'Muziekonderwijs wordt voor velen onbetaalbaar' Van Gorkum: 't zit erin dat PPR uit de regering stapt immentaar bn afwachten Ouders uiten vandaag ongerustheid op het Binnenhof: isultatiebureaus 1C nu gebruikt bij oject hartziekten het weer Meest droog weerrapporten Sneeuwberichten gewone koueen dure ziekte verbetering bronovobeeld rein '..'KWARTET DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 5 icester 'R-Tweede Kamerlid Van Gor- ïeeft het kabinet-Den Uyl op gezet Tenminste dat probeert in een vraaggesprek met het ld 'De Groene Amsterdammer' week te schermen met het in houden congres van de PPR. kabinet niet vóór die tijd (met wetsvoorstellen tot verdere ratisering van de onderneming, dat congres straks niet anders lan de verhouding van de PPR kabinet herzien. Dat betekent: ippen de PPR-minister op; is er gemorreld aan de %lagen van het kabinet - dus hele kabinet de PPR-be- volgen, aldus samengevat van Van Gorkum. nieuw is het verhaal van Van zjjm in de Groene Amsterdammer T)ergelijke dreigende taal is ook dekoord op het november-congres leje PPR en de heer Van Gorkum h u nog eens een echo horen van ggjr toen gezegd is. motieven hij daarvoor heeft wij niet. Maar het verschijnsel )litieke schoten voor de boeg niet van vandaag of gisteren is kenners van ons allerjongste ïentair verleden niet onbekend wel eens politici zijn geweest. dergelijke schoten een zekere lebben verworven; in elk geval [oorbeeld ter navolging hebben ons vcrstaqdig ons niet al te laten opschrikken door Van geschiet. Het is ons bekend kabinet - reeds vóór dit schot gehoord - hard aan het werk \^net plannen voor de- verdere 4 pratisering in de ondeneraingen. ^ïien zal het nog zo geplooid ^Jp dat de heer Van Gorkum de voorstellen van het kabinet egroeten als resultaten van zijn feiingen; zoals er ook hanen -y^en te bestaan die menen dat de lypgaat omdat zij kraaien. Ij ij zo. Voorlopig is het beste nog J even af te wachten en ons niet N veel te laten verschrikken. Samkalden van Amster- |eeft gisteren in de gemeenteraad -^indruk gemaakt met zijn opsom- alle narigheid en zijn schets -/jle sfeer van intimidatie die er m de aanleg van de metro in is~ gegroeid. [erklaring die de burgemeester pondeling aflegde, was heel wat opgebouwd en van argumenten jen dan de zeer korte en nogal lieve (schriftelijke) verklaring, :t college minus wethouder luyn vrijdag had uitgestuurd, ook wie de verontrusting van de eester deelt, mag omwille van ijkheid er niet aan voorbij gaan i de verklaring van gisteren een kneepjes zaten die geen recht aan de tegenstanders van metro die daar blijk van geven, maar eweld afzien. irdt dan bijvoorbeeld toch maar een omhaal van woorden steld, dat zij zo niet materieel, >ch wel mentaal het gewelddadig tegen de sloop van een pand op ar lieuwmarkt-tracé (op 9 en 12 iber) hebben voorbereid, urgemeester toont zich in deze iring hoe knap ook naar de I gecomponeerd een slecht loloog. Er had toch minstens wel mond een erkenning kunnen dat desnoods achteraf ge- nsj— de directe aanleiding voor het :n van de verklaring van vrijdag ongelukkig is geweest, hoe be- Ihet gemoed ook was. 