airo zet Moskou hak; og niet naar Genève Ontwikkelingslanden nemen actieprogram aan oken en de macht van gezond verstand Ook Standard Oil stopt olieboringen bij Namibië Portugal 'st compensatie voor wapenverliezen van oktober 1973 sger in VS wil i;n miljoen gereis verdelgen Eisenpakket voor UNIDO-conferentie Kissinger bij Franse president 'Europeanen moeten buikriem gaan aanhalen' 1 psycholoog in de weer met zuiveringszout Wetenschap en tédmiek Elizabeth Bagaya zou toch nog leven Mevrouw Thatcher stuurt brieven aan Arabische leiders '/KWARTET DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 BUITENLAND IZALEM (AP, Reuter, UPI) Egypte voelt net zo weinig voor het op rorte termijn hervatten van de Geneefse Midden-Oostenconferentie als Dat kan worden opgemaakt uit de voorwaarden die Cairo aan een her big van het Geneefse overleg heeft verbonden. Dit is gisteren uit gezag- a inden bronnen bij de regering in Jeruzalem vernomen. inclusie werd ln Israël ge uit uitlatingen die de :he minister van buiten zaken Ismail Fachmy dins- ïd deed. Fachmy zei toen rpte niet naar Genève gaat cjr niet ook de Palestijnen in ■tfesend stadium zouden kun- 5|elnemen aan het overleg, j lij voegde er aan toe dat ook niet naar Genève zou l s niet eerst alle wapens, die van 1973 verlo gegaan, zijn vervangen, dfcmerking was duidelijk be- ijan het adres van Moskou, eïheeft herhaaldelijk en luid- Ueklaagd dat de Russen heb- a weigerd de Egyptische wa iezen uit de oorlog van 1973 glpenseren. waarnemers in Cairo zit neefse conferentie er voorlo- in en heeft Kissinger daar- i orlopig zijn zin en de tijd maart opnieuw in actie te voor een vredesregeling in J1 lied. issische regeringsdagblad de i schreef gisteren over ?'s rede dat daaruit bleek iro begreep dat de Sowjet- :n standvastig steunverlener Arabieren is. Het blad liet ''s opmerkingen orver wa- ïpensaties in ruil voor Cai- ht naar Geneve wijzelijk uit itenkolommen weg. De Sow- Öe heeft voortdurend onmid- hervatting van het overleg eve geëist. minister Gromiko's onder- iet Kissinger in Geneve deze Minister Sjimon Peres: gordel rondom Jeruzalem. week werd de Russische els afge zwakt tot een 'zeer spoedige' her vatting van het Geneefse overleg. Aangenomen wordt nu dat daarbij Egypte's weigering snel naar Genè ve te gaan een voorname rol heeft gespeeld. Inmiddels dreigen de betrekkingen tussen Egypte en Syrië, te verslech teren, vermoedelijk ook door de hiervoor genoemde opstelling van Cairo. Het in Beiroet verschijnende dagblad Al Moharrer schreef giste ren dat 'de koele betrekkingen tus sen Egypte en Syrië in de afgelo pen maanden, na de recente bezoe ken van Kissinger zijn overgegaan in een stille crisis'. De krant zegt dat de Syriërs 'boos waren toen zij beseften dat Egypte van plan was een gedeeltelijke Is raëlische terugtekking in de Sinaï te aanvaarden in ruil voor politieke concessies, op de een of andere manier, van Israël'. Een diplomaat in Beiroet had opge merkt: 'De Syriërs zijn bang dat men hen in de kou heeft laten staan. Kissinger heeft hen nage noeg niets beloofd tijdens zijn re cente bezoek, maar Damascus heeft wel een hoop te horen gekregen over de kansen van een Israëlische terugtrekking in de Sinaï'. Het Beiroetse weekblad As Sajjad, dat op goede voet staat met Syrië, had vorige week al gewaarschuwd dat als uit de stap-voor-stap diplo matie van Kissinger 'evenwel mocht blijken dat die aanpak tot bedoeling heeft de Arabieren te verdelen' dat die methode dan fluks verworpen zou worden. De militaire correspondent van het Amerikaanse dagblad The New York Times heeft gisteren gemeld dat uit Franse en Britse bronnen is vernomen dat Egypte al zes van de modernste MIG-23 straaljagers uit de Sowjet-Unie heeft gekregen. Zij zouden de eerste zijn van een to taal van 48. Zij volgden na eerdere leveranties van 45 MIG-23's aan Syrië en 40 aan Irak. CIA-zegslie- den zouden hebben laten weten dat moderne Russische vliegtuigen, zo als nu aa*i Cairo worden geleverd, naar verwachting het luchtmachte- venwicht in het Midden-Oosten zullen verstoren. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heben be vestigd dat Egypte per schip 'onge veer zes' MIG-23 vliegtuigen heeft ontvangen. Peres De Israëlische* minister van defen sie Sjimon Peres heeft verklaard dat Libië een aantal uit de Sowjet-Unie ontvangen vliegtuigen heeft door geleverd aan Egypte. Ook SAM-ra- ketten en tanks waren uit Libië naar Egypte gestuurd. Minister Peres heeft voorts meege deeld dat de stad Jeruzalem om ringd zal gaan worden door een hele gordel van industriële vesti gingen en ondernemingen, waaron der een vliegtuigfabriek. Gezaghebbende functionarissen in Jeruzalem hebben gisteren ontkend iets te weten van een mogelijk te sluiten defensieverdrag tussen de VS en Israël. Daarmee zou een Israëlische aftocht uit de Sinaï ver gemakkelijkt kunnen worden. Be richten over zo'n verdrag waren in Amerikaanse kranten verschenen van correspondenten die met Kis singer waren meegereisd naar het Midden-Oosten. Uit bronnen bij de Israëlische regering is vernomen dat Israël dergelijke voorstellen van de VS niet zonder meer zouden verwerpen. De conferentie van ministersvan de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft in Addis Abe ba een krachtige pro-Arabische re solutie aangenomen. Daarin wordt aangedrongen op het isoleren van Israël omdat dit land als enige, aldus de OAE-ministers, verant woordelijk is voor het uitblijven van vorderingen in het zoeken naar een overeenkomst in het Midden- Oosten. De Palestijnse bevrijdings organisaties zullen materiële steun van de Afrikaanse landen gaan krijgen. Dat is voor het eerst. SHINGTON (Reuter) Amerikaanse leger is van ongeveer tien miljoen ige merels te verdelgen, merels houden zich op in ajbuurt van militaire vesti- ren in Fort Campbell in tucky en een munitiede in Milan in Tennessee, leger wil de merels doden 1 r er op een koude, regen- l it ige avond met helicop- een chemisch middel te verspreiden. Dit moet beschermende laag op 't inpak oplossen, waardoor dieren doodvriezen. Amerikaanse vereniging r de rechten van het dier andere milieubeschermen- organisaties hadden pro- aangetekend, maar hun oep is door een hof van tèl van de hand gewezen, enige kans die de merels hebben is dat het huidige hte weer aanhoudt tot art, wanneer ze naar hun irdelijke nestgebieden eken. De centrale doelstelling is een eco nomische groei van acht procent per jaar en een aandeel van 25 procent in de wereldproductie van industriële goederen tegen het ein de van deze eeuw. Momenteel ne men de landen van de derde wereld ongeveer zeven procent van het wereldtotaal voor hun rekening. Het actieprogramma zal aan de or de worden gesteld tijdens een ver gadering van de UNIDO (de orga nisatie van de Verenigde Naties voor industriële ontwikkeling), die van 12 tot 24 maart in de Peruaan se hoofdstad Lima wordt gehouden. In het actieprogramma zijn voor de diverse delen van de wereld reeds streefcijfers vastgesteld. Zo moet het aandeel van Latijns-Amerika in de komende 25 jaar worden uitge breid van thans 3,4 procent tot minimaal 13,5 procent van de .we reldproductie in het jaar 2000. De ontwikkelingslanden in Azië en het gebied van de Stille Oceaan zou moeten worden gebracht op 10 pro cent van het wereldtotaal (momen teel 2,6 procent). De Afrikaanse landen, die nu minder dan 0,5 pro cent voor hun rekening nemen, moeten hun aandeel zien groeien tot ongeveer 1,5 procent. Zelfs als deze doelstellingen gerealiseerd zul len worden, dan nog zal de gemid delde inwoner van de rijke landen nog ongeveer 15 keer zo veel kun nen consumeren dan de gemiddelde inwoner van een derde wereld land. In Algiers werd niet verwacht dat de rijke westerse landen op alle eisen zullen ingaan. Vooral de eis op het recht van de arme landen om buitenlandse ondernemingen te nationaliseren en grondstoffenkar- tels te vormen zal op hevig verzet stuiten. Weliswaar hebben de olielanden die in Algiers