leeft op bij RWDM e lussische schaakbond wijst uze Manilla voor tweekamp al Bezoekers grootste probleem tijdens Spelen in Moskou Eerste enquête onder toeschouwers schaatswedstrijden -E zijn in België eigenlijk geen echte prof-voetballers' jurscrisis Icanobond Ritoverwinning voor Perurena Atje Keulen oppermachtig ;WARTET DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 SPORT speciale verslaggever kt Jantje is Johan geworden. Sinds zijn verblijf bij de Belgische voetbaltopper RWD Mo- ls ex-Feyenoorder Jan Boskamp de voornaam toegemeten, die twee Nederlanders in Barce- rfler op internationaal voetbalgebied vestigden. De Belgische sportpers heeft van begin af aan pn Boskamp geschreven en de massa weet niet beter. Jan Boskamp weer even Hollanders kaar, dus toch maar Jan weet niet of er enig verband bestaat tussen zijn prestaties in Bei- je vermaarde voornaam. Het zou best kun nen, want Boskamp wordt tot nu toe beschouwd als jeste voetballers van dit seizoen in België. f t bij Feyenoord, waar hij I vaste plaats verkreeg in [formatie, is hij bij tabel- 'DM (vijf punten voor nummer twee Ander- centrale figuur op de >ok. Geen wonder dat de msbouw nog altijd bonki- fop van harte beaamt, dat pussel is opgeleefd. 'Het ljn, ja. Bij RWDM hoef ik als indertijd bij Feyen- De Nederlandse Ka- ls sinds de jaarverga- van zondagmiddag zón- stuur. Voorzitter J. Ver secretaris J. Rune- veede voorzitter S. Os- I en tweede secretaris P. nga stelden hun functies ichikking nadat de top- op volgens het be- ncorrecte wijze, hun be- i tegen de chef d'equipe ater, E. Stormink, naar hadden gebracht. Ook Stormink trad af. ipvaarders, die nimmer U en over hun chef d'equi- f het bestuur hadden ge il, lieten schriftelijk we- i let akkoord te gaan met erbenoeming van hun K die tevens voorzitter Ie technische commissie i elftal van hen had het ven ondertekend, waar rens stond dat zij geen e kandidaat hadden. Het ïr, dat niet onbekend iet bezwaren binnen de ische commissie tegen de Stormink meende dat er luuaties hadden plaats den, nu de vergadering ltng voor het blok werd Vier bestuursleden tra- tf, mede omdat de top- efers als eis hadden ge- inspraak te krijgen in leleid van de technische issie en de benoeming lie chef d'equipe vlak- Besloten werd dat de e zal worden bekeken leen commissie van goede oord in dé mandekking te spelen'. Dat bleek zondagmiddag in de uit wedstrijd van RWDM bij Beerschot. Een duel, waar men ka Molenbeek zwaar tegen op had gezien. Beer schot, getraind door de fanatieke ex-international Rik Coppens, geldt in België 'op eigen plein' als een haast niet te kloppen tegenstander. Maar de vrij simpele manier, waar op RWDM zich ook van die oppo nent ontdeed, verried veel omtrent de krachtsverhoudingen, zoals die binnen het Belgische topvoetbal gelden. Onder leiding van een wer kelijk uitstekende Jan Boskamp liep RWDM in de tweede helft su perieur uit tot een 1-3 zege en bleef zodoende voro de 25ste achter eenvolgende maal ongeslagen. Tijdens dat treffen in Antwerpen bleek de spelbepalende functie van Boskamp. Hij verdedigde knap en bouwde dat het een lieve lust was. Boskamp bleek ook erkend als de spelmaker. Zo werd hij bijna con stant aangespeeld als degene die via een knappe techniek die schoot er als breker bij Feyenoord nog wel eens bij in voor de openingen moest zorgen. Boskamp over zijn speelwijze: 'RWDM be schikt niet direct over verdedigende middenvelders. Polleunis en de Deen Nielsen zijn allebei erg aan vallend ingesteld. Wij