Parijs heeft meesté auto's per hectare Bewegingsexperiment van Louis Falco autobiografie- Vakantiepuzzel uit.... in eigen land /IRISTONFK Britse autofabrikanten zien nog geen opleving Renault Rodèo komt naar Nederland Instapgordel in Volkswagen Golf Band van Metzier blijkt levensgevaarlijk Skoda-importeur neemt Poolse Fiat Moeilijkheden in fruitteelt gevreesd door zachte winter Mogelijk financieel tekort in Gouda lokt Kamervraag uit NEVEDA administratieve employees (vr.) LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. van Lang over Drie Swingers van Opel Op vrijdag 14 februari j.l. is er in onze krant een toeristische puzzel verschenen. Heeft u deze puzzel gemist, vraag dan snel een krant van 14 februari bij ons aan. We zenden de krant per omgaande aan u af, zodat u in de gelegenheid bent nog één van de vele mooie prijzen ie winnen, waaronder deze Doe mee en win een Aristona in de prijsvraag van: TROUW-Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. TROUW/KWARTET WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 BINNENLAND door Sicco de Jong Als het om het aantal auto's en de beschikbare ruimte gaat is Parijs de meest gemotoriseerde stad ter wereld. De Franse hoofdstad telt 87 auto's per hectare oppervlak: ruim het vijfvoudige van Am sterdam. De Internationale organisatie van de automobielindustrie heeft een vergelijking opgesteld, waarbij de 'autodichtheid' in een beperkt aan tal steden worden vergeleken. Uit deze vergelijking van het Bureau Permanent International des Con structeurs d'Automobiles blijkt op nieuw geen enkel verband te be staan tussen de beschikbare ruimte en de mate van motorisering. Voor Italië is Milaan als voorbeeld gekozen, welke stad echter gere kend naar het inwonertal minder auto's heeft dan Rome of Turijn. Maar in de internationale vergelij king staat Milaan met tien auto's per 23 inwoners al bovenaan de lijst gevolgd door Stockholm met 10 op 26 en Parijs met 10 op 27. Amsterdam volgt in deze vergelij king op de achtste plaats met 10 op 34. De hoogste autodichtheid ter wereld zal eerder in Amerika te vinden zijn. waar bijvoorbeeld de stad Denver 10 auto Der 16 inwo ners telt en de staat Florida 10 per 18. Voor New York komt een weinig representatief cijfer uit de bus: 10 auto's per 44 inwoners, vermoede lijk doordat alleen de 'city'., geteld is. waar veel arme mensen huizen. De gemiddelde autodichtheid in heel de Verenigde Staten benadert al de één of twee (of 10 op 20 Deze vergelijkingsmaatstaven be perken de waarde van het onder zoek, terwijl daarin ook een wille keurige keuze uit te vergelijken ste den is gemaakt. Zo is Parijs van ouds één der sterkst gemotoriseerde steden van Frankrijk, maar kwam in Zweden juist Stockholm jaren lang iets achteraan. De meest ge motoriseerde gemeente is Zweden in Kristianstads. terwijl bijv. ook Jönköpings en Malmö een hogere autodichtheid hebben dan Stock holm, gerekend naar het inwoner tal. Ruimte Het interessantst is echter het feit. dat tussen de ruimte in hectaren en het aantal auto's geen enkel verband bestaat. Het platteland motoriseert later dan de steden. Parijs met zijn brede wegen en tientallen parkeergarages spring er in de vergelijking uit, met Madrid en Milaan resp. 46 en 41 auto's per hectare op de tweede en derde plaats. Daarna volgen o.m. New York (35 auto's per ha.). Tokio (32), Brussel (22) en dan een groep steden met 13 ét 14. waartoe Amsterdam en Londen behoren. Reeds lang was bekend, dat in de Europese landen de motorisering het verst gevorderd is in de grote steden. Zo levert zelfs de vergelij king tussen de stad Parijs en de staat Zweden met elk ruim acht miljoen inwoners het resultaat op dat het aantal auto's per inwo ner voor beide gelijk lag in 1960 (10 op 63), maar dat nu Parijs méér auto's heeft, doordat in deze stad de aanwas van auto's groter was dan in Zweden. New York vormt op deze tendens een uitzondering. Zes van de zeven Amerikaanse staten aan de Oost kust van de VS. die de hoogste bevolkingsdichtheid hebben, komen qua motorisering met het federaal gemiddelde overeen. Maar New York blijft achter, waarvoor het Nederlands Economisch Instituut indertijd de verklaring gaf. dat 'de binnenstad niet bereikbaar is voor het autoverkeer zonder zeer hoge kosten, terwijl alternatief openbaar vervoer aanwezig is'. Andere soci