Onbevredigende kanten aan procedure bij 'bestraffing' bedrijf EEN WINTER VOL GEVAREN Radio- en televisieprogramma's Begrijpelijk dat 'Oxirane' burgerlijke rechter wil laten oordelen Alcohol Rotterdam geeft Oxirane respijt: Boete wordt als ervaren straf Belgische politie Vanavond Simplisties Verbond 1 dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Wit helpt jaren dij hoest? CATHERINE GASKIN Casino-liefhebbers kunnen zich melden Even puzzelen Huisgenoot brenj boekhouder om lei TROUW/KWARTET DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 BINNENLAND/RADIO-TV PS4f: SMIDJE VERHOLEN Door onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg Op het gevaar af te worden versleten voor iemand die van het gezegde: 'Het is nooit goed of het deugt niet' zijn hoogste levenswijsheid maakt, geeft uw juridisch medewerker wat commentaar bij de boete van vier-en-een-half miljoen gulden die b. en w. van Rotterdam hebben opgelegd aan het chemisch bedrijf Oxirane, omdat het een giftige en explosieve gaswolk had laten ontsnappen en geen stappen zou hebben ondernomen om het gevaar voor de bevolking-te beperken. Algemeen wordt erkend dat onze strafwetgeving tekort schiet in de mogelijkheid van adequate bestraf fing van 'milieudelicten'. Niettemin is er een wet op de luchtverontrei niging, waarin met onder meer een jaar gevangenisstraf of 25.000 gul- J* den boete wordt bedreigd degene ^6611 KOFl ^60111^ die weet dat door zijn handelen nadeel ontstaat voor de gezondheid van anderen. Er zijn ook nog ande re strafbepalingen in deze wet. Dat ziet er allemaal niet onver dienstelijk uit, maar de problemen met betrekking tot de toepassing van deze wet zijn groot. Want uit gemaakt moet worden wie de dader is. Bij delicten die met opzet wor den begaan is dat meestal wel uit te vissen, maar bij delicten die door onachtzaamheid worden be gaan, door een betreurenswaardige fout of onnadenkendheid, ligt dat heel wat moeilijker. Er kan in de keten van gebeurte nissen die tot een bepaald bedroe vend en strafbaar resultaat hebben geleld uiteindelijk wel iemand aan gewezen worden die de hoofdschul dige genoemd mag worden, maar ROTTERDAM Het korte geding dat Oxirane Chemie Nederland te gen B. en W. van Rotterdam had aangespannen om uitstel van beta ling van een boete van anderhalf- miljoen gulden te verkrijgen, gaat niet door. Het gemeentebestuur heeft gisteren besloten het bedrijf, dat beboet was in verband met ontsnappen van een giftige gas- - wolk, respijt te geven hangende, het een recht heeft op een eerlijk en beroep op de gemeenteraad. Het openbaar proces met rechtsgeleerde Verder is er het beginsel dat een zekere evenredigheid voorschrijft tussen de opgelegde straf en de ernst van het veroordeelde gedrag. Hoe moeilijk ook die ernst is te meten, toch is dit de opdracht om wille van een rechtvaardige be straffing. Dan geldt ook de regel dat niemand tweemaal voor het zelfde feit mag worden gestraft. Zou dat ook niet moeten gelden wanneer iemand tweemaal dreigt te worden beboet voor hetzelfde ge drag, eenmaal burgerrechterlijk, eenmaal strafrechterlijk? (De offi cier van justitie schijnt vervolging van Oxirane in beraad te hebben). Voorts gelden beginselen dat ieder - geding zou vanmiddag voor de pre sident van de Rotterdamse recht bank hebben gediend. Oxirane wilde met de- betaling van de boete wachten tot ha de uit spraak die de raad zal doen. B. en W. bleven echter tot gisteren bij hun eis dat betaling voor 5 maart gedaan moet zijn. het is nog wat anders om deze ondergeschikte ook voor dat resul taat aansprakelijk te stellen. Hij kan dus wel feitelijk de dader zijn, maar de werksituatie van