tussen favoriet op sprint Indoor-recordtocht naar het onbekende Echt wild is erg gewild. UEFA wijst beroep Derby County af Nora Bakker en Nico van Slobbe uit de strijd John Carlos 'werkeloos' irantenrol voor Nederlandse ploegen in Gothenburg Eén duel voor Henriksen en Wellerdieck •m Kuipers: sprint de test Wereldkampioenschappen tafeltennis Hockeyteam wint weer van Kampong Veertien landen naar WK Assen Cigarros Autenticos. f/KWARTET ZATERDAG 15 FEBRUARI 1975 SPORT 21 (UEFA) heeft tijdens de gisteren in Zürich gehouden zitting het be roep van Derby County met betrekking tot het resultaat van de ZURICH De commissie van beroep van de Europese Voetbal Unie UEFA-Cupwedstrijd op 11 december tegen Velez Mostar afgewezen. Dit betekent dat FC Twente zich definitief kan opmaken om in de kwartfinales op 5 en 19 maart tegen Velez Mostar te spelen. Derby County had bij de UEFA geprotesteerd tegen het gedrag van de Joe goslavische toeschouwers, die onder meer vuurwerk hadden afgesto ken. De commissie van beroep wees het protest af omdat deze voor vallen het resultaat van de wedstrijd (41 voor Velez) niet hadden beïnvloed. De straf van Terry Mancini, voorstopper van het Ierse nationale elftal, werd door de UEFA met één wedstrijd verminderd. Hij houdt nu een schorsing over voor drie ontmoetingen. Mancini werd op 30 oktober in de wedstrijd tegen de Sowjet-Unie, die Ierland verrassend met 30 won. van het veld gestuurd. Olympiakos Piraeus kreeg ook een inkrimping van zijn straf. De Griekse vereniging zou aanvankelijk twee wedstrijden voor Europese bekertoernooien niet op eigen veld mogen spelen. Dit aantal werd vrijdag in Zürich gehalveerd. De straf werd opgelegd naar aanleiding van misdragingen van toeschouwers tijdens-de ontmoeting tegen An- derlecht op 6 november. De geldboete van 15.000 Zwitserse francs (iets minder dan vijftienduizend gulden) bleef gehandhaafd. Het verzoek van Inter Milan de geldboete van 15.000 francs wegens supportersmisdragingen tijdens de wedstrijd tegen FC Amsterdam, ongedaan te maken, werd door de strafcommissie van de UEFA af gewezen. CHICAGO (DPA) John Carlos, de wat eigenzinnige Amerikaanse sprinter, is al zeven jaar 'werkeloos'. Sinews hij bij de Olympische Spelen in MexicoCity derde werd op de 200 meter en met winnaar Tommie Smith op het ere- schavot demonstreerde voor de Black Power beweging ver diende hij voor een topspor ter slechts een bescheiden hoeveelheid geld bij het prof- circuit van Mike O'Hara. Op zijn standaard-afstanden 100 en 200 meter werd de neger atleet in het afgelopen jaar 6100 dollar rijker. Zowel pogingen in de zaken wereld aan de slag te komen als zijn inzetten in de be roepsvoetbalclubs van Phila delphia New York en Montre al liepen op niets uit. Dertig sollicitaties bleven Ln de eer ste maand van dit jaar onbe antwoord. Bij de managers overheerst de gedachte dat 'een firma zijn verstand ver loren moet hebben als ze John Carlos aantrekt'. De prof organisatie wil helemaal niets meer van hem weten sinds hij op de reis naar Ja pan vorig jaar de groep be roepsatleten tot een staking aanzette. Tussen Carlos en O 'Ha ra was het tot onenigheid gekomen nadat de sprinter had verklaard dat een dag vergoeding van 25 dollar te weinig was als de gewone da gelijkse uitgaven al 35 dollar beliepen. Cees Verhoef doet in Ahoy' aanval op marathon-toptijd van Young BUSSUM (ANP) Het Nederlandse hockeyteam heeft in Bussum op het terrein van De Goolsche de tweede oefenwedstrijd tegen