aal-economische factoren zoals De Rodéo's 4 en 6 van Renault: komend voorjaar in Nederland. Een nieuw jeep-achtig model van Renault is nu ook in Neder land op komst. Het is de Rodéo, die gebouwd wordt door op het onderstel van de Renault 4 of 6 een kunststof carrosserie te plaatsen. Het model is min of meer een tegenhanger van de Citroën Méhari en de VW 181. Renault maakt nu de Rodéo al een paar jaar, doch begint eerst ko mend voorjaar alle Renault-dealers in Nederland van dit type te voor zien. De carrosserie bestaat uit ge wapend en gekleurd polyester. Het onderstel is gelijk aan dat van de Renault 4 en Renault 6, behalve dan dat de Rodéo 4 verzwaarde draagarmen heeft om het onderstel beter af te stemmen op slecht weg dek. De Rodéo 4 heeft de 850 cc.-motor van 34'DIN-pk en weegt 645 kg; de Rodéo 6 heeft de 1100 cc-motor van 47 pk en weegt honderd kilo meer. Als topsnelheid voor de Ro déo 4 wordt 100 km. per uur opge geven; voor de Rodéo 6 is dat 130 km. per uur. De Rodéo 4 heeft trornmelremmen rondom; de Rodéo 6 echter schijfremmen op de voor wielen. De prijzen zal Renault Ne derland later bekendmaken. Op de RAI-tentoonstelling heeft Renault Nederland een 1300 cc 85 pk 'Gordini'-versie van de Renault 5 geplaatst, die niet te koop is, maar ook twee Alpine Renault- sportwagens. Het zijn de zeer ex clusieve A 110 en A 310 met fraai polyester koetswerk en motoren van 1300 en 1600 cc, die resp. 81 en 140 SAE-pk vermogen leveren. het bestaan van de wijk Harlem kunnen echter ook verklaringen opleveren. In de vergelijking van het Bureau Permanent van de autoindustrie valt voorts op dat Belgrado de lijst sluit. In de Joegoslavische hoofd stad rijden 10 auto's per 77 inwo ners en dat houdt per hectare een halve auto in. Ook Oslo, met drie auto's per hectare, en Wenen met tien wagens per hectare, komen met een beperkt ruimtelijk pr-o bleem naar voren. Volgens de RAI zijn met name de autoparken van Brussel, Milaan en Parijs gerekend naar de inwo nertallen groot in vergelijking tot het gehele land en ligt zelfs in Amsterdam deze autodichtheid iets boven het landelijk gemiddelde. De RAI bracht vorige week in het blad RAI Actueel de internationale cij- fersjn de openbaarheid. Volkswagen is het eerste automerk, dat een veiligheidsgordel met vo lautomatische sluiting beschikbaar stelt. Met dit systeem kan men niet meer voorin de auto gaan zitten zonder een gordel te dragen. Het systeem is vrij kostbaar - een prijs vanaf 394,40 incl. BTW - en heeft bovendien het nadeel, dat bij het openen van het portier de gor del min of meer de toegang tot de wagen lijkt te versperren. Maar bij het instappen geeft de gordel mee. Het is echter een diagonale gordel, zodat de heup niet gefixeerd is. Om deze reden behoort bij het systeem een stootrand onder het instrumen tenbord. Voorts behoren bij de prijs hoofdsteunen voor de stoelen. De stootrand op kniehoogte gaat uiteraard verwondingen aan de knie tegen, maar het ontbreken van de heupgordel blijft - bijvoor beeld bij een aanrijding in de flank - toch een nadeel. Het grote voordeel is echter dat men deze gordel wel moet dragen, terwijl er geen sprake is van hinder, dank zij de oprolautomaat. De gordel is met de bovenzijde bevestigd aan het autoportier. Ook dit roept vragen op: is het wel stevig genoeg? Volkswagen heeft inmiddels be kendgemaakt dat de extra achter klep voor de VW Passat 498,80 kost. Verder is een speciale variant van de Audi 80 L, verschenen, met radio, zwaardere accu en dynamo, metallic kleuren en dubbele ko plampen, die 316,68 incl. BTW ex tra kost. Deze uitvoering - op radi- aalbanden - is begin volgende maand leverbaar door de dealers van Pon's Automobielhandel B.V. De Monza Steel-band 195/70 HR van Metzei er, blijkt levensgevaar lijk. Juist bij de hoge snelheden, die voor een HR-band toegestaan zijn, kan het loopvlak losraken, waardoor ongeveer het effect van een klapband ontstaat. Dit heeft het Duitse weekblad Der Stem ge constateerd uit een onderzoek naar dodelijke ongevaalen met deze band. Volgens de vereniging van banden- specialisten VACO is in Nederland maar een betrekkelijk klein aantal auto's met name BMW's van Metzeler-banden voorzien. De eige naars wordt aangeraden onmiddel lijk contact met him bandenlever ancier op te nemen ter vervanging van de Metzeler-banden. Metzeler is een kleine