spelen met een driehoek op het middenveld, waarvan de punt naar achter wijst. Ik verdedig het meest, maar daar naast doe ik ook veel opbouwend werk'. UITBLINKER De prestaties van Boskamp hebben in België inmiddels geleid tot de veel gehoorde vraag, waarom die Boskamp, 'een beste titularis toch', door Feyenoord zo maar van de hand werd gedaan. Waarbij men dan kennelijk vergeet dat Feyen oord dankzij Van Hanegem, Jansen en De Jong op het middenveld over louter internationals beschikt. En volgens Jan Boskamp zelf is het ook iets makkelijker om in de Bel gische competitie een uitblinker te zijn. Hij zegt: 'Kwalitatief gezien is er een verschil tussen het voetbal in Nederland en België. Het is hier lang niet zo professioneel als Ln Nederland. Toen ik pas bij RWDM was, verloren we met 5-1 van Ben- fica. Na de wedstrijd liep iedereen fluitend naar de kleedkamer. Zoiets is ondenkbaar ln Nederland. Het zijn hier eigenlijk geen echte prof voetballers'. Een mening van Boskamp die dan vooral van toepassing zal zijn op de sfeer buiten de wedstrijden. Want wie geregeld kennis maakt met Belgische competitiewedstrijden, is doorgaans getuige van spectaculair, maar keihard voetbal. Hardheid, die vaak alle perken te buiten gaat en door de scheidsrechters, dikwijls niet afdoende wordt beteugeld. Waar dan nog bij komt, dat de heren scheidsrechters er van wor den verdacht veelal partij te kiezen voor de topclubs. Zo heeft Ander- lecht zich dit seizoen dankzij der tien verkregen strafschoppen, in middels de bijnaam 'sporting pè- nalty' verworven. UITZONDERING Een uitzondering in positieve zin vormde de Internationaal geschool de arbiter Vital Loraux tijdens Beerschot-RWDM. In een uiterst mal stijltje bleef de als een ver keersagent gebarende Loraux het gebeuren uitstekend controleren. Boskamp: 'Ja, die scheidsrechters. Er wordt vaak gezegd dat de clubs uit Brussel worden bevoordeeld. Ik zie dat echt niet. De clubs uit Brussel, RWDM en Anderlecht, staan nu eenmaal bovenaan en verliezen niet zo vaak. De kritiek komt altijd van de verliezers. Dat is logisch. Er is verleden week nog al veel te doen geweest rond de wed strijd van ons tegen Charleroi. We stonden vlak voor tijd met 0-1 ach ter. Toen kregen we een penalty mee en werd het toch nog 1-1. Charleroi was het niet eens met die strafschop, waarna Bertoncelli bij de aftrap tot twee keer toe op de bal ging zitten. Op zich was dat natuurlijk wel leuk, maar de scheidsrechter, Delcourt. voelde zich voor gek gezet en stuurde hem van het veld. Later werd er nog een speler van Charleroi weggestuurd'. Die tweede 'zondaar' was Gorez, die wegens vermeend natrappen door Delcourt de rode kaart kreeg ge presenteerd. En dat bleek toch wel een willekeurige straf, want RWDM-verdediger Lafont verklaar de later dat er van natrappen geen sprake was geweest. ANDERLECHT Wat dat betreft, is de houding van Jan Boskamp trouwens opmerkelijk gewijzigd in vergelijking met zijn JAN BOSKAMP: 'Ik heb nog een contract voor twee jaar, maar er is intussen interesse van andere clubs uit België. Feyenoord-tijd. Bij Feyenoord liep de score aan gele kaarten haast synchroom met het aantal wedstrij den dat hij speelde. In België daar entegen geen problemen met de leiding. Ter illustratie: tegen Beer schot werd Boskamp voornamelijk zelf geschopt. Loraux diende daar naast slechts tweemaal voor vrij onbeduidende overtredingen van Boskamp te fluiten'. hoopt binnenkort na overleg Fischer en K arpov toch voor 12 miljoen te laten spelen