Plan: met sportduikers op zoek naar oudheden Verbetering van huisvesting Kamer zeer dringend Pupillen jongenshuis zoeken nu onderdak kb Mogelijk expeditie naar baai, waar Piet Heijn vocht Onderzoek naar grondtransactie van wethouder Snelle uitbreidii! Haagse bibliothi is noodzakelijk Dodelijk ongelul Situatie in huidige gebou wen feitelijk onaanvaardbaar Veiling kasteel 'Oud Wassenaar' begonnen Gevangenisstraf voor gewetensbe zwaarde 331i% subsidie Bedrijf ontsli 75 werkneme Bloemencorso in Bollenstreek op 26 april TROUW/KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN U Dr. Meijer wil achterstand op gebied van onderwater-archeologie inhalen VF.RüVfcRtN»; VAXDT S1TyF.R;VI >Ui INDL BA1 MAIANCA. Van een verslaggever ZOETERWOUDE De ar cheoloog dr. F. J. A. M. Meijer (32) te Zoeterwoude, die een liefhebber van de onderwater sport is, streeft ernaar een groep sportduikers met belang stelling voor de archeologie om zich heen te verzamelen. Zijn doel: met hen zoeken naar oud heden. Er zijn in ons land ongeveer vijf tig clubs van mensen die de on derwatersport beoefenen. Deze clubs hebben samen ongeveer vijfduizend leden. Zij zoeken on der de oppervlakte van het water de sensatie van het 'zich vrij voe len als een vogel in de lucht', maar ook het vele schoons dat in de stille wereld daar is te zien en te fotograferen. Planten, bloemen, vissen en andere dieren in allerlei kleuren zijn de beloning voor hen die zich. gehuld in een rubberen duikerspak met een perslucht- cylinder op de rug en zwemvlie zen aan de voeten, laten zakken naar de bodem van de rivieren, meren, zee-armen of baaien. Zij behoeVen niet eens naar verre landen te reizen om tijdens hun onderwaterverblijf mooie dingen te zien. In ons land staat de Oosterschelde hoog aangeschreven bij de onderwatersporters. Onder de oppervlakten van de wateren over de wereld en dat is drievijfde van het aardopper vlak ligt echter nog veel meer dan prachtige natuur verborgen: een vrijwel onontgonnen stuk cultuurgeschiedenis van de aard- bewonèrs. Tijdens de Zuiderzee- werkzaamheden zijn toen het water was geweken honderden oude scheepswrakken gevonden die de historie nog jarenlang stof geven voor studie. De voorwerpen. die in musea zijn te zien, zullen tot in lengte van jaren honderd duizenden mensen boeien. De belangstelling van de mensen voor archeologie is groot. Onder de vijfduizend Nederlanders die de onderwatersport beoefenen, zijn er dan ook velen die worden geboeid door oudheidkundige za ken. die zij daar beneden zien. Dit bracht dr. Meijer op de gedachte op te richten de 'Stichting ter bevordering van het onderwater archeologisch onderzoek'. Dr. Meijer is geen kamergeleerde. Hij wil de wetenschappelijke gegevens graag ook in populaire zin uitdragen. De sportduikers, die hij óm zich heen wil verzamelen, leren wat zij wel en niet moeten doen als zij onder water oudheid kundige zaken aantreffen; als de stichting geld genoeg in het laatje heeft gekregen zou hij weten schappelijke expedities willen uit rusten. Dr. Meijer wil dan ook nog een stap verder gaan en met de amateur-duikers-archeologen in internationaal verband onder nemingen op touw zetten. Hij denkt om een voorbeeld te noemen aan een expeditie naar de Baai van Matanzas (Cuba). Daar had 9 september 1628 de zeeslag plaats, waarbij Piet Heijn de Spaanse zilvervloot versloeg en met een buit van twaalf miljoen gulden naar Nederland terugzeil- de. Maar: bij die zeeslag zijn na tuurlijk Spaanse en Nederlandse schepen in de grond geboord. Bekend is, dat zij mooi geconser veerd op de zeebodem liggen. Een goed en systematisch opgezet on derzoek is er evenwel nooit naar gedaan. Oosterschelde Zo ver van huis behoeven -de on derwater-archeologen