'erklaring verraadt onze emoties' ij. Voor die emoties kan men hebben, maar ons begrip mag de burgemeester en de wethou- toch geen vanzelfsprekendheid neer inkeer, iets minder agressi- misstaat niemand geen man 'en college. Een dergelijke hou- zou ook wel eens voorwaarde ;n zijn om verdere toespitsing e verhoudingen in Amsterdam te omen. leeft niets te maken met goed- ng van wat er allemaal is ge- Op dat punt verschillen wij niet ie burgemeester. HAAG Staatssecretaris Iks heeft toestemming gege- voor de inschakeling van nog consultatiebureaus voor de ^bestrijding bij het project dekten. De looptijd van het riment. waarbij reeds consulta- ireaus zijn betrokken, is boven- met drie jaar verlengd. Het ige systeem van TBC-bestrij- j zo schrijft staatssecretaois Iriks in een brief aan de Twee kamer, zal ln grote lijnen wor- gehandhaafd, zij het dat hét raat wordt ingekrompen. Uit- an wordt van een consultatie- au per half miljoen inwoners. "D'n bureau zullen een arts. een ïctsverpleegkundige en acht tot verpleegkundigen werken. Deze itfentratie zal. wat de verminde van de arbeidsplaatsen betreft, endeels elijk kunnen opgaan het natuurlijk personeelsver- Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De vaste Ka mercommissie voor CRM krijgt vandaag op het Haagse Binnen hof een bijzonder presentje aan geboden: een hoes van een con trabas, gevuld met bijna 22.000 strookjes papier. Op de strook jes staan handtekeningen, af komstig van ouders van mijziek- schoolleerlingen, die een lande lijke actie hebben gevoerd om te pleiten voor meer rijkssubsidie. Contrabas gevuld met handtekeningen Onder leiding van mevrouw Lin- schoten uit Amersfoort, die het ini tiatief tot de actie heeft genomen zal een delegatie van ouders van middag trachten uit te leggen, dat het muziekonderwijs of> weg is een voor velen onbetaalbare, dus elitai re zaak te worden. Daarom hebben de ouders zich geschaard achter een al lange tijd bestaande wens van onder meer de Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaars Vereni ging (KNTV) en de Stichting Over leg Muziekonderwijsinstellingen (SOM)het scheppen van een ge zond financiëel klimaat in het mu ziekonderwijs. Mevrouw Linschoten: 'Daar gaat het om. Het zijn niet alleen de lesgelden, die voor velen te hoog zijn, maar ook wachtlijsten, leer lingenstops en geknibbel aan lesu ren zijn ons een doorn in het oog. Er is ook nog te Veel sprake van een zekere willekeur, omdat de sub- Kinderen op de muziekschool; lesgeld is te hoog en verschilt in elke gemeente. sidiebedragen bii elke muziekschool anders uitvallen. In Amersfoort bij voorbeeld, betalen wij per jaar voor wekelijks een 'lesuur' 444 gulden per kind. Dat 'lesuur' is al geen uur meer. het is drie kwartier omdat een vol uur financieel niet meer moge lijk is. In Rotterdam en Utrecht, waar de gemeenten geweldige sub sidies geven, komt dat bedrag op ruim tweehonderd gulden. Maar in een dorp als Schagen liggen de lesgelden weer vel hoger; daar be taalt men zeshonderd gulden'. Voor elke muziekschool is de vol gende financiële huishouding weg gelegd. De rijkssubsidie is enige tijd geleden opgetrokken van 3.5 tot ongeveer zes procent van de totale jaarlijkse exploitatiekosten. De provinciale overheden leggen daar naar eigen inzicht een bedrag bovenop, dat landelijk gezien ge middeld tien procent van de jaar- DE NHAAG Het PPR kamer lid dr P. H. van Gorkum is zeer ontevreden over het beleid van het kabinet Den Uyl. 