Koloniale oorlog was voor Portugal een ware tragedie m u i Rotterdam-Zuid kan het toch goedkoper Vandaag\ lllsillalt Portugese minister - schakel tussen kerk en kabinet Juist door sommige socialisten word ik erg gesticht Trouw Kwartet caravan- schade? diiekt naar de vakman FOCWflI Iet op dit bord! Februari-zitting hervormde synode vervalt wellicht Nieuwe boeke Synode-moderamen wil met hervormde.' polititci praten TROUW/KWARTET MAANDAG 17 FEBRUARI 1975 KERK-BINNENLAND f Portugese minister - schakel tusse kerk en kabinet Juist door sommige socialisten word ik erg gesticht De Katholieke kerk in Portugal zit zwaar in de puree. Maar naast de kerk en ook wel onder de bescherming van de kerk zijn verscheidene kleine groe pen ontstaan, die tijdens het fascisme vorm gaven aan het evangelie. Door Salazar en Caetano werden deze groepen soms hevig vervolgd. Een ervan was de graal-beweging. In ons land lijkt het wel eens een groep keurige dames met weinig om handen. Maar in Portugal was en is de graal een actieve beweging met honderden doelbewuste leden, die sinds 1968 aan de alfabetisering van de boeren en de allerarmste stedelingen werkten. De beweging maakte gebruik van de door Paolo Freire bedachte methode, die de mensen naast lezen en schrijven ook nog leert na te denken over hun eigen onderworpen positie. In Portugal stond dit werk lange tijd onder leiding van een vrouwelijke ingenieur, Maria de Lurdes Pintassilgo. De strijd tegen het analfabetisme, 's zomers op het platteland en 's winters in de achterbuurten, noemt zij liever bewustwordlngswerk. De fascisten zagen in hoe gevaarlijk het was voor hen dat de allerarmsten in beweging kwamen. Maar mevrouw De Lurdes Pintassilgo was ook nog lid van de tweede kamer, waar zij een van de weinige oppositie-leden was. Zijzelf zegt hiervan: 'De meeste tegenstanders van het fascisme zaten gevangen of waren naar het buitenland gevlucht. Mijn weg was in het parlement oppositie te leve ren. Elke keer als ik stemde in de kamer probeerde ik zo duidelijk moge lijk mijn stem te motiveren. De pers had meestal het recht dat op te nemen. Op die manier heb ik toch nog iets kunnen doen aan het vormen van een publieke opinie'. SCHAKEL Omdat haar inzichten bekend waren bij de leiders van de militaire staatsgreep van 25 april 1974 vroegen zij haar voor de post van minister van sociale zaken en volksgezondheid in het interim-ka binet. In dat kabinet geldt mevrouw De Lurdes Pintassilgo als de deskundige op kerkelijk terrein. 'Ik ben daardoor zon der dat te zoeken geworden tot de schakel tussen de kerk en het kabinet. Ikzelf vind dat de collega's mij wel eens teveel in verband brengen met de institutionele kerk', aldus de minister. Het huidige gezag in Portugal berust bij het oppercommando van de Portugese strijdkrachten (Copcon). dat op de ach tergrond blijft en waarin de inmiddels tot brigade-generaal bevorderde majoor Otelo Saraiva de Carvalho de sterke man is. Binnen het Copcon is geen eenstemmigheid over de toekomstige koers van Portugal. Een groep jonge officieren vindt de toestand waarin Portugal zich bevindt zo deplorabel, dat zij geen andere mogelijkheid zien dan van Portugal een volksdemocratie le Polen of Joegoslavië te maken. Mevrouw De Lurdes Pintassilgo, die mij ontvangt kort nadat binnen het kabinet weer gediscussieerd is over de datum van de volgende verkiezingen, blijkl nogal gereserveerd tegenover de mili taire plannen. Hoewel de minister uit volle overtuiging lid geworden is van dit kabinet en er ook helemaal achter staat, hoort ze niet bij een politieke partij. In een rede, die zij hield enkele weken na de coupe van vorig jaar, zei zij dat het christendom zich niet mag verbinden aan een be paalde politieke ideologie. 