ize sportredactie 3RD AM Het zal zeer k worden in de toekomst eekampen om de wereld- chaken te organiseren, professor Euwe zondag had laten ontvallen dat ijd om het wereldkampi- ap in Manilla zou worden len, werd dat gistermor- ficieel bevestigd door de Het betekent dat Bobby r en Anatoli Karpov even- jaan spelen om een prij- ket van zo'n twaalf mil- ulden. Terecht vragen ve il binnen de internationa- lakbond ook af of Fischer i log bereid zal zijn voor te spelen en of er ooit ïns iemand gevonden kan die zo gek is zoveel geld ien schaakmatch ter be ing te stellen. iM van Manilla wordt door iische schaakbond voorlopig zen. Zoals ook te verwachten iweest. Niet eens alleen van iet hoge prijzenbedrag, maar eerder omdat aangenomen dat ln Manilla een strikte cher groepering opereert. qid kan die argumenten echter |k naar voren brengen. ook worden de Russische :en gegrond op een puur for- De tweede legatiesecre- op de ambassade ln Neder- Nikolai Ryndin, liet gis- gen weten dat de FIDE geen "ischer ondertekende bevestl- ïeeft ontvangen. Volgens de enten is dat noodzakelijk en £gen de Russen dat Fischer euze nooit officieel openbaar 4?emaakt. vice voorzitter John G. Pren- Ut Canada vond het terecht ilijk om nu Fischers bereid - •Is niet bestaand te beschou- lyndin zei echter dat de Rus- bezwaren blijven bestaan. Prentice had eerder verteld m de FIDE vóór Manilla was andere aanbiedingen van en Italië (aanbiedingen van een miljoen gulden) van de had gewezen. Hij noemde »r drie redenen: de propa- stische waarde van zo'n twee- in Azië waar de FIDE geen positie heeft: de reputatie Manilla bij het organiseren 1 belangrijke evenementen en tte het prijzengeld dat ver boven de andere aanbie- zaken er nu voor staan Anatoli Karpov: voorlopig niet akkoord met Manila. zou de tweekamp op 1 juni moeten beginnen. De FIDE heeft vertrou wen dat Rusland bij zal draaien. Wat dat betreft verwees Prentice nog eens naar de vorige tweekamp in Reykjavik toen uiteindelijk na veel touwtrekken ook tegemoet werd gekomen aan de eisen van Bobby Fischer. De zaak zal zoals hij nu ligt wel worden voorgelegd aan de buiten gewone vergadering van de FIDE die op 18 maart in Bergen begint. Die vergadering is uitgeschreven tegen de wil van professor Euwe in omdat deze verwachtte dat er meer mogelijkheden op overeenstemming waren als de zaak In kleine kring doorgesproken zou worden. Nu be staat de kans dat het FIDE-congres een te duidelijke keuze moet maken en zo een van de twee schakers van zich af zal stoten. In Bergen staat ook de belangrijke discussie op het programma over de reglementen van de tweekamp. Daar is vorig Jaar op het FIDE- congres in Nice al uitputtend over vergaderd. Uiteindelijk besliste het congres dat een tweekamp zou gaan over maximaal 36 partijen. Bobby Fischer bleek het met die regels in het geheel niet eens. In eerste Instantie besloot hij de FIDE mede te delen dat hij zijn wereld titel opgaf. Later bleek Fischer zich echter toch nog als wereldkampi oen te beschouwen toen hij duide lijk maakte dat hij ln Manilla wilde spelen tegen Anatoli Karpov. Fischer handhaafde daarbij echter wel zijn eisen. Hij wil dat het aantal partijen van een tweekamp ongelimiteerd is. De winnaar van een tweekamp is volgens Fischer de man die het eerst tien partijen heeft gewonnen. Behalve als er een stand van 9-9 (gewonnen partijen) zou zijn bereikt. In dat geval, zo wil Fischer, dient de oude wereld kampioen zijn titel te behouden. Een groep FTDE-leden staat op het