Nieuw Waldeck volbouwen met 2500 woningen Bezuidenhout-west wordt 'n omvangrijk woongebied Parkzicht-bezwaren terzijde geschoven Leids college heeft twee ton verspeeld Flat werkt afbraak van wijk in de hant Den Haag herstelt dit jaar 750 oude woningen Relatief hoge woingdichtheid Voor 22,5 miljoen gulden: Ontvangst tv wordt verbeterd in Den Haag Protest stichting tegen vertraging bij bouw centrum Toch salaris voor 75 ontslagenen Geen opvolger van ds. H.J. van Heerden Door het niet voldoen aan voorwaarden van minister fsi Raadslid tot college: NABEZ0RGING VAN DE KRAN Doelstellingennota voor geïsoleerde Haagse wijk: Bewoners: 'Koningin, kom kijken naar onze slechte huizen' TROUW/KWARTET DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De toekomstige wijk Nieuw Waldeck in westelijk Den Haag krijgt ongeveer 2500 woningen, waarvan 1000 in één en 1500 woningen in twee tot vijf bouwlagen. De ontwerpvoor schriften voor het plan zijn gereed en ook de eerste schetsteke- ningen zijn klaar om binnenkort uitgebreid in gemeentelijke raadscommissies besproken te worden. Het plan Nieuw Waldeck ligt tussen de Laan van Meerdervoort aan de noordkant, de Groen van Prinste- rerlaan aan de oostkant en de Ou de Haagweg aan de zuidzijde. Op aandrang van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening hebben de plannenmakers twee jaar geleden voldaan aan de voorwaarde dat de woningen in Nieuw Waldeck zullen dienen voor de directe doorstroming van vooral jonge gezinnen uit de saneringsge- bieden. Zonder die tegemoetkoming aan de wensen van de minister zou Den Haag de gevraagde subsidie van 25 miljoen gulden op de ex ploitatie van het plan niet gekre gen hebben. jonge gezinnen aantrekken. Want 'een voortgaande sterke verminde ring van het percentage jongere inwoners en met name ook van jonge inwoners met een enigszins uitgebreide opleiding kan de vitali teit van de stedelijke samenleving slechts schaden', aldus de algemene toelichting tot de begroting voor dit jaar. Inpassen Verbetering Den Haag verwacht een wezenlijke verbetering van de woonsituatie in de stad wanneer de wijken Kraa- yenstein, Houtwijk en Nieuw Wal deck gereed zijn. Aan de 'versluier de woningnood' kan dan ook een einde zijn gekomen. Enerzijds die nen deze wijken voor de doorstro ming van Hagenaars die te weinig huur betalen ten opzichte van hun inkomen en anderzijds moet de wo ningbouw in die nieuwe wijken Het belangrijkste streven bij het opstellen van de plannen voor Nieuw Waldeck is het inpassen in de bestaande stedelijke structuren. De wijk moet gericht zijn op het in ontwikkeling zijnde centrum van Loosduinen en op het in aanleg zijnde Houtwijk. De architecten die aan de plannen werken willen in Nieuw Waldeck alles verenigen dat de veranderde stedebouwkundige inzichten de laatste jaren hebben voortgebracht. Tot op zekere hoogte hebben ze daarvoor de gelegenheid, maar op één belangrijk gebied niet: 2500 woningen betekent 60 woningen per hectare grondopper- vlakte maar daarin zijn ook alle wijkvoorzieningen begrepen, zodat de uiteindelijke woningdidhtheid per hectare behoorlijk hoog wordt. Nagenoeg alle tuindersbedrjjven in het gebied van Nieuw Waldeck zijn verdwenen. Binnen afzienba re tijd begint Den Haag met de bouw van de eerste van de 2500 woningen. Op de achtergrond de flats nabij de Mozartlaan. Den Haag wil een stadswijk maken waarin men zich thuis voelt. Om die situatie te bereiken zal de wijk per buurt aan één boüwer worden uitgegeven, zodat een voldoende grote verscheidenheid in de typen woningen ontstaat en iedere buurt een eigen karakter krijgt. Een an dere manier om de eentonigheid uit te bannen is het telkens anders aankleden van de kopkant van een rij woningen, want aan de rij zelf kan weinig worden gesleuteld. Nieuw Waldeck krijgt drie lagere- en kleuterscholen, een vrijetijds centrum, waarin ook sociale en me dische voorzieningen een plaats zullen hebben, een RK-verzorgings- tehuis voor bejaarden en een ge zinsvervangend tehuis voor jong volwassen meervoudig gehandicap ten. Op welke wijze het openbaar vervoer geregeld zal worden