'De diepe en radicale keus voor de armsten (en het is altijd van belang in herinnering te roepen hetgeen Christus uit Jesaja ci teert als hij zegt, dat hij gekomen is om het evangelie aan de armen te verkondigen, en om de gevangenen en de verdrukten te bevrijden) betekent steeds een dialectische verhouding (een verhouding met tweezijdigde onderlinge beïnvloeding, a.s.) met alle sociale klas sen. Dit is net zo evangelisch als het leninistisch is. Lenin zei zelf in het begin van de revolutie, dat het niet goed is als een bepaalde klasse zich opsluit met zijn eigen eisen'. door Aldert Schipper Mevrouw De Lurdes Pintassilgo is een gezellige praatster, een soort Marga Klompé op z'n Portugees. Als ik zeg dat dr. Klompé in Nederland wel eens gekscherend 'de kardinaalse' wordt genoemd, moet ze hard lachen. Maar ook Maria de Lurdes Pintassilgo heeft een duidelijke binding met de kerk. Mijn eerste vraag luidt welke rol de kerk in het nieuwe Portugal speelt. jPppgOSL Maria de Lurdes Pintassilgo: Ik on derscheid twee soorten kerk. de in stitutionele, die zich in het verle den, voornamelijk door te zwijgen gecompromitteerd heeft, en de kerk-volk-van-God. De institutio nele kerk, waartoe vooral de mid dengroepen behoren, heeft zich een rustig geweten bezorgd door een verinnerlijking van het geloof tegen over het grote onrecht waardoor wij omringd werden. Daarnaast stonden de groepen die zochten naar vernieuwing van de wereld. Als kabinet hebben wij natuurlijk te maken met beide soorten kerk. Ik zie dat mijn collega's waarde hechten aan wat de bisschoppen denken en doen. Onder de bis schoppen zijn er die in staat zijn de huidige toestand te begrijpen en op een evangelische manier er op te reageren. Maar anderen komen uit een totaal andere tijd. Over het geheel genomen beschouwen mijn collega's in het kabinet de kerk als een maatschappelijk verschijnsel, dat zijn grootste kracht verloren heeft. Hoe kan de kerk weer wat gaan betekeken voor de maatschappij? De grootste energie zit in de kleine groepen, waar het evangelie zich heeft kunnen ontwikkelen. Die groepen zullen samen met de insti tutionele kerk en met veel fantasie en eigenzinnigheid nieuwe vormen van gemeenschap moeten opbou wen. Verwachtingen Voordat ik met de minister sprak. had ik op straat een gesprek met een groepje demonstranten, een paar arbeiders van de grote scheeps werf in Lissabon en wat studen ten. Zij schilderden de enige vrou welijke minister in het kabinet af als rechts 'net als trouwens Soares en Cunhal' (de leiders van de soci alisten en van de communisten, a.s.). Mevrouw De Lurdes Pintassil go vat dat ernstig op. 'Na de coup zijn we in een periode gekomen van snel toenemende verwachtin gen bij de mensen. Maar de econo mische positie van het land is la mentabel. Door de internationale crisis komen veel arbeiders uit West-Europa terug. En het leger stuurt militairen naar huis. Intus sen kun je niet zeggen dat de productiviteit toegenomen is. Het ambtenarenapparaat is versteend. Er zijn twee keer zoveel ambtena ren als we nodig hebben en die zijn niet in staat om een bevredigend geheel van diensten aan de bevol king aan te bieden. Het ambtenaren apparaat moet weer Vitaal ge maakt worden. Daar ben ik mee bezig. Dat kost niet zoveel geld. Ook voor andere vrij goedkope maatschappelijke plannen heb ik toestemming gekregen in het kabi net. Wat zal het toekomstige sociale systeem in Portugal zijn? Ik ben vroeger vrij veel in Neder land geweest. Ik heb hoge achting voor jullie sociale systeem. Ik wilde dat ik daar geld voor had. Het toeval wilde dat als ik in Nederland was, er steeds wel op de televisie of in de kranten aandacht was voor Derde Wereld. Ik schaam mij niet dat toe tegeven. Ons land heeft weinig hulpbronnen. De bodem is erg verarmd. Het toerisme is ook geen redmiddel. Wij zijn aangewe zen op industrialisatie. Bent u niet bang voor de negatieve kanten daarvan? Wij mikken op een industrie van menselijke afmetingen, waarin het gebruik van mankracht en van menselijke kunde voorop staan. Ambachtelijke industrie, zoals de textiel- en