het echter niet meteen te zoeken. Dr. Meijer herinnert aan de vondsten van altaarfragmenten van tweehon derd jaar voor Christus van de romeinse godin Nehellenia in de Oosterschelde (1970-71). Deze ontdekking was sensationeel ■x maar wie zal zeggen wat er nog meer in de Oosterschelde is te vinden? Een prachtig object voor de sportduikers mits uitgevoerd onder deskundige leiding. Behalve het feit, dat graven en duiken naar oudheidkundige voor werpen bij de wet is verboden (ook in het buitenland) zouden ondeskundigen veel kapot kunnen maken wat wetenschappelijk van grote waarde is. De landen om de Middellandse Zee hebben al droe ve ervarihgen opgedaan in dit opzicht. Na de oorlog is de onderwater sport ontstaan een gevolg van het ontwikkelen van goede duik- apparatuur voor militair gebruik tijdens de oorlog. Jan en alleman schafte zich een duikpak aan en dook de Middellandse Zee in op zoek naar archeologische voorwer pen. Gevolg: de kust van Frank rijk is al afgegraasd. De Middel landse Zeelanden hebben daar nu een stukje voor gestoken. Wordt men betrapt bij het duiken voor archeologische voorwerpen, dan loopt men de kans te worden f Zo moet volgens een oude prent Piet Heijn (portret links boven) bfl Cuba gevochten hebben te gen de Spanjaarden. Naar deze baai wil dr. Meijer een expeditie uitrusten. beboet. Dr. Meijer weet, dat er lieden zijn die in bende-verband voor de Spaanse kust naar amforen (Romeinse kruiken voor het ver voer van olie, graan en der gelijke) duiken. Er liggen op de Middellandse-Zeebodem wrakken waarin driehonderdduizend amfo ren aan boord zijn. De 'zeerovers' verkochten een amfoor voor acht honderd gulden. Zo gaat het ook nog steeds met voorwerpen van de Etrusken. Soms duiken de op winst bejachte handelaars (o- pererend van luxe jachten af) unieke voorwerpen op, die dan in particulier bezit komen en voor nader onderzoek door weten schapsmensen verloren zijn. Om een expeditie samen te stel len, heeft dr. Meijer tien tot twaalf man nodig (eventueel af te wisselen), die door een cursus wat van archeologie afweten, een ex peditieschip (platte vlonder), 1 compressoren, een decompressie- kamer (wie enkele tientallen meters onder water is geweest waar de druk hoger is dan in de buitenlucht, moet in zo'n kamer langzaam aan weer aan de nor male druk wennen) en een zand- zuigertje voor handgebruik. De leden van de onderwaterclubs hebben zelf wel een duikuitrus- ting, wellicht ook een onderwa tercamera, die er bijna net zo uitziet als een gewone kleinbeeld en ongeveer duizend gulden kost. Subsidie Een expeditie uitrusten kost geld. De stichting heeft dan ook subsi die aangevraagd aan de ministe ries van CRM en van Onderwijs en Wetenschappen en aan de Stichting Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO). Ook heeft dr. Meijer bedrijven om een bijdrage gevraagd. Als tegenprestatie wil len de onderwater-archeologen dialezingen en artikelen voor per soneelsbladen verzorgen. Van 15 september af belooft de stich ting kan een lezing met dia's over de opgravingen van een Grieks schip voor de Turkse kust worden gehouden. De expeditie zal deze zomer worden gemaakt door Amerikanen en Nederlanders te zamen. Verdere onderzoekingen die de Nederdandse onderwater-archeolo gen al bij voorbaat óp hun pro gramma hebben gezet, zijn: de Brittenburg. het mysterieuze Romeinse kasteel dat voor de kust van Katwijk zou liggen en de vele schepen van de VOC (Verenigde Oostindische Compagnie), die overal ter wereld op de zeebodem zijn gezonken, het Brielse Meer, en wrakken in de Noordzee onge veer tien kilometer voor de kust bij IJmuiden. Achterstand Nederland van oudsher een zeevarende natie heeft ten op zichte van andere landen een achterstand op het