Kampong ge wonnen. Het werd 51 na een rust stand van 20. De doelpunten wer den gemaakt door Ties Kruize (3x), Hans Kruize en Patty Mundt. Kam pong had weinig verweer tegen het conditioneel sterke Nederlandse team, dat veel bewoog en de bal goed rond speelde. Dinsdag had de ploeg van coach Tan ia al met 52 van Kampong gewonnen. ZEIST Doelman Henriksen van FC Utrecht en verdediger Weller dieck van Wageningen zijn beiden voor één wedstrijd geschorst. De tuchtcomqilssie van de KNVB heeft, na een mondelinge behandeling, voorts belde spelers een voorwaarde lijke schorsing voor een wedstrijd opgelegd. Henriksen, die zelf om de mondelinge behandeling had ge vraagd, kreeg een boete van 200 gul den en moet de kosten van de straf zaak betalen. Wellerdieck werd be boet met 150 gulden. De kosten ko men ter laste van Wageningen. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Morgenmid dag doet de Nederlandse atleet Cees Verhoef een aanval op het vereld-indoor-record marathon, wereld-indoorrecord marathon. De in Tsjecho-Slowakije wo nende Verhoef (24) trekt voor zijn krachttoer naar het Rot terdamse sportpaleis Ahoy, waar hij de 219 ronden van 192 meter elk, binnen 2 uur, 41 mi nuten en 29 seconden dient af te leggen, wil hij de beste in- door-prestatie tot nu toe op de marathon van de Ameri kaan Ken Young verbete ren. Een wellicht spectaculair gebeuren, dat Ahoy's directie in verband met de meteen na Verhoefs inspanningen volgen de basketbal-topper RZ Punch best van pas zal komen. De eerste marathon op een over dekte baan in Nederland. Monoto ne rondjes van zo hoopt Ver hoef 44 seconden per stuk. Een ongetwijfeld vermoeiende affaire. Vanwaar het verlangen naar iets dergelijks? Verhoef: 'Ja natuurlijk op be paalde momenten weet je niet meer wat er allemaal om je heen gebeurt. De eerste man die de marathon liep is er ook aan dood gegaan'. Met die voorganger bedoelt Ver hoef een Griekse renbode, die in het jaar 490 voor Christus de overwinning van de Grieken on der Miltiades. op de Perzen onder Darius, in de vlakte van Marathon berichtte en bij aankomst in Athene nog slechts kon uitroepen 'Wij hebben overwonnen' en ver volgens ter aarde stortte om 'nooit meer op te staan. Dat is lang geleden en de medi sche begeleiding is intussen beter geworden. Zo wordt Verhoef bij zijn poging bijgestaan door dokter Strikwerda en bondstrainer Aad Steylen. Cees Verhoef meldt eerst nog over die drang van 42 kilo meter en 195 meter hard te gaan lopen: 'Het is een uitdaging. En zeker op zo'n baan. Trouwens, dat monotone probeert Ahoy op te vangen met het draaien van mu ziek. Dat helpt waarschijnlijk op momenten, dat je jezelf tegen komt'. Maar de in Praag sociale weten schappen studerende Cees Verhoef (hij is getrouwd met een Tsjechi sche) geeft toe dat deze recordpo ging in eerste instantie ook min of meer als een stunt was be doeld. Met daarnaast het gehoopte effect om de atletleksport meer in de belangstelling te doen geraken. En gezien zijn prestaties op de weg-marathon, dacht Verhoef ook ln staat te zijn dat record van Ken Young scherper te stellen. Een veronderstelling, waar hij nu evenwel de nodige vraagtekens achter zet. Want ook de weg-prestaties van Young bewijzen dat een indoor- marathon tal van problemen met zich mee moet brengen, die op de weg in mindere mate spelen. Verhoef: 'Ik ben in Praag lid van CEES VERHOEF zuurstof, kramp en psychische problemen? de Stara Boleslav. Het was de club van de beroemde Tsjechische