standpunt dat de uitspraak van het congres in Nice bindend dient te zijn en dat het niet nodig is daar nu nog eens over te gaan discussië ren. Een groot aantal echter meent dat het congres een nieuwe bindende uitspraak voor deze twee kamp kan doen waar ieder zich aan heeft te houden. Om een tweekamp niet in gevaar te brengen is de kans groot dat in dat geval toch maar voor het systeem Fischer wordt gekozen. Indien de Russen blijven bij hun weigering om de tweekamp in Ma nilla te laten spelen, zullen er nieuwe onderhandelingen dienen te worden gevoerd. Volgens John Prentice zou echter een ontmoeting die binnenkort zal plaatsvinden tussen de FIDE en de Russische schaakleiders klaarheid kunnen brengen in de zaak rond de twee kamp. Een nadeel ln de onderhandelings positie van de FIDE is, dat de internationale schaakbond ook zelf zeer wel vaart bij het aanbod van Manilla. Behalve de 12 miljoen gul den prijzengeld en de 2.5 miljoen gulden die nodig zullen zijn voor de organisatie, hebben de Phllippij- nen, waar president Marcos met harde hand de scepter zwaait en diezelfde hand met liefde schaak stukken laat verzetten, de FIDE een bedrag van ruim 275.000 gulden geboden. En, zo heeft Euwe gezegd, de FIDE zit slecht bij kas en kan zo'n douceurtje best gebruiken. Jan Boskamp meent intussen dat RWDM de titel niet meer mag la ten glippen: 'Voor de competitie was men niet ontevreden met een derde plaats geweest. Maar nu is dat kampioenschap natuurlijk het doel. Kwalitatief is RWDM, dacht ik, ook de beste ploeg van België'. Over drie weken valt de beslissing, wanneer wij thuis tegen Anderlecht spelen. Die wedstrijd valt voor ons vrij gunstig, want Anderlecht zit in die periode juist met Europa Cup voetbal tegen Leeds United'. Waarna Jan Boskamp verrassend besluit: 'Ik heb nog een contract voor twee jaar bij RWDM. Maar er is intussen interesse van andere clubs uit België'. Jan Boskamp glimlacht maar wat, wanneer de naam Anderlecht valt. MATTY VERKAMMAN CABRA De Spanjaard Domingo Perurena heeft in Cabra de tweede etappe van de Ronde van Anda- lusie gewonneh. Aanvankelijk was de Belg Freddy Maertens zondag al winnaar van het openingscrite rium en de eerste etappe als win naar aangemerkt, maar hij werd na een protest teruggezet naar de vier de plaats. Uitslag: 1. Perurena (Spa) 136 kilometer in 3 uur. 31 minuten en 36 seconden (met bonificatie): 2. Nistal (Spa) 3.31.51 (met bon.): 3. Raas (Ned) 3.32.06 4. Maertens (Bel) z.t.; 5. Schuiten (Ned) 3.32.10. Alge meen klassement: 1. Maertens 4.38.37: 2. Perurena z.t.; 3. Raas 4.38.52 4. Nistal z.t.; 5. Schuiten 4.39.11. GRONINGEN Atje Keulen-Deelstra heeft op de Groninger kunstijsbaan met grote overmacht een wedstrijd voor het zes banentoemool gewonnen. Bij de he ren ging de zege naar Hans van Helden. De uitslagen zijn: Dames: 500 meter: 1. Atje Keulen-Deelstra 47.3 sec. 2. Truus de Koning Dijkstra 47.8 sec. 3. Sytje van der Lende 49.1 sec. 1500 meter: 1. Keulen Deelstra 2.31.1. 2. Van der Lende 2.31,2, 3. Van der Berg 2.34,7. Eindklassement: 1. Keulen-Deelstra 97.667. 2. Van der Lende 99,600. 3. De Koning-Dijkstra 100.067. Heren: 500 meter: 1. Hans van Helden 43.0 sec. 2. Andrej Nowakowski (Pol) 43.1 sec. 3. Sunar Chamld 43,9 sec. 6000 meter: 1. Overdevest 8.21.5. 