felastinggidsen gaan jot over de toonbank ud-ambassadeurschaf :rm 'ontwikkeling' af jntje bij invullen Aangiftebiljet onmisbaar Prime rate terug naar 8,5 procent sten ontloopt echte problemen van arme landen' ereldolie- ngres Tokio Ontwikkelingslanden komen suikerakkoord met EG deels niet na Aanleg Noordzeegasleiding deze maand van start Investering spaargeld aangemoedigd Terugkerende arbeider groot probleem voor Joegoslavische economie Markt- en Visserijberichten Uraniumsreserves in EG 40.000 ton Recordverlies bij Chrysler NEW YORK GEMAKKELIJK DOW JONES INDEX Jv/KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 FINANCIEN/ECONOMIE PS13-RH15 JeRDAM Tot de bestsellers onder de boeken behoren in de maanden februari en maart ieder le belastinggidsen. In toenemende aantallen gaan zij over de toonbank. En hoewel er de laatste 'enkele nieuwe gezichten zijn bijgekomen, is de markt nog altijd niet verzadigd. Duidelijk fdat het publiek niet zonder een steuntje in de rug kan bij het invullen van het aangiftebiljet Je belastingen. cjrkje. dat telkenjare velen de I hoofdbrekens oplevert en dan ook maar liefst zo lang ijk uitstellen. Aan de datum april, waarop de aangiftebil- bij de belastinginspecties i worden ingeleverd, valt 1 (uitstel is verkregen echter t tomen. Vroeg of laat moét rwei dus worden geklaard. jat zo redelijk mogelijk te |n ieder het zijne te geven U toekomt, de fiscus wat bekomt zijn er gelukkig j hulpmiddelen. In de eerste de toelichting, die door de bgdienst bij het aangiftebil- irdt meegestuurd. Een goede pok al koopt U een belasting- jees deze toelichting. U weet 1 vast enigszins hoe of wat. f meer bijzonderheden, toege- op Uw geval, die de beknopte iting van de belastingdienst it verschaft, neem dan een pggids ter hand. Al deze gid- rillen een leidsman voor U i de fiscale doolhof. 'extra uitgaven voor kleding en bed- degoed'. De autokostenfictie (bijtelling we gens privégebruik van een auto van de werkgever) moet voor 1974 in beginsel worden gesteld op 20 pet. van de catalogusprijs. Ook de wijze, waarop de beloning van de werken de, gehuwde vrouw moet worden berekend, werd ingaande 1974 her zien. Wanneer uw echtgenote in uw bedrijf of beroep meewerkt, mag een gedeelte van de winst als naar arbeidsbeloning worden aange merkt. Zij wordt voor die beloning zelf in de heffing van de inkomenstenbe- lasting betrokken. Anderzijds is het bedrag van die beloning bij haar man aftrekbaar. Ook zijn ingaan de 1974 de wettelijke grenzen voor de toevoeging aan de fiscale oude- dagsreserve verruimd. De bijzonde re regeling voor kleine zelfstandi gen werd gewijzigd. Vragen igingen jt jaar zijn nogal wat fiscale pgen ingrijpend gewijzigd. Zo |ing bijv. het schijventarief lering, evenals de belasting sommen. Op het terrein van lurwaarde van de eigen wo- j'erd het fictieve inkomen uit van ingaande 1 januari 1974 !gd. i buitengewone lasten, vaak [uikeiblok voor velen, werd de waarboven uitgaven terzake iiekte. invaliditeit, bevalling, fe en overlijden aftrekbaar rorig jaar (wederom) gewij- )aarnaast kwam er een nieu- tegorie uitgaven terzake van of invaliditeit bevalling, e en overleden, aftrekbaar forig Jaar (wederom) gewij- baarnaast kwam er een nieu- Vele veranderingen en derhalve ve le vragen die rijzen. Volgens de wet wordt U echter geacht al deze ver anderingen te kennen. Iets, wat in de praktijk wel niet het geval zal zijn, tenzij U een deskundige bent op belastinggebied. Indien U dan nog bedenkt, dat de fiscus Uw aan giftebiljet steeds nauwkeuriger con troleert, dan zal het duidelijk zijn, dat bij een enigszins ingewikkelde aangifte een goede belastlnggids zijn nut kan hebben. Maar ook om te kunnen profiteren van alle