fl\IU wil niet het klleenrecht op de ijdschriftenmarkt Branden in slooppanden zorg voor de brandweer België: honderd miljoen per jaar aan fietspaden idanks uitschakeling van grossiers Tien maanden voor Chinese afpersers Werkgroep gaat organisatie sociale dienst bestuderen Christelijke school bestaat halve eeuw HTS oneens met maatregel Klein 'We komen even snel - er kan gevaar zijn' Moeilijk bewijs brandstichting Congres over adem halingsziekten Voor 500 gulden buit bij overval UW 'KWARTET VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 BINNENLAND RH17 pr Leo Kleyn ROTTERDAM Twee Jonge, Ille gaal ln Nederland verblijvende Chi nezen hebben van de rechtbank in Rotterdam tien maanden gevange nisstraf (met aftrek) opgelegd ge kregen wegens een poging tot af persing van een landgenoot. Tegen beiden was een jaar geëist. In de cember van het vorig jaar had de 18-jarige Pui Wah T. de eigenaar van een Chinees restaurant in het centrum van Rotterdam opgedra gen 2500 te betalen. Deed hij dat niet, dan zou er een wapen tegen hem gebruikt worden. Toen T. en zijn 20-jarige vriend Sin Fung L. het geld kwamen ophalen in de hal van een bioscoop, werden zij gear resteerd. De gechanteerde restau ranthouder had de politie gewaar schuwd. eeljs voor Aldipress niet veel reden voor vreugde over het vonnis in het kort geding dat het Rotter- -n-jse grossiersbedrijf Hoenderop tegen haar had aangespannen. De president van de Utrechtse itbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, komt in dat vonnis tot de conclusie dat Aldipress, (een doch- iPfiaatschappij van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven (VNU), zich jegens Hoenderop on- ftmatig heeft gedragen. Dat Hoenderop tóch in het ongelijk wordt gesteld, vloeit voort uit de van een onzer verslaggevers weging dat de eis van de Rotterdamse grossiers (Hoenderop) strijdig is met het algemeen be- pkort geding vestigde de aan belt op het streven van Aldipress llgiboekhandels, sigarenwinkels en s ire verkooppunten tijdschriften ncuaan leveren zonder de tussen- gpït van grossiers. Tot voor kort istr Nederland zeventien van zul- 4 Jjdschriftengrossiers. Evenals de [esiWinkelorganisaties Bruna, AKO pa*an Gelderen werden zij be laad door drie 'supergrossiers' onf»ress, Uvema en dè Verenigde uurbedrijven (VLB). Via de L1 Eiers en 'supergrossders' werden t0Jngeveer 6500 verkooppunten de pl^chriften van circa honderd uit- yarjrs en importeurs aan de man tamcbt. depress leverde de talloze tijd- vjften die door het VNU-concern jaJen uitgegeven, zoals Margriet, fcJle, Viva, Story, Avenue, Pano- p en Nieuwe Revu. Uvema is mij onderneming waarin Kluwer, iifier, Weekbladpers, AVRO-Te- orjier, Keesing, Meulenhoff en >sspa samenwerken. VBL verzorgde pamelijk de distributie van de pnlandse tijdschriften. )hlBress, niet de minste van de T'supergrossiers', kon met deze ligitie steeds minder vrede heb- ;ig De VNU-dochter kwam tot de leflusie dat met het grossiersap- haat onvoldoende greep op de Ms belangrijker wordende losse d»op te krijgen was. Daaruit idq de consequentie getrokken dat gejrossiers het veld moesten rui- om plaats te maken voor een ijnfiënter verspreidingsapparaat, dij de zeventien grossiers was dqiderop de enige die het waagde ïhetegen Aldipress op te nemen. i en goed zeggen directeur Jac. ahiiderop en procuratiehouder H. immers dat zij er niets voor lerin het florerende familiebedrijf hij een omzet van negen miljoen Elfen) door Aldipress te laten af- Vejiten. Via de rechter probeerden ich te weer (e stellen. et kort geding verklaarde iderop dat Aldipress niet recht- ':s mocht leveren aan zijn 500 •n in Rotterdam