Eén op de drie acties voor 't milieu heeft resultaat dichtbij Verkouden? 'Otrivin helpen direkt pmentaar Isioenen fensie heeft uwersmeer nodig Zaken worden nu principiëler uitgevochten dan paar jaar geleden fee gagS-SS?" ts£eS&S&> Landschap dreigt 'eenheidsworst' te zullen worden neusdruppels BVD stelt per jaar 40 00 onderzoeken in Bank opgelicht weerrapporten Sneeuwbericht met z'n allen, ia gezellig manhattan niet in de wolken zijwijzer onbekend lente V/KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 BINNENLAND verreweg het beste zijn, in Ld een verplichte algemene pen- geling in te voeren, te financie- L één gemeenschappelijk fonds I beheer van werknemers en Zo'n oplossing zou in één Lde en overzichtelijkheid schep- I de chaotische wirwar van be en ondernemingsfondsen en le- jzekeringsmaatschappijen die ins nog kennen. echter dat ook hier het I zich niet zomaar laat grijpen, psioendeskundigen van de vak- hebben ervaren dat met na- levensverzekeringsmaatschappij- |i niet laten uitschakelen - niet I niveau van het bedrijfsleven, l naar een peiling onder be en Kamerleden zou uitwij- door de politiek, tes levert een politiek feit van jnis op waarmee men naar keus kan doen: men kan er vechten of het voorlopig aan- in en ermee proberen te werken, ichten het verheugend dat de tenslotte het tweede gekozen, zodat er nu tenminste Bk een reëel perspectief aan de b is gekomen: Voor de duizen- |e geen pensioeijregeling hebben er een zullen krijgen en voor Inderdduizenden die van baan dat zij daarvoor na hun jaar niet zullen worden gestraft, pensioenregeling waar Stichting van de Arbeid in een vergelijk heeft bereikt, ig moeten worden ingevuld. Dat og veel gepuzzel en gereken i, er zullen ook nog 'politieke' moeten worden genomen genoeg zijn - denk maar spreiding van de premielast jikomens- en leeftijdsgroepen. Inog veel geduld moeten worden Ind voordat de algemene pensi- Jeling kan gaan werken, maar in niet te lang meer duren. Wij ons af of het gigantische admi- werk dat nog moet worden I zou kunnen worden verlicht inschakeling van (oudere) werk- op zo groot mogelijke schaal, li niet al te lang meer mogen ra gerekend op de lijdzaamheid die niet in de gelegen- geweest een zo mooie oude- oorziening voor zichzelf te tref- Is bewindslieden, Kamerleden en hebben gedaan, s wel een beetje waar wat het Tweede Kamerlid Notenboom 'dagen heeft gezegd: als de alge pensioen verzekering er niet ig komt. moeten we misschien evolutie duchten. HAAG Niet het geven van impuls voor de werkgelegen- is de opzet geweest voor de voor militair oefengebied Lauwersmeer, maar de mili-r behoefte. Dit heeft staatsse- ris Stemerdink (Defensie) gis- geantwoord op schriftelijke !n van het Tweede-Kamerlid (VVD). -„W**4 door Jan Brokken DEN HAAG 'Eén op de drie milieuacties werpt duidelijke resultaten af'. Tot deze conclusie komt de heer P. Nijhoff, directeur van de Stichting Natuur en Milieu. De Stichting een overkoepelend orgaan van provinciale milieufederaties werd drie jaar geleden opgericht. "eetW)9toaaiaV'8 j! de Ttt JfcWet- In de zojuist verschenen publikatie 'Natuur en Milieu', 1972-1974' heeft de Stichting nu de balans opge maakt van alle acties, die gevoerd, en alle bezwaarschriften, die tegen bepaalde plannen ingediend wer den. Uit deze gegevens heeft de stichting de voornaamste knelpun ten bij het milieubeheer gedestil leerd. De conclusie van de heer Nijhoff lijkt somberder uit te vallen dan het overzicht dat onze krant samen met de Stichting; twee jaar geleden opstelde. Toen kwamen wij tot de slotsom dat één op de twee milieu- acties kans van slagen had. Mogen wij hieruit concluderen dat Nederland thans onverschilliger te genover het milieu staat dan pak weg twee jaar geleden? Volgens de heer S. Algra, stafmedewerker van de stichting, is van onverschil ligheid geen sprake. 