gebied van de onderwater-archeologie, aldus dr. Meijer. De stichting Onderwater Archeologisch Onderzoek wil hier wat aan gaan doen doo- een sa menwerking tot stand te brengen tussen de wetenschapsmensen en sportieve amateur-archeologen. De wetenschap zal ermee zijn ge diend, maar eveneens de Neder landers, die belangstelling hebben voor de vaderlandse geschiedenis. Dat zijn er velen, blijkt telkens weer uit de snelheid, waarmee po pulair wetenschappelijke geschie denisboeken zijn uitverkocht en er een nieuwe oplage nodig is. Het ziet er nu al naar uit, dat er voor generaties onderwaterarche ologen werk aan de winkel is. DEN HAAG Er bestaat een sterke economische binding tus sen een belangrijk deel van het bedrijfsleven in Den Haag en de verschillende centrale afdelingen van de PTT. Dat blijkt uit een vooronderzoek naar het effect van het overplaatsen van de PTT naar het noorden van het land, dat het college van B. en W. onlangs liet instellen. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat ongeveer 1400 be drijven met een werkgelegenheid van ruim 29.000 arbeidsplaatsen nadeel verwachten van het ver- Spreiding berokkent 1400 bedrijven schade trek van de centrale afdelingen van de PTT. Naast directe omzet- vermindering geven de bedrijven als nadien aan de verslechtering van de communicatie, het verlies van persoonlijke contacten in de zakelijke sfeer en het teniet gaan van belangrijke investeringen. Van de bedrijven met 20 of meer werknemers heeft 20 procent al leen al een binding met de cen trale directie van de PTT. Voor alle door de .regering voor 'sprei ding aangewezen afdelingen van de PTT tesamen is dit percentage 29. In het onderzoek waren betrokken de industrie, de openbare nutsbe drijven, de bouwbedrijven, de groothandel, de transportonderne mingen, het bank- en verzeke ringswezen en de zakelijke dienst verlening. De andere sectoren, met name de detailhandel, wor den buiten beschouwing gelaten. NAALDWIJK/DEN HAA( Binnenkort wordt beg met een onderzoek naai vermeende onrechtmatige delswijze van de Naald wethouder mr. A. G. Zwii Mr. dr. F. Helmstrijd, oud-s van de provinciale griffie in Holland, is door de gemeen' aangewezen als degene, die nagaan of wethouder Zwink» juist heeft gehandeld bi grondtransactie. Mr. Helmstri genwoordiig verbonden aan e viesbureau, is momenteel bezjg de voorbereidingen van het zoek. In een besloten vergs heeft de Naald wij kse raad tijd geleden besloten 'om band met geruchten omtreth bestuurlijke onrechtmatige delswijze door een on 1 kelijk persoon een onderzoek ten instellen'. De geruchten betrekking op grondverkoo een bedrijf in Honselersdi1 heer Zwinkels zou in zijn als loco-burgemeester grond kocht hebben van een Haajn drijf. Het doorverkopen vaf: grond aan het bedrijf in Ho% dijk zou de heer Zwinkels privé-sfeer financieel voorde»1 ben opgeleverd, zo willen ten. DEN HAAG Het Haagse van B. en W. meent dat lopend op de bouw van een centrale bibliotheek de accommodatie aan de Bilti straat spoedig uitgebreid moi j dien. 'Het ruimtegebrek wordt dag nijpender als gevolg uitbreiding van het boekenb de dienstverlening' aldus B.1 in het zogenaamde 'voortgi1 richt', waarin zij de stand i ken beschrijft rond een aan derwerpen, dat dezer dagen college ter sprake kwam. Vc breiding van de centrale theek in vier (al aange panden vragen B. en W. raad binnenkort een bedri zeven ton. DEN HAAG De 17-jarig) van Beelen uit Den Haag ii dag in het ziekenhuis overleó de gevolgen van een yerkee luk dat hem eerder op de d overkomen. Hij reed toen mi bromfiets door een rood st en werd daama aangerede i een personenauto. De bromfietser droeg een i maar overleed tengevolge v nekbreuk. WASSENAAR Kasteel Oud-Was senaar is