KV wil grens tan netto inkomen Forse stap gezet naar algemene pensioenplicht Nadere gegevens straaljagers nodig Sm Staking journalisten Dagblad van Oosten succesvol verlopen Leidingen oorzaak van massale vogelsterfte iemand mag meer dan Den Uyl verdienen' Opel Swinger al aezien?Te zi alge stand 302 Amstelhal. zien op Uitbrengen noodkrant voorkomen Plan draagt sporen van een compromis Firenza alqezien? Vauxhalls sportscar op stand 302 Amstelhal. Rij automatisch veiliger. Overtuig u op stand 302 Amstelhal General Motors Rijksinstituut Natuurbeheer: be=chamend Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. Vervoersbonden beginnen actie tegen Meeus VVD denkt over initiatief-ontwerp belastingverlaging RITA Defensie-ministers komen in maart weer bijeen Chevrolet? Pontiac? Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van General Motors in de Amstelhal. V/KWARTET DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 BINNENLAND onze sociaal-economische redactie BURG Het NKV vindt dat niemand meer mag verdienen dan 6252 gulden schoon per maand, is vijf maal het minimumloon. Uitgangspunt van deze rekensom is het inkomen van minister- ident Den Uyl. Hij houdt netto aan zijn inkomen van 143.480 ongeveer vijf maal het bruto imumloon over. NKV heeft dit standpunt over Inkomensbeleid gisteren bekend jakt op een congres in Tilburg, vakcentrale merkt hierbij op een volkomen gelijke wel- tsverdeling in de praktijk niet «wezenlijken is. Wel meent het dat verschillen die op onrede- gronden berusten moeten len weggewerkt en dat de grens aanvaardbare verschillen in ln- en moeten worden aangegeven. NKV verwerpt inkomensver- len die gebaseerd zijn op tradi- willekeur, milieu, sexe, natuur- aanleg. opleiding, schaarste, ht, speculatie en eenzijdige be rechting. In het algemeen aan- dt het alleen verschillen die gevolg zijn van verschillen in Mining, behoefte, onaangename bezwaarlijke werkomstandighe- en voor de gemeenschap nutti- meetbare prestaties, volgens het NKV redelijk om de inkomensverschillen reke- te houden met de hoogste tie in ons land; die van minis- president. Dat betekent dat de :hillen zich zouden moeten be- •n tussen het wettelijk minl- i-inkomen als vloer en een ;ste netto-inkomen van vijf- dit bedrag. Deze keuze berust meer op de overweging dat 'psychisch inkomen' voldoe- in het werk toeneemt mate men hoger op de inko- isladder staat. Aan de hand van te ontwikkelen 'standaard-in- ens' zou 'een richtlijn kunnen len gegeven van de tussenposi- op de inkomenslijst'. tevredenheid onder de Nederlandse werknemers op oppervlakkige en goedkope opinie-onderzoeken. 'Je moet dan natuurlijk niet gaan pra ten met mensen als fabrieken slui ten of reorganiseren, als acties voor positieverbetering mislukken of bij dreigende gebeurtenissen en ram pen op sociaal-economisch gebied, want dan komen inzichten en ge voelens naar buiten die in het nor male doen van alle dag worden toegedekt', aldus de NKV-voorzitter. Hij constateerde bij de werknemers een duidelijk verlangen naar in spraak en democratisering en een grote bereidheid om de situatie van onmondigheid te boven te komen en mee te werken aan democratise ringsprocessen. Tegenover die wensen staat, aldus Spit, een be angstigende economische machts concentratie, die binnen het be staande systeem alle kansen krijgt door de grote vrijheid van het par ticuliere bedrijfsleven en het over wicht van het kapitaalsbelang daarin'. De congresgangers er mengden zich een twintigtal vakbondsbe stuurders in de discussie aan vaardden gistermiddag de bestuurs- standpunten