ledactie van krant ti proteststaking m BMW 1502 ekenen en wiskunde niet zó neutraal Kinderen van gastarbeiders mogen niet meer in school 'Als deze coalitie straks aanblijft, moet de CHU erbij' Igblad van het Oosten verschijnt vandaag niet Dick Houwaart wil geen columnist met muilkorf zijn Demonstratie tegen Amsterdamse metro Turken en Marokkanen in Helmond woedend over 'laster' Roel van Duyn Tijdens extra-les zou gestolen zijn en rommel gemaakt Aantjes ziet mogelijkheden: Jjna elk statistiekje kan aanleiding geven tot maatschappelijke discussies Minister: de leraar moet zelf invullen Verkeer maakt weer tal van slachtoffers fW/KWARTET MAANDAG 17 FEBRUARI 1975 BINNENLAND-COMMENTAAR 3 Eeen onzer verslaggevers JELO Het Dagblad van het Oosten/Dagblad voor Coevorden zal vandaag niet verschijnen. De heeft besloten om 24 uur te staken als pr otest tegen recente uitgeversplannen, die erop neer Qji komen dat de krant een kopblad zou worde n van het Enschedese Tubantia. Bovendien wil de ■Vtie met de staking uiting geven aan haar verontwaardiging over het feit dat hoofdredacteur "■Houwaart in de nieuwse situatie zoiets als een columnist-met-muilkorf zou worden. je Nederlandse Vereniging van jalisten heeft de plannen af- i. Zaterdag heeft de directie (R.K.) Twentse Courant ook mbod op tafel gelegd, dat :tief zou bieden voor hand van werkgelegenheid en re- Tnele zelfstandigheid. Dit als een 'verrassing', maar of .anleiding is tot een nogal idonele ombuiging van de ien in dit stadium valt nog Jte zeggen. wij destijds berichtten, zijn tondelen van het Dag-blad van Dosten/Dagblad voor Coevor- tidat wordt uitgegeven door Hi- iaj 'Courantenbedrijf, een tijdje raen voor honderd procent in tfen gekomen van Tijl, de uit te van de Zwoise Courant. Het :€jch personeel, dat bij voorbaat Maten weten niet naar elders te a verhuizen, drong vervolgens aan op een 'Twentse Oplos- t j waaronder verstaan moet dat de werkgelegenheid in eien regio wordt veiliggesteld, zijn de directies van Tijl en oöer Loeff in Enschede, uitgever fubantia, aan het onderhande ls gegaan. Van redactie-zijde me men toen al aankomen, dat kffing van de redactionele zelf- Wgheid hiervan uiteindelijk het g zou zijn. Hm begon men een lezers-actie. aipl veel adhesie betuigingen streven van de redactie maar die later voorlopig werd opgeschort. Ook had (redacteur Houwaart zich in de krant al met een commen- tan de uitgeversplannen gedis- ird. In het kader van deze n zouden zesduizend abon- <an het economisch er niet zo lurig voorstaande Dagblad iet Oosten, namelijk die van lagblad van Coevorden, een van Tijl gaan krijgen. De duizend abonnees in de re- imelo zouden vanuit Twente bedient. '^e reacties i&gavond heeft Van der Loeff bien p ersoneelsvergadering re- t en hoofdredacteur Houwaart j I over de plannen ingelicht, (ijlan komt er, volgens redactie Nederlandse Vereniging van ijalisten op neer. dat het Dag van het Oosten ophoudt een met eigen redactionele ver- •rdelijkheid te zijn. Voor zo- van een eigen redactie spra- ift, verzorgt deze alleen maar jionale nieuws. En omdat er teveel is. wordt :r Houwaart collumnist, maar zin dat hij een column mag waarin hij niet polemi- let de commentaren van Tu ier Loeff garandeert aldus drie werkgelegenheid voor het per- eifl, zij het dat wel rekening worden gehouden met een Bfinatuurlljk verloop, dan wel aijlaatsingen, aldus de redactie. kennelijk, op de Van der Loeff- plannen afgegaan. De