DA houdt tegenover ubbers voet bij stuk Voorzitter van Nieuw Rechts gearresteerd Natuurkunde is op school onmisbaar utogordels per juni verplicht Regering weet niet van Turkse wapenopdracht 1/ elding investeringen buiten Rijnmond niet verplicht' ketwachters willen echtspolitie worden Vrouw 'spuit' leuzen op Amerikaanse ambassade Trudeau naar Nederland Vroegere gereformeerde kerk wordt een moskee Druiven voor burgemeester Twee miljoen voor bestrijding j eugd werkloosheid Schapen doodgebeten Na verklaring verdachten aanslag metro Proef centrale persoons administratie Dr Hoppenbrouwers als oogarts naar 'Oudenrijn' Welke distillateur maakt nog bessenjenever van puur, zongerijpt fruit f Waardezegels LIW/KWARTET DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 9 al T HAAG Deze week kan het weer gaan spannen tussen de christen-democratische fracties in de g ede Kamer en het kabinet. KVP, ARP en CHU wensen, dat de meldingsplicht voor investeringen D^en Rijnmond zal vervallen. Minister Lubbers van economische zaken voelt hier echter weinig zo is Uit vooroverleg tussen de minister en de CDA-Kamerleden gebleken. xor Bert de Jong •?drie partijen hebben niettemin j! oor de minister niet gewenste z ging op de Wet selectieve ln- l ringshefflng aan de Tweede ^ier voorgesteld. Deze wet geeft. bekend, de regering een in dent in handen om investerin- en vestigingen van industrieën e remmen of te voorkomen in s^den en plaatsen, waar dit om lei redenen niet gewenst is. week komen ih de Tweede ér door de regering voorgestel- )^wijzigingen op deze wet en stellen tot invoering van de ^aan de orde. Met het oog op de omische toestand en de nadeli- jevolgen voor de werkgelegen- heeft de regering zelf al voor in ingediend om de bepalingen de wet te verzachten, er over is egbleven is, dat op pe gebouwen in Rijnmond een ng komt van tien procent en n Rijnmond een tarief wordt roerd van nul procent. Verder op nieuwe installaties en lines in het gehele westen uitzondering van de kop van d-Holland en Goeree-Overflak- een heffing gelegd van drie jnt. vergunningenstelsel Wordt tot mond beperkt. Buiten Rijn- i gold volgens de eerste voor- en ook een meldingsplicht, die ster Lubbers echter niet uit en wil geven. De bewindsman niet verder gaan. Hij zit pens aan beslissingen van het jet vast. t nodig meldingsplicht houdt in. dat grote investering minstens een id voor het begin van de bouw het projekt bij de minister van omische zaken moet worden ild. ie maand wordt bekeken of de i inning wordt verleend. Het inningenstelsel geldt echter buiten Rijnmond. Vandaar, dat ïeldingsplicht niet nodig wordt iden. lij komt nog een zekere prin- le afkeer van de christen-de- fatische partijen van een mel- 5 .plicht. Zij herinneren zich steeds de troonrede 1974, waar- wet een begin wordt genoemd het toetsen van investeringen het maatschappelijk rende- ander moeilijk punt voor het wordt gevormd door de objec- criteria op grond waarvan een raag voor een investering door verheid wordt beoordeeld. Het aar Is, dat deze criteria er niet Drs. Ad Schouten (ARP) heeft de behandeling van de oor- 5ipkelijke wet gewezen op de eloosheid, die dit manco met meebrengt voor de bedrijven, linister blijft echter volhouden, 5 het niet doenlijk is in de prak- een systeem van criteria in te m. nu de minister bereid is de ingsplicht buiten de Rijnmond schaffen, stappen de CDA- ies wel over het bezwaar van intbreken van de criteria heen. edenering is, dat in Rijnmond altijd het belangrijkste criteri- van het zwaar belaste milieu [elden. e eerste Kamer is vandaag nog nasleep te verwachten van het it, dat in de Tweede Kamer in Minister Lubbers bij kabinet van acht 'wilde. plichten in plaats procent zoals het Staatssecretaris Van Dam of moge lijk premier Den Uyl zal moeten