is nog in discussie, maar zeker is dat een tramlijn op de Oude Haagweg wordt aangelegd en dat de bestaan de tramlijn over de Laan van Meerdervoort wordt doorgetrokken. Geen winkels In de wijk zijn geen winkels gep- DEN HAAG Den Haag heeft dit jaar voor de verbetering en mo dernisering van gemeentelijke vooroorlogse woningwetwoningen een bedrag nodig van 22,5 miljoen gulden. De gemeente wil daar mee 750 woningen renoveren. DEN HAAG Alleen de aanleg van een Centrale Antenne In richting (kabel-televisie) kan de slechte ontvangst van televi sie-programma's in Den Haag tegengaan. Om deze reden vraagt het college van B. en W. aan de gemeenteraad een be- dragWan 100.000, waarmee de ze CAI aangelegd kan worden. Niel alleen zal de ontvangst beter worden, maar ook zullen er meer mogelijkheden komen om het aan tal programma's uit te breiden. Bij een belangrijk deel van de bevol king bestaat de wens om meer bui tenlandse zenders te ontvangen, al dus B. en W. Enige tijd geleden is in Den Haag een commissie ingesteld, die heeft onderzocht of de kwaliteit van t.v.- beelden te verbeteren is en het aantal programma's uitgebreid kan worden. Het onderzoek is nog niet geheel afgerond, maar bekend is al, dat alleen de CAI de ontvangst verbeteren kan. Het college van B. en W. stelt de raad voor naast de inwendige wo ningverbetering ook aandacht te besteden aan het uiterlijk van de woningen en aan de woonomge ving. Dit heeft betrekking op het herstellen van daken, gevels en balkons, aan het ophogen van tui nen en aan het vernieuwen van schuren en van erfafscheidingen. Den Haag heeft voor die werk zaamheden nog eens een bedrag van twee miljoen gulden nodig. Per 1 oktober van het vorig jaar waren 2276 woningen gereed en was de verbetering van 293 voor oorlogse woningwetwoningen in uitvoering. Voor het herstel van al deze woningen heeft de gemeente in totaal bijna 50 miljoen gulden uitgegeven. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor akkoord te gaan met de garantie van rente en aflossing van een lening ter grootte van ruim 2,5 miljoen gulden, die de stichting Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden te Am sterdam nodig heeft voor de bouw van 33 bejaardenwoningen en tien woningen voor alleenstaanden aan de Sumatrastraat- en de Curacao- straat. De woningen zullen worden gebouwd in twee blokken van twee bouwlagen met elk drie woningen, twee blokken van twee bouwlagen met elk vier woningen en een blok van drie bouwlagen die elk vijf woningen bevatten. De beginhuren voor de woningen komen, inclusief de stookkosten, voor de bejaarden op 420 gulden en voor de alleen staanden op 460 gulden. Voorzieningencentra voor Lichame lijk Gehandicapten vindt het vol strekt onaanvaardbaar dat de bouw van het centrum voor zwaar licha melijk gehandicapten in de Zoeter- meerse wijk Buytenwegh de Leyens, nog niet kan beginnen door be4- moeienissen van interdepartemen tale zijde. Het bestuur schrijft dit aan minister Gruijters. Het projekt ligt al geruime tijd aanbestedingsklaar. Naar schatting zijn er 480 gegadigden voor het centrum. Het betreft hier 112 aangepaste wo ningen; een centraal gebouw met tal van voorzieningen en parkeer plaatsen. DEN HAAG De 75 personeelsle den van het Haagse ingenieursbu reau John Brown Constructors heb ben gisteravond de garantie gekre gen, dat de salarisseri over de maand februari nog zullen worden uitbetaald. Het faillisement van dit bedrijf was begin deze week aange vraagd. Het personeel is er deze week ach ter gekomen, dat de Haagse vesti ging geen volle dochteronderne ming is van het Engelse bureau John Brown. Een der leden van de raad van bestuur is gisteren uit Engeland naar Den Haag gekomen, waar hij weigerde de vestiging bin nen te gaan. Volgens het personeel, dat woens dag overwogen heeft tot bedrijfsbe zetting over te gaan, zijn in januari nog mensen aangenomen. Gistera vond deelde de Bond van Middel baar en Hoger Personeel mee, dat de directie ieder gesprek heeft ge weigerd. Mogelijk tunnels onder Lozerlaan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie stadsontwikkeling van