Beierse bandenfa briek, die ook maar een gering aandeel in de Nederlandse markt heeft. De concernchefs van Chrysler-Engeland en British Leyland, Gilbert Hunt en Lord Stokes, verwachten dit jaar geen opleving voor de Britse auto-industrie. Dat hebben zij vorige week bij hun afzon- delijke bezoeken aan de Amsterdamse RAI-tentoonstelling ge zegd. Van een verslaggever GOES De knoppen van ap pel- en perebomen zijn op het ogenblik zo ver ontwik keld als in minder zachte winters pas eind maart het geval is. Fruittelers in Zuid- Nederland vragen Zich daar om met zorg af wat ervan terecht zal komen: vooral als zich nog lage temperaturen mochten voordoen zal er zeer grote schade optreden. De zeer vroege pruimen, die anders omstreeks half maart bloeien, stonden dit jaar in de tweede helft van januari al in bloei. Van die bloei kunnen beslist geen pruimen verwacht worden. Het enige wat de fruittelers de komende weken nodig hebben, aldus deskundigen, zijn temperatu ren van net rond het vries punt, zowel overdag als 's nachts. Daardoor kan de vroege knopontwikkeling nog wat worden afgeremd, meent men. door H. W. Ledeboer DEN HAAG Het WD-Tweede Kamerlid Koning heeft gisteren vragen gesteld aan minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Za ken) over de grote financiële tekor ten, die er in Gouda zouden be staan op het woningbouwplan Bloe- mendaal. Er zijn verschillende redenen voor het grote tekort, maar de belang rijkste is wel de zeer slechte bo demgesteldheid in het omstreden gebied. Er is regelmatig sprake van verzakkingen, waardoor herbestra tingen moeten worden uitgevoerd. De VVD-er vraagt de minister ook, of het de bedoeling is dat Gouda financieel gezien onder een specia le controleregeling valt. Hij trekt in zijn vragen een paralel met de Limburgse gemeente Eygelshoven. Daar is onlangs de burgemeester ontslagen, wegens een financieel wanbeleid. Gilbert Hunt hield in een redevoe ring voor een bijeenkomst van het verbond der Engelse auto-industrie, de Society of Motor Manufactuerers ènd Traders, een vurig pleidooi voor een blijvend Britse EEG-lid- maatschap Later zei hij ons: 'We hebben als totale autowereld in En geland twee miljoen mensen in dienst en de auto is goed voor één twaalfde van het Britse nationaal produkt. Om onze exportpositie te verzekeren moet ons land EEG-lid blijven. Het voordeel op lange ter mijn is daarbij belangrijker dan nadelen op korte termijn'. 'Voor iedere auto. die Engeland im porteert. wordt een dubbel zo groot bedrag aan auto's door ons geëx porteerd'. zo zei de heer Hunt. 'Al leen onze thuismarkt laat te wen sen over. Ik voorzie dit jaar geen vooruitgang, ook niet na de sterke verkoopdaling van het afgelopen jaar'. De Britse autoverkoop liep in 1974 terug van 1,64 miljoen naar 1,27 miljoen personenwagens. Daar van is ruim een kwart import. 'Onze toekomst hangt af van de oliesituatie, de belastingen en ui teindelijk de economie, dus het vertrouwen dat de mensen daarin hebben. Hiermee hangt ook de in flatie nauw samen. Dit zijn zaken, waarop wij als auto-industrie geen invloed hebben. Maar de economi sche politiek van de overheid beïn vloedt onze omzet wel. En ewe heb ben nu hard éen omzetvergroting nodig'. Aldus de heer Hunt. Lord Stokes verwacht die omzetver groting niet eerder dan in 1977 of 1978. maar zegt wel: 'Dan komt er meteen een inhaalvraag ook en daarmee moeten we met onze in vesteringsplannen nu al terdege re kening houden. Ook daarom heb ben we onze regering financiële steun gevraagd, waarvoor al 50 mil joen pond is toegezegd'. DEN HAAG Er leeft in som mige landen een rupsensoort, die dusdanig beweeglijk is, dat daar opvoeders hun kinderen, die niét kunnen stilzitten, wel eens met deze rupsjes plegen te vergelijken. Die diertjes kwamen ons onwillekeurig voor de geest, toen wij 'Caterpillar' ('Rups') van Louis Falco zagen, zater dagavond in een voorpremière gebracht in Rotterdam, maan dagavond in een jeugdpremière in Den Haag en gisteravond in de officiële première van het Nederlands Dans-theater in de Koninklijke Schouwburg. 