de dader is meebepalend voor het resultaat. Een organisatie als zodanig moet dan ook veelal als de dader gezien worden, deze is aansprakelijk. Nu bestaat in ons wetboek van straf recht de strafbaarstelling van de 'corporatie' niet. Maar in de wet op de luchtverontreiniging is dat wel gebeurd, zodat zowel induviduen, bestuurders als een bedrijf als zo danig kunnen worden gestraft. Niettemin blijven er aan toepassing van dit soort strafrechtelijke regels veel moeilijkheden kleven. De gemeente Rotterdam niet op haar achterhoofd gevallen, denkt daar zelfs iets op gevonden te heb ben, namelijk een boetebeding bij de erfpachtsovereenkomst met Oxi rane. Op grond hiervan kan bij overtreding van een van de gestel de (veiligheids) voorwaarden Oxira ne met maximaal het tienvoudige van de erfpachtsom worden beboet. Tussenkomst van de rechter is niet nodig. B en w stellen de hoogte van de boete vast, de gemeenteraad bekrachtigt dit achteraf: hier kan Oxirane ook zijn bezwaren depone ren. Is dit nu een bevredigende gang van zaken om chemische bedrijven honderd procent zorgvuldigheid in te peperen? De toekomst zal het leren. Maar misschien is de proce dure als zodanig toch wat minder bevredigend. Want hoewel hier sprake is van een overeenkomst naar burgerlijk recht, heeft de zaak toch ook strafrechtelijke kanten. De boete wordt niet anders ervaren dan als straf voor nalatigheid. In het strafrecht liggen niet voor niets de beginselen verankerd die wille keur en discriminatie van de zijde van de overheid over het individu beperken. Nu mag voor het individu niet zo maar een corporatie in de plaats gesteld worden corporaties zijn bijvoorbeeld zelf conglomeraten van macht maar een en ander wil niet zeggen dat strafrechtelijke beginselen ineens ten aanzien van corporaties waardeloos zijn, ook niet als de overheidsmacht langs niet-strafrechtelijke weg wordt uit geoefend, maar, zoals hier. via het Burgerlijk Wetboek. Voorop staat uiteraard dat bewezen moet worden dat de corporatie schuldig Is aan het overtreden van bijstand. Iemand moet wetei waar voor hij ter verantwoording wordt geroepen. Aanklager en rechter zijn van elkaar in principe onafhanke lijke instanties. Dit zijn een paar garanties dat er een proces kan plaats vinden, waarvan de uitkomst niet bijvoorbaat vaststaat, een zo genaamd schijnproces. Wie die uit komst het belangrijkste vindt, kan dan ook maar beter zonder vorm van proces veroordelen. Dat is dan pure machtsuitoefening. Met recht heeft dat niets te maken. Het is met het oog op wat hiervoor geschreven is, niet verwonderlijk als Oxirane straks ook de burgelijke rechter wil laten oordelen over het oordeel van B. en W. en de hele ge meenteraad van Rotterdam. Al tijd hebben mensen die iets te lij den hebben van enige overheid be hoefte aan een onafhankelijke rechter: hetzij om meteen het con flict met die overheid aan hem voor te leggen, hetzij om tegen een beslissing in beroep te gaan. Misschien is de aanpak van Rotter dam in het algemeen wel heel doel matig en draagt deze ertoe bij te voorkomen dat de volgende chemi sche fabriek die totaal uit elkaar ploft in Rotterdam stond. Of een en ander in het concreet geval ook rechtvaardig is, is wel geen héél andere, maar toch wel wat andere kwestie. de boetebepaling. Dt feitelijke gang nn+Hnkt c+nrlirt'e van zaken moet vast komen te vlllvIvJIXl dlUUIU g staan, en ook. dat de corporatie AmmA' daar terecht voor aansprakelijk piTddl IVII MïTligO (ADVERTENTIE) [(22.00-Ned. I) wordt gesteld. Het is bijvoorbeeld in deze tijd van economische wild groei niet ondenkbaar dat sabo teurs zich in het bedrijf van de concurrent nestelen en dit op