pelen Montreal veer onder loep Ome Willem leest voor Dat zal het zijn, Geesink geneerde zich... Nieuw Italië wint van Noorwegen: 4-1 neemt slotbeslissing tijdens vergadering in Lausanne jonsor il geen (is naar aid Afrika Peelman wint Schaatsploeg naar Heerenveen Weer subsidie voor Vitesse -Rtch-as-catch-can in Amsterdam: alleen mannen in de zaal en notoire schurken op de mat 7 -f JW/KWARTET DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 SPORT PS9-RHU IANNE De organisato- 'an de Olympische Spelen 1976 in Montreal hebben »ren het rapport over de hui situatie in de voorbereiding het evenement afgesloten, -erslag zal vandaag worden ;eboden aan het IOC en ia onderwerp van gesprek Itijdens een vergadering van [agelijks bestuur. •eal heeft voor dit zeer belan- gesprek dat mogelijk voor de [dese organisatoren desastreuse ;en kan hebben, een uitge- afvaardiging opgetrommeld, litter is Roger Rousseau, voor van het organiserend comité [O). Hij wordt vergezeld door eals burgemeester Jean Dra- Harold Wright van het Cana- Olympisch Comité en Simon Pierre, vice voorzitter van jn Saint Pierre is al ruim een in Lausanne om besprekingen peren met het IOC. Hij weiger- jisteren commentaar te geven e inhoud van het rapport en vilde ook niets zeggen over de rachtingen die hij had van de :ekingen. Saint Pierre: 'Wat zij er van denken weten we pas na de besprekingen. Maar we twijfelen er niet aan dat Montreal in 1976 de Spelen zal organiseren'. Een voornaam punt van bespreking zal worden gevormd door de vraag hoe het komt dat Montreal er niet in is geslaagd de eerder gedane fraaie voorstellingen waar te ma ken. De Candezen hadden aange kondigd Spelen te zullen organise ren. die zichzelf geheel zouden be talen. Daarvoor was een begroting opgesteld van 310 miljoen dollar. Inmiddels staat op een volledig herziene begroting een bedrag van 600 miljoen in totaal. Verder zal het IOC waarborgen ei sen dat belangrijke faciliteiten zoals het stadion, de wielerbaan en het Olympisch dorp inder daad ook op 17 juli volgend jaar, als de Spelen moeten beginnen, gereed zijn. Door een langdurige staking van metaalarbeiders in Montreal is hierover ernstige twij fel gerezen bij het IOC, een twijfel die men in Canada niet heeft kun nen wegnemen. De IOC-vergadering gaat naar ver wacht drie dagen duren waarbij ook andere aspecten op organisato risch gebied ter sprake zullen ko men. Het IOC-bestuur bestaat uit voorzitter lord Killanin, drie vice voorzitters, Herman van Karnebeek (Nederland), Willi Daume (West- Duitsland) en Juan Saramanch TTERDAM Als de Rotter- hse volleybalclub AMVJ/RC [besluiten enkele wedstrijden Zuid-Afrika te gaan spelen, oeft men niet op steun te re en van de eigen sponsor. Ge- fl de Lange die de volleybal- bij AMVJ/RC financieel (int, is het niet eens met een van de ploeg naar Zuid Afri- wezen kan hij de trip echter i tegenhouden omdat hij volgens overeenkomst met de club zich j mag bemoeien met de techni- gang van zaken. 'e tijd geleden kreeg AMVJ-RC wat vage uitnodiging om in Afrika enkele wedstrijden te spelen. Dat was, zo stelt men bij de club, niet de eerste uitnodiging ge weest. Er waren al eerder uitnodi gingen vian de Nederlandse Volley bal Bond gestuurd maar die hadden de club niet bereiktt. Iets waarvan men op het bondsbureau overigens niets weet. AMVJ-RC voelde wel iets voor de reis en vroeg om verdere informa tie. Op dat moment kwam het de sponsor ook ter ore en deze ver klaarde aan zo'n reis geen enkele medewerking te willen verlenen. Uit het