atleet Zatopek. Zo weet ik dat Zatopek ooit Olympisch kampioen werd op de marathon in een tijd van 2 uur en 23 minuten'. Een tijd, die voor Verhoef aanlei ding is om te grappen: 'Wij zijn van hetzelfde niveau. Mijn beste tijd is 2 uur en 22 minuten en 1 seconde. En gezien die tijden ga je denken ik kan het indoor- record ook halen. Maar nu heb ik gehoord dat die Young out-door een tijd van 2 uur en 16 minuten heeft gelopen. En daarom zal dat indoorrecord toch niet zo zwak zijn als ik eerst dacht'. Die indoor-marathon is voor Ver hoef en trainer Aad Steylen voor alsnog een gok. Aad Steylen: 'We beschikken niet over gegevens, waar je op terug kunt vallen. In de indoor-atletiek gaat de kennis niet verder dan de 3.000 meter. Maar het is wel duidelijk dat de problemen op het punt zuurstof liggen. Buiten is er volop zuurstof. Op een baan ligt dat anders. De vraag is ook of je op een indoor- marathon de transpiratie kwijt kunt. Transpiratie geeft koeling voor het lichaam en dat is op zo'n lange afstand bijzonder belang rijk'. Cees Verhoef krijgt bovendien te maken met de droogte in het sportpaleis Ahoy. Wellicht vormt dat samen met de temperatuur een probleem. Tijdens een trai nings-loop over vijf kilometer klaagde Verhoef in ieder geval over een te hoge temperatuur. De atleet heeft in vergelijking met een marathon op een rechte weg bovendien te kampen met de bochten op de Ahoy-piste. Vooral die bochten op het hout kunnen kramp veroorzaken. Kortom, tal van wachtende pro blemen in een tocht naar het onbekende. Verhoef wordt in ie der geval bijgestaan door Hellas atleet Jan den Hollander, die de hele race mee loopt. Verhoef: 'Het gaat om een officieus record. Maar het is wel een officiële wed strijd. En dan is het verplicht om met twee man in de baan te zijn. Jan mag de baan niet verlaten. Wellicht hebben ze elkaar nodig tijdens het eenzame gevecht met zuurstof, kramp en psychische problemen MATTY VERKAMMAN ENBURG Eén man en één vrouw in Nederland zullen jkeinde de uitslagen van de wereldkampioenschappen sprint [ïenburg nauwlettend in de gaten houden. Een ex-prof en bpioene die stopte hadden de Nederlandse equipe de fleur p geven die de ploeg in dit specialistische evenement nu 'os Valentijn en Atje Keulen-Deelstra. De eerste, een poten- ereldkampioen, staat na zijn ISSL-escapade internationaal I de zwarte lijst van de ISU. De laatste beëindigde haar car- m zeker ter zake doende redenen, maar bewijst momenteel h week -uit dat haar krachten nog lang niet zijn opgebruikt. tentijn eindigde twee jaar in Oslo op de twee maal twee maal 1000 meter als en zou zonder onderbreking a carrière nu titelrijp zijn Atje Keulen greep vorig In Innsbruck het zilver. Op je wijze weliswaar (zonder [van Sheila Young en de ficatie van Tatjana Averina [Friezin vierde geworden), y kon met de besten mee. pster met deze kwaliteiten it geheel uit debutanten op- p trio van coach Gerard niet. Van het drietal Sophie roek. Annie Borckink en Pijlman heeft laatstge- 1 de verloofde van Jos Va- ~|de beste mogelijkheden, snelste tijd van 44.50 se- zij in feite de enige van het stel. ïerenploeg van vorig jaar van Helden (in Inns- ihtste) en Piet de Boer Plaatsvervangers: de ïpioen der 'veelzijdigen' lipers, de rapste man van ïale all round ploeg en de laankanter Johnnie Olof. gezichten zijn Eppie (al twee jaar achtereen Jan Bazen, die voor zijn ïaar de begeerde top de met hardnekkigheid blijft GOTHENBURG De coach van de Nederlandse dames-schaatskernploeg