Emmen kwetsbaar omdat bedrijfsopbouw fout is Griep gehad? Davitamon 10 winterweerstand voor het hele gezin. Sneeuwberichten Zachter weerrapporten jmentaar aens (1) 0 ilsief gelach om man met stenobloc Theunis: nevenvestigingen zijn het eerst de klos bomen en bergen op je huis nes ammim feiten Z. 0. Drenthe tobt met grote werkloosheid ;WARTET DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 5 De situatie voor de wintersport is de afgelopen dageji flink verbeterd. In de Beierse Alpen viel boven 100 m 5 tot 10 cm poedersneeuw. Ook in de Harz konden na 20 cm verse sneeuw de skies weer onder. Helaas is alweer zachtere oceanische lucht onder weg, en valt vandaag en morgen voornamelijk in de dalen een regendooi in. Sauerland blijft buiten spel: er viel maar 2 cm sneeuw. Enkele peilingen: Braunla- ge 8 cm Hahnenklee 14 cm poeder sneeuw, Oberstdorf 6 cm (Skieën niet mogelijk) maar Feldberg 16& cm poedersneeuw. Bayerischzell 8 cm, skieen niet mogelijk. Italiaanse dolomieten: Sankt Ulrich 100 cm, Bruneck 90 cm en Merano 2000: 60 cm. warm applaus ontving. Zacht gezegd: De meerderheid van het Amsterdamsestadsbestuur heeft nogal impulsief gereageerd en dat past de overheid niet. Trouwens: Dit is ook een mooie aan leiding om ons nog eens bewust te maken van wat wij eigenlijk al lang wisten, namelijk dat wie gevaren voor onze vrije samenleving ducht, niet gefixeerd in één richting moet kijken. Het zou ook niet van eerlijkheid ge tuigen hier niet te gelijk vast te stellen dat wethouder Roel van Duyn met zijn veel voorzichtiger houding, ferst het onderzoek afwachten, respect ver dient en zijn moieel gezag heeft ver-* groot Het lijkt het beste aat het college zijn eerst volgende vergadering opent met het lezen Psalm 141. Bij ontstentenis van een echte CDA-er zal de heer Lammers dan misschien wel even wil len voorgaan. Als hij het Bijbelgedeel te niet meer zo snel weet te vinden kan de nieuwe gemeentesecretaris hem altijd nog helpen. Van onze weerkundige medewerker De aanval van de koude lucht is op niets uitgelopen. Wat betekent nu eenmaal eenmalig een temperatuur van 5 gr. onder nul voor een maand als februari? Dat het hoge drukgebied van 1040 mb de dooi-met-neerslag ontwikke ling niet heeft kunnen tegenhou den, kwam door de betrekkelijk ge- Weerrapporten van gisteravond 7 uur, wer, maximum temperatuur en neerslag van 7—19 uur: i. Amsterdam geheel bew. 5 1 De Bilt gehel bew. 5 2 Deelen regen 4 1 Eelde motregen 3 0.5 Eindhoven geheel bew. 6 1 Den Helder geheel bew. 5 2 Luchth. R'dam geheel bew. 6 2 Twente regen 5 0.1 Vllsslngen geheel bew. 6 2 Zuid Limburg zwaar bew. 6 0 Aberdeen onbewolkt 10 0 Athene zwaar bew. 17 0.3 Barcelona licht bew. 15 0 Berlijn zwaar bew. 3 0 Frankfort zwaar bew. 5 0 Genève licht bew. 6 0 Helsinki onbewolkt -1 0 Innsbrück onbewolkt 6 0 Kopenhagen geheel bew. 2 0 Lissabon licht bew. 18 0 Londen motregen 13 0.2 Luxemburg zwaar bew. 3 0 Madrid licht bew. 14 0 Mtlnchen licht bew. 3 0 Nice onbewolkt 13 0 Osio sneeuw i ll Parijs geheel bew. 10 0 Romé onbewolkt 16 0 Spilt onbewolkt 11 0 Stockholm geheel bew. -1 0 Wenen onbewolkt 2 0 Zürich Ucht bew. 3 0 HOOG WATER 19 februari. Vllssln gen 6 46-19.22. Harlngvlletslulzen 8.18- 20.50. Rotterdam 913-22.00. Schevenlngen 7.46-20.14. IJmutden 8.35-21.03. Den Helder 11.40-0.00. Harllngen 2.01-14.30. Delfzijl 4.13-16.40. ringe verticale uitbouw van het maximum. In de hogere niveaus draaide de wind niet naar het oos ten maar bleef west tot noordwest. In zo'n geval