Zuidafrikaanse aanbod bleek verder dat men wel over een onkostenvergoeding sprak maar dat een groot bedrag toch zelf op tafel gebracht zou dienen te worden. Omdat AMVJ-RC dat bedrag zelf niet kan leveren en de sponsor niet wenst mede te werken gelooft Ge rard de Lange dan ook dat de reis niet door zal gaan. Inmiddels is bekend geworden dat in het komende nummer van het bondsblad van de volleybalbond een verzoek zal staan uit Zuid Afri ka voor een Nederlandse club om daar wedstrijden te komen spelen. Het bestuur van de NeVoBo zal dat verzoek plaatsen omdat het bestuur in deze zaak nog geen standpunt inneemt. (Spanje). Het Canadese IOC-lid James Worrall zal de besprekingen ook bijwonen terwijl de COJO-af- vaardiging bij de hand moet blij ven om eventuele vragen over het rapport te beantwoorden. Behalve over de Spelen can Mon treal zal ook gesproken worden over de voorbereidingen die Inns bruck treft voor de Winterspelen van volgend jaar. Tenslotte komt ook de kwestie Hhodesië ter sprake. Een drie mans delegatie van het IOC heeft kortge leden het land bezocht en daar uitvoerig over gerapporteerd. In het rapport stond dat het Rhodesisch Olympisch Comité niet onder con trole stond van de regering van Ian Smith, maar dat het wel duidelijk was dat de gekleurde bevolking van Rhodesië ernstig belemmerd werd in het bedrijven van sport. Het IOC zal na die besprekingen dienen te beslissen of Rhodesië nog langer lid van de Olympische organisatie kan blijven. SEVILLA De Belg Eddy Peelman heeft de vierde etappe van de Ron de van Andalusië, een rit over 155 kilometer van Cordova naar Sevilla gewonnen. Peelman versloeg in de eindsprint Roy Schuiten, die even als in de derde etappe, als tweede eindigde. De derde plaats was voor de Westduitser Thurau. De drie renners noteerden dezelfde tijd: 3 uur 41 minuten en 32 seconden. De Spanjaard Domingo Perurena be houdt de leiding in het algemene klassement. ASSEN De Nederlandse dames schaatsploeg heeft gisteren getraind op de kunstijsbaan van Heeren veen. Volgens trainer Gerard Maars was het ijs in het 'Drenthe-stadion' van Assen, waar het komende week einde de wedstrijden om het we reldkampioenschap worden gehou den, van te slechte kwaliteit om naar behoren te kunnen werken. Ook de Russische ploeg was niet te spreken over de baan. IJsbaan-directeur Zoet: 'Dat het ijs momenteel niet zo goed is komt door de grote temperatuursverschil len. We vriezen niet zo hard om de ijslaag dun te houden. In het week einde hebben we er dan meer vat op, als de omstandigheden wisse lend zijn'. ROTTERDAM Het is er dan eindelijk van gekomen: Willem van Hanegem heeft een drieënnegentig pagina's tellend boekje geschreven dat gaat over: 'Voetballessen in techniek, taktiek en.... kromme bal len'. De Gooise Uitgeverij, die de journalist Cees Jansma inhuurde om de lessen van de Kromme van een vlote tekst te voorzien, rekent er op dat het boekje vooral onder de jeugd veel aftrek zal vinden. Tienduizenden exemplaren zijn in middels al over het land verspreid. De prijs kon mede door de hoge oplage aan de lage kant worden gehouden: 3.95. Willem toont zich in zijn 'levenswerk' een bekwaam onderwijzer die aan het eind van elke hoofdstukje aardige tips geeft. Wat te denken van de volgende hint aan het adres van zijn jeugdi ge bewonderaars: 'Hou de scheids rechter in ere, al maak je fouten'? Ja ja, Willem kan het mooi vertel len. En dan nog deze: 'Haal geen proftrucjes uit, houd je tegenspeler in ere, dan komt je spel ten goede'. Zou Feyenoords