Zwerven door Engeland: mogelijkheden genoeg Vakantie in koepel Rein Draijer: 50 jaar schilder van realiteit Officieel bezoek Van der Stoel aan Saoedi Arabië Vliegen naar Corsica verder met camper Gratis onderdak 65-plussers Treinen door Finland Congres over eigen literatuur in ontwikkelingsland Dief gepakt doordat hij zelf bestolen werd Onderzoek kwaliteit ziekenhuizen pas met 'mes op strot' Zendingsarts vlucht uit Surinaams binnenland Bezoek premier Allon uitgesteld Stichting ijvert voor behoud van watermoler TROUW KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 BINNENLAND b Nieuw programma verder uitgebreid Wie per eigen auto naar Enge land wil en graag zijn eigen onderdak wil uitkiezen, kan dat komende zomer nog beter dan vorig jaar toen de auto- reizen voor het eerst werden geïntroduceerd. Hoewel het hier een experiment betrof en nóg niet alle deelne mende hotels op het nieuwe systeem (pas onderweg boeken voor het volgende hotel) bleken te zijn ingespeeld, is het toch een zodanig succes geworden, dat de Britse toeristenorganisatie heeft besloten het te herhalen. Zelfs gevarieerder dan vorig jaar: men kan een luxueuze autotour door Schotland maken (met over nachtingen in eerste klas-hotels), maar ook met eigen tent er op uit gaan (of per gehuurde kampeer auto. die bij aankomst per boot of vliegtuig klaar staat). Er is zelfs een 'all-in-tour' per fiets (georganiseerd door de Tor-Line). Brochure Al deze mogelijkheden (er zijn er tientallen) zijn verzameld in de brochure 'Britain vakantie naar eigen idee', die gratis verkrijgbaar is bij het Britse Toeristen Bureau in Amsterdam (Leidsepelin 5). Daarin vindt men tevens een op somming van alle arrangementen, die Nederlandse reisorganisaties in hun Engeland-programma heb ben opgenomen (met alles erin: vliegen of varen, duur van het arrangement, prijzen). Handig is ook het gidsje 'Commen ded Country House Hotels (even eens gratis), waarin een lijst van kleine country-hotels en inns is opgenomen, die eruit springen door hun huiselijkheid. Nieuw is de gids Welcome to Wa les Card, die speciaal is bedoeld voor individueel trekkende auto mobilisten. Het boekje geeft adressen, waar de toerist alle in formatie krijgt over hotels, boer derijen en kampeerplaatsen in Wales. Reisgids voor gehandicapten Evenals vorige jaren heeft de Nederlandse Vereniging voor Re validatie weer een vakantiegids (de enige in Nederland) uitgeg even voor lichamelijk en zintuige- lijk gehandicapten. Naast een op somming van hotels, bungalows en groepshuizen in Nederland, die speciaal zijn aangepast aan de gehandicapten, vindt men er ook de mugelijkhecjen in voor een groepsvakantie in het buitenland. In alle gevallen wordt erbij ver meld of er een arts of verpleeg kundige aanwezig is. Tevens wor den leeftijdsgrenzen genoemd (er zijn speciale reizen voor jongeren en ouderen) en voor welke ge handicapten de bestemming het meest geschikt zijn. Dat het hier lang niet altijd gaat om passieve vakanties, blijkt on der meer uit het feit, dat er zelfs zeilkampen voor gehandicapten worden georganiseerd. De brochure kan voor twee gulden besteld worden bij de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie in Den Haag (giro 38.21.00 met de vermelding 'vakantiegids'). Trekken door Engeland en logeren waar je maar wilt. Naast vakantievieren met een gehuurde kampeerauto in Canada en Amerika (de Canadese luchtvaartmaatschappij Canadian Pa cific en de Nederlandse reisorganisatie Long Range Travel heb ben deze mogelijkheden in hun programma) kan dat deze zomer ook in