dezer dagen het domein van duizenden kunstliefhebbers antiekverzamelaars, antiquairs en talrijke mensen uit de horeca-sec- tor. Tot en met vrijdag wordt de inventaris geveild van de depen dance. waarin het hotelgedeelte was gevestigd. Dit gedeelte van het efaamde gebouw zal gesloopt wor den om plaats te maken voor een aantal verzorgingsflats. De eigenaar van het kasteel, mr. C. Thurkow. zei gisteren dat bouwtekeningen zo goed als gereed zijn. Mr. Thurkow wandelde gisteren door een bonte verzameling voorwerpen: kostbare schilderijen en aquarellen (waaron der een zeegezicht van Schelfhout dat 80.000 moet opbrengen, wer ken van Israels en Apol), bankstel len, schrijftafels, vele honderden traplopers, kostbaar linnengoed en fraai bewerkte overgordijnen. In het middelpunt van de collectie stond een indrukwekkende collectie oude wijnen (zie foto). Het ziet er volgens mr. Thurkoib naar uit, dat weinig of niets ,in het hotel-gedeel te van 'Oud-Wassenaar' zal over- blijvenr Al voor de officiële veiling- dagen was de publieke belangstel ling voor de openbare verkoop enorm. De totale hoeveelheid cata logi (enkele honderden boekwerk jes) waren in een ommezien van de hand gegaan, en de veilingmeesters waren vrijwel steeds bezig met het beantwoorden van vragen van po tentiële kopers. De leiding van de veiling berust bij de heren N. Der- ksen en N. A. de Koogel, de man, die o.m. de inventaris van het eens gerenommeerde Haagse hotel 'Ter minus' onder de veilinghamer bracht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie onderzoek huisvesting Tweede Kamer is in grote lijnen akkoord ge gaan met het programma van eisen voor het nieuwe onderkomen van het parlement. Via de Ka mervoorzitter Vraagt de commisie de minister van volkshuisvesting het programma uit te voeren en plannen op te stellen voor de nieuw- en verbouw in het complex gelegen tussen Binnenhof, Plein, Lange Poten en Hofstraat. Jongenshuis in Warmond gaat dicht, LEIDEN Het jongenshuis 'Warmonderhek' in Warmond gaat dicht. Dit betekent dat negentien minderjarige jongens en hun groepsleiders op straat komen te staan. (ADVERTENTIE) IJSSELDIJK B98 GOUDERAK Tel. 01827-2449 NA 18 UUR: 02521-15063 Specialisten voor Spouwmuur- I isolatie Verwacht wordt, dat de definitieve beslissing over de sluiting aan het eind van de maand valt. Zeven pupillen en twee leiders van de groep 'De Astronauten' willen na de sluiting van 'Warmonderhek' bij el kaar blijven. Het is hun wens om niet meer als groep in een inter naat, maar als een zelfstandige eenheid voort te blijven bestaan. Gisteravond verscheen een deputa tie van deze groep op de vergade ring van de Leidse adviescommissie voor het huisvestingsvraagstuk. Het meest dringende probleem van de groep is huisvesting, zo legde een van de leiders uit. Warmond biedt hiertoe geen mogelijkheden, en daarom wil de groep onderdak vin den in Leiden. Wethouder Verboom zegde toe, dat het verzoek door het college van B. en W. zal worden besproken. Ook liet hij weten een gesprek te zullen hebben met de 'Astronauten'. Het initiatief van deze groep is niet geheel nieuw. Als gevolg van de sanering van onrendabele, te grote tehuizen hebben veel werkers en bestuursleden op het gebied van kinderbescherming initiatieven ontplooid om zogenaamde 'klein schalige' leefgemeenschappen van de grond te krijgen. Deze gemeen schappen benaderen de gezinssitua tie het meest en maken hulpverle ning doelmatiger dan in grote te huizen mogelijk is. DEN HAAG De Haagse recht bank heeft de 26-jarige student Haiko D. uit Wassenaar veroordeeld tot zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. D. was ruim twee weeken niet komen opdagen in het Elisabeth-ziekenhuis te Leiderdorp, waar hij als