blijft de 'glijbaan' voor oceaanstoringen naar het noordzeegebied in stand. (De regen van gisteren werd vooraf gegaan door korte tijd ijsregen). Er zaten trouwens ook krachtige aanjagers achter die zachte lucht: stormdepressies van 955 en 960 mb. resp. bij Zuid-oost Groenland en IJsland. Deze hele winter wordt gekenmerkt door een opvallend sterke en lang durige depressicontwikkeling op de oceaan tangs' vrij noordelijke ba nen, steeds maar weer bij IJsland uitkomend in plaats van, zoals de schaaf.svrienden zo graag zouden zien. boven Frankrijk. Spanje of de Middellandse Zee. Van een enkele afzwaaier mag niets verwacht worden, vooral wan neer die, zoals deze winter, boven het Europese vasteland snel opvult inplaats van uitdiept. Over de oor zaak van die continue depressie- aanmaak in het verre westen zullen de klimaatspecialisten vermoedelijk al wel weer hun thzorieën gereed hébben of krijgen, misschien heb ben de zeer grote temperatuur te genstellingen boven West Canada er iets mee te maken gehad. onder redactie van loes smit ig heeft in de Troonrede jaar beloofd dat zij tegen 1974 met een interim- imen waarin op een verde- van de inkomensver- worden i:-. gegaan. Op dit deze nota nog niet gepu- itussen gaan belanghebben- daartoe kan men zeker de ïg rekenen door met het ideeën over een rechtvaar- lensverdeling in ons land. iteren in Tilburg gehouden lanceer, het NKV nu het irschillen te beperken tot procent, of anders ge- rerschillen moeten zich be- :n het wettelijk minimum als vloer en een hoogste ten van vijfmaal dit be- lijken niet helemaal toeval- |jji want NKV-bestuurder Bode >p gewezen dat de functie ir-president wordt beloond bijna negen en netto ruim :t minimumloon. Hij noem- lelijk deze verhouding met aan te houden bij de tan de hoogste inkomens, iel opvallend dat het NKV -4ijk minder ver gaat dan de sociale zaken, de heer J. leze AR-bewjndsman heeft gezegd daf hij een netto van één op drie redelijk uitdrukking te geven aan verantwoordelijkheid en inen zeggen dat de NKV-ers wat minder tevreden zijn oud-collega van het CNV. wel bij worden opgemerkt van het NKV niet nieuw di Beekman-stichting heeft te al eens eerder naar buiten de heer C. S- Bakkenist :gere werkgeversvoorzitter le toen direct door er op dat 99 procent van de s al voldeed aan die norm. de problemen die bij het dergelijke wensen meestal laai duidelijk wordt, is de lale kant van de zaak. De Horringa heeft er onlangs dat Nederland met Noor- communistisch China tot de ivelleerde' landen gerekend :n. Een arts in China zou maal meer verdienen dan Jler. goed bij dergelijke proble- uit het oog te verliezen dat ondenkbaar is om een inko- jek te voeren die op funda- ounten zou losstaan van de n andere landen van Europa, p ook jammer dat het NKV zetje in die richting heeft (Wij leven tenslotte niet in ten volkshuishouding. !smens (2) 7' i§L het opvallend dat het |i voornamelijk beperkt tot de I voor zover die worden ver- het bedrijfsleven en in de ifeer. Het zou wel interes- geweest als het NKV ook weten wat het van de bijvoorbeeld in de sportwe- bij andere maatschappelijke ;en vindt. En wat te zeggen aartsvaste pensioenen in de ifeer en de speciale regelin- lijvoorbeeld gelden voor rpi- imerleden en wethouders? 