de ge meente Den Haag Leeft de be zwaren van de werkgroep Park zicht tegen de voorgenomen bouw van flats terzijde gescho ven. De meerderheid van de commissie was van mening dat het met groen nog rijk gezegen de Parkzicht heel goed voor een deel met 266 woningen bebouwd kan worden. De raadsleden waren in dit opzicht gevoelig voor de opvattingen van de wethouder van stadsontwikke ling, W. Nuij, dat 'tegen de vlucht van jongeren uit Den Haag een dam moet worden opgeworpen'. Het plan Parkzicht voorziet in de bouw van woningen die zo aantrekkelijk zijn dat jongeren uit de sanerings- gebieden trekken in plaats van uit Den Haag. 'Want' jonge mensen verlaten in groten getale de stad. We krijgen hoe langer hoe meer te maken met een onderbezetting: scholen moeten sluiten en in het verenigingsleven overheersen de oudere Hagenaars. We moeten deze ontwikkeling een halt toeroepen', aldus wethouder Nuij. Overtrokken Hij noemde de bezwaren van de werkgroep Parkzicht 'zeer, zeer overtrokken. Met dit plan kunnen we de nood lenigen van slecht be huisde mensen in de oude wijken'. Wethouder Nuij noemde Parkzicht 'een bevoorrechte wijk in stedelijk West-Nederland'. Bovendien zijn er buiten een open gebied als Park zicht weinig of geen 'gaten' in Den Haag waar een redelijk aantal wo ningen gebouwd kan worden. 'De totale bevolkingsdichtheid van Den Haag zou best wat kunnen dalen, maar we moeten ons dan toch rea liseren dat er in de oudere wijken nog een veel te grote bevolkings dichtheid is'. De commissie stadsontwikkeling had begrip voor het bezwaar van de werkgroep Parkzicht dat de Lozer laan een te groot obstakel voor overstekers betekent. De afdeling stadsontwikkeling zal bekijken in welke vorm (stoplichten of tun nels) veilige overgangen zijn te maken. Hét bestemmingsplan Park zicht kwam veilig door de commis sie, met alleen de stemmen vari PPR en DS'70 tegen. SCHEVENINGEN De vacature bij de Herv. Gemeente te Scheven- ingen na het emeritaat van ds. H. J. van Heerden zal niet vervuld worden. De centrale kerkeraad be sloot het aantal predikantsplaatsen terug te brengen van 7 naar 6. De gemeente zal dan ook in zes wijk- gemeenten worden ingedeeld. Tot opvolger van ds. Van Heerden als voorzitter van de Centrale Ker keraad is benoemd ds. Jac. de Vries. Tot scriba ouderling J. v. d. Bos. Ds. Van Heerden neemt zondag 27 hpril afscheid van de gemeente. LEIDEN De gemeente Leiden heeft mogelijk een bedrag vai na twee ton verspeeld door geen aandacht te schenken aan steriele voorwaarden bij het herstel van de kademuren va Stille Rijn. Bovendien dreigt Leiden nog eens bijna een half joen gulden mis te lopen. Het Leidse raadslid voor de fractie PPR/PSP/D'66, Laurens Beijen, heeft deze veronderstellingen geuit in een elftal vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Hij concludeert dat in het verleden ernstige fouten zijn gemaakt, waar door de gemeente grote schade lijdt, zowel financieel als wat het stadsgezicht betreft. Beijen verwijst in zijn vragen naar een brief van de minister van cul tuur, recr.eatie en maatschappelijk werk (CRM) van 30 juni 1971, waarin deze zich bereid verklaarde voor 35.procent te subsidiëren in de kosten van het herstel van de walmuren van de Stille Rijn. Wan neer Leiden de werkzaamheden zou hebben uitgevoerd zoals was voor geschreven, dan had de gemeente ook nog eens een subsidie van 30 procent uit een verfijningsregeling en vijf procent van de provincie kunnen krijgen. re vormen zou hebben aan men. Leiden herstelde de evenwel zo, dat van het 3.10 brede water maar 1.75 meter bleef. In zijn vragen aan het Leidshi meentebestuur zegt het raads willen weten of het financiël peet van de restauratie ooit ii college, in de gemeenteraad raadscommissies ter sprake bracht. VL CO] I Ig 5tn< incl L<n Verstoring' land, maar als ze er zouden moeten komen dan is er plaats voor bij het vrijetijdscentrum en de scholen. Voor een aantal tuinderswoningen is er geen ruimte in Nieuw Wal- i deck. De voorbereidende werkzaam heden hebben er al een aantal doen sneuvelen. De plannenmakers willen wel zoveel mogelijk andere