vertalen. De belangrijk ste verdediger van Augustin, Klaus Croissant, noemde onderhavige ver taling een verdraaiing van de in houd en voegde de tolk toe: 'U bent noch het Duits, noch het Ne derlands machtig'. De verklaring van mevrouw Augus tin die de inzet van deze affaire vormde, luidde: 'Ik weiger iets te zeggen, omdat ik de fascistische staatsveillgheidsinstanties geen in lichtingen wil geven over een anti- imperialistische strijder'. Aanvan kelijk had mevrouw Augustin de wens te kennen gegeven te getui gen. De rechtbank wilde niet Ingaan op de els van de verdediging de tolk te vervangen. Croissant deed toen een beroep op de Nederlandse journa listen ln de zaal en vroeg of een van hen als tolk wilde optreden. Namens zijn collega's verklaarde een van de Nederlandse verslagge vers dat dit alleen al om principiële redenen onjuist zou zijn. De tolk vertrok ten slotte toch, nadat Au gustin vla zijn advocaten had laten weten geen behoefte aan de aanwe zigheid van 'n tolk te hebben. Ronald Augistin zelf zal geen antwoorden geven op de vragen die hem wor den gesteld. Gistermorgen liet hij de president van de rechtbank in het Duits weten: 'Ik wil niet met u praten'. Ook andere verdachten van de Baader-Meinhofgroep hebben deze gedragslijn gevolgd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de gewijzigde wet selectieve inves teringsheffing aanvaard; maar het was wel op het nippertje. Om uiteenlopende redenen stemden de WD, CHU, DS'70, SGP en PPR tegen. De fractie van de PvdA was vóór, hoewel ze de wet slechts zag als een miezerig schuifelpasje in de goede richting van het onder controle brengen van de investeringen. Met het voorstemmen door de PvdA, was de wet, in het verleden ingediend door de VVD-minlster Langmanp en de laatste tijd fel verdedigd door de ministers Lubbers (economische zaken) en Gruyters (ruimtelijke orde ning). gered. De PvdA besloot ook om toch vóór te stemmen, om dat de ministers Lubbers en Gruyters duidelijk hadden laten merken géén gebruik te maken van de mogelijk heid van het amendement Peijnenburg (KVP), om géén meldingsplicht in te voeren voor het westen van hpt land. Dat amendement was door de Kamer aange nomen, met de stemmen van de progressieve partijen, DS'70 en het GPV tégen. Om dit amendement te on derstrepen en de minister onder druk te zetten werd met dezelfde stemverhou ding ook nog een motie- Peijnenburg aangenomen, waarin de Kamer de rege ring verzoekt geen melding splicht voor investeringen in te voeren in het westen van het land buiten Rijnmond. De meldingsplicht zou, vol gens de door de heer Peij nenburg op het laatste ogenblik weer afgezwakte motie, de werkgelegenheid nadelig beïnvloeden. Minister Lubers zal de mo tie nu in deze zin 'uitvoeren' dat hij eerst met de provin ciale besturen over de nood zaak van de meldingsplicht gaat praten. Dit gesprek wordt snel gevoerd. Zoals bekend zijn de provincies vóór aanmelding van de in vesteringen, zodat een over zicht aanwezig zal zijn van wat er economisch gaande is. De minister zal hierna nog spreken met de kamer commissie. waarna de wet, vermoedelijk per 1 april, naar men aanneemt met de meldingsplicht van kracht wordt. Voor Rijnmond zal dan gelden dat een vergun ningenstelsel wordt inge voerd en dat op nieuwe in dustriële gebouwen een hef fing wordt gelegd van tien procent en op nieuwe in stallaties en machines van drie procent. Voor het wes ten, met uitzondering van de kop van Noord-Holland geldt alleen de heffing van de drie procent op installa ties. Zwakken helpen De wet wordt niet alleen ingevoerd om de opeenho ping van industrlën en be drijven in het Westen te voorkomen, maar ook om de economisch zwakkere regio's te helpen. De bedoeling is ook de investeringen te lei den naar die gebieden, waar ze het hardst nodig zijn. DS'70 stemde tegen de wet, omdat deze niet meer inte ressant was voor steun aan de zwakkere regio's. De PPR was tegen omdat van de wet die 'eerst een emmer vol leek' slechts een nauwelijks gevulde dop was overgeble ven. De CHU kon niet voor de wet zijn .omdat een heffing op investeringen in deze tijd van grote werkloosheid on verstandig is. Ook de WD verklaarde zich om deze re den tegen. Het zat de WD ook dwars, dat al haar wijzi gingsvoorstellen, die slechts de steun kregen van de klei ne rechtse partijen, waren verworpen. RITA 'Kan ik by u hypotheek op mijn huis nemen voor het ko pen van een pony?' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3