uitleggen aan de senatoren, waar om de regering zo zwaar aan deze zaak heeft getild. In de Tweede december werd gevoerd over de hu ren en'dat leidde tot een 'onaan vaardbaar' van de regering. Dit machtswoord gold het amendement van mr. J. N. Scholten (ARP) om pas bij een huurverhoging van ne gen procent een melding te ver- HEM Bij een enquete onder etwachters in het land heeft ruime meerderheid zich ultge- ken voor invoering van een ge- tspoliitie. [erechtspolltie zou een zelfstan- instantie moeten zijn met een i bezoldlgingsschaal gekoppeld de politiesalarlssen. De veran- ig zou ook moeten leiden tot betere premie-regeling en tuele bijscholing- en/of kader- Bng. iN HAAG Iedere automobilist in Nederland is met ingang 1 juni a.s. verplicht de veiligheidsgordel in de personenauto ragen. De draagplicht voor de bestuurder en de passagier voor- eldt voor alle personenauto's, die na 1 januari 1971 op de weg i: gekomen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is nog be- I met het ontheffingenbeleid voor deze wettelijke maatregel. rmee komt minister Wester zijn recent gedane belofte In het VARA-program- 'in de rooie haan' verklaarde j vorige maand, dat het zijn be- ii lng was nog voor de komende 2 ervakantie het dragen van de lordel verplicht te stellen. Hij daarbij, dat deze maatregel ezelfde datum zou Ingaan in de l le Benelux. fielux i ?e week vrijdag maakte de Bel- minister van Verkeer. Jos l bert, bekend, dat de draagplicht de Belgen vanaf 1 juni zou Het lag daarom voor de dat deze datum ook voor 'land van toepassing zou zijn. hebben met ons drieën (de isters van Verkeer in de Bene als streefdatum 1 juni geno- ti. men. Ik was van plan de bekend making voor Nederland te doen tij dens de begrotingsbehandeling van mijn departement in de Tweede Kamer volgende week', aldus mi nister Westerterp. Nog maar weinig Europese landen zijn al tot een wettelijke verplich ting overgegaan. Het zijn - met in gang van 1 januri j.l. - Frankrijk (ook voor Nederlandse automobilis ten met een auto die na 1 januari 1971 op de weg is gekomen), Dene marken, Noorwegen. Zweden en Finland. Andere Europese landen werken aan een soortgelijke maat regel., zoals West-Duitsland (de ver plichting zal ingaan op 1 januari 1976) en Engeland. De straf voor het niet-dragen van de autogordel bedraagt maximaal 300 gulden of twee maanden hech tenis. Kamer is daar geen gelegenheid meer voor geweest. Voor donderdag heeft de Tweede Kamer de begroting van verkeer en waterstaat en de begroting van het rijswegenfonds op de agenda staan Interessante onderwerpen: welke rijkswegen worden er wel en niet aangelegd, de Oosterschel- de, bouw van de Hemtunnel, de verkeersveiligheid, de handhaving van de maximumsnelheid, de perio dieke keuring van de auto's al of niet in garagebedrijven en, om nog een voorbeeld ée nbemen, het mis lukte internationale overleg over de vervuiling van de Rijn. Vandaag begint de Tweede Kamer met de behandeling van een voor lopige regeling van een schade fonds geweldsmisdrijven. Met het door minister Van Agt (justitie) ingediende wetsontwerp wordt het mogelijk uitkeringen te doen aan slachtoffers van ernstige geweld misdrijven. De Kamer heeft al lan ge tijd op een •dergelijk fonds aan gedrongen. Het grote bezwaar was, dat er wel van alles werd gedaan voor de daders en niets voor de slachtoffers. In de begroting van 1975 is 1,1 miljoen gulden gereserveerd voor een dergelijk schadefonds. Uitke ringen (maximaal 30.000 gulden), kunnen volgens de voorgestelde re geling, worden gedaan aan de slachtoffers zelf of aan de nabe staanden, voorzover zij financieel afhankelijk van hem waren. Voor dat men tot uitkering overgaat zal echter eejst worden bekeken, of de schade niet op een andere manier - bijvoorbeeld op de dader zelf - kan worden verhaald. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland levert Turkije sinds het uitbreken van het conflict op Cyprus in augustus 1974 geen wapentuig meer. Een eventueel verzoek om nieuwe wapens of munitieleveranties zal daarom zorgvuldig' op de politieke en militaire gevolgen worden onderzocht. Dit zei een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken gisteren desgevraagd. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse politie heeft gistermiddag de 50-jarige werkster A. S. uit Bilthoven aange houden, die met een spuitbus rode verf leuzen op de gevel van de Amerikaanse ambassade aan de Korte Voorhout schilderde. Over een lengte van ruim tien meter worden de Amerikaanse wapenle veranties aan Vietnam en de 'fa scistische handelspraktijken' met Zuid-Afrika en Brazilië becritiseerd. Van een verslaggever WASSENAAR De Canadese eer ste minister Trudeau zal de laatste twee dagen van deze maand in Nederland doorbrengen als begin van zijn tweede reis door Europa. Hij zal slechts vergezeld zijn van enkele - parlementsleden. Zijn echt genote blijft thuis. Naast Nederland bezoekt Trudeau Duitsland, Italië. Engeland en Ierland. Met Den Uyl zal ondermeer gesproken worden over investeringen in Canada, eco nomische en handelsbetrekkingen, de olieprijzen en de houding tegen over de derde wereld. Zoals bekend heeft Turkije aange kondigd in West-Europa wapens te willen kopen, «u de Verenigde Sta ten hun wapenleveranties hebben gestopt in verband met de Turkse houding in het Cyprus-conflict. Van Nederland zou Turkije volgens berichten uit Aükara met name munitie voor de boordwapens van vliegtuigen willen kopen ter waarde van zeveneneenhalf miljoen gul den. De Nederlandse regering hfeeft hier over via de officiële kanalen ove- Van een verslaggever EINDHOVEN B. en W. van Eind hoven hebben besloten om de voor malige gereformeerde kerk die nu eigendom van de gémeente is, gra tis in gebruik te geven aan de Stichting Ismalitisch Centrum in Eindhoven. Het gebouw zal gebruikt worden als moskee voor buiten landse werknemers. De stichting krijgt twee jaar de beschikking over het pand. Binnen die twee jaar wil zij zelf een moskee bou wen. rigens niets vernomen. Dat is niet verwonderlijk, want volgens de normale procedure neemt het land eerst contact op met de betrokken fabriek die dan een exportvergun ning bij Economische Zaken moet aanvragen. -Economische zaken wint advies in bij Buitenlandse za ken en Defensie alvorens toestem ming boor wapenexport te verle nen. Zo heeft Nederland begin 1974 nog geweerlopen en optische in strumenten aan het Turkse leger geleverd. Nieuwe wapenlever an ties werden na augustus vorig jaar niet meer gedaan, daar het een uitgangspunt van Nederland is, geen wppentuig te leveren aan partijen die met elkaar in conflict zijn. De toepas sing van deze algemene regel wordt van geval tot geval bekeken, bena drukte de woordvoerder van Bui tenlandse zaken. Dat zal ook ge beuren als de vergunning voor ex port van munitie naar Turkije wordt gevraagd. In het kader van het feest Amster dam 700 opende burgemeester Sam- kp/lden gisteren in de veilinghallen van Bovenkarspel de Westfriese Flora. Een druivenkoningin over handigde Amsterdams burgemeester daarbij een kistje druiven. DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken heeft voor Noord- Holland twee miljoen beschikbaar gesteld, om de jeugdwerkloosheid in deze provincie te bestrijden^ Het Regionaal Coördinatiecollege voor uitvoering van deze regeling. De Openbare werken is belast met de bedoeling is werklozen tot 23 Jaar in te zetten in projecten van socia le en/of maatschappelijke aard, die anders niet tot stand zouden ko men. TEXEL De rijkspolitie van Texel zoekt naar een hond, die in het buurtschap De Westen op Texel ze ven schapen heeft doodgebeten en tientallen van deze dieren heeft verwond. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na de arrestatie van drie mannen, die ervan wor den verdacht in de nacht van donderdag op vrijdag een bomaan slag te hebben willen plegen op de Amsterdamse metro, heeft de hoofdstedelijke recherche zondagnacht nog twee mensen aange houden: de 55-jarige Max L., voorzitter van de partij Nieuw Rechts en hoofdredacteur van het blad 'De Vrije Per?' te Amsterdam, en de 30-jarige Utrechtse chemicus E. M. Zij zijn gearresteerd op grond van de verklaringen van de drie andere verdachten, die de voorgenomen aanslag hebben bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Gisteren is een be gin gemaakt met een proefneming met de centrale persoonsadmini stratie. xIn totaal zijn bij deze proef ongeveer een kwart miljoen inwo ners van vier gemeenten (Amers foort, Dordrecht, Leidschendam en Zoetermeer) betrokken. Bij deze proef is vooral gelet op de bescherming van de privacy van de burgers. Een beveiligingsambtenaar van het ministerie van Binnen landse Zaken zal gedurende de hele proef hierop letten. Bovendien zal een begeleidingscommissie bestaan de uit prof dr A. van Braam. Th. Loerakker en het WD-Eerste Ka merlid prof. dr. G. Zoutendijk, de proef van het begin tot bet eind nauwlettend volgen. De inwoners van de vier betrokken gemeenten krijgen op verzoek van de begeleidingscommissie het recht van inzage in de gegevens. Hier voor moet overigens wel worden betaald. Als blijkt dat er een fout in de gegevens zit, zal deze worden hersteld, waarna men dan een (gratis) afschrift van de gegevens krijgt, waaruit blijkt dat de fout hersteld is. Er zijn in ons land nogal wat bezwaren tegen het invoeren van een centrale persoonsadministratie. Deze bezwaren leven voornamelijk bij die mensen, die in 1971 ook bezwaar hadden tegen de volkstelling. Hun grieven richten zich vooral tegen het feit, dat men niet kan controleren wat er met de gegevens gebeurt. Een voorontwerp van wet op de centrale persoonsadministratie is op het ogenblik voor advies bij ee speciale commissie die de algemene regels ter bescherming van de pri vacy van de burger voorbereidt. Als het optwerp terugkomt, zal het worden gepubliceerd, zodat ieder een nog zijn zegje zal kunnen zeg gen, voordat het aan de volksverte genwoordiging zal worden aangebo den. UTRECHT De oogarts en oog chirurg dr. R. W. J. N. Hoppenbrou wers. die tot dusver werkte in het Ooglijdersgasthuis in Utrecht, zal zijn oogheelkundige praktijk per 1 maart geheel gaan uitoefenen bin nen het ziekenhuis Oudenrijn, eveneens in Utrecht. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Zowel voor de algemene ontwikkeling van jongeren als voor de toekomst van de samenleving is het vak natuurkunde op school onmisbaar. Het zou zeer gevaarlijk zijn wanneer de te- genwoordigek ritiek op de negatieve kant van de natuurweten schap zou leiden tot een verwaarlozing van het vak op de scholen. Dit schrijft de commissie Moderni sering Leerplan Natuurkunde in haar rapport over de vernieuwing van het natuurkundeonderwijs in basis- en voortgezet onderwijs. 'Nog nooit is de mens in staat geweest zpzeer in te grijpen in het natuurgebeuren, als nu het geval is. Maar dit ingrijpen heeft niet aleen positeve, maar ook negatieve kan ten. Positief is bijvoorbeeld het zoeken naar grondstoffen en nieu we energiebronnen, de vooruitgang in de medische wereld, de nieuwe mogelijkheden voor de communica tie, enzovoorts. Negatief zijn de mi lieuvervuiling, de kernwapenen en de biologische oorlogvoering'. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat tegenwoordig vooral de negatieve kant van de natuurwetenschap'be nadrukt wordt. Dat kan lelden tot vermindering van de belangstelling van leerlingen. Maar 'in een cul tuur die zozeer beïnvloed is door de natuurwetenschappen, kan een grondige kennismaking met de me thoden en resultaten hiervan in de opvoeding niet gemist worden'. Wanneer de jeugd onvoldoende kennis van wetenschappen en tech niek heeft, ontstaat een gevoel van onzekerheid. Mensen gaan denken dat zij overgeleverd zijn aan onbe grepen krachten. Dit is funest, om dat de besluitvorming over allerlei bèlangrljke zaken alleen mogelijk is wanneer de mensen enig begrip hebben van de gegevens die de beoefenaren van de natuurweten schappen aandragen. Hoe men ook over de natuurwetenschappen denkt, zeker is dat de wereld er niet zonder kan. Maar we kunnen de natuurwetenschappen evenmin onbestuurd hun gang laten gaan, want dan zou de wereld eveneens onbewoonbaar worden. commissie vooral, dat de leerlingen de natuurlunde weten te plaatsen binnen het geheel van kennis. Ze moeten zich enige elementaire ken nis verwerven van natuurkundige processen, zij moeten die kennis kunnen hanteren en inzicht krijgen in de werkwijzevan natuurkundi gen. Maar ze moeten ook het be trekkelijke van de natuurkunde in zien. Anders dreigt het gevaar dat kinderen zo geboeid zijn door het meetbare, dat ze gaan denken dat de mens alleen uit atomen bestaat. Kinderen moeten zien dat er méér over de wereld te zeggen is, dan wat de natuurkunde daarover leert. Dat kan door in projecten te wer ken en bijvoorbeeld verband te leg- t gen tussen het weer als natuurkun- LeilgenS dig verschijnsel - (temperatuur, luchtdruk, enz.) en allerlei mense lijk^ aspecten (kleding, beschut ting, enz.). Van het drietal worden de 41-jarige J. B. en de 26-jarige R. L. als de hoofdverdachten van de poging tot bomaanslag beschouwd. J. B. is door Roel van Duyn aangewezen als medeplichtige bij de ontvoering van de huidige PPR-wethouder in '1970. Vólgens Van Duyn was B. chauffeur van de auto, Waarin hij 's avonds laat naar de Belgische grens werd gebracht en daar uitgezet is met de oorlogsverklaring tegen de Oranje Vrijstaat, waarvoor het toenmalige Kabouterraadslid als 'ambassadeur' optrad. B. maakte deel uit 'van een ultra rechtse groepering, die systematisch met geweld optreedt, aldus Van Duyn. In 1970 zag hij af van het indienen van een verzoek tot strafvervol ging: 'Ik dacht dat deze groep iets dergelijks geen tweede keer zou. ui thalen. B. heeft er echter niets van geleerd'. De arrestatie van B. bracht wethouder Van Duyn ertoe alsnog een aanklacht tegen zijn ontvoerders in te dienen. De verkaring, die het gemeentebe stuur (met uitzondering van we thouder Van Duyn) vrijdag heeft uitgegeven en waarin de ongerust heid uitgesproken werd over de an- ti-metroterreur, heeft bij verschil lende groeperingen veel protest ge wekt. Zoals bekend weigerde Van Duyn de verklaring t$ onderteke nen, omdat hij er bezwaar tegen maakte dat allen die zich tegen de metro opstellen vereenzelvigd wer den met ondermijners en bestrij ders van de democratie; 'Ook ik ben echter verontrust over de gweldpleging. Ook ik voel mij als wethouder gebonden aan de uitvoe ring van het raadsbesluit inzake de metrobouw. De actiegroep Nieuwmarkt beschul digt burgemeester Samkalden er van, dat hij, door de identiteit van ADVERTENTIE Suggesties De commissie modernisering na tuurkunde heeft voor verschillende schooltypen suggesties gedaan voor vernieuwing van het vak. Volgens de commissie is het in de Neder landse situatie onmogelijk vóór de vierde klas van de lagere school met natuurkunde te beginnen. In sommige landen wordt er zelfs op de kleuterschool al iets aan 'scien ce' gedaan, maar in Nederland mo gen we al blij zijn als het vanaf de vierde klas goed gebeurd. Goed natuurkundeonderwijs op de lagere school betekent volgens de Bessenjenever kan voor fijnproevers