D A-fracties in gaan tegen wee ministers in Psychiaters vrezen de publiciteit niet ïeerplicht wordt en jaar langer Ontslagenen Meeus postten bij Shell Van Agt niet zonder meer akkoord met stichten eroscentra B en W Amsterdam trekken omstreden verklaring niet in jen meldingsplicht investeringen in Westen' "a Spoed bij bouw Hemspoor- tunnel Vandaag bij andere bedrijven ■i* werkloosheid te bestrijden: Minister nu minder soepel dan in gesprek met actievoerders? Ingebroken in huis Kamerlid stilte vertrokken Top Drop. Van Ked Band Natuurlijk. Patiënt is kritisch geworden over medicijnen en inrichtingen iD —tf, KWARTET DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 BINNENLAND hr wtaze parlementsredactie kAAG De KVP, ARP en CHU hebben gis teravond in de Tweede Kamer een motie ingediend gelrecht ingaat tegen de opvattingen en het beleid van minister Lubbers van economische za- i minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. fracties vragen in een mo- een meerderheid in eede Kamer bestaat, dat de afziet van invoering plicht tot melding van in- agen voor het gehele Westen £t land. De motie werd inge- ^oor de KVP'er Peijnenburg, zo^de ministers uitvoerig had- etoogd. dat de melding van ringen in het Westen nood- is. juist omdat de druk op .aarse ruimte zo groot is. 'Het e irom', had ministers Lubbers tegen Ad Schouten gezegd, 'of men nu een wet rdjbben om de investeringen in mjnd te houden of niet'. De voerden echter aan invoeren van de meldings- op dit ogenblik een negatie- 1 dloed zou hebben op de inves- ;nen eji dus op de werkgelegen - Slke maatregel die de investe- afremt, aldus de KVP, ARP moet achterwege worden n baatregel die de investeringen ia*, aldus KVP. ARP en CHU. rdkchterwege worden gelaten: aters Lubbers toonde zich ver- de motie. Natuurlijk, zo hij, wordt er rekening ge- inn met de werkgelegenheid, dazijn bezwaar tegen de motie riglat niet wordt gevraagd het jem van de werkgelegenheid tegen de nadelen van pesteringen. Dat gaf hem een jetig gevoel. illen ■ie I |em partijen hadden reeds een lement ingediend. waarin Vastgelegd dat de minister de jigsplicht buiten Rijnmond n ppschorten. Van de minister Ophten de CDA-partijen. dat UIjn zal beloven dit inderdaad te Dat deed minister Lubbers echter niet. Hij zei het amendement te betreuren en ongelukkig te vinden. Natuurlijk was hij bereid bij de invoering van de meldingsplicht over de economische toestand te praten. Het amendement echter heeft het bezwaar, dat het het be stuur uitnodigd tot een gelaten, af wachtende houding. Als het amen dement zal worden aangenomen (en dat zal zeker het geval zijn) dan zou de minister eerst met de provinciale besturen gaan praten. De christen-democratische partijen waren echter niet zo gelukkig met deze toezegging, omdat bekend is. dat de provinciale besturen niet zo afkerig zijn van een betere controle op de investeringen. Vandaar dat zij kwamen met de motie waarmee de minister tijdens zijn gesprek met de provincies rekening' moet houden. De heer Peijnenburg legde zijn mo tie zo uit. dat het gaat om de werkgelegenheid op dit ogenblik. De motie laat ruimte o m alleen voor bepaalde gebieden in het wes ten de meldingsplicht in te voeren. Alleen wordt afgeraden een invoe ring voor het gehele westen. Wan neer de economische toestand dat toestaat, kan de plicht Straks voor het gehele westen worden inge voerd. Minister Gruyters pleitte voor de 1 meldingsplicht, omdat de wet op de ruimtelijkè ordening onvoldoende functioneert. Als al die industrie terreinen volledig worden bezet, zal er sprake zijn van een te zware belasting van de ruimte. De minister heeft weliswaar het recht de gemeenten een aan wij zing te geven en zo de bestem mingsplannen te wijzigen. Maar deze procedure kost zoveel tijd. dat het kwaad dan reeds is geschied. Voor de minister staat wel vast - en hij zei dit speciaal met het oog op Amsterdam dat plannen voor industrie terreinen zullen moeten worden teruggenomen. Aan de hand van enkele voorbeel den toonde de minister aan. hoe zeer de ruimte in het westen onder druk staat en hoezeer daarom de meldingsplicht gewenst is. Hij