met betrekking tot de inkomenspolitiek en de werkgele genheidsbeleid. ADVERTENTIE Zie ook onze sche pagina. financieel-economi- ADVERTENTIE OPEL Stakende journalisten hielden gisteren een demonstratie tegen het plan om de redactionele onafhankelijkheid van het Dagblad van het Oosten op te heffen. Aan de demonstratie werd ook deelgenomen door het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. ALMELO De redactie van het door financiële moeilijkheden bedreigde Dagblad van het Oosten heeft gisteren, wat de Neder landse journalistiek betreft, voor een primeur gezorgd. Weliswaar was het voor de derde maal dat de journalisten in staking gingen, maar het was voor de eerste keer dat er geen krant uitkwam. De Almelose journalisten gingen in staking in verband met - zoals wij gisteren meldden - de doorverkoop ijkmatig NKV verwacht dat de regering streven naar meer gelijkmatige ïoudingen op korte termijn zal •leggen in een raamwet voor de imens- en vermogensvorming, overheid zal exenwel niet een- ig met voorbij gaan aan de nitvorming van zelfstandige, ganiseerde groepen de be dheid aan zich mogen trekken alle inkomens te bepalen. Ier vindt het NKV dat de rege- bij haar politiek op het gebied belastingen, sociale verzekerin- voorzieningen. subsidies, het imumloon en de gelijke belo- voor mannen en vrouwen ds rekening moet houden met gevolgen hiervan voor de inko- en vermogensverdeling. Zelf het NKV binnen het cao-over- streven naar openbaarheid van i- en salarislijsten per onderne en een bijdrage leveren aan ontwikkeling van een systeem functie-classificatie, dat een zo ectief mogelijke basis biedt voor aanvaardbare salarisstructuur hoog tot laag'. behoeve van de meest kwets- e groepen wil het NKV handha- van loonsverhogingen in cen- en procenten, evenals het toe- en van een vloer in de prij- npensatie. In een toelichting irschuwde verbondsbestuurder Bode tegen de veronderstelling de huidige verdeling een wrij- gsloze, spanningsloze toestand De botsing tussen de industriële otmachten aan werkgeverskant de industriebonden aan werkne- rszijde in het voorjaar van 1973 het grootste na-oorlogse ar- lsconflict heeft de tegenstan- b van een evenwichtiger verde- kennelijk niets geleerd', zei hij. heer Bode zei verder dat de Idengroepen niet mogen worden ïengedrukt op een smalle strook sen de laagste en de hoogste anssen. De salarisopbouw van de rheid kan misschien als voor lid dienen hoe het wel moet. Hij er ook op dat de werknemers maar nauwelijks deel hebben het nationale produktieve ver gen, dat op 'n waarde van 300 miljard gulden wordt geschat. NKV wacht ook met spanning hoe de regering vorm zal geven D deelneming van de werknemers de kapitaalopstapeling in het ffrijfsleven. In dit verband be- feitte hij mede-beïnvloeding van i investeringen. I zijn openingsrede trok NKV- orzitter W. Spit fel van leer te- p 'sommige groepen in de Neder- idse samenleving, die met de be lande situatie best tevreden zijn I die ook suggereren dat de massa n de Nederlandse werknemers !t tegenwoordig zo goed heeft dat t met de veranderingsdrift van l massa niet zo'n vaart loopt', fet Is niet waar, stelde hij met ïl nadruk, dat iedereen gelijke osen heeft, dat het prestatiebe- nsel de menselijke ontplooiing zo h stimuleren en dat de welvaarts- rdeling rechtvaardig is. Welzijn i geluk worden eerder schaarser dat ze toenemen'. •Igens de heer Spit baseren be- Wdzuchtige politieke partijen en l gezeten burgerij het beeld van bracht worden tot 26, corresponder end met de 26 bedrijfsverenigingen. De vakbeweging heeft nu echter