mogelijkheden, die er zijn om niet meer belasting te betalen dan werkelijk nodig is en wettelijk wordt vereist, kan het gebruik van een dergelijke gids vruchten afwer pen. Verder kunnen ook diegenen, die geen aangiftebiljet voor de in komstenbelasting ontvingen, met een belastingglds hun voordeel doen. Zij mogen dan ogenschijnlijk tot de bevoorrechten behoren, die in deze dagen niet behoeven te zuchten over een aangiftebiljet, juist door het invullen van een dergelijk biljet kunnen zij belastin gen terugkrijgen, die zij al hebben .betaald. Punt voor punt Een drietal belastinggidsen kwam tot dusverre bij ons binnen. Om met de duurste daarvan te begin nen. Kluwers Belastlnggids prijs 8.50, samengesteld door C. Boers- ma en J. C. Maters. Voor het ne gende jaar in successie wordt deze handleiding nu al uitgegeven door Uitgeverij Kluwer in Deventer. De gids (192 pagina's) die wij alleszins overzichtelijk zouden willen noe men, behandelt punt voor punt het aangiftebiljet. Een trefwoordenre gister completeert het geheel. Een verkleind model aangiftebiljet (ge makkelijk voor het houden van een afschrift van Uw aangifte) wordt met de gids meegeleverd, evenals enkele hulpstaten. Goedkoper nl. 4.90, is de Prisma Belastlnggids, door mr. A. G. F. Lindeijer van uitgeverij Het Spec trum in Utrecht-Antwerpen. Deze gids, in handig pocketformaat (208 blz) bevat een groot aantal wenken en voorbeelden. Zij wordt gecom plementeerd door tabellen (bijzon dere beloningen 1974 en 1975, tabel AOW, AWW en inkomstenbelasting 1974. Tenslotte ontvingen wij dan nog de belastingkrant 1975 een fiscale handleiding in magazine-formaat. Prijs 3.- Deze gids 64 pagina's, uitgegeven door de Uitgeversmaat schappij Annoventura te Amster dam. behorende tot de Elsevier- groep, lijkt ons uitstekend geschikt voor al diegenen die menen met wat minder informatie toe te kun nen dan de beide vorige gidsen geven. Maar dat is een zaak, die U zelf het beste kunt beoordelen. - - sz '*5"i J h - W J m Op de internationale rijwielbeurs in New York werd deze eerste vol-autö- matische overbrenging van pedaal naar wiel getoond. Volgens de fabrikant kan men met het apparaat de snelheid verdubbelen zonder eveneens de in spanning te verdubbelen. NEW YORK (AP) De prime rate, dat is de rente, die Amerikaanse banken aan grote banken bereke nen, blijft dalen. De Chemical Bank. de op vijf na grootste bank instelling van de V.S. is de eerste die het tarief heeft verlaagd tot 8.5 pet. Twee andere grote banken. New York's Bankers Trust en Ma nufacturers Hanover Trust voegden zich bij een aantal anderen, die kortgeleden al waren gezakt naar 8.75 pet. De prime rate is over het algemeen maatgevend voor het rentepeil in de V.S. den landen deed zich omstreeks het begin van de zestiger jaren voor. De betalingsbalans-problemen van de meeste van deze landen werden zo groot dat er verstoringen zouden kunnen gaan optreden voor het in ternationale economische en mone taire systeem, zoals dat dóór en vóór het Westen was ontworpen via de spelregels van Bretton Woods, van GATT en van het IMF. In het VU-magazine licht de promovendus dit als volgt toe: 'De wereld mocht niet kleiner worden. De jonge lan-' den mochten niet tot chaos verval len maar ook niet in de verleiding komen om zich van de rest van de wereld af te sluiten of aansluiting te zoeken bij het Sowjet-blok'. Daartoe had het Westen aan de oproep van Prebisch - de eerste secretaris van de UNCTAD - gevolg kunnen geven om de spelregels te veranderen. Maar men koos voor iets anders: 'de zwakke broeders subsidiëren in een mate waardoor ze nèt het hoofd boven water zou den blijven houden. En daar ls men dank zij ontwikkelingshulp in geslaagd'. Uitnodiging De