'De zaken wor den nu alleen veel principiëler uit gevochten dan een of twee jaar geleden. Toen waren we tevreden dat een stukje bos gespaard bleef. Dat noemden we een overwinning. Nu zeggen we: jammer dat die weg er toch gekomen is'. De doelstellingen van de milieuver enigingen zijn de afgelopen jaren inderdaad veranderd. Nu willen de ze verenigingen niet alleen de symptomen bestrijden, maar vooral de oorzaken van het bederf van milieu, natuur en landschap wegne men. Deze oorzaken (de knelpunten van het milieubeleid) heeft de stichting op een rijtje gezet en deze lijst zal binnenkort aan de regering worden aangeboden. De regering heeft eind vorig jaar immers laten weten dat zij wil komen tot herwaardering van een aantal projecten die jaren geleden al zijn goedgekeurd, maar die door de gewijzigde inzichten over milieu en natuur verouderd zijn. Met het samenstellen van de lijst heeft de Stichting Natuur en Milieu de regering een handje wil len helpen. Een van de belangrijkste knelpun ten vormt de landbouw. De menin gen van de milieuverenigingen en de landbouworganisaties botsen hard. De landbouw wil door ruilver kavelingen en door de bio-industrie (zeer intensieve veehouderij) schaalvergroting toepassen. Kleine bedrijfjes zijn niet meer rendabel en ruilverkavelingen bieden de mo gelijkheid de bedrijven te vergroten. Bij ruilverkavelingen gaat echter zeer veel van het landschap verloren. 'Als we niet oppassen wordt Neder land qua landschap door die ruil verkavelingen een soort eenheids worst' zegt bijvoorbeeld de heer Nijhoff. Wat volgens de Stichting Natuur en Milieu nodig is: een fundamentele discussie over de landbouw. Schaalvergroting mag geen heilig woord worden. Bestemmingsplannen Een tweede knelpunt vormen de bestemmingsplannen. Voor ieder natuurgebied moeten de ruim acht honderd gemeenten in ons land een bestemmingsplan opstellen. Veel gemeenten beschikken echter nog niet over zo'n plan en daarom konden bijvoorbeeld 'de water schappen de Winterswljkse beken vernielen, omdat de gemeenten daar nog niet over bestemmings plannen beschikken', aldus de heer Nijhoff. Vanuit Den Haag zal druk moeten worden gezet op de ge meenten, zodat zij snel zullen over gaan tot het maken van bestem mingsplannen. Het derde knelpunt heet wegen en verkeer. Minister Westerterp heeft onlangs wel laten weten dat ruim tweehonderd kilometer autoweg uit het Rijkswegenplan geschrapt is, maar dat haalt volgens de stichting weinig uit. Allereerst krijgen de pro vincies nog veertig miljoen gulden perj aar voor de aanleg van provin ciale wegen. Minister Westerterp heeft op de aanleg van deze wegen geen invloed, zodat hij wat hij met de ene hand neemt met de andere hand weer weggeeft. Ook moet volgens de stichting nu eens principieel besloten worden dat er in de toekomst meer geld naar openbaar vervoer en minder naar de wegenfondsen zal vloeien. Het vierde punt wordt gevormd door de hoogspanningskabels. Per jaar vinden honderdduizenden vo gels de dood doordat ze tegen hoogspanningskabels aanvliegen. Die hoogspanningskabels moeten Wadden onder de grond verdwijnen. Dat zoiets mogelijk is bewijst de beslis sing ten aanzien van de leiding Goes-Zierikzee. cies gegeven, en iedere provincie bepaalt zijn eigen normen. Bij het oppervlaktewater zijn nog me?r be heerders betrokken, in totaal veér- tig. en ook zij hebben allemaal hun eigen verordeningen en normen. De Stichting Natuur en Milieu verlangt dat deze normen beter op elkaar worden afgestemd. Ook bij de gaswinning en het gas- transport zal een herwaardering van de normen moeten plaatsvin den. Niet alle delfstoffen (zoals bij voorbeeld aardgas) zullen uit de grond gehaald moeten worden. 'On der bepaalde natuurgebieden zullen wij de gasreserves moeten laten zitten', aldus de heer Nijhoff. Ook het punt van de dijkverzwaring lajigs de rivieren verdient een her waardering. Een andere kwestie wordt gevormd door de ontgrondingen in het rivie rengebied. Nog altijd worden grote hoeveelheden zand en grind gewon nen uit kostbare natuurgebieden langs de rivieren. 