Binnenscheepvaart in ernstige moeilijkheden Genoeglijk avondje met Sunshine Boys Boerenorganisaties erg teleurgesteld over nieuwe landbouwprijzen Voor buitenlanders in Nederlands vliegtuig geen uitkering fonds tijdelijkhonderdu/aardepunten op de grote vooiraadpot Faillissement dreigt voor rederijen tankvaart Geen harde actie, wel voorstellen 'Ontwikkelings samenwerking nog Met MAVO geen voorbereidend jaar HBO meer Van der Stoel door Egypte uitgenodigd 'Misbruik van korter werken uitgesloten' Echtpaar levenloos aangetroffen in schuur TROUW/KWARTET DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De binnenscheepvaart verkeert in ernstige moeilijkheden. Het Koninklijk Verbond van Ondernemers schetste gisteren (de dag voor de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer) het volgende sombere beeld: De kleinere rederijnen in de tank- vaart dreigen failliet te gaan. Het oliegebruik is teruggelopen en daarmee het vervoer. Er zijn al een zestal tankers opgelegd, anderen va ren maar met de halve capaciteit. De particuliere binnenvaart heeft de grootste moeite zijn verouderde vloot te vervangen en uit te brei den. Zand- en grintschippers moeten dag en nacht varen om zich van een redelijk inkomen te verzekeren. De particuliere sleepvaart dreigt zijn scherpe positie op de Rijn te verliezen. Vooral de positie van de kleinere rederijen in de tankvaart is uiterst zwak geworden. De rederijen be schikken over een moderne vloot Van een verslaggever DEN HAAG De drie centrale landbouworganisaties zijn erg te leurgesteld over de nieuwe landbouwprijzen, die de EG-minister- raad vorige week heeft vastgesteld. De organisaties menen dat met de nieuwe landbouwprijzen, de kosten stijging van de afgelopen twee jaar wel wordt gedekt, maar de inko mensachterstand die de landbouw al had is er niet mee weggenomen. In de komende weken, zo is giste ren op een druk bezochte vergade ring van de drie centrale landbou worganisaties besloten, zal het landbouwschap bestuderen wat er moet gebeuren om het gat te dich ten. Op 12 maart wil het schap minister Van der Stee voorstellen doen. Harde acties werden van de kant van de centrale landbouworganisa ties niet aangekondigd. Worden de voorstellen die ze over enige weken gaan doen, niet aanvaard, dan zul len ze bezien wat er moet gebeu ren. De organisaties hebben al een 'werkgroep bijzondere activiteiten'. In Zeeland is eerder deze week van de kant van de daar werkende ge westelijke landbouworganisaties de verwachting uitgesproken dat men de komende zomer nog harde acties zou moeten gaan voeren. De Zeeuwse afvaardigingen waren nü echter wel met de besluiten van de organisaties akkoord gegaan, zei drs. Zijlstra. Voor deze bijzondere vergadering waren alle voorzitters en bestuursleden van de gewestelij ke organisaties uitgenodigd en de opkomst was er groot. Als aanvullende maatregelen in EEG-verband denken de centrale landbouworganisaties onder meer aan een tussentijdse prijsverhoging. Nationaal denkt men aan verlich ting voor de boeren via de fiscale politiek, onder meer via de BTW. Zorgvuldigheid De voorzitter van het samenwer kingsorgaan, drs. R. Zijlstra, erken- cfponfi de dat de achterban in de provin- ÖICCUÖ LCötpvoi; cies nu al grote pressie uitoefent wat het voorbereiden van acties betreft. De besturen der organisa ties willen echter grote zorgvuldig heid betrachten. Zij zijn zich van hun verantwoordelij kheid bewust en willen ook onder de pressie die verantwoordelijkheid niet uit het oog verliezen. Het actieprogramma dat ze op het ogenblik hebben, aldus dr. Zijlstra, is het onderzoek naar mogelijkheden van inkomens verbetering dat men voor de ko mende twee weken nodig acht. DEN HAAG Ontwikkelingssa menwerking is nog steeds een rest- post, die zich teveel beperkt tot financiële en technische hulp en onvoldoende invloed heeft op het gehele nationale en buitenlandse beleid van het kabinet. Dit zeggen het Interkerkelijk Vredesberaad, de Novib. de katholieke vredesbewe ging Pax Christi en X min Y in een gezamenlijke verklaring naar aanleiding van