Europa. In samenwerking met een Frans autoverhuurbedrijf introduceert Air France speciale vlieg-kam- peerreizen. Deze houden in. dat men vliegt naar Nice of Ajaccio op Corsica, waar naaankomst de kampeerauto klaar staat. De kampeerauto is een in België gebouwde Ford Transit 100 Custom, voorzien van een keukentje met koelkast, bergruimte, verwarming en twee tweepersoons slaapplaat sen. Een toilet kan eventueel ex tra worden bij gehuurd. Voor vier personen kost de vlieg reis met de huur van de cam- pingcar gedurende een week in het hoogseizoen naar Nice 630 gulden per persoon en naar Ajac cio 720 gulden. Voor kinderen on der 11 jaar wordt 200 gulden per kind korting gegeven. Verlenging van de vakantie kost in het hoog- Drie hotels in Giethoorn bieden onder auspiciën van de VVV West- Overijssel 65-plussers (dames al vanaf 60 jaar) tussen 1 maart en 15 mei drie dagen gratis onderdak aan. Het enige wat betaald moet worden zijn de maaltijden, dat betekent, dat men per persoon voor die drie dagen 98 gulden kwijt is. In het arrangement is ook opgenomen een middag- tocht per salonboot naar Blokzijl, een tocht per punter door Giethoorn en een bezoek aan het edel- en sierstenenmuseura De Oude Aarde. Het arrangement begint op maandag voor de lunch en eindigt donderdag na het ontbijt. Inlichtingen geeft de VVV West-Overijssel in Zwolle (post bus 337. tel. 05200-18977). seizoen 131 gulden per dag per campingcar. ongeacht het aantal personen. Voor gereden kilometers wordt geen extra bedrag in reke ning gebracht. Het bezit van een gewoon rijbe wijs BE is voldoende. De bestemming Ajaccio heeft Air France in haar programma kun nen opnefnen. omdat de maat schappij deze zomer voor het eerst eenmaal per week een recht streekse lijndienst op Corsica uit voert. Het reisbureau Scandinavian Arc tic Sunway heeft in zijn zomer- programma een nieuwe reismoge lijkheid voor een Finse vakantie opgenomen: een ontdekkingstocht door het land per trein. Heen- en terugreis worden met het vliegtuig gemaakt. Na aankomst in Helsinki ontvangt men een bon. die goed is voor 3500 treinkilometers. De route kan men zelf vaststellen. Eventueel kan een toeristenbiljet worden gekocht voor de gelijke tegenwaarde, waarmee ook per boot. bus of vliegtuig kan worden gereisd. Prijs van de reis: vanaf 650 gul den voor 15 dagen inclusief de vliegreis. 3500 km treinreis en één hotelovernachting. Tips van V en D Vroom en Dreesman heeft voor haar reisbalies een serie van 12 boekjes laten samenstellen met de belangrijkste tips voor de meest gangbare vakantiebestemmingen. Wie bij V. en D. een reis boekt, krijgt het gratis, anderen moeten er twee kwartjes voor betalen. Men vindt er onder meer tips in voor het winkelen, bezienswaar digheden. excursiemogeli j kheden, eten. adressen van ziekenhuizen en artsen. Voorts bevat het een lijst van de meest voorkomende woorden ir de taal van het land. Ideetje voor jeugdige alternatieve toeristen, die graag hun vlees met patat laten staan voor een makrobiotische maaltijd en bovendien nog francofiel zijn: het vakantieparkje van de Rötterdamso ex-fotograaf Herbert Behrens in Quercy (departement Tarn et Garonne). Het park bestaat uit vijf geodetische koepels, waarin vier mensen een zacht bed en een kookhoekje vinden en die op ruime afstand van elkaar tegen een boshelling aan de rand van een plateau liggen. Behrens heeft het samen met een compagnon opgezet om de rust zoekende toerist te laten ervaren, dat je lang niet altijd de geijkte paden heeft te bewandelen om een geslaagde vakantie te vieren. Voor