schoenindustrie. Er zul len altijd mensen zijn, die wat extra over hebben voor iets dat goed gemaakt is. Ik denk ook in de richting van de Britse econoom Schumacher, die het idee van de intermediaire technologie heeft ge lanceerd. Portugal zou daarvoor mogelijkheden bieden. Maar we zijn ook niet bang voor hogere technologixche ontwikkeling. Phi lips is en blijft welkom, zolang hij de Portugezen maar als mensen ziet en niet komt om onze lage lonen te exploiteren. Portugal hangt vol met plakkaten, Bijltj6Sd3g waarin geworven wordt om de pu blieke belangstelling voor alle mo gelijke partijen en splintergroepen. Dat was anders, toen Caetano er nog was en toen deze politieman nog behoorde tot de trots der natie. Portugal of voor onze rol in Afrika. Er was veel kritiek op onze koloni ale politiek. En terecht. Maar nu wij ons van dat kolonialisme ont doen en koersen naar een demo cratie, nu moeten jullie ons ook helpen daarbij. Intermediaire technologie Wil Portugal Nederlandse ontwik kelingshulp? Wij horen qua ontwikkeling bij de Na de militaire coup is in Portugal de .te verwachten bijltjesdag uitge bleven. Een aantal politici, die ver antwoordelijk waren voor misdaden tijdens het fascistische regime, on der wie de president en de eerste minister, zijn gevlucht. Er zijn ook veel mensen vertrokken, die aan sprakelijk waren voor de corruptie en voor economische delicten. Mevrouw De Lurdes Pintassilgo: Maar degenen die we hebben kun nen pakken moeten voor de rechter verschijnen. De opstand tegen het fascisme is niet compleet zonder dat de verantwoordelijken gestraft zijn. Maar dat moet gebeuren door de rechter. Daarin ben ik het volle dig eens met mijn collega Zenha van justitie. Ik moet trouwens zeg gen. dat ik juist ook door sommige Maria de Lurdes Pintassilgo socialistische collega's erg wordt gesticht, als ik dat woord in reli gieuze zin mag gebruiken. Door wie bijvoorbeeld? Soares en Zenha (de socialisten a.s.) en door de communist Cunhal. Jaren hebben die mensen in de gevangenis gezeten of zijn zij ver bannen geweest. En toch is zo'n man als Soares van een goedheid... van een verheven edelmoedigheid... er is bij hem niets van een wrok. Dat vat ik op als van christelijke oorsprong. Ze komen natuurlijk al lemaal uit een christelijk milieu. Dus misschien is er in die mensen nog steeds een christelijke achter grond aanwezig. Het christendom heeft nu eenmaal de neiging de hele persoon in beslag te nemen. Maar er zit misschien ook iets milds in het Portugese karakter. Die mildheid was ook terug te vin den in ons contact met mensen van een ander ras. De koloniale oorlog was juist voor Portugal een tragedie. Wij hebben door de eeu wen heen een broederlijke verhou ding gehad tot de Afrikanen. De oorlog heeft die verhouding wegge vaagd. Maar de mensen zijn nu dankbaar, bijvoorbeeld omdat onze relatie met India hersteld is. Wij hebben natuurlijk nog steeds een morele en politieke plicht tegeno ver die landen. UIT VAN LEZERS lsraël-2000 Volgens een bericht uit Beiroet (Tr/Kw 12-2-75) heeft prof. Nabil Sja'at. hoofd afdeling planning van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO. verzoenende taal gespro ken: in het jaar 2000 zal Israël zijn HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: ?ecr"*.:?v! f'ooft" 'ie Trouw/ Kwai-ic:. -us. Amsterdam. I!j p'-r.