aan de besprekingen hebben deelgenomen steun en gel den toegezegd, maar eveneens te verstaan gegeven dat ze van het Westen een evengrote bijdrage ver wachten. Het programma betekent wel een grotere druk aan de arme landen om'een nieuwe internationale eco nomische orde' tot stand te bren gen. In de eisen wordt er meer dan voorheen de nadruk gelegd op zelf hulp, vooral van landen in de derde wereld die door hun olie meer in komsten hebben gekregen. Het actieprogramma verlangt ver der 'dan de UNIDO van een klein bureau van de VN, dat tot nu toe een nogal slaperige aangelegenheid was, met weinig mogelijkheden, wordt omgezet in een gespeciali seerd actief lichaam met eigen le den en een eigen begroting. De UNIDO moet in staat gesteld wor den groot opgezette plannen uit te voeren, aldus de verklaring die aan het slot van de vierdaagse bijeen komst inAlgiérs werd aangenomen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger en zijn vrouw Nancy zijn weer terug in Amerika. Gisteren heeft Kissinger zijn tiendaagse rondreis afgesloten in Parijs, waar hij met de Franse president Giscard d'Es- taing heeft gesproken aan het ontbijt. Het gesprek ging over de plannen een conferentie te beleg gen van olieproducenten, oliecon sumenten en arme landen. Frank rijk heeft daartoe het initiatief genomen. De VS hebben bij monde van Kissinger geëist dat de oliegebrui- kende industrielanden eerst zelf een conferentie moeten houden om tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Dat zou kunnen als het Internationale Energiebureau (IAE) op 6 en 7 maart bijeenkomt. Maar Parijs is daar geen lid van omdat deze club van industrielanden door Amerikanen wordt gedomineerd en Frankrijk zegt te vrezen dat dit bureau tot een heilloze con frontatie met olieleveranciers bij draagt. Op de vraag of de VS zullen deelnemen aan de voorbereidende fase van de door Frankrijk ge wenste drie-partijenconferentie zei Kissinger 'dat in die richting goede vorderingen zijn geboekt'. Hij had 'in een hartelijke sfeer' met Giscard overlegd 'in de geest van Martinique' (waar Giscard onlangs Ford ontmoette) wat be tekent 'samenwerking, openhar tigheid en vriendschap'. Op de foto links Kisinger aan de ont bijttafel met Giscard (rechts ALGIERS (Reuter, UPI, ANP) De 104 ontwikkelingslanden die vier dagen in de Algerijnse hoofd stad Algiers hebben vergaderd om een gezamenlijk standpunt te formuleren over de vraag hoe ze een groter aandeel kunnen verwerven in de wereldeconomie, hebben een actieprogramma aanvaard be staande uit een mengsel van zelfhulp, steun van de olielanden en bijstand van de westerse geïndus trialiseerde landen. I STRAATSBURG (Reuter) De periode van onbeperkte welvaart in de Europese Gemeenschap is voor goed voorbij. De EG-landen moeten rekenen op een taai jaar, waarbij 'vasthoudendheid, goede zenuwen en moed, om de bevolking te zeg gen waar het op staat', nodig zullen zijn. Dit heeft Wilhelm Haferkamp, lid van de Europese Commissie voor economische zaken gisteren in Straatsburg verklaard. Haferkamp zei dat de EG-bevolkin- gen bereid zullen moeten zijn of fers te brengen en zich aan te passen aan nieuwe situaties en dat in de toekomst de particuliere con sumpties zullen achterblijven op hetgeen de landen in totaal produ ceren. De Westduitse minister van- buitenlandse zaken Hans-Dietricb Genscher heeft in een rede tot industriëlen in Bonn verklaard dat als de Britten in juni zouden be sluiten de EG te verlaten dit 'ver woestende gevolgen' voor Europa zou heben. Genscher zei dat West- Duitsland alles zal doen om de Britten tot een keuze voor de EG te bewegen. De Franse minister van buiten landse zaken Jean Sauvagnargues heeft in Parijs meegedeeld dat de Britse eisen tot nieuwe toetredings voorwaarden inzake de EG hoog op de agenda zullen staan op de nieu we EG-top die op 10 en 11 maart in Dublin zal worden gehouden. Diplomatieke zegslieden in Brussel hebben meegedeeld dat premier Gaston Thorn van Luxemurg door de EG in