het maken van excursies staat een busje ter beschikking, waarin tegen kostprijs kan worden gereden. Het enige wat moet worden meegenomen is een slaapzak. De prijs exclusief reis: 150 gulden per persoon voor 10 dagen (als men met vier personen komt). Nadere inlichtingen: Mora Ducastel in Amsterdam (tel. 020- 250730). Met NS langs monumenten De Nederlandse Spoorwegen geven in juni. juli en augustus aan alle kopers van een 8-daags 'kris- kras'abonnement of een 8-daagse 'tienerkaart' gratis de ter gelegen heid van het Monumentenjaar ge maakte geïllustreerde monumen- tenkaart van Nederland. Handige handleiding voor het organiseren van een eigen zwerftocht door Nederland. GRONINGEN Stripverhalen en korte romannetjes zijn de middelen waarmee schrijvers in ontwikke lingslanden proberen de mensen te bereiken die niet of nauwelijks op school hebben gezeten. Daarmee proberen zij een tegenwicht te ge ven tegen de stroom strips uit het westen. In China kent men de overal verspreide Mao-strips. Ook westerse strips, zoals Donald Ducks vertegenwoordigen de westerse mens en leiden de aandacht af van de eigen omstandigheden. Deze toelichting geeft mr. P. Buur, medewerker van het bureau buiten land van de Groningse universiteit, op het driedaags congres over lite ratuur in ontwikkelingslanden dat gisteren in Groningen is begonnen. Er zijn tegen de tweehonderd deel nemers komen opdagen, merendeels studenten en voor ongeveer de helft uit andere landsdelen. Op een bijbehorende tentoonstelling is werk te zien van schrijvers, zoals Jose Cravierinha uit Mozambique: 'Ik ben steenkool, en jij rukt mij ruw uit de grond, en maakt mij tot jouw mijn, baas'. Of van Eugene W. Rellum (Suriname): 'Hij zei. 't is maar een neger en in zijn diepge voelde superioriteit, mat hij mij met de kleinste maat. Zijn zelfin genomenheid zag niet de lange schaduw die negerschap vooruit werpt, want anders zei hij zeker, ai, een neger'. Aan het woord komen de Antillianen Sfanley Cras, Maryse Conde en de Zuidafrikaanse schil der-schrijver Breyten Breytenbach. De slotdag gaat morgen over China en Palestina. Van een verslaggever EINDHOVEN Eigenlijk door een toeval kon de 22-jarige F. E. uit Eindhoven worden gearresteerd op verdenking van inbraak en brand stichting in een Eindhovense schoenenwinkel. De brand veroor zaakte een schade van zeker 100.000 gulden, maar daarbij is nog niet gerekend de schade die werd toege bracht aan de vereniging voor zend amateurs. die boven de winkel een lokaliteit had waar apparatuur stond opgesteld. De verdachte is zelf slachtoffer ge worden van diefstal. Zijn auto werd gestolen, en hoewel hij wist dat er gestolen goederen in die wagen la gen. deed E. aangifte bij de politie. De 28-jarige J. M. werd in de loop van de zaterdag aangehouden met de gestolen wagen en daarin wer den goederen uit de schoenenzaak aangetroffen. Toen F. E. later op de dag naar het bureau kwam om de aangifte van de vermissing van zijn wagen te ondertekenen, werd hij gearresteerd. Bij huiszoeking wer den andere waren uit de schoenen winkel aangetroffen. Tijdens de huiszoeking werd nog een derde verdachte aangehouden, de 18-jari- ge A. S.. een vriend van F. E. Hij- droèg een leren riem die van de diefstal afkomstig was. UTRECHT De neiging van zie kenhuizen om mee te werken aan een onderzoek naar hun kwaliteit en werkwijze, blijkt niet erg groot als 'het mes niet op de strot staat'. Die conclusie trok prof. dr. J. C. M. Hattinga Verschure op een vergadering over het rapport 'Zorg in kleine ziekenhuizen', dat onder zijn voorzitterschap