BMW 1502 Friese stadje Sloten krijgt grote beurt teningsverschil ver regeling an investeringen Poging tot uitstel rechtszaak Augustin Huurwet je jiks contra confessionelen Rookverbod gevraagd voor )penbare lebouwen CNV steunt gratieverzoek Geen wetsvoorstel voor huwelijk van prinses Christina Afwijzen wetje kan samenstelling Senaat wijzigen Moeder: 'hij ziet er slecht uit' Kort geding om EO-uitzending Jongens bekennen overval op koopman Een volbloed BMW voor de prijs van f 12.876,- incl. BTW RITA Iiderzoek naar Jrvuiling van natuurbad Kamerleden vragen: Over tien jaar geen auto's meer in centrum - Tweede woningen tegengaan bescherm bewoners van Katendrecht Kosten bijna tien miljoen tjW/KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 BINNENLAND onze sociaal-economische redactie HAAG Het voorstel van minister Lubbers (Eeconomische o, en) om in verband met de zorgwekkende economische situatie n steringen in het overvolle westen van het land voorlopig niet veel te ontmoedigen, is bij een deel van de Tweede Kamer it gevallen. i grootste regeringsfractie, de i, zei gisteren bij monde van 'Kamerlid De Ruiter, dat aldus icj eerste stap op weg naar de sl ng van investeringen op hun S ;enis voor de maatschappij is c gebracht tot een miezerig a$velpasje.' Jansen (PPR) sprak van 'een knieval voor de vrije rnemingen. egenover staan de confessio- fracties en de WD, die menen fie minister nog niet ver genoeg a sgaan. Volgens het regerlngs- e itel zal de investeringsrem (de P Selectieve Investerings-Rege- Sir) als volgt moeten worden :ht: )e heffing van tien procent op .teringen in gebouwen wordt ingebracht tot nul procent, met tendering van het Rijnmondge- waar het tien procent-tarief kracht blijft, tfeet drie procents-tarlef voor iteringen in installaties blijft wijzigd. jehalve in het Rijnmondgebied even investeringen in gebou- 1 of installaties niet vooraf een *z|mning op grond van de SIR- wet. Wel zullen investeringen moe ten worden gemeld. Het is tegen dit laatste punt dat de confessionele fracties hun pijlen richtten. De KVP-er Peijnenburg diende een amendement in, waarin de minister de bevoegdheid wordt gegeven van deze meldingsplicht af te stappen, zo hij dat wil. Tijdens het debat drongen de woordvoer ders van deze fractie er op aan, dat de minister ook inderdaad van deze bevoegdheid gebruik zal maken. Het AR-kamerlid Schouten ver weerde zich scherp tegen het argu ment van de minister, dat hij de meldingsplicht nodig heeft om in vesteringen in het westen 'weg te praten', naar probleemgebieden als Limburg en de drie Noordelijke provincies. Iedere industrievestiging is volgens de heer Schouten op grond van andere wetten gebonden aan zo'n tien vergunningen. De re gering is dus uit andere hoofde voldoende van voorgenomen vesti gingen op de hoogte. Zijn grootste bezwaar is, dat de meldingsplicht het 'bestuurlijke im mobilisme' verder zou vergroten. Daaronder verstaat hij dat bestuur ders zich in nog sterkere mate ach- Prs. Peijnenburg: amendement ter voorschriften en regelingen zul len verschuilen om maar geen be slissing behoeven te nemen. Het Kamerlid is ervan overtuigd, dat de meldingsplicht daarom uiteindelijk een pegatieve invloed zal hebben op de investeringsgeneigdheid. Hij dreigde via een motie de Kamer een uitspraak te ontlokken, dat de regering vooralsnog af zal zien van de meldingsplicht. De PvdA-fractie van haar kant heeft 'onoverkomelijke bezwaren' tegen deze verdere afzwakking van de investeringsregeling. Minister Lubbers antwoordt de Kamer van daag. Verwacht wordt, dat hij zo veel mogelijk zal vermijden de te genstelling tussen de confessionele fracties en de PvdA aan te wakke ren. Dat betekent vrijwel zeker, dat hij geen uitspraak zal doen op de vraag of hij de meldingsplicht al dan niet zal schrappen. Het is dan weer de vraag of de Kamer daarmee genoegen zal nemen. Waarnemers verwachten van wel. an onze parlementsredactie ►EN HAAG Het Tweede .amerlid Van der Mei (CHU) il dat de regering de moge- jkheden beziet een rookver- Jod in te stellen voor open- i are gebouwen. olgens de heer Van der Meij, ie deze wens in vragen aan ninister Vorrink (Volksge- ï;1 ondheid en Milieuhygiëne) eeft neergelegd, moet een lergelijk verbod in Nederland 11 ïinstens worden overwogen. 