middenvelder dan toch hebben geleerd van het kwar tet gele kaarten dat hij in twee seizoenen al voor de ogen heeft zien schemeren? Maar in alle ernst: de pocket van Willem, die door Dick Bruynesteyn leuk is geïl lustreerd, laat zich plezierig lezen. Dat de auteur Nederlands meest besproken voetballer op bladzijde 62 Iaat zeggen dat hij tegenstan ders zo nodig een doodschop geeft, had best achterwege kunnen blij ven. Er is al agressie genoeg op de velden. RICHARD MATTHIJSSE Alleen Zoff, Rocca en Antognoni over FLORENCE Het Italiaanse voet balelftal, dat in het toernooi om het Europees kampioenschap met Nederland in een groep speelt, heeft gistermiddag een vriend schappelijke wedstrijd tegen Noor wegen gewonnen. De Italianen ver sloegen de Noren in Florence met 4-1. Bij de rust leide Italië met 2-0. Het was de eerste keer dat de Italianen onder de na het W.K.- echec benoemde coach dr. Fulvio Bernardini tot winst kwamen. De nieuwe trainer heeft dan ook dras tisch het mes gezet in de ploeg. Van het elftal dat in november met 1-3 van Nederland verloor, waren allen Zoff, Rocca en Antognoni nog van de partij. De doelman werd in de tweede helft overigens vervan gen door Castellini. De Italiaanse doelpunten werden gemaakt door Graziani, Chinaglia, Savoldi en Cordova. Voor Noorwe gen scoorde Fuglset uit een straf schop. ITALIc-NOORWF.GEN 4-1 (2-0)-18: Grazia ni 1—0, 37: Chinaglia 2—0, 59: Savoldi 3—0. 80: Savoldi 4—0. 82: Lund 4—1. Scheidsrechter: Giaccl. Toeschouwers: 35.000. ITALIë: Zoff (Castellini): Gentile. Rocca. Cordova (Martini) Pachetti (Bellugl) Blnl, Graziani. Antonloni (Receccione) Chinaglia (Savoldi), Capello (Cordova). Bettega. NOORWEGEN: Johannessen: Hansen. Birkelund. Goa. Grondalen; Johansen. Hammer (Skuseth) Hoylnad (Olsen) Fugelset. Lund. Hestad. BAYERN MÜNCHEN Bayern München zal ook voor de volgende thuiswedstrijd, op 1 maart tegen Wuppertaler SV, zijn kaartjes tegen 'uitverkoopprijzen' aanbieden. Net als voor het duel tegen Stutt gart van afgelopen zaterdag zijn de toegangsprijzen gehalveerd. Het du el tegen degradatiekandidaat Stutt gart trok 61.000 toeschouwers, die tussen de 1.50 en 10 gulden betaal den. Ook voor het duel om de Europese beker voor landskampioe nen tegen Ararat Jerevan probeert Bayern toeschouwers met tamelijk matige prijzen te trekken. De kaartjes kosten tussen de tien en dertig gulden. Vfb Stuttgart zal zaterdag het voor beeld van Bayern volgen. Stuttgart heeft een-derde van zijn gebruike lijke entreegeld laten vallen en re kent op 50.000 toeschouwers voor de thuiswedstrijd van zaterdag te gen Kickers Offenbach. WERELDBEKER Independiente, de Zuidamerikaanse voetbalkampioen, zal op 12 maart en 11 april twee wedstrijden om de wereldbeker spelen tegen Atletico Madrid. De eerste wedstrijd wordt in Buenos Aires gespeeld. Atletico Madrid. De eerste wedstrijd wordt in Buenos Aires gespeeld. Atletico Madrid neemt de plaats in van de Europese kampioen Bayern München, dat vorig jaar reeds heeft laten weten geen belangstelling te hebben voor de strijd om de offi cieuze wereldbeker. ARNHEM Bij de Arnhemse gemeenteraad ligt een voor stel van b en w om de eerste- divisieclub Vitesse de komen de drie jaar eenzelfde subsi diebedrag te verstrekken als vorig seizoen. Wel stelt men in verband met de geldont waardingeen stijgingspercen tage voor van 9,6 procent. Als de gemeenteraad volgende maand akkoord gaat ontvangt Vitesse een basissubsidie van 164.400 gulden (vorig jaar 150.000 gulden) alsmede een bedrag gelijk aan de verschil