en omgeving, jat indertijd bij overhandiging de klantenlijst was bedongen jdie alleen voor propagandisti- I doeleinden zou worden ge- rt. De president van de ihtse rechtbank was van me- dat hij Aldipress geen leve- iverbod kon opleggen. De gevol- daarvan, zo redeneerde hij, ■adjen niet te overzien zijn. ?el Hoenderop in het ongelijk gesteld, klinkt in het vonnis ilijk door dat de rechtbankpre- ït weinig ingenomen is met de lelwijze van Aldipress jegens de irdamse grossierderij. De rela- zo valt daarin te lezen, had Ier abrupt verbroken moeten »n, en de geldelijke vergoeding Hoenderop van 100.000 gulden I| t niet passend bevonden. Een le overwinning voor Hoende- di( tc sgehouden press hoeft er zich weinig aan gen te laten liggen. Na 1 april ntn aan de verspreiding van tijd- Ulften geen grossiers meer te pas |en. De distributie komt dan in len van drie combinaties die 'w^tstreeks aan de detaillisten zul- jveren: Aldipress. Betapress tn Telegraaf. Uvema verdwijnt uit beeld, omdat deze organisatie tisch opgaat in Aldipress. Beta is een joint venture tussen en het Tilburgse grossiersbe- De Vrijbuiter, dat zich tot nil voornamelijk toelegde op de ireiding van Belgische boule- bladen ln Nederland. De Tele- f, die er de voorkeur aan gaf met Aldipress of Betapress in te gaan, gaat Accent, Troskom- en de zogenaamde Heisterkamp- iven (damestomannetjes in chriftvorm) verspreiden, het zover te laten komen, t door Aldipress, waarvan het atlef tot dit nieuwe distrlbu- steem uitging, flink huisgehou- worden. Zeven grossierderij en, rin Aldipress al een belang be- werden overgenomen. Over vier sierderijen die al met VLB wa- verbonden, heeft Betapress zich ermd. Grossier Scholtens in het burgse Munstergeleen wordt of meer een zetbaas van Aldi- De vijf resterende grossier- jen werden door Aldipress bul- spel gezet. Zij verdwijnen of zich op hun nevenactiviteiten centreren. G. J. Ypma, de directeur van iress, spreekt onbekommerd 'uitschakeling' van een aantal siers, al blijkt hij oog te heb- voor de 'toch wel vervelende equenties' voor de betrokkenen, 'uitschakeling', zo moet uit zijn rden begrepen worden, hebben Tossiers overigens wel aan zich- te wijten. Aldipress. zo luidt 'verweer', is niet willens en ens op hun ondergang uit ge it er de zeventien grossiers, aldus directeur van Aldipress, waren He de uitgevers onvoldoende ln- wilden of konden geven in Persvrijheid De VNU, wel groot maar niet gek, calculeerde bij de plannenmakerij in dat de 'coup' van Aldipress op verzet zou stuiten. Grossier Hoen derop is inmiddels al in het geweer gekomen en is niet van plan het erbij te laten zitten nu de rechter zijn eis heeft afgewezen. Procura tiehouder H. J. Lammers meent dat de 'monopolie-positie' die Aldipress gaat innemen de persvrijheid in gevaar brengt en hij overweegt zich met die klacht tot het Europese hof te wenden: 'Dat is daar veel gevoe liger voor dan de Nederlandse rech ter'. Ook dr. H. J. Roethof, Tweede- Kamerlid voor de PvdA, bracht de persvrijheid in het geding in vijf tien schriftelijke vragen die hij be gin deze maand aan de regering stelde. Van de minister van CRM wil hij weten of deze niet van mening is 'dat het grondrecht van vrijheid van meningsuiting en het recht op informatie evenzeer af hankelijk zijn van de mogelijkheid tot het drukken en uitgeven van publikaties als van de gelegenheid om ze onder de aandacht van het publiek te brengen en te versprei den'. En hij vraagt zich af, of die gelegenheid eigenlijk nog wel be staat, 'als alle verkooppunten voor tijdschriften in handen zijn van slechts één gigantische onderne ming, die zelf aleen overheersende positie op de markt voor het uitge ven van publiektijdschrlften in neemt'. Wat directeur Ypma betreft, kan het antwoord op die vragpn kort zijn. 