kon digde aan. dat de gemeente Zand- voort opdracht (een aanwijzing) zal krijgen, zich te beperken in de uitbreiding van het woongebied. Over het gebied rond Rotterdam zei de minister, dat het zelfs niet mo gelijk is. een plaats te vinden voor de verdere uitbreiding van de wo ningbouw. Wanneer in overleg met Rijnmond de suggestie wordt ge daan, een bepaalde bouwplaats in studie te nemen, bereikt hem on middellijk een verontwaardigde en overigens zeer goed beargumenteerde brief van de gemeente Berkel en Rodenrijs, waarin wordt gezegd, dat het een schande is om maar zelfs aan zo n woningbouw op die plaats te dénken. Ook de gemeenten Rhoon, Spijkenisse en Barendrecht reageerden afwijzend op de plan nen om op eigen gebied huizen voor de Rotterdamse agglomeratie te laten bouwen. Van een verslaggever ZAANDAM De bouw van de Hem- spoortunnel begint nog voor 1 juli. zal 350 miljoen gulden vergen en zes jaar duren, zo is gisteren in Den Haag bevestigd. Uit de werkgelegen- heidspot zal 20 miljoen aan de tun nel worden besteed. Het actiecomité 'Hemspoortunnel '75' heeft de bewoners van de Zaan streek gevraagd vandaag massaal de vlag uit te steken en is van plan de verantwoordelijke minsiters dank te betuigen. ADVERTENTIE Van een verslaggever ROTTERDAM/BERGEN OP ZOOM Het merendeel van de 25 door het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom ontslagen chauffeurs heeft gisteren gepost bij Shell in Pernis, een van de grootste klanten van Meeus. De postende mannen werden gister middag afgelost door hun vrouwen. Een woordvoerder van de vervoers- bond NVV zei dat de actie ten doel had de werkwillige chauffeurs die bij Shell kwamen laden en lossen, er door gesprekken van te overtui gen dat zij zich achter het streven Ejonze onderwijsredactie fTERDAM Per 1 augustus zal de leerplicht met één jaar jlngd worden. Vijftienjarigen moeten vanaf die datum nóg een 'naar school. De tweede dag vorming voor zestienjarigen blijft f .dhaafd en de zeventienjarigen komen nog niet onder de ge lijke leerplicht. Deze maatregel is onderdeel van de maatre- die de regering wil nemen om de werkloosheid te bestrijden. ces. We zullen ons blijven verzetten Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) is niet bereid de.ge meente Rotterdam zonder meer toestemming te geven zogenaam- 'de 'eroscentra' of 'sociale bordelen' in te richten om de problemen fond de prostitutie op Katendrecht op te lossen. van de bonden moesten scharen. Daarnaast werd ernaar gestreefd de werknemers van Shell aan zijn kant te krijgen. De postende chauffeurs deelde pamfletten uit waarin tot solidari- telt werd opgeroepen. Zij geiden VerlOOfd paai* IJl Ontslagen chauffeurs van Meeus in Bergen op Zoom over handigen een pamflet aan een vrachtwagenchauffeur bü de poort van Shell-Pernis. tabak zou gewoonlijk door Meeus worden vervoerd. Een groep inwoners van Bergen op Zoom heeft aangekondigd actie ten gunste van Meeuc te willen gaan voeren, onder het motto 'Meeus moet blijven'. De groep bestaat voorlopig uit huisvrouw Jet Korte- kaas-Van Riesen. student en WD- raadslid Bert van de Stoel en stu dent Peter Br.uys. Het drietal zegt de indruk, te hebben dat over de ruggen van de werknemers en hun gezinnen een voor Bergen op Zoom onmisbaar bedrijf kapot wordt ge maakt. De groep wil het publiek informatie geven over de standpun ten van Meeus-zijde in het con flict veel gunstige reacties is overigens tlleen vanwege de bestrijding jeugdwerkloosheid belang- iinds het Lager Beroeps On- vier jaar is geworden ligt ;enlijk voor de hand de leer- met een jaar te verlengen leerlingen de kans te ge kun opleiding af te maken. De i e tienduizend jongeren die op (vijftiende de school verlaten. .Rn nu geen enkel diploma. organisaties hebben le afgelopen tijd bezig gehou- iet de leerplichtverlenging en ingsdagen voor zestien- en .ienjarigen. Zo vroeg de AB- !de Algemene Bond van On- "zend Personeel) in december rplichtverlenging, maar stel- legelijkertijd als eis dat de le dag vorming voor zestienja- dit jaar in ieder geval niet zou gaan, maar vervangen zou en door een jaar vorming voor tienjarigen. nfoeel ander