heer Zeylstra komt na dertien jaar van waarnemingen in ver schillende ontwikkelingslanden tot de bijna sensationele uitnodiging aan de economen om eens te gaan onderzoeken wat nu werkelij kde specifieke problemen zijn van de landen die het niet zonder buiten landse hulp kunnen stellen. Hij be veelt aan om het hele woord 'ont wikkeling' verder maar achterwege te'laten, omdat die een onbevangen benadering van de werkelijke pro blemen belemmert. Een inzicht in die problemen krijgt men volgens hem alleen als ze in historisch perspectief worden beke ken. Dan blijkt dat zij van twee erlei aard zijn. Ten eerste is het deelnemen van de armere landen in het .internationale systeem een bron van moeilijkheden omdat de spelregels ervan eenzijdig op de belangen van het Westen zijn afge stemd. 'Een moeilijkheid daarbij is dat de Westerse landen juist als gevolg van hun hoge welvaart in politiek opzicht uiterst kwetsbaar zijn geowrden voor economische tegenslagen en daarom weinig lust tonen zich die tegenslagen zich vrijwillig te berokkenen', aldus mr. Zeylstra. Ten tweede komen er grote proble men voort uit het contact met de Westerse beschaving dat in de meeste gevallen aan de andere be schavingen ls opgedrongen. En die problemen zal men zeker niet zien als men zich niet bevrijdt van de veronderstellingen die op cultureel vooroordeel en Westerse zelfover schatting berusten. en onzer verslaggevers TERDAM Jarenlang op zijn post om zich heen zien en vragen stellen heeft de Nederlandse mbassadeur mr. W. G. Zeylstra (Indonesië, Equador, Zaire en Australië) tot de conclusie ge- dat wat wij in het Westen 'ontwikkelingshulp' noemen die naam in het algemeen niet verdient. fhzelf acht hij de term ont- ang al verkeerd omdat deze ichterstand veronderstelt en het Westen daarbij als maat ille dingen wordt genomen, het meest bevreemdend vindt et, dat economen sinds het .jan de vijftiger jaran kritiek- iit begrip ontwikkelingshulp ■aan hanteren, zonder zich re- ïap te geven waar de echte fc5kheden voor de Derde We- Jaten en ervan uitgaande dat ^ise kapitaalinjecties de motor ■jnzèlf zou aanslaan, zoals dat I het na-oorlogse Europa ge- ten gevolge van de Mars- 1Ü G. Zeylstra promoveert vrij- lan de VU bij rpof. dr. H. taan op het proefschrift 'Aid velopment' (Hulp of Ontwik- Zou de ontwikkelingshulp lijk bedoeld zijn geweest als angepast antwoord op de we ke problemen van de derde 1, zo betoogt hij, dan zouden jroblemen eerst grondig zijn kocht en uit niets blijkt dat 8ie moeite genomen heeft. De ®!ding voor het Westen en de het Westen beheerste VN om ae gaan doen aan de toestand eel pas onafhankelijk gewor- - Op 11 mei begint in het negende wereldcongres jlie, dat gewijd zal zijn aan de 'sche aspecten van de win- en de afzet van olie. Het zal worden bijgewoond lim vierduizend afgevaardlg- 'an circa negentig olleprodu- le en olieverbruikende lan- jHet congres zal zes dagen ook worden gesproken over iporing en de raffinage van ilsmede over de petrochemi- ndustrie en over opslag en >p aan het einde van de olie- n. Verwacht wordt, dat de mi- van financiën van Koeweit, II Rachman al-Atlql, en de ter van olie en minerale hulp en van Saoedi-Arabië', Ach- iaki Jamani, aan de bespre- zullen deelnemen. Het we iecongres wordt om de vier [ehouden. BRUSSEL Het ziet er naar uit, dat de ontwikkelingslanden de 1.4 miljoen ton suiker, die zij krach tens de overeenkomst tussen de EG en 46 ontwikkelingslanden per jaar aan de EG zullen leveren niet wil len of kunnen verstrekken. Deleve ring is onderdeel van het akkoord dat de EG en de 46 landen twee weken geleden in Brussel sloten. Op 28 februari zal de overeenkomst in de Togolese hoofdstad Lome ge tekend worden. Een woordvoerder