'Wij willen geen monopolist zijn', laat hij weten. Een feit is dat Aldipress ook niet het monopolie heeft: ten slotte zijn Betapress en De Telegraaf er ook nog. Volgens de heer Ypma heeft Aldipress zelfs meegewerkt aan de totstandkoming van een alternatief, in dit geval Betapress, omdat de VNU er geen belang bij zou hebben de hele tijd schriftenmarkt in handen te heb ben. Op de vraag waaruit die medewer king bestaat, antwoordt de heer Ypma dat Aldipress de distributie van een aantal tijdschriften aan Betapress heeft gegund. Daarmee in tegenspraak lijkt zijn e'rkennlng dat om enkele tijdschriften een harde slag is geleverd. Ook geeft hij toe dat het Betapress wel wat waard was geweest, als Uvema zich niet onder de vleugelen van Aldi press had begeven. En ten slotte wil hij er geen geheim van maken dat Betapress,1 hoewel aanzienlijk minder machtig, natuurlijk als een concurrent wordt beschouwd. Directeur Aldipress drs. G. J. Ypma: volste vertrouwen van uitgevers. het distributiepatroon. De uitgevers kregen, met andere woorden, geen overzichten van de aantallen tijd schriften die ln de verschillende winkels werden verkocht. 'De gros siers konden de uitgevers nooit vertellen waar hun spullen bleven. De uitgevers wisten het wel per grossier, maar niet per type winkel' Naarmate de losse verkoop meer zoden aan de dijk ging zetten, be gonnen de uitgevers dat volgens de heer Ypma steeds vervelender te vinden. De VNU, die veertig procent van de publiekstijdschriften op de markt brengt, was dat in elk geval een doorn in het oog. Dochter Aldi press, belast met de marketing en distributie, probeerde in gesprekken met grossiers en andere belangheb benden die doorn weg te nemen. De pogingen daartoe stuitten vol gens de directeur van Aldipress af op onwil en onvermogen van de verzamelde grossiers, die er bijvoor beeld niet toe overgingen een com putercentrum op poten te zetten. In arren moede, aldus nog steeds de lesing van de heer Ypma. is Aldipress toen zelf maar het distri butiesysteem gaan hervormen. Daartoe moest worden overgegaan toe een herindeling van het ver- koopgebied: de grossiers zaten in sommige gevallen te dicht op el kaar en te ver van hun klanten verwijderd. 'En bij een betere ver kaveling', verzucht de heer Ypma, 'vallen er nu eenmaal altijd slacht offers'. De 'slachtoffers' hebben het veld geruimd voor de 'units' waarvan Aldipress een heel net over het land heeft gespannen. Van hieruit zal de kleinhandel worden voorzien van de VNU-bladen, van de tijd schriften die vroeger door Uvema werden verspreid en van de perio dieken van uitgevers die de distri butie aan Aldipress hebben toever trouwd of in de toekomst zullen toevertrouwen. Zeventig procent van alle tijdschriften zal op die maniér door Aldipress worden ver spreid. De rest (waaronder de bui tenlandse periodieken) gaat het land in via Betapress en via De Telegraaf. Glazen stolp De VNU had gerekend op klaagzan gen zoals die worden aangeheven in de jongste nummers van Vrij Nederland ('De tijdschriftenmarkt wordt beheerst door een gigant') en van de Haagse Post ('Een katholiek monopolie tussen schrijfmachine en lectuurbak'), die beide als uitga ven van Weekbladpers verspreid zullen worden door Aldipress. Om de klagers tot zwijgen te bren gen is op initiatief van de VNU de Stichting ontwikkeling losse ver koop publiekstijdschriften (STOLP) opgericht. Deze stichting gaat fun geren als beroepsinstantie voor uit gevers wier tijdschriften geen toe gang krijgen tot het distributie apparaat van Aldipress. De uitspra ken van de STOLP worden door Aldipress, dat om economische re denen verspreiding van een tijd schrift zou kunnen weigeren, als bindend aanvaard. 