redactie van het Dagblad van het Oosten heeft thans (fotograven, archief mensen, en secretariaat meegerekend) een bezetting van ongeveer dertig per sonen. Gaan de plannen door, dan zal een deel van de mensen wel in Enschede terecht komen en een kleiner deel in Zwolle. Weigering Drie redacteuren van het Dagblad van het Oosten hebben om princi piële redenen geweigerd aan de staking mee te doen. Zij menen dat door de staking de lezers worden getroffen en dat aan die lezers informatie wordt onthouden waar op zij recht hebben. Eén redacteur grondde zijn weigering op zijn christelijke levensovertuiging. De sectie hoofdredacteuren van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten heeft in een telegram de redactie van het Dagblad van het Oosten 'succes met hun actie toe gewenst'. De sectie hoofdredacteu ren heeft tevens een telegram ge stuurd aan de Nederlandse Dag bladpers (werkgevers), waarin zij protesteert tegen 'de wijze waarop Houwaart is bejegend'. Onder meer in de Weesperstraat, tegen de achtergrond van een metrobuis, hebben zaterdagmid dag ruim drieduizend mensen in Amsterdam tegen de metro gedemonstreerd. Zij voerden span doeken met zich mee met leuzen als: 'Red Amsterdam, stop de metro', 'Geen metro maar betaal bare woningen', 'Solidair met 't verzet in de Nieuwmarkt' en 'Amsterdam 700, rtfp voor de sloop'. De ongeveer een kilometer lange stoet trok van het Museumplein naar de Nieuwmarkt. De demon stratie was georganiseerd door het comité 'Red Amsterdam, begin bij de Nieuwmarkt'. ADVERTENTIE Dick Houwaart De redactie van het Dagblad van het Oosten heeft meteen fel gereageerd op het vrijdagavond be kendgemaakte plan. Zij noemde het beledigend dat de heer Houwaart zonder voorgaand overleg, in een personeelsvergadering, op de hoogte werd gebracht van zijn eventuele nieuwe positie. Ook de Nederlandse Vereniging van Journalisten sprak in die termen. Dick Houwaart. tot nu toe aanvoerder van een krant die duidelijk progressiever is (som migen spraken van een 'rooie' krant), dan Tubantia, heeft zater dagavond in KRO-Brandpunt ge zegd: 'Ik ga het niet doen het is een oneerbaar voorstel. We zijn drie maanden belazerd. Ons rest slechts de publieke opinie te mobi liseren'. Persoonlijk zag hij nog wel andere mogelijkheden 'voor het voortbe staan van de krant. Hij wees in dit verband op het Dagblad Trouw/Kwartet, dat toetrad tot de Perscombinatie. 'Ik hoop', aldus Houwaart, 'dat de 26.000 lezers zich gaan verzetten. Je laat je toch niet verkopen? We willen in 1975 niet meer dat er met een krant - en met de lezers - wordt gevoetbald'. De heer M. Jansen, woordvoerder van de redactie, zei dat bij de besprekingen rondom het Dagblad van het Oosten ook het door de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten en de Nederlandse Dagblad Pers ingestelde college van vertrou wensmannen is ingeschakeld. Prof. dr. M. Rooij, die hierbij in het bijzonder optrad, is volgens hem Van een verslaggever HELMOND Driehonderd Turken en Marokkanen hebben zaterdag in Helmond gedemonstreerd, omdat ongeveer honderd kinderen van Turkse en Marokkaanse gastarbeiders voortaan op zaterdag geen gebruik meer mogen maken van de leslokalen van de plaatselijke St. Jozefschool. Helaas verhinderd klinkt welgemeender met 'n bloemetje van Fleurop. JNiemand. v woont te ver om "n bloemetje te si Fleurop Inter flora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. VERVOLG VAN PAG. 1 niets geleerd heeft. Hij maakt blijkbaar deel uit van een ultra rechtse groepering die systematisch met geweld optreedt. Naar mijn in druk wil hij geweldloze demon stranten verdacht maken als terro risten en heulers met geweld'. Volgens de wethouder is hij enige weken geleden telefonisch gewaar schuwd voor een aanslag op hem door dezelfde groep. 