geaccepteerd, dat deze sanering op korte termijn waarschijnlijk niet haalbaar zal zijn. Voor de indus triebonden NW en CNV waren de ze bezwaren onoverkomelijk. Zij stemden gisteren tegen (zie ook onze krant van zaterdag), voorna melijk omdat zij menen, dat er van de sanering niets terecht zal komen en het nonprof itbeginsel in de praktijk een wassen neus zal blij ken te zijn. De pensioenman van het CNV, de heer L. de Graaf is echter niet ontevreden over het resultaat. De industriebonden hebben volgens hem het standpunt ingenomen, dat hijzelf alweer enkele jaren geleden ook heeft ingenomen. Het bleek echter dat zowel de werkgevers, maar ook de meeste politieke par tijen erop tegen zouden zijn de verzekeringsmaatschappijen uit te schakelen. Volgens De Graaf is deze situatie ook vandaag niet veranderd. Het heeft daarom volgens De Graaf geen enkele zin, door het plan te verwerpen een politieke oplossing van het pensioenvraagstuk te for ceren: 'Dat zou de zaak alleen maar nodeloos vertragen. Nu steeds meer mensen het verliezen van pensioenrechten bij verandering van een baan knellender gaan er varen, is dat ook geen pretti gvoor- uitzicht', aldus de heer De Graaf. Binnenhalen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De invoering van een algemene pensioenregeling, met daaraan gekoppeld een wette lijke pensioenplicht voor iedereen, is een stuk dichterbij gekomen. Wellicht zal het aan het eind van de jaren zeventig zo ver zijn. Deze optimistische kijk op de af wikkeling van het pensioenvraag stuk is gerechtvaardigd, nu de vak centrales NVV en CNV gisteren ln grote lijnen akkoord zijn gegaan met het pensioenplan dat werkge vers en werknemers na jarenlang touwtrekken in de Stichting van de Arbeid hebben ontworpen. Het pen sioenplan dat de sporen van een compromis draagt ziet er als volgt uit: Bestaande verschillen tussen pensioenfondsen zullen zodanig worden vereffend, dat het voor de werknemer geen verschil meer maakt in welk bedrijf hij zijn pen sioenrechten heeft opgebouwd. Een verandering van baan brengt nu nogal eens een belangrijk pensi- oenverlies met zich mee. Dat zal dan niet meer het geval zijn. Verzekeringsmaatschappijen zijn bereid op non-profit basis in de algemene pensioenregeling te participeren. In vergelijking met de huidige situatie is dat een heel verschil. Aanvaard is het principe van een aanvullend pensioen op basis van het eindloon. Uitgangspunt is nog steeds 70 procent van het laatst verdiende loon en uiteraard 100 procent voor de laagstbetaal den De fondsen worden gefinan cierd op basis van een mengvorm van kapitaaldekking en een oms lagstelsel. Voor oudere werknemers betekent dat een aanzienlijke ver ruiming. De bestaande bedrijfs- en on dernemingspensioenfondsen zullen zoveel mogelijk worden gesaneerd. Voor gebieden die nog geen pensi oenregeling kennen (de zogenaam de witte vlak) wordt een rest pen sioenfonds opgericht. Datzelfde geldt volgens de CNV- secretaris voor de eis dat de 88 bedrijfspensioenfondsen terug te brengen tot 26: 'Het is zonder meer duidelijk dat daaraan grote techni sche problemen kleven. We kunnen er daarom beter nu naar streven, de wettelijke pensioenplicht binnen te halen. Daarna kan de sanering altijd nog met kracht ter hand worden genomen, aldus de heer De Graaf. Overigens kan hij de bezwa ren van de industriebonden goed begrijpen. 