september kandidaat ge steld zal worden voor het voorzit terschap van de Algemene Vergade ring van de VN van 1975. Het personeel van het Europeese parlement heeft met een staking gedreigd als hun reis- en verblijfs kostenvergoeding niet met meer dan tien procent omhoog gaat. In het Europees Parlement is thans een hard gevecht aan de gang over het parlementsvoorzitterschap. Dat werd twee jaar lang bekleed door Cees Berkhouwer. Maar volgens de regels moet er nu een opvolger komen. NEW YORK (Reuter, AFP) De oliemaatschappij Standard Oil in Californië heeft op aandringen van de Verenigde Naties en een groep Amerikaanse kerken besloten het zoeken naar olie voor de kust van Namibië (Zuidwest-Afrika) te staken. Standard Oil geeft als reden voor het besluit op dat de maatschappij meer geld wil investeren in andere activiteiten, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bedrijven heeft afgeraden in Nami bië te investeren en dat er duidelij ke tekenen zijn dat Zuid-Afrika de controle over Nambië zal verliezen. Standard Oil is dj vijfde maat schappij die het zoeken naar olie in Namibië staakt. De Amerikaanse kerken hebben hiertoe bij de olie maatschappijen aangedrongen om dat deze voor de boringen alleen een verdrag hebben met de rege ring van Zuid-Afrika die het land, volgens de Verenigde Naties, on wettig bezet. De kerken menen dat de bodenschatten van Namibië pas geëxploiteerd mogen worden als met een vrije en onafhankelijke regering van dat land een overeen komst is gesloten. De Amerikaanse onderneming ITT (Internationale telefoon- en tele- graafmaatschappij) zal de activitei ten in Zuid-Afrika kritische gaan bezien. Dit op verzoek van de Presbyteriaanse kerk van de VS. Deze had bekend gemaakt op de kommende aandeelhoudersvergade ring een motie te zullen indienen, waarin de bezorgdheid werd uitge sproken over de steun van ITT aan de apartheidspolitiek van Zuid-Af rika. De raad van ministers van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid (O- AE) heeft op zijn bijeenkomst in Addis Abeba een 'nieuwe strategie 'aangenomen op grond waarvan de OAE prioriteit zal geven aan de strijd voor de zelfstandigheid van Rhodesië en Namibië. Verder werd besloten dat de strijd tegen het apartheidstelsel op ieder niveau moet worden versterkt. De OAE verkiest vreedzame middelen, maar zal de gewapende strijd niet uit de weg als dit de enige mogelijkheid is de doeleinden te verwezenlijken. De niet-blanke Zuidafrikaanse stu dentenorganisatie (SASO), die te gen de apartheidspolitiek is, is op de Bantoe universiteit in Turfloop, ïgeveer iedereen is het er over eens dat roken ongezond is, en dus zou het eigenlijk helemaal geen eem meer moeten zijn. We houden er gewoon allemaal mee op, en dat scheelt zo en zo veel (anker en zo en zo veel hartinfarcten, en nog wat andere vervelende dingen. i uitsluitend de omstandigheid 'e er nu juist niet of nauwe- ophouden, die maakt dat Is probleem interessant blijft. :lssant voor psychologen en chtingsdienst, die dit ziek- '1 ide gedrag kennelijk niet met jke verhalen kunnen laten iden. Interessant voor e *eid, die ook dit jaar in dit 11 weer meer dan een miljard riQ tabaksaccijns int, en daar- 1 ook wat geeft aan dokter mia voor zijn anti-rookacties. ssant ook voor hele horden schappelijke onderzoekers, die en blijven uitzoeken waarom ,(en roken, en hoe en waarom i ar nu ziek van worden. Met de ere bedoeling om ze óf alsnog |ften ophouden, óf om ze een it te kunnen aanbieden waar j, ieder geval minder ziek van O. i Ut punt ls het werk van de kaanse professor Stanley toter boeiend (gerapporteerd t New Scientist, vol. 65, pag. Teneerste omdat hij de beide )are taktieken min of meer Ineert hij is psycholoog, zijn verhaal is hoofdzakelijk isch. Ten tweede omdat hij mooie demonstratie geeft van ie met gewoon gezond verstand bereiken het combineren van kennis die al beschikbaar was of voor het grijpen lag, om daaruit nieuwe Inzichten te ontwikkelen. Om te beginnen deelde