'sloe een dergelijk verbod zou e ïoeten gelden (bijvoorbeeld cafel roken op perrons maar S- liet in wachtkamers van sta- aitions), zou ook nog nader be- ^jkudeerd moeten worden. m Is voorbeeld kan de West- uitse deelstaat Baden- Fürttemberg gelden, waar nlangs een rookverbod voor 1 penbare gebouwen van I racht is geworden, vooral ter C escherming van niet-rokers egen het zogenaamde passief II oken. Het Tweede Kamerlid ktfoogd (PvdA) heeft onlangs ok op dit probleem gewezen n onder meer aangedrongen ip aparte wachtkamers voor okers en niet-rokers. UTRECHT —Het CNV ondersteunt het verzoek om gratie van de der tien militairen, die wegens het dra gen van burgerkleding ln Suriname door het hoogmilitair gerechtshof zijn veroordeeld tot militaire de tentie van twee maanden. In een brief aan de ministerraad sluit het verbondsbestuur van het CNV zich aan bij de motivering van de Nationale Christen Onderofficie renvereniging (NCOV) die het gra tieverzoek van de dertien militairen ook heeft ondersteund. De NCOV baseert zich met name op het feit, dat militairen in Neder land het recht hebben in militaire complexen in hun vrije tijd burger kleding te dragen. Een opsluiting van twee maanden wordt voorts niet in overeenstemming genoemd met de heersende rechtsgevoelens. DEN HAAG De tweede kamer heeft gisteren de brief van premier Den Uyl voor kennisgeving aange nomen waarin hij zegt, dat er geen wetsvoorstel zal worden ingediend tot toestemming voor het voorge nomen huwelijk van prinses Chris tina. Dit in overeenstemming met de wens van de prinses. De Kamer applaudisseerde toen Kamervoorzitter Vondeling bekend maakte, dat namens Eerste en Tweede Kamer de gelukwensen zijn overgebracht aan de prinses en haar verloofde, en ook aan konin gin Juliana, prins Bernhard en de moeder van Jorge Guillermo. De gelukwensen zijn per telegram overgebracht, vorige week, door waarnemend Kamervoorzitter WeiJ- ters, omdat dr. Vondeling toen af- wezig was. VERVOLG VAN PAG. 1 het uiteindelijk de bedoeling is dat alle huren vrij zullen zijn. Hoewel senator Van Kuik het antwoord van drs Van Dam in grote lijnen gelijk achtte aan zijn antwoord in de Tweede Kamer, vond hij toch dat de opvattingen over vrije prijsvor ming een ander lïrht op de zaak werpen. Meerderheid Met de mededeling dat het grootste deel van de leden van de ARP, KVP en CHU het wetsontwerp zul len steunen, is de kans op moei lijkheden tussen de Eerste Kamer en het kabinet verdwenen. Met de ze steun en de steun van de pro gressieve partijen zal het wetsont werp dinsdag bij de stemming ook in de Eerste Kamer een meerder heid krijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Enkele opmerkelijke wijzigingen in de samenstelling van de Eerste Kamer kunnen het gevolg zijn van het afwijzen van het huur- wetie. Hoewel de kans hierop nihil is eeworden zou. wanneer de Eerste Kamer, na het onaanvaardbaar van het kabinet, de wet toch verwerpt, het kabinet kunnen aftreden of de Eerste Kamer kunnen worden ont bonden. Dat laatste is pas één keer gebeurd, in 1904. De leden van de provinciale staten zullen in dat ge val een nieuwe Eerste Kamer moe ten kiezen. Gezien de vorig jaar gehouden ver kiezingen voor de provinciale sta ten en het feit dat die verkiezingen alleen effect hebben gehad op de helft van de Eerste Kamer, zijn er wel wat wijzigingen te verwachten. Volgens berekeningen van het ANP zou een nieuwe Eerste Kamer er als volgt uitzien: PvdA 26 zetels (nu 21), PPR 5 zetels (Nu 4), D'66 0 (nu 3). CPN 3 zetels (nu 4), KVP 12 zetels (nu 16), CHU 5 zetels (nu 7). ARP 5 zetels (nu 6), WD 15 zetels (nu 12), SGP 2 zetels (nu 1) en Boerenpartij 2 zetels (nu 1). B(j het begin van het proces tegen Ronald Augustin droegen de twee verdedigers Köhnke (links) en Groenewald ordners met akten het zwaarbewaakte