remier Vorster lezocht Liberia dat en Assad gaan Hoessein praten Turkije zal bases van VS sluiten ilson: Moskou moet éér concessies doen Tussen vonnis en appèlzaak is Spanje hevig geschud Moskou kondigt- militaire oefeningen tevoren aan igtepunt in politieke loopbaan' 5 Weer grote kunstroöf in Italië Esenbel in vraaggesprek: Senator Bentsen wil ook president worden ■len vóór Europese veiligheids-top Zuid-Korea laat bisschop Tji vrij De tien van Carabanchel Oman heeft ondanks olie geldtekort Portugese strijdkrachten verdeeld Phnom Penh geeft Mekong-rivier op Drukte deed me de das om, zegt Nixon KWARTET DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 BUITENLAND (STAD, LONDEN (Reuter) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft in het midden van slopen week met zijn minister vap buitenlandse zaken Hilgard Muller en het hoofd van de leiligheidsdienst, generaal H. van den Berg, een geheim bezoek van 24 uur aan Liberia ge- I Dit werd gisteren bekend gemaakt in een korte mededeling van het bureau van de premier, Ide Zuidafrikaanse radio werd voorgelezen. TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) President Sadat van bezoekt binnen enkele dagen Jordanië. Het wordt de eer- 'tfer dat een Egyptisch staatshoofd dat land bezoekt. tedeling stond dat de heer yorige week op uitnodiging "ident William Tolbert naar anse hoofdstad. Monrovia. >isd. schreef liet Londense 'The Times' uit betrouwba- te hebben vernomen dat tegen Tolbert heeft dat Zuid-Afrika graag Namibië (Zuidwest-Afrika) zal afstaan, maar dat het rampzalig zou zijn als Zuid- Afrika zich onmiddellijk zou terug trekken. Vorster heeft gisteren zelf in een speciale boodschap aan het parle ment bevestigd dat hij Liberia had bezocht en dat hij daar goed ont- gisteren uit goed ingelichte in Cairo vernomen, de zegslieden komt naast s ook president Hafez Assad rië naar Amman. Daarnaast de leiders van Irak, Koe- mogelijk ook die van Saoe- tijië in de Jordaanse hoofdstad 0 it. Het zou de bedoeling zijn r rabische topconferentie te met als hoofddoel een ver tot stand te brengen tussen Hoessein en de Palestijnse PLO. Voorts meningsverschillen tussen bische leiders weggenomen worden over de vraag hoe .menlijk de Israëli's tot een "Vigeling kan bewegen. Jitzak Rabin van Israël ;l oodse kolonisten in bezet gebied gisteren verzekerd nederzettingen op de van Golan Israëlisch zullen niet zullen vallen als ie in een eventueel vredes- De regeringen van Israël jeen nederzettingen op de van Golan gevestigd om ze evacueren of ze niet op te in de Joodse staat', zo ver- Rabin tijdens een tocht' nederzettingen in het be- rrische gebied. Syrische dagblad Asj-Sja- 1 I V£ raq dat in Beiroet verschijnt heeft gemeld uit Arabisch bron te hebben vernomen dat Kissingers laatste Midden-Oosten ronde niets heeft opgeleverd. Volgens het blad had Kissinger koning Feisal van Saoe- di-Arabië verteld dat Egypte had aangedrongen op een Israëlische ontruiming van de Giddi- en Mitla- passen en de olievelden van Aboe Rodeis. Cairo wilde dat zonder zelf de eind van de staat van oorlog te verklaren. Maar Israël had een offi cieel en ondertekend document van Egypte verlangd waarin het einde van de oorlogstoestand werd vast gelegd. Volgens het blad had Kissinger evenmin Israël kunnen bewegen zich op een afstand van tussen 30 tot 50 km. terug te trekken in de Sinai. Israëlische militaire verslaggevers hebben bericht dat het Suezkanaal nu open is en door sommige grote schepen al wordt gebruikt. Het Amerikaanse weekblad News week heeft gemeld dat Moskou is begonnen met - het verzenden van moderne wapens^ naar Egypte. Vol gens Newsweek is onlangs een Rus sisch vrachtschip in Alexandrië aan gekomen met zes supersone straal jagers van het type MIG-23. vangen was. 'Wij hebben een nuttig gesprek gevoerd en ik geloof van ganser harte dat het bezoek voor Zuid-Afrika meer dan de moeite waard is geweest', aldus Vorster. De premier was begonnen met het bericht in de Times en zei dat bericht was juist'. Verder zei Vor ster dat er in die krant een lang verslag had gestaan over de bespre kingen in Liberia. 