[ongercrisis in derde ereld kan met echte ulp worden opgelost eztg bedrijf Nieuwe denkbeelden voor EG-energievoorziening Korter werken bij Philips is veiligheidsmaatregel ichole: sociale hervorming is voorwaarde Sluiting atelier Bendien Emmen onwaarschijnlijk Nog geen besluit Caransa inzake overneming EMS Meer belasting voor Noorwegen uit olie Scheerprobleem voor gehandicapte opgelost Giro sparen a 7 pet bij RPS 'Kansen scheepvaartverdrag met China grijpen' ABN verhoogt dividend Markt- en Visserijberichten Amsterdam Rubber op springen Arabische bankier aandeelhouder van Vinnell (VS) STIJGING IN NEW YORK jW/KWARTET ZATERDAG 15 FEBRUARI 1975 .FINANCIëN EN ECONOMIE PS25-RH29 nze redacteur wetenschappen 'ERDAM Met ontwikke- iulp van een zeer wel haal- nnvang, mits doeltreffend et en gebruikt, zijn Azië rika te redden van de voed- i bevolkingscrisis waar ze is sommige 'wereldmodel- ijna onontkoombaar op af- len. e eerste, voorlopige conclusie sen Argentijns team van on cers dat, zonder bindingen Club van Rome, een eigen heeft ontwikkeld. Onder de )e toekomst van de wereld vanuit een ontwikkelings- <at prof. ir. O. Rademaker in ïisch-Statistische Berichten chten samen van deze 'Fun- Bariloche'. enstelling tot andere model- gaat het Bariloche-team leiding van Amilcar Herrera kelijk uit van een ideologi- itellingname, die overigens eenvoudig is: de fundamen- elijkberechtigheid van alle op aarde. Ieder mens heeft jp de vervulling van al zijn hoef ten: voedsel, gezond- onderdak, onderwijs. En nens dient actief en volledig doen aan alle sociale beslis- ocessen, wil materiële ge- :chtigheid niet ontaarden in ile nivellering, dit gezichtspunt wil het team i of de verschillende we- ;n in de komende honderd un eigen problemen kunnen en. zo niet, waar de knel- liggen en hoeveel internati- hulp er nodig is. Men wil nelijk maken dat de wezenlij- erkingen niet materieel zijn, sociaal en politiek. psingen kt in eerste instantie weinig bp te leveren. 'Het Bariloche- peseft ten volle dat de oplos- an sociale en politieke pro- i in het algemeen moeilijker van materieële en technische, men meent oplossingen dich- te kunnen brengen door te zien dat de wereldwijde el- flaadwerkelijk te verminderen |t twee procent van het bruto aal produkt van de rijke lan- jldus de Argentijnse bereke- i, zou voldoende zij om Azië rika te behoeden voor een ing ten gevolge van voedsel- L Maar dat alleen onder de (arde dat in die werelddelen iodzakelijke organisatorische, I en politieke veranderingen 1 uitgevoerd. Het Barlloche- tveet niet of dat zal lukken, heent 'dat de kans op verbe- !n wordt vergroot als men nelijk kan maken dat verbe- in mogelijk zijn', iet:, als de rijke landen een ke zekerheid hebben dat die ting van twee procent inder- bet beoogde effect zou heb- ou dat hun politieke bereid- iet aanzienlijk vergroten? En it de rijke landen duidelijk zouden zijn, zou dat bepaa l- jwikkelingslanden niet helpen jlerdaad de benodigde veran- en tot stand te brengen, en Icces bij hun geen succes bij ai in de hand werken? toenadering, heeft duidelijk {ntal trekken van een utopie, t prof. Rademaker. Maar hij dat in verband met 'een santé en aangroeiende stro fe zoekt naar een bruikbaar pectabele utopisme'. phnische hoofdstructuur van bdel is in wezen eenvoudig - s Rademaker duidelijk té dig. De wereld wordt inge- In vier regio': rijke landen, ii- en Zuid-Amerika. Afrika poor elke regio wordt in een d jaar uitgerekend hoeveel algoederen, voedsel, huizen, fijs en andere goederen en ïn beschikbaar komen. Uit de hoeveelheid woningen, voedsel en onderwijs per hoofd van de bevol king wordt daarna de verwachte gemiddelde levensduur berekend en de omvang van