de behandeling, vol gende week in de Tweede Kamer, van de begroting voor ontwikke- linssamenwerking van minister Pronk. De vier organisaties hebben vooral kritiek op de voorrang van natio nale of Europese belangen ten kos te van de derde wereld. Het over matig gebruik van schaarse grond stoffen en voedsel gaat door en de voorstellen om de handel van de arme landen meer kans te geven, blinken uit door vaagheid. De EG- compromissen dreigen te leiden tot een verwaterde ontwikkelingspoli tiek. De vier organisaties pleiten voor een snellere stijging van de begro ting van het departement van mi nister Pronk mede gezien de gun stige positie van Nederland vooral vanwege het aardgas. Grote waar dering hebben de vier organisaties voor het optreden van ministr Pronk in tal van internationalefo- van ongeveer zestig schepen, in grootte variërend van duizend tot vijfduizend ton. Zes schepen zijn inmiddels uit de vaart genomen, anderen varen met halve capaciteit. De reders becijferen het verlies op ongeveer duizend gulden per dag per schip. De positie van de grote tankreders, zoals Esso, Shell en Van Ommeren is naar verhouding iets gunstiger. Deze reders beschikken over iets meer financiële armslag. Het KVO meent echter dat ook zij moeilijk zitten en binnenkort onvermijdelijk saneringsmaatregelen zullen moe ten nemen. Alleen deze maatschap pijen kunnen bezwaarlijk bij de regering aankloppen. Het KVO hoopt dat de regering de kleinere rederijen wel zal kunnen helpen, bijvoorbeeld door de schepen te gaan gebruiken als oplegschepen. De binnenvaart in zijn algemeen heid is volgens het KVO vooral in moeilijkheden geraakt door het fi scale klimaat. In het buitenland hebben de schippers bijvoorbeeld een veel beter afschrijvingsregeling. DEN HAAG Staatssecretaris Klein van onderwijs wil het voor bereidend jaar Hoger Beroeps On derwijs per 1 augustus 1976 laten vervallen. Hij schrijft dit in een nota aan de Tweede Kamer. Dit jaar al zullen verschillende oplei dingen het voorbereidend jaar niet meer openstellen en zullen er be zemklassen gevormd worden om de mensen die zo'n jaar nu volgen, de kans te geven deze opleiding af te maken. Alleen aan de Hogere Zeevaart school blijft het voorbereidend jaar gehandhaafd ook na 1976. Het voorbereidend jaar werd ingesteld om mensen met een MAVO-diplo- ma een kans te geven naar het HBO door te stromen. Omdat slechts 42% van deze MAVO'ers na het voorbereidend jaar bevorderd werd tot het HBO, wordt het dit jaar nu afgeschaft. Mensen die het HBO willen volgen, zullen in het vervolg een HAVO-diploma of iets vergelijkbaars moeten bezitten. DEN HAAG Minister Van der Stoel zal waarschijnlijk begin mei, een bezoek aan Egypte brengen op uitnodiging van zijn ambtgenoot Fahmi. De uitnodiging betekent een duidelijke verbetering in de betrekkingen tussen Nederland en Egypte. Er was al eerder sprake van dat mr. Van der Stoel naar Egypte zou gaan. Dat bezoek werd toen door de Egyptenaren uitgesteld, omdat Ne derland zich in de Verenigde Naties in december 1974 teveel pró-Israël zou hebben opgesteld. Nederland stemde toen tegen het voorstel de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO als permanent waarnemer bij de VN toe te laten. Minister Fahmi heeft deze week in d e commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Egyptische parlement gezegd dat de betrekkingen met Nederland verbeterd zijn en dat hij daarom de uitnodiging aan mr. Van der Stoel heeft hernieuwd. Zoals meegedeeld zal minister Van der Stoel al eerder, van 22 tot 25 maart, een officieel bezoek brengen aan Saoedi Arabië. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De kans op misbruik van werktijdverkorting is vrijwel uitgesloten, zo zeggen de topambte naren van het directoraat-generaal van de arbeid, dat samen met het loonbureau het beleid inzake ver gunningen tot werktijdverkorting uitvoert. De directeur-generaal van de ar beid ir. M. H. Steenbergen en zijn plaatsvervanger mr. E. Tinga zeg gen dit in een vraaggesprek in 'De Werkgever', blad van het Neder- bond. Dit vraaggesprek vond plaats Kamerleden: Van Agt inconsequent naar aanleiding van de beschuldi- gingen, onder meer van de indus triebonden van het NKV en NVV, dat het bedrijfsleven misbruik zou maken van de werktijdverkortin gen. De heren Steenbergen en Tinga vinden het ook onjuist om van een 'modeverschijnsel' te spreken. Evenmin geloven zij dat het be drijfsleven vergunningan tot werk tijdverkorting zou aanvragen en gebruiken om pressie uit te oefenen op de cao-onderhandelingen met de vakbonden. Naar schatting zal het aantal in 1974 niet-gewerkte uren acht mil joen bedragen. Dat betekent dat het totaal-aantal uren in 1974 ondanks de olieboycot, die 2.2 mil joen niet gewerkte uren opleverde, beneden de vorige recessie-jaren zal blijven. Iri 1967 bedroeg het aantal niet-gewerkte uren 8,5 mil joen en 1958 17,5 miljoen. Ir. Steenbergen zegt ervan over tuigd te zijn. dat het bedrijfsleven het middel van werktijdverkorting goed hanteert. 'De toetsstenen, waaraan moet worden voldaan zijn hard, en ons onderzoek is zo diep gaand dat de kans op misbruik vrijwel is uitgesloten', aldus de heer Steenbergen. Van een verslaggever HARDENBERG De politie in Har- denberg heeft gisteravond in een schuur met kuikens achter hun wo ning de levenloze lichamen aange troffen van de 45-jarige fabrieksar beider G. de N. en zijn 30-jarige echtgenote A. M. de N.-S. De politie vermoedt dat de man in een vlaag van verstandsverbijstering eerst zijn vrouw van het leven heeft beroofd en vervolgens zichzelf met een mes in het hart gestoken heeft. Minister Van Agt (justitie) wil met dit wetsontwerp zijn solidariteit to nen met de slachtoffers van ernsi- ge geweldsmisdrijven. 'Dé taak van de staat eindigt niet bij de dader. Wij moeten ook aandacht hebben voor het slachtoffer', aldus de mi nister. Met de invoering van dit fonds kunnen slachtoffers van ern stige geweldsmisdrijven aanspraak maken op een uitkering voor gele den materiële of immateriële scha de, mits zij die zelf niet kunnen dragen. Het fonds geldt echter al leen voor Nederlanders en buiten landers in Nederland, en alleen voor Nederlanders aan boord van Nederlandse schepen of vliegtuigen, dus in het laatste geval niet voor buitenlanders. Dit was voor de Kamerleden Kosto (PvdA) en Wolff (CPN) een ono verkomelijk bezwaar tegen het wets ontwerp. £ij vinden het inconse quent om buitenlanders in Neder land wèl recht op een uitkering te geven en in een Nederlands vlieg tuig of op een Nederlands schip niet. Minister Van Agt zei hiertegen in dat er weinig of geen verband Manfred de Graaf (links) en Joan Remmels in hun stuk 'Sunshine boys'. Forum in financiële moeilijkheden GRONINGEN Wanneer niet op korte termijn fundamentele wijzi gingen in de bestaande situatie bij de stichting Operagezelschap Fo rum te Enschede zijn te verwach ten, zal dit gezelschap per 16 au gustus 1976 in liquidatie gaan. Met dat uitgangspunt hebben de subsi- diënten van Forum besloten hun best te doen bij hun thuisfront de toezeggingen voor de benodigde subsidies gedaan te krijgen. De provincie Groningen, een- van de subsidie-geefsters, was van me ning dat een voortduren van de subsidieverlening niet meer verant woord was, wanneer de' structurele verhogingen in de Forumbegroting op geen enkele wijze worden ge compenseerd door hetgeen het Fo rumgezelschap heeft te bieden. Het Forumbestuur heeft nu toege zegd voor 1 mei een nota over de mogelijkheden van het voortbe staan van de operavoorziening voor de regio te overleggen. -f In Prinsenhof, Delft, is van 22 februari tot 31 maart een tentoon stelling van Metalen Buigstoelen, 1925-1940, een overzicht van func tionalistische, nieuw zakelijke me rendeels Nederlandse ontwerpen, van Rietveld, Stam, Oud, Gispen e.a. De Alkmaarse Kunstvéreniging opent morgen in haar verenigings gebouw een grafisch atelier, waarin voor beeldende kunstenaars een et- spers, een litho-pers, een dqgelpers, een zeefdruktafel, een klein-offset- pers ter beschikking staan. Noordbrabants Museum te 's Hertogenbosch toont, tot i'6 maart schatten van de Gilden uit het Maasland, waarbij