Europa nu voor iieuwe uitdaging' Oppositie maar niet in Spanje fel doortastend Fachmy: oorlog komt als diplomatie faalt Opnieuw hevige strijd in Asmara Russische spionage bij SALT-overleg ;oli legt Europees 'regeringsprogram' voor: Betrekkingen Cairo-Moskou weer beter Frankrijk gaat ondergrondse kernproeven doen Italiaanse wet op abortus in strijd met grondwet Verhevigde strijd in Cambodja Ethiopische junta verschijnt in openbaar De tien van Carabanchel (2) '/KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 BUITENLAND 3flATSBURG (ANP) 'De Euro- Gemeenschap is het thans bijna lar geleden gegeven originele tloord op de uitdaging aan onze •Jren om hun onderlinge rivaliteit rerwinnen en, in een door de le Oorlog verscheurde wereld, economie tot nieuwe bloei te ;en'. .euwe generatie, de onze, ziet zich thans 'onteerd met een nieuwe uitdaging: her- :ing van de zin van het leven en hoop in fatschappij die wordt verstikt door haar 'ooruitgang. De uitdaging om tussen Euro- de landen van de Derde Wereld nieuwe, -inenwerking en solidariteit gebaseerde, be ngen te scheppen. De uitdaging tenslotte iiropa meester te doen zijn over zijn eigen ize passage uit zijn rede tot ropees Parlement in Straats- eeft Frangois-Xavier Ortoli, 'Jter van de Europese Com- het dagelijks bestuur van gisteren een krachtige gedaan tal van teleurgestel- JJopeanen een hart onder de steken en daarnaast WASHINGTON (UPI) De Rus sische delegatie die met de Ame rikanen heeft onderhandeld over een verdrag inzake beperking van. strategische bewapening (SALT) zat vol met Russische spionnen, zo heeft Paul H. Nitze. die deel heeft uitgemaakt van de Ameri kaanse ploeg, meegedeeld. Het werk van de Amerikaanse de legatie was 'minder dan optimaal' en voor een groot deel was dat de schuld van ex-president Nixon. Deze was volgens Nitze zo ge brand op geheimhouding en had zo weinig vertrouwen in wat hij de bureaucratie noemde, dat zelfs het hoofd van de Amerikaanse delegatie niet volledig werd inge licht over wat er zich op het hoogste niveau afspeelde. Nixon maakte meestal van Russische Amerikaans delegatielid: tolken gebruik als hij privé met de Russen praatte en een schrif telijk verslag van zulke besprekin gen werd niet aan de delegatie verstrekt. Volgens Nitze had minstens een derde deel van de Russische dele gatie bij de geheime dienst (KGB) gewerkt. AI hun chauf feurs waren lid van de militaire inlichtingendienst en zelfs hun wetenschapsmensen mochten niets over de Russische militaire ontplooiing weten wat niet ook in de Amerikaanse pers verscheen. Toen de SALT-besprekingen en kele jaren geleden in Helsinki be gonnen had een correspondent van het Russische persbureau Tass een kamer gehuurd, die uit zag op de werkvertrekken van de Amerikanen. Die kamer was uit gerust met telescopen, antennes en andere apparatuur en spoedig bleek, aldus Nitze, dat vrijwel alle telefoongesprekken werden afge luisterd. 'Zij deden een poging leden van de Amerikaanse delega tie aan het praten le krijgen, eerst probeerden ze mensen dron ken te voeren en toen dat niet lukte gingen ze leden van de de legatie vleien, waarbij ze hoopten gebruik te kunnen maken van een eventuele onenigheid in de ploeg', aldus Nitze. Nitze was in de regering van Harry Truman een hoge functio naris op het departement van buitenlandse zaken. Onder Ken nedy en Johnson werd hij onder minister van defensie. Begin vorig laar trad hij uit de SALT-delega- tic. CAIRO, TEL AVIV (AP, DPA, Reuter, UPI) De betrekkingen tussen Egypt.e en de Sowjet-Unie vertonen 'ontegenzeggelijk voor uitgang'. Als Egypte er niet in slaagt zijn doelen via de diplomatie te bereiken zal het weer oorlog gaan voeren tegen