een keurige manier door menselijke vergissing naar de economische on dergang voeren. In het onderhavige geval zal dit wel niet spelen, maar het voorbeeld wordt alleen gegeven om aan te tonen hoe alert instan ties die boetes opleggen, moeten zijn op het bewijs der feiten. Een rechtsstaat kan het zich nauwelijks permitteren dat onschuldigen in de gevangenis zitten, het kan zich evenmin permitteren dat een be drijf wordt gestraft voor dingen die het niet heeft 'gedaan' Een ander srafrechtelijk uitgangs punt is dat op zich het overtreden van een wetsbepaling niet voldoen de is voor de bestraffing. De ver dachte staan enkele mogelijkheden ten dienste om aan te tonen dat hij ondanks het overtreden van de wet toch niet onrechtmatig handel de. of dat hem geen verwijt te maken valt omdat hij bijvoorbeeld ergens onbekend mee was. In hoe verre staan voor een bedrijf als Oxirane ook deze mogelijkheden open, waarbij best rekening mag worden gehouden met de omstan digheid dat waar mensen vrijuit gaan wegens menselijke tekortko mingen, bedrijven toch aansprake lijk kunnen blijven, omdat deze tekortkomingen technisch en/of or ganisatorisch mogelijk hadden moeten worden gemaakt BRUSSEL De studio's van de radiopiraat 'Mi Amigo' zijn ont manteld. De Belgische politie heeft drie medewerkers van het station gearresteerd en vijf bestelwagens vol apparatuur in beslag genomen. De waarde van de in beslag geno men apparatuur bedraagt 350.000 gulden. De opnamestudio's bleken te zijn gevestigd in een boerderijtje in Opbrakel, in de Belgische pro vincie Oost-Vlaanderen. De oor spronkelijke eigenaar van het stati on, de wafelfabrikant S. T. (die kort geleden zijn studio's en muzie kuitgeverij zou hebben overgedaan aan Johnny Hoes), heeft de wijk genomen naar Spanje. In de drie studio's in de kleine boerderij werden de banden voor de uitzendingen vervaardigd. Deze banden werden daarna via Spanje verscheept naar het radioschip dat voor de Britse kust, ten noorden van de monding van de Theems verankerd ligt. De studio's zijn ont dekt door een plaatselijke agent van politie. Negen van de tien jongens en acht van de tien meisjes tussen vijftien en twintig jaar drinkt af en toe een 'glaasje'. Precies veertig procent van de zestien- en zeventienjarigen zegt, wel eens te veel te hebben gedronken. Dat is vijfentwintig procent meer dan in 1968. Dit zijn een paar cijfers die maandagavond bekend werden gemaakt in het NCRV-programma 'Die jeugd van tegenwoordig'. Bijzonder verrassend is het eigen lijk niet. Dat er in een paar jaar tijds heel wat aan het veranderen is, kan iedereen zelf ontdekken, als men zich niet afsluit voor de realiteit. En als men durft be kennen, dat het leeuwendeel van de veranderirfgen ten aanzien van bij voorbeeld het alcoholgebruik niet door kinderen, maar door volwasse nen in gang is gezet. Een man die in een kliniek dagelijks te maken heeft met slacht offers van alcoholverslaving, zoog het niet uit zijn duim, dat op feestjes in schoolgebouwen sterke drank wordt geschonken. Dat er plaatsen zijn, waar jongelui met medeweten van de ouders bijeen komen om zich te bezatten. En hoe talrijk zijn de bedrijfs kantines, waar jonge werkers zonder moeite een drankje boven de zes procent kunnen bestellen? De man van de kliniek zei dan ook terecht: 'We leven in een wereld die verzuipt in de alcohol.' Wie dit niet voldoende beseft, of het gevaar buiten de deur denkt te houden door zijn kinderen onder een soort banvloek te plaatsen, moet niet vreemd opkijken, als het een keer fout loopt. Want ieder kind kan bezwijken onder de druk van krachten buiten het gezin. Zoals dat ook de ouders zelf kan