gewetensbezwaarde te gen het vervullen van de militaire dienstplicht werkzaam was. De commissie tot onderzoek van gewe- dubbele beglazing Voor ALLE woningen tensbezwaren had indertijd een po sitief oordeel uitgebracht aan de minister van defensie, die D. als bezwaarde erkende. D. had evenwel later gezegd, dat hij onder valse voorwendsels was erkend. D. ver klaarde voor de rechtbank, dat hij had gelogen om een langdurige ge vangenisstraf te ontlopen. Die angst heeft verdachte, thans stu dent aan de TH te Delft, inmiddels overwonnen, zodat hij nu de conse quenties van zijn gedrag wel wil aanvaarden. Momenteel beraadt de Rijksgebou wendienst zich over de architecten keuze, waarbij de gedachten nog steeds uitgaan naar het uitschrij ven van een prijsvraag. De bouw plannen zullen een groot aantdl jaren vergeh. De werkgelegenheid van het personeel, dat bij de huur ders van de betrokken panden in dienst is, zal voorlopig dan ook niet in het geding zijn. De nieuwbouw voor de Tweede Ka mer wordt hoe langer hoe meer als een noodzaak gevoeld door de slechte huisvesting aan het Bin nenhof. Daar is te weinig ruimte voor vrijwel alle voorkomende acti viteiten, bepaalde situaties zijn fei telijk onaanvaardbaar, loop- en transportwegen zijn zeer lang, in gewikkeld en deels moeilijk be gaanbaar en bovendien beveiliging, zowel tegen brand als tegen kwade opzet, en bescherming van privacy in het gebouwencomplex moeilijk bereikbare idealen, aldus de com missie. Men heeft aan de hand van deze bevindingen geoordeeld, dat grondige verbetering van de hub- vesting 'uiterst urgent' is. De commissie voor de hulsvesting van de Tweede Kamer meent dat de omgeving van het gebouwen complex, terwille van de publieke contacten en de behoefte aan na bijheid van winkels en andere voorzieningen 'citykwaliteiten' dient te hebben. Bovendien zou een 'parkachtige situatie', zoals bij het Vredespaleis, aantrekkelijk kunnen zijn. Zo zou, volgens het program ma van eisen, 'een gebouwencom plex van allure kunnen ontstaan dat sterk zou kunnen bijdragen aan plezieriger en doelmatiger werken dan nu het geval is'. Grotere Kamer In de nieuwbouw van de Kamer komt een vergaderzaal voor het parlement die ruimte biedt aan 225 leden en die ook nog voor uitbrei ding tot 300 zitplaatsen vatbaar moet zijn. De plannen zijn geba seerd op een Kamer met 225 leden, een uitbreiding met 50 procent. De aanleiding daartoe is de voorspel bare toename van de werkzaamhe den voor de leden. De groeiende omvang van het internationale werk en de nog steeds snelle toena me van contacten tussen kiezer en gekozene zouden wellicht niet goed verwerkt kunnen worden door het huidige aantal leden, veronderstel len de opstellers van het program ma van eisen. Zij illustreren hun verwachting met de bestaande ver houding tussen de leden van de Tweede Kamer en de kiesgerechtig den. Bij de uitbreiding van 100 naar 150 leden in 1956 was die teruggebracht van één Kamerlid op ruim 61.000 kiezers tot één Kamer lid op 40.000 kiesgerechtigden. In middels is de verhouding namelijk weer opgelopen naar één op bijna 60.000. Groei Men rekent erop, dat binnen af zienbare tijd het aantal fractie assistenten even groot zal zijn als het aantal Kamerleden. Samen met de groei van het aantal personeels leden van de Kamér zelf zullen er over enkele jaren drie personeelsle den per Kamerlid zijn. De parle mentariërs kunnen in het nieuwe gebouw aanzienlijk vrijer ademha len dan nu nog vaak het geval is. Zij krijgen ieder circa 40 vierkante meter tot hun beschikking, onger veer twee maal zoveel als nu. De uitbreiding van de Kamer krijgt een omvangrijk zalencomplex dat ongeveer 1800 vierkante meter in beslag zal nemen, ook het dubbele van de bestaande