'Hpt zit er in dat de PPR uit de regering stapt, ^ls het kabinet met de ko mende wet op de ondernemings raden voor mei niet duidelijk maakt dat het iets doet aan de machtsverhoudingen binnen de ondernemingen', zegt het ka merlid in een vraaggesprek in het weekblad De Groene Am sterdammer van deze week. Gevraagd om een toelichting zei de heer Van Gorkum ons gisteren: 'Als het probleem van de onderne mingsraden niet bevredigend wordt geregeld, dan vind ik dat de PPR de samenwerking met het kabinet moet verbreken. Dé beslissing daar over is echter aan het PPR-congres dat in mei vergadert over de hou ding tegenover het kabinet. Dan wordt bekeken in hoeverre het ka binet het progressieve program Keerpunt uitvoert. Als het congres zich er dan voor uitspreekt de steun van het kabinet in te trekken dan moeten de kamerleden zich daaraan houden. Een congres-uit spraak is bindend voor de fractie; de mensen die het daarmee niet eens zijn, moeten de fractie dan maar verlaten'. De andere PPR-fractieleden wezen er gisteren op dat het om een persoonlijke mening van Van Gor kum gaat. Blijkens een verklaring van de vice-voorzitter van de frac tie A.R. Coppes verwachten de ande re fractieleden op het mei-congres geen^breuk met het kabinet. 'Uit de toetsing van het kabinetsbeleid met Keerpunt, zal blijken op welke punten de PPR-fractie de rest van de regeerperiode bijzondere aan dacht zal moeten geven', aldus de verklaring van Coppes. In het vraaggesprek met De Groene zegt Van Gorkum onder meer: 'Op sociaal-economisch terrein is er bij dit kabinet geen prake van een nieuwe benadering. Het huidige regeringsbeleid zou ook door de WD gevoerd kunnen worden. Heeft het Rest van fractie verwacht gèèn breuk, zegt Coppes dan nog zin nog twee jaar door te emmeren, ik ben zeer pessimistisch over'. Minister Boersma heeft de Sociaal- Economische Raad eind 1973 advies gevraagd hoe de bevoegdheden van de bestaande ondernemingsraden uit te breiden. De vakbeweging heeft sindsdien geen 'kans gezien over deze kwestie een gelijkluidend standpunt in te nemen. Er is een stroming die medeverantwoorde lijkheid voor het financieel-econo- misch gebeuren binnen de andere onderneming van de hand wijst (onder meer de Industriebond NW) en een stroming, die vindt dat medezeggenschap onlosmakelijk verbonden is met medeverantwoor delijkheid (het CNV). lijkse kosten dekt. De derde subsi die is voor rekening van de desbe- trefende gemeente. die eveneens naar eigen goeddunken een bedrag bepaalt. De overige kosten moeten door lesgelden worden opgebracht. Mevrouw Linschoten. zelf be stuurslid van de regionale muziek school in Amersfoort: 'Ik kan me best voorstellen dat sommige ge meenten zich gewoon niet meer geld kunnen veroorloven, maar voor ons staat vast dat de rijkssub sidie te laag is, terwijl andere crea tieve ontwikkelingsvormen rijkelijk worden gesubsidieerd. Het biblio theekwezen bijvoorbeeld krijgt 45 procent. Amateurorkesten krijgen dertig procent, om nog maar te zwijgen over de vele creativiteits centra, die alom in Nederland ver rijzen. Als muziekscholen op dezelf de wijze zouden worden behandeld, was het probleem verdwenen. Maar nu merk je al dat veel ge meenten hun subsidies gaan be vriezen. Ik geloof inderdaad dat het belang van de muziekschool niet altijd wordt onderkend. Kunstzin nige vorming is nog altijd een strijd om erkenning. Op de basis scholen is er al nauwelijks sprake van muzikale vorming, met als ge volg dat de lessen op de middelbare school niet meer aanspreken. En intussen dreigt de ondergang voor een aantal muziekscholen. Vandaar deze actie:. Die actie heeft overigens al gere sulteerd in de oprichting van een voorlopig landelijk ouderberaad, dat in de toekomst nog meer plan nen heeft dan alleen deze massale handtekeningenactie. Mevrouw Lin schoten: 'Het klimaat moet gunsti ger worden. Vooral financieel moe ten er op den duur uniforme Rege