'erder dat het kabinet in de Dg) toegezegde interim-nota ïg inkomensverschillen' zou 15 de ideeën van het NKV. er dan gebeuren met het het inkomen dat voor 100 vordt afgeroomd? Enkele ja- en werd in een artikel in het ESB door de heer R. J. esuggereerd de helft van het op die manier wordt wegbe- en speciale rekening te stor- )ver de belastingplichtige bin- bepaalde termijn mag be- voor het doen van uitgaven gemeen welzijn bevorderen, problemen overziet, die sa- in met een verdere matiging komensvorming in ons land igenlijk ook niet zo verbazen el kabinet niet direct met een nt, maar dat het eerst een ota aankondigt om vervol vertellen dat de interim-nota m verschijnen dan was voor- 01 komt het ook wel omdat >eda heeft opgemerkt het tot igen van een rechtvaardiger •verdeling misschien eerder ïologisch dan een economisch t is. - niet eens achteraf gezien etjpelijk, dat de meerderheid in 1 iterdamse college .van B. en (1Jap is geweest met het uitste- de beschuldigende vinger in (lelijk aangegeven richting na ;i e berichten over de aanhou- drie mannen met boze plan- s de Amsterdamse metro, onbegrijpelijk van een club onder voorzitterschap van 1, die eens als minister van de Tweede Kamer na een hing over de beginselen van k imocratische rechtsorde, een 1 onderscheiding van een We mogen nog zo graag willen dat vrouwen èn mannen uit hun geijkte mannen- en vrouwenrol len stappen, doen waar ze zin in hébben en niet meer alleen wat de traditie altijd heeft gedic teerd, zolang nog zoveel mannen en vrouwen het 'gek' vinden als 1 iemand iets anders dan anders doet, kunnen we wensen wat we willen, maar zal er niet veel van terecht kunnen komen. Er zijn zelfs bedrijven die juist daarom niet aan halve-dag-banen voor mannen en vrouwen willen. Daar zijn wel vrouwen genoeg voor te porren, maar voor man nen is dat nog lang niet 'ge woon'. Dat afwijkingen van het traditi onele rollenpatroon nog altijd 'gek' worden g'evpnden, kwam er gisteren in het opleidingsinsti tuut voor het buitenland Nijen- rode in Breukelen duidelijk uit. Daar is een forumdiscussie ge houden, waar iedereen bij voor baat wist dat het over de positie vin de werkende vrouw z^-< gaan. Eigenlijk mocht je dus verwachten dat de toehoorders voorbereid waren op mededelin gen over 'andere' werksituaties. Maar toen mevrguw drs. E. C. H. Geiss, hoofd personeelszaken van Unilever zei: 'Wij hébben een mannelijke secretaris met een stenobloc die de brieven van zijn baas opneemt', barstten de studenten van Hijenrode in ho nend schaterlachen uit en rie pen om het hardst 'boe'. Typisch een uiting van mensen die nog stevig vastgebakken zitten aan hun voorgeschreven rol in de maatschappij, een houding die trouwens niet exclusief aan mannen is voorbehouden. Me vrouw Geiss vertelde ook van een meisje dat bij haar firma kwam solliciteren als secretares se, maar toen ze hoorde dat een vrouw haar chef zou worden, zag ze er maar liever van af. Een ander voorbeeld: bijna iedereen vindt het heel gewoon als bij een gijzeling wordt geëist dat eerst de vrouwen onder de gegij zelden worden vrijgelaten. In belangrijke, beslissende func ties kom je haast altijd mannen tegen en in de 'assisterende' be roepen vrouwen, constateerde mevrouw Ien van de Heuvel, de 'rooie vrouwen'-voorzitter. Man nen, dacht ze, hebben waar schijnlijk liever een secretaresse dan een stenograferende man, 'omdat ze het vrouwelijke, koes terende en verzorgende van thuis naar hun werk willen overbrengen'. De Algemene Bank Nederland is zo'n bedrijf dat het voorlopig maar liever op zoveel mogelijk full-time personeel houdt. De bank wil wel, zei directeur Hek- king van personeelszaken, mee gaan mét z'n tijd, maar kan in het belang van het bedrijf niet op nog komende ontwikkelingen vooruitlopen. Het weekblad Margriet heeft een enquête onder zijn lezeressen gehouden, waaruit blijkt dat één op de vijf vrouwen zich gediscri mineerd voelt bij sollicitaties, promoties, salarissen en in ge sprekken. 