'In zekere zin is deze poging tot aanslag op de metrowerken inderdaad een aan slag op mij, een provocatie waar van ik als wethouder het slachtof fer moest worden'. Roel van Duyn weigerde vrijdag een verklaring van B. en W. van Amsterdam naar aanleiding van de arrestatie te ondertekenen. In die verklaring zei het college veront waardigd en verontrust te zijn over de strijdmethoden die bepaalde groepen hanteren en voorstaan.». Gesproken werd van een sfeer van terreur in het Nieuwmarktgebied,. die van buiten af zou zijn georga niseerd. Van Duyn liet weten dat"., hij er zich niet mee kan verenigen dat in de verklaring allen die zich tegenover de metro opstellen, wor den vereenzelvigd met bestrijders: en ondermijners van de democra-^ tie. Het Amsterdamse wijkcentrum- d'Oude Stadt noemt de drie arres-" tanten in een reactie op de verkla ring van B. en W. leden van een, ultra-rechtse groepering en van een« schietvereniging. In de reactie vanj het wijkcentrum wordt gezegd: 'De- burgemeester was op het moment* van het uitgeven van de verklaring., exact op de hoogte van de indenti- teit van de plegers van de aanslag poging. Desondanks meende de_^ burgemeester tegen beter weten in,~* in een officiële verklaring namens B. en W. te kunnen suggereren dat er een relatie zou bestaan tussen de actiegroep Nieuwmarkt en de ple gers van de aanslag'. Het wijkcen- trumbestuur vraagt het college van.. B. en W. zijn verklaring 'binnen 24:; uur' in te trekken. De gearresteerde Amsterdammers hebben volgens een politiewoord-c voerder als motief aangevoerd dat zij een daad wilden stellen 'geba seerd op hun opvattingen over de-1 metrokwestie'. Bij hun verhoor' hebben zij verklaard niet te zijn aangesloten bij enige organisatie of actiegroep. De twee mannen in wier gezelschap B bij zijn aanslagpoging verkeerde, zijn niet dezelfde als degenen die Van Duyn vijf jaar geleden ont voerden. Van Duyn zal de officier van justitie verzoeken die twee ontvoerders op te sporen. Hij zegt 'sterke aanwijzingen' over hen heb-' ben. Op zaterdag kregen de kinderen van buitenlandse werknemers in die school extra-lessen, volgens het onderwijzend personeel is er echter geld gestolen en is er rommel 'ge maakt. De buitenlandse werkne mers noemen die beschuldigingen 'laster' en zij gaven er zaterdag, bij de demonstratie, duidelijk blijk van dat zij zich in hun eer voelden aangetast. De burgemeester van Helmond wei gerde aan het einde van de optocht van zaterdag een deputatie van de Turken en Marokkanen te ontvan gen. Daarover was de Stichting Buitenlandse Werknemers Noord- Brabant en waren ook de werkne mers zelf zeer teleurgesteld. Zij za gen het college van burgemeester en wethouders juist als de instantie waar zij hun grieven kwijt zouden moeten kunnen. Een van de leuzen die de demonstranten meevoerden was: 'Onbewezen beschuldigingen zijn laster'. Het gaat bij deze kwestie om 72 Turkse en veertig Marokkaanse kinderen, die op 'gewone' lagere scholen in Helmond onderwijs krij gen. De lessen op de zaterdagmor gen werden door Turkse en Marok kaanse leerkrachten gegeven, met als doel dat de kinderen niet het contact met de cultuur van hun ouders zouden verliezen. Volgens de heer F. Boudewijns, het hoofd van de St. Jozefschool, zijn deze lessen ruim een jaar geleden begonnen met een kleine groep buitenlandse kinderen. Al spoedig was de belangstelling zo groot, dat er vier lokalen nodig waren. Eerst waren er kleine dingetjes weg. 