standpunt nam de lijke organisatie Vormings- Werkende Jongeren in. In ja- wezen de vormingswerkers Mleerpllchtverlenging af. zolang gewone onderwijs niet is in ge - op het opvangen van dè leer- inki die niet meer naar school gaan. Tegelijkertijd pleitte tndelijke organisatie voor het 'peren van de tweede dag vor- voor zestienjarigen. Inpromis' Igt voor de hand dat de voor- i van Van Kemenade op ie- als een compromis overko- De leerplichtverlenging wordt "^juigd door onderwijsorganisa- als de ABOP en de PCO, en 11 vezen door de vormingswer- a Daartegenover betreuren de '^Irwijsorganisaties de doorvoe- van de tweede dag vöor zes jarigen. een maatregel die de lingswerkers nu juist weer toe- Juisman, bestuurslid van de PCO fft e NFO, de federatie van onder- -vakorganisaties die zo'n hon- duizend leden heeft, 'Er zijn jwat onderwijskundige opmer- te maken vanuit het vor- iwerk en het LBO over leer- iverlenging. maar over het al- vinden we dat wel een maatregel. Maar we zijn er die tweede dag voor zestien- De voorzieningen om daar :cces van te maken, ontbre- en veel vormingswerkers willen nog eens een programma op- fen met zo weinig kans op suc- tegen die tweede dag en ons tot de Kamer wenden om alsnog te probe ren één dag vorming voor zestien jarigen en één dag voor zeventien jarigen doorgevoerd te krijgen'. Ook het ABOP staat sceptisch tege nover het handhaven van de twee de dag vorming voor zestienjarigen. 'Dat de -leerplicht verlengd wordt juichen we toe. maar die tendens zat er al wel in: we denken niet dat het gewone onderwijs proble men zal ondervinden met het op vangen van die acht- e tienduizend jongeren die er nu bij zullen ko men'. 'Het onderwijs is niet inge steld op de jongeren en moet eerst veranderd worden: anders los je niets met zo'n leerplichtverlénging Blijkens zijn antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Roethof heeft minister Van Agt in zijn ge sprek vorige week met bewoners van Katendrecht niet willen toe zeggen dat de officier van justitie in Rotterdam passief zou blijven als er een 'eroscentrum' komt. De minister heeft zich nog geen oordeel gevormd (ook niet in nega tieve zin) of het verbod op de prostitutie (artikel 250 bis wetboek van strafrecht) moet worden gewij zigd of afgeschaft. Wijziging of af schaffing van dit verbod zou de gemeenten de gelegenheid kunnen geven regels te stellen voor de prostitutie, waardoor moeilijkheden als op Katendrecht kunnen worden voorkomen. Minister Van Agt wacht over dit vraagstuk eerst het advies af van de commissie-Malay, die zich bezig houdt met de herzie ning van de zedelijkheidswetgeving. Hij heeft de commissie wel ge vraagd haar advies te bespoedigen. Mr. Van Agt is het met de in het nauw gedreven bewoners van Ka tendrecht eens dat de overheid het mogelijke moet doen om de situatie te verbeteren. Hij zal hierover bin nenkort een gesprek hebben met de Rotterdamse wethouder voor wijk- aangelegenheden. Minister Van Agt zegt de samen vatting van het gesprek met de actievoerders 'uit zijn herinnering' weer te geven. Opvallend is dat volgens de mededelingen van de actiegroep zelf. de minister zich in het gesprek veel soepeler had opge steld. Met name zou hij de actie voerders hebben toegezegd dat, on danks het verbod op prostitutie en dus de wettelijke onmogelijkheid regels voor prostitutie te stellen, er wel een oplossing voor de situatie te vinden is. Ook zou hij zich veel positiever hebben uitgelaten over spoedige wijziging van de wet. Het kamerlid Roethof heeft de ac tievoerders gisteren verzocht huil mening over. het gesprek op schrift te stellen teneinde de minister daarmee te confronteren. De heer Roethof was verbaasd over de soe pelheid van minister Van Agt in deze kwestie, omdat hij tot nu toe nooit haast heeft willen maken met de wetswijziging over de prostitutie. Minister Van Agt heeft de Rotter damse burgemeester Van der Louw zijn antwoord op de vragen van Roethof toegestuurd. Van der Louw had de minister gevraagd wat hij nu precies met de actiegroep Katendrecht had besproken, omdat deze affaire vandaag in de Rotter damse gemeenteraad aan de orde komt. gekregen. De