\ ie wordt de naam van de schrijver vermeld. opgegaan in een Palestijnse staat waarin moslims, joden en christe nen gelijkberechtigd zullen leven en zelfs een joodse minister aan vaardbaar is. als hij demokratisch wordt gekozen. Als een leider van onze Oosterburen zou verklaren: in het jaar 2000 zal Nederland zijn opgegaan in een Duitse staat waar in moslims, joden en christenen gelijk berechtigd zullen leven en zelfs een joods minister aanvaard baar is. mits democratisch geko zen... noemen wij dat dan 'verzoe nende woorden'? Mag elke rechts staat soms zelf beslissen over zijn toekomstige status? Als de PLO een duidelijk teken wil geven van ver zoeningsgezindheid, dan ligt de mo gelijkheid vlakbij: in de Arabische wereld opkomen voor de verdrukte joden en voor hen dezelfde rechten eisen als de Palestljnen genieten in Israël. Zodoende werd een belang rijke stap gezet op weg naar een vreedzaam naast elkaar leven van Israël en zijn Arabische buurstaten, waarbij ieder overal gelijkberech tigd leven kan. Vlissingen T. v. d. Schoot Grond In uw artikel (Trouw/Kwartet 8-2) over het Enschedese prijsduo Vos- kamp-Lambregts komt helaas een kleine onvolledigheid voor. Er staat, dat tot nu toe drie gemeenten (Smilde, Beilen en Hulst) de klein- grondbezitters een stukje grond be schikbaar hebben gesteld. In dit rijtje hoort echter ook Huizen thuis, dat belde heren gratis een stukje grond voor tien jaar heeft aangeboden. Ze konden zelfs uit een bepaalde selektie een keuze maken. De enige beperking daarbij is. dat wanneer de gemeente de grond onverhoopt nodig heeft, ze deze onverwijld kan gebruiken. Met Huizen als nummer vier is nu het wachten dus nog slechts op de vijf de gemeente. Huizen Danny Stemvers Vermaakcentrum Nu ls dat Rotterdam ons toch al weer voor! Eerst al met die tunnel onder de Maas, nu met dat idee van gemeentelijke vermaakcen- trums. Ik heb eens nagedacht over een feestelijke openingsplechtig heid van zo'n centrum. De Rotter damse burgemeester knipt natuur lijk allereerst een lint door, hetzij van de Ingang van het hele cen trum, hetzij van een der daarbin nen gevestigde inrichtingen, een sextheater of een bordeel. Dat lint zou van velour moeten zijn, en natuurlijk rood. zo mooi en in alle opzichten symbolisch. Enige com ponisten, zo bedreven in het ver vaardigen van gepaste melodiëen voor STER-reclames die aan siga retten en tandpasta dat typische, oncriminele en sexuele tintje verle nen, zouden moeten worden aange trokken voor de openingsmuziek. Regisseurs weten de juiste stem men te vinden voor een leuk koor tje. Loopt een en ander financieel wat uit de hand. dan ls er altijd nog een CRM voor subsidie. Na het doorknippen is er een gewoon-te- gek samenzijn in de ontvangkamer van genoemd etablissement, met vrije consumpties, waaronder mari huana (ook nog even gauw uit de criminele sfeer halen), en een toe spraak van de overkoepelende ge meentelijke souteneur. Daarna kunnen de wat ouderen, die het na drank en andere drugs allemaal niet meer zo aandurven, gezellig aanschuiven voor een maaltijd in een der andere binnen het centrum gevestigde horeca-bedrijven, terwijl de jongeren na een bemoedigende knik van de burgemeester, en voor zien van uit de gemeentelijke fi nanciën betaalde tegoedbonnen zich op weg spoeden naar de bars. bioscopen en bordelen, waar zij verder de nacht doorbrengen. Om 5 uur 's morgens rijdt er een bus van het gemeentelijk vervoers bedrijf om de feestgangers weer gezellig te verzamelen, naar het stadhuis (of is misschien de Lau- renskerk als cultureel centrum een goed Idee?) voor een kop koffie en een peppil (ook nog even uit de criminele sfeer), en Rotterdam gaat weer verder met de progressieve arbeid. Het is allemaal maar een Ideetje, maar misschien hebben B. en W. er wat aan. Amsterdam ds. G. W. van Tricht ADVERTENTIE Nederlandse Vereniging van Carrosseriebedrijven I DEN HAAG In hervormde syno dale kringen wordt overwogen de februari-synode v oortaan te doen vervallen. De hervormde synode komt nu ge woonlijk drie maal per jaar enkele dagen bijeen: in februari, juni en november. De periode tussen no vember en februari is niet alleen zeer kort. hij wordt ook nog eens onderbroken door de Kerst- en Nieuwjaarsvakantie, schrijft het moderamen in zijn informatienota aan de synodeleden. Het is nu vrij wel onmogelijk, om stukken tijdig te doen rondzenden en commissies van rapport te benoemen. Daar komt nog bij, dat tussen de november- en de februari-synode jaarlijks nieuwe