iets aparts zijn. Een delicate, fruitige drank, die - koel geserveerd - altyd in de smaak valt, bij jong en oud. Let echter wèl op het merk, want al leen pure, zongerijpte zwarte bessen geven Bessenjenever dat heerlijke volle aroma. Bessen van De Kuyper, de Bes senjenever die nog altijd op de origine le manier met zorg en vakmanschap wordt bereid. U proeft het... puur zongerijpt fruit "Natuurfijk is De Kuyper iets duurder. Maar het gaat slechts om enkele centen per glas en Ugeniet werkelijk véél meer". De Kuyper- a attractie bij «Ik De Kuyper-arti I Vraag Uw tlijtar de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG. Oesgewenst rechtstreek! aan te vragen bi| De Kuyper B.V. Postbus 54. Schiedam kAG^Ë de eerste drie verdachten van de aanslagpoging op de metro achter te houden, de wethouders heeft ge bruikt om op een strategisch mo ment bewuste leugens en verdacht makingen in de publiciteit te brengen. De dag er op (15 februari) zou er immers een demonstratie tegen het metrobeleid van het ge meentebestuur qorden gehouden. Volgens deactiegroep was de burge meester er onder meer van op de hoogte, dat een van de verdachten, de 41-jarige J. B., bekend is door zijn verbindingen met de partij Nieuw Rechts van de verdachte Max L., en dat hij getrouwd is met het oud-raadslid van de Boerenpar tij, die enkele jaren geleden met het idee kwam om de provo's in Amsterdam kaal te knippen. Uit een persoonlijk gesprek met Roel van Duyn was de actiegroep gebleken dat burgemeester Samkal den in de collegevergadering van vrijdag deze feiten niet heeft ver meld. 'Deze wethouder neemt aan. dat ook de andere leden van het college niét van de feiten op de hoogte waren gesteld', aldus de ver klaring van de actiegroep, die het optreden van de Amsterdamse bur gemeester 'zonder meer schofterig' noemt. 'De argumenten, die B. en W. gebruikten om aan te tonèn da^, het optreden van 'bepaalde groepen' tegen het parlementair stelsel van democratische besluit vorming is gericht, bestrijden wij punt voor punt'. 'Als B. en W. terreur ln de Nieuw- marktbuurt constateren, dan ver geten ze', aldus de actiegroep,'te vertellen door wie die bedreven en t£gen wie hij gericht is. Tot slot willen we alle onduidelijkheid en gezindheid wegnemen: omdat wij ons verzetten tegen het beleid van een links stadsbestuur, behoren wij nog niet tot het ultra-rechtse kamp. Jarenlang lastercampagnes van de CPN, waarin wij uitgemaakt worden voor 'fascistoïde provoca teurs' vinden wij zonder meer ver achtelijk. Ook eerder gedane ver klaringen van wethouder Han Lam- mers gaan in deze richting. Het zelfde geldt voor deze verklaring van B. en W.' Ondoordacht De raadsfractie vafi de PPR noemt de verklaring van B. en W. een ondoordachte en polariserende re actie van de meerderheid ln het college, waarin alle metro-tegen standers op één hoop worden ge gooid en beschuldigd worden van 'optreden tegen het parlementaire stelsel van demovratische besluit vorming'. De democratie van zater- dad tegen het metrobeleid van de gemeente heeft volgens de PPR duidelijk aangetoond dat er een goed onderscheid gemaakt moet worden tussen verschillende vor men van weerstand tegen de bouw van de metro. Bovendien zouden sabotagedaden aan metro-werken wel eens uitgevoerd kunnen worden door rechtse provocateurs, die er op uit zijn leden van dit college én actiegroepen in de Nieuwmarkt- buurt in een kwaad daglicht te stellen, aldus de Amsterdamse raadsfractie. De wethouder van publieke werken en stadsontwikkeling, Han Lam mere heeft de politie van Amster dam om verscherpte bewaking van zijn woning aan de Leidsegracht gevraagd. Onbekenden gooldan zo wel zaterdag- als zondagavond een baksteen door de ruiten van zijn grachtenpand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9