^eyenoord leeft toe naar AZ Over At je wordt gesproken niet Ronde-tafelc onf erentie over geweld in voetbal BMW1502 Aantrekkelijker voetbal heeft hoogste prioriteit r m Rijnbergen: Klap komt hard aan als er zondag wordt verloren Ipelen in ontreal' Handvol kanshebsters voor wereldtitelstrijd in Assen 'eer winst van teddy Maertens 'Staking' kost SC Amersfoort bijna 2000 gulden Joop van Daele twee duels langs de kant Kamer helpt ijshockey team Een volbloed BMW voor de prijs van f 12.876,- incl. BTW W/KWARTET VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 SPORT PS15-RH13 pnze speciale verslaggever TERDAM AZ'67-Feyenoord. Meer dan ooit zijn de spelers fle regerende landskampioen ervan doordrongen dat een over ling het uitzicht op prolongatie van de titel tot een reële zaak :t. De nederlagen tegen PSV, Roda JC en FC Twente zijn in amp van de Rotterdammers keihard aangekomen. De interne tochten naar het hoe en waarom van de langdurige inzinking ;n tot op heden weinig concreets opgeleverd. Enkele Feyen- ers schrijven de crisis toe aan het conflict tussen trainer Coerver en de beleidsgroep betaald voetbal, anderen daaren- zijn de mening toegedaan dat het om een normale terugval waar iedere ploeg in een slopend seizoen mee wordt gecon- eerd. evenwel nog niemand bij oord opgestaan die de werke- diagnose heeft gesteld. Ook Rijsbergen (23), weer volledig •ld van zijn veelbesproken •rknie-blessure, heeft er alle e mee onder woorden te bren- waar het bij Feyenoord aan 'Bij de ene club', zo stelt luurt zo'n inzinking een week :e, bij een andere vereniging het soms maanden. Het er allemaal maar van af wat loord zondag in Alkmaar doet. kan best zijn, dat de grote er plotseling weer is en dat en, zoals een maand terug, wij in het stadion zo gemak van FC Twenten wonnen, uit- dat Feyenoord de ware kam- is. Ik geloof wel dat als ,g wordt verloren de klap ver- ckelijk hard zal aankomen, kunnen we ook het kampioen- wel vergeten. Ik moet er niet talstaan hoe het dan verder Maar voorlopig wil ik niet een nederlaag denken. Het is lend hoe de laatste dagen de wedstrijd in Alkmaar wordt leefd. Aan inzet, zo geloof ik zeker, zal het ons niet eken. En dan nog een beetje KWAARDIG Rijsbergen ontkent ten stel- dat het aangekondigde ver van trainer Coerver van in- is geweest op de prestaties, samenwerking met hem is faans uitstekend en hij werkt even hard als vorig seizoen. ,-er is op het veld een uitste- e trainer. Daarbuiten komt hij, >ij ons, wat merkwaardig over. ïoudt niets verborgen en zegt midden in je gezicht. Het is i zo jammer dat hij met din- aankomt, die een half jaar en zijn gebeurd. Alles houdt ti zijn achterhoofd. En als het dan uitkomt spuit hij zijn ;k. We zijn er inmiddels wel gewend geraakt. Het bestuur elijk nog niet en dat heeft dan ei conflicten tot gevolg.' Vol- Wim Rijsbergen is dat de igrijkste reden dat Feyenoord •nd seizoen per sé een buiten- oefenmeester wil aantrek- Iemand die aande volgzame is. 'De spelers zouden graag Kohn van FC Twente willen en. Maar die neemt Feyenoord Kohn is ook zo'n type dat eigen gang wenst te gaan, hoe hij op dit vlak wellicht iets >matieker te werk gaat dan ver.' Rijsbergen is van oordeel een trainer bij Feyenoord best eigen mening over bepaalde n mag en moet ventileren ook ruisen die dan regelrecht tegen liding in. 