'De STOLP', zegt de heer Ypma, 'is een soort waakhond die erop moet letten dat de overeenkomsten met uitgevers naar behóren worden uit gevoerd'. Het stichtingsbestuur zal worden gevormd door twee verte genwoordigers van Aldipress. twee vertegenwoordigers van Uvema en een onafhankelijke voorzitter, naar wie nog wordt gezocht. Je kunt je afvragen of de 'pluriformiteit van de pers', waarvan de statuten van de stichting reppen, niet beter ge waarborgd was geweest met een geheel onpartijdig bestuur. En ook is het de vraag hoe onafhankelijk die voorzitter zal zijn, temeer daar Aldipress de stichting volgens di recteur Ypma mede als 'overlegor gaan' zal beschouwen. De heer Ypma wuift dergelijke be zwaren weg. Hij spreekt van een 'glazen STOLP', waarin je het je eenvoudig niet kunt permitteren partijdig te zijn. 'Ook de overheid zou dan beslist niet lijdzaam toe zien. De uitgevers hebben er trou wens het volste vertrouwen in'. De stichting is trouwens niet de enige garantie tegen de door som migen gevreesde 'monopolisering'. 'Niet ontkend kan worden', zegt de heer Ypma, 'dat Aldipress een dochter van de VNU is. Maar wij hebben van de VNU geen exclusie ve opdrachten te aanvaarden. In principe kan elke uitgever bij ons terecht. En op alle vitale marktge gevens rust een geheimhoudings- Dlicht. Die krijgt de VNU dus niet van ons te horen'. Loopt de persvrijheid dan helemaal geen gevaar? De grote, boze VNU, van rooms-katholieke huize bo vendien, zou toch we. eens als cen sor kunnen gaan optreden? Ook al geen sprake van, verzekert de heer Ypma. 'Wij beoordelen niet de for mule van de bladen die wij ver spreiden. In ons pakket zitten ook seksbladen, hoewel er ongetwijfeld commissarissen van de VNU zijn die zeggen: nou, nou, moet dat nou?'. NIEUWEROORD De school met de bijbel in Nieuweroord bestaat begin maart vijftig jaar. Op 2 maart 1925 werd de school officieel geopend. Er zijn 72 leerlingen en drie leerkrachten. De school heeft vier onderwijzers gehad. Vorig jaar moest het houten lokaal dat tijdelijk in gebruik was, worden afgebroken omdat het aan tal leerlingen te sterk ;was gedaald. 'Ik heb de indruk dat die achteruit gang nu tot stilstand is gekomen', zegt voorzitter H. Pieters van het schoolbestuur. Zaterdag 1 maart wordt het vijftigjarig bestaan gevierd door de jeugd. Vrij dag 7 maart is er een receptie en een feestavond. Een van de oprich ters, de 89-jarige evangelist J. van der Net, die nu in het Friese Bui tenpost woont is nog in leven. Hij weet zich te herinneren hoe moei lijk het is geweest een christelijke school in Nieuweroord te beginnen. ROTTERDAM Wethouder Schmitz van Sociale Zaken heeft donderdag een werkgroep in het leven geroepen die moet gaan be kijken op welke manier verbeterin gen aangebracht kunnen worden in de organisatie van de gemeentelijke sociale dienst. In de werkgroep komt naast vertegenwoordigers uit de sociale dienst zelf ook een re presentant van de samenstellers van het zogenaamde zwartboek ge meentelijke sociale dienst. In het zwartboek wordt een aantal tekort komingen van de sociale dienst op- gesomt. De werkgroep werd ingesteld nadat de commissie Sociale Zaken, Volks gezondheid had vastgesteld dat de samenstellers van het zwartboek weliswaar een aantal bestaande mankementen naar buiten heeft gebracht maar dat verzuimd is op lossingen aan te dragen. Binnen twee maanden moet de werkgroep een verslag op tafel leg gen. De commissie had unaniem kritiek op het