tot stand kwa nt. Aan dit onderzoek naar ziekenhui zen met minder dan 225 bedden verleenden alle betrokken instellin gen hun medewerking. Men was bang dat in deze hoek alle klappen gingen vallen wanneer staatssecre taris Hendriks het volgens hem be staande teveel aan ziekenhuiscapa citeit gaat aanpakken. (Het rapport stelde, zoals bekend, vast dat dat niet verstandig en ook niet erg netjes zou zijn). De Nationale ziekenhuisraad (NZR) wil nu op dezelfde manier de wat grotere ziekenhuizen (225 tot 350 bedden) laten doorlichten. Maar daar blijkt men aanzienlijk minder bereid tot medewerking, en zo kwam prof. Hattinga Verschure tot zijn opmerking over de bedreigde strot. Wat de sectie algemene ziekenhui zen van de NZR betreft, kan de sanering van Hendriks trouwens nog lang niet beginnen. Sectievoor zitter drs. A. Stuijvenberg zei dat misschien wel alle soorten ziekenhuizen 'kwalitatief in kaart moeten worden gebracht' voordat zinvol kan worden vastgesteld waar precies een eventuele overcapaciteit moet worden weggewerkt. PARAMARIBO De zendingsarts Denooy van de Evangelische broe dergemeente te Zeist, heeft zijn zendingspost in Djoemoe verlaten omdat hij zijn leven bereigd voelde. Aanleiding was het overlijden van een vrouw in het ziekenhuisje van de broedergemeente ter plaatse. Deze vrouw behoorde tot de stam van de Saramaccaners. De familie van het slachtoffer gaf de schuld van het overlijden aan dokter De nooy. Dorpelingen sloten zich bij deze zienswijze aan. De arts sloot daarop het zikenhulsje en is met een toestel van de medische zen ding naar Paramaribo gevlogen. De leden van de staf van het zieken huis zijn naar een nabijgelegen zendingspost vertrokken. Bestuurs leden van de medische zending hebben inmiddels een gesprek ge had met het opperhoofd van de Saramaccaners. Volgens het stam hoofd lagen de moeilijkheden niet op medisch terrein. Ze zijn ont staan door gebrek aan contact tus sen dokter Denooy en de bevolking. trp 4Ï Rein Drayer: 'Restant' 1967 doek) 'Jij zö, ik zó!' Deze uitspraak van de Haagse kunstenaar Rein Draijer bij de Galerie Hendriksen, Prinsengracht 168, Amster dam, tot 30 maart klinkt zo op het eerste gehoor misschien ivat recalcitrant. Maar hij bedoelt niet: omdat een ander het zus doet, doe ik het zo, maar: wed oen het allemaal nu eenmaal op onze eigen manier, omdat we zo zijn zoals we zijn. Rein Draijer beschouwt zichzelf nog als een negentiende éeuwer. Dat staat tenminste altijd op uit nodigingen en in catalogussen te lezen. Voor een deel zal dat wel om sentimentele redenen zijn: hij is namelijk nog net van de vorige eeuw, van 1899. Maar daarenboven heeft hij in zijn lange loopbaan, hij schildert al zo'n kleine vijftig jaar, telkens weer ontdekt, dat hij niet buiten de realiteit kon. Hij heeft dat Ontdekt. Dat wil dus zeggen, dat hij het niet zomaar als vast staand heeft aangenomen. Hij heeft het vele dat zieh in zijn tijd in de wereld van de kunst heeft voorge daan steeds weer getoetst op de mogelijkheden, die er eventueel voor hem inzaten. Hij heeft dat altijd eerlijk gedaan, in een open dialoog met de vele kunstuitingen van zijn tijd. Afgezien van wat zich er verder allemaal afspeelde in een bepaalde periode, was er altijd weer 'De' kunst van 'onze tijd'. Toen Draijer goed en wel begon was dat in Nederland het magisch-realisme. Hij ging daarvan min of meer uit, maar zette er zich tegelijkertijd te gen af. Hij verwrong niets aan de realiteit, maar gaf haar weer zon der enige magische romantische of expressieve toevoeging. Hij beperk te zich tot het