de bevolking, opge splitst in een aantal leeftijdsgroe pen. Hier plaatst prof. Rademaker forse vraagtekens. De gebruikte rekenme thode is gebaseerd op statistisch onderzoek van de gegevens van 121 landen in een bepaald jaar. Daar zijn ongelooflijk grote culturele verschillen in samengevat, nog af gezien van de beruchte onbetrouw baarheid van statistische gegevens uit de meeste ontwikkelingslanden. Er zitten zelfs logische onmogelijk heden in het systeem. Maar Rade maker is gereserveerd in zijn oor deel: het is niet uitgesloten dat een onjuiste modelvorm toch aanvaard bare resultaten geeft. De derde stap in de berekening is de kern van de opzet. Daarin wordt uitgezocht hoe kapitaal en arbeid in het volgende jaar zo over de verschillende sectoren verdeeld moeten worden, dat de verwachte levensduur in dat jaar zo groot mogelijk wordt. Daarna begint een zelfde serie van drie rekenstappen voor het volgende jaar, en zo door tot het jaar 2060. Het laat zich denken dat een zo uitgekiende besturing van de eco nomie inderdaad heel andere soci aal-politieke organisatiepatronen vergt dan tot nu toe gebruikelijk zijn. Bevolking In het Bariloche-model komt het begrip geboortebeperking niet voor. Het Argentijnse team wilde aanne- menlijk maken dat een directe be volkingspolitiek niet nodig is. Bij verbetering van de levensomstan digheden, en dat is het hoofddoel, blijkt het geboortecijfer altijd terug te lopen. Op de vraag of er betere resultaten bereikbaar zijn mèt een goed bevolkingsbeleid, wordt niet STEIN De sluiting per 1 maart van het door overcapaciteit in moeilijkheden gekomen confectie- atelier met 250 personeelsleden van Bendien Smits in Emmen (onder deel van Macintosh Confectie) gaat waarschijnlijk niet door. Gehoopt wordt op een oplossing op zeer korte termijn. De overcapaciteit in Emmen, waar herenkolberts worden gemaakt, is ontstaan door het teruglopen van de export naar Frankrijk wegens de koersstijging van de gulden en de daling van de Franse franc. De vakbonden zijn vorig jaar al op de hoogte gesteld van de problemen van de Bendien-Smits-groep met vestigingen in Emmen, Nij verdal, Almelo en Enter. De Stichting Structuurverbetering Confectie (Strucon) heeft vla het organisatiebureau Kurt Salmon As sociates een onderzoek naar de si tuatie laten instellen. Dit onder zoek wees uit, dat er bij Bendien Smits inderdaad sprake is van overcapaciteit. De Strucon achtte het noodzakelijk dat één van de colbertateliers van Bendien Smits uit de totale capaciteit zou worden gelicht, waarna een confectie-appa- raat zou resteren van 850 tot 900 arbeidsplaatsen. Bij de directie van Bendien Smits, de vakbonden zowel als Strucon stond echter de zorg voor de hand having van de werkgelegenheid voorop. Daarom werd door de Stru con aan het raadgevend bureau Be renschot opdracht verstrekt om ge gadigden te zoeken binnen of bui ten de confectiebranche, die bereid zouden zijn het Emmense bedrijf over te nemen. Mocht dit niet luk ken dan werd nog de mogelijkheid overwogen, dat het atelier zou wor den overgenomen door de Stichting werknemersconfectie. -Ê Investeringsbank meer hulp 1BURG De Europese In- ïgsbank (EIB) heeft vorig eningen verstrekt met een nlijke waarde van 3,3 mil- ilden. Dat is 22 procent meer 1973. Blijkens het jaarver in de EIB. een kredietinstel- tn de Europese Economische ischap. werd het kapitaal eze leningen voor het over- deel aangetrokken uit olip- irende landen, totale financieringshulp. die i vorig jaar heeft verstrekt dstaten van de EEG, was er tweederde bestemd voor en in de economisch zwakke 'an de Gemeenschap. De rest voornamelijk investeringen hoeve van de energievoorzie- )ntwikkelingslanden die met. G