'Caterpillar' is een experiment ln beweging, geluid en kleur van de choreograaf Louis Falco. de compo nist Luciano, Berio en de décoront werper William Katz. Het uitgangspunt is 'A-Ronne' van Berio. De A en de Ronne zijn in heel oude tijden de eerste en laat ste letter van het alphabet. De ge luidsfantasie begint met de eerste woorden van het Johannes-evange- lie in Latijn, Grieks en Duits, loopt dan over in een regel van Eliot, een "vers van Dante. enkele woor den van het communistisch mani fest en een paar woorden van Edo- ardo Sanguineti, de schrijver van deze tekst. Die tekst wordt gezegd, gezongen, gereciteerd, uitgebruld en met allerlei bijgeluiden geïllustreerd. Een rups heeft een begin dat eet, een eind. en een hele boel daartus sen. Heel simpel gezegd, maar Fal co's ongebreidelde fantasie heeft er heel veel van gemaakt, dat niet altijd even gemakkelijk is. Mis schien moet men, net als de jeugd maandagavond, het onbevangen over zich laten komen. Die jeugd had het er in het begin wat moei lijk mee, raakte later geboeid en de toestand eindigde met een dankba re ovatie. Een scène uit het stuk 'Caterpillar' van Louis Falco. maar moet kunnen volgen en zich er door moet kunnen laten mee voeren. Boeiende gespannenheid, nergens statisch; zelfs als de dansers roer loos staan, zitten of liggen, straalt hun houding beweging uit. Zekejn geen ontspanning in de vorm 'een avondje uit' maar als expe riment in de ontwikkeling van d bewegingskunst een heel interesp santé en ook belangrijke stap. Ruim een miljoen gulden decor voor kunstexperimenten DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM heeft subsidies tot een bedrag van ongeveer 1,2 miljoen besteed voor experimenten op het gebied van de kunsten en kunstzin nige vernieuwingen. De gelden werden vorig jaar verleend. Ze wa ren bestemd voor 29 projecten. Ook werden nog enige honoraria be taald in verband met de voorberei ding van enkele publicaties over experimenten. Een decor, dat door de dansers zelf wordt veranderd: een groot zijstuk wordt heen en weer bewogen en verandert kleur en atmosfeer op het podium totaal. Heel veel beweging, heel weinig dans, zelfs zou men het begrip 'an ti-dans' kunnen gebruiken. Soms felle erotiek, soms uiterste style- ring, in alles hoge vaardigheid en lichaamsprestatie eisend, van de dansers en evenzeer veel vergend van de toeschouwer die alle gewe mel en gekronkel op het toneel Op ons kantoor te Veenendaal Is op korte termijn mogelijkheid tot plaatsing voor enige Hiervoor zoeken wij enige actieve jonge mensen, met MULO- of MAVO-diploma, en met vaardigheid in typen. Administratieve ervaring is gewenst. Wij bieden een goede honorering met winstdelingsregeling, pensioenrechten en ruime vacantierechten. Sollicitaties met vermelding van oplei ding, praktijkervaring en andere gege vens te richten tot: afd. Personeelszaken, SPOORLAAN 2 VEENENDAAL. H. Englebert N.V. te Voorschoten, importeur van de Tsechlsche Skoa- da's heeft de invoer van dp Poolse Fiat 125 P van Leonard Lang B.V. te Amsterdam overgenomen. Lang importeert de Italiaanse merken Fiat en Autobianchi en de 'Spaanse Fiat-Seat. Reden voor de overdracht per 1 april 1975 is dat binnenkort door de fabriek Polmot te Warschau te introduceren modellen niet meer passen in de verkoop- en service organisatie van Lang. Lang zal wel de service voor de al afgeleverde Polski Fiats blijven behartigen. Polski Fiat heeft inmiddels ook het model 126 P in Polen uitgebracht. General Motors heeft vorige week drie nieuwe varianten uitgebracht onder de naam 'Swinger'. Het zijn speciale uitvoeringen van de Opel Kadett, Ascona en Manta in aparte kleuren. Deze Swingers vormen een tijdelijke aanbieding. Sportieve ac cessoires. in de wagenkleur gespo ten wielen en bij de Ascona en Manta mistlampen voor en achter kenmerken de Swingers, die voor een beperkte bijbetaling ook steeds van achteruitverwarming en radi- aalbanden voorzien zijn. portable radio SX1332 Deze portable radio heeft een uitstekende FM-ontvangst voorkeuze op 3 stations groot uitgangsvermogen, top 4000mW geschikt voor batterij en netvoeding kontinue toonregeling voor hoge tonen 2 standen toonregeling voor lage tonen zeer gevoelige teleskoopantenne afstemming met behulp van capaciteitsdioden grote ovale luidspreker vast ingestelde A.F.C. aansluiting voor platenspeler, recorder (opnemen en weergeven) en oortelefoon 14 transistoren en 15 dioden tevens aansluiting voor F.M.-buitenantenne kunststof kast met inklapbare handgreep afmetingen: B x H x D: 30 x 15,5 x 8 cm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10