'Het is duidelijk dat het hier om een compromis gaat en dan kun Je nu eenmaal geen scho ne handen houden'. Werkgevers en werknemers praten in maart verder over het pensioen plan. De puntjes zullen dan nog op de gezet moeten worden van dit plan. Daarna wordt het volgende plan besproken, namelijk de con crete inhoud van de pensioenrege ling. Als dat rond is, zal de zaak in de Sociaal-Economische Raad aan de orde komen, die de regering op zijn beurt zal adviseren. In de vol gende kabinetsperiode, als alles mee zit. zal dan wellicht de pensi oenwet bij de Kamer kunnen wor den ingediend. ADVERTENTIE Knelpunt Het grote knelpunt m het pensi oenplan was de positie van de ver zekeringsmaatschappijen. De vak beweging en vooral het CNV ston den aanvankelijk op het standpunt, dat er voor hen geen plaats kon zijn. Het zou de pensioenregeling tezeer versnipperen, met als gevolg hogere kosten. De werkgevers meenden echter, dat het niet billijk zou zijn de verzekeringsmaatschap pijen uit hun verworven positie te stoten. De maatschappijen mogen nu hoofdzakelijk opereren in de 'witte vlek' en uitsluitend op basis van het non-profitbeginsel. Verder zouden de bestaande 88 be drijfspensioenfondsen terugge- van het Dagblad van het Oosten door Tijl/Zwolle aan Van der Loeff- /Enschede. Intussen bleek ook nu weer, dat de lezers de krant geen dag kunnen missen, want drommen mensen trokken naar de bureaus van de andere Twentse dagbladen om daar een los nummertje te ko pen. Op een gistermiddag in het actie centrum gehouden persconferentie Is meegedeeld, dat het aanbod van de Twentse Courant, het Dagblad van het Oosten over te nemen met behoud van werkgelegenheid en identiteit, nader zal worden bestu deerd. De ondernemingsraad heeft uitgesproken, dat de vakbonden over het aanbod met de directeur van de Twentse Courant contact op willen nemen. Merkwaardigerwijs werd het aanbod van de Twentse Courant gedaan zaterdagavond tij dens een KRO-Brandpunt-uitzen- ding. De journalisten van het Dagblad van het Oosten die tegen doorver koop zijn aan Tubantia, omdat het dan gedegradeerd wordt tot een kopblad, en die er verontwaardigd over zijn, dat hoofdredacteur Dick Houwaart dan een gebreideld co lumnist zal worden, begonnen gis termorgen de Almelose burgerij al te mobiliseren. Er werden handte keningen ingezameld, er werd met jacquet en hoge hoed een rouwstoet geformeerd (Het Dagblad v.h. Oos ten laat zich niet kisten'), er wer den pamfletten uitgereikt en er werd met borden geparadeerd, waarop onder meer 'geen Almelose krant in Enschedese hand'. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de heer M. de Bok, kon tegen de avond meedelen, dat 2.400 adhesie betuigingen waren binnen geko men. 'De achtergrond van het plan - Van der Loeff is', aldus de heer De Bok, 'het verwerven van een monopoliepositie in Twente. Dat be tekent uitdunning van de diversi teit. Er is dan geen kritische krant meer in Twente. Op langere ter mijn houdt dat ook in. dat er geen werkgelegenheid meer is in Almelo'. Solidair Het Dagblad van het Oosten - re dactieteam heeft zich op een enkele uitzondering na verzet tegen het uitkomen van een krant, gisteren. De Tijl-directie wilde koste wat het kost een noodkrant laten verschij nen. Het cruciale punt was wat het Deventer Dagblad zou doen. Dit levert het Dagblad van het Oosten namelijk dagelijks enkele pagina's. Maar de redacteuren van het De venter Dagblad waren solidair en zeiden: 'Als dat ditmaal gebeurt, staken wij ook'. Toen is nog geprobeerd een adver tentiekrant uit te brengen, maar ook dat ging niet door nadat en kele typische maandagadverteerders waren 'bewerkt'. Intussen lieten de redacteuren van de Arnhemse Courant, die ook deel uitmaakt van het Van der Loeff- concem, weten, zich te distantiëren van