'Ik wil Nyerere laten zien dat zijn ideeën goed zijn' ja Eritrea willen de Arabische inden supermachten verjagen :er uit de Peel sticht in Tanzania ujamaa-dorp TANZANIA P/KWARTET ZATERDAG 15 FEBRUARI 1975 BUITENLAND 13 'anzanianen zijn niet zo trots op hun ujamaa-Cgemeenschaps'-)dorpen edere buitenlandse journalist ze zo maar mag bezoeken. !c nietsvermoedend