55 procent vindt dat mannen meer voorrechten en voordelen hebben, 36 procent voelt zich niet voor eeuwig te vreden als huisvrouw en op voedster van de kinderen en 33 procent denkt als vrouw beter tot haar recht te kunnen komen door een combinatie van ge trouwd zijn, moeder zijn en een baan hebben. En toch voelt de helft zich 'niet ontevreden'. Wie langs het huis van Jim Smith in de Amerikaanse stad San Francisco wandelt, moet wel oppassen niet met z'n hoofd tegen de muur te lopen. De bewoner heeft de muren van zijn huis zo 'natuur lijk' laten beschilderen, dat de voorbijganger er moeite mee heeft er een huis in te herkennen, zo levensecht staan de bergen, bomen, de stromende rivier en de watervogels er op. Ergens tussen die bergen, ongeveer midden in de stroom, zal de huiskamertafel van het gezin Smith staan, gewoon achter de muur, maar doordat deuren en ramen zoveel mogelijk in het landschap mee-beschilderd zijn, valt dat voor een buitenstaander moeilijk te geloven. Aan de ramen kun je met enige moeite nog zien dat er mensen achter moeten wonen, maar het kunstwerk is zo uitstekend geslaagd dat het maar goed is dat er geen autoweg doorheen loopt. Een automobilist zou zó het verkeerde pad op gaan. Nes Ammim, de christelijke ne derzetting in Galilea, Israël, flo reert zo, dat er weer wat vrijwil ligers nodig zijn. Er wordt een timmerman gezocht, een lood gieter. een schilder, een auto monteur, een kok, een chauffeur met groot rijbewijs, maar vooral worden mensen gevraagd die in de 2V& hectare grote rozenkassen kunnen werken. De rozen vor men de voornaamste bron van inkomsten van Nes Ammim; in de wintermaanden exporteert 'Floriculture' miljoenen rozen via Aalsmeer. Nes Ammim is een erkend ontwikkelingsproject en dat betekent dat jongens die 27 maanden in Galilea willen wer ken, niet meer in dienst hoeven. Wie twintig jaar of (veel) ouder is, getrouwd of ongetrouwd, komt in principe in aanmerking om onder klbboetsvoorwaarden in Nes Ammim te werken. Wat die voorwaarden Inhouden kan men op het Bureau Nes Ammim, Van Lynden van Sandenburg- laan 43 in Utrecht (tel. 030- 716773 of 070-555961, het laatste ook 's avonds en op zaterdag) precies uitleggen. Ook voor pro paganda- en ander werk in Ne derland kan Nes Ammim helpers en helpsters gebruiken. Nog een reactie op de mening van meneer X uit Weesp over vrouwen komt van mevrouw Goutbeek-Paulsen uit Dalfsen. Eerder heeft een lezeres zich boos gemaakt over zijn bewe ring, dat luchtvaartmaatschap pijen nooit vrouwelijke piloten in dienst nemen, omdat er an ders veel meer ongelukken in de lucht zouden gebeuren. Mevrouw Goutbeek maakt zich niet kwaad, maar komt met feiten aandragen, die het tegendeel be wijzen: 'In Noorwegen werkt al jaren mevrouw Turl Widerö eals piloot op verkeersvliegtuigen. Eerst werkte ze bij een grote particuliere luchtvaartonderne ming en sinds een paar jaar bij de grote Scandinavische maat schappij SAS'. Met mevrouw WI- deröe in de cockpit zijn er nog nooit ongelukken gebeurd. 