van de Europese Commissie heeft de cijfers bekend gemaakt van de door de ontwikke lingslanden aangeboden suikerle veranties voor het komende seizoen (juli 1975 tot juli 1976). "Daaruit blijkt dat de ontwikkelingslanden aangeboden hebben in totaal 1.251.500 miljoen tón ruwe suiker te leveren, wat overeen komt met 1.235.700 ton witte suiker. ASSEN Deze maand zal begonnen worden met de aanleg van een pijpleiding (kosten ruim 300 min) om het aardgas uit de K- en L-blokken van het Nederlandse deel van het continentaal plat bij Callantsoog aan land te brengen, zo heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) bekendgemaakt. RIJEN De gemeenteraad ilze-Rijen wil een squadron jagers behouden. In een motie h de minister van defensie en le Tweede Kamer gevraagd de niet slapend te maken. Twee p geleden heeft staatssecreta- Btemerdinck geen zekerheid èn geven dat het eerste squa- Istraaljagers van het type NF-5 Silze-Rijen zal blijven. Toen look besloten dat het tweede Iron niet van Welschap (bij (loven) naar Gilze-Rijen zal lizen. Twee maanden geleden maakten de NAM en de Noordwinning-groep, waarin onder meer participeren Pennzoil Nederland, Hoogovens, Billitón Exploratie en IHC, bekend dat plannen lh voorbereiding wa ren voor winning van aardgas op de Noordzee. Het gehele project, omvattend de bouw van 5 6 booreilanden, de aanleg van de pijpleiding uit zee via Callantsoog naar Den Helder, waar een gasbehandelingsstation zal worden gebouwd, zal naar schatting een investering vergen van rond ƒ600 min. De NAM ver wachtte toen dat het eerste gas eind 1976 begin 1977 aan land kan worden gebracht. Een belangrijk onderdeel van het project is het doorkruisen van de duinen bij Callantsoog, welke plaats werd aangewezen doo r de betrokken autoriteiten na afweging van alle planologische-—, water- staatkundige-, milieutechnische en transporttechnlsche aspecten. Met de kustkruising alleen zal een be drag van ca 25 min gemoeid zijn. De kustkruising kan slechts worden verwezenlijkt tussen februari en oktober, omdat Rijkswaterstaat eist dat na die periode de kustwerlng ter plaatse weer volledig gesloten moet zijn, aldus de NAM. De werkzaamheden voor de kustr kruising worden in opdracht van Pennzoil Nederland, de onderne ming die optreedt namens de deel nemers in het pijpleidingproject, uitgevoerd door Visser en Smit BV in Papendrecht. Voor de blokken K13 en K14 zijn reeds produktlevergunningen afge geven aan resp. de Noordwinning- groep en de NAM. In belde conces sies heeft de Nederlandse Staat een 40 pet belang genomen via de vol ledige dochteronderneming van DSM. DSM-Aardgas BV. Alvorens met de werkzaamheden bij Callantsoog begonnen wordt zal de aanwezige flora uit dit gebied tijdelijk worden 'gehuisvest' in een speciaal ingerichte kwekerij, aldus de NAM. BELGRADO (UPI) Sinds begin van de jaren zestig een stijgende werkloosheid Joegoslavië dwong ingezetenen werk te laten zoeken in het buitenland, is arbeid een van de waar devolste 'exportgoederen' van het land. Samen met inkomsten uit hoofde van het toerisme heeft het geld, dat gastarbeiders naar huis stuurden gezorgd voor een aanzienlijke beperking van tekorten op de betalingsbalans. Een enkele keer was er zelfs een overschot. Vorig jaar zijn echter - voor de eerste maal sinds de Tweede Wereldoorlog - meer Joegoslaven naar huis teruggekeerd dan er het land verlieten. En gezien de dalende conjunctuur in West- Europa ziet het er naar uit, dat dit ook in 1975 het geval zal zijn. Officieel heeft de regering welkomd. Maar met 400.000 werk lozen op een beroepsbevolking klozen op een beroepsbevolking van 4,4 miljoen (9 pet) voorzien deskundigen politieke en econo mische moeilijkheden. Een geluk