gebouw van de rechtbank binnen. HANNOVER (ANP, DPA) Zoals zij al hadden aangekondigd, hebben de verdedigers van de 25-jarige Nederlander Ronald Augu stin gisteren geprobeerd de behandeling van de zaak uit te stellen. Op de eerste dag van het proces dat tegen de Nederlander wordt gevoerd, kwamen nog slechts de omstandigheden waaronder de berechting plaatsvindt, ter sprake. Van een verslaggever AMSTERDAM Negen uur voordat vanavond het tv-programma van de Evangelische Omroep Voel wat je voelt: sensltivitytraining' op het scherm komt, doet de president van de rechtbank in Amsterdam uit spraak of daarin fragmenten uit de film over dit onderwerp 'Latsl in training' mogen worden vertoond. Producent, regisseur en een in de film optredende sensitivitytrainer willen dit niet en spanden een kort geding aan tegen de EO, dat giste ren diende voor de rechtbank-pre sident mr. W. J. Borgerhoff Mulder. De drie eisen een vertoningsverbod op straffe van een dwangsom van 100.000. De 54 minuten durende, in 1972 ge maakte. kleurenfilm over deze te genwoordig in veel opleidingen en vormingscentra toegepaste sensivitv- training werd reeds door de VPRO- tv vertoond. De advocaat van de EO. mr. L. var Heijningen uit Den Haag. zei dat de EO van de Rijksvoorlichtingsdienst, in wiens opdracht de film indertijd was gemaakt, de toestemming had om vijf fragmenten te gebruiken. Er zijn er maar drie van gebruikt, die tezamen nog geen drie minu ten duren. In oktober was de EO met de voorbereiding van het pro gramma begonnen en begin deze maand nam de regisseur voor nade re informaties contact op met de filmregisseur S. C. Meijering. De EO is volgens pleiter volkomen te goeder Trouw. De producent heeft in zijn contract met de RVD zonder enig voorbehoud de auteursrechten overgedragen en de regisseur teken de mee voor akkoord. De advocaat van de EO concludeerde tot afwij zing van de vordering. BURGH -HAAMSTEDE De 17-ja- rige Gerard V. uit Huizen en de even oude Jan Willem W. uit Den Haag hebben vrijdag een poging gedaan de 45-jarige Vlaardingse horloge-koopman P. van den Bent te beroven. Ze hebben dat gisteren tegenover de politie van Burgh- Haamstede bekend. Zij sloegen de man van achteren neer bij zijn caravan in Renesse. maar gingen er vandoor zonder iets mee te nemen. De man moest wor den opgenomen in het Zweedse Ro- de-Kruisziekenhuis in Zierikzee. Augustin wordt ervan beschuldigd voor de Baader-Meinhof-groep pas sen te hebben vervalst. Ook worden de in juli 1973 door grensbeambten aangehouden verdachte poging tot moord, verzet tegen de politie, on geoorloofd wapenbezit en lidmaat schap van een misdadige vereni ging ten laste gelegd. Het proces, dat wel drie maanden kan duren, wordt gevoerd in de gevangenis van het Westduitse plaatsje Bücke- burg in Nedersaksen. De belangrijkste verdediger van Augustin, de Hamburgse jurist Klaus Croissant, zei de uit drie beroeps- en twee leken rechters be staande rechtbank, dat de behande ling van de zaak op zijn minst naar een 'echte' rechtszaal verplaatst zou moeten worden. Hij noemde de vei ligheidsmaatregelen, met rondcir- (ADVERTENTIE) kelende helikopters, metaaldetec tors, tot de tanden gewapende poli tiemannen, prikkeldraad en fouille ringen. beschamend. 'Hier is sprake van een demonstra tie van een machtswellustige staat. Door al dit gedoe is Augustin in de openbaarheid al veroordeeld', zei Croissant, die verzocht om onmid dellijke schorsing van het proces, om het later, in het paleis van justitie in Osnabrück, te laten plaatsvinden. Dit verzoek wees de rechtbank na beraad af. Ook een poging van de verdediging de rechtbank naar huis te sturen, had geen succes. Te laat De eerste zitting begon gisteren een uur te laat. De scherpe controle van bezoekers en verslaggevers nam meer tijd in beslag dan was voorzien. Daarnaast was de vertra ging te wijten aan het slechte zicht dat de helikopter waarin de rech ters zaten, verhinderde te landen. Augustin zelf kwam gisteren nog nauwelijks aan het woord. Hij zag bleek en droeg een donkere bril. Het werd hem toegestaan tussen zijn verdedigers te gaan zitten. Kort voor een schorsing siste Au gustin de hem toegevoegde verdedi ger Blaser toe: 'Ik heb je niet gekozen, rat, ik wil je niet*. De 'eigen' verdedigers van Augustin waren toen al bezig Blaser uit het proces te werken. Blaser erkende, dat hij niet het 'Heb je een inktvis gevonden, Rita? Ja, hoor, zet hem maar in het bad../ vertrouwen van Augustin heeft. De Nederlander had hem geweigerd in zijn cel te ontvangen en had hem, aldus Blaser. beloofd een paar blau we ogen te zullen slaan, als hij toch in de cel zou komen. Zelf verzocht de toegevoegde verdediger de rechtbank hem te laten vervan gen. Vandaag zal de rechtbank be slissen over het verzoek van de 'eigen' verdedigers van Augustin, de - advocaat Blaser het recht op een plaats in de verdedigers bank te ontzeggen. Bij de voortzetting, om half tien vandaag, zal de verdediging nog maals proberen uitstel van het pro ces te krijgen. Een van hun argu menten is de zwakke gezondheid van hun cliënt, die nog maar kort geleden ijn hongerstaking heeft beëindigd. De moeder van Ronald Augustin, die als getuige zal worden gehoord en die gistermorgen in de gevange nis van Bückeburg arriveerde, heeft een kwartier met haar zoon mogen spreken. Na afloop deelde zij mee: 'Ik ben erg geschrokken. Hij zag er slecht uit'. ININGEN Gedeputeerde Sta- van Groningen laten door de itmij een onderzoek instellen vervuiling rondom een tot itortplaats verworden natuur- in de gemeente Ten Boer. In bad wordt door een transport- 'ijf chemisch vuil van de Akzo elfzijl gestort. Blindheid van r en in de omgeving van dit bad. d vorig jaar in verband met de tplaats gebracht. [ens de gezondheidsdienst voor I en is dat verband niet aange- id. Er wordt aangenomen, dat geen direct gevaar is voor de indheid van mens en dier, me- m gedeputeerden. Wél zit het er 3dat het biologisch leven in het sr rondom het bad schade on- 'indt. Het vuil mocht gestort •a den tot anderhalve meter onder j, maaiveld, e laag blijkt hier en k r echter dikker te zijn. Of dit de [j filing (zuren en metalen) ft bevorderd is niet bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ARP-kamerleden Schakel en De Kwaadstenten iet hebben minister Van Agt van justi tie en minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken om de krachtigste bescherming gevraagd van de bewoners van Katendrecht tegen de 'malafide elementen'. In hun schriftelijke vragen aan de mi nisters stellen de Kamerleden, dat na de jongste gebeurtenissen (de aanslag op de woning van een wet houder en de brand in het wijkge- bouw) krachtig ingrijpen nodig is om de excessen te beteugelen. Voor de oorspronkelijke bewoners van Katendrecht is door de voort durend toenemende agressieve prostitutie een ondraaglijk leefkli maat ontstaan. De AR-kamerleden willen verder worden ingelicht over het Rotterdamse prostitutiepro- bleem en de bestrijdingsplannen. Van onze correspondent SLOTEN De zeven raadsleden van het ongeveer zevenhonderd inwoners tellen de Friese stadje Sloten hebben zich gebogen over het plan voor een 'opknapbeurt', waarmee niet minder dan tien jaar gemoeid zal zijn. Per jaar zal dat, gerekend naar het huidige niveau, bijna een miljoen gulden gaan kosten. ADVERTENTIE Dat bedrag is zo hoog omdat er in Sloten, hoe klein het ook is, bijzonder veel moois te behouden valt. Het wordt wel eens een openluchtmu seum genoemd, maar dat. wil het beslist niet zijn, ook in de toekomst niet. Poorten en gebouwen mogen wel ge conserveerd worden, maar er zal levendigheid in dit kleinste van de elf Friese steden moeten blijven en die moet zelfs nog verder worden bevorderd. Het adviesbureau voor ste de bouw Vegter en Vijn te Leeuwarden heeft in op dracht van het gemeentebe stuur een structuurschets voor de bebouwde kom en een rehabilitatie- en sane ringsplan uitgewerkt. Uit voering van dit plan zal (volgens een voorlopige ra ming) 9.288.000 gulden gaan kosten. Het plan zal ln fa sen moeten worden uitge voerd. Sloten 16 in zijn geheel aan gewezen als beschermd stadsgezicht. Binnen de be bouwde kom zijn daardoor alle panden beschermd. Daarbij zijn er nogal wat die hersteld moeten worden en in het kader van het rehabilitatie-saneringsplan zal dat nu ook gaan gebeuren. Daarnaast gaat men de functies van het stadje nader onder ogen zien. Deze zullen in over eenstemming met het ka rakter van Sloten moeten zijn. Bloeiende handel Het grootste deel van Sloten bestaat uit twee rijen oude huizen waarvan vele met bijzonder fraaie gevels aan weerszijden van het Diep, dat het stadje doorsnijdt. Dat Diep loopt tussen twee waterpoortende Sneker- en de Lemsterpoort. De landpoorten zijn helaas ge sloopt, maar het bolwerk is nog aanwezig en vanaf deze verhoging heeft men een prachtig uitzicht over het wijde Friese land en een deel van het merengebied. Bij de Lemsterpoort staat op het bolwerk een prachtige, enige malen gerestaureerde molen. Tussen de zeventien de- en achttiende-eeuwse gevels aan het Diep vallen vooral die van de hervormde pastorie en van het classi cistische stadhuis op. Deze oude schoonheid her innert aan de tijd waarin Sloten een bloeiend han delsstadje was. Grote partij en boter, kaas en vlees wer den er verkocht. Veel sche pen hadden hun domicilie in Sloten. Tot 1850 had men een belangrijke bron van inkomsten uit de tolgelden die bij de brug aan de oost zijde van het stadje geheven werden. Ook als vesting is Sloten in de loop van de eeuwen van belang geweest. Het uit een moeras oprij zend stadje was in de vijf tiende eeuw een sterkte waar de Vetkopers vergeefs om streden. In 1523 werd het evenwel veroverd door de Bourgondiërs en daarna werden de vestingwerken grotendeels gesloopt. In het stadhuis herinneren onder meer twaalf tweehands- zwaarden en andere wapens aan het militaire verleden. Het verval van Sloten begon ln de negentiende eeuw toen landbouw en scheep vaart snel achteruit gingen. Daarna was het een stil stadje, dat in deze eeuw voornamelijk bestond van een grote zuivelfabriek. Maar die is Inmiddels ook gesloten. In het gebouw is nu een kalvermeelfabriek gevestigd, die aan 65 men sen werk geeft. Daarnaast is het toerisme een toenemen de inkomstenbron, al bete kent de werkgelegenheid die er uit voortkomt niet veel. Aan de rand van Sloten ligt een jachthaven, die voor de winkelstand wel van enige betekenis ls. In een stadje als Sloten, dat zo sterk aan het verleden herinnert, zouden ambach telijke bedrijven uitstekend passen. Zij zouden hun pro- dukten kunnen verkopen aan de dagtoeristen, die vooral in het vakantiesei zoen in steeds grotere aan tallen komen en aan de wa tersporters. die hier één of meerdere dagen een lig plaats in de jachthaven hebben. Moderne industrie is wel het laatste dat Sloten moet hebbengeen enkele ondernemer zal er in deze streek overigens brood in zien. Er zijn wel ambachts- bedrijven geweest maar die zijn stuk voor stuk verdwe nen. Het stadje heeft 235 wonin gen en de structuurschets gaat ervan uit dat deze er moeten blijven. Omdat 25 van deze woningen niet meer als zodanig worden ge bruikt zal er enige nieuw bouw nodig zijn. Het aantal inwoners zal namelijk niet moeten dalen. Uitbreiding van de horeca bedrijven moet onder con trole staan, verkeersoverlast zal tot een minimum be perkt moeten worden en de kern van het stadje zal voor gemotoriseerd verkeer afge sloten moeten worden. Ook parkeerverboden zijn op be paalde plaatsen gewenst, zo dat het stadje zo gaaf moge lijk blijft. Een verschijnsel, dat ver ontrusting wekt. is dat van de tweede woning. In Sloten hebben zeven mensen uit andere delen van het land huizen gekocht om die als tweede woning te gebruiken. Er valt in Sloten veel moois te behouden Dat haalt uiteraard de le vendigheid uit het stadje en deze ontwikkeling moet dan ook worden tegengegaan. Als de juiste maatregelen worden genomen kan 81oten een historisch stadje van grote waarde blijven en het lijkt erop dat het gemeente bestuur er nog op tijd bij is om de garanties daarvoor te scheppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3