lende vermakelijkheidsbelas ting en 50 procent van de bruto-recette tot een maxi mum van 109.600 gulden (vo rig Jaar 100.000 gulden). Mocht de recette een bedrag van 300.000 gulden te boven gaan dan wordt van het meerdere 25 procent in min dering gebracht. Met deze ge meentelijke steun ls handha ving van betaald voetbal ln Arnhem voorlopig verzekerd. WATERPOLO AZC gaat van 25 maart tot 1 april naar Athene om als sparringpartner te fungeren voor Griekenland dat zich voorbereid op het wereldkampioenschap. ATLETIEK Vijftien leden van de voorlopige Olympische ploeg gaan van 17 tot 28 april naar een trainings kamp ln het Italiaanse Formla. Het zijn: Annemleke Bouma. Clsca Jansen. Mirjam van Laar. Trudy Wunderlnk, Tolne van de Goolberg. Frans van der Ham. Rein van den Heuvel. Bert de Jager, John de Noorlander. Frank Nusse, Harry Schultlng. Eltjo Schut ter. Fred Schrljnders, Jan Stniyk en Aad Veldhoen. VOETBAL De bekerwedstrijd W9o NINGENcHeracles begint op 12 maart om half vijf. Wagenlngen heeft geen lichtinstallatie en hoopt zo de duis ternis voor te blijven. GEEEMEN Ard Schenk ls zesde geworden ln de Jaarlijkse zevenkamp voor topsporters In Rotonda (Florida) ln de Verenigde Staten. De zesde plaats voor de drievoudige Olympi sche schaatskampioen was goed voor een prijs van 5400 dollar (ruim 13.000 gulden). De Amerikaanse voetballer Simpson won de strijd en bijna 100.000 gulden met 47.5 punten voor Bob Seagren (atletiek) met 40.5 pnt. en 65.000 gulden en Kyle Rote (Amerikaans voetbal) met 31 pnt. en 48.000 gulden. De 65.000 gulden van Seagren Is bijna het tienvoud van wat hij ln het afgelopen seizoen heeft verdiend als professional atleet. IJSHOCKEY De Nederlandse ploeg heeft ln Heerenveen met 34 verloren van het team van St. Clalr College (Canada). De standen per periode wa ren: 11, 01 en 22. De doelpun ten van Oranje werden gemaakt door Klaas van der Broek, Joe Simons en Leo Koopmans. Voor St. Clalr scoor den Lou Gagnon, Phil Pessler, Fred Gagnon en Riok Bacon. VOETBAL Roda JC heeft een vriendschappelijke wedstrijd tegen Alemannla Aken (ln Aken) verloren met 06 (rust 01). Alemannla ls een tweede-divlsieclub. SCHAATSEN Wereldkampioen Harm Kuipers zal zondag tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voor dames te Assen door de KNSB worden gehuldigd. ZAALHANDBAL Japan zal Israël ontmoeten ln de finale van de Aziati sche voorronde voor het wereldkampi oenschap zaalhandbal dames, dat in december ln de Sowjet Unie wordt gehouden. Japan versloeg ln Taegu Zuid Korea met 2316, waardoor de eerste plaats ln de Aziatische groep B i onze speciale verslaggever STERDAM Zesennegentig ki ens, luisterend naar het verza- •pseudoniem Frank Malmao, igt met de armen aan de ring- Eric Brazil, catchende lu garcon' uit België, houdt het lieve geheel via een ijzeren ip onder de knieholten horizon- en husselt het een beetje. De Ige kruiwagen krijst veel en alles, maar vooral: 'Stop it, ird Het publiek dringt luid- ,ils aan op verdere liefst in- iieve kastijding van de slech- Brazil lost de situatie op door wijsvinger een wijle als een roevedraaier rond te draaien in navel van de Zweed. Waarna !moa tierend en sissend op de tiken stort. verheffende tafereel voltrekt zoals het programma ver- ldt, onder jurisdictie van de re- menten van Admiral Lord Mount- m. De plaats van handeling is t Antwerpen of Parijs (de grote opese catch-centra) maar het sterdamse Krasnapolsky. Inzet het duel is de Europese titel f-zwaargewicht prof-worstelen, ar dat zal wel niet zo