gilde-vesten, borstplaten, oude en moderne schilden. door BER HULSING ROTTERDAM In het Hofplein-theater hadden wij dinsdfaei gemoedelijk genoeglijk avondje met De Sunshine Boys. Ze r lang -geen boy's meer, maar knorrige oude afgedankte re mieken, jaren geleden met ruzie uit elkaar gegaan. Als zij graag .en. met weerzin, hun nummer nog eens mogen maken voor de televisie, zetten zij de ruzie voort, bij de voorbereiding, de re petities, en daarna, als de een er een hartaanval van heeft gekregen. Dat doen zij vermakelijk en nogal kinderachtig ook. Neil Simon, handig schrijver van vlotte blijspelen, heeft die, over vier scènes uitgebreide 'cross-talks' onderhoudend volgehouden en An nie M. G. Schmidt heeft het Ameri kaans. en, het typisch Amerikaanse, prettig bewerkt tot Nederlandse hu mor eri toestanden. Paul Steenber gen, die als De Humorist (van Os borne)'indertijd eenzelfde soort ar tiest neerzette, was uiteraard dé man voor de regie, met alle begrip Ven ervaring. Detwee oudjes, met hun trieste heden en glorieuze verleden zijn levensecht neergezet. Maar hun sketch, die nog eens weer zo ko misch had moeten zijn, werd dat niet. Doordat komische revue-sket- ches spelen een heel ander vak is dan blijspel-acteur zijn. De huise- lijke humor ging ze. beter af. Joan Remmelts maakt van de één een kostelijk onbeholpen rondscharre lend, geestig mopperend mannetje, dat1 voortdurend dwars wil liggen, en. het in de grond toch niet zo kwaad bedoeld. Lief maar lastig. Ton Lensink is de andere, die bij al zij.n verval nog krampachtig een waardig heer-zijn wil ophouden. Dat die twee niet veel verder, of liever dieper, komen dan hun op pervlakkig gekibbel ligt stuk. Neil Simon heeft aardige gegeven niet meer E dan vermakelijk zijn. Man|^ Graaf speelt een jonge imn die als neef van het ene trante oudje erg aardig en f is. Elly van Stekelenburg mer genoeg maar in één een verpleegster die Joan! melts met humor aanpakt. Bep van Delft zorgde voor e cor, een armoedige, grauwejn i onkamer achter een kleurigpee: gordijn en Harry Bannink i Sunshine Boys-tune die metjuw derwets aanslaat en hangen zij: Om) de afgang van de twee! te te droevig te maken gaf NeiR ze een plaatsje in een tehij1'8- bejaarde artiesten. Een tw tige happy-ending. Jazz in De Doeie ROTTERDAM De DoeleüJ wacht tien jazz-concerten: \[et£ Duke Ellington Orchestra],, door zijn zoon Mercer, op 23. ari. Trio John AbercrombleJ The Ohris Hinze Combination*, en Cedar Walton-Clifförd Quartet op 31 maart; Thef Swing College Band, op Thielemans Quartet op ijl Garner, 's nachts, op 26 dan nog in mei Chris 1 f Jazzband, op de negende, v Yamashita Trio uit Japan!, negentiende; en op 3 juni ij"[ ve Liebmans Look Out Farm Van onze parlementsredactie DEN HAAG Moeten buitenlanders aan boord van een Neder- lands vliegtuig of vaartuig wel of niet het recht krijgen op een uitkering uit het schadefonds voor geweldsmisdrijven? Dat was gisteren tijdens de afhandeling van het wetsontwerp tot het in stellen van een dergelijk fonds de grote vraag in de Tweede Ka mer. bestaat tussen een buitenlander die toevallig aan boord van een vlieg tuig reist waar de letters KLM op staan, én de Nederlandse staat. Om deze reden kon hij zich niet met het amendement dat door de ge noemde Kamerleden op dit punt was ingediend, verenigen. Wèl kon hij dat met het amende ment van de leden Van Schaik (KVP), Van Dam (ARP) en Schol ten (CHU) die de uitkering uit het fonds willen weigeren of verminde ren, als de geleden schade mede te wijten is aan het slachtoffer of zijn nabestaanden. Maximum Minister Van Agt ging akkoord met de vraag van de heer Van Schaik om de maximale uitkering voor im materiële schade niet op 5.000 maar op 10.000 gulden te stellen. Hier door is de maximum totale uitke ring nu 35.000 gulden geworden. Dinsdag wordt er over het wetsont werp gestemd, waarbij alleen nog de vraag is of het amendement van de heren Kosto en Wolff zal wor den aangenomen of niet. Moccona- lekker pittige korrelkoflie van Douwe Egberts

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8