Nogmaals 'ntslagen de kwestie CPN-leraar Verontruste ouders ijn kort geding tegen Sosjale Joenit' 'Filmsterrenlook' in bad- en strandmode -t Notarissen tégen afgeven van 'ariër-verklaringen' Werklozencomité krijgt nul op het rekest van minister Boersma Beroepen kernenergie voor Raad van State Opuwgewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN Utrecht wil nu nog geen openbaarheid De Uithof beste plaats voor AZU Westerterp geeft 'rapport' over luchtvaartgeschil Gevraagd door Arabische landen Grote variatie in materialen Mond- en klauwzeer in Zuid-Limburg Algemene Bank Nederland een goede grote bank W/KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 BINNENLAND mivoorzitter van de Vereniging voor christelijk voortgezet onder- vfe in Zwolle, heer mr. J. in 't Veld schrijft ons naar aanleiding ons commentaar op het door deze vereniging gegeven ontslag een godsdienstleraar, die lid was geworden van de CPN i eerste artikel 'School van de ers' in deze krant van 12 febru- I las ik met veel instemming, de lezing van het tweede artikel iool van de ouders' ben ik met jvraag blijven zitten. en mag men de beslissing van [Zwolse schoolbestuur en van de lissie van beroep inzake het ilag van de CPN-leraar inder- zo relativeren dat de beteke- daaraan zou komen te onfcval- wanneer de CPN het democra- centralisme zou prijsgeven en aan haar leden zou toestaan om de partijlijn afwijkende me- gen intern en extern te verdedi- alsmede wanneer binnen het nunisme doel en tactiek ge- feiden zouden kunnen worden? £rop komt het betoog in dat ede artikel toch neer. vraag is nu of daarmee niet rdldt miskend dat èn voor het oolbestuur èn voor de commissie i beroep de grondslag en de blogie van de CPN zo zwaar heb- gewogen bij het komen tot de clusie van de onverenigbaar- 1- 1 commissie van beroep rekent in r beslissing af met de zo opper- kkige redenering, die meer op- anten tegen het ontslagbesluit iben gelanceerd, nl. dat een lid- van de CPN nog niet wil CTjgen dat men de ideologische indslag van die partij geheel of 'ieeltelijk onderschrijft c.q. moet ei lerschrijven. De Commissie zegt j.arvan dat èn van de schoolvere- ing èn van de CPN de grondslag het doel nu juist de bestaansre- j van beide organisaties vormen het uitgangspunt van beider 'felstellingen en handelen, or het schoolbestuur was blijkens gepubliceerde motivering van _lt ontslagbesluit juist dat atheis- (het ontkennen van iedere nscendentie) in de leninistisch- }|irxistische grondslag van de CPN t breekpunt. De commissie van ee-oep overwoog dat er inderdaad 11 fundamenteel verschil bestaat isen de atheistische grondslag I n de CPN en de grondslag van de ïoolvereniging en zij meende mèt ss t schoolbestuur dat de heer Los iet kiezen. njt fundamentele verschil blijkt el duidelijk uit enige stellingen n Marcus Bakker uit 1966, die de »N nog volledig onderschrijft ge- i in het feit dat zij deze stellingen i t uitdelen op een door de 'N naar aanleiding van het ont- Ifeg te Zwolle belegde bijeenkomst. interpreteert de CPN dus haar eigen grondslag en die interpretatie ''oet men serieus nemen, wil men v CPN recht doen. citeer uit die stellingen: communistische partij is, nl rtij van de arbeidersklasse, van wetenschappelijk zicht in de maatschappelijke ont wikkeling en alszodanig is zij zelf draagster van deze wetenschappe lijke maatschappijbeschouwing. De ze maatschappijbeschouwing is on godsdienstig. Zij gaat uit van het bestaan van een objectieve mate riële werkelijkheid die door de mensen steeds beter gekend wordt. Aan deze kennis zijn geen (gods dienstige) grenzen. Zij stelt de mens in staat de