essentiële. Strak, zo zakelijk bijna als een architectente kening. Het was toen maar een kleine stap naar de constructieve abstractie. Maar zelfs in deze korte periode waarin puur abstracte Ma- lewitch-achtige composities tot stand kwamen, bleef er die hang naar contact met iets reëels: al gauw kijkt ook op die ogenschijn lijk non-figuratieve schilderijen het onderwerp weer om de hoek. Vlak voor de oorlog ontstaan er wat meer barokke doeken en die grotere schilderachtigheid en deco- rativiteit handhaaft zich nog enkele jaren, maar dan krijgt de vereen voudiging weer de overhand en dat leidt dan tot de doeken met de schildersezel, die van een bijna bi zarre nuchterheid en koelheid zijn. Ook in de plastieken is een derge lijke ontwikkeling merkbaar. Hoe wel de vormen sterk geabstrakteerd zijn, zijn ze toch in de meeste gevallen ergens van afgeleid en je hebt weinig moeite te 'herkennen'. Een uitermate persoonlijk oeuvre, waarover nog veel te zeggen zou zijn, maar dat men beter zelf kan gaan zien; dan zijn er weinig woor den meer nodig. Franse literatuurprijs voor Andrei Sinjawski PARIJS De prijs voor het beste in Frankrijk verschenen buiten landse boek van 1974 is door een jury van veertien letterkundigen toegekend aan de sinds 1973 in Frankrijk wonende Rus Andrei Sin jawski voor 'Een stem in het koor'. Een posthume bekroning kreeg de Pool Bruno Schulz voor de Franse vertaling van zijn 'Les boutiques de cannelles' en 'Sanatorium au cro- que-mort'. Andrei Sinjawski heeft in het bui tenland gepubliceerd onder het pseudoniem Abraham Terz. wat hem een vrijheidsstraf van zeven jaar in een Siberisch kamp ople verde. Daar ontwierp hij 'Een stem in het koor' dat een essay is over het leven in een concentratiekamp. Het werk van Bruno Schulz, die in 1942 door de Nazi's werd vermoord, is geïnspireerd op fantastische jeugdherinneringen. Vier schrijvers del letterkundeprijs vt gemeente Apeldof; Van een onzer verslaggevers APELDOORN Aan de I dichter Willem Bierman te c doorn is voor de derde mak 'aanmoedigingsprijs' voor 1 kunde van deze gemeente kend. Bierman is een van d( Apeldoomers, die op grond va jury-rapport (voorzitter van zeischap: Jan van Harten) v<J< literaire prijs 1974 in aanmj komt. Andere prijswinnaars zi Glotzbach (voor de tweede v Voor een inzending poëzie, Lji tenhoudt voor een inzending ce fiction-verhalen en mevr. if Luttikhuizen-de Vries voor eï zending streekverhalen. Dins vond 25 februari worden de p( uitgereikt in schouwburg Or* Bij die gelegenheid wordt o» kendgemaakt hoe het beschf bedrag over het viertal wordr deeld. i Canadees ballet cj toernee in ons lal DEN HAAG Het Nationale van Canada, bestaande gezelschap van 110 personen april een bezoek aan Ned brengen tijdens een Europees nee. Het gezelschap brengt verschillende programma's, weten twee avondvullende ba 'Copelia' en 'Giselle', en eet gramma bestaande uit de ba 'Don Juan' (John Neumeie 'Kettentanz' (Gerald Arpino voorstellingen vinden plaats i Haag (15), Eindhoven (17), sterdam 18, 19 en 20 april. Theaterkritiek op nota toneelbestel ARNHEM De Tonee Theater in Arnhem is bang i toneelvoorzieningen in het van het land 'drooggelegd worden wanneer de ideeën, gelegd in de recente discuss toneelbestel in de praktijk v gebracht. In die nota, samen] door een CRM-werkgroep, o.m. gepleit voor enkele gezelschappen in de randsti jaarlijks 900 voorstellingen r geven. De helft daarvan zou i 'de provincie' moeten plaatse De ruim 20 jaar bestaande 1 groep Theater ziet ervan kom het Nederlands toneelbestel een groot deel weer