2. John Ha- nemaaier 8.23.4, 3. Van Helden 8.25,0. Eindklassement: 1. Van Helden 93,500, 2. Overdevest 94,250, 3. Oudt 94.750. PARIJS Nederland zal in de eerste ronde van het toernooi om de Galea beker van 17 tot en met 20 juli in een nog nader te bepalen plaats in Polen uitkomen tegen Mexico. In dezelfde groep zijn ook Turkije en Polen ingedeeld. De winnaar plaatst zich voor de halve finales van de 'Tsjechische' zone. Van onze sportredactie MOSKOU Het wordt steeds duidelijker, in Montreal wor den volgend jaar de goedkoop ste Olympische Spelen sinds vele jaren georganiseerd. Noodgedwongen, dat wel. Van het hele systeem van zelf-fi- nanciering is weinig terecht gekomen, zodat de Canade zen al over zijn gegaan tot het simplifiseren van enkele projecten. Montreal 1976 (minder dan 500 dagen van nu) zal waarschijnlijk dan ook de plaats zijn waar de meest rommelige Spelen sinds tientallen jaren zullen plaats vinden. Een feit dat nog ex tra wordt benadrukt door de ongelooflijke dure wijze waar op München in 1972 de Spe len organiseerde en Moskou dat in 1980 van plan is. In een hoek van een groot park in Moskou worden al de eerste contouren zichtbaar van wat in 1980 een kleine stad moet zijn. In de sneeuw zijn arbeiders nu al bezig met graafwerkzaamhe den voor een complex van ge bouwen dat in de Olympische geschiedenis zijn weerga niet kent. Geld speelt voor Moskou geen rol, prestige staat voorop. Want, zo hebben de organisato ren gestelt, nu het Internatio naal Olympisch Comité eindelijk een stad in een socialistisch land heeft aangewezen voor de organisatie, mag er ook wel wat werk van gemaakt worden. TWIJFEL De Olympische Spelen van 1980 vormen een belangrijk onderdeel van de plannen die er bestaan om Moskou een nieuw, modern aanzicht te geven. Die plannen zijn zeer groots en in enkele westerse landen wordt getwijfeld of de Russen wel in staat zullen zijn alles ook zo uit te voeren. 'Ja', zegt Alexander Gresko, se cretaris-generaal van het Rus sisch Olympisch voorbereidings comité. 'We zijn al bezig met de plannen voor de Olympische Spelen sinds 1969. En in tegen stelling tot andere steden heeft Moskou bij de uitvoering van de plannen de regering en alle daaraan vast zittende apparaten achter zich.' Gresko heeft korgeleden al eens een blauwdruk gegeven van Moskou in 1980. Het beeld dat hij schetste contrasteerde scherp met het huidige Moskou. Zó zal de Russische hoofdstad in 1980 voldoende hotelaccommodatie hebben om de verwachte half miljoen bezoekers op te kunnen vangen. Dat vergt veel geld, want op het ogenblik is die ho telaccommodatie zeer beperkt. In samenwerking met Lntourlst, het nationale reisbureau, zijn er al heel wat plannen voor hotels op papier gezet. Verder is er vorig laar september door Boris Panyokov, een hooggeplaatste official op het departement van luchtvaart, gezegd dat er een nieuw vliegveld zou komen. Overigens is er daarna niet meer over gesproken. OLYMPISCH DORP Voor het bouwen van sportfacili teiten heeft de Russische rege ring een bedrag van 250 miljoen roebel (ruim 837 miljoen gul den) uitgetrokken. Gresko ver telde dat in de plannen ook zijn opgenomen de bouw van vijf of zes sporthallen en een zwembad. Het Olympisch dorp zal in niets gaan lijken op wat bijvoorbeeld in München is neergezet. De Russen hebben het IOC al laten weten dat het Olympisch dorp ook na de Spelen nog gebruikt moet worden en dat men daar om ook voor een speciale con structie heeft gekozen. Het Olympisch dorp heeft in het hart een hotel met een capaci teit voor 10.000 gasten. Het zal bestaan uit vijf zeer hoge torens met onderin de faciliteiten voor zo'n groot aantal gasten, zoals bijvoorbeeld een restaurant dat 1500 mensen tegelijk kan bevat ten. Naast