Israël. Frangois-Xavier Ortoli, voorzitter van de Euro pese Commissie aal een vijftal doelstellingen 1 te leggen, waarnaar de EG- op initiatief van de Europe- missie in de komende perio- moeten gaan streven. teitsversterkend. Europa verschaft ons het instrument ons daar te laten gelden waar men ons wil horen en waar zich thans de beslis singen voltrekken: op energiege bied, op monetair gebied en op het gebied van de internationale han del, in de internationale organisaties en in onze betrekkingen met onze voornaamste partners, vooral de Verenigde Staten'. Amerika i ijk? periode rede van Ortoli. die sterk een regeringsverklaring van e ropees kabinet, stelt de EG- isievoorzitter vast dat de Ge- ri hap een moeilijke periode, Mislukkingen heeft doorge- Maar er zijn in de afgelo- i maanden ook vorderingen [fct. De EG-lidstaten zijn zich dieper bewust van de nood- economische samenwer- n er wordt op dat terrein meer samengewerkt, er is ■efeionaal fonds gesticht en een d fonds in ontwikkeling. Eu- n eeft een ontwikkelingsbeleid de Derde en Vierde Wereld le^idelijke doelstellingen en er sluiten genomen ter verster- an de Europese instellingen, verkiezingen voor een Euro- larlement, die binnen drie zegt echter dat Europa be- heeft aan successen van een orde om zijn doelstellingen inheid en onafhankelijkheid eiken. Op de belangrijkste moeten wij immers terug- ;n mislukking constateren, onafhankelijkheid vermin- mze ambities worden kleiner: titutioneel opzicht staan wij in halve mislukking', angrijkste opgave voor Euro lus Ortoli, is dat Europa zijn nkelijkheid bewaart: dat wil zijn lot in eigen handen In dit opzicht echter heb- wij de afgelopen vijftien en stappen terug moeten 'Omtrent dit laatste punt', aldus Ortoli, 'is klaarheid gewenst. De wederzijdse vriendschap, de bond genootschappelijke betrekkingen en de erkenning dat grote gemeen schappelijke belangen bestaan mag niet de realiteit uit het oog doen verliezen dat de VS een macht ver tegenwoordigen waardoor dit land in zijn betrekkingen met ons de neiging heeft onze zwakheden en weifelingen tegemoet *te treden met een onverbloemde wil tot leider schap'. Het is, aldus Ortoli, zaak dat wij, willen wij beter de belangen van onze bevolking dienen, op het in ternationaal toneel kiezen voor een waarlijk Europese politiek, ons systematisch gemeenschappelijk opstellen en overal waar de opgave de individuele krachten van onze staten te boven gaat de Gemeen schap laten spreken voor ons allen'. Eerste doel van de Europese Ge meenschap is dan ook verminde ring van de afhankelijkheid van Europa. Tweede doel is1: herstel van Euro pa's economische en sociale, even wicht door groei op nieuwe grond slagen. In dit verband noemde Orto li als hoofdbeleidslijnen onder meer: een op elkaar afgestemd en elkaar aanvullend Europees econo misch beleid en solidariteit en een van investeringen uitgaande her vatting van de -expansie. 'Het is immers juist de expansie (uitbrei ding) van de internationale handel die één van de sleutels vormt voor het herstel van de situatie van de Gemeenschap en voor de terugkeer naar een beter evenwicht in de wereld', aldus Ortoli. afhankelijk Derde Wereld Ef freaken van die verminderde inkelijkheid zijn aldus Ortoli: it feit dat Europa na dertig '"cordt geconfronteerd met de en van het feit dat dit gebied aan energie en grondstoffen, slissingscentra en de financië- Jit zijn plotseling elders ko- liggen'. Europa is fysiek onafhankelijk zoals het abargo heeft geleerd. Maar onomisch minder onafhanke- ïdat nieuwe, diep ingrijpende tkelingen Europa verplichten inomische structuurwijzigin- grotere afhankelijkheid is ïonetair omdat de bedragen, het geding