krachten van natuur en maatschappij te beheer sen. Het geloof spruit in laatste instantie voort uit een onbegrip van en schijnbare onmacht tegenover deze krachten. De daadwerkelijke maatschappelijke actie, resulterend in het communisme, die het bewijs levert van de mogelijkheden van de mens om de maatschappij te be heersen, neemt uiteindelijk de grondslagen van het geloof weg'. Mijn vraag is daarom of de CPN niet naast het prijsgeven van het democratisch centralisme en naast het gaan onderscheiden van doel en tactiek ook en niet in de laatste plaats! het leninistisch- marxisme als grondslag en ideologie zal moeten laten vallen. Is dat denkbaar? Ik weet het niet. Mijn hoop blijft gevestigd op de dialoog tussen christendom en marxisme. Ik schrijf dit als lezer van Trouw/Kwartet en niet als voorzit ter van het schoolbestuur, omdat ik mijn medebestuursleden niet heb kunnen raadplegen. Weinig verschil Naschrift hoofdredactie: Er is nau welijks verschil van mening tussen de heer In 't Veld en ons. Het is een kwestie van het leggen van accenten.. Het leninistisch-marxisme ls de grondslag van de CPN. Dat werd in het commentaar van 12 februari stilzwijgend als uitgangspunt er kend. Er is echter meer. Volgens het uit dit leninistisch-marxisme afgeleide beginsel van hét democratisch cen tralisme mogen CPN-leden (mag in dit geval een CPN-lid als leraar op een christelijke school) geen van de officiële partijlijn afwijkende mening naar buiten brengen of verdedigen. Het CPN-lid is dus on der alle omstandigheden in zijn werk gebonden aan dat uitgangs punt. Het is daarbij goed om steeds in de gaten te houden dat het leninis tisch-marxisme een gesloten systeem is, waarbinnen hoofd- en bijzaken misschien wel kuraien worden onderscheiden, maar nau welijks gescheiden; ook doel en tac tiek niet. Vandaar ook dat wij ons in ons commentaar van 12 februari met de vragen van de tactiek als vragen ei^an een onzer verslaggevers ieDEN HAAG De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B. 'ronk, zal vrijdag uitspraak doen in het kort geding dat aanhan- werd gemaakt door de stichting actiecomité verontruste puders tegen de Haagse alternatieve hulpverleningsorganisatie, r iosjale Joenit (S.J.) en een 25-jarige Hagenaar, die een 14-jarig neisje, dat de ouderlijke woning heeft verlaten verborgen heeft y gehouden. ian de president van de rechtbank 1 Ferd gevraagd een verbod op te eggen aan de S. J. zich in te laten Vjnet verbergen van het meisje en te lebieden haar adres bekend te ma li en' let meisje is enkele malen van luis weggelopen, omdat haar de "jomgang met de 25-jarige jongen r,was verboden. De president deelde ian het begin van de zitting mee, dat bij de Haagse kinderrechter een Ferzoek is ingediend om onder toe- ^zichtstelling van het meisje. Daar- ioor wordt het kort geding door- iruist. ^Ir. Pronk stelde voor. het kort b ;eding op te schorten, tot dat de j 'echter uitspraak zal hebben ge- laan. maar in het bijzonder mr. L. van iHeijningen. optredend namens de eisers, maakte daartegen be zwaar. 'Het blijft dan nog de vraag 4of en in hoeverre de S. J. zich aan de uitspraak van de kinderrechter zal houden. De ouders wensen pri mair geen enkele inmenging door de Sosjale Joenit. p 'Maar het gaat in de eerste plaats ri om het belang van het kind. 