zijn geassocieerd, kregen aar van de Europese Investe- mk leningen ter waarde van iljard gulden. bouwt zuiger van min voor Bos Kalis EDAM RSV (Rijn-Schel- Dime) heeft van de Bos Klais inster Groep in Papendrecht it gekregen voor de bouw 'splijt' sleephopperzuiger met een inhoud van 1.500 m3. Het schip, dat een waarde vertegen woordigt van ca. 22 min., zal worden gebouwd bij Verolme Scheepswerf in Heusden. NCB in onderhandeling- met De Rijn Bank AMSTERDAM De Nederlandsche Credlet Bank voert momenteel on derhandelingen om de Rijn Bank (de vroegere Occidentale Bank) over te nemen. Debelangstelling van de NCB gaat daarbij in hoofd zaak uit naar het aan het gebouw van de NCB grenzende pand van de Rijn Bank aan de Keizersgracht in Amsterdam. Het aandelenkapitaal van de Rijn Bank, die 15 personeelsleden telt, is in het bezit van Beheer- En Exploi tatiemaatschappij Vavasseur Neder land BEM. Hogere omzet en winst bij IBM-Nederland AMSTERDAM IBM Nederland heeft over 1974 een omzet behaald van 911.8 min. In vergelijking met 1973. toen een omzet van 629.9 min. werd bereikt, betekent dit een stijging van 181,9. min. Het nettoresultaat over 1974. na af trek van belastingen. bedroeg 92.0 min tegen 73,8 min in 1973. ingegaan. Ook hier heeft prof. Ra demaker zijn twijfels. Het gebruikte voedselmodel gaat ervan uit dat de lage landbouwop- brengsten in de arme landen in de eerste plaats te wijten zijn aan het heersende systeem van grondbezit en exploitatie. Met de nu beschik bare landbouwmethoden is in de behoeften van een groeiende we reldbevolking te voorzien, mits het land goed wordt gebruikt, dat wil zeggen niet als winstobject maar als essentieel sociaal goed. Er wordt geen rekening gèhouden met in de toekomst verbeterde landbouwme thoden, maar anderzijds: wat een hongerend mens kan eten wordt niet als veevoer gebruikt. Ook over onderwijs heeft de groep revolutionaire ideeën. De na te streven norm is twaalf jaar basis opleiding. voortgezette opleiding voor zeven procent van de bevol king en hoger onderwijs voor twee procent. En verder zes weken per jaar aanvullend onderwijs voor elk lid van de beroepsbevolking. Ook op energie- en grondstoffen- probleem komen hoogst originele visies uit Argentinië. De sociaal- economische aanpassingsprocessen en de ontwikkeling van de energie techniek worden belangrijier ge acht dan de eindigheid van de voorraden. Energie krijgt in het model een constante prijs. 'Ook een grond- stoffenprobleem is er voor Barilo- che nauwelijks. We exploiteren al leen nog maar de eerste driehon derd meter van de bodem, op de meest voor de hand liggende plek ken. En we kunnen tot drieduizend meter diep gaan. Het betoog is in beknopte vorm wat minder overtui gend. noteert prof. Rademaker, maar bij lezing van het complete rapport valt een aantal twijfels weg. Wel staat of valt het verhaal waarschijnlijk met het gelijk blij-' ven van de energiekosten Evenwicht Als Herrera en zijn medewerkers met het model gaan rekenen, zien zij dat de rijkfe landen kort na 1980 vrijwel een evenwichtstoestand he rijken. Midden- en Zuid-Amerika kunnen nog voor 1990 in hun ba sisbehoeften aan voedsel en onder wijs voorzien. Alleen de huisvesting komt pas tegen 2020 op peil. en daarom bereikt ook dan pas de bevolkingsgroei het 'Europese' eind niveau van 0.6 procent per jaar. En Afrika en Azië halen het op eigen kracht niet. Na de eeuwwisse ling zet zich een uitzichtloze terug gang in. en daardoor blijft de be volking sterk groeien. Maar met ontwikkelingshulp ter omvang var. 