'Onze delegatie was daarvoor ,niet verantwoordelijk. Ik heb nog niet de gelegenheid gehad het te bestuderen en kan dus nog niet zeggen of het allemaal klopt.' Over Rhodesië had Vorster volgens- de Times gezegd, dat hij er zeker van was dat daar een regeling tus sen het blanke minderheidsbewind en de zwarte leiders kan worden getroffen, mits er geen buitenland se inmenging is van Engeland of andere landen. De premier zei ver der dat het in het belang van Zuid- Afrika is dat er in Rhodesië een regeling tot stand komt. 'De zwar ten moeten streven naar een oplos sing, niet naar een overgave van de blanken. Als zij eisen dat de blan ken zich overgeven, zullen deze tot de strijd over gaan', aldus Vorster. Vorster zei dat zijn regering van mening was dat Rhodesië bestuurd moest worden door 'beschaafde mensen, ongeacht hun ras.' 'Als er geen voorwaarden vooraf worden gesteld en als er een einde komt aan het geweld, kan ik garanderen dat er een oplossing kan worden gevonden.' Volgens de Times was het initiatief voor de ontmoeting uitgegaan van Vorster, die de keuze van de plaats van samenkomst had overgelaten aan Tolbert. Vorster zou zijn bezoek aan Monrovia een hoogtepunt in zijn politieke loopbaan hebben ge noemd. aldus de Times. Waarnemers achten het bezoek van Vorster aan 'Liberia van bijzonder groot belang, omdat Liberia één van de landen is die zeer vijandige kritiek op Zuid-Afrika hebben gele verd. Ook het in de openbaarheid brengen van de ontmoeting is zeer belangrijk omdat veel zwarte Afri kaanse landen niet graag een dia loog met Zuid-Afrika in de publici teit zien verschijnen. MILAAN (AP, reuter, UPI) Dieven hebben uit het stede lijk museum van Milaan in Italië 28 schilderijen gestolen van Franse. Italiaanse en Ne derlandse impressionisten. De waarde van de doeken, waaronder werken van Vin cent van Gogh, Cezanne en Renoir, wordt op rond vier miljoen gulden geschat. De dieven zijn binnengekomen door het breken van een ruit. Gisterochtend vroeg werd de diefstal door een nachtwaker ontdekt, aldus de politie van Milaan. Elf dagen geleden werd in Italië vermoedelijk de groot ste kunstroof tot nu toe ge pleegd. Toen verdwenen drie schilderijen van Raphaël en Piero delle Francesca, met een niet te schatten waarde. In Italië is het aantal kunst diefstallen in de afgelopen drie jaar bijna verdubbeld. Dit jaar zijn 10.952 werken gestolen. Dat was 2500 meer dan in 1973 en 5140 meer dan in 1972. NEW YORK (Reuter) Turkije is van plan om enkele of alle Amerikaanse bases op zijn grondgebied geleidelijk te sluiten, om dat het Amerikaanse Congres de militaire hulpverlening aan An kara heeft beëindigd. Dit heeft de Turkse minister van buitenland se zaken Melih Esenbel in een interview met het Amerikaanse blad 'Newsweek' verklaard. PEKING(Reuter) Na meer dan een half jaar zijn dit weekeinde in Peking "de besprekingen over het grensgeschil hervat. Zoals gebruike lijk 'is er niets over meegedeeld. Volgens de minister, die i<p het vraaggesprek zei dat hij niet blufte, beschikken de Verenigde Staten op WASHINGTON (DPA, UPI) De Democratische senator Lloyd Bent sen. een miljonair uit Texas, heeft in Washington bekendgemaakt, dat hij gegadigde is voor de Democrati sche kandidatuur voor het presi dentschap. Volgens hem heeft pre sident Gerald Ford, die heeft laten weten dat hij zich in 1976 beschik baar stelt voor de Republikeinse kandidatuur, al te lang het land van crisis naar crisis laten drijven. De nu 54-jarige Bentsen maakte van 1948 tot 1957 deel uit van het Huis van Afgevaardigden. Daarna ging hij met veel succes in ^zaken. J OU (AP, Reuter, UPI) De Britse premier Harold Wilson ian het eind van zijn vijfdaagse bezoek aan de Sowjet-Unie smd met het spoedig afsluiten van de Europese Veiligheids- entie. 