Schachter kennissen, studenten en andere vrijwilligers in twee groepen ln: zware rokers (meer dan twintig si garetten per dag) en lichte (min der dan tien per dag). Deze mensen schakelden op zijn verzoek een dag of wat over op speciaal uitgezochte sigaretten, die vrij veel of juist erg weinig nicotine bevatten. Voor de lichte rokers had dat geen noemenswaardige gevolgen. Moeilijk Maar de zware rokers die het met lichte sigaretten moesten doen, kregen het knap moeilijk. Zij gin gen aanzienlijk meer roken, hoewel ze het helemaal geen fijne sigaret ten vonden. Nogal wat werden zo prikkelbaar dat ze zich in hun om geving haast onmogelijk maakten. Tot zover weinig nieuws, alleen een elegant experiment dat bekende zaken bevestigt. Roken, en met na me het niet kunnen ophouden met roken, heeft onder andere te ma ken met afhankelijkheid van nico tine. (Verslaving heette dat vroe ger toen nog niet zo duidelijk was dat zoiets geen pure karakterzwakte was maar in belangrijke mate een biochemisch verschijnsel). Het lichaam raakt 'ingesteld' op een bepaalde hoeveelheid nicotine, er is tot op zekere hoogte steeds meer nicotine nodig om hetzelfde effect te bereiken, en bij staken of verminderen van de toediening tre den onthoudingsverschijnselen op. Het zijn de bekende kenmerken van alle drugs die tot afhankelijk heid kunnen leiden, van alcohol tot heroïne en alles wat daar tussen zit. Van nicotine is bekend dat het boosheid en agressie vermindert. De resultaten van Schachters eerste experiment zijn dus helemaal te duiden: de zware rokers met hun nicotine-afhankelijkheid kwamen letterlijk niet aan hun trekken met de lichte sigaretten. Ze probeerden aan hun gewone dosis te komen, door dan maar meer van die siga retten te roken. Ook dat lukte niet, met als gevolg onthoudingsver schijnselen. Aanleg? Een op zich belangrijke nevencon clusie is. dat de lichte rokers in het geheel niet reageerden. Zij lijden kennelijk niet aan nicotine-afhan kelijkheid. Dat is dus iets waar ie al of niet aanleg voor kunt hebben. door drs. Rokjoppema Een aangrijpingspunt voor nader onderzoek. Schachter ging intussen door op de rol van nicotine die hij bij de zware rokers zo duidelijk had ont dekt. Wat gebeurt er met nicotine nadat het in het lichaam is opge nomen? Na wat omzwervingen wordt het uiteindelijk via de nieren in de urine uitgescheiden. Dit ls het moment om het gezonde verstand in stelling te brengen. Wie op dit terrein ook maar eniger mate thuis ls, kan op zijn vingers natellen dat de snelheid waarmee nicotine zo uit de bloedsomloop worden verwijderd, zal afhangen van de zuurgraad van de urine. Wanneer we nu aannemen dat een zware roker zonder daar bij na te denken probeert om een be paalde hoeveelheid nicotine in zijn lichaam te handhaven, betekent dat, dat de zuurgraad van de urine invloed moet hebben op het aantal gerookte sigaretten. Dit nu, bleek het geval te zijn. Wanneer Schachter bij zijn vrijwil ligers met verdund zoutzuur, of een forse dosis vitamine C zorgde voor zuurdere urine, gingen zij meer roken. Dit leidde de Amerikaanse psycholoog tot nieuwe heldere in- Winst? zichten. Het was bekend dat rokers onder geestelijke Spanning zijn gaan roken, en eveneens in .gezel lige situaties. vervelende en schadelijke bijwer kingen. Wel is het de vraag of de zuurgraad van de urine ook zonder zulke bijwerkingen zou kunnen worden beïnvloed. Spanning Daar zijn ingewikkelde verklarin gen voor bedacht, maar Schachter kon het effect met succes onder brengen in zijn biochemische ver haal. Zijn studenten die in werk groepen een lezing moesten hou den, scheidden aanmerkelijk zuur dere urine af dan hun collega's die alleen hoefden te luisteren. En ook op feestjes bleken proefpersonen urine met sterk verhoogde zuur graad te vormen. De klap op de vuurpijl was een psychologische test die vrijwilligers onder zware druk zette en zwaar aan het roken. Toediening van een paar gram natriumbicarbo naat (dat onder andere de zuur graad van de