'twee procent, mits de samenstelling wordt bepaald door de behoeften van de betreffende regio, zou ook daar een gestage groei naar een aanvaardbare levensstandaard mo gelijk zijn. Ter vergelijking wordt opgemerkt dat Amerika in het ka der van de Marshall-hulp destijds 2.8 procent van zijn nationaal pro dukt aan Europa ter beschikking stelde. En dat de huidige defensie uitgaven van de ontwikkelde lan den op vier procent worden ge schat. Technisch is het Bariloche-model aan de voorzichtige kant, aldus prof. Rademaker. Maar sociaal-poli tiek is het team bewust optimis tisch geweest, 'door aan te nemen dat alle werkelijk noodzakelijke veranderingen om het leed in de derde wereld te verzachten, inder daad zullen worden doorgevoerd'. AMSTERDAM De commissaris sen van de EMS vrezen, dat het op 17 december jl. aangekondigde bod van Caransa op de EMS niet zal doorgaan. 'Sinds de brief van Ca ransa eind december, waarin ophel dering werd verzocht over o.m. de Paroolclaim van 12 min, hebben wij niets meer van hem gehoord. Deze stilte vinden wij een veeg teken en wij hebben het sterke vermoeden, dat de heer Caransa de zaak probeert te traineren en dat hij zich misschien wel zal terug trekken.' Aldus de heer W C. Post humus Meyjes, commissaris van de EMS, die verder opmerkte, dat Ca ransa snel over de brug zal moeten komen. Caransa BV heeft laten weten, dat voorlopig nog geen beslissing te verwachten is. 'De heer Caransa komt over tien dagen terug uit het buitenland en eerst dan zal worden beslist of de overneming van de EMS al dan niet doorgaat', aldus een woordvoerder. OSLO De Noorse regering stelt voor de gemiddelde belasting voor oliemaatschappijen, die werkzaam zijn in het Noorse deel van de Noordzee, te verhogen van 40 pro cent tot 55 a 60 procent. Hierbij bevindt zich een nieuwe belasting op buitensporige winsten. Het nieuwe systeem betekent, dat. de belastinginkomsten uit het Eko- fisk-veld in de periode van 1976 tot 1980 worden verhoogd van 40 mil jard kroon tot 60 a 65 miljard kroon. In een verklaring zegt de Noorse regering, dat de oliemaatschappij en, behalve in de gewone vennoot schapsbelasting van ongeveer 50 procent, oelasting op buitensporige winsten moeten betalen over hun netto-inkomsten. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Een Westduits in genieursbureau heeft in op dracht van Braun twee houders voor scheerapparaten ontworpen, waardoor zelfs ernstig gehandi capten zich zonder hulp kunnen scheren. Met nadruk wordt ver meld, dat Braun deze houders niet zelf maakt (de tekeningen kunnen kosteloos worden aange vraagd) en geen enkel commer cieel doel nastreeft. Voor geval len waarin het maken van zo'n houder onoverkomenlijke moei lijkheden oplevert, is de Stich ting Aanpassing voor Gehandi capten in Leidschendam bereid, deze houders tegen kostprijs te maken. De tekeningen zijn te bestellen bij Braun. Visseringlaan 22. in Rijswijk (ZII). BRUSSEL De Europese commissaris voor energie-aangelegen heden, Henri Simonet, heeft van de Europese Energieraad op dracht gekregen zijn denkbeelden op papier te zetten voor een systeem, dat de EG de gelegenheid geeft alternatieve energiebron nen te ontwikkelen en zich onafhankelijker te maken van inge voerde energie Het is een systeem dat gebaseerd is op de gedachten van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Kissinger. Het vertoont, zo blijkt uit wat Simonet de Raad verteld heeft, grote gelijkenis met het EG-landbouwbeleid. Wat Simonet wil, komt neer op het volgende: de EG moet een bodem prijs voor olie in het leven roepen van bijvoorbeeld zes tot zeven dol lar per barrel (het Amerikaanse voorstel van 11 dollar per barrel vindt Simonet te hoog). Als de wereldmarktprijs voor olie zou zak ken onder die bodemprijs zou de EG er bij invoer een heffing op kunnen leggen. Tegelijkertijd zou er voor alterna