lingen komen. Het is toch te gek dat je per kind ineens vierhonderd gulden per jaar meer zou moeten betalen ais je bij wijze van spreke van Rotterdam naar Schagen ver huist?' Van onze weerkundige medewerker Er ligt een hogedrukgebied boven het continent. Daardoor blijft het weer de eerstkomende dagen gro tendeels droog. Er is wel kans op tijdelijk regen op de. Noordzee en mogelijk ook in de noordelijke en westelijke kustgebieden van ons land, gerealiseerd door een vrij ac tief gebied met dalende barometers boven de Noorse Zee en het noor delijk deel van de Noordzee, maar verder landinwaarts zal er wel niet veel van te merken zijn. De baro meters in het hogedrukcentrum zijn opgelopen tot boven 1.025 mil libar. 's Nachts koelt het wat af en komt het plaatselijk tot' lichte vorst, maar er vormt zich ook mist. Overdag klaart de zon het op de meeste plaatsen. Op de oceaan zijn wel diepe de pressies voorhanden, een minimum bij de zuidwestpunt van Groenland groeide tijdelijk uit tot 945 mb„ maar ze tonen voor het ogenblik betrekkelijk weinig belang stellv ig voor West-Europa. Dat kan ook haast niet anders, nu de westelijke circulatie boven de wateren ten westen van de Britse eilanden af buigt naar het noord-oosten. Het blijft dan in onze omgeving bij een frontaal atzwaaiertje. Gistermiddag rond 4 uur gaf een straalvliegtuig van El Al op circa 11.000 m hoogte vliegend de grootste windsnelheid door uit de richting west-zuidwest: 200 km.-u.. terwijl vliegtuig 761 van Transworld Airlines ten zuiden van IJsland op 205 km.u kwam. maar dan uit noordwest, vlak achter een koufrontHet ziet ernaar uit. dat evenals eerder in deze maand de hogedrukontwikkeling later in de week en tijdens het weekend zal uitlopen op zachter weer met zuide lijke of zuidwestelijke winden. In het westelijke deel van het Mid dellandse Zee-gebied heeft men de laatste dagen steeds al zonnig en vrij warm weer gehad met plaatse lijke middagtemperaturen van 16 Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur. Amsterdam zwaar bew. 7 0 De Bilt zwaar bew. 7 0 Deel en onbewolkt 7 0.1 Eelde onbewolkt 7 0 Elndboven hall bewolkt 7 0.1 Den Helder licht bewolkt fl 0 Luchth. R'dam licht bewolkt 7 O Twente onbewolkt 6 C Vllsslngen onbewolkt 6 0 Zd. Limburg zwaar bewolkt 6 1 Aberdeen zwaar bewolkt 7 0 Athene zwaar bewolkt 12 0 Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn geheel bewolkt 2 O Bordeaux half bewolkt 15 0 Brussel zwaar bewolkt 6 0 Frankfort half bewolkt 4 5 Genève zwaar bewolkt 13 0 Helsinki geheel bewolkt -1 0 Kopenhagen onbewolkt 8 0 Lissabon zwaar bewolkt 17 0 Locarno onbewolkt 13 O Londen licht bewolkt 8 0 Luxemburg zwaar bewolkt 6 5 Madrid half bewolkt 1 O Malaga licht bewolkt 1 0 Mallorca onbewolkt 16 O München sneeuw 2 Nice onbewolkt 14 0 Oslo onbewolkt 1 0 Parijs zwaar bewolkt 6 0.6 Rome onbewolkt 14 0 s BEWOLKING tot 19 graden Celsius. Eén van de koudste plaatsen mo menteel in Canada is Gladman Point op 68 graden N.Br. ergens ten noordwesten van de Hudson Baai. met 40 gradne. Bijna +30 gr. C., (tropisch) werd het in Jacksonville (Florida). Januari is in he tEngelse merenge bied bijzonder nat geweest dit keer met in Consiton 494 mm water m in Rydal 492 mm. de grootste janu- ari-hoeveelheden daar sedert 1936 en 1928. HOOG WATI.lt - 21 februari. Vllssln gen 9.06-21 49 Haringviietslulzen 1026- 23.23. Rotterdam 11.31-0 00. Scheveningen 10 06-22.56. I.)muiden 10.50-23 40 Den Hel der 1.15-13.59. HaArltnpen 3 55-16 42. Delf zijl 6.10-18.56. BEGEN