bonden hadden de chauffeurs op het hart gedrukt geen geweld te gebruiken. Er wer den ook geen transporten van Meeus onmogelijk gemaakt. Een woordvoerder van Shell zei gis termorgen dat 'om puur zakelijke redenen' geen gebruik van de dien sten van Meeus zou worden ge-' maakt, zolang de actie tegen dit bedrijf voortduurt. De directie van Shell Nederland Chemie sprak dit later tegen. "Shell gaat normaal door met het verladen via Meeus'. aldus de directie, die nog meedeel de dat de woordvoerder zijn infor matie inzake de Ijgdrijfspolitiek 'bij de verkeerde persoon' had gehaald. Aangekondigd is dat vandaag bij andere bedrijven acties zullen wor den gehouden.- Daarbij wordt ge dacht aan Synthese en General Electric, beide ih'Bergen öp.Zoom. en aan Sikkeps .in Sassenheim, a.lle grote 'klanten vah Meeus. Ook wordt gehoopt op steun van de havenwerkers om actie te kunnen voeren bij die bedrijven (waaron der Pakhoed) in de Rotterdamse haven die tabak in ontvangst ne men voor de vestiging van Philip Morris in Bergen op Zoom. Deze Van een verslaggever ZOETERMEER Dieven hebben een bezoek gebracht aan de woning van het Twéede Kamer mevrouw Hannle van Leeuwen (ARP). Uit haar bungalow aan het Kennemer- land in Zoetermeer, verdwenen voor 5000 gulden aan gouden en zilveren sieraden, een televisietoes tel. een filmcamera en een oud Engels tafelklokje. Op het moment van de inbraak was niemand in de woning aanwezig. De inbreker i§ binnengekomen door een ruit aan de achterzijde van het huis uit de sponning te lichten. SCHIPHOL Prinses Christina en haar verloofde zijn gistermiddag in een lijntoestel van de KLM naar New York vertrokken. Het paar verliet Nederland in alle stilte. Even tevoren was prinses Irene, die dinsdag in ons land aangekomen was vermoedelijk om de verjaardag van haar zuster mee te vieren, naar Parijs vertrokken. SamkaUien vah uit naar \ieuwmarkt-groep Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam blijven bij de verkla ring die zij vrijdag publiceerden na de verijdelde bomaanslag op een metrostation in de Bijlmer. Burgemeester Samkalden ver klaarde gistermiddag aan het begin van de gemeenteraadszitting dat B. en W. er niet aan denken de verklaring, die van verschillen de kanten zeer veel kritiek ondervond, in te trekken. Zoals bekend had het wijkcentrum 'd'Oude Stadt' het terugtrekken geëist, omdat actiegroepen In de Nieuwmarktbuurt vinden dat zij ln deze verklaring in een kwaad dag licht worden gesteld, terwijl geble ken is dat de mislukte bomaanslag ondernomen is door ultrarechtse personen. De tekst van onze verkla ring van vrijdag verraadt onze emoties over het toenemen van ge weld. Wij zijn ook gewone Amster damse mensen', aldus de heer Sam kalden. In zijn verklaring noemde hij een reeks van uitingen van terreur, geweld en intimidatie, die naar zijn mening wel door leden gepleegd zijn. 'Voor ons was het duidelijk dat de actiegroep met de plaatsing van de UlUif 01 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel patiënten als gevolg van de vele publiciteit over de psy chiatrie een steeds zelfbewuster houding aannemen en ook steeds meer afkeer krijgen van medicijnen, staat de Nederlandse psychiater over het algemeen posi tief tegenover de verhoogde aandacht, d ie aan hem en zijn vak wordt besteed. Blijkens een rondvraag van de Werkgroep publiciteit van de Nederlandse Vereni ging voor Psychiatrie onder 900 leden van deze vereni ging staal ruim de helft (63 procent) van de psychiaters positief tegenover de vele publiciteit van de laatste paar jaar. Een kwart van de ondervraagden toonde zich één vijfde van de vereni- positief noch negatief. Twaalf procent reageerde uitgesproken negatief. Het onderzoek, waaraan ruim gingsleden meedeed, wordt vandaag gepubliceerd in het Tijdschrift voor Psychiatrie. Ivoren toren Volgens de rondvraag neemt de psychiater in zijn prak tijk de volgende gevolgen waar: een kritischer, zelfbe wuster houding van de cliënt-patiënt, meer vraag naar gesprekstherapie, een grotere huiver voor medicij nen. toegenomen angst voor psychiatrische inrichting, meer vraag naar behande ling zonder opname en ook wel minder vertrouwen in en minder zelfvertrouwen bij de psychiater. Als voor naamste reden voor hun po sitieve houding voerden de ondervraagden aan dat de taak en de plaats van de psychiater in de samenle ving door alle publiciteit evenwichtiger en normaler werd gemaakt. 