zijn, slechts be- kunnen worden door over- van onze hulpbronnen, dat ggen onze arbeid welke over- tdoor het aangaan van schul- echts in de tijd gespreid kan D. versterking van de machts- i van de VS. Amerika be over rijkdom aan energie en ;cJstoffen van een continent 'en ii blijk van de wil volledig de u d waarover zij kan be- v en, aan te wenden, hetgeen veranderende en zeer moei- h conjunctuur-situatie natuur- ts if opsomming van door Euro- jmaakte fouten en de grote fan eigen schuld van Europa Je verminderde onafhankelijk- zegt Ortoli: 'Europa neemt waar de beslissingen, waar het nkomt, worden genomen niet eats in die hem toekomt. Of gaat om de wereldvrede dan a onze economische ontwik zijn geen meester meer over toekomst omdat de economi- financiële en politieke beslis- ientra steeds meer buiten on- staten en onze Gemeenschap M te liggen', zo verklaarde Or- 'De wereld is er een waar gen ingaan tegen belangen en krachten zich onderling me- Behartigen wij onvoldoende belangen en verwaarlozen wij krachten dan zullen de regels, fhoudingen en de feiten zich 'nadeel wijzigen', enkele onzer staten mag ver te in een krachtenveld van lerende systemen en machts- 'Uivingen werkelijke invloed oefenen. Daartoe is een Eu- nodig, niet souvereiniteitsver- :end, maar juist souvereini- Derde doel van de EG is, aldus Ortoli: het vestigen van nieuwe be trekkingen met de Derde Wereld. 'Een door Europa stoutmoedig inge slagen beleidsweg is de vestiging van nieuwe betrekkingen met de Derde Wereld op grondslag van een langdurige, op gelijkheid en recht vaardigheid geïnspireerde samen werking'. Als meest geslaagde voor beeld daarvan noemde Ortoli het associatiebeleid van de Gemeen schap, voorheen met 19 Afrikaanse staten in het kader van de over eenkomst van Jaoendé en thans uitgebreid tot geheel Afrika en zelfs daarbuiten in het kader van de overeenkomst van Lomé en de ak koorden die eerlangs zullen worden aangegaan met de landen van het Middellandse Zeebekken. Dit beleid is er een van financiële steun, doch ook en bovenal toegang tot grote afnemersmarkten, stabilisatie van hun ontvangsten, waardoor zij be schermd worden tegen scherpe da lingen in de wereldmarktprijzen, systematische samenwerking ter versnelling van de industrialisatie en de ontwikkeling van de politieke instellingen die het raam vormen voor een samenwerking tussen Eu ropa en de betrokken ontwikke lingslanden op parlementaire en gouvernementele voet van gelijk heid. Het vierde doel, waarnaar de EG zal moeten streven is, aldus Ortoli. de nieuwe voortgang op de weg naar een Economische en Monetai re Unie. Europese Unie Het vijfde dóel is tenslotte de voor bereiding van de Europese Unie, die rond 1980 van de grond zal moeten komen. 'Het Europa van thans kent geen perspectieven die zijn inwoners in beweging kunnen brengen', zo stel de Ortoli vast. 'Daardoor zijn ande re visies nodig, een nieuw elan, een ander toekomstbeeld, zodat onze volkeren Europa de stimulansen kunnen geven van ambitie, vast houdendheid, creatieve hartstocht kwaliteiten die ons eens zo omhoog gestoten hebben. In ons ontwerp voor de Europese Unie kunnen wij dit elan doen herontwaken. Verge ten wij niet dat het eerste recht streeks gekozen Europese parlement bijna zal komen in 1978, dat wil zeggen over drie jaar Dit zijn de twee voornaamste uitla tingen die de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fachmy gisteren heeft gedaan in een toespraak tot parlementscom missies van buitenlandse "zaken en Arabische aangelegenheden in Cai ro. Over de betrekkingen tussen Mos- PARIJS (AFP) Frankrijk heeft de scheepvaart gewaarschuwd uit de buurt te blijven van de atollen Moeroeroa en