bebouwing handhaven. Ook het la ge dijkje dat door het gebied loopt blijft er. In allerlei bochten zal het zich door Nieuw Waldeck wringen, hier naar een trapveldje leiden en daar vlak langs een vijver lopen. Voor de volledigheid vraagt Beijen het college of de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft laten blijken dat de versmalling van het Stille Rijnwater een ernstige ver storing van het historische stads beeld zou betekenen. Men zou al leen akkoord gaan met de restaura tie wanneer de (onvermijdelijke) versmalling van. het water geringe- Geen overleg Beijen informeert bij het ook naar het overleg dat mei numnetenzorg heeft plaatsi over de uitvoering van pro. als het herstel van de kaden van de Oude Vest en het burg en van de werkzaamhedi en aan de Pauwbrug en de brug. Het raadslid vermoedt geen overleg is geweest, redeneert hij, hoe is dan te vi ren dat de minister van CR] zijn brief van 29 maart 1974 en W. van Leiden liet weten overwoog geen subsidie te omdat er geen of nauwelijks overleg had plaatsgevonden. Intussen is de kans groot da voor de laatste herstelactiviff geen subsidies worden verl wat Leiden opnieuw zou kom staan op een schadepost, bijna een half miljoen gulden. ;he zak nd rpte tsser :eln >j üj het 5kl£ wei DEN HAAG Door het bouwen van een vele verdiepingen iet flat in het gebied van het zogenaamde Vergeten Dorp word* een onaanvaardbare manier de afbraak van deze buurt in de 1 gewerkt. Het Haagse PPR-raadslid J. Ver- duyn Lunel constateert dit in vra gen aan het college van B. en W. over mogelijke plannen in het om streden gebied een negen etage hoog gebouw met 100 dure koop flats te laten verschijnen. In een onlangs1 gepubliceerde nota hebben de bewoners van het gebied tussen de Rijswijkseweg, de Trekweg en de Goudriaankade als hun mening kenbaar gemaakt dat de gemeente een grondig renovatiebeleid moet nastreven. Volgens het PPR-raads lid wordt door nieuwe hoogbouw aan het' Vergeten Dorp ernstige schade toegebracht aan het woon- en leefmilieu. leven, op zijn best gezegd noodzakelijk kwaad is'. De raa.. den M. Burgers, B. .Glastra en Baas vragen dit omdat zij horen dat het college met hen^f mening is 'dat zogenaamd fees vertoon rond dit apparaat splaatst is'. Waarom heeft het lege de minister yan defensie vraagd de voormalige Delftse toe voortaan in Den Haag te plaatsvinden. En heeft1 het co zo willen de vrouwen tenslotte ten, de eventuele voordelen va bi gemeente afgewogen tegen dep, zwareri die bij vele burgers de Taptoe leven. Spiegelpaleis 'De buurti is al eerder zonder enige inspraak geconfronteerd' met het zogenaamde Spiegelpaleis, een gla sachtig bouwwerk voor de PTT na bij het spoorviaduct over de Rijs wijkseweg. In dit verband merkt de PPR-er in zijn vragen aan het col lege op, dat burgemeester en we thouders uitdrukkelijk moeten toe zeggen dat de betrokken buurt op geen enkele wijze mag dienen als parkeergelegenheid 'voor dergelijke kantoren'. Ook wenst Verduyn Lu- nel van het college de toezegging, dat de Rijswijkseweg niet zal wor den verbreed. Taptoe Drie PvdA-vrouwen uit de Haagse raad vragen burgemeester en we thouders of zij vinden, dat 'het in stand houden van een militair ap paraat, dat onontkoombaar is ge richt op vernietiging van menselijk ge Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt d krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519, b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 071-3144; Buiten deze plaatsen kunt u zich in .verbinding stellen met de agent. tig< -r ti DEN HAAG Bezuidenhout-west, het stadsdeel tussen de spoorlijn Den Haag-Utrecht, het P Bernhardviaduct, de Utrechtse Baan en het Schenk-viaduct, kan het beste aangewezen worden 1 -r i 1 ::i_ J1KAn r, Cflfl i VI frAVO l-|Q0r(r070f Vim woongebied. In het noordelijk deel van dit gebied zouden 500 a worden. 1 woningen neergezet kun De Wijkraad voor Bezuidenhout- West heeft koningin Juliana ge vraagd te komen kijken naar 'de deplorabele toestand waarin onze wijk verkeert'. Op 24 februari zal de koningin het nieuwe Paleis van Justitie officieel openen, maar de wijkraad vindt, dat de bewoners van Bezuidenhout West meer recht heben op een bezoek van de vor stin. 