'Hij komt uit zijn ivoren toren', 'kritiek komt zijn werk ten goede' en 'hij daalt af van een troon', aldus enkele losse opmerkingen. Velen gaven aan dat de pa tiënt het vragen naar hulp gewoner gaat vinden. De negatief oordelende psychia ters lijken eerder getroffen te zijn door het feit dat het vertrouwen in de kundigheid wordt betwijfeld. Een enke ling voerde aan dat daarmee tevens zijn zelfvertrouwen wordt ondermijnd. Veel psychiaters voerden aan dat_ de meer zelfbewuste houding van het publiek hun meer tijd kost tijd om de be handeling toe te lichten, tijd om bezwaren tegen aanvankelijk gewantrouwde behandelingsvormen weg te nemen. Een van de gevolgen die psychiaters het meest noemen is het toegenomen wantrouwen tegen medicijn gebruik bij het publiek. Dat uit zich in verzet tegen en kel-medicinale behande lingsvormen. in een nadruk kelijke vraag om meer ge sprekstherapie en soms in het abrupt weggooien van medicijnen. Vele van de on dervraagde psychiaters ge ven aan dat ze de afweer tegen medicijnen thans veelal te ongenuanceerd vinden. Een van de meest uitgesproken wensen is dat ook meer voorlichting over het werkelijke nut van me dicijnen wordt gegeven Patiënten zijn vooral kritischer geworden jegens de inrichtii gen. Foto: het psychiatrisch ziekenhuis le Boekei (NB). Enkele psychiaters noemen met name hoe ze na een bepaalde tv-uitzending over psycho-farmacla aanzienlijk overwerk moesten verrich ten om patiënten weer in evenwicht te krijgen, die zonder meer het innemen van medicijnen gestaakt hadden met nogal ontred deren de gevolgen. Hoewel het meer tijd kost om het nut en de bijwerkingen bijvoorbeeld in het geval van zwangerschap uit te leggen beoordeelt een meerderheid van de psychi aters de publieke houding toch als positief. Terwijl psychiaters enerzijds een groeiende vraag naar gesprekstherapieën regi streerden er ls een tekort aan mankracht bespeur den zij anderzijds een groei ende weerstand tegen opne ming in de psychiatrische inrichting. Een enkele maal neemt de weerstand tegen opname forse vormen aan. Een minderheid van de psychiaters beoordeelt de verschuivingen negatief. Ze spreken dan van een 'hetze tegen de inrichtingen'. Tenslotte -wijzen veel psychiaters erop dat zij er zijn om mensen met psychi sche problemen te helpen en dat zij niet mogen wor den gezien als 'allesweters 'wereldverbeteraars' of 'des kundigen in maatschappen i kc processen' bom in de Bijlmer geen bemoeienis heeft gehad', aldus de burgemees ter. die toegaf dat hij alleen op de hoogte was van de identiteit en achtergronden van de verdachten. Op verzoek van de politie had hij de namen van de gearresteerden niet aan de wathouders verteld, toen de verklaring vrijdag werd op gesteld. Wel had hij de wethouders ingelicht over de arrestatie en daarbij uitdrukkelijk gesproken over het vermoeden van de recher che dat het initiatief tot de aanslag uit een rechts-extremistische groe pering was gekomen. Sfeer van geweld 'De actiegroep Nieuwmarkt is niet verantwoordelijk voor de plaatsing van de bom. maar het staat wel vast, dat diezelfde groep verant woordelijk is voor het ontstaan van een politiek klimaat, een sfeer van geweld, waarin dit soort extremisti sche uitwassen kan gedijen. Over deze sfeer maken wij ons ernstig bezorgd, volgens de heer Samkal den. Verschillende raadsfracties toonden hun verontwaardiging over het feit dat B. en W. hun generaliserende opmerking in de eerste verklaring niet als fout wilden erkennen. Een motie van de PPR-fractieleider Frans van der Ven haalde echter geen meerderheid. Vóór stemden de fracties van de VVD. D'66. PPR (met Inbegrip van wethouder Roel van Duyn, die zich evenalsvrijdag van het standunt van B. en W. distancieerde) PSP (met uitzonde ring van wethouder Huib Riethof) en drie leden van de PvdA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3