synodeleden aan treden, waardoor vaste commissies en commissies van rapport in moeilijkheden komen. Wanneer in De heer V. F. Tromer, president,- kerkvoogd van de hervormde ge meente Rotterdam-Zuid, schrijft ons: Even reageren op uw artikel over de SMRA van vrijdag 14 februari. Het is mij te doen over het gedeel te over Rotterdam-Zuid. Hier volgt de kostprijs voor Rotter dam-Zuid, dat aangesloten is bij een ander computercentrum dan de SMRA. De kosten bedragen per 1- 1-1975 inclusief BTW 30.440. Dat is per geregistreerde 30.440 ge deeld door 75.000) 40,6 cent. Gesplitst in actief en niet-actief bestand is dat 25.000 meelevenden voor 21.940 of 87,8 cent per gere gistreerde: 50.000 niet-meelevenden voor 8.500 of 17 cent per geregi streerde. Geprojecteerd op 2 mil joen hervormden in het land ls dit 812.000. Welke prestatie wordt hiervoor ge leverd door ons computercentrum? 1 De benodigde programmeertijd. 2. Het ponsen van 25 pet mutaties per jaar. inclusief de kosten van de benodigde ponskaarten. 3. De voor het inlezen en registreren van de mutaties benodigde computertijd. 4. Het afdrukken van de mutaties op drie kaarten per mutatie inclusief de kosten van de kaarten. 5. Het in februari vervaardigen van accept girokaarten (alleen belijdende le den) ten behoeve van de generale kas. samen met een lijst van de geproduceerde accept-girokaarten en inclusief het ponsen van rap pels, het adrukken van de hiervoor benodigde etiketten en een zoge naamde looplijst. Sortering op wijk, straat en huisnummer. 6. Het voor' Pasen en in het najaar vervaardi gen van acceptgirokaarten gezins hoofden en alle boven de achttien jaar geen echtgenoot zijnde ten behoeve van de actie paard voor de het kader van de bezuinigingen synodevergaderingen worden inge perkt. zou de februarisynode wel licht kunnen vervallen, aldus de informatienota. wagen. Sorteren op wijk, straat en huisnummer. 7. Vervolgens het in november afdrukken van etiketten en van een loopprijs in duplo ten behoeve van de herinschrijving, ge sorteerd op wijk, straat en huis nummer. 8. Daarna het jaarlijks afdrukken op papier in duplo van de lidmatenlijst (alleen belijden den), gesorteerd op wijk. straat en huisnummer. 9. Het elke 15e van de maand aftrekken van etiketten ten behoeve van het verjaardagsfonds, gesorteerd op geboortedag en wijk. Het jaarlijks in juli op papier in duplo afdrukken van een statistiek over de leeftijdsopbouw per indica tie. 11. Administratie van de kerke lijke bijdrage. 12. Het registreren van het slapend bestand. Indien gewenst kunnen nadere gegevens verstrekt worden. De handmatige arbeid, die betrek king heeft op onze ledenadmini stratie, wordt uitgevoerd door per soneel van ons kerkelijk bureau en kost 15.000. Dit is 20 cent per geregistreerde. Alle andere hand matige arbeid die verricht wordt is ten gunste van het pastoraat. Ik dacht, dat het moderamen van de synode juist de meeste zorgen baart, dat dit in andere gemeenten al of niet aangesloten veel te wei nig gebeurt. Dan nog i ets over het verloren gaan van de kerkelijke gegevens per verhuizing. Zo goed als het mogelijk is de gegevens van wijk A naar wijk B over te brengen is het natuurlijk ook mogelijk de gege vens van gemeente X naar ge meente J over te brengen. Wij zien met grote belangstelling de beslissing van de synode tege moet en verzekeren u: als het waar is, dat de SMRA ons goedkoper hetzelfde pakket van werkzaamhe den kan leveren zullen wij niet twijfelen, maar zeker naar de SMRA terugkeren. Maar of zij het hard kunnen maken een pakket van werkzaamheden, dat nu vele miljoenen kost, terug te brengen tot achter de 800.000 gulden, daar van ben ik tot op heden nog niet overtuigd. DE WORSTELING OM DE ME|' Achter de bepalingen die irP volgende stukje (Exodus 21 vac tot 27) worden aangetroffen^ duidelijk een situatie van ona. om aan mensenrechten gestaT geven, een situatie waarin bloedwraak, de