'Ons aandeel in dit gebouw, in de vorm van ongemakken en onge rief, is niet te verwaarlozen', zo schrijft de wijkraad. 'Het zal u niet bekend zijn, dat wij in Bezuiden- ho -t-West nog met een goede dui zend mensen wonen, terwijl hier enkele jaren geleden ongevee tienduizend bewoners waren. Als gevolg van het kunstmatig verlagen van de grondwaterstand (met het oog op de Utrechtse Baan en ande re bouwwerken) moesten de laatste twee jaar nog 500 woningen extra ontruimd worden. Veel huizen waarin wij thans wonen, vertonen gebreken', aldus de brief. 'Mocht u onverhoopt niet in staat zijn onze woonbuurt te bezoeken, dan zouden wij u willen verzoeken het Justitie- gébouw niet te openen, omdat deze gebeurtenis voor onze wijk geens zins een feest zou zijn'. Dit blijkt uit de Doelstellingennota Bezuidenhout-West, opgesteld door de gemeentelijke dienst stadsont wikkeling in samenwerking met het Wijkberaad Bezuidenhout-West en de Woningbouwvereniging VZOS. De nota moet volgens burgemeester en wethouders gezien worden als een discussiestuk. B. en W. hebben ten aanzien van de nota nog geen standpunt bepaald, maar plaatsen in een brief aan de gemeenteraad al een aantal kanttekeningen bij het rapport. Wil de gemeenteraad Bezuiden hout-West inderdaad bestemmen als woongebied, dan zal zij terdage rekening moeten .houden met het bijzondere karakter van deze wijk, aldus B. en W. Het gebied ligt weliswaar dicht bij de binnenstad, maar is door 'barrières' als het Prins Bernhardviaduct en het Schenkviaduct een nogal geïsoleerd stadsdeel. De bestaande bebouwing verkeert voor een deel in slechte staat en zal gesloopt moeten wor den. Zo'n 400 woningen in het zuidelijk deel van Bezuidenhout- West kunnen volgens B. en W. blijven staan, omdat zij nog bruik- rest van het gebied voor woning bouw bestemd zou worden. In het voorlopig commentaar op de doel stellingennota zeggen B. en W. dat de bijzondefe ligging van Bezuiden hout-West een aantrekkelijk voor deel voor de wijk meebrengt, na melijk de afwezigheid van door gaand verkeer. De opstellers van de nota menen, dat de nieuwbouw veel huisvesting moet gaan bieden aan gezinnen met kinderen, die elders in de bin nenstad niet of nauwelijks aan woonruimte kunnen komen. Be zuidenhout-West dient volgens de nota een woongebied te zijn 'voor een gemeleerde bevolking uit lagere inkomensgroepen'. De huren van de nieuwe huizen zullen evenwel aan zienlijk hoger zijn dan de huurprij zen van de bestaande woningen. Overigens zal met het opknappen van een groep bruikbare bestaande woningen zeker 60.000 per huis gemoeid zijn. De nota ziet voetgangersverbindin gen met omringende gebieden als 'dé bestaansvoorwaarde voor een woonwijk Bezuidenhout-West'. Vooralsnog ontbreken goede ver bouwplan moet worden opgenoime Ais1andere voorzieningen in stadsdeel noemt de nota een kl^j sporthal, een dienstencentrum Chl nex ontmoetingsruimte, een silcjÈ zaal en een ruimte, waar o.m. jongerensociëteit kan komen, buurt, die momenteel zeer wdei^ groen- en speelvoorzieningen h zou ook speelstraten en een gr<Q gebied (in de op te heffen Sch straat) moeten krijgen. B. en W. zijn van mening dat. beter is om van •Bezuidenhout-ijf^ een woongebied te maken, dan gelijkheden te bieden voor v ging van kantoren en bedrij ff Met nadruk wijst het college^ echter op, dat een zeer gei' plan voor nieuwbouw en tal voorzieningen op tafel moet koi als de bestemming 'woongebied' geven wordt aan Bezuidenliflt West. Verwacht wordt, :difr 'ie in. baar zijn. Het is volgens het college bindingen, zo wordt geconstateerd, onvermijdelijk dat deze huizen ook Het is volgens de nota goed denk- tegen de grond moeten als niet de baar, dat een basisschool in het ka; dat de rij kso hied ruime subsidies zal verst L J ken voor de woningbouw. Na ^e' gesprek hierover tussen de gem< te Den Haag en het ministerie ruimtelijke ordening en volksh vesting zal de doelstellingennot: de betrokken raadscommissies handeld worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6