Gerard Maarse hoopt dat de technische, commissie van de KNSB hem na het Olympische Jaar 1975-76. als hij zijn 'carrière' be&lndlgt. Inspraak zal geven bij de benoeming van zijn opvolger. Maarse die de dames dan vijf Jaar onder zijn hoede heeft gehad. Is nog altijd voornemens het trainerschap na het vo- lend seizoen op te geven. Twee Jaar geleden dreigde hij ln Strömsund (Zwe den) reeds zijn portefeuille te zullen Inleveren, doch na overleg met alle be trokken partijen (rijdsters en KNSB) kwam het er toen niet van. Gerard Maarse zegt nu, voor het WK sprint ln Gothenburg: 'Ik hoop de kans te krijgen mijn opvolger lp te erken. Misschien volgend jaar al. Niet dat we met 'n tweeën langs de baan moeten staan. Dat 'AVORIET igrijkste Nederlandse kans- jvoor het sprintgoud heet Jleeker. Op het door een i anti-kalkbehandeling in conditie gebrachte ijs van (onerende. doch tijdens de |e waarschijnlijk betreu- [dig lege Nya Ulle.vi-stadion [ederlandse sprintkampioen llerminst torenhoog favo- ft, zijn wel de Noor Per qualitate qua. de Russen f (beste tijd dit jaar 38.62 15). Koelikov en Kasjtsjej flijk de Zweed Johan Gra- le Bleeker vorige week in een duidelijke nederlaag it. Wereldkampioen Bjoe- D, het vorig seizoen vrijwel pnnen. heeft het na een jriep aan het begin van dit iiog altijd te kwaad met de ier, trouwens een nagel aan kist van elke ras-sprinter, br zijn beheersing van de -r heeft Bleeker altijd 'kort' eindigen. Savronov en an- dere Russen hebben deze afstand nu ook in de benen'en met name Aleksander Savronov, wereldrecord houder met 1.17.23, is een gevaarlij ke baas. De Japanners komen weer met Mazaki Suzuki, de nummer twee van vorig jaar, voor wie de 1000 meter al jaren een ronde te veel telt, en Masayoki Kawahara. De sensatie van Oslo zal ook in Gothenburg de aandacht trekken met zijn anti-sprintstijl: de handen onafgebroken op de rug. Een groot en interessant vraagteken is de Amerikaan Eric Heiden, een 16- jarige schooljongen, die bij zijn eerste internationale wedstrijd op de 1000 meter Savronov en Koeli kov versloeg. Heiden -is onmisken baar een van die 'Made in de USA' wonderen, waarover men over zee Harm Kuipers is zijn deelneming aan de om hei wereldkampi- sprint, die vandaag en Gothenburg worden ge- De wereldkampioen der die met de gedachte het Olympisch seizoen beperkte schaal zijn in- loopbaan voort te zet- Gothenburg een goede voor zijn aspiraties op zijn mening minder vereisende - sprint- 'Ik ben benieuwd klaarmaak. Het staat het sprinten een andere vereist dan het Dat gaat gewoon Als je het een extra neemt, gaat het ten het ander'. volgens coach Leen tijdens de training mo- vliegende start betere dan de Nederlandse Eppie Bleeker. CALCUTTA Ook de laatste Nederlandse deelnemers aan de we reldkampioenschappen tafeltennis in Calcutta zijn uit het enkel spel verdwenen. Bij de dames slaagde de Leidse Nora Bakker er niet in de opmerkelijke opmars naar de top voort te zetten en bleef aan de poort van de achtste finale steken. De Chinese speelster Tsjen Hoei Jing versperde haar met 13-21, 17-21 en 13-21 de weg naar de laatste zestien. Nora Bakker had tegen deze Chine se Tsjen Hoei Jing weinig kansen. Bij voorbaat al trouwens achtte de Nederlandse zich kansloos na haar prestaties van de vorige dag. Toen trouwens ook had Jing voor een van de grootste sensaties gezorgd door de als derde geplaatste Zuid- koreaanse Li Ailesa te wippen. Tsjen Hoei Jing werd later op de dag overigens voor de