'Maar je moet als het ip aankomt wel achter elkaar staan en niet tegenover el- En als er problemen zijn ten die binnenskamers worden evochten. Op het ogenblik is er sprake meer van een goede enwerking. Ik heb de indruk, Coerver in verband met zijn bod uit Indonesië nu snel een issing moet nemen.' Manager ir Brox stelt daar echter tegen - 'Op dit moment weten we nog wat Coerver wil. Hij heeft nog nooit gevraagd of hij ïtueel van zijn contractuele (lichtingen kan worden ontsla- gen. En dat hangt ook weer van een opvolger af. We hebben op dat punt nog weinig vorderingen ge maakt. Wat Coervers vervroegde af scheid verder betreft. Ik denk dat ook hij de resultaten wil afwachten van de komende wedstrijden. Mis schien komen we dan wel in een stroomversnelling terecht.' GROTE SLAG Maar terug naar Wim Rijsbergen, wiens contract evenals dat van Ressel, Schoenmaker, De Jong en Reitsma, aan het eind van het sei zoen afloopt. Rijsbergen komt er eerlijk voor uit dat hij een grote slag wil slaan. 'Ik heb onder de jongens eens gepeild wie het meest geschikt was om mijn zaken te behartigen. Cor Coster kwam una niem als de beste uit'de bus. Hij kijkt voor mij in het buitenland rond als Feyenoord mijn eisen niet wil inwilligen.' Rijsbergen zegt in dit verband de positie van manager Brox niet te benijden. 'De man heeft, als hij Iets snel moet beslis sen, te maken met zeven bestuurs leden, die eerst bij elkaar geroepen moeten worden. Ik vind dat één man dat zou moeten doen. De bui tenwereld heeft altijd gezegd dat Feyenoord een slecht aankoopbe leid heeft gevoerd. Naar mijn me ning komt dit door de verouderde structuur. Bij Ajax hebben ze daar in elk geval verandering in ge bracht. Hier zouden ze dat ook moeten doen.' Ernst Happel, de voorganger van Wiel Coerver, heeft bij Feyenoord altijd gepleit om de basissalarissen van de profs aan de bescheiden kant te. houden en hoge tot zeer hoge overwinningspremies in het vooruitzicht te stellen. Rijsbergen zegt een heel eind met die gedach ten te kunnen meegaan, mits het basissalaris maar redelijk is. 'Hoge Feyenoord traint. Rechts Wim Rosbergen met naast zich Willy Kreuz en links Joop van Daele. Van Daele werd gisteren door de tuchtconnnissie voor twee duels geschorst. premies stimuleren zonder twijfel een speler. Je weet dat je dan elke wedstrijd moet knokken. Nu wordt toch onwillekeurig gedacht: ik ver dien toch goed, waarom zou ik me inspannen. Ik zeg niet dat dit be wust gebeurt. Maar het is nu een maal in het leven zo dat als er wat te verdienen valt de mensen zich graag inspannen. Dat geldt net zo goed voor voetballers als voor men sen die een andere functie in de maatschappij bekleden.' VERLEDEN Mocht Feyenoord niet redden dan het dit zal het seizoen zonder twijfel een flinke streep door de rekening zijn van Wim Rijsbergen. En niet alleen voor hem alleen. Manager Guus Brox heeft al door laten schemeren dat de periode van exorbitante salarissen tot het ver leden behoort. Rijsbergen: 'Toch wil ik een goed contract. Ik ben jong, mijn knie is genezen en ik speel nog steeds in het Nederlands elftal. Ik hoop echt wat groots te bereiken. De tijd is er rijp voor. En wanneer ik met Feyenoord n iet- rond kom. zijn er nog genoeg ande re clubs.' RICHARD MATTHIJSE ASSEN Een wereldkampioenschap zonder Atje Keulen-Deelstra. Hetzelfde als een Tour de France zonder Eddy Merckx of een WK voetbal zonder Johan Cruijff? Het antwoord zou eigenlijk 'ja' moeten zijn. Maar het merkwaardige is dat er in Assen waar zater dag en zondag dertig dames uit dertien landen gaan proberen we reldkampioene schaatsenrijden te worden, over de Friezin nauwe lijks wordt gepraat. 