TT *10 MIN. TEMP. HAGEL WINOBICHTINO In de middelste en hogere lagen van de Harz is 15 tot 20 cm verse sneeuw gevallen. Er is daar winter sport mogelijk. In de Alpen is skieën zeer goed mogelijk boven 1100 tot 1200 m.. maar sommige Langlauf pistes zijn door veelvuldig gebruik in minder goede staat gekomen. In de middelste lagen valt regen en sneeuw, in de hogere lagen wordt verse sneeuw verwacht, maar de onderste lagen zullen een verslech tering voor de wintersport meema ken bij regenval. Feldberg meldt 140 cm sneeuw. Trübsee 235 cm. onder redactie van loes smil Nog steeds verkouden? Mis schien heeft u wel een van de talloze pilletjes of poedertjes te gen verkoudheid geslikt, hele maal tevergeefs. Dat kan klop pen. In New York vertelde de bedrijfsarts W. Schweisheimer op een congres van bedrijfsdi recteuren en financiële deskun digen over ver koudheidsvraag stukken. dat die middeltjes in bepaalde gevallen goed helpen, maar anderen absoluut niets doen. Heemaf-heden, het perso neelsblad van het gelijknamige bedrijf, heeft een aantal ant woorden van dr. Schweisheimer op veel gestelde vragen over verkoudheid overgenomen. De arts wist bijvoorbeeld te vertel len, dat mensen tussen twintig en negenentwintig jaar erg vat- bdar zijn en mensen van boven de vijftig het minst verkouden zijnmaar als die het zijn, zijn ze het ook goed en niet maar zo'n beetje. Verkoudheid kan beperkt blijven tot alleen veel vuile zakdoeken, maar er kunnen ook complica ties bij komen die een echte zieke van een verkouden mens maken. In Amerika en waar om zou het daar slechter of be ter zijn dan hier? betekenen verkoudheden meer schade voor bedrijyen en instellingen dan alle stakingen, belastingen en inflaties bij elkaar. Op het con gres kon zelfs aan de hand van statistieken worden vastgesteld dat de normale gevallen van verkoudheid, zonder complicaties dus. de Amerikaanse economie gemiddeld vijf miljard dollar kosten aan verloren produktie. ziekte- en loonkosten en dat er alleen al in het vorige voorjaar in de Verenigde Staten meer dan honderdvijftig miljoen mandagen door zware en lichte verkoudheidjes verlóren gingen. Ze kunnen er daar rustig op rekenen dat van alle verloren werkdagen de verkoudheid in Het was weer knudde met de computer en daardoor hoefden tienduizend Israëlische school kinderen één dag niet naar school. Niet dat zij direct Iets met de rekenmachine te maken hadden, maar des te meer hun (ongeveer dertigduizend) onder wijzers en onderwijzeressen, die voor het op tijd ontvangen van hun salaris van de computer af hankelijk zijn. Eén dag hebben ze gestaakt om duidelijk te ma ken dat het zo niet langer gaat: de computer, die op het Israëli sche ministerie van onderwijs is geïnstalleerd om van daaruit de salarissen van heel het onder wijzend personeel over te ma ken, doet het al zestien maan den niet of slecht, zeggen ze. De salarissen komen óf niet op tijd, óf een deel wordt helemaal niet uitbetaald. De directeur-generaal van het ministerie heeft toege geven dat er in december elfdui zend fouten gemaakt zijn. Maar daar was volgens hem verbete ring in gekomen: in januari heeft de computer nog 'maar' zesduizend vergissingen ge maakt. Het domme apparaat schijnt er dus wel iets bij te leren, maar dat gaat de onder wijzers niet vlug genoeg. veertig tot vijftig procent de schuld is. Dr. Schweisheimer antwoordde een vragensteller dat het hoogst onwaarschijnlijk was dat die geen verkoudheid zou oplopen: niet meer dan zes procent van alle mensen