'Simpkins heeft onverwachte talenten door Jan Sloothaak EMMEN De slechte economische situatie slachtoffert het éne gebied meer dan het andere. Deze keer is het vooral het zuidoosten van Drente dat met meer dan zestien procent werk lozen .diep in de put is geraakt. In de jaren zestig was Oost- Groningen in een crisis-situatie verzeild geraakt. De acties in de strokarton-industrie liggen nog vers in het geheugen. nog groter. In Emmen alleen al zijn vijftienhonderd man in deze sector werkloos. De economische recessie vindt haar weerslag in een afnemende industriële activiteit en dit heeft weer negatieve gevolgen voor de bouwactiviteiten. In een gebied als Zuidoost Drente zijn veel mensen in de bouwsector aange trokken om de opbouw ervan mo gelijk te maken. Nu die opbouw plotseling wegvalt zijn de gevolgen extra ernstig. 'Het is als met de bekende steen in de vijver. Net als de rimpels in het water, plant de malaise zich van de éne in de andere sector voort', zegt Theunis. Vreest de vakbeweging hiet een zelfde arbeidsonrust als indertijd in Oost-Groningen, waar Fré Meis zich als leider opwierp? 'Op dit moment zie ik dat niet zo. De situatie is toch wel anders. Dat is hier niet zo. De motieven van de mensen zijn anders. Ze weten dat we er als vakbeweging alles aan proberen te doen. Er is ook niet een duidelijke schuldige aan te wij zen. Je kunt niet zeggen: die groep werkgevers verpest 't. De regering wil ook wel. Maar ik geloof wel dat er voor enkele specifieke gebieden nog extra maatregelen in de over heidssfeer moeten worden genomen om dat hiaat van die basisbedrijven op te vullen. Zuidoost-Drente is één van die gebieden'. (ABVERTENTIE) Eerst Oost-Groningen, nu Zuidoost- Drente. Hoe kan dat? Hoewel ze tegen elkaar aan liggen gevleid, is er een wereld van verschil. Oost- Groningen zat (en ?ït nog) met een verouderde structuur van al vele tientallen jaren bestaande agrarische industrieën. Zuidoost- Drente met Emmen als belang rijkste kern daarentegen is mo dern, met een lndustrialisatié die na de oorlog in luttele jaren uit de grond is gestampt. Toch is de werkloosheid er schrikbarend. Hoe komt juist dit jonge industrie-ge bied in deze situatie? 'Dat komt door de opbouw van de industrie ën', zegt de heer R. Theunis. dis trictsbestuurder van de Industrie bond CNV. In tijden van algemene recessie krijgen bepaalde streken de eerste klappen. Dat geldt voor Zuidoost-Drente, met naast Emmen ook gemeenten als Coevorden en Hoogeveen. 'We hebben hier te1 weinig basis-industrieën zowel als onvoldoende hoog gekwalificeerd werk', meent Theunis. De hoofdves tigingen zitten ergens anders. Niet alleen dat, ook het aantal zelfstan dige fabrieken met een volledig af gerond produktieproces, van de grote concerns, is te gering. Emmen heeft overigens wel enkele van deze fabrieken, waarvan de "Enka' de belangrijkste is. Deze fa briek was het eerste grote succes (in 1952) van de Emmer burge meester mr. K. H. Gaarlandt, die inmiddels is opgevolgd door burge meester drs. H. A. Beusekamp. 'En- ka' was van AKU en is na de fusie met KZO nu een divisie van de AKZO. De Enk» zelf heeft 3800 werknemers, maar samen met wat andere vestigingen in Emmen en Emmercompascuum loopt het aan tal AKZO-werknemers tegen de vijfduizend. Later kwamen er ver schillende belangrijke yestigingen bij. Enkele voorbeelden: het Ameri kaanse bedrijf Honeywell, waar 280 man elektronische verwarmingsap paratuur maken; de panty's afle verende Danlon met 850 werkne mers (na een fusie en vervanging van de directie onlangs veilig ge stéld) de NIRA (hoofdvestiging Emmen, met verschillende vestigin gen in de gehele wereld), waar 350 man telecommunicatie-apparatuur maken. Verder zijn er nog tiental len kleine en middelgrote bedrijven en fabrieken. Een fabriek die ook al weer een poosje in Emmen zit is de Drenta (radiatoren) die samen met de IDO (tanks) deel uitmaakt van het concern Nederhorst. 