1 Vilson gaf duidelijk te ver^ de Brits-Russische handel aanzien- at zijn regering met die lijk zal worden uitgebreid als ge- :e idere NAVO-landen een - volg van de gesloten akkoorden. u concessies van Moskou ver- SEOEL (Reuter) De prominente Zuidkoreaanse rooms-katholieke bisschop Tji Mak-soen is vrijgela ten. De bisschop was vorig jaar tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij een verboden studentengroepering zou hebben gesteund, die het bewind van presi dent Park Tsjoeng-hee had willen omverwerpen. De 53-jarige bisschop is vrijgelaten nadat Park dit week einde had meegedeeld dat 203 per sonen, die afgelopen jaar wegens anti-regeringsactiviteiten zijn ge straft, begenadigd zouden worden. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft aangekondigd dat zij volgende maand in Oost-Europa militaire oefeningen zal houden. Westerse diploma ten hebben zich over deze mededeling blij verrast getoond omdat dit vol gens hen een teken van goede wil is van de zijde van de Sowjet-Unie tegen over de westerse eis op de Europese veiligheidsconferentie te Genève, dat militaire oefeningen in Europa van te voren aangekondigd dienen te wor den. Britse diplomaten achtten het waarschijnlijk dat één en ander het gevolg was van de besprekingen die de Britse premier Harold Wilson in Moskou gevoerd heeft. Het is zeer ongebruikelijk dat de Sowjet-Unie mili taire manoeuvres tevoren aankondigt. Als er al een mededeling over gedaan werd, dan was dat meestal nadat de oefeningen al gehouden waren. Cyprus l ?il het mogelijk zijn de Eu- velllgheidstop af te ronden n super-topconférentie van en, die in Helsinki gehouden eten worden. i gezamenlijke Brits-Russische muniqué werd voor het van de super-top 'op een leg tijdstip' gepleit. Maar op sconferentie verklaarde Wil- onder meer met partijlei- eznjew heeft overlegd, dat uden van de supertop af- van 'passende vooruitgang' opende besprekingen in Ge- faar thans de Europese vei- iconferentie in tweede fase gehouden. 'esties waarover nog nadere ïgen gevonden moeten wor- )emde Wilson 'de kwesties nde de grenzen, de moge- te wijzigen en de midde- i vreedzame verandering 'erse maatregelen tot het i van vertrouwen, die u aanneem welbekend zijn stie van persoonlijke opvat met inbegrip van de om- heden waaronder journalis- nnen werken en natuurlijk daarmee verband houdende ukken'. slotcommuniqué wordt ge- over een 'nieuwe fase' in ekkingen tussen Moskou en die lange tijd zeer koel zijn eg het overleg is tussen beide ;en afgesproken regelmatig overleg te plegen 'op alle niveaus'. Daarmee wordt bedoeld dat regelmatig ingen gehouden zullen wor sen de Britse premier en de he partijleider. Wilson en >w hebben verklaringen ge- over het niet verbreiden rnwapens en beide partijen beloofd te ijveren voor 'be ng van de kwestie van de •ening'. nd heeft de Sowjet-Unie een uitbreiding van krediet- g tot iets minder dan zes gulden toegezegd. Het kre- over een periode van vijf schikbaar komen en gebon- Jn aan specifieke economi- rojecten en contracten. Wll- t weten dat daarmee tevens rkgelegenheid in Engeland rden bevorderd. overeenkomsten getekend ende samenwerking op het van volksgezondheid en ;he wetenschap, technologie nomische en industriële sa- rklng. Verwacht wordt dat door Rudolf de Jong In de laatste week van 1973 vond in Madrid een belangrijk politiek proces plaats. Het pro ces 1001 tegen vooraanstaande leden van de verboden arbei derscommissie. De tien beklaag den werden tot zware gevange nisstraffen veroordeeld. Thans heeft in Madrid de behandeling van deze zaak in hoger beroep plaats gehad, waarbij de straf fen drastisch zijn verlaagd. Vier van dez gn. 'Tien van Caraban chel' zijn vrijgekomen. Hoewel er nog geen veertien maan den liggen tussen de beide proces sen, is er in deze' periode veel gebeurd in Spanje. Het eerste pro ces, dat 20 december 1973 had moe ten beginnen en waar omheen een grote agitatie van tegenstanders van het regime was verwacht, werd volledig overschaduwd door de ge slaagde moordaanslag op de Spaan se minister-president Carrero Blan co. rechterhand en vertrouweling van Franco. Het regime was door deze aanslag gepleegd door leden van de Baskische verzetsbeweging de ETA. duidelijk de koers en de kluts kwijt. Tenslotte werd Carrero Blanco opgevolgd door