erg nauw iteren, want Chris Delbressine, eekstalmeester bij van alles en wat, vermeldt dit gegeven niet is -bij zijn aankondiging van het 'echt. Hij beperkt zich tot: 'Bij nu volgende strijd zal onze ipathie ongetwijfeld uitgaan lar de sympathieke Eric Brazil'. pi Ktra premie it publiek conformeert zich moel oos aan deze voorspelling. Het treft hier immers het klassieke iel tussen de naieve jongeling en lelijke schurk. Brazil is de mooie ngen, Malmoa de notoire ploert, n rol. die de Zweed op het kwab- (e lijf geschreven is, want hij gt als een soort veertigplus-vari- t van Boris Karloff. Bovendien staat de 'act' van Malmoa vooral het provoceren van het publiek. beklimt herhaaldelijk de ring- uwen om de misprijzend fluitende ngen via gebalde vuisten en En- lse verwensingen zijn oceaandie- verachting kenbaar te maken, en dan steekt hij zelfs het schrikwekkende hoofd door de uwen om een anti-fan uit te da- n de ring te betreden. Daarbij ustreert hij via wijdse weggooige- ren voornemens te zijn het ichtoffer een enkele reis balcon bezorgen. Wat later, na een ach- rwaartse salto over de rlngtou- en, ontstaat dat robbertje met het ibliek inderdaad het was te irwachten. Voor wie het mocht iteresseren: Brazil won. Het is een mg van zaken, die een toeschou wer dermate deugd doet, dat hij een extra premie van 100,- be schikbaar stelt. Catch-as-catch-can. Een bezigheid, die voornamelijk neerkomt op het opwekken van door het keurslijf der civilisatie verdrongen instinc ten. Een kruising tussen comedie en acrobatiek, die we voornamelijk kennen van TV-beelden met bijbe horend opklop-commentaar van Frans Henrichs, de barokste aller commentatoren. Tot op heden wer den Nederlanders verondersteld te nuchter te zijn voor dit quasie- kwaadaardige gesmij t en gerollebol. Toch is de Grote Zaal van Krasna polsky ondanks de maxi-prijzen, variërend van 15,- tot en met 40,- nagenoeg uitverkocht. En het moet gezegd: het overgrote deel van het publiek (opmerkelijk de tail: ik kan me niet herinneren ook maar één vrouw gezien te hebben) vermaakt zich opperbest. Natuur lijk, relativerende kreten als: 'Ze zullen het hele spulletje wel in de Antwerpse haven opgedaan hebben' en: 'Het is in ieder geval niet iets, dat je even gaat doen. als je baas je 'gedaan' geeft', worden volop ge lanceerd. maar in het algemeen overheerst toch de dolle pret. Zelfs types bij wie de tranen als regen druppels langs de wangen bibberen van puur jolijt zijn gul voorradig. Toch lijken organisator Bob Char les en 'inrichter' Pete Brackeniers bij de programma-opbouw rekening gehouden te hebben met de nuch tere Hollandse volksaard. Vandaar dat zaken als catchers in de outfit van een middeleeuwse beul en dub- belgevechten ontbreken. Evenals gelukkig maar vrouwelijke worstelaarsters trouwens (in Belgie en Frankrijk de grote rage). Kras napolsky moet zich behelpen met types als 'de kampioen van Argen tinië. Salvadore Argentino geheten, en Grand Vladimir uit de Sowjet- Unie. Een deprimerende verschijning die Grand Vladimir. Een soort afschrik- wekend voorbeeld van de gevol gen van een te goed leven op middelbare leeftijd, verpakt in een zwart zwempak met één schouder bandje van het soort dat gebruike lijk was bij de inzet van de huidige eeuw. Waarschijnlijk heeft Vladimir dit afkledende kledingstuk gekozen in een armzalige poging zijn strandbalachtige buik te camoufle ren. 