het optreden van de NVJ. De redactie van Tubantia legde voorts een verklaring af, die luidde, dat zij Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een onderzoek van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Leiden heeft uitgewezen dat in ons land per jaar tussen de zeshonderdduizend en één miljoen vogels ster ven doordat zij tegen hoogspanningskabels aanvliegen. De meeste slachtoffers vallen op plaatsen waar trek- en foura- geerroute's de hoogspanningslei dingen kruisen. Per jaar sterven enkele tienduizenden kieviten en grutto's en enkele duizenden goudplevieren en kemphanen doordat zij tegen de kabels vlie gen. De Stichting Natuur en Milieu noemt in een commentaar op dit onderzoek de cijfers 'bescha mend voor een welvarend en beschaafd land, waar vogel- moord reeds lang verleden tijd is'. De elektriciteitsbedrijven wor den zich de laatste jaren steeds mee bewust van deze problema tiek en tonen zich bereid ofn op de meest gevoelige plaatsen de zichtbaarheid van de draden te vergroten en zelfs zoals bij het Naardermeer een zodani ge mastconstructie toe te passen dat de draden naast elkaar in een vlak komen te hangen. De vogelsterfte wordt hierdoor sterk verminderd. Deze constructies zijn echter nog uitzonderingen. Het probleem van de vogelsterf te zou geheel uit de weg worden geruimd als de hoogspannings leidingen onder de grond zouden worden gestopt. Daarbij zou bo vendien een stuk visuele veront reiniging uit de weg worden ge ruimd. De elektriciteitsbedrijven studeren wel op deze mogelijk heid, maar zullen de leidingen voorlopig nog niet onder de grond laten lopen, omdat dat nog veel te duur is. ADVERTENTIE BERGEN OP ZOOM De drie ver voersbonden zijn gisteren begonnen met acties tegen Meeus Transport ln Bergen op Zoom. Dit gebeurde meteen, nadat om 12 uur het ulti matum afliep, waarin de bonden eisten, dat het bedrijf de vijfen twintig op staande voet ontslagen chauffeurs weer in dienst zou ne men. Het transportbedrijf ging niet op het ultimatum in. Vanf 12 uur werd er gepost bij het bedrijf, waarbij het ln en uitgaand verkeer geregistreerd werd. Ook bij de dichtstbijzijnde grensovergangen en bij de opdrachtgevers van Meeus in Bergen op Zoom werd gepost. De werkwillige chauffeurs en de werk nemers van de toeleveringsbedrij ven werden om solidariteit ge vraagd. De vrouwen van de vijfen twintig ontslagen chauffeurs deel den pamfletten uit in het centrum van Bergen op Zoom, waarin werd opgeroepen tot solidariteitsacties. De vervoersbonden bereiden ook een actie voor in de Rotterdamse haven, waarvan het tijdstip nog onbekend is. Bij Shell Pernis zou den gisteren al twee vrachtwagens van Meeus leeg zijn teruggestuurd. begrip heeft voor de strijd en de moeilijkheden van de Almelose col lega's en dat zij bereid is tot over leg en samenwerking, maar dat zij geen waardering kan oporengen 'voor de eenzijdige manier, waarop de NVJ deze complexe zaak behan delt'. Daarentegen stelden de burgemees ters van diverse Twentse gemeen ten zich weer sympathiek op ten opzichte van het verzet van de redactie van het Dagblad van het Oosten. Ook enkele leden van pro vinciale staten en wat Kamerleden. Politieke partijen lieten zich even min onbetuigd zij het dat de liefdesbetuigingen het overtui gendst binnenvloeiden van de kant van de PvdA en vooral van de zijde van de PPR. Van onze correspondente OOSTERHOUT Fractievoorzitter Wiegel (WD) heeft gisteravond ge zegd. dat zijn fractie desnoods een initiatiefwetsontwerp tot verlaging van de vennootsschapsbelasting zal indienen als KVP en ARP het 'wde- rom laten zitten'. J Wiegel zei dit in Oosterhout tijdens! een politieke bijeenkomst, waar hij» het kabinet Den Uyl verweet enkel en alleen uit politieke onwil tot nog toe te hebben geweigerd met voorstellen te komen om de ven nootschapsbelasting te verlagen. Uit vrees voor een kabinetscrisis hebben KVP en ARP zich daar tot nu toe bij neergelegd, aldus Wiegel die in zijn betoog ook de jongste landbouwprijsafspraak in Brussel betrok. De teleurstelling daarover bij de Nederlandse boeren, noemde hij gerechtvaardigd. 