kwartfinales uitgeschakeld. Bij de heren verdween ook de der de (en laatste) Nederlander uit het toernooi. Nico van Slobbe werd in de tweede ronde kansloos gelaten door de geplaatste Joegoslaaf An ton Stipancic. De cijfers waren 21—16, 21—17 en 21—17. Stipanic bereikte later via een duidelijke 21—18, 21—10, en 21—13 zege op de Chinees Ljoe Joean Sjeng de laat ste zestien. Bij de laatste acht van het dames enkelspel zijn overlgeiis nog drie Europese speelsters. Daarbij is de Roemeense Maria Alexandru, die deelneemt aan haar negende we- reldkampioenschapstoernooi. De laatste acht van het dames enkel spel zijn: Tsjoeng Hioen Soek (ZKO), Joeng Soen Kim (NKO). Anna Ferdman (SOV). Maria Alexandru (Roe), Tsjoe Sjan Joen, Tsjang Li en Ki Tsjin Ai (Chi) en Erzebet Palatinus (Jsl). Bij de laatste zestien heren zijn tien Europeanen, twee Japanners en vier Chinezen. Die laatste zes tien zijn: Jonyer en Gergely (Hon), Stipanic en Surbek (Jsl) Bengtssmn en Johansson (Zwe). Sjoe Sjao Foe, Ljang Ko Ljang, Tsji en Ting en Li PENG (Chi). Kohno en Takashima (Jpn), Secre tin (Fra). Leiss (Wdl) Taylor (GBr) en Sarkajan (Sov). Divisie Den Bosch Sport DEN HAAG Veertien landen heb ben ingeschreven voor de wereldti telwedstrijd hardrijden lange baan voor dames, dat op 22 en 23 februari in Assen wordt gehouden. Het is de 37e maal dat dit wereldkampioen schap wordt verreden. De deelneem sters komen uit: West-Duitsland, Canada, China, Oost-Duitsland, Fin land, Japan. Noorwegen, Polen, Zuid- Korea, Zweden, Zwitserland, Sowjet- Unie, Verenigde Staten en Neder land. In totaal komen 31 rijdsters aan de start. Nederland, de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten nemen met het maximum van vier rijd sters deel. (20 u) rw™,wryyjpnwr De Wilde Havana van La Paz is een erg gewilde sigaar. Niet alleen om z'n flos. Maar vooral om z'n zuivere melange, z'n eerlijke tabakken. Dat maakt 'm tot een échte Wilde Havana. Een erg gewilde voor 32 cent. De titelverdedigers in Gothenburg: de Amerikaanse Leah Poulos en de Noor Pjer Bjoerang. Beiden staat zware strqd te wachten. (ADVERTENTIE) Den Haag Graafschap Utrecht Vlaardingen SC Groningen Zwolle van de KNVB zaterdag alle wedstrijden als bij een natuurwet schijnt te kunnen beschikken. MIXDER OPEN In de damesafdeling lijkt de strijd na Sheila Youngs' supertijden in Inzeil (500 meter in 42.16 en 1000 meter in 1.26.58) minder open. In dien de Amerikaanse, op de kortste afstand wereldrecordhoudster met 41.8 op de baan blijft gaan de Russinnen een moeilijk weekeinde tegemoet. De teruggekeerde Olym pische kampioene van 1968, Loed- milla Titova, is bepaald niet in topvorm, terwijl van Sadsjicova en Krasnova de 1000 meter van twijfel achtig gehalte is. Het damestoer- nooi kon met de deelneming van voorst Monika Holzner (WD1) Hei- ke Lange (OD1), de Poolse Rys en Pietrusczak en natuurlijk titelhoud- ster Leah Poulos (VS) wel eens op hoger niveau staan dan dat van de heren, die Linkovesi. Keiler en Boerjes (alleen oud-beroepsrijders) toch wel schrijnend missen. Ook al omdat de kortste afstanden bij de dames over de laatste jaren van allee onderdelen de snelste ontwik keling hebben doorgemaakt, is er voor Annie Borckink. Sophie Wes tenbroek en Jaitske Pijlman in Go thenburg weinig eer te behalen. Het sprintevenement is voor hen niet meer dan een prettige generale voor de wedstrijden om het wereld kampioenschap in Assen, die vol gende week worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21