'De koningin is dood, leve de koningin', daar komt het op. neer. De stelling dat Atje Keulen (36) nog iedereen er af zou rijden kan niet worden bewezen om de eenvoudige reden dat zij er niet bij is. JSANNE Lord Killanin heeft derdagavond in een persconfe- t-ie in Lausanne verklaard dat bestuur van het Internationaal mpisch Comité (IOC) ervan rtuigd is dat de Olympische Zo- spelen in 1976 in de vastgestel- periode in Montreal zullen wor- gehouden. president van het IOC legde e verklaring af nadat hij uitvoe- was ingelicht over de stand van en door Roger Rousseau, presi- van het organisatie-comité de Spelen, en Jean Drapeau, gemeester van Montreal. LINE A (EFE Freddy Maer- heeft donderdag de eerste ats in het klassement van de ode van Andalusië weer overge- nen van Domingo Perurena. ertens won de vijfde etappe in sprint van een groep van dertig iners en veroverde daarmee 30 onden tijdsvergoeding. In to- ltijd kwam hij daardoor gelijk Perurena, maar hij werd 'op iten' als eerste geplaatst. Roy luiten en Jan Raas, die met de ste groep eindigden, behielden topplaatsen in de algemene ïgschlkking. Over wie dan wel de opvolgster van de 'almachtige' Atje wordt is intus sen weinig zinnigs te zeggen. Als de Nederlandse kernploegtrainer Ge rard Maarse zegt dat de strijd vol komen open is heeft hij het gelijk moeiteloos aan zijn zijde. Een blik op de lijst van deelneemsters leert al dat voor de hoofdprijs ten min ste vijf gegadigden zijn: de Oost- duitse Karin Kessow, de Russinnen Stepanskaja en Sjelekova, de Ame1 rikaanse Sheila Young en de Poolse Erwina Rys. Van dit kwintet moet vermoedelijk WK-debutante Karin Kessow, een 21-jarige studente uit Oost-Berlijn het hoogst worden ASSEN Gerard Maarse heeft gisteren in Assen het beleid ten aanzien van de bereiding van het ijs aangevallen. De Nederlandse trainer, die woensdag met zijn gevolg de kernploeg voor de training naar Heerenveen was uitgewe ken. maar donderdag het ijs van de Drenthe-baan wel ln orde bevond: 'Voor de voorbereiding op eén wereldkampioen schap lag de baan er gewoon te slecht bij. Er zijn veel protesten geweest. Het ijs moet goed zijn.' IJsbaan-directeur oet heeft inmiddels de garantie gegeven dat het tijdens het weekeinde in elk geval aan het ijs en de makers ervan niet zal liggen als er ln Assen slecht wordt gereden. aangeslagen, heowel er een aantal punten in haar nadeel spreken. De Oostduitse trainer Joachim Franke: 'Van onze rijdsters heeft eigenlijk alleen Heike Lange een goede 500 meter. Maar we mogen hier maar met een deelneemster starten. Om dat Karin Kessow op de langere afstanden beter is en Heike Lange een trainingsachterstand heeft, hebben we Kessow gekozen'. Reser ve is de eveneens niet uit te vlak ken Monika Sernicek, die er op grote wedstrijden echter de onge lukkige gewoonte op na houdt on deruit te gaan. De Russinen komen met de num mers een, twee en vier van de wereldranglijst aller tijden, Tatjana Averina, Tatjana Sjelekova en Ga- lina Stepanskaja, aangevuld met debutante Loedmilla Ankoedimova. Coach Boris Stenin: 'Ze zijn alle maal in topvorm'. Een vastberaden mededeling, die lijnrecht staat te genover de conclusie van Gerd Maarse. die de Russinen tijdens een aantal wedstrijden heeft