Fangataoefa in de Stille Oceaan in verband met on dergrondse kernproeven die daar zullen plaatsvinden. In tegenstelling tot vroeger, toen de waarschuwing betrekking had op een periode van mei tot september, geldt zij nu permanent. Een woord voerder van het ministerie van de fensie zei dat de waarschuwing niet inhoudt dat de proeven binnenkort gehouden worden. Het gebied rond de atollen is tot gevarenzone ver klaard, maar er geldt geen vaar- of vliegverbod, zei hij. kou en Cairo zei Fachmy dat de verhouding met Moskou gebaseerd is op 'volledige openhartigheid en wederzijdse erkenning van eikaars invloed en gewicht.' Volgens Fachmy is het een ernstig misver stand te geloven dat Egypte de Sowjet-Unie uitsluitend ziet als een wapenleverancier. Dat is slechts één van de vele aspecten aldus Fachmy. Over de mogelijkheid van hervat ting van de oorlog tegen Israël merkte Fachmy op dat Egypte poogt voort te zetten wat de strijd krachten zijn begonnen (in oktober 1973). 'Indien wij via de diplomatie vaststellen dat wij vast zijn gelopen zal het voor ons onvermijdelijk zijn opnieuw ons te verlaten op onze strijdkrachten.' Fachmy liet voorts weten dat Egyp te niet zal deelnemen aan een her vatting van de Geneefse Midden- Oostenconferentie als de VS en de Sowjet-Unie niet tevoren overeen komen dat de Palestijnen worden uitgenodigd er 'in een passend sta dium' aan deel te nemen. Het in Beiroet verschijnende blad Arab World heeft bericht dat Syrië heeft besloten het mandaat van de VN-troepen op Golan niet te ver nieuwen als niet tevoren .een da Mevrouw Jihan Sadat. de echtgenote van de Egyptische president, is gis teren in West-Duitsland aangeko men voor een officieel bezoek. Me vrouw Sadat (links) werd van het vliegveld opgehaald door mevrouw Mildred Scheel, echtgenote van Wal ter Scheel, de Westduitse bondspre sident. ROME (Reuter) De Italiaanse wet die abortus verbiedt, is gisteren ongrondwettig verklaard voor ge vallen waarin de gezondheid van de moeder in gevaar is. Het besluit van het constitutionele hof zou een keerpunt kunnen te weegbrengen in de felle debatten in Italië over de abortuskwestie. Een artikel van het wetboek van strafrecht voorzag in een gevange nisstraf van twee tot vijf jaar voor een vrouw die zich liet aborteren of degene die de abortus uitvoerde. De rechters van het constitionele hof zeiden: 'Ingeval van de bijzon dere situatie dat het noodzakelijk is bij een zwangere vrouw die in ge vaar is of wier gezondheid ernstig bedreigd wordt, kan een abortus niet langer worden beschouwd als een overtreding, noch voor degene die deze uitvoert noch voor de vrouw die toestemming daartoe geeft'. PHNOM PENH (UPI, AP) Het militaire opperbevel van het be wind van president Lon Nol in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft gisteren melding ge maakt van verhevigde aanvallen van de Rode Khmer op de hoofd stad. Verder hebben troepen van Lon Nol geprobeerd de pas gevallen districthoofdstad Maung Russey ten noord-westen van Phnom Penh. te heroveren. De Khmers zouden in Maun Russey grote rijstvoorraden hebben buitgemaakt. Ook bij Neak Long aan de Mekong-rivier, 50 ki lometer ten zuid-oosten van Phnom Penh. wordt hevig gevochten. Twee posities van de troepen van Lon Nol staan op het punt te bezwijken onder druk van de aanvallen van de Rode Khmer. De posities kun nen over water niet meer bevoorraad worden vanuit Neak Luong. ón Ne ak Luong hebben zich meer dan 50.000 vluchtelingen verzameld en er zou een ernstig tekort aan rijst dreigen. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP') In de Eritreese hoofdstad As mara zijn gisteravond felle straatgevechten uitgebroken tussen ïJ!i^Je'Sd^H^r1SiSafterto0Dt het EthloPische leSer ejMsefthedep van de afscheidingsbeweging, op 30 mei af. Volgens Arab World 1~~i TT,":'Li T71'4 was president Assad van Syrië te leurgesteld geweest over K-issingers recente bezoek. Eerder was gemeld dat Assad en Sadat van Egypte deze- week in Jordanië zouden komen voor overleg met Hoessein.''In Cairo is dit in middels door regeringszegslieden tegengesproken. Jordaan-oever Elias Freij, de burgemeester van Bethlehem op dè door Israël bezette westelijke Jordaanoever, heeft gis teren verklaard dat hij zou willen dat. het bezette gebied daar voor een periode van vijf jaar in handen van de VN wordt gegeven. In een vraaggesprek met het Israëlische dagblad Maariv zei Freij dat hij stichting van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. wat hem betrof, uitsloot en dat over het lot van het bezette gebied besloten moet worden door de bewoners er van. 'Alleen zij hebben het recht over hun politieke toekomst te be slissen', zei Freij. Hij liet verder weten wel te geloven in de moge lijkheid van twee staten naast el kaar: Israël naast een Palestijnse staat. het Eritreese'B§y«jdfe'gsfront (ELF) Bij de. geypefften werd gebruik ge maakt van zware machinegeweren, bazooka's en granaten. De Ethiopi sche luchtmacht bestookte ook gis teren het Eritreese bevrijdingsfront bij de weg naar Massoea, de haven stad aan de Rode Zee. Daar het Ethiopische leger met mu nitietekorten kampt is aan de Ver enigde Staten verzocht met spoed voor 25 miljoen dollar aan munitie voor voornamelijk lichte wapens te leveren. In Washington heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hierover gezegd dat het Ethiopische verzoek wordt bestudeerd. De Ame rikaanse wapenleveranties aan Ethiopië werden in november vorig jaar stop gezet na de executie van 60 functionarissen vajj bet oude regiem van keizer Haile Selassie. Een belangrijke leider van het ELF heeft gisteren gezegd dat zijn orga nisatie de Soedanese voorstellen voor een wapenstilstand in Eritrea als onaanvaardbaar van de hand gewezen heeft. De 'secretaris-generaal van het bu reau Van het ELF in Beiroet vertel de op een persconferentie dat de afscheidsbeweging 'binnen niet al te lange tijd' een onafhankelijke republiek Eritrea hoopt uit te roe pen. Voor het eerst sinds de machts greep van vorig jaar is de Ethiopi sche junta gisteren in het openbaar verschenen. Majoor Mengistoe Mariam, die als het brein achter de revolutie wordt beschouwd, verscheen met zijn me dewerkers op de trappen van het oude keizerlijke paleis in Addis Abe ba om de ongeveer 10.000 betogers toe te spreken, die demonstreerden tegen de opstandelingen in Eritrea. Mengistoe zei dat Ethiopië 'geen duimbreed grond zou prijsgeven aan de buitenlanders', waarop de menigte riep: 'nooit zullen wij Eri trea overgeven aan de Arabieren'. Majoor Mengistoe zei verder dat overwogen wordt een deel van de zes miljoen sterke militie (sterk overdreven volgens waarnemers) naar Eeritrea te sturen om de gere gelde troepen te helpen in de strijd tegen de afscheidingsbeweging. 'De regering is echter nog steeds voor een vreedzame regeling, wij willen geen totale oorlog in Eritrea. Wij vechten alleen tegen diegenen die Ethiopië willen verdelen'. door Rudolf de Jong Het is helemaal niet verbazingwekkend dat er in Spanje, ondanks de harde repressie tegen de arbei ders, de afgelopen weken weer grote arbeidsconflicten zijn geweest. Hoewel staken eigenlijk verboden is, wordt er in Spanje meer gestaakt dan in bijna alle andere Europese landen. Het is al met al niet verbazingwek kend dat er in Spanje, ondanks de harde repressie tegen de arbeiders, de afgelopen weken weer grote ar beidsconflicten zijn