ls nog dat het merendeel van de 1.1 miljoen Joegoslavische mi granten half geschoold zijn en meer onderwijs hebben genoten dan alleen lagere school. Zij zul len daardoor in West-Europa minder snel ontslagen worden dan het gros van de gastarbei ders uit Spanje. Noord-Afrika of Turkije. land zijn Initiatieven genomen. In Bitola, in Macedonië, stopten honderd uit Australië terugge keerde migranten hun geld in een coöperatieve boerderij, die inmiddels functioneert. Een an dere oplossing wordt gezocht in functies voor Joegoslaven in ontwikkelingslanden, er is op dat gebied al wat gedaan en de autoriteiten hopen, dat het aan tal Joegoslaven dat in de derde wereld wil werken, zal toene men. speciaal in de olieproduce rende landen. De regering er kent evenwel, dat de enige ma nier om het werkloosheidspro bleem werkelijk op te lossen uit breiding is van arbeidsintensieve industrie en dat dan zonder het statistische gegoochel, dat ande re communistische landen in staat stelt te zeggen, dat ze geen werkloosheid hebben. Projecten Minder groei In een poging werkgelegenheid te scheppen voor de thuisko mers, worden deze aange- moeilljk het geld, dat zij in het buitenland hebben verdiend te Investeren in lokale industriële projecten. In verband daarmee heeft het gemeentebestuur van Metcovic. een stadje aan de Midden-Adriatlsche kust een brief gestuurd aan de ca. 1.500 uit de streek afkomstige gastar beiders om hun spaargeld te be leggen in de bouw en in een fabriek voor plastic produkten. Ongeveer 300 mensen reageer den. Samen brachten zij meer dan een miljoen gulden bij el kaar en het resultaat is dat de plasticfabrlek nog dit jaar met de produktle zal beginnen. 'We deden nog een ongebruikelijk voorstel', verklaarde Nedeljko Bulic, directeur van de fabriek. 'Terugkerenden uit West-Europa werden in de gelegenheid gesteld tegen een geringe prijs grond te kopen om er een huis op te bouwen. Daarmee slaan we twee vliegen In één klap. Nu de men sen een baan en een huis heb ben, is er geen reden meer om weg te gaan'. Ook in andere delen van het Fabrieken, die beneden hun ca paciteit werken, worden aange spoord meer mensen in dienst te nemen en wanneer mogelijk op ploegendiensten over te gaan. Maar zelfs de enorme economi sche groei van Joegoslavië - ge middeld meer dan 10 procent in de afgelopen jaren - wordt be dreigd door de recessie in het westen. De vooruitzichten voor de economie in Joegoslavië zijn voor 1975 niet optimistisch. Toch wordt in de Macedonische stad Skopje dit jaar naar schatting werkgelegenheid geschapen voor 9.000 mensen, waarbij men erop rekent, dat er duizend zijn voor gastarbeiders, die uit het buiten land terugkeren. Maar of die duizend arbeidsplaatsen inder daad allemaal bezet zullen wor den, is een tweede. Migranten, die een paar jaar het leven van een grote stad in het westen hebben meegemaakt, voelen wei nig voor het leven in platte landsgebieden. zelfs als ze er een baan kunnen krijgen. Dat toene mende werkloosheid in de grote Joegoslavische steden heeft er ook al weinig tóe bijgedragen, dat de constante stroom van het platteland naar de stad tot stil stand is gekomen. Mr. W. G. Zeylstra toen hij am bassadeur in Australië was (met koala-beer). EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand: (tussen haakjes de officiële slötkoers van gisteren) Akzo 45.80/46.30 (45.90). Hoogovens (55.50). Kon. Olie 76.80 g/77.60 g.l. (77.30 g.l.), Philips 25.40 g.b/26.00 g.l. (25.40 g.b.), Unilever 103.30/80 (103.40). KLM (57.20). BRUSSEL De reserves aan ura nium op verschillende vindplaatsen op het grondgebied van de EG, omvatten zeker 40.000 ton. Aanvul lende hulpbronnen worden op de zelfde hoeveelheid geraamd. Dat blijkt