feit dat geen gebruik is gemaakt van de bestaande over- legkanalen maar dat gekozen Ts voor een anoniem zwartboek waar door de nodige onrust onder de cliënten is ontstaan. Een woordvoerder van de samen stellers van het zwartboek verklaar de de manier van presentatie door te wijzen op het feit dat de manke menten al geruime tijd bij iedereen bekend zijn zonder dat er oplossin gen in zicht gekomen zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vereniging van Hogere Technische Scholen is het niet eens met de maatregel van staatssecretaris Klein van onderwijs afgestudeerden van de MAVO met ingang van augustus niet meer toe te laten tot het voorbereidend jaar van ondermeer de HTS. In een reac tie zegt de vereniging het onbe hoorlijk te vinden leerlingen die zich al hebben aangemeld alsnog toegang te weigeren. Met de iftaatregel had moeten worden gewacht op invoe ring van alternatieven. Dit kan op zijn vroegst met ingang van het cur susjaar 1979/1980. Volgens de ver eniging staat het allerminst vast dat de opvatting van de staatssecretaris gedeeld worden door de vaste onder wijscommissie van de Tweede Ka mer, die de nota van Klein volgende week behandelt. Van een verslaggever DEN HAAG Brandstichting in een slooppand is zo erg niet, is men geneigd te zeggen. Een sloop pand wordt toch binnen niet al te lange tijd afgebroken. En waarom brekén ze die huizen ook niet metéen af Het ligt niet op de weg van de brandweer om een antwoord op de ze laatste vraag te geven. Wel om de branden te blussen ook de branden in slooppanden. De heer J. K. de Boer, plaatsvervangend hoofdinspecteur van het brand weerwezen: Of een brandweerkorps en melding krijgt die betrekking heeft op een slooppand of op een bewoond pand, maakt voor ons niets uit. De brandweer rukt even snel uit en pakt de brand in een slooppand op dezelfde wijze aan als die in een bewoond huis. Waarom? Omdat in een slooppand nog kin deren kunnen zijn. Er kunnen dus mensenlevens in gevaar zijn. Dat zal doorgaans niet het geval zijn. De jongelui die als regel de brand in slooppanden hebben ge sticht, zijn meestal al lang verdwe nen of staan geïnteresseerd te kij ken hoe de brandweer aan het werk is. Maar er is nog iets, waarom het stichten van brand in slooppanden toche rg vervelend is. Doordat dik wijls materieel moest worden in gezet bij een brand in een sloop pand, kan dat personeel en mate rieel niet elders zijn. En het is denkbaar dat juist elders, waar wélj mensenlevens in gevaar zijn, tege lijk brand uitbreekt. Een reden waarom de brandweer ook bij brand in slooppanden de zaken meteen fors aanpakt, is dat er soms gevaar bestaat dat het vuur overslaat naar huizen waar nog wel mensen wonen. Nee, als het aan de brandweerkorpsen lag, zouden slooppanden direct na de ontrui ming tegen de grond worden ge haald. Branden in slooppanden worden gesticht. Ook daar begint het niet zo-maar te branden. In de grote steden van ons land, maar ook op het platteland is het brandje stich ten in verlaten huizen een mode verschijnsel geworden, vertelt de heer De Boer. Trouwens men leest geregeld in de dagbladen over brandstichtingen en men zou zich afvragen of het aantal brandstich tingen niet sterk toeneemt. De heer De Boer: Wat is brand stichting? Werkelijke brandstich ting is moeilijk te bewijzen. Op de rapporten over branden in ons land, die de korpsen naar de hoofd inspectie van het brandweerwezen sturen, wordt als oorzaak van de branden dan ook dikwijls opgege ven: kwaadwilligheid, baldadigheid, spelen met vuur. Het ligt er maar aan hoe de plaatselijke comman dant de zaken opvat.' Wat het aantal brandstichtingen betreft, weet