geob serveerd. De Nederlandse trainer: 'Ze maken op mij geen fitte indruk. Na wat ik van Averina op het sprintkampioenschap in Gothen burg heb gezien, ben ik voor hen niet bang meer'. Het zal voorts eens te meer interes sant zijn om te zien wat Sheila Young in het all-round kampioen schap presteert. De pittige Ameri kaanse heeft zich na het behalen van het wereldkampioenschap sprint deze week in Hamar op As sen voorbereid en arriveerde pas donderdagavond in Nederland. Op basis van haar uitnemende werk op de 500 en 1000 meter moet de 24- jarige studente uit Detroit in staat worden geacht hoog te eindigen, wat zij trouwens vorig jaar in Heerenveen al deed (vierde). Het zal in haar voordeel zijn als de omstandigheden zo goed blijven als zij gisteren waren. Niet uit het oog mag worden verlo ren Erwina Rys, een krachtige blondine, die gezien haar prestatie- reeks van 43.6-1.27.9 - 2.18.6 en 4.53.0 een serieuze gooi naar de titel gaat doen. In Gothenburg viel de Poolse echter op de 1000 meter tot twee keer toe lang niet mee. Van het Nederlandse kwartet Sippie Tighelaar, Haitske Pijlman, Soph e Westenbroek en Annie Borckink is eerst genoemde zonder tijfel de grootste kanshebster op een aan trekkelijke klassering. ZEIST (ANP) De tijdelijke sta king van de wedstrijd Eindhoven- Amersfoort kost Amersfoort aan boetes bijna 2000 gulden. De tucht- commissie van de KNVB besliste dat aanvoerder D. Teunissen een boete van 150 gulden zal moeten betalen en dat hij een jaar geen aanvoerder mag zijn. De andere spelers van Amersfoort kregen een boete van 100 gulden de man. Trainer Nico v. Miltenburg werd met 750 gulden beboet. 250 gulden daar van is voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Van Milten burg is bovendien tot 1 april 1975 het recht ontzegd als trainer-coach op te treden bij wedstrijden van het A-elftal. DEN HAAG (ANP) De tucht- commissie van de KNVB heeft Feyenoorder Joop van Daele voor twee wedstrijden geschorst en hem een boete van 200 gulden opgelegd. Van Daele had zondag in de wed strijd Feyemoord-Haarlem een waarschuwing van scheidsrechter Keizer gekregen wegens het neer leggen van Peys. Het was de tweede strafzaak tegen Van Daele in dit jaar. De 6traffen in het betaalde voetbal van deze week zijn: Feyenoord: J. van Daele: twee wedstrijden en 200, W. Voots: een wedstrijd en 100, Heracles: P. C. Ker- Un: een wedstrijd en 150. J. Eshuis: een wedstrijd en ƒ75. H Looms: een wedstrijd. 1 voorwaardelijk en ƒ75. RO DA JC: S. legler: ƒ200. Vlaardingen: Plers' een wedstrijd en 100. G. H. van der Pijl: 100 en tot 1 april het recht ontzegd aanvoerder te zijn. Eindhoven: P. Claassen: een wedstrijd en 100. Spar ta: W. J. Meutstege: een wedstrijd en 150, Helmond Sport: P. Martens- een wedstrijd en een voorwaardelijk. Heeren veen: F. Zijlstra: een wedstrijd en een voorwaardelijk, Utrecht: W. Mulder: een wedstrijd. Van Maurik (Utrecht en De Jonge (De Graafschap) behoorden tot de acht spe lers wier waarschuwing werd gehonoreerd met een boeking. De strafzaken tegen R. Spelbos (AZ'67), J. Havermans (Willem II) en J. Heezen (Vitesse) zullen nog mondeling worden behandeld. Rapport over accommodatie en marketing ZEIST De werkgroep accom modatie en marketing betaald voetbal heeft een rapport uitge bracht dat zaterdag in het KNVB-sportcentrum in Zeist in discussie zal worden gebracht. Als algemene conclusie komt hierin naar voren dat al die