'Ik kon zijn dek.je niet vinden. Jij hebt toch je pruik niet direct nodig?' (ADVERTENTIE) BRUSSEL/DEN HAAG (ANP, AP, UPI) De ministers van defensie van Neder land, België, Noorwegen en Denemarken hebben gisteren tijdens een bijeenkomst in Brussel besloten hun besprekingen ove r de vervanging van de Starfighter be gin maart voort te zetten. Zij menen dat nadere inlichtingen van de regeringen van de Verenigde Staten, Zweden en Frankrijk nodig zijn. wil om tot een gezamenlijk besluit van de vier landen te komen. Daarbij moet een keuze worden gemaakt uit de Franse Mirage, de Zweedse Viggen en de Ame rikaanse YF-16. Minister Vredeling zei giste ren op Ypenburg, na terug komst uit Brussel, dat tech nisch gesproken 'en door de bank' genomen het Ameri kaanse toestel het beste is. De gewenste inlichtingen hebben ln het bijzonder be trekking op de financiële en economische voorwaarden waaronder de producerende landen willen leveren. 'Het gaat om zo'n belangrijk contract', zei de Nederlandse minister van defensie, Ir. H. Vredeling, gisteren na af loop van de bijeenkomst in Brussel, 'dat we gewoon na dere vragen moeten stellen, bijvoorbeeld over het infla tie- en valutarisico dat met de bestelling gemoeid is.' De nadere gegevens kunnen volgens hem beslissend zijn bij het maken van een keu ze. Tijdens de eerste vergade ring van de vier ministers, na de aflevering van het beoordelingsrapport door een stuurgroep van deskun digen bestond nog steeds de Hij voegde er onmiddellijk aan toe dat dit niet bete kent dat het nu ook de keus wordt van de vier landen. 'In sommige opzichten zijn de andere vliegtuigtypen weer beter.' In Brussel had hij eerder tegenover verslag gevers verklaard de voorkeur te geven aan een Europees vliegtuig. België en Neder land, zei hij, zijn het eens over een Europese oplossing, 'maar niet tot elke prijs'. In het na afloop van de bijeenkomst in Brussel uit gegeven communiqué wordt herhaald dat nog altijd wordt gestreefd naar de aankoop van een vliegtuig voor alle vier landen dat voldoet aan de NAVO-eisen en dat de YF-16, de Mirage en de Viggen aan deze eisen voldoen. De Noorse minister van defensie, Fostervoll, zei na afloop dat de vier minis ters optimistisch zijn over hun kans van slagen tot een eensluidend besluit te komen. In de gisteren gehouden bij eenkomst ls nog niet ge sproken over een datum waarop de beslissing zal worden genomen. De offer tes van Frankrijk en van Zweden lopen op 31 maart af. maar dat ls geen punt geweest dat aandacht heeft gehad bij de bespreking van gisteren. In Brussel zei mi nister Vredeling dat de mi nisters er nog steeds op re kenen dat in de loop van maart een besluit valt. In het officiële communiqué werd slechts duidelijk ge maakt dat de beslissing nog wel enige tijd op zich kan laten wachten. Minister Vredeling heeft de bijeenkomst in Brussel bij gewoond in gezelschap van onder anderen zijn staatsse cretaris mr. A. Stemerdink en de chef van de lucht machtstaf, luitenant-gene raal J. H. Knooo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3