'Daarmee moeten we ophouden', aldus de stichting. 'Wij moeten consequent overscha kelen op zand- en grindwinning uit de Noordzee. Dat zand zal wel zilt zijn, maar in IJmuiden staat een ontziltingsmachine te verroesten'. Op het gebied van de luchtveront reiniging en de verontreiniging van het oppervlaktewater spelen andere problemen. Voor deze materie be staat een aantal wetten, maar bij de luchtverontreiniging is de ver antwoordelijkheid aan de provin- Natuur en Milieu vraagt tenslotte herwaardering voor het Dollard- en Waddengebied (waarbij de Inpolde ring van het Balgzand bij Den Hel der een reëele bedreiging voor een stukje Waddenzee vormt) en voor de Markerwaard (al of niet inpol deren Over het algemeen is de Neder landse bevolking de afgelopen ja ren een stuk milieubewuster gewor den. maar het 'ontbreekt in ons land te vaak aan politieke moed, aan bestuurlijke vindingrijkheid en aan durf om nieuwe wegen in te slaan'. We zijn dus wel op de goede weg, maar het doel een goed milieubeheer hebben we bij lange na nog niet bereikt. Voor vertrouwensfuncties DEN HAAG Per jaar verricht de BVD (Binnenlandse Veiligheids Dienst) ongeveer' vierduizend 'vei ligheidsonderzoeken', onderzoeken in verband met de vervulling van vacatures voor 'vertrouwensfunc ties' bij ministeries. In totaal zijn er ongeveer 65.000 van die vertrouwensfuncties. Als zodanig worden beschouwd functies die 'de mogelijkheid bieden om de veiligheid of andere gewichtige be langen van de staat te schaden'. De helft van al die vertrouwensfunc ties is te vinden bij defensie en bij buitenlandse zaken: alle functies bij die ministeries worden namelijk als zodanig gezien. Dit blijkt uit een brief van minister De Gaay Fortman aan de Tweede Kamer. Uit de brief blijkt ook dat de BVD deze onderzoeken niet op eigen initiatief instelt, maar op verzoek van degene die bevoegd is aan te stellen of in dienst te ne men. Een onderzoek gebeurt als regel alleen als er een vacature is. Dit soort onderzoeken behoort be halve tot het terrein van de BVD ook tot dat van de militaire inlich tingendiensten (als het burgerfunc ties bij defensie betreft). Minister De Gaay Fortman vindt dat er geen reden is om het beleid ten aanzien van vertrouwensfuncties en veilig heidsonderzoeken te herzien. EINDHOVEN Gisteren zijn twee filialen van de Bondsspaarbank voor Oost-Brabant in Eindhoven opgelicht voor een totaalbedrag van 1.725 gulden. Een onbekend gebleven man meldde zich op een van de filialen met een dagafschrift op naam van P. de J., Hij legde een'vrijwel helemaal ver brand legitimatiebewijs van de bank over. De man wist de filiaal houder te bewegen voor hem een duplicaat-legitimatiebewijs uit te schrijven. In de bijdrage van gisteren kwam de zeer zachte winter van 1S46 ter sprake. Het etmaal-temperatuurge- middelde bedroeg toen 5.2 gr. C.,' iets lager dan van de recordwinters 1737 en 1796 (5.3 gr. C.). Een zo zachte winter als van 1846 is er nadien nooit meer geweest. Het seizoen 1869 kwam er nog het dichtst bij (4.9 gr. C.) en in deze eeuw 1935 (4.8 gr. C.). Die bewuste winter van 1846 was vooral in de lage landen zeer zacht (met name in januari en februari), evenals in zuid-Frankrijk. De apo theker Josephus Joannes Bruinsma legde voor het nageslacht vast, dat op 13 januari in Breda de eerste ooievaars werden gezien, dat het eerste kievietsei op 13 of 14 maart gevonden werd (niet extreem vroeg dus) en dat in de eerste aprilweek van 1846 de koeien al uit de stal kwamen. De erop volgende zomer was ook al warm met eerst oostelij ke. later westelijke winden, gevolgd door een schrale nazomer met ver dorrend gras en pas op 23 septem ber weer eens intensieve regenval. Bruinsma noemt ook een hele serie jaren uit het verleden, die eveneens als buitengewoon warm werden be stempeld. Hij gaat helemaal terug tot 1172. Van die laatste winter is bekend dat de vogels eind januari nestel den en