tieve energie, die binnen de Ge meenschap ontwikkeld wordt, een referentieprijs per produkt moeten komen. Zo'n referentieprijs be schermt een bepaalde energievorm tegen concurrentie van een op een bepaald moment te goedkoop gewor den olie. Het verschil tussen de refe rentieprijs van een bepaald energie- produkt en de olieprijs zou Gemeen schappelijk betaald moeten worden, of door de EG. of door bijvoorbeeld het Internationaal Energie-Agent schap in Parijs. Door te 'spelen' met de referentie- prijzen voor de alternatieve ener gievormen kan de Gemeenschap, afhankelijk van haar economische kracht en haar wil om op een gegeven moment meer of minder DEN HAAG De Rijkspostspaar bank gaat in samenwerking met de Postgiro met ingang van maandag een nieuwe spaarvorm invoeren voor houders van een postrekening, de 'Plusrekening'. De 'Plusreke- ning'. die een rente draagt van 7 pet, is bedoeld- voor die postreke- niughóuders die een bedrag langer dan zes maanden kunnen laten staan. I-Iet gespaarde bedrag bli.ift steeds direct opvraagbaar. Op de rente die per jaar over het bedrag op de rekening wordt ver goed, wordt 1 pet. in mindering ge bracht over het opgenomen gedeel te. Deze korting wordt niet toege past op de laatst geboekte jaarren te Inleg en uitbetaling vinden plaats door overschrijving van en naar de postgirorekening. Situatie niet sterk veron trustend EINDHOVEN 'De situatie met betrekking tot de werkgelegen heid bij Philips in Nederland en het verkort werken is in het alge meen niet sterk verontrustend. Het verkort werken moet worden gezien als een veiligheidsmaatregel om werkelijk grote problemen te voorkomen. In de meeste professionele sectoren is de werkgelegenheid goed tot zeer goed te noemen: de orderporte feuille is goed gevuld. Er is daar vraag naar personeel. Dit heeft de heer P. J. A. de Groot, adjunct directeur van het Algemeen Be drijfsbureau. gezegd in een verga dering van de Centrale Onderne- mings Raad. Wij zijn bij Philips Delegatie bij terugkeer: SCHIPHOL Vrijdagmorgen is de Nederlandse delegatie terug gekeerd, die in Peking een scheepvaartverdrag tussen Nederland en China heeft geparafeerd. Drs. H. J. H. Janssen, directeur-gene raal van' scheepvaart van het ministerie van verkeer en waterstaat, de leider van de delegatie noemde het verdrag een opening voor het scheepvaartverkeer op China. 'Het bedrijfsleven moet nu deze opening grijpen.' Het scheepvaartverdrag betekent voor de Nederlandse reders, die op China varen, dat na de inwerking treding van het verdrag de belas tingheffing door China over de uil; dit land te vervoeren lading ver valt. In juli van het vorige jaar stelden de Chinese autoriteiten een heffing van 3 procent over de uit China mee te nemen lading in. In de overeenkomst is ook een transfer-artikel opgenomen, het geen inhoudt dat het in China ver diende geld ook het land uit mag gaan. Aanvullende bepalingen hier op. zoals de munteenheid, zijn niet in de overeenkomst vermeld. De Nederlandse delegatie, had in China grote belangstelling voor de Nederlandse zeescheepvaart en in het bijzonder voor de Nederlandse havens kunnen constateren. 'De havens in China zijn verouderd. Men is zich dat zeer wel bewust. Als de Chinese scheepvaart zich uitbreidt, worden de havens het knelpunt', aldus de heer Janssen. AMSTERDAM Algemene Bank Nederland stelt "voor over 1974 een dividend uit te keren van 20 per gewoon aandeel van 100. Over 1973 werd 18 uitgekeerd. Er werd reeds een interimdividend betaald van 9 in contanten, dan wel naar keuze 4,50 in contanten en 2,50 in gewone aandelen ten laste van de agioreserve. Het slotdividend van 11 zal naar keuze geheel in contanten ontvan gen kunnen worden dan