beleidsbeslissingen die de wed strijden aantrekkelijker maken de hoogste prioriteit verdienen. Een tweede plaats in de priori teit dient er te zijn voor de maatregelen die de sfeerbeleving bevorderen, met name de ver sterking van de clubbinding. Voorts wordt de aandacht ge vraagd voor verbetering van ac commodaties en voorzieningen. ENQUETE In het najaar van 1973 machtig de de algemene vergadering van de profsectie het bestuur een landelijk onderzoek in te stellen naar de redenen van het terug lopen van de toeschouwersaan tallen bij de wedstrijden van die sectie. Socmar BV (Rotterdam), dat eerder een vooronderzoek verrichtte, heeft in de maanden maart en april van vorig jaar deze uitgebreidere enquête ge houden. Aan het licht kwam onder meer dat mannen uit relatief jonge gezinnen minder vaak naar wed strijden gaan kijken. Ook werd vastgesteld dat 63 procent van de 'trouwe' bezoekers uit de la gere welstandgroepen komt. Van de totale Nederlandse bevolking behoort vijftig procent tot deze groep. Een groot aantal adviezen werd gegeven. Een aanmerkelijk aan tal daarvan werd overigens al geruime tijd in de kring van het betaalde voetbal onderkend. LANGS DE LIJN Zo wordt aanbevolen bij de NOS te blijven aandringen op een vergoeding voor het radiopro gramma van zondagmiddag 'Langs de lijn'. Ook de aanbeve ling ervoor te zorgen dat de bezoekers overdekt zitten en liefst op tribunes die verwarmd worden stamt uit de tijd dat Jos Coler nog voorzitter van het be taalde voetbal was. Hetzelfde geldt voor de stelling dat het gehele gezin bij het betaalde voetbal moet worden betrokken. Er zouden recreatiemogelijkhe den in de buurt van de stadions moeten komen waar vrouwen en kinderen zich kunnen verpozen. Aanbevolen wordt evenals in het buitenland in diverse landen het geval is een sociëteit op te richten in het centrum waar iedereen toegang heeft tegen een lage vergoeding. De enquête wijst uit dat de meerderheid de zondagmiddag het geschikte tijdstip vindt om de wedstrijden te spelen. Gead viseerd wordt de interesse voor de thuiswedstrijden te vergroten door de uitspelende club te laten delen in de verkoop van kaarten aan zijn supporters. Daartoe zouden bij thuiswedstrijden lo ketten moeten zijn geopend waar toegangsbiljetten verkrijg baar zijn voor de eerstvolgende uitwedstrijd. Tevens zou een verkoop- en reisorganisatie moe ten worden ontwikkeld. PERIODETITELS De werkgroep is voor handha ving van de periodekampioen schappen en vraagt de kwali teitsgelijkheid op een zo hoog mogelijk niveau binnen een divi sie te bevorderen. De klanten binding zou kunnen worden be vorderd door invoering van ge- zinskaarten en kaarten voor echtparen, alsmede door zo laag mogelijke prijzen voor seizoen kaarten voor de goedkoopste rangen. Wars is de werkgroep van resul taat-voetbal en hard spel. Een beroep moet worden gedaan op de goklust van de toeschouwers, die zouden moeten kunnen ra den wie het beslissende doelpunt scoort en in welke seconde bij voorbeeld de eerste treffer valt. Ook verlotingen op het nummer van het programma zijn daartoe een mogelijkheid. Centraal staat in het rapport dat de bezoeker het verblijf in een stadion als aangenaam aan vaardt, daartoe zouden de ver kooppunten van consumpties moeten worden uitgebreid en zou het publiek voor de wed strijd creatief bezig moeten wor den gehouden. Dit laatste is mo gelijk door community-singing, voorwedstrijden