de heer De Boer aan de hand van de rapporten van de brandweren in Nederland te vertel len, dat er inderdaad een toene ming is geconstateerd van 1966 af tot en met 1972. (In 1966 is men begonnen met het bijhouden van het aantal brandoorzaken; de cij fers van 1974 zijn nog niet be kend). In 1966 werden bij de inspectie van het brandweerwezen (ressorterend onder het ministerie van Binnen landse Zaken) vijftienduizend branden gemeld. In 1.3 procent van Er künnèn mensenlevens in gevaar zjjn de gevallen was sprake van brand stichting, spelen met vuur, kwaad willigheid of hoe men het wil noe men. In 1972 bedroeg dit percenta ge 3.7 maar in 1973 zakte dit weer tot 2.2 van de 26.000 brandmeldin gen. Slecht voorjaar De oorzaak van deze teruggang schrijft de heer De Boer niet toe aan het voorzichtiger worden met vuur, maar aan het slechte voorjaar van 1973, waardoor er minder bos- en heidebranden zijn ontstaan. Het aantal gevallen van brand stichting of iets dergelijks ligt dus niet hoog. Het aantal werkelijke brandstichtingen waarbij mensen doelbewust de zaak hebben aange stoken, is dus zeer gering. Echte pyromanen, hoe lastig zij het de mensen ook kunnen maken, zijn er gelukkig weinig. De heer De Boer noemt in dit verband de pyromaan van Bliiham. die na het houden van een schrift onderzoek in de gemeente kon worden gevonden, de brandstichter die in de omgeving van Ridderkerk de boeren in zijn ban heeft gehou den en de zwerver, die in Alkmaar verscheidene branden stichtte. De laatste werd op een merkwaardige manier ontdekt. Toen de man in een plantsoen lag te slapen, trok dit de aandacht van politiemannen. Toen zij de man wakker maakten. zei hij bij het ontwaken: Zo, heb ben jullie me eindelijk te pakken! De man deed in feite geen kwaad, maar door zijn opmerking kregen de politiemensen argwaan en wa ren zo handig te zeggen: Ja, wij hebben lang op je geloerd. Wat de man dan wel op zijn geweten had, wisten zij niet. Later bekende hij de gezochte pyromaan te zijn. On langs nog werd in Vlissingen een man aangehouden die bekende in twee maanden zeker zes keer brand te hebben gesticht in woon- en pakhuizen en auto's. Hij deed dit uit rancune tegen de samenleving. Inbraken Inbrekers willen nog wel eens brand stichten om de sporen van hun verblijf in andermans woning of bedrijf uit te wissen. Ook kun nen zij met hun apparatuur brand veroorzaken. In dit laatste geval kan men de inbreker slechts on handigheid aanwrijven, maar zeker geen brandstichting. Anders is het weer met de mensen die ingewikkelde constructies uit denken om brand te stichten, dik wijls om het geld van de verzeke ring op te strijken. De brandweer heeft wel tijdmechanismen gevon den, waarbij een wekker er op een vastgestelde tijd voor zorgde dat een kacheltje omrolde, waardoor werd verwacht dat de hele woning snel in lichterlaaie zou komen te staan. Het pian mislukte. De brandweer heeft tegenwoordig zulk prachtig materieel en zo veel vak kennis, dat een brand meestal wel gauw is geblust. De brandweermen sen hebben een goede neus voor kwalijk riekende zadkjes die hen gauw naar de oorzaak van de brand leidt. I?e recherche doet de rest. Groeiende aandacht voor vervoer per spierkracht Van een verslaggever AMSTERDAM In België be staan vergevorderde plannen om in de loop van de eerst komende tien jaar een miljard gulden uit te geven aan de aan leg van fietspaden. Een Belgische regeringscommissie werkt aan het ontwerp, omdat men de fietspaden voor de verkeersvei ligheid en ter bevordering van de recreatie dringend nodig acht. Ver wacht wordt dat het ontwerp in derdaad over tien jaar gereed is, dat betekent dat de komende