'merk- ijte de president op en daarvoor treedt dan de rechter op. td Omdat geen overeenstemming kon worden verkregen, zette mr. Van 'Heijningen zijn beschouwingen voort met op te merken, dat deze zaak buiten de rechter om geregeld zou kunnen worden. Mr. Van Heij ningen citeerde een aantal gerech- telijke uitspraken, waarbij werd vastgesteld, dat ouders gerechtigd zijn een kind, dat door derden tegen '"de wil van de ouders wordt vastge houden op te eisen. Het recht op lezinsbescherming is erkend. De S.J. diende te weten, dat haar hulp ,i door de ouders niet op prijs werd Tractaat van Rome In ons land dient de politie niet de wetten te stellen, maar uit te voe ren. Ook volgens het tractaat van Rome, heeft ieder recht op eerbie diging van zijn gezinsleven. Indien de gezinsbescherming in Nederland onderwerp van discussie dreigt te worden, wordt gehandeld tegen het tractaat. Met een citaat van Groen van Prinsterer: 'Het gezin is de grond slag voor de samenleving', besloot mr. Van Heijningen zijn pleidooi. Mr. W. L. A. Wladimir, optredend voor de Sosjale Joenit schetste de gang van zaken met het meisje dat thuis allerlei moeilijkheden had, werd geslagen en dat hulp zocht bij zowel haar 25-jarige vriend als de S.J. Er zijn enkele besprekingen geweest tussen ouders, S.J.. Politie en de raad voor de kinderbescher ming, zonder echter tot goed resul taat te komen. Op 10 februari j.l. liep het meisje weer van huis weg. Mr. Wladimir stelde zich de vraag, of alleen rekening moet worden gehouden met de rechten van ou ders en of deze moeten voorgaan boven belangen en wensen van de kinderen. De toestand voor het meisje was zodanig dat het niet meer thuis kon blijven. Hij vroeg de president de eis van de stichting af te wijzen. Van een verslaggever UTRECHT Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn er tegen om nu ambtelijke stukken in principe openbaar te doen zijn. Dit blijkt hun antwoord op vragen van het progressieve statenlid drs. J. S. Wijne. die verwezen had naar voor beeld dat de provincie Overijssel hierin gegeven heeft. Volgens gedeputeerde staten van Utrecht zal een eigen provinciale regeling op dit punt de verwarring van de burgers vergroten nu op korte termijn een wetsontwerp te verwachten is. Zij verwijzen hierbij naar een verzoek van premier Den Uyl om met de openbaarheid nog te wachten en nu geen verschillen te doen ontstaan. naar het wezen van de zaak hebben beziggehouden. Het is jammer, maar het is ons op dit ogenblik niet mogelijk de vraag te beant woorden in hoeverre de wat mee gaander houding van de CPN een principiële verandering in het doel aangeeft. Wij kunnen dat niet en wie van een journalist de gave der profetie verlangt, verlangt te veel. Wij kunnen slechts van twij fel blijk geven. Echter: twijfel die geen opening laat naar een weliswaar niet verwachte, maar toch ook niet volstrekt uitge sloten ontwikkeling, mag de naam twijfel niet voeren, maar is juist een zeker weten; in elk geval een gebrek aan intellectuele integriteit. Er kunnen (mede door het ook door mr. In 't Veld noodzakelijk genoemde) gesprek tussen christen dom en marxisme aspecten tot gel ding en tot leven gebracht worden, waarvan wij het belang nu nog onderschatten of over het hoofd zien. Maar alweer: de opening moet er blijven naar wat men misschien niet verwacht, maar toch ook niet uitsluit. Dat bedoelden wij te zeggen in het tweede deel van ons commentaar van 12 februari. Het komt ons voor dat dat in wat andere woorden hetzelfde is als mr. In 't Veld bedoelt met zijn zinsnede: 'mijn hoop blijft gevestigd op de dialoog tussen christendom en marxisme'. UTRECHT Het nieuw te bouwen Academisch Ziekenhuis Utrecht (A- ZU) en de medische faculteit van de Rijksuniversiteit zouden terecht moeten komen in het oostelijk ge bied van het universiteitscentrum De Uithof. Daar zijn de beste uitbreidingsmo gelijkheden, en goede aansluiting op het openbaar vervoer en een mogelijkheid