zal t bepaald vanuit het westen. "V directeur Jacques Luyer woi klok 20 jaar terug gezet en het oosten nagenoeg 'dro< liggen. Op het ogenblik bren] bestaande gezelschappen tuss 40 en 50 premières per Volgens de discussienota zul voorgestelde grote westelijke schappen ruim 15 nieuwe s uitbrengen. Dat betekent v Toneelgroep Theater kwanl en kwalitatief een belangrijk arming. Zdenek Kraus artistic leider Noorder Compa GRONINGEN De Tsjechisc gisseur Zdenek Kraus die al in Nederland werkt, is benoei artistiek leider van het tonee schap De Noorder Compagnie af 1 september 1976 zal Kr artistieke leiding geheel voi rekening nemen, maar hij dit jaar in september al huidige artistieke leider Maarleveld samen te werken, leveld heeft gemeend dat tien jaar met zijn werk v Noorder Compagnie moet s Zdenek (36) die in 1965 tot in de filosofie promoveerde proefschrift over de samenv tussen toneelspelers en regi werkte van 1964 tot 1968 'in choslowakije. In 1968 werd li noemd tot regisseur bij de Daarna regisseerde hij bij d RA-tv en vervolgens voor Rotterdams Toneel, de N Compagnie, het Amsterdams en de Haagse Comedie. Hij cent aan de toneelacadem Maastricht. DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zal van 22 tot en met 25 maart een officieel bezoek brengen aan Sa oedi Arabië. Hij zal daar besprekingen voeren met de minister van buitenlandse zaken sjeik Mohammed Ibrahim Masoud en wellicht ook met koning Feisal. De olieproblemen en het conflict tussen de Arabische landen en Israël zullen de belangrijkste onderwerpen van gesprek worden. deze reden niet door. Buiten zaken en de Israëlische amb in Den Haag ontkenden nadi lijk enig verband tussen het stelde bezoek aan minister Al de reis van mr. Van der Stoe Saoedi Arabië. Er zal een datum voor het bezoek aan ter Allon aan Nederland v gezocht. Tot slot is gisteren ook geworden dat de Turkse p Ecevit op 18 maart een pri zoek aan ons land brengt. I die dag nog wel een gesprek ben met minister Van der SM Tijdens de decemberzitting van de Verenigde Naties in New York heeft mr Van der Stoel met ver schillende Arabische ministers van buitenlandse zaken over een bezoek aan hun land gesproken. Daar is toen ook het eerste contact voor deze reis gelegd. De minister zou op grond van de contacten in New York ook naar Egypte gaan, maar dat bezoek is door de Egyptische regering voor onbepaalde tijd uit gesteld. wegens het in Egytische ogen te pro-Israëlische stemgedrag van Nederland in de Verenigde Na ties. Buitenlandse zaken in Den Haag maakte gisteren voorts bekend dat de Israëlische minister van buiten landse zaken Allon, zijn bezoek aan Nederland begin maart heeft uitge steld .Dit in verband met de komst van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger naar het Midden-Oosten. Kissinger maakt in de tijd dat Al lon hier zou zijn een tweede ronde door het Midden-Oosten om de pro blemen tussen Israël en de Arabi sche landen tot een oplossing te brengen. Ook het bezoek van mi nister Allon aan Parijs gaat om EINDHOVEN Het dagelijb stuur van Eindhoven heeft (al in beginsel) besloten mee te1 ken aan de oprichting van stichting die watermolens wi houden en weer in bedrijf-wij len. Het is de bedoeling de 0 watermolen in de Kleiene Dfl in Eindhoven ter beschikkirtf de stichting te stellen vod symbolische huurprijs van een den per jaar. Er wordt een 0 zoek ingesteld naar de toestaü deze molen. In 1960 is de I eigendom geworden van de meente. Tot dat jaar was het I raat trouwens nog in gebruil

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8