'AOW-Kojak' Het hardvochtige publiek honoreert de inspanningen van de kaalge schoren Vladimir met aanmoedi gingen als: 'Laat je niet kisten. OpaEn: 'Leuke koprol voor zo'n ANTON GEESINK: 'Dat ik zo zit te zweten komt echt niet voor niks'. AOW-Kojak Vladimir heeft het dan ook erg moeilijk tegen de toch ook bepaald niet piepjonge Vla ming Bert Mychel. Terwijl zijn schedel lijkt te smelten als een brandende kaars, slaakt hij in zijn kommer allerlei benarde Wit-Russi- sche kreten, die zelfs in fonetische spelling niet weer te geven zijn. Het is het enige onderdeel van de catch-sport, waarin Vladimir verre superieur ls aan de Belgische Euro pese kampioen, want die brengt het in doodsnood niet verder dan amechtig gesis als van een hydrau lische rem. Het gaat Vladimir dan ook bepaald niet naar den vleze. Op een gegeven moment belandt hij zelfs ruggelings op de jury-tafel. De schade blijft beperkt tot een verkreukeld tafelkleed, een omge vallen glas (met bijbehorende geannonceerde stomerijreke- n'ng van speaker Delbressine) en een minuscuul sneetje aan de elle boog van de Rus. De blessure scheidt een paar rode speldeknop- pen af; het ls het enige bloed dat er die avond vloeit. Vladimir sneeft tenslotte definitief tijdens een on doorgrondelijke spartelpartij. In de pauze vermengt het tierige catchpubliek zich met de ingetogen bezoekers van een dia-avond in de aanpalende Van Goghzaal. Ik infor meer bij enige lieden naar hun motivatie om zoveel geld neer te tellen en naar hun waardering voor het gebodene. Een kwartet Rotter damse jongens van een jaar of twintig verklaart naar Krasna polsky gekomen te zijn uit pure nieuwsgierigheid. 'We wilden dat catch-gedoe nu ook wel eens 'life' meemaken. Maar we vermaken ons prima hoor op het balkon. Vooral met de opmerkingen en kreten van de mafferikken om ons heen'. Een breedgeschouderd heer van een jaar of veertig blijkt vooral uit zakelijke overwegingen aanwezig: 'Ach, nou zit ik hier drie uur droog voor veertig gulden Had ik dezelf de tijd in een café doorgebracht, dan was ik zeker zes tienen kwijt geweest'. Beroepsbokser James Vrij. actief als freelance-ordebewaker, ziet het allemaal wat somberder in: 'Het is dat het me op deze manier niets kost. maar dat ze veertig gul den neertellen voor die ongein Niet te geloven toch'. Het spel van gespeelde klappen en trappen op resonerende, kletsnatte lijven wordt hervat. Aan de orde is het titelgevecht tussen Brazil en Malmoa. Delbressine seint, aan de hand van zijn draaiboek, de foto grafen in dat 'nu het betere vlieg en stuntwerk gaat komen'. Het wordt inderdaad de partij met ver reweg de hoogste amusementswaar de. Een indrukwekkend atletisch vermogen en enig acteer-talent kan het duo zeker niet ontzegd worden. Frank Malmoa. de Scandinavische boeman, oogst zelfs een staande ovatie als hij zijn opponent eerst kunstig met de ringtouwen ver strengelt en vervolgens arbiter He witt (ca. 250 pond) als een slag roomtaart tegen zijn vlechtwerkje aansmijt. Op de ringtouwen staand, de spierballen opgeblazen k la Pop- eye na de spinazie-drog, incasseert de Zweed het applaus. 'Anton, Anton...' Allemaal leuk en aardig, maar we zitten daar natuurlijk wel voor onze bloedeigen Anton Geesink, wereld en Olympisch kampioen, volksheld, filmster en nog niet zo lang gele den een eigenzinnige judo-coach. De sterkste man van de natie zal het Nederlandse publiek voor het eerst zijn kunsten als catcher ver tonen. Onder een daverend 'Anton, Antonbetreedt hij de ring. Geesink knipoogt daarbij minzaam naar de fotografen. Hij draagt een babyledikantjesblauwe badjas. Het worstelpak dat daaronder schuil gaat is van dezelfde