om de wensen van het ziekenhuis en de medische fa culteit te verwerkelijken aanwezig. Bovendien kan in het centrale ge bied van De Uithof op deze wijze ruimte blijven voor een woonfunc tie, die van De Uithof een stedelij ke universiteitswijk maakt, hetgeen de leefbaarheid van wat nu 'intel lectueel industrieterrein' wordt ge noemd, zal verhogen. Dit zijn enkele conclusies in het rapport van de 'werkgroep ruimte lijke verkenning De Uithof', dat is aangeboden aan het college van bestuur van de universiteit, het be stuur van het AZU en aan de coör dinator nieuwbouw academische ziekenhuizen van het departement van O. en W. die de werkgroep in het najaar van 1974 instelden om te adviseren over de beste plaats voor het nieuwe AZU- DEN HAAG 'Ik blijf van mening, dat de huidige KLM-operaties op de noordatlantische route niet in strijd zijn met de bilaterale lucht- vaartovereenkomst en dat eenzijdig ingrijpen van Amerika niet strookt met de in de luchtvaartovereen komst opgenomen procedure voor het behandelen van geschillen'. Dit zegt minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin brengt hij versag uit van de mis lukte onderhandelingen met de Verenigde Staten over de transat lantische vluchten van de KLM. De Amerikanen willen het mes zetten in deze vluchten. Minister Westerterp is zeer teleur gesteld dat de laatste (derde) on derhandelingsronde is mislukt. Eenzijdig ingrijpen door de Ameri kanen. wat neer zou komen op drastisch terugbrengen van het aantal vluchten van de KLM op Noord-Amerika, past niet in de vriendschappelijke verhoudingen tussen de Verenigde Staten en Ne derland, aldus Westerterp. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Broederschap van Notarissen over legt nog met het ministerie van Justitie hoe de formulering moet zijn van het standpunt van de notarissen over de notariële ver klaring van niet-jood-zijn, die Arabische landen sinds kort vragen van Nederlandsez akenlieden, die een visum aanvragen. Het be treft overigens de formele tekst van het standpunt; de broeder schap wijst het verstrekken van dergelijke verklaringen ondubbel zinnig af. Eerder al vroegen Arabische lan den, zoals Irak en Saoedi-Arabië. om doopbewijzen, ook al geven die slechts de binding met een kerkge nootschap aan. De Raad van Ker ken heeft de Nederlandse kerkge nootschappen geadviseerd in geen geval doopbewijzen voor een derge lijk doel —het verkrijgen van een visum te verstrekken. Van de kant van de broederschap heeft men zich beklaagd over het discriminerende karakter van een dergelijke verklaring. Bovendien, zo zegt algemeen-secretaris mr. P. C. T. Hengeveld, zou een notaris niet eens een verklaring van niet jood zijn kunnen afgeven. Zo'n zaken man moet een verklaring opstellen dat hij niet jood is en de notaris zou dan moeten verklaren dat de handtekening onder een dergelijke verklaring geldig is. Ook daar wil len wij met het oog op het doel niet aan meewerken. Inmiddels heeft het PvdA-Tweede Kamerlid dr. H. J. Roethof de mi nisters Van Agt (justitie) en Van der Stoel (buitenlandse zaken) schriftelijke vragen gesteld over de Arabische wens. Hij wil weten om welke landen het gaat waar schijnlijk betreft het hier Irak en Saoedi-Arabië en mogelijk ook Jor danië —en of de landen onderte kenaars zijn van het in 1966 in New York gesloten internationale verdrag Inzakes de uitbanning van rassendiscriminatie. Bovendien vraagt dr. Roethof of het afgeven van een verklaring van niet-jood-zijn in overeenstemming is met artikel 50c van de wet op het notarisambt, waarin wordt ge steld dat een notaris zich dient te onthouden van handelingen, die strijdig zijn met de eer of de waar digheid van zijn ambt. liy; iCi:! i Modellen uit de nieuwe collectie bad en strandmode van Tweka. door Annemarie Lücker AMSTERDAM De 'filmsterren look' uit de jaren vijftig komt in de nieuwe collectie bij Tweka duidelijk naar voren bij het zien van de samengefronste bovenstukjes van de bikini's, met een slui ting van dunne bandjes in de nek. De halsuitsnijding is meestal règelbaar door een klein koordje van voren, zelfs de broekjes zijn verstelbaar in hoogte. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Boersma heeft gistermiddag een duidelijk 'nee' moeten verkopen aan het landelijk actiecomité werklozen, dat de minister inu een houten kist een petitie met drie eisen tot verbetering van de financiële positie van de werklozen aanbood. geen sprake kan zijn. In de komen de werkloosheidsnota zal vooral ook worden getracht de bedrijfssluitin gen tegen te gaan. De variatie in materialen is groot, de stoffen worden steeds soepeler, dunner en lichter, veel katoen maar ook 100 pet. synthetische stoffen, zoals dunne glanzende lycra. Ideaal zijn Switch Fittings; broekjes en bovenstukjes zijn in verschillende maten te koop zodat iedereen met afwijkende maten toch een passende bikini kan vin den. De kleuren zijn over het alge meen heel fel. blauw, geel. oranje en groen. Er zijn veel strepen, bloe men geometrische patronen, mil- les fleurs en stippeltjes. Voor mannen zijn er combinaties van een kleine zwembroek met rechte pijpjes en bijpassend t-shirt met motiefjes van sporttaferelen, dieren en scheepjes. Eenvoudig, maar nog altijd erg goed zijn de katoenen effen bikini's en zwem broeken in jeans blauw. Nog maar af en toe zijn de badpakken en de bikini's voorgevormd, de soft look is volledig doorgedrongen. Mooi zijn de eendelige badpakken met zeer diepe rug en frontdecolle- té's voor vijftig gulden. De keuze in bijpassende rokken, plastrons en wikke lj urken is groot, iedereen kan naar hartelust zijn eigen combina tie samenstellen. Voor de grote ma ten 40 t.e.m. 50 zijn er fraaie lycra badpakken met een schootje. Daar bij is afzonderlijk een korte soepele kimono te koop van hetzelfde des sin voor vijfenvijftig gulden. Er is veel badstof velours dat verwerkt is tot blousons met kraag en rits, glad klokkende shorts en kleine rechte broekjes. De rokken zijn licht ge rimpeld, soms met een glad heup stuk en meestal open van voren. IMieuw De zonnejurkjes hebben een met elastiek gerimpeld bovenstuk je en dunne schouderbandjes. De lengte van de rokken en de jurkjes vallen meestal net over de knie. Dat de nieuwste mode, de tanga, de meest miniscule bikini die er bestaat, niet genegeerd wordt, bewezen tot slot twee mannequins, die verschenen in een paar met pailletten bezaaide lapjes. Die zijn overigens niet in de verkoop. 'U weet dat in de Kamer een aan tal punten aan de orde is', aldus de minister 'donderdag verschijnt de aanvullende interimnota werkeloos- heidsbestrijding en dan zal de rege ring nieuwe maatregelen bekend maken. Ik wil benadrukken dat wij er alles aan doen en werkloosheid in ons land te bestrijden'. In de petitie vraagt het comité (de delegatie die gisteren in Den Haag was bestond uit 24 man) een uitke ring ineens van tenminste twee honderd gulden, verlenging van d werkloosheidswetuitkering van 26 naar 52 weken, verhoing van die uitkering van tachtig naar negentig procent van het laatstgenoten loon en optrekking van de wet wer kloosheidsvoorziening van 75 naar 85 procent van het laatstgenoten loon. Ook wordt er op aangedron gen de werkloze niet na twee jaar terecht te laten komen in de bij standswet. De