het hotel zal een groot stuk landen worden ingericht voor de officiële Olympische ce remonies. Op dat land zullen ook wedstrijden worden georga niseerd voor de bezoekers van de Spelen. Een nieuw idee van de Russen, vooral bedoeld om de aandacht van de bezoekers voortdurend te kunnen vasthou den. Daarnaast komt er op het stuk land ook een groot perscen trum. De rest van de Olympische faci liteiten zullen over Moskou ver spreid liggen. Het Lenin-stadion zal aangepast worden terwijl daarbij een overdekt zwembad en een sporthal zullen verrijzen. Er is in Moskou al een roeibaan, zoals de stad op het gebied van watersport vrijwel alles te bie den heeft. Alleen voor de zeile- venementen zal worden uitgewe ken naar de Baltische kust. PROBLEEM Het meest delicate probleem voor Moskou zal de ontvangst van de toeristen zijn. Toen de Russen vorig jaar oktober de Spelen kregen toegewezen dien den zij ook de regels te onder schrijven dat iedereen de kans dient te krijgen de Spelen te bezoeken. In Rusland, waar de toeristenstroom nooit zo groot is geweest en de toeristen ook met strenge voorzorgsmaatregelen worden omgeven, kan die vrije toegang wel voor problemen zor gen. Zo zou bijvoorbeeld Alexan der Soltsjenitzln Rusland weer kunnen bezoeken, met de mede deling dat hij voor de Spelen komt. Gresko liet weten dat iedereen via de normale kanalen visa kan aanvragen voor de Spelen. Die normale kanalen zijn de ambas sades. Op de IOC-vergadering in Wenen, zeiden de Russen nog dat het de bedoeling was dat aan de grens de visa verkrijg baar zouden zijn. En zo zullen er waarschijnlijk nog wel meer wij zigingen komen in de eerder op gestelde plannen. Gresko is opti mistisch gebleven: 'We hebben veel ervaring met internationale sportevenementen in Moskou en we hebben nooit problemen ge had.' Toch blijven er vooral op het punt van de vrije toegang twij fels over Moskou 1980. Het bete kent immers ook dat landen als China, Israël en Chili zouden moeten worden toegelaten. Als de beroemde 'Olympische ge dachte' het op dit punt zou win nen van de politieke controver ses zouden er eens wat vaker Olympische Spelen moeten wor den georganiseerd. HEERENVEEN Ongeveer dertig procent van de ruim tiendui zend toeschouwers bij de wedstrijden voor heren in Heerenveen gaat het komende weekeinde ook naar de wereldtitel voor dames in Assen. Dit blijkt uit een enquête, die onder tweeduizend per sonen is gehouden. De KNSB wilde met deze steekproef te weten komen hoe het publiek is samengesteld (mannen of vrouwen, welke leeftijd, uit welke streek, ou de fans of nieuwe liefhebbers). In Heerenveen bleek 66 procent van het aantal toeschouwers te behoren tot het mannelijk geslacht, van wie 51 procent boven de 21 jaar. Meer dan de helft van de kijkers kwam uit Friesland (52,2 procent). Daarnaast leverden Drente (10 pro cent), Noord- en Zuid-Holland (respectievelijk 10,5 en 6,5 procent) de meeste supporters. Opvallend is het lage cijfer voor Groningen (4,5 procent). Bijna viervijfde deel kwam met eigen vervoer (77,5 procent). Zeventig procent van het publiek was door de dagbladen op de wedstrijden at tent gemaakt. Tot de nieuwe gene ratie van schaatsfans behoorde 17,5 procent van de toeschouwers. Van de 'oude' schaatsliefhebbers had 36 procent meer dan drie kam- pioenstoernooien gezien, 32 procent meer dan zes en 22 procent zelfs meer dan tien. Iets meer dan de helft (54 procent) blijkt beide da gen te hebben meegemaakt. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11