en majorettes. Ook zou de man op de tribune beter op de hoogte moeten wor den gehouden over het scorever loop bij andere wedstrijden. PARKEREN Een groot probleem waarvoor de bezoeker van wedstrijden zich veelal ziet geplaatst is het par keren van zijn auto in de omge ving van het stadion. In het rapport wordt opgemerkt dat per auto gemiddeld 2,5 bezoeker wordt aangevoerd en dat daarom het streven naar voldoende par keergelegenheid in de directe omgeving een hoge prioriteit heeft. De mogelijkheid wordt aangegeven "ln samenwerking met het openbaar vervoer het de toeschouwers gemakkelijker te maken het speelveld te bereiken. Dat zou onder meer kunnen, door busverbindingen tot voor de poorten van het stadion. Dat publiciteit een voorwaarde is voor goed gevulde tribunes wees de enquête eveneeps uit. Slechts 34 procent van de bezoekers die altijd komen kent het competi tieprogramma. De overgrote meerderheid heeft zijn informa tie over komende wedstrijd ver kregen via de publiciteitsmedia. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag zich formeel akkoord verklaard met de samenstelling van het Nederlandse ijshockeyteam dat op l1 maart voor het toernooi om het wereldkampi oenschap in de b-groep vertrekt naar Sapporo in Japan. De kamer deed het door een wetsontwerp aan te nemen met de naturalisatieaan- vraag- van de vroegere Tsjechen Jiri Anton, Jiri Bulecjik, Vaclav Tuma en Mirek Vosako. Het viertal krijgt Nederlandse paspoorten. An ton en Bulecjik zijn geselecteerd voor de nationale ploeg, Vosatko is reserve. De naturalisatie is gewoon lijk een langlopende en tamelijk langdradige procedure, die dit keer versneld is ingepast in het pro gramma van de Kamer. Daardoor kan de Nederlandse ploeg in zijn sterkste samenstelling spelen in Ja pan. ATLETIEK De Haagse atlete Anne ke de Lange, veelvoudig kampioene op de 800 en 1500 meter stopt met atle tiek TENNIS Twee partijen op één dag zijn iets teveel geweest voor Betty Stöve. Bij het toernooi in Detroit won zij eerst met 7-5, 6-3 van do Amerikaanse Kathy Kuy-kendall. Daarna verloor zij echter met 7-6, 3-6, 1-6 van de Frangaise Frangolse Duit. Betty bracht de 'tiebreak' van de eerste set met 5-2 op haar naam. VOETBAL Ook de overgespeelde wedstrijd tussen Leicester City en Arsenal voor het toernooi om de En gelse FA-Cup eindigde onbeslist. Bel de ploegen scoorden in een wedstrijd die werd verlengd eenmaal: John Radford voor Arsenal en Alan Blrche- nall voor Leicester. Maandag komen de belde ploegen opnieuw tegen el kaar uit om uit te maken welke formatie overgaat naar de kwartfina les. VOETBAL Werder Bremen heeft voor 10.000 toeschouwers de vierde ronde bereikt van het toernooi om de Westdultse voetbalbeker. De ploeg uit Bremen won in Augsburg de overge speelde wedstrijd voor de derde ronde tegen FC Augsburg met 21. Bij rust leidde Augsburg met 10 door een treffer van Jörg. Pas zes minuten voor tijd maakte Görts met een kop bal gelijk. Twee minuten later zorgde Bracht met een afstandschot ervoor dat Werder Bremen de achtste finale bereikte. De Russische coach Boris Stenin geeft op het kunstijs van Assen het tempo aan voor de achter hem rijdende Ljoedmilla Ankoe dimova. Afwezig is de Canadese Sylvia Bur- ka, die enkele weken geleden door de Nederlandse coahc van de Cana dese kernploeg Jorrit Jorritsma naar huis werd gestuurd, omdat zij een slechte sfeer in de ploeg zou