'Wel vervelend, maar nauwelijks iets om je druk over te maken', aldus de heer Boudewijns. Toen vervolgens bleek, dat lokalen werden doorge snuffeld en er veel rommel werd gemaakt, nam hij contact op met de Turkse en Marokkaanse onder wijzers, die toezegden op een en ander te letten. Gesprek ADVERTENTIE Een volbloed BMW voor de ven f 12.876,- incl. BTW De onregelmatigheden gingen ech ter door, wat resulteerde in een gesprek tussen de heer Boudewijns en de Stichting Buitenlandse Werk nemers. Toen er ook geld bleek te verdwijnen, werd er vanaf eind de cember toezicht gehouden door ie mand van de stichting. Het ging allemaal goed, tot op 1 februari dat toezicht om onduidelijke redenen afwezig was. Die dag bleek er ruim 130 gulden uit diverse potjes té zijn ontvreemd. De maat was toen voor de heer Boudewijns vol, en hij sloot de school voor de lessen op zater dag. Een poging van de Stichting Buitenlandse Werknemers om op het laatste moment nog te bemid delen, is mislukt. De stichting stel de daarbij dat het niet uitgesloten is dat buitenlandse kinderen geld gestolen hebben en wilde de schade vergoeden. Dit voorstel werd echter niet meer aanvaard. Inmiddels is het de stichting wel gelukt om drie andere plaatsen in Helmond te vin den waar de kinderen lessen kun nen volgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De a.r.-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes, meent dat er mogelijkheden zijn, de CHU te betrekken in een volgend kabinet van PvdA en Christen-Democraten. ^CHT Rekenen en wiskunde zijn altijd beschouwd als tamelijk neutrale ken. Cijfers en formules hebben weinig met geloof of politiek te maken. Nie- -id zal bestrijden dat twee maal twee vier is. I zijn de rekensommen wiskundevraagstukkan '(r onschuldig dan men denken. De bekende immen' waarmee de generaties lang ge ld is hadden toch meer le vaderlandse handels- te maken, dan de ar- cijferaars beseften, 'instberekeningen ten van de appel- en erkopers waren niet geschikt om de kunst iet optellen en aftrek- .e oefenen, maar heb- tussen de bedrijven de leerlingen ook voor- i ld op een maatschappij In het streven naar ee een niet onbelangrijke ei'eer is. e®van de groepen die dat v{!lijk onderkend hebben «®de Kritiese Leraren. Al sloven zij zich uit in bedenken van maat- rI1PPijkritische reken- en indesommen. Zo heb- 114 ze projecten georgani- waarbij de leerlingen ldl ireenvolgens in een vil- ze k en in de nauwe bin- tad metingen deden het stuk hemel dat je I de straat kon zien. Te ruggekeerd op school kon de klas uren stoeien met hoe ken, oppervlakten, grafie ken, vergelijkingen enzo voorts. De oplettende leer ling had natuurlijk al gauw door dat het leven aan de 'goudkust' van de stad zon niger was dan het leven in de benauwde binnenstad. Daarmee was het bewijs ge leverd: maatschappijkritisch rekenen is zeer wel moge lijk. Diezelfde ontdekking is ook gedaan door het Instituut voor de Ontwikkeling van het Wiskunde Onderwijs (I- OWO) Dat is een instituut dat al heel wat jaren werkt aan het maken van leer plannen voor het wiskunde onderwijs. Het IOWO is een van de voorlopers