uit rapporten van de EG- lidstaten aan de Europese Commis sie in Brussel. In 1972 was ongeveer 16 miljoen gulden gespendeerd aan het onder zoek van uraniumlagen en de (bij na uitsluitend franse) produktle betrof in dat jaar ongeveer 1.500 tón. Dz Europese commissie heeft de rapporten doorgezonden aan de europese ministerraad, daarbij wij zend op de betekenis die deze hulp bronnen in de gemeenschap kun nen hebben als strategische reserve en als stabiliserend element bij de huidige spanningen op de markt. DETROIT Chrysler Corporation, de op twee na de grootste autopro ducent van de Verenigde Staten, heeft vorig jaar 52 miljoen dollar verloren. Het was het grootst^ ver lies, dat de maatschappij ooit leed. In 1973 behaalde ze nog een winst van 255 miljoen dollar. Van alle Amerikaanse maatschap pijen is Chrysler het hardst getrof fen door de afzetmoeilijkhede n in de Verenigde Staten. Deze week zijn 60.000 van de in totaal 114.000 werknemers van Chrysler, die op basis van een uurloon werken, op non-actief gesteld in verband met bedrijfssluitingen. Wél is inmiddels de onverkochte voorraad ingekrom pen tot een hoeveelheid voldoende voor 92 dagen, vergeleken met 136 Jagen per 1 januari. Chrysler ver klaart deze vermindering met de korting die zij kopers aanbiedt. Eerder deze maand maakte het grootste Amerikaanse autoconcern, General Motors, bekend dat zij vo rig jaar een winst had gemaakt van 950 miljoen dollar, vergeleken met 2,39 miljard dollar in 1973. VEEMARKT GRONINGEN - Aanvoer to taal 4279 dieren, waarvan 1233 runderen, 170 graskalveren, 2163 nuchtere kalveren, 230 schapen en lammeren, 445 varkens, 15 biggen, 22 bokken en gelten en 1 paard. Prijzen ln guldens per stuk, tenzij anders vermeld: melk- en kalf koelen 900- 2025. kalfvaarzen 850-1825. gustekoelen 700-1075, slachtvee per kg: extra kw. 5.25- 5.30. le kw. 4.80-5. 0. 2e kw. 4.30-4.80 en 3e kw. 4,20-4.80, stieren 5.30-5,50 per kg. worstkoeien 4.00-4.80 per kg, graskalveren 350-700, nuchtere kalveren 30-50, nuchte re kalveren- voor de mesterlj 60-195, wei- delamraeren 80-140. weldeschapen 130- 180. slachtschapen 100-170, slachtlamme- ren 100-205, enterschapen 100-205, vlees varkens 2.25-2,35 per kg. zouters 2,60 per kg en zeugen 1.90-2,10 per kg. Overzicht (resp. handel en prijzen): gebrulksvee kalm - lager, slachtvee kalm - lager, graskalveren redelijk, nuchtere kalveren kalm - lager, schapen redelijk, lammeren kalm - prijshoudend, varkens Iets hoger. VEEMARKT PURMEREND, 18 feb. - To tale aanvoer 3449 stuks. Aangevoerd 569 runderen. 145 vette koeien, 215 gelde koelen, 75 melk- en kalf koelen, 70 pin ken, 64 stieren, 13 graskalveren. 11 vette kalveren. 1602 nuchtere kalveren, 17 slachtvarkens. fokzeugen. 189 biggen en schrammen. 992 schapen en lammeren. 44 bokken en gelten. 2 paarden en 8 ponnles. Prijzen: vette koelen 4.70-5.95. gelde koelen 930-1400. melk- en kaïrkoel- en 1290-1850. pinken 725-1040, stieren 5.30-6.00. graskalveren 350-500. vette kal veren 5.00-5.45, nuchtere kalveren v.d. mesterlj 100-235. vette varkens 2.70-2.80, vette zeugen 2.00-2,20, biggen 80-91. schrammen 90-120, vette schapen 125-215. vette lammeren 140-270, drachtige fok schapen 210-255, overhouders 100-160, bokken en geiten 10-85. ponnles 500-900. Handel: vette koelen goo-'.. gelde koelen redelijk, melk- en kalfkoelen kalm. pin ken goed. stieren rustig, graekal veren redelijk, vette kalveren vlug. nuchtere kalveren voor de mesterlj rustig, vette varkens goed, vette zeugen goed, biggen en schrammen goed. vette schapen vlot, vette lammeren en drachtige fokschapen redelijk, overhouders vlug. bokken en gelten goed en ponnles vlug. SCHEVENINGEN Dinsdagmorgen was aan de markt de trawlogger Sch 106 met 