Arias Navar ro, de huidige minister-president. Hij voerde aanvankelijk een gema tigde koers, gericht op een zekere mate van openbrëking van het re gime, dan zijn voorganger. Overi gens is 'gematigd' in het kader van het autoritaire Spaanse regime een uiterst betrekkelijke term. Schokken In 1974 vonden enkele belangrijke politieke gebeurtenissen plaats. In Spanje zelf werd Franco door een ernstige ziekte een tijd lang volle dig uitgeschakeld. Voor het eerst in de geschiedenis van zijn lange be wind vanaf 1936 droeg Franco tijdelijk zijn macht en bevoegdhe- stige opvolger prins Juan Carlos. In dezelfde tijd had in het buitenland de val van de Griekse dictatuur en de coup van 25 april van de Portu gese militairen plaats. Spanje werd totaal verrast, en de meerderheid van de Spanjaarden ongetwijfeld blij verrast, door deze gebeurtenis sen. Het Franco-regime leek op sterven na dood. De gesprekken over de ontwikkelingen na het Franco-regime klonken luider en openlijker dan ooit. In de weekbla den las men over ronde tafelge sprekken waaraan deel genomen werd door liberalen, christen-demo craten, socialisten en communisten. Wél waren het altijd gespreken tussen intellectuelen. De naam van een Spaanse generaal die de rol van een De Spinola zou gaan spe len werd al genoemd: Diez Alegria. Hij zou. zo gingen sterke geruchten, in Roemenië contacten hebben ge had met S. Carillo. de communisti sche partijleider. Een linkse gene raal is hij overigens moeilijk te noemen. In Spanje werd mij enkele jaren geleden in een gezelschap van principiële tegenstanders van het regime, een oude pater aange wezen, met de opmerking: 'Dat is Diez Alegria. een broer van de ge neraal, de broers zijn zo verbitterd over eikaars opvattingen dat zij niet meer met elkaar praten'. Mis schien is de conversatie inmiddels enigszins hervat. De generaal is overigens snel uit zijn belangrijkste militaire functie gezet. In Parijs en Madrid werden demo cratische junta's gevormd, die wel een zeer breed scala van politieke krachten bijeenbrachten, maar juist daardoor geen gesloten een heid vormden. De Parijse junta, waarin de communisten samengin gen met Opus Dei-mensen en Car- listen kwam voor Madrid als een weinig democratische verrassing en met name de socialisten en andere linkse' krachten voelden weinig voor het opportunisme van de com munisten. den over, en wel aan zijn toekom- Tot veler verbazing herstelde de gezondheid van de 82-jarige Franco zich en nam hij zijn functies weer op zich. Het regime verstrakte zich. Op het 'liberale' ministerie van voorlichting en toerisme (van ^root belang in verband met de censuur en de persvrijheid) vielen ontsla gen. Uiterst rechtse groepen heb ben het gehele jaar 1974 hun soms gewelddadige gang kunnen gaan in hun aanvallen op alles wat in hun ogen links was (en in die ogen is de hele regering al min of meer verdacht). De harde lijn zege vierde in feite ook t.a.v. de wet op de politieke associaties. Over deze wet is jarenlang gesproken en ge schreven. Spanje zou door deze wet de weg opgaan van een politieke pluriformiteit (meervormigheid) die de uniforme eenheidspartij de 'be weging', zou vervangen en het au toritaire regime geleidelijk aan zou openbreken. De vraag was of ook politieke associaties die zich buiten het raam van de beginselen van de beweging plaatsten zouden worden toegestaan, of dat alleen politieke associaties die zich binnen het ka der van het bestaande regime be wegen getolereerd zouden worden. De wet tolereert alleen de tweede vorm van politieke associaties, en daarmee is .als zo vaak in Spanje, in feite niets veranderd. Alles hangt van de willekeur van de re gering af. Ook voor behoudende democratische oppositiegroepen, zo als de christen-democraten, is geen ontplooiingsmogelijkheid. De Spaanse pers heeft veel aan dacht besteed aan een reis van de Spaanse ambassadeur Fraga Iribar- ne naar Madrid afgelopen januari. Hij heeft in Madrid besprekingen gevoerd om na te gaan of hij een 'politieke associatie' zou oprichten. Maar Fraga Iribarne is een man van