van het landelijke leerplaninstituut dat dit jaar geopend wordt, en waar voor elke school soort en elk schooltype leer plannen zullen worden ge maakt. In de discussie over deze leerplanstichting is ve le malen de vrees geuit dat dit semi-overheidsinstituut ook waarde-oordelen zou verstoppen in het lesmateri aal. De ervaringen van het IOWO wijzen erop dat deze mogelijkheid inderdaad aan wezig is. In het zeer aantrekkelijk uiigeveven WISKOBAS bul letin van het wiskunde-in- stituut wordt die mogelijk heid door IOWO-mensen zelf naar voren gebracht in een interview met minister Van Kemenade. De vraag luidt: 'Voor het lager be roepsonderwijs zijn we bezig met het onderwerp roken. Dat is een maatschappelijk gekleurd onderwerp. Statis tieken bewijzen dat Je beter niet kunt roken. In dit ver band kun je statistieken le zen, interpreteren, conclu sies trekken. Dit betekent dat je een zeker maatschap pelijk standpunt inneemt bij het uitbrengen van zo'n Welk stuk van de hemel kun je zien? leerpakket. Vindt u dat aan vaardbaar of zegt u: je moet alleen materiaal aanreiken dat de scholen zelf kunnen invullen? voor roken is dit niet zo problematisch, voor andere onderwerpen wordt het moeilijker'. Je kunt die vraag gemakke lijk met interessante voor beelden aanvullen. Wat te denken van een statistiekje waaruit blijkt hoe vaak een abortus mis gaat? Wat is de politieke lading van een sta tistiek die aangeeft hoe wei nig arbeiderskinderen op de universiteit terechtkomen? Het is natuurlijk leuk om het onderwijs te verlevendi gen met voorbeelden uit de praktijk, maar hoe onschul dig is ons reken- en wis kundeonderwijs dan nog? Het antwoord van de minis ter op de vraag van het IOWO laat zich voorspellen. De school, de ouders bepa len de levensbeschouwelijke keuze in het onderwijs, zegt hij. Je moet dus materiaal maken dat de leraar zelf kan invullen. Je mag na tuurlijk wel met voorbeelden komen. Maar daar mogen toch geen 'verborgen verlei ders' in zitten. Voorzover de leerplanmaker zelf stelling neemt, moet hij dat erbij vertellen aan de leraar die ?ijn produkt gebruikt. In theorie een prachtig ver haal, dat Je nog zou kunnen uitbreiden met een betoog over de vrijheid van de school die zelf beslist of ze een leerplan wil hebben en die in de toekomst ook het recht krijgt om alternatieve leerplannen te vragen. In principe is dat ook wel zo. Maar de praktijk van hét IOWO van de afgelopen ja- re.n maakt toch duidelijk dat eigenlijk al het materiaal gekleurd is. Het IOWO heeft zich werkelijk zeer inventief getoond in het geruik van alledaagse situaties voor het wiskundeonderwijs. De plat tegrond van een stad. het spoorboekje, een roeiwed- strijd, de Amsterdamse wit- kar, dobbelstenen en zonne wijzers, blokkendozen en kunstwerken, bijna alles is bruikbaar om kinderen wis kundig inzicht bij te bren gen. Zelfs de mattenklopper van het nu splijtende Sim plistisch Verbond blijkt stof tot wiskundig overpeinzen te bevatten. Het laatste Wisko- basbulletin looft zelfs een boekenbon van vijfentwintig gulden uit aan degene die 'het fraaiste, wiskundige pro bleem dat op deze huishou delijke configuratie is geba seerd' weet te bedenken. De conclusie is dat bijna alles in onze maatschappij een wiskundig aspect heeft en dat omgekeerd bijna elk wiskundig spelletje tot maatschappelijke discussies aanleiding kan geven. Tijdens een interview in het VA- RA-radio-programma In de Rooie Haan' zei hij zaterdagmiddag