tint, met rood- wit-blaüwe schouderbandjes. Helaas is het wit enigszins doorgelopen in de was, wat het effect niet ten goede komt. Tegenstander Iwan Strogoff draagt een zwarte Kozak- ken-deux-pieces en is even kaal als landgenoot Vladimir. Hij trekt ten strijde in kroezig borsthaar en een zwarte maillot van winterdikte. Het gevecht zelf met als inzet een finaleplaats in de strijd om de wereldtitel blijft een tamelijk statisch gebeuren. De heren zijn gewoon te kolossaal (Geesink weegt 130 kg: Strogoff nog 5 kilo meer) om imponerende concessies af te dwingen van de zwaartekracht. Veel grondwerk derhalve. De act van Geesink blijft beperkt tot bloedserieus kijken. Strogoff produ ceert voornamelijk jammerklach ten, die klinken als: 'Anuschka' en 'Natasja'. De Rus ontwijkt het ech te gevecht zodanig, dat ik Geesink op een gegeven moment in puur Utrechts hoor snauwen: 'Potjando rie, kerel doe er eens watDe geringe strijdlust van Strogoff de primeert Geesink dermate, dat hij succesnummers uit zijn reportoire als het horizontaal opheffen van zijn tegenstander en het van TV- uitzendingen bekende 'matje-klop pen' vergeet. Al na 17 minuten de partij stond gepland voor een vol uur maakt Anton een eind aan het gevecht (en de avond) via een replica van zijn gouden houd greep van Tokio. Nog hevig nahijgend, badend in het zweet, excuseert Geesink zich even later ln de kleedkamer met: 'Die man waar ik tegen stond is van huis-uit een bokser. Daardoor had ik te weinig respons bij het grepen- spel. De sfeer is hier ook niet optimaal. In Amerika en Japan werk je ln speciale zalen, die bui ten de ring volkomen donker zijn. Dan durven de mensen nog meer mee te doen'. Wat later, de veters van zijn worstelschoenen loskno pend, verzucht Geesink nog: "Het Nederlandse publiek is ook zo ver rekte kritisch. Altijd maar die vra gen of het nu echt allemaal show is. Profworstelen is net zoveel sport als bijvoorbeeld de Zesdaagse. Dat lk zo zit te zweten, komt echt niet van zomaar niks Ik krijg een kletsnatte hand van de grote man en keer terug naar de zaal. De ring is al vrijwel gedemon teerd. Van de plastik kuipstoeltjes worden alom torentjes gebouwd. Directeur Sportief Pete Brackeniers, een weelderig geproportioneerde Vlaamse zestiger, overhandigt een dik pak franken aan de voorman van deze activiteiten. Ik informeer bij Brackeniers naar de anteceden ten van Strogoff, omdat ik het hanteren van de Duitse taal en het uitstoten van klanken die klinken als Russische meisjesnamen, geen overtuigend bewijs van Russische afkomst acht. Brackeniers: 'Stro goff is vast en zeker wel een Rus. Toen hij nog zeer jong was, ls hij begonnen als bokser. Omdat hij daartoe te zwaar werd, is hij later overgegaan op Grieks-Romeins worstelen. Daarin is hij zelfs Rus sisch districtskampioen geweest. Welk district? Ach, hoe zal ik dat nu weten. Rusland is een erg groot land dat weet ge toch Ik stel, dat Geesink wel erg kort in de ring heeft gestaan. 'Ja, dat vind ik zelf ook', beaamt Brackeniers, 'zeventien minuten is niet al te veelMaar Anton was dan ook niet als gewoonlijk. In België. Frank rijk, Japan en Texas heb ik waar achtig grote gevechten van hem gezien. HIJ was voor het gevecht al erg nerveus, vermits hij wist. dat het publiek hier zo kritisch is. De man heeft hier ook een geweldige reputatie op te houden. Misschien geneerde hij zich wel om zich hier als catcher te presenteren. Ja, dat zal het geweest zijn: Anton geneer de zich COR SNEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11