het regime, in de zestiger jaren minister van toerisme en informa tie, hij behoort tot de groep van Opus Del-technocraten. De pluri formiteit die hij* vertegenwoordigt is er een binnen het raam van een autoritair regime. Een regime dat, Na zijn verblijf in het ziekenhuis, door velen waf voorbarig begroet als het einde van zijn regime, keerde Franco weer opgewekt aan het hoofd van het regime terug. Te merken aan de onmiddellijk strak aangehaalde teugels was hij weer geheel de oilde. ook toen de eenheid op alle moge lijke manieren benadrukt werd, in feite altijd steunde op meerdere maar allen behoudende groepen. Teruggang Economisch kwam Spanje in 1974 in grote moeilijkheden. De algeme ne depressie ging niet aan het land voorbij terwijl de inflatie toenam. De prijzen stegen met zeventien procent in het afgelopen jaar. De economische teruggang treft Span je zelfs op een bijzondere wijze. Vele Spaanse gastarbeiders in het buitenland en hun aantal wordt op 1.5 miljoen geschat komen in moeilijkheden omdat zij ontslagen worden of hun contracten niet ver nieuwd zien worden. De Spaanse economie is in de zestiger jaren sterk afhankelijk geworden van de groei van het toerisme. Van het massatoerisme profiteerde het bui- i en land (d.w.z. de reisbureaus waar de toeristen in eigen land 'de reis. Sociale Geschiedenis te Amsterdam). bespraken) de afgelopen jaren steeds meer. Spanje moest het vooral hebben van de groei van het toerisme: meer hotels, meer aparte- men ten. meer wegen en voorzienin gen voor het toerisme. Dit bracht in Spanje zelf geld in de laatjes van aannemers en toelevringsbe- drijven en gaf veel bouwvakkers werk. Deze groei is in de zeventiger jaren trager geworden. De economische filosofie van de technocraten van de Opus Dei, die in de jaren zestig het beeld van Spanje bepaald en veranderd hebben was die van een ongeremde, ongecontroleerde, puur kapitalistische groei, waardoor er ook geen structuur ontwikkeld is. noch sociaal, noch economisch, om een terugélag enigszins op te van gen. Drs. Rudolf de Jong Is historicus (wetenschappelijk medewerker van het Internationaal Instituut voor NEW HORK (Reuter) Het Arabische olierijke sultanaat Oman heeft ondanks de olie opbrengsten tekort aan geld en heeft al van verschillende banken te horen gekregen dat deze niet gemakkelijk krediet zullén geven als Oman zijn uitgaven niet beperkt, zo heeft het Amerikaanse blad The New York Times meege deeld. Oman, waar nog geen miljoen mensen wonen, heeft vorig jaar ongeveer 1 miljard dollar aan de olie verdiend. Daarvan heeft Oman's abso lute heerser, sultan Paboes bin Said, die als zijn eigen minister van financiën fun geert. ongeveer 500 miljoen dollar aan de strijdkrachten en de politie besteed. En dat is volgens critici van de rege ring 'wel wat veel, 'als men bedenkt dat de strijdkrachten niets meer te doen hebben dan van tijd tot tijd een ben de van enige honderden op standelingen aan de zuidelij ke grens te bestrijden.' Vol gens The New York Times wordt van de sultan nog ge zegd dat deze geen andere zwakheden heeft dan het ver zamelen van grammofoonpla ten. Turks gebied over ongeveer 20 af luister- en volgstations als onder delen van een waarschuwingsstelsel voor een eventuele aanval. Met de sluiting van de bases zóu al over enkele dagen kunnen worden be gonnen. Volgens Esenbel was de Ameri kaanse hulp geen gunst voor Tur kije. 'Voor 90 miljoen dollar, een armzalig bedrag volgens de huidige maatstaven, krijgen de Verenigde Staten en de NAVO één van de voordeligste koopjes op het gebied van de veiligheid ter wereld'/ De minister zei dat volgens hem óf bepaalde Amerikaanse Congresle den niet goed geïnformeerd waren óf zij hadden een ontverantwoorde beslissing genomen die het verdedi gingsstelsel van het gehele Westen in gevaar bracht. 