veroorzaken. Jorritsma: 'Zij was kanshebster geweest'. Met de West- duitse Monika Holzner-Pflug hoeft voorts geen rekening te worden ge houden. omdat zij nu eenmaal geen' 3000 meter kan rijden, terwijl een mogelijke out-sider als de Zweedse Silvia Filipson een tijdje uit de running is geweest wegens een blessure. Drie dagen praten in Monaco ADVERTENTIE BRUSSEL (UPI) Het toene mende geweld in de voetbal sport en eventuele maatregelen, die daar tegen kunnen worden genomen, zijn de voornaamste agenda-punten van de 'ronde tafelconferentie', die van 1 tot 3 april a.s. in Monaco wordt ge houden. Eén van de voorstellen behelst de invoering van een tien minuten durende uitslui ting voor overtredingen, die net niet ernstig genoeg zijn om iemand voorgoed uit het veld te sturen, maar te ernstig om af te doen met het tonen van de gele kaart. Bij de ronde-tafel-conferentie zijn betrokken officials van de interna tionale en europese voetbalfedera ties (FIFA en UEFA), club-officials, vertegenwoordigers van spelers, scheldsrechtes en Journalisten. De toeneming van agressief ge drag zowel bij spelers als toe schouwers bezorgt veel voetbal- officials hoofdbrekens. Reeds in september 1973 verklaarde UEFA- voorzitter Artemio Franchi tijdens een scheidsrechtersbijeenkomst: 'Soms lijkt het er wel op of er een golf van razernij door onze sport raast'. Voetbal-autoriteiten hebben de scheidsrechters opgedragen streng op te treden, vooral tijdens de laat ste wedstrijden om de wereldbeker in West-Duitsland. Maar alle waar schuwingen, gele kaarten, schorsin gen en verboden om op eigen ter rein te spelen -en spijt, schijnt de situatie niet te verbeteren. In pers artikelen en bij officiële vergade ringen is de vraag herhaaldelijk ge steld: gaat de escalatie van het geweld verder? Zal het op de duur de sport vermóórden? Is de nood zaak aanwezig van meer stringente maatregelen? Hoe kunnen spelers, maarook het publiek zodanig wor den opgevoed, dat agressief gedrag achterwege blijft? Voetbal-autoriteiten hopen dat het debat in Monaco over de 'bedrei gingen van de voetbalsport en de maatregelen om die te beteugelen', een antwoord op enkele van die vragen zal geven. De gevaren, die de voetbalsport bedreigen, beperken z.ch niet alleen tot direct waar neembare feiten als grof spel en agressie, daartoe behoort ook het arsenaal van gemene trucjes, dat sommige spelers aanwenden op het- moment dat de scheidsrechter de andere kant opkijkt, openlijk wan gedrag op het veld, provocatie en bedreigingen van de scheidsrechter. Wat het voetbal eveneens schade doet, is het systeem, dat bekend is geworden als 'anti-sport', de kunst van het spelbevriezen, de weigering om aan te vallen, het blijven ver dedigen met het hele elftal, ook als er ruimte voor aanval zou zijn. De opvoedkundige kant van het probleem staat hoog op de lijst van mogelijke remedies. Maar waar het mogelijk zou moeten zijn om club- officials, trainers, scheidsrechters en spelers een beter begrip van hun taak bij te brengen, lijkt de opvoeding van de toeschouwers massa een moeilijker probleem. De problemen van de scheidsrech ters, de druk waaraan zij bloot staan, de hulp waarop zij moeten kunnen rekenen: al deze zaken zul len eveneens ter sprake komen; evenals mogelijke wijzigingen ln de spelregels en maatregelen, die op geweldpleging zouden moeten vol gen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13