wel voor 5 in contanten en voor 2,50 in niet pessimistisch en hopen nbg op een geringe groei voor 1975, met name te realiseren in het tweede halfjaar', aldus de heer De Groot. Inmiddels heeft Philips het voorne men op korte termijn werktijdver korting aan te vragen voor ongever 700 medewerkers uit de produktie- sector en daarbij direct betrokken diensten bij het bedrijf in Weert. Gedacht wordt aan een werktijd verkorting van 2 dagen gedurende 12 weken met ingang van de twee de helft van maart. Voor de Philips-bedrijven in Stads kanaal en Winschoten wordt over wogen de werktijdverkortingsmaat regelen die er vanaf 1 december voor 12 weken werden genomen uit te breiden met nog een periode van 12 weken. Vanaf 1 december 1974 wordt bij Philips in Stadskanaal door 650 medewerkers betrokken bij de fabricage van zwart-wit beeldbuizen gedurende twee dagen per week niet gewerkt. Het is de bedoeling deze maatregel, die per 21 februari afloopt voor 12 weken te verlengen. Als gevolg hiervan wordt er ook over gedacht om voor een deel van het personeel van Philips Winscho ten dat als toeleverancier voor het bedrijf in Stadskanaal fungeert, een nieuwe periode van werktijd verkorting aan te vragen. Vanaf 1 december wordt in laatstgenoemd bedrijf door ongeveer 350 van de 450 medewerkers gedurende 50 pet van de tijd niet gewerkt. Men wil thans voor 300 van de 450 man een dergelijke werktijdverkorting aan vragen voor 12 weken. Bij Philips' Stadskanaal wordt bo vendien overwogen voor 750 perso neelsleden. die betrokken zijn bij de fabricage van halfgeleiders een werktijdverkorting aan te vragen. Het ligt in het voornemen geduren de 12 weken twee dagen per week niet te werken in een nog nader te bepalen periode. 13/2 14,2 42 43 14% 12% HONSELERSDIJK. 14 februari CCWS. Euphorbia 47-98, Snijgroen 171-285. Amaryllis '37-74. Anjers tros 259-5. Anthu- rium 225-420-. Chrysanten tros normaal- ctiltuur 198-205. jaarrondcultuur 328-515, gepl jaarrondcultuur 67-91. Fresia enkel 231-545. dubbel 310-660. Gerbera gemengd 63-83. op kleur 65-85. Irissen 172-480, Lellekelken 41-49, Lelletakken 107-305. Orchideeën 41-4. Rozen groot 98-129, klein 33-68. Tulpen 180-375. POELDIJK. 14 februari Velling West- land Noord. Sla 12-28. alicanten 340-520. andijvie 160-175. spinazie 180-235. stoofs- ia 4 d-47. krul peterselie 57-63. prei 67-75. raapstelen 8.5-26.5. tomaten 270-430. groe ne pepers 9.60. selderij 16-33. radijs 80-88. komkommers 80. DE LIER. 14 februari Velllngver Delft-Westerlee. Aardappelen 15-20. andij vie 155-185. druiven alicanten 440-460. komkommeft 63-144, spruiten 56-114, wlt- lor III 127-145, eieren 10-13, peterselie 27- 33. raapstelen 17-20, radijs 66-69. selderij 9-30, spinazie 155-210. sla I 12-26, uien 16-21, boerenkool 37-60, prei 55-85. s-GRAVENZANDE. 14 februari Vei lingver. Westland Zuid. Sla 15-26.5. sprultan 41-102. nero 108. andijvie 105- 160, spinazie 150-180. groenekool 11-23. boerenkool 19-22. radijs 48-56. alicanten 440-5. uelderlj 7-23. peterselie 31-35. raap stelen 19-23. tuinkers 22-23. prei 62-95. uien 10. witlof 69. VEEMARKT LEEUWARDEN - Aanvoer: gebrulksvee 910. slachtvee 1600. kalveren (gras en vette) 141. nuchtere- en mest- kalveren 3692. schapen en lammeren 774. paarden en veulens 13. bokken en geiten 67. totaal 7197. Prijzen In guldens per stuk: nleuwmalke koelen 1150-1800. nieuwmelke vaarzen 1000-1650. kalfkoelen 1325-1925. kalfvaarzen 1100-1750. guiste koelen 850-1200, pinken 850-1200. enier- stieren 850-1475; per kg geslacht ge wicht: slachtkoeien le kwal 4.90-5.55. 