'Turkije heeft geen belangstelling voor hulppro gramma's -die aan voorwaarden zijn gebonden', aldus Esenbel die eraan toevoegde dat de Amerikaanse mis sie voor de hulp aan Turkije -dan ook diende te vertrekken. Volgens de minister was Turkije niet van plan zich uit de NAVO terug te trekken of een niet-aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie te sluiten. De Russische ambassadeur op Cyprus heeft in een onderhoud met president Makarios gezegd dat zijn land tegen een opdeling van Cyprus in twee zones is. Volgens de ambassadeur leidt de huidige ont wikkeling tot een scheiding van staten op het eiland. Grieks-Cypri otische kranten hebben gisteren meegedeeld dat de Sowjet-Unie aangeboden had '500 technici en andere specialisten' naaf het eiland te sturen. Eén woordvoerder van de regering-Makarios noemde deze be richten echter 'ongegrond'. LISSABON (Reuter, UPI) De Portugese Beweging van de Strijd krachten (MFA) is intern verdeeld over de vraag of deze beweging een blijvende politieke rol moet blijven spelen in Portugal. De MFA is gis teren opnieuw in Lissabon bijeen gekomen om over haar toekomst te spreken. Uit goed ingelichte bron nen is vernomen dat gematigden binnen de MFA een tijdelijke coali tie hebben gesloten om te verhin deren dat Portugal een blijvende militaire regering krijgt. De rond 200 afgevaardigden van de Beweging van de Strijdkrachten, die vorig jaar de staatsgreep pleeg de en de machtigste politieke fac tor in Portugal vormt, is bijeen om voorstellen te behandelen van de zogeheten 'Raad van 20'. Deze Raad vertegenwoordigt de MFA. fungeert, als een soort uitvoerend orgaan en heeft leden in de coalitieregering. De woordvoerder van de Raad van 20. kapitein Vasco Lourenco heeft verklaard dat de burgerlijke partij en in de coalitieregering de Bewe ging van de Strijdkrachten hebben gevraagd haar taak te blijven ver- vulléh. Maar, aldus Lourenco, het is volstrekt niet de bedoeling van de Raad om een militaire dictatuur in Portugal te stichten. De militairen staan, aldus het Por tugese zondagsblad Espresso, voor de keuze uit twee voorstellen: een radicaal voorstel om een linkse mi litaire regering naar het model van het bewond in Peru te stichten, en het gematigde voorstel de militai ren invloed op de politiek toe te kennen totdat de politieke partijen voldoende ervaring hebben gekre gen om zelf volledig het politieke spel ter hand te nemen. PHNOM PENH (Reuter, AP) Cambodjaanse troepen van het bewind van Lon Nol hebben al hun posities aan de beneden Mekong ontruimd en zullen voorlopig geen pogingen meer doen de rivier weer te openen voor de scheepvaart op Phnom Penh. zo hebben militaire zegslieden in Phnom Penh gisteren bekend gemaakt. Phnom Penh moet door de lucht worden bevoor raad. Een Amerikaanse functionaris zei hierover gisteren: 'Er is niet ge noeg geld om deze verbinding te blijven bekostigen. Als de rivier de Mekong afgesloten blijft, dan zal Phnom Penh de oorlog over een maand of wat verloren hebben'. Hoewel de situatie voor de rege- ring-Lqia Nol kritisch is heeft de bevolking nauwelijks gereageerd op de oproep van de regering om aan de strijd deel te nemen. Een bui tenlandse waarnemer verklaarde: 'De mensen willen niet vechten voor de hogere klassen, die voor het merendeel niets te lijden heb ben gehad van de oorlog'. In Saigon heeft het Zuidvletnamese bewind van Thleu besloten de be schuldiging tegen de leiding van zes kranten in te trekken die be ticht waren van het 'belasteren' van president Thieu. NEW YORK (UPI) Ex-president Richard Nixon heeft verklaard dat het deels zijn eigen schuld is dat hij als Amerikaans president is moeten aftreden. Nixons opmerkingen van die strek king staan in het Amerikaanse blad National Enquirer. Het blad publi ceerde gisteren een artikel van 'een oude vriend' van Nixon, die de oud president op 24 januari had opge zocht en met hem gesproken. De 'oude vriend' had gevraagd zijn naam niet in de krant te noemen. Over zijn aftreden in augustus had Nixon hem verteld: 'Ik heb het beste gedaan wat ik kon. Het was voor een deel mijn eigen fout. Ik had het zo druk dat ik gewoon niet de tijd nam om iedereen in de gaten te houden. Ik dacht er nooit aan om geliefd te zijn. Ik deed gewoon het beste wat ik kon.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7