stamveten en. recht van de sterkste de toonP geven. Er wordt nog geaarzeld?' voorbeeld ten aanzien van de sitie van de slaaf Is hij ntf mens of behoort hij als eigec bij het huisraad waarvan de ai: af te blijven heeft. Een manr zijn eigen slaaf niet doodslaan wordt met niet nader omschi straf bedreigt. Sterft de slaaf eC de volgende dag of de derde^ dan gaat hij weer vrijuit, de is immers zijn eigendom. Daartff over staat dan weer, dat wan iemand zijn slaaf een tand uits dan moet vrijlating volgen, fc zien we iets van de worsteling het recht voor de mens.. Daaj getuigt ook de wet van oog onfe en tand om tand, die ons alleen vanuit een soort mate vergelding uitgaat. Hier betfy die regel een intoming vanfe onbeperkt wraak nemen en mogelijke escalatie in wederz, geweldplegingen. In het licht Gods verbond met zijn volk k; deze wetten te zien als stappeijx de weg naar de bevrijding. Besf mend is het lezen van deze woy long voor mensen van deze F want zijn wij veel verder gekort Nog altijd hebben wij het er me lijk mee om elkaar als gelijk(I rechtigde mensen te zien. Ookii dubiëren tussen 'eigendom' g 'mens.' We vinden wel dat* evangelie moet horen en aaL men, maar vrijheid en brood fi dubieuze zaken. (Exodus 21 vert tot 27). 'Wat moet je zeggen nadat je li gezegd hebt?' door dr. Eric Bé' Uitg. Bert Bakker Den Haag, blz. Prijs 19.50. f Dit boek is het vervolg op 'Jl erger je niet' van de inmidt overleden Amerikaanse psycht dr. Eric Berne. Hij beschrijft nieuw op een hoogst originele I nier hoe mensen met elkaar (Ml nen) omgaan. Het boek ls f spronkelijk geschreven als een lp boek voor psychotherapeuten, wat meer willen weten overj zogenaamde transactionele an af maar omdat in de vertaling? technische uiteenzetting voor pf sneuvelde, blijft er een zeer hef geschreven boek over voor lel die iets meer van zichzelf dan* van de opvattingen van Berne f len weten. We gaan er tenmif maar vanuit dat de doe psychotherapeut niet in zijn i 'hallo' blijft steken. Uitgaande van de basiselemei ouder, volwassene en kind in ieders persoonlijkheid komt r tot een theorie van sociale h: lingen en een persoonlijkheids! rie, die inzicht moeten verschal in de menselijke relaties. Behj aan de goed hanteerbare besc] ving van de grondslagen van relaties hecht Berne ook veel de aan de ontdekking van script (draaiboek) dat elk erop na zou houden. Iedereen werpt volgens hem onder invl van zijn ouders in de vroege je een draaiboek, dat de algemene] vensloop zal bepalen. Volgens ne hebben sommige scripts die bij voorbaat al doemen tot mis! king in hun beroep, tot herha teleurstelling in de liefde of chronische invaliditeit. In zijn orie gaat het er uiteraard niet zeer om hoe zo'n script tot si komt of hoe zoiets kan besf maar om het toespelen van m^del dat leidt tot bevrijding bijVoorbeeld van het almachi verleden en om herstel van autonomie van de mens. Als g ander verstaat Beme de kunst deze boodschap helder en vei in veel humor over te brengen. 1< DEN HAAG Het moderamen vd de hervormde synode zou wel eens een bijeenkomst met vormde politici van verschillei partijen willen houden. In het leden kwam dit wel voor en leidde tot niet onbevredigende menkomsten. Het initiatief hiervc zou volgens het moderamen deze hervormde politici zelf moeten gaan. Dit schrijft het moderamen ln informatienota aan de synode, deze week in Driebergen bljei komt. Onlangs heeft het mode men blijktens deze nota de twei kamerfractie van de CHU (op v< zoek van de fractie) ontvangt Van de zijde van het moderamj werd daarbij met klem naar voi gebracht, dat de kerk natuurl niet kan uitgaan van een specil binding met één partij. De h* vormde kerk als zodanig kan g partijkeuze maken en haar led maken dan ook deel uit van verschillende partijen met uiteen pende politieke opvattingen. Hi voor bestond volgens de nota bij CH-politici veel begrip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2