1.148 aan verse vis. Prijzen per 40 kg: wij ting 34. schar 20-23.80. koolvls 39-55. ka beljauw 2 50, kabeljauw 3 47. Per 100 kg: kabeljauw 106. Verwachte aanvoer voor woensdag: ongeveer 15 kustvlssers. VEEMARKT LEIDEN, 18 feb. - Totale aanvoer 5288 (weekomzet 7786): slach- trunderen 2 5, gebrulksvee 381, graskal veren 74, vette kalveren 15. nuchtere kalveren 3738, veulens 4, varkens 62. biggen 503, schapen of lammeren 264 en Afgifte 9 pet pandbrieven ROTTERDAM De Scheepshypo- theekbarüc hervat per 19 februari de afgifte van 9 pet. pandbrieven 1973 per 1978-1982 8 98.5 pet. in stukken van 1.000. Jaarlijks ver plichte uitloting 20 pet. voor het eerst 1 oktober 1978. Vervroegde aflossing voor 1 oktober 1978 niet toegestaan, aldus de bank. Op 10 januari staakte de bank de afgifte van 10 pet. pandbrieven. bokken of gelten 22. Prijzen: stieren le kw. 5,90-6,30 2e kW. 5,40-5.60, vaarzen le kw. 5.50-6.00. 2e kw. 4.90-5.30. koelen le kw. 5.65-6,20. 2e kw. 5.05-5.50, 3e kw. 4.575-4.95. worstkoelen 4,50-4.85. vette kal veren 5.00-5.30, nuchtere slachtkalveren 1,20-2,00, melk- en kalfkoelen 1425-2075, varekoelen 775-1800. graskalveren 600-850. nuchtere kalveren voor fok of mesterlj (roodbont) 125-283. (zwartbont) 90-210, lopers 115-125, biggen 77.50-90. schapen 145-205, lammeren 165- 65. drachtige zeu gen 425-550 en gelten 20-90. Overzicht: slachtrunderen groot - kalm - zelfde als maandag, kalf- en melkkoeien iets meer - redelijk - stabiel, varekoelen Iets meer - matig - stabiel, graskalveren Iets minder - rustig - etablel. vette kalveren matig - vlug - Iets hoger, nuchtere kalveren groot - lui - stabiel, lopers en biggen ruim - matig - stabiel, schapen en lam meren Iets minder - matig - stabiel en gelten minder - goed - Iets hoger. HONSELERSDIJK, 18 rebruari CCWS. Euphorbia 78-135, Snljgroen" 189-340, Amaryllis 33-133, Anjers 30-52, Tros 226- 410, Anthurium 229-420, Chrysanten tros normaalcultuur 67-320, Jaarrondcultuur 93-140, Fresia enkel 246-490. Dubbel 365- 750. Gerbera gemengd 55-83. Op kleur 72- 123. Irissen 233-510, Lellekelken 47-58, Takken 122-360, Orchideeën 54-550, Rozen groot 82-153, Klein 42-118. Tulpen 191- 305. DE LIER, 18 februari Velllngver. Dolft-Wescerlee Aardappelen 13-19, Andij vie 150-175, druiven allcanten 470-490, komkommers 60-131, spruiten 86-135, eie ren 11-13, peterselie 31-33, raapstelen 23- 28. radijs 67-69. selderij 30-40, spinazie 145-180. sla 12-22, uien 16-22. prei 57-70. POLEDIJK, 18 februari Veiling West- land Noord. Komkommers 63-137, krom 75-180, sla 16,5-22, bl 12-18,6, andljvl* 135-160. spinazie 1*5-183, stoofsla 45-53, boerenkool 48-35, radijs 74-81, selderij 16- 47, krulpeteraelle 58-70, raapstelen 16- 1, prei 74, rabarber 50-58, spruiten 50-56, tomaten 950-33 30. 1 •s-GRAVENZANDE. 18 februari Vel llngver. West-land Zuid. Sla 16-23.5. spruiten 70-78. andijvie 105-155. spinazie 110-155, radijs 62-90. allcanten 420, selde rij 17-2-9. raapstelen 23-29, tuinkers 37-39, prei 81. VEILING BAREND RECHT EN OMSTRE KEN Knolselderij 21-40. aanvoer 22.000 st.; peterselie 4170. aanvoer 2.000 bs: ra- barber 153178. aanvoer 5.000 kg: selde rij 4253, aanvoer 3.000 bs: glas 1828 aanvoer 24 000 St.: spruiten: AI 102. A 86. BI 112. B 103, C 98. All 44. Bil 23. ADII 85, DII 92: uien 10—24: veldsla 20—370; witlof: II 168—202, II-III 128— 162, afw. 98—12*. IJMUIDEN 810 kg. tong, 13 kisten tarbot en griet, 416 kisten kabeljauw, - 1960 kisten koolvls, 95 kisten schelvis. - 766 kisten wijting, 348 kisten schol, 56 kisten schar, 10 kisten haring, 105 kisten diverse. Prijzen per kilogram tarbot 10.519.92. gr.tong 7.96, gr.m.tong 10.81, kl.m.tong 10.58, tong I 9.52—9.26. II 8 85—8.23. Prijzen 40 kilogram: schelvis I 8050. n 60—56, III 51. IV 58.25: wijting II 34— 30. III 49—27.20, IV 23.00; heek I 172, I 164, II 124, heek V 96. V 81—21: schar. 