'Daar heb je nu zo'n geval waaruit blijkt hoe fnuikend het feit is dat het geen hoofdvestiging is', zegt de heer Theunis. Nederhorst heeft in Gorinchem een divisie Robbé de Vries. Daar zit de grote radiatoren- fabriek. Er moet nu gesaneerd wor den. Onderdeel daarvan is dat de gehele administratieve sector (veertig man) in Emmen wordt op geheven. Dat werk wordt nu bij Robbé de Vries ingepast. 'Als de hoofdvestiging hier was ge weest, zou het net andersom gaan. Dan hadden we er mogelijk zelfs arbeidsplaatsen in de administra tieve sector bij gekregen', aldus de heer Theunis. Bij Drenta staan in totaal 120 man op de nominatie voor afvloeiing. Drenta en IDO sa men houden er tegen de zeventig over. Een ander recent geval ls de con- fectie-industrie 'Bendien', een ren dabele vestiging die echter volgens de hoofddirectie ten offer moet vallen om minder florisante onder nemingen van Mackintosh Confec tie N.V. te Stein (N.B.) te redden. UIT HET SLOP De sterke industrialisatie was be doeld om zuidoost Drente uit het slop te halen. Er was vroeger grote armoede in het Drentse veenkebied, veel meer dan in de aangrenzendé landbouw-provincie Groningen. In de crisisjaren vóór de oorlog stond burgemeester dr. L. J. Bouma die in de oorlog overigens 'fout' was al elke dag op de stoep in Den Haag. Hij haalde faciliteiten en ook middenstanders naar het 'noodge- bied' om het woonklimaat te verbe teren en daarmee de grotere vissen te lokken. 'Die klimaatverbetering en de verbetering van de infra structuur legden de grondslag voor de na-oorlogse ontwikkeling', meent Theunis. Na de oorlog kwam burgemeester ,mr. K. H. Gaarlandt die onlangs afscheid nam als commissaris der koningin in Drente naar Em men. 'Hij was aptief, kon niet stil zitten. Zo'n man had Emmen no dig. Gaarlandt wist ook de weg te vinden in Den Haag en bij de industrieën. Hij legde enorm veel contacten en slaagde er in de 'En-/ ka' naar Emmen te krijgen'. Dat was het begin en de aanzet voor verdere ontwikkeling. Er kwamen toeleveringsbedrijven en de indus trialisatie nam toe. Emmen groeide tot (thans) tachtigduizend inwo ners. De nieuwe woonwijken rezen als paddestoelen uit de grond in het oorspronkelijke veendorp. Em men trok de aandacht door zijn boeiende planologische uitbouw. De middenstand groeide mee. Ook nu De heer R. Theunis gaat de ontwikkeling door. Naast negatieve zijn er positieve elemen ten. Zo bereidt de Draka naast de kabelfabriek (vijfhonderd man) de bouw voor van een rubberfabriek. Daar zal straks plaats zijn voor nog eens driehonderd man. In tijden van recessie blijkt echter toch dat- de structuur zwak is. In gebieden met basis-industrieën en bovendien hoog gekwalificeerd werk is de werkloosheid minder groot. West- Nederland is er het voorbeeld van, aldus de heer Theunis. Door het ontbreken van dat hoog gekwalifi ceerde werk ondanks een toch in Emmen niet weg te cijferen scala van bedrijfjes voor fijne apparatuur slaat de balans te veel door naar de produktiewerkers. Mensen met een hogere opleiding moeten hun werk elders zoeken. Daarbij doet zich in ZO-Drente nog een ander verschijnsel voor. De werkloosheid in de industrie is groot en bovendien zijn er honderden werknemers met werktijdverkor ting, maar die in de bouwsector is

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5