urine vermindert) bleek het aantal gerookte sigaret ten te beperken tot het voor de proefpersoon normale niveau. Dit opent een aantal boeiende mo gelijkheden. Daartoe behoort niet het geregeld gebruik van natrium bicarbonaat door rokers. Dat heeft Dat zou natuurlijk nog maar ge deeltelijke winst betekenen. Het effect van de hele procedure is namelijk dat dezelfde hoeveelheid nicotine in het lichaam circuleert, alleen betrokken uit minder siga retten. Die nicotine wordt in hoofd zaak aangekeken op het bevor deren van hart- en vaatziekten, en op dat punt zou er dus weinig verbeteren. Maar minder sigaretten betekent wel: minder teer, minder stikstof oxiden en andere agressieve gas sen. En die worden verantwoordelijk gesteld voor longkanker en bron- chitisachtlge klachten. En minder koolmonoxide, dat toch ook iets met de hart- en vaatziekten te maken lijkt te hebben. Als je trouwens consequent door denkt, gaat het probleem er nog weer anders uitzien. Het moet mo gelijk zijn om iemand op een an dere manier dan vla een sigaret de hoeveelheid nicotine toe te dienen waar hij kennelijk niet buiten kan. Zo ver ging Schachter overigens niet. Het zou ook vrij onafzienbare medisch-ethlsche problemen op roepen. Natal, verboden. Dit heeft de be stuursraad van universiteit meege- oktober vorig jar) tot steun aan de SASO werden na demonstraties (in oktober vorig jaar) tot steun aande bevrijdingsbeweging in Mozambique (Frelimo) gearresteerd ingevolge de wet op de terreur. KAMPALA (Reuter) -- Elizabeth Bagaya, de voormalige Oegandese minister van buitenlandse zaken die door president Amin is ontsla gen omdat sexuele omgang zou hebben gehad met een blanke op het vliegveld van Parijs, is in Keni- a, zo meldt radio-Oeganda. Ze heeft met president Amin getelefoneerd om hem te condoleren met het overlijden van zijn vader, vorige maand, zo werd gezegd. Elizabeth Bagaya stond na haar ontslag enkele weken onder huisar rest. Er gingen onbevestigde ge ruchten dat ze niet meer in leven zou zijn. LONDEN (Reuter) Mevrouw Margaret Thatcher, de nieuwe leid ster van de Britse Conservatieve partij is bezig met het versturen van persoonlijke boodschappen aan koning Hoessein van Jordanië, pre sident Hafez Assad van Syrië, presi dent Sadat van Egypte en aan ko ning Feisal van Saoedi-Arabië. Dit maakt deel uit van een poging de goede betrekkingen van de Tories met de Arabieren te vernieuwen en tevens voor mevrouw Thatcher een eerste poging buitenlandse politieke ervaring te krijgen, die zij nog mist. Lord Carrington, die Tory- lelder ln het Hogerhuis is gewor den, zal in de komende tijd op reis gaan naar het Midden-Oosten. Mevrouw Thatcher heeft deze week haar schaduw-kabinet samenge steld. De verrassendste benoeming was die van Reginald Maudling tot woordvoerder van buitenlandse za ken, Maudling was destijds onder Heath minister van binnenlandse zaken. Hij trad af nadat zijn naam was genoemd bij een financieel schandaal, waarvan hij inmiddels weer gezuiverd zou zijn. William Whitelaw is plaatsvervangend par tijleider geworden. Sir Keith Joseph heeft de leiding van algemeen par tij beleid enonderzoek. Financiën kreeg sir Geoffrey Howe; binnen landse zaken Ian Gilmour; defensie George Younger en Noord-Ierland Airey Neave. Vervolg van pagina 1 politieke ontwikkeling die van Por tugal een 'zogenaamde volksdemo cratie' zou maken. Dat ls, aldus Soares, dan de beste manier om 'dé reactie in Portugal Ln de kaart te spelen en de voorwaarden te schep pen voor een extreem-rechtse coup zoals in Chili'. Een dergelijke hou ding brengt Portugal ernstig ln ge vaar en een burgeroorlog zou dan niet uitgesloten zijn. aldus Soares. Soares zei vóór institutionalisering van de Beweging van de Strijd krachten te zijn ln een of andere vorm. Maar de socialisten zijn geen voorstander van een vertegenoor- diging van de strijdkrachten in een grondwetgevende vergadering als dat buiten de stembus om zou gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7