overkomen. Er is een beetje wijsheid, maar nog veel meer opofferingsgezindheid van de ouders voor nodig om elkaar staande te houden. Na de eerste uitzending in deze serie is samensteller Henk Mochel een beetje geschrokken van sommige reacties. Er waren kijkers die probeerden met hem de vloer aan te vegen en die onmiddellijk klaar stonden met allerlei kwalijke vooroordelen. Henk zelf werd gedoodverfd als een afvallige priester die bezig was kinderen te bederven. Kennelijk een reactie van verontruste katholieken, die niet in de gaten hadden dat zij naar een uitzending van de NCRV zaten te kijken. Ik wil de bezorgdheid van ouders persé niet bagatelliseren. Ze is het deel van een ieder die zich voor zijn en haar kinderen verant woordelijk weet en dus van hen houdt. Maar we moeten wel leren Inzien, dat het eerder fout loopt, wanneer ouders meer aan zichzelf dan aan hun kinderen denken. Ik vond het Jammer dat dit aspect te weinig aandacht kreeg in de uitzending. Als een kind in de puree zit en wil praten, maar van pa en ma een snauw krijgen, omdat ze die politie film op de televisie veel interes santer vinden, zijn ze egocentrisch bezig. Wanneer pa op zijn vrije zaterdag alsmaar aan die gam mele auto van hem zit te sleutelen, inplaats van eens met zijn kinderen rond te sjouwen of te discussiëren, hoeft hij niet gepikeerd te zijn als ze daarna niet 'gezellig' willen doen. TON HYDRA. 116. 'Is er ooit toestemming ge vraagd voor een bijeenkomst in het huis van de smid, Janus?' vroeg de burgemeester. 'Voor zover mij be kend is, niet', antwoordde de ver dorven koddebeier. 'En weet je ze ker, dat er meer dan drie paar sporen in de sneeuw te zien was?' informeerde de burgemeester nog maals. 'Veel meer dan drie', ant woordde Janus en hij grijnsde kwaadaardig, want hij begreep wel waar de burgemeester naar toe wil de. 'Dan hebben we die Verholen nou eindelijk te pakken', jubelde heer Bullepees en hij trok onmid dellijk zijn dikke winterjas aan. 'We gaan de smid arresteren, Ja nus', lachte hij. 'We gaan ons on middellijk van de aanwezigheid van ADVERTENTIE 94 'Ze zei dat monsieur Devlin bijna iedere dag met de kinderen kwam praten als hij hier was. Zij moch ten hem graag'. 'Mochten zij hem graag? En waar om haalden zij dan gisteren hun kinderen binnen en deden de deur dicht?' 'Gisteren was Raedler bij ons'. Sally was niet erg spraakzaam on- der.weg en hij had niets gezegd over de auto die hij steeds in zijn achter uitkijkspiegel kon zien. Er was geen enkele reden om aan te ne men dat de twee mannen die op het pleintje van St. Martin in de auto hun kaarten zaten te bestude ren geen gewone toeristen waren. En waarom zouden zij niet, net als zij, naar Evolène gaan? Als je een maal die om de berg kronkelende weg naar boven was opgegaan, kon je nergens afslaan. Zij reden door kleine dorpjes waar de chalets, ge bouwd van met de hand gehakte houtblokken, gevaarlijk wankel op hun stenen onderstuk schenen te staan en over de smalle straatjes hingen. Hoog tegen de hellingen zagen zij kleine groepjes huizen en soms hele dorpen, die alleen langs kronkelige zigzagpaden konden worden bereikt, Dit was geen vallei voor toeristen: hier werd het barre bestaan door de kudden gelten en .vee van de dunne laag aarde bljeengescharreld en was er altijd dat uitzicht op de eeuwige sneeuw daar in de hoogte. 'Het lijkt zo hard hè, het leven hier. De Jonge meisjes lijken zo oud in die lange zwarte rokken en zwarte hoeden en laarzen, alsof ze al heb ben gewerkt sinds ze konden lo pen', zei Sally kleintjes. 