geweest. Hoe wel staken eigenlijk verboden is, wordt er in Spanje" meer gestaakt dan in bijna alle andere Europese landen. Het belangrijkste conflict van dit jaar was ongetwijfeld dat bij de Seat-fabrieken in Barcelona. Seat is de Spaanse auto, de fabriek is verbonden met de Italiaanse Fi at-fabrieken. Seat produceert bfjna uitsluitend voor de Spaanse markt. Er werken 26.000 a 27.000 mensen. Vijfhonderd ondernemingen met ongeveer 100.000 arbeidsplaatsen rijk, als toeleveringsbedrijven, rechtstreeks afhankelijk van het wel en wee van de Seatfabrieken. De directie van de Seat praat al geruime tijd meer over het wee. dan over het wel van de onderne ming, de verkoop zou met dertig procent zijn teruggelopen. In no vember vorig jaar werden 20.000 arbeiders tijdelijk geschorst na sta kingen. Na afloop werd er in on derhandelingen tussen de directie en het officiële fabriekscomité van het staatsvakverbond een akkoord bereikt: geen sancties, maar ook geen uitbetaling van stakingsdagen. De arbeiders accepteerden het ak koord niet en zetten het fabrieksco mité (de ondernemingsraad zouden wij zeggen) af; achtentwintig an dere vertegenwoordigers werden ge kozen, maar niet erkend door de directie. Er werd gedemonstreerd en een petitie aangeboden aan de officiële staatsvakbeweging. Op 27 december verklaarde dc directie dat men ook de beslissingen van het scheidsgerecht van de officiële vak beweging (waarin arbeiders en on dernemers zitten) niet zou kunnen uitvoeren. Op 9 januari werden 19.443 arbeiders voor de periode 9- 14 januari uitgesloten, geen werk en geen geld: 385 arbeiders werden definitief ontslagen, tegen 12 vak verenigingsvertegenwoordigers werd een ontslagprocedure begonnen. Het antwoord was een staking. In de dagen tussen 9 en 14 januari vonden er grote demonstraties plaats van de Seat-arbeiders, ge paard met hefitg politie-optreden te gen de arbeiders, o.m. in een kerk waar zij vergaderden. Er werden veel arrestaties verricht. Toen de arbeiders de 14e januari weer aan de slag gingen, werden zij aan de fabriekspoorten gecontro leerd alsof zij een gevangenis be traden. Daar leek het ook wel enigszins op. Het werd hen verbo den om onder het werk te roken en te praten, het gebruik van de w.c. is beperkt en onder controle, enz. Een protest hiertegen voorzien van achthonderd, volgens de directie onleesbare, handtekeningen, werd niet ontvankelijk verklaard. De ar beidsinspectie verklaarde dat er geen sprake was van machtsmis bruik bij Seat. Meer conflicten Tijdens en na de uitsluiting en steking bij Seat hadden er arbeids conflicten plaats in Pamplona in Navarro (tot voor kort een uiterst conservatief bolwerk) 11.450 man van 212 ondernemingen staakten. De fosfaatmijnen werden enige da gen bezet door de mijnwerkers. In de stad Pamplona vonden demon straties plaats, waarbij straatge vechten plaatsvonden en barricades werden opgericht. Andere stakingen vonden plaats in Galicië, het Bas kenland (7.000 arbeiders in 37 on dernemingen) in Taragona (3000 arbeiders) in Asturië (2600 mijn werkers) en in verschillende be drijven-in Madrid. Toneelspelers en ziekenhuizen zijn eveneens in sta king. Verschillende universiteiten en faculteiten zijn gesloten. Bij de meeste arbeidsconflicten, en bij de Seat is dat heel duidelijk, staan de arbeiders in een verdedi gende positie. Zij vechten tegen ontslagen, uitsluitingen en ver slechteringen. Hun strijd is uiterst moeilijk. Een staking is de onder nemers vaak niet onwelkom; ze is niet bewezen zijn van de leidende rol van'de tien in de arbeiderscom- missie. Maar het beleggen van ver gaderingen blijft een misdaad in Spanje. Een karikatuur in het Spaanse dag blad Ya van vorige week laat een aantel fabrieken en een theater zien. alle voorzien met opschriften als: 'gesloten wegens arbeidscon flicten'. Een voorbijganger zegt tegen een ander: 'En zei u dat dit een tijd is van open maken. 