jaren honderd miljoen per jaar in België aan de aanleg van fietspaden zal worden gespendeerd. Dit meldt de Stichting Fiets ln Amsterdam. De (internationale) organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (OECD) heeft trouwens de industrielanden aanbevolen meer aandacht te besteden- aan het gebruik van de flets en ze daarom ook een snelle uitbreiding van het aantal fietspaden geadviseerd. Bij vakman Uit een recent onderzoek blijkt, dat in Nederland (in tegenstelling tot andere landen) een uitgesproken voorkeur bestaat om de fiets bij de fietsenvakman te kopen en in veel mindere mate bij de niet-gespecia- liseerde zaken. Zo wordt in ons land slechts vier procent van de nieuw gekochte fietsen via waren huizen en postorderbedrijven ver kocht. In Frankrijk ligt dit percen tage op 33, in Engeland op 24. in Denemarken en in Zweden op 13 en in Finland op 10. Sowjet-Unie Uit onderzoeken blijkt, dat de be- $m - >9 fj ;v- -- Aparte fietspaden, los van de grote weg, boqprderen de verkeers veiligheid en de recreatieve mogelijkheden. i>S*gië gaat nu de aan leg van dit soort paden krachtig ter hand nemen. woners van de Sowjet-Unie over veertig miljoen fietsen beschikken, een verdubbeling van het aantal fietsen in de laatste vijftien jaar. Er worden jaarlijks ongeveer vier miljoen fietsen in dit land ver kocht, waarvan 60 procent op het platteland. In de stad geeft het gebruik van de fiets nogal wat pro blemen, omdat ze moeilijk in of bij flats kunnen worden gestald en omdat men diefstal vreest. Opmer kelijk is. dat twintig procent van de herenfietsen in dit land door vrouwen wordt gekocht en gebruikt. In de Verenigde Staten is een sterk reflecterende rode band in de han del gebracht, die fietsers om hun enkel kunnen bevestigen. Daardoor zijn zij in het donker voor het verkeer beter zichtbaar. Proeven hebben uitgewezen, dat deze reflec terende band over een afstand van 180 .meter zichtbaar is. ROTTERDAM Een werkgroep van geneeskundige specialisten uit verscheidene Europese landen gaat volgende maand ln Rotterdam pra ten over chronische ademhalings ziekten bij kinderen. De bijeen komst is voorbereid door de wereld gezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties in samenwer king met de Nederlandse regering. Vooruitgang bij de bestrijding van ademhalingsziekten, die nog steeds de dood van vele kinderen veroor zaken, kan volgens de WHO alleen geboekt worden door een nieuwe aanpak. Er zou meer aandacht be steed moeten worden aan erfelijk heidsinvloeden en aan de gevolgen op lange termijn van een langduri ge blootstelling aan een schadelijke omgeving (luchtverontreiniging). De WHO meent ook dat een Juiste behandeling van 'onschuldige' kin derziekten ln veel gevallen kan voorkomen dat deze op latere leef tijd uitgroeien tot chronische long aandoeningen. Het congres wordt gehouden van 3 tot 7 maart in het Instituut Maat schappelijke Gezondheidszorg van de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Van een verslaggever IJSSELSTEIN Twee mannen hebben gisteren bij een overval op de AMRO-Jmnk in IJsselstein vijf tigduizend' gulden plus nog voor vijftigduizend gulden buitenlandse valuta buitgemaakt. De twee man nen drukten een personeelslid, die 's morgens het gebouw wilde ope nen, een pistool in de rug en eisten geld. Zij verdwenen in een auto. Die auto werd later ln Vianen ge signaleerd, maar een achtervolging leverde niets op. HELMOND Bij een overval op een kantoor van de Bouwbond NKV in Helmond hebben twee gewapen de mannen gisteren vierhonderd gulden buitgemaakt. Zij verdwenen op een bromfiets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17