'Het is ongetwijfeld geen gemakke lijk bestaan als je weet dat je 's winters je huis en al je weigrond door een lawine kunt verliezen. Zij wonen op verschillende hoogten, en als het .jd wordt om met het vee naar de hoger gelegen weiden te gaan, verhuizen er hele families met hun hebben en houden op hun rug. Het is een hard en primitief bestaan en een meisje kan, dunkt mij. op die manier onmogelijk lang jong blijven.' Toen zij in Evolène aankwamen. werden zij verwelkomd door het luiden van het Angelus. De onge plaveide stoffige weg kronkelde tussen de dicht opeengebouwde huizen door. waarvan er sommige wel drie verdiepingen hadden en planten op alle balkons. En achter de muur van rotsen achter het dorp, verrees de massieve bergtop 'van La Dent Blanche. In de warme schemering in het dorpje werden ogen en aandacht onweerstaanbaar getrokken door de dreigende witte gletsjer daarboven 'Ik heb nu wel zin in dat kopje koffie', zei Sally. Zijn lunchten in Hotel Eden, waar niemand gasten verwachtte, maar de eigenaar haalde ham, kaas en Pendant te voorschijn, zoals Eliza beth al had voorspeld. Na de lunch lieten zij de auto staan en wandel- die sporen overtuigen, voordat ze weer zijn ondergesneeuwd. Neem de boeien mee, Janus, want je zult ze nodig hebben. Jonge, jonge, jonge, wat zullen we lachen!' En daar liepen de burgemeester en Janus al door het nachtelijk stille dorp. Het sneeuwde nog steeds, doch daar merkten ze blijkbaar niet veel van, zó lachten ze. Veel gezegd werd er trouwens ook niet door die twee, want de burgemeester droeg oor klepjes en een ijsmuts Inplaats van zijn deftige hoge hoed en oorklep jes maken een mens nou eenmaal een tikje hardhorend. Edoch..al hun slimme plannen ten "spijt zou alles héél anders aflopen dan ze dachten. De smid was immers al op moeilijkheden voorbereid door het telefoontje van Karei Klapstuk. Hij zat nu peinzend aan tafel te ken van een kopje koffie, dat Toos voor hem had ingeschd Hij had haar natuurlijk alle!n teld en zei: 'Ik zou wel eens 1 weten hoe Janus er achter men is. We hebben alles toch zo goed geheim gehouden stond voor het raam en ze zaj precies hetzelfde wat Janus kwartiertjes geleden ook a-1 hi zien. Ze zag de voetsporen sneeuw'Goeie help!' riep 'Daar! De schurk is natuurlijk langs gekomen en toen koo] precies tellen hoeveel lui hi te voordeur zijn uitgegaan!' O dellijk stelde smid je Verholer voor het venster op en ooe bekeek nerveus die akelige, tende voetstappen PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN LAAT HEM MAAR BENEDEN, PINGO, AIS HIJ BOVEN WAKKER WORDT, WORDT HIJ Radio vandaag Speciaal TV vandaag DEN HAAG Gemeentebesturen die een casino in hun gemeente willen hebben, kunnen zich tot 30 april als gegadigde melden bij het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. Tot en met dezelfde datum kunnen ook gegadigden voor de explotatie zich daar melden. Een vergunning wordt echter alleen verleend aan een rechtspersoon, terwijl de netto-opbrengst in. de schatkist vloeit. den door het gras, dat was bespik keld met de kleine verrukkelijke bloempjes van de hooggelegen val leien. Het water van de rivier had net zo'n blauwwitte kleur als de gletsjer. Zij gingen op de jas van Jos zitten en hij haalde zijn siga retten te voorschijn. Sally inhaleer de langzaam en maakte toen haar sigaret uit. 'Ik ga niet meer roken', verklaarde zij. Josh keek haar met opgetrokken wenkbrauwen aan..'Waarom niet?' 