zalenruimte. Naast de veel ruimer opgezette ver gaderzaal voor de Kamer komen er in totaal veertien andere zalen. Vlak bij de Kamerzaal komt de ministerskamer, die ook dienst kan doen voor het kabinetsberaad. Daarvoor kan dan in de toekomst het Catshuis worden verlaten. An dere voorzieningen die in het nieu we deel van de Tweede Kamer een plaats zullen krijgen zijn een bibli otheek met een vloeroppervlakte van 600 vierkante meter, een eet zaal en recreatieruimte voor Ka merleden, een restaurant en een coffeeshop, een kindercrèche en een trimzaaltje. Volgens het pro gramma van eisen bestaat er in de nieuwe situatie, met een volledig autovrij Binnenhof, behoefte aan parkeergelegenheid voor 600 tot 700 auto's. Aan het eind van het vorig jaar viel al het besluit af te zien van een geheel nieuw gebouw voor het parlement. Men vond dat vestiging op een andere plaats in de gemeen te Den Haag op onoverzienbare problemen zou stuiten en dat bo vendien het handhaven van de Ka mervestiging op en rond het Bin nenhof een bestendiging betekent van een ook door de Kamer zelf hoog gewaardeerde traditie. Daarom heeft het rijk tussen het Binnenhof en de Lange Poten de precelen aangekocht van Hotel Central, het restaurant House of Lords en het voormalige café Piccadilly. Voorts verwacht de Rijksgebouwendienst in 1978 het telefoongebouw van de PTT in de Hofstraat over te nemen. Tesamen met het te zijner tijd leegkomende gebouw van het mi nisterie van justitie aan het Plein komt zodoende het gehele complex Hpfstraat-Lange Poten-Plein ter beschikking van het rijk. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer schrijft minister P. Brouwer de Koning neemt afscheid DEN HAAG De heer P. Brouwer de Koning, directeur van de scho lengemeenschap voor Christelijk LEAO, LAVO en ECABO (voorheen in de Galvanistraat) gaat om ge zondheidsredenen het onderwijs verlaten. De heer Brouwer de Koning werd in 1917 te Bergambacht geboren. Hij ving zijn loopbaan aan te Broek op Langendijk. In 1946 werd hij onderwijzer aan de Paul Kru- gerschool in Den Haag; in 1954 id. aan de Mr. A. E. Lismanschool; in 1957 hoofd van de Jan van Nassau- school. In 1965 werd hij directeur van de LEAO-school die ontstond uit de Determineerschool. Later was hij werkzaam bij het ECABO (Economisch administratief beroeps onderwijs). Het bestuur zal de heer Brouwer de Koning op vrijdag 28 februari van 16 tot 18.30 uur in 'De Bataaf' een afscheidsreceptie aanbieden. Gruijters van volkshuisvestii thans nog niet te zeggen val In hoeverre de bestaande wing kan worden gehandhaa^ Rijksgebouwendienst zal nog overleg plegen met het Haas meentebestuur over de bou nen, die mede het 'besi stadsgezicht' aan de Hofstra vatten. DEN HAAG De direct het ingenieursbureau Brown in Den Haag gaat gewestelijk arbeidsbureai slag aanvragen voor het 7 tellende personeel. Het bedrijf, een adviesbureai sector van de petrochemisc dustrie, verkeert in fin moeilijkheden, zo heeft adju recteur H. M. Abbenhuis GAB in Den H-tag gisteren deeld. Volgens hem komt b menteel haast niet voor da nieursbureau's in moeilijkhei men te verkeren, omdat n in het algemeen voldoend) voor deze bureau's te vim NOORDWIJK Het bekend mencorso van de Bollenstrf dit jaar onder de titel 'Eui bloemen' voor de 28-ste mal den gehouden op zaterdag 2 De gebruikelijke route (Hi Sassenheim) zal worden uit met een rondgang van an uur door de badplaats No (17.30-19.00 uur). Het ligt tevens in de bedoel gedurende het weekend v april de corsowagen op di Wilhelminaboulevard in Nd voor het publiek ten toon t len. Er bestaan verder plani in het Corso-weekend in d plaats meerdere evenement attracties aan het Corso-gt te verbinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6