vat in de loop van een jaar nooit één keer kou. On geveer zestig procent is twee d drie keer per jaar verkouden en ruim twintig procent vijf of meer keer. Gemiddeld is elke werknemer drie a vier dagen per jaar door een gewone, ongecom pliceerde verkoudheid arbeidson geschikt en volgens de statistie ken zijn de 'hoofdarbeiders' va ker verkouden dan de 'handar beiders'. De mensen die de hele dag niet van hun stoel komen, lopen de meeste kans otn kou te vatten en in een stoffige werk ruimte ben je gauwer verkou den dan in een frisse, stofvrije omgeving, omdat stof de slijm vliezen irriteert en daardoor de weerstand vermindert. Getrouw de vrouwen blijken vaker door .een kou thuis te moeten blijven dan mannen, mahr daar moeten we snel aan toevoegen dat dit alleen van Engelse vrouwen be kend is. De maanden waarin de meeste gevallen van verkoudheid voor komen. zijn december en janua ri. daarna volgt oktober; dat schijnt niet zozeer aan koud weer dan wel aan temperatuurs- schommelingen te liggen, want als het uitgesproken koud is, zijn er niet uitgesproken meer men sen verkouden. Een moeilijke vraag: moet het raam op kantoor open of niet? Die beslissing, zegt dr. Schweis heimer. vergt de wijsheid van Salomo, want de éne moet van het eerste zuchtje wind meteen niezen en de ander voelt zich dan juist kiplekker. De ene mens is nu eenmaal vatbaarder dan de ander. De artsen (in Amerika alweer) zijn het er niet over eens of alcohol helpt tegen verkoudheid, maar velen adviseren wel zoiets. Een achttiende-eeuwse Engelse arts gaf dit recept: 'Hang uxo hoed aan het ledikant en drink zoveel goede whisky tot het twee hoeden geworden zijn. Ga dan in bed en blijf daar'. Op zijn honderdvierde verjaar dag wilde Zachariah D. Blackis- tone uit Washington de toege stroomde belangstellenden die hem een handje en een cadeau tje kwamen geven, wel het ge heim verklappen van de manier waarop hij zo oud geworden is en toch nog zo gezond gebleven: 'Daar zijn twee oorzaken voor', zei hij, 'je moet een rein gewe ten hebben en liefde tot God. Dat is de sleutel tot een lang en gelukkig leven'. De 104-jarige was bloemist van zijn vak. Meer dan driekwart van zijn lange leven heeft hij werkend tussen bloemen en planten doorgebracht zonder ooit één dag ziek te zijn geweest. Wel besloot hij vijftig jaar gele den met het oog op zijn gezond heid met roken testoppen en geen koffie meer te drinken, maar dat is dan ook alles wat hij heeft laten staan. De Haagse diakonesseninrichting 'Bronovo' viert dit jaar z'n 110e verjaardag en wil ter gelegenheid daarvan in mei een expositie inrichten die 'het ziekenhuis in de beeldende kunst' gaat heten en waarvoor iedere schilder, beeldhouwer of graficus (ten hoogste twee) werkstukken kan insturen. Vóór 15 april moet de Stichting Bronovo-Nebo (post bus 2900, Den Haag) wel weten wie er mee wil doen, liefst via een aanmeldingsformulier dat onder andere bij de portier van het gebouw aan de Bronovolaan 5 té krijgen is. Er zijn vijf geld prijzen te winnen: één van ƒ2500. één vap ƒ1500. één van 1000 en twee van 500. Elk onderwerp is goed, zolang het maar betrekking heeft op hel ziekenhuis of de geschiedenis van Bronovo en het Nebo-zie- kenhuis of op de gebouwen zelf en zolang het resultaat maar niet lijkt op het beeldje hierbo ven. Dat staat al in de entreehal van Bronovo en is gemaakt door Frank Letterie. 'Laatste baan: parkeerwachter. Misschien is hij voor ons heel erg geschikt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5