'Omdat ik geloof dat lk er plotse ling geen behoefte meer aan heb', Zij glimlachte tegen hem en strekte zich uit op de grond, haar gezicht half verborgen in het tweed dat naar gras en de zachte aarde rook. en even later sliep zij, De twee mannen stonden voor het postkantoor toen Josh en Sally weer door het dorp terugliepen. De lucht was gaan betrekken en na een van die plotselinge veranderin gen die op die hoogte kunnen plaatsvinden, waren de bergen in een paar minuten achter een gor dijn van mist verdwenen. Als je omhoogkeek, leek de wereld op te houden bij die rotsmuur boven het dorp. Het werd koud en de mist ging over in een fijne regen. Zij gingen een café binnen om een kop koffie te drinken: de moderne Italiaanse exprressomachine werkte niet en dus bestelde Josh voor hen allebei Remy Martin HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerie: klassieke mu ziek. (730 Nws. 7.41 Echo) 8.24 Overwe ging. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 De wonderlijke letter M: een programma voor het Hollandsche Huishouden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klassieke en moderne muziek. (10.30 Nws.) 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Scheepspraat: Informatie voor schippers. 12.00 Bericht Vastenaktle. 12.01 (S) Van Twaalf tot twee: KRO's pauzeprogramma. (12.22 Wij van het land. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nws. 12.41 Echo. 13.00 Raden maar 14.00 Huisbe zoek. 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlo kaal op dinsdag: gevarieerd programma. (15.30 Nws.) OVERHEIDSVOORL.17.00 De Antillen en de toekomst (IV) KRO* 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echomagazine P.P.: i8.19 Uitz. B.P. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Programma voorbe schouwing. 19.00 (S Zin in muziek: amateurs geven de toon aan. 19.25 Kam pioenswedstrijden van de Federatie van Katholieke Muziekbonden in Nederland. 19.45 Instemmen met velen: het gezon den woord in de liturgie AVRO: 20.00 (Mono en S) Vanavond: muziek, gezellig heid en verstrooiing. 22 30 Nws. 22 40 Radiojournaal. 22.50 Vanavond laat nieuws. 23.20 (S) Er floot een vogel ln de wel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM IT AVRO: 7.00 Nws. 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nws. en om 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitzen ding voor de landbouw. 9.35 WAterst. AVRO: 9.40 (S) Inleiding tot muziekbe grip. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (1.00 Nws. 11.03-11.05 radiojournaal.) 11.30 fS) Rondom twaalf: een uur allerlei voor ledereen, met om 11.55 Beursberichten. OVER HEIDSVOORL.: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Otten en Otten, ln muziek. 13.00 Nws. 13.11 Radio- Journaal. 13.21 (S Kerkorgelconcert: ou de muziek. 14.03 (S) Het hoedje met de groene veer, hoorspel (deel 3). 14.25 (S) Engelse koormuziek. 15.25 (S) Met de muziek op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radio journaal. 16.05 (S) Kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen 17.55 Medede lingen. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Gesproken brief. 18.15 (S) Johan Willem Frlsokapel 19 15 S(s) Lichte grammofoonmuzlek. 19 25 (S) Bary-nage: praten en platen. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws 20.05 Lijdens meditatie. 20.20 (S) Komponist en radio VI. 21.10 Wie heeft mijn onsterfelijke ziel gedood of: Klassenstrijd in de wijk Woolwich, hoorspel. 22.20 (S) Alt en plano: klassieke muziek. 23.00 Babel-satl- re. 23.55-24.00 Nws. 0 Na Berichten uit de samenle- NEDERLAND I ving zendt de VPRO Godards Les Carabiniers uit. In deze macabere parabel uit 1963 rekent de filmer op zijn manier af met militarisme en oorlogsgeweld. Ned. 1/20.35. 