in februari jongen kregen Het was volgens een geschrift n Maagdenburg een winter met veel storm en regen Van 1478 is be kend. dat op j februari in Luik de rozen bloeiden en enkele dagen ia- ter het drieklewige viooltje. Deze winter zonder sneeuw en vorst werd gevolgd door een zo zacht voor jaar. dat al op 4 mei de eerste ANP/KNMI Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Llssabond Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. regen mist onbew. regen onbew. geheel bew. zwaar bew. motregen geheel bew. licht bew. kersen rijp waren. Er blijkt uit, dat bij uitzonder lijk warme situatie's de angst voor heftige kou-terugvallen in de lente, zoals die bij veel mensen leeft, wel eens misplaatst kan zijn. Wie wee', geldt dat ook voor bet komende voorjaar En dat zou dan niet de eerste keer in de historie zijn Het huidige wter laat zich vrij goed aanzien Na bel c0nrbijtrekken van een regenstoring uit de Golf van Biskaie wordt het droger en ko men er opklaringen. De kans op mist neemt echter wel toe in zach te oceaanlucht. waarin de middag- te.'nperalvr?.h kunnen oplopen tot 7 a 10 graden Celsius. In de Harz kan op een sneeuwlaag- je van 10 cm nog wel geskied worden. Maar bij een verwachte stijging van de temperatuur, zal dat in de loop van donderdag niet meer mogelijk zijn. Gunstige wintersport is mogelijk in de Beierse Alpen en het Zwarte Woud boven 1000 a 1200 meter Maar bij de verwachte toe voer van de Atlantische lucht, wordt het er daar in de komende dogen ook niet beter op. Feldberg lVi meter sneeuw bij +3 gr. C., Schau ins-tand 60 cm., en Hinter- zo'ipn 10 cm. sneeuw. onder redactie van bes smit In de tuin achter het herenhuis van het gezin Madden in het Engelse plaatsje Chilthor Domer staat nog een huisje met als enig meubilair zes 'stilletjes' uit de tijd (zo'n vier eeuwen geleden) dat het hele gezin nog gezellig samen naar het toilet ging. De familie Madden die binnenshuis wel over een betere w.c. beschikt heeft het historische gezinstoilet met overheidssubsidie gerestaureerd en nu mag iedereen er komen kijken. Er daadwerkelijk gebruik van maken mag niet meer, want daarvoor heeft mevrouw Madden alles niet net zo netjes schoongemaakt. Het lijkt gedaan met de wolken krabbers van New York. Nog nooit heeft er zoveel kantoor ruimte in de torenhoge gebou wen leeg gestaan. Zelfs al verla gen de eigenaars de huren tot een bedrag waarop ze geld moe ten toeleggen, dan nog vinden ze geen huurders meer. Het ei land Manhattan, de bakermat van de wolkenkrabber, is zoge zegd bepaald niet in de wolken. Alleen daar staat al bijna vier miljoen vierkante meter kan toorruimte leeg. achttien procent van alle ruimte die daar voor zakelijk gebruik is gebouwd. De wolkenkrabber-crisis was te voorzienal aan het eind van de jaren zestig begon New York zijn aantrekkingskracht als fi nancieel hart van de Verenigde Staten te verliezen, de mensen werden steeds ontevredener over het leefmilieu, de openbare diensten en de stijgende belas tingen en steeds meer bedrijven trokken sindsdien weg uit de stad om zich in Washington, op de westkust of in andere staten te vestigen. In vier jaar tijd liep het aantal administratieve werk nemers in New York met veer tigduizend mensen terug. En toch bleef men stug doorbouwen aan weer nieuwe wolkenkrab bers, in de overtuiging dat er meer ruimte nodig zou blijven. Er zijn al intussen gevallen waarin de aflossingen aan de banken gestaakt moesten wor den. Die banken hebben dan wel beslag op de 'schuldige' gebou wen. gelegd, maar zitten nu zelf met de gebakken peren, want ook zij vinden geen huurders. De opvallendste misrekening is het 'World Trade Center', dat met z'n twee torens van vier honderd meter hoog op de punt van Manhattan staat. Onder de initiatiefnemers is de stad New York zelf, die het gebouw als zetel van super-ondernemingen bedoeld had. De staat New York heeft er weliswaar veel ruimte in afgehuurd, maar evengoed