2e gewone aandelen ten laste van de agioreserve. De win,st van de ABN over 1974, na toevoeging aan de voorziening te gen algemene risico's en na belas tingen. is ten opzichte van 1973 met 18,5 pet toegenomen. Bij een NEW YORK beperkt aantal institutionele beleg- Acp industrie» gers in Nederland is een achterge- Aireo stelde onderhandse lening van -343^ 100 min a pan geplaatst. De ren- American Brands 39'i 39', te bedraagt 9.5 pet- De looptijd is American Can 3233'3 Am Cyanamld 25% 24Ti Am Electr Power 13'» 184» Am Metal Climax 39% 40'» Am Motore 4% 4% Am Smelt ar F 37 17 Am Tel Tel 50% 50'; Ampex 4ti 41-i Anaconda 1514 15% Armco Steel 26 '4 26 Atlant Richfield 86 86 onafhankelijk te zijn van geïmpor teerde energie, de ontwikkeling en produktie van alternatieve energie bespoedigen of afremmen. Simonet wil dat de Gemeenschap over deze plannen overleg pleegt met de olieproducerende landen. Bovendien wenst hij dat de Raad er een globaal standpunt over in neemt, voordat de EG gaat deelne men aan de voorbereidende confe rentie met de olieproducerende landen, eind maart. Hij gaat zijn gedachten nu vastleggen in een do cument. Dat document zal eerst besproken worden in het Eenergie- comité van de EG (deskundigen van de lidstaten en vertegenwoor digers van de Europese commissie) en daarna gaat het naar de perma nente vertegenwoordigers van de EG-lidstaten in Brussel. Die zullen dan het document 'klaar stomen' voor een nieuwe EG-Energieraad, die op 4 maart wordt gehouden. AMSTERDAM De Rubber Cul tuur Maatschappij Amsterdam (RCMA) zou in zodanige finan ciële moeilijkheden verkeren, dat waarschijnlijk faillissement zal worden aangevraagd, zo is bij niet bevestigd gerucht verno men. Alle personeelsleden (50 man in Nederland) zouden worden ont slagen. Een fusie met het Rotterdamse be drijf Catz International (een doch teronderneming van het Britse concern Berisford) in november 1974 leek voor RCMA uitkomst te brengen. De cultuurmaatschappij leed sinds 1972 oplopende verliezen. Een grote aandeelhouder van RCMA wierp evenwel roet in het eten door aan te kondigen nog eens 10 tot 15 procent aandelen RCMA op de beurs te kopen tegen een hogere prijs dan Catz had ge boden 250 in contanten voor een aandeel van 750). Catz zag daarop van zijn bod af. Het personeel van Amsterdam Rub ber. niet georganiseerd, overweegt acties tegen het bestuur van het bedrijf, dat 'vreemde financiële transacties' zou hebben gedaan. De directie van RCMA was niet voor commentaar bereikbaar. ALHAMBRA De Arabisce ban kier Hassan I Sjaker uit Beiroet wordt een grote aandeelhouder van de Amerikaanse Vinnell-Corporati- on, de firma die in opdracht van het Pentagon de Nationale Garde van Saoedi-Arabië opleidt voor de verdediging van olievelden. Dat blijkt uit plannen die de onderne ming bekend heeft gemaakt. Sjaker is president van de 'Banque de Liban en d'Outre-Mer'. Critici van de overeenkomst van het Pentagon met Vinnell hebben erop gewezen dat de Amerikanen mogelijk Saoe- diërs opleiden zodat ze straks tegen Amerikanen kunnen vechten. Het Amerikaanse Congres wil een on derzoek naar het contract instellen. DOW JONES INDEX Indnat. Sporen IMIIL Obt. Mod* 12 febr. 715.03 160.07 81.10 68.99 788.7 13 febr. 726.92 161.55 81 42 69.07 791.3 14 febr. 734.20 161.18 81.70 69 22 Anno. Ohi lol. H L 12 febr. 19.790 21.110 1.734 972 382 13 febr 35.160 27.120 1 847 1.029 478 14 febr 23.290 21.810 1 827 777 660 15 jaar. kwal 4.50-5.10. worstkoeien le t.m kwal. 4.30-4.85. Jonge stieren 5.10-5.60. Bendlx oudere stieren 4 60-5.10. graskalveren per Bethi Steel stuk 450-J50. graskalveren per kg ge- Boeing lacht gewicht 5.40-5 80. mestkalveren per Burlington Ind 29% 30 30 29% 17',; 17% 20% 20 stuk 60-205, slachtkalveren pe. fokschapen per stuk (drachtig) 180-230. Can Pariflc Ry 16% 16% vette schapen per geslacht