0 In het NCRV-programma Mu ziek en mensen in uw straatje is o.a. het optreden te verwachten van de acteur Luc Lutz als zanger. De pianist Daniël Wayenberg en de violist Theo Olof begeleiden hem in 'Ohne Worte'. Ned. 2/21.15 0 Bij zijn film Citaten over het Calvinisme, die als aflevering van Zorgvliedt wordt uitgezonden te kent Theo Uittenbogaard aan dat hij zich hierin niet heeft afgezet tegen zijn gereformeerde afkomst. Ned. 1/22.30 0 Voordat de NCRV Vroomheid in hout en steen laat zien in de Stiftskerk van Weerselo, belicht Hier en Nu actualiteiten. Onder werpen zijn: Anne van de Bijl en een vertegenwoordiger van de We reldraad van kerken over de in Rusland vèroordeelde Georgie Fens, de veiling op kasteel Oud-Wasse naar en de situatie bij het tran sportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom. Ned. 2/22.05 HILVERSUM ril VARA: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.03 (S) Drie tussen de middag: VARA's visite. 14.03 Gesodemeurders. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter: Poprecontructle. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en blues. 22,02 (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drle-draal. 2.02 Help. voor werkers ln de verplegende en verzorgende sector. 4.02 Truck, een programma voor vracht wagenchauffeurs. KRO: 6.00-7.00 (S) Scheer Jo weg. NOS NOT 11.10-12.00 Schooltelevisie TELEAC 12.15 Flexibele school - herh. lest] TELEAC 18.15 Hoe is het gemaakt - les 7 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.15 Culemborg bij voor beeld 19.45 Popeye BOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 Les Carabiniers, speelfilm 22.00 Zendtijd voor het Simplisties Verbond 22.30 Zorgvliedt - een Nederlands landschap NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.55 Journaal 18.45 Paulus de Boskabouter NCRV 19.05 Black Beauty, jeugdserie 19.30 Tweekamp, kwls voor scholieren NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Herkent u deze tijd, spelprogramma 21.15 Muziek en mensen ln uw straatje 22.05 Hier en Nu 22.45 Vroomheid in hout en stee minidoku mentaire NOS 23.00 Den Haag vandaag 23.15 Journaal Horizontaal: 1. grondslag, 8. fami lielid, 9. hoekbalkon, 10. landbouw^ werktuig, 12. Engels bier, 13. wan- KOEKOEK. versiering, 15. opening, 17. bitter vocht, 19. vogeleigenschap, 21. ake lig, 23. schaapkameel, 24. titel (afk.), 25. Griekse letter. 26. met dank (afk.), 27. krachtig, 29. groen te. 31. meisjesnaam, 32. moerasvo gel, 34. bar, 35. graafwerktuig, 37. water in Utrecht, 39. sportterm, 41. niet dezelfde. 43. muzieknoot. 44. letsel. Vertikaal: 1. muzieknoot, 2. troef kaart, 3. werpanker, 4. algemeen kiesrecht (afk.), 5. gemalen graan, 6. peulvrucht, 7. voorzetsel, 8. prachtig, 11. belanghebbende, 12. atmosfeer absoluut (afk.), 14. groente, 16. bijbels figuur, 18. strijdperk, 20. vat met een hengsel, 22. paard, 23. stuk stof. 28. soort. 30. vertragingstoestel, 32. lang en smal, 33. grondsoort, 36. herdersgod, 38. eer. 40. voorzetsel, 42. lidwoord. 43. Rijkstelefoon (afk.). Oplossing van gisteren: 1. kaar- raak. 2. ober-boer, 3. eren-Neer, 4. kier-Erik, 5. Ome-Nero, egel-leeg, 7. keer-reek. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 45 boekhouder C. H. Pasman uit terdam is door dertien n ln de borst om het leven gebi De dader, de Marokkaanse moi M. R. is door de politie aange den. De boekhouder had de montei een Rotterdams bedrijf leren nen, waar beiden werkzaam v Enige tijd geleden was de bu landse werknemer bij de boel der Ingetrokken. De moord werd gepleegd ti een hooglopende ruzie er voort uit het feit, dat de boel der ook in het privé-leven s de baas over de Marokkaan spelen. De dader belde na de messteken zelf de politie. Deze hem aan in de woning van slachtoffer in de nieuwbouv Ommoord van Rotterdam, slachtoffer werd in zijn badk aangetroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4