'Apentura', openen, openbreken is sinds lang de slagzin van het regi me dat het wil doen voorkomen naar openheid en liberalisering te streven. Uit de tijd Twee van de Tien van Carabanchel die door de rechtbank tot twaalf jaar gevangenisstraf waren veroordeeld en al sinds 1972 vast hadden gezeten, kwamen opeens vrij nadat het gerechtshof hun vonnissen op twee jaar en vier maanden met aftrek bepaalde. Het zijn Francisco Acosta en Louis Fernandes Ostillo. Zes van de tien zitten nog gevangen. bij de Seat min of meer geprovo ceerd. Indien de afzet stokt, de voorraad onverkochte auto's toe neemt, is een stopzetten van de produktie de ondernemers niet on welkom. (Ook de Nederlandse soci ale geschiedenis kent dergelijke door de ondernemers uitgelokte stakingen, zoals de Twente textiel stakingen in 1931-1932). Verbittering Het is duidelijk dat het hoger be roep tegen de tien beklaagden van de arbeiderscommissies in het pro- ces-1001 zich afspeelde in een sfeer van spanning en verbittering. De belangrijkste verdachte is de com munist Comachs. Tot de tien be hoort ook een priester. De arbei derscommissies ontstonden spon taan in de bedrijven, ten gevolge van het falen van de officiële vak beweging. In de jaren '60 werden zij een macht van betekenis. De communisten slaagden erin grote invloed in de arbeidscommissies te verkrijgen. Hun streven de arbeids commissies ondergeschikt te maken aan de partijpolitiek leidde tot ver deeldheid. Thans verschillen de ar beiderscommissies van plaats tot plaats. De communisten was er veel aan gelegen grote agitatie rond het inderdaad schandalige proces-1001 te krijgen. Het enige dat men de verdachten verwijten kon en waar voor zij aanvankelijk straffen van twaalf tot twintig jaar kregen op 29 december 1973, is het organiseren van bijeenkomsten en vergaderin gen. Iets wat algemeen als een on vervreemdbaar recht van de mens wordt beschouwd. De reden waarom het hof in Madrid de straffen zo drastisch heeft terug gebracht heeft met erkenning van dit recht van dc burger niets tp ma ken. Het hof spreekt alleen van het Toch moet het regime ééns ver dwijnen. Dit besef is ook binnen het regime, binnen het staatsappa raat sterk. In de Spaanse samenle ving ontplooien zich alle krachten en alle culturele waarden die het regime eens te vuur en te zwaard bestreden heeft. Het regime is in Spanje zelf een anachronisme ge worden. volledig uit de tijd. Toch bestaat het nog. Van Franco's ziek te heeft de oppositie geen gebruik gemaakt en er is geen massale be roering ontstaan. Bij de Spanjaar den leeft als het ware een dubbel- bewustzijn. Enerzijds is men fel te gen het regime en wil men het zo gauw mogelijk kwijt. Anderzijds weet men dat de persoonlijke ge volgen van oppositionele daden heel erg zijn en dat het machtsap paraat leger, politie beslissen. Ontevreden, maar a-politiek, is de houding van de Spanjaarden. Zo wacht men af tot de krachten binnen het regime, die wel veran deringen willen, In beweging ko men. Dit is in feite ook de polltjek van de communsten. Maar binnen het regime is men bijna gebiolo geerd door de aanwezigheid van Franco. Zo blijft Spanje in de ban van de caudillo, die soms een mummie lijkt te zijn geworden. Voor hoe lang nog, is het grote vraagteken. Drs. Rudolf de Jong is historicus (wetenschappelijk medewerker van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam. Het eerste deel van dit artikel ver scheen dinsdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7