enige toezegging, die minister Boersma deed, was dat het metter tijd mogelijk is dat de huidige uit keringsduur voor werklozen wordt verlengd. De minister, vond het reëel dat bij de bestrijding van de werkloosheid in ons land in de eerste plaats gelet wordt op de oudere en langdurige werklozen, omdat deze mensen de meeste pro blemen zullen heben om terug te keren in het arbeidsproces. Boersma zei dat van verruiming van het begrip 'passende arbeid' Leuzen Na het onderhoud met minister Boersma trokken de ongeveer vier honderd werklozen door de Haagse binnenstad. Ze droegen spandoeken en sandwichbordep met zich mee, waarop leuzen stonden als 'werklo zen duurtetoeslag nu', 'geen werklo zen in de bijstand' en 'geen wer klozen in de werkverschaffing'. De route voerde ook langs het Binnen hof, waar een aantal jongeren kor te gesprekken voerde met kamerle den van tien politieke partijen. Van een verslaggever DEN HAAG Er is mond- en klauwzeer geconstateerd in Zuid- Limburg op een bedrijf in Beme- len. Minister Van der Stee heeft daarom in de omgeving van Bemelen (de gemeenten Maastricht, Bemelen, Berg en Terblijt, Valkenburg. Wijl- re, Wlttem, Gulpen, Margraten en Cadier en Keer) een vervoersverbod ingesteld dat zal gelden tot 1 maart (ADVERTENTIE) DEN HAAG Er wordt wel eens over getwijfeld of de indieners van bezwaarschriften tegen kerncentrales wel belanghebben in de zin van de wet zijn. Prof. dr. H. J. Groenewold had daar gisteren weinig moeite mee als getuige-deskundige voor de Raad van State bij het beroep tegen de bedrijfsvergunning voor de kerncentrale Borsele: iedereen is eigenlijk belanghebbende. 'Ik acht mijzelf in Groningen be langhebbende, en mijn kinderen en achterkleinkinderen, waarheen die ook zouden emigreren', aldus de buitengewoon hoogleraar in de the oretische natuurkunde. Zo'n ver gunning is geen lokale zaak, meen de hij, de risico's moeten in we- reidverband gezien en beoordeeld worden. Een lachertje vond prof. Groene wold dat de wettelijke aansprake lijkheid voor gevolgen van onge lukken met kerncentrales tot een termijn van tien jaar beperkt is. Sommige gevolgen komen pas op veel langere termijn aan het licht. Ookde Vereniging milieuhygiëne Zeeland en de Vereniging milieude fensie - samen met enkele particu lieren de indieners van het be zwaarschrift - waren van de aan sprakelijkheidsregeling weinig on der de indruk. Er moet volgens hen voldoende zekerheid bestaan dat de installatie geen schade of letsel op levert. En die zekerheid is er, be toogde namens hen mr. I. de Vos. niet. Hij noemde het verder een tekort koming dat aan de beroepsmoge lijkheden in het kader van de Kern energiewet geen opschortende werking is verbonden. Dat komt er op neer dat men nu gevaren kan veroorzaken en de installatie, onge acht de bezwaren, maar vast in werking kan stellen, aldus mr. De Vos. De kerncentrale Borsele zou op het ogenblik al ongeveer een jaar in werking zijn - als hij niet toe vallig voor onderhoud en reparatie langdurig was stilgelegd. Tegelijk werd voor dc Raad van Sta te het beroep behandeld tegen de vergunning voor de (werkende) ex perimentele suspensiereactor van de KEMA in Arnhem. Volgens mr. De Vos waren hierbij forse juridiscne fouten gemaakt, wat namens de mi nisters van economische zaken en volksgezondheid door mr. F. W. G. Keurvers werd bestreden. De behan deling wordt op een andere dag voortgezet. Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of -rekening het meest geschikt Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. (en niet alléén voor spaarders)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9