staan de twee torens vier jaar na de afbouw nog voor een kwart leeg en wordt er al tien miljoen dollar per jaar op verlo ren. In dit gebouw schijnt het afgelopen weekend een flinke brand te hebben gewoed. Als de verzekering behoorlijk over de brug komt, brengt de toch niet te verhuren ruimte tenminste nog iets op. Op vijf ver van elkaar verwij derde plaatsten zijn maandaga vond vrijwel tegelijk 'ufo's - vanwege hun onverklaarbaarheid nog altijd 'onbekende vliegende voorwerpen' genoemd - gesigna leerd. en niet door één manne tje. vrouwtje of zich ufo-specia list noemend iemand, maar door honderden mensen tegelijk. In de Amerikaanse staten Pennsyl vania en West Virginia zagen tientallen mensen maandaga vond dezelfde voorwerpen passe ren en in de Marokkaanse stad Cassablanca zagen zelfs honder den Inwoners ze vliegen. Met het blote oog zagen ze twee 'vliegen de schotels' die een fel licht uitstraalden en ruim een half uur ten westen van de stad ble ven hangen alvorens in de rich ting van de zee te verdwijnen. Het Jordaanse grondstation Ba- qa heeft de schotels langzaam van noord naar zuid over Am man zien vliegen en de Syrische luchtmacht heeft vastgesteld dat de twee voorwerpen op 90 kilo meter hoogte vlogen, te hoog voor vliegtuigen of raketten en te laag voor communicatie-satel lieten. Zowel de Syriërs als de Jorda- niërs hebben van diverse grond en ruimtevaartstations overal ter wereld de toezegging gekregen, dat het verschijnsel serieus zal worden onderzocht. aJe kunt natuurlijk zeggen: on zin. dat vrouwengekrakeel. Maar de positie van de vrouw, de posi tie van de man, de positie van het kind, de positie van de be jaarden zijn natuurlijk allemaal het gevolg van onze samenle ving. Vier groepen in het ge drang, en degenen die tot nu toe het meest onder hebben gelegen komt het de strot uit. Wij roe pen, en hopelijk niet in de woestijn: kan het nu eindelijk ophouden, ja? Dank Dan kunnen we tenminste in het vervolg als gelijkwaardige men sen door het leven gaan'. Aldus de redactie van 'Zijwijzer', een nieuw maandblad met infor matie over het jaar van de vrouw. Die informatie gaat over alles wat er in verband met dat jaar in binnen- en buitenland gebeurt. 'Artikelen met verschil lende meningen die u aan het denken* kunnen zetten' - staan er in. zoals de redactie verklaart. 'Informatie over wat anderen van plan zijn te doen. waardoor u kunt zeggen: zoiets zouden wij óók moeten gaan doen. Of mis schien gaat u contact met hen opnemen om mee te werken'. In dit eerste nummer niet alleen de mening van werkende vrou wen. maar ook inlichtingen over Dolle Mina. over allerlei mani festaties, boeken en brochures, nieuws van vakbonden, parle ment, nationaal comité, rooie vrouwen, en verder onder meer een adressenlijst van diverse in stellingen voor vrouwen. Wie zich wil abonneren kan zich In verbinding stellen met het bu reau van het Nationaal Comité voor het Jaar van de Vrouw, J. C. van Markenlaan 3 in Rijswijk (ZH), tel. 070-943200. Ook over losse nummers (die een gulden kosten; weten ze daar alles. 'De protestantse Nederlandse prinses gaat trouwen met een katholieke, op Cuba geboren, niet-adellijke burger en heeft daarmee grote hindernissen overwonnen. Ze gaan in New York'wonen - en we vertrouwen er op dat ze gelukkig zullen wor den en daar als 'gewone mensen' werken, prinses Christina als le rares Frans en muziek, Jorge Guillermo als medewerker aan een school voor arme kinderen in Harlem'. In deze juichende bewoordingen is in een hoofdartikel in The New York Daily News. een van Amerika's grootste dagbladen, geschreven over de verloving van prinses Christina en Jorge Guillermo. In zijn enthousiasme voegt de hoofdredacteur van de krant er lyrisch aan toe: 'Voor ons kwam de bekendmaking van de verloving het afgelopen week einde als een eerste vleugje lente'. 'Erg leuk, Simpkins. haal het nu maar weer omlaag.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5