gewicht 4.50- Ceianese 27% 28% 5.50. weidelammeren per stuk 110-140. Chase Manhattan 34% 33 vette lammeren per geslacht gewicht Chessle System 31% 32 8.00-8.40. geiten per stuk 20-75. geiten per Chrysler ló% 10% kg geslacht gewicht 3.75-4.75. Overzicht Cittys Service 42 41% (resp. aanvoer, handel en prijzep) ge- Colgate Paimoiiv 27% 27% bruïksvee meer rustig lager, stlereh (en- 'Colt Industries 28% 28 ters en oudere meer rustig lager, voor de Commonw Edisor 27 27% slacht: meer traag lager, slachtvee meer Cons Ediaon 10% 10% rustig prljsh.. behalve premledieren. kal- Coot Can 26%26%e veren (gras en vette) minder rustig Cont OU 41% 42 prljsh., nuchtere- en mestkalveren meer Curtiss Wright 9 8% rustig prljsh.. lichte zeer moeilijk te Curtiss Wright A 21% 22 plaatsen, extra zware boven notering, Dart Ind 20% 20% schapen en lammeren minder rustig Deere and Co 38% 38'; prljsh bokken én gelten meer vlot Dow Chemical 64 65% prljsb Du Pont (Bi) 99%. 99% KAASMARKT ALKMAAT - Commissieno- gastman Kodak 84 86% teringen ln guldens per kg: Fabrlekse- Kxxon 73% 75% dammer 4.66. Middelbare 4.7], Goudse volvette 4.77. P irst Nat City 33% 32% VISSERIJ BERICHT SCHEVENINGEN Vrijdagmorgen wa- Allegheny Pow 16%. 17% ren aan de markt de trawloggers Sch 10 Akzona 12 12 met 1 11.240. de SCH. 302 met /51.650. Ara Standard 12% 12% Voorts waren aan de markt 15 kustvaar- Amsted Ind 45%e 46% ders met te zamen 105 980 aan verse vis. Prijzen per kg: tong g 7.80-8.19. tong Bait Si Ohio gm 10.15-10.40. tong km 10.01-10.40. tong aavuk Clgar» 4% 4%e l 8 67-9 34. tong 2 7.60-8.27. tarbot 1 10.11-10.45. tarbot 2 7.22-7.61. tarbot 3 5.19.-5.27. tarbot 4 1 15-4.79. Griet 1 3.92- Cerro 13% 14 4.02. griet 2 3.38 3.50. Prijzen per 40 kg: Chaae Selact Pd 2188 21.75 schol gm 28.80-34.00 schol m 44.80-54. Columbia Gaa 25% 25% schol k 45-64. wijting gestript 30-42. wij- Comlnoo 27% 27% ung dicht 27. 20-30. schar 40-49. bot 16- Cont Telephone 12% 12% 18. kabeljauw m 51-65. kabeljauw l 48-62. kabeljauw 2 46-58. kabeljauw 3 50-60. m Prijzen per 100 kg: kabellauw g 118-140 Muor Corp 19% 19% Verwachte aanvoer voor zaterdag: van de kust circa 15 kustvlssers. u«D Clgar 13% 13 %e 42% 22% 37% Fruehauf 18% 19 Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Fubl UtU 14 14 Gen Tel Tel 21 %e 21% Getty Oil 149146% G! lette 27% 27 Glmbei Brothers 15% 15% Goodyeai I en P 23% 23% Gulf OU 20% 20% Illinois Central Ind 13% 13% Instlco 7% 7 Int Busin Mach 215% 220% Intern Harvester 24% 24(4 Int Nick of Cao 24 24% Int Paper 39% 40% Int Tel St Tel 19% 19%e Johns Manvllle 22%22%e Llng Lemco Voug 13% 12». Litton Ind 6% 6% Lockbeed AircraP 5% 5% Marcor 19% 19% Martin Marietta 16% 16% May Dep Stores 26% 26 McDonnell Dougl 10 10% Mobil OU Corp Nabisco Nat Cash.Keglst Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind 42 41% 32% 32% 24% 25 16% 16',; 13 13% 37% 37% 13% 14 Oiln Pac Gas and BS Penn Central Pepelco Pheips Dodge Philip Morrl» Phillips Petr Procter A Gambl 57% 59% 34% 34e 49% 19 RCA 14% 14 Republic SteeJ 27% 27% Revnoida Ind 54% 54% Royal Dutch Petr 32% 32% Santa Fé Ind 26'; Sears Roebuck 60%so%e Shell Oil 44% 43 Southern Co 10% 10% Southern Pacific 29% 29% Southern Rallw 42% 42% 3perry R*nd 33% 34% S'and OU Cellf 25 25% Stand Oil Indians 42% 41% Studebak Worth 22% 22% Sun OU 36% 35% Texas Gulf Texas Inst Transamerlc» Unilever Union Carbide Unt Royal United Aircraft United Branda US Steel West Union Tel Westlnghouse El Wool worth 36% 5 47 Nat Can NY Cantr A N .rth Weer R N Am Pninpe Co Occidental petr Reliance Group 7% 7% Standard Branda 63% 63% Union Electr 11'. United Electr 4'i Ug Corp 13% Western Bancorp 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 29