dat, als de PvdA en de Christen-Demo craten het er na de volgende ver kiezingen over eens zijn dat de huidige regeringscombinatie moet worden voortgezet, hij erop zal staan dat de CHU de gelegenheid krijgt, op dezelfde wijze aan het kabinet deel te nemen als de KVP en de ARP. Het spreekt vanzelf aldus Aantjes, dat de CHU dan ook zelf een redelijk standpunt zal moeten innemen. Hij constateerde dat de laatste maanden bij de CHU het begrip voor de politiek van KVP en ARP in het huidige kabinet is toegeno men en dat de CHU-fractie het kabinetsbeleid welwillender is gaan beoordelen. 'Het kabinet haalt de oogst natuur lijk gaarne binnen. Als die ontwik keling zich voortzet dan zijn er mogelijkheden, al is het nog niet eenvoudig', aldus de ar-fractievoor- zitter. Hij herhaalde nog eens dat het kabinet als zodanig nooit de inzet van de verkiezingen zal kunnen zijn. Dat is voor wat de ARP be- Van een verslaggever ALASMEER De tienjarige Arnold Landzwaard uit Zwanenburg is in Aalsmee rdoor een auto aangereden en gedood toen hij de weg overstak. AMERSFOORT De 68-jarige H. Bakker uit Voorthuizen is door een auto aangereden toen hij vlak voor zijn huis de weg overstak. Hij over leed spoedig. DOKKUM De 44-jarige mevrouw A. Vegter-Laverman uit Kollumer- pomp (gem. Kollumerland) is over leden nadat zij door een auto ge grepen was toen zij van achter een autobus de weg overstak. ARNHEM De 54-jarige J. Th. Janssen uit Groesbeek is met zijn fiets tegen een vrachtauto gebotst die een inhaalmanoeuvre uitvoerde. Hij kwam om het leven. STEENWIJK De 72-jarige R. Beute uit Steen wijk is door een auto aangereden en gedood toen hij op zijn fiets reed. LEEUWARDEN De 53-jarige B. van der Bij uit Leeuwarden is om gekomen toen hij op de Schrans, waar hij met zijn zoon fietste, voor geparkeerde auto's naar links moest uitwijken en door een achteropko mend busje gegrepen werd. treft nog nooit gebeurd en voor dit kabinet achtte de heer Aantjes het per definitie onmogelijk, omdat de wijze, waarop het is ontstaan, zich niet voor herhaling leent, zoals hij zei. Versterkingen De ar-fractieleider achtte een her haling van de formatie van 1972 ook hierom onverstandig omdat dat premier Den Uyl de kans zal ont- nemen, enkele versterkingen in zijn kabinet aan te brengen. 'Dat blijkt tijdens de rit van dit kabinet te moeilijk voor hem te zijn', zei mr. Aantjes. Dat de Christen Democraten met een eigen program de verkiezingen zullen Ingaan, betekent voor de a.r.-fractieleider niet dat hij niet de voortzetting van het beleid zou kunnen bepleiten. Hij zei dat een dergelijk pleidooi zelf in de rede ligt wanneer de samenwerking vruchtbaar zal blijken te zijn ge weest. En voorzover de Christen- Democraten veran twoordeli j khe id voor het beleid hebben kunnen dragen. Onaanvaardbaar Aan het begin van het intervieuw had de heer Aantjes de hoop uitge sproken dat de Eerste Kamer deze week tijdens de behandeling van de huurwet van staatssecretaris Van Dam nog eens de gang van zaken zou bespreken, die eind december vorig jaar in de Tweede Kamer heeft geleid tot het uitspreken tot het onaanvaardbaar door minister Gruljters.Omdat dit machtswoord namens het hele kabinet was uitge sproken meende de heer Aantjes dat de senaat er goed aan zou doen, deze week minister president den Uyl bij zijn debat uit te nodi gen. RITA 'Mijn moeder zal denken, dat we al in bad geweest zijn'-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3