7231; schartong 55; tongschar 152: lom 35; koolvls 27.20, II 27. 0. III 29—27.20. - IV 25—21; schol I 40—39.20, II 57—47. III 60—56, IV 92—63. leng 46—38, haring- II 43.20, III 16.80; kabeljauw I 61—48. I 72—56. III 72—51. V 72—61. V 7216; griet 167—140, tarbot 398—191. BESOMMNGEN: VL1. 39.500; VL 131. 30.500. SCH171. 44.500; KW*4. 13.200; UK 18. 2840. Spanvlssers; UK89 en 123 4930; UK 7 en 159. 1020. NEW YORK 14/2 18/2 ACF Industries 43 46* Alreo 12». 14* Allied Chemical 36* 35'4 Alum. Co of Am 34* 35* American Brands 39». 39's American Can 33* o4 Am Cyanamid 24* 25 Am Electr Power 18* 18* Am Metal Climax 40* 40* Am Motors Am Smelt F Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel A tl an t Richfield 17* 16% 50 50 Vi 4* 4* 15* 15* 26* 26* 86 86% Bond lx Bethl. Steel Boeing Burlington Ind 30 29% 29* 30 17* 17* 20 19% Can Pacafic Ry 16% 16% Celanese 38* 29* Chase Manhattan 33 32% Chessle System 32 31* Chrysler 10* 9* Cities Service 41% 41* Colgate Palmollv 27% 27 Colt Industries 28 28* Commonw Edlsoi 27* 27% C-ons Edison 10% 10% Cont can 26%e 27% Cont Oil 42 *1% Curtlss Wright 8* 8% Curtlss Wright A 22 22 Dart Ind 20% 20* Deere and Co 38% 38% Dow Chemical 65 67* Du Pont (El) 99% 100* GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 13.770-14.170 (13.900-14.300) per kg Zilver 329-356.5C (337364.50) per kg Indusi. Sporen IMJII. Obi Mods 13 febr. 726.92 161.55 81 42 69 07 791.3 14 febr. 734.20 161.18 81.70 69.22 18 febr. 731.30 160.44 81.64 69.24 782.2 Asad. Oöl Tot. A L 13 febr 35.160 27.120 1.847 1.029 i78 14 febr 23 290 21.310 1.827 777 660 18 febr. 23.990 27.790 1.815 637 785 Flret Nat City 32% 31% Gen Eleetrlo 42 Gen Fonds 22* Gen Motors 38 Gen Publ Utll 14 Gen Tel Tel 21* Getty Oil 146* Gilette 27 Gimbel Brothers 15% Goodyear I an P 23* Gulf CM1 20* 13% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind 17* 16% 12 II* 12* 12* 46* 48* 14 14 Cerro Chase Select Fd 21.75 31.63 Columbia Gas 25% 25% Comlnco 27* 27* Con.t Telephone 12* 12* Fluor Corp Gen Olgar 19% 19% 13*6 18 Illinois Central Ind Instlco 7% 7* Int Busln Mach 220* 212 Intern Harvester 24* 25 Int Nick of Can 24* 23% Int Paper 40% 40*e Int Tel Tel 19*e 16% Johns ManvUle 22 e 22* Llng Lemco Voug 12% 12% Litton Ind 6% 6% Lockhead Alrcraf 5% 5% Marcor 19% 19% Martin Marietta 16* 16* May Dep Stores 26% 26% McDonnell Dougl 10% 10% Mobil OU Corp 41% 40% Nabisco 32% 32% Nat Cash Reglste. 25 23* Nat Distillers 16* 16* Nat Gypsum 13* 13 Nat Steel 37% 37% Nat Lead Ind 14 14 Kanaas City Ind 11 11b Kansas Power 24* 24% KLM 23* 23% Kroger 21% 22* Nat Can 12* 12n NY Centr A 30b 57 North West R 67 67 N Am PhUlpe Co 15% 15% Pac Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip MorTls Ph'.'lfns Petr 17% 16- 22* 2S 1% IV 59 59. 34e 34* 49 48% 44% 44% Procter 8e Gain bl 96 92*. RCA 14 14*- Republic Steel 27% 23 Reynolds Ind 54 54*' Royal Dutch Petl 32% 32%; 60%e Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Co 10% Southern Paclflo 29% Southern RaUw 42% V}i Stand OU Indlani 41% Studebak Worth 22* Sun OU 35* 36% 60* 42* 10* 39* 42 38% 26% 41% 32% 36* Texas Gulf 24% 35* Texas Inat 83% 81* Transamerlca 7* 7% Unilever 43b 43 Union Carbide 48 47% Unl Royal 8* %exd United Aircraft 36 *exd United Brands 5* 5% US Steel 48 4(7% West Union Tel 12* 12% Weatlnghouse El 12% 12% Wool worth 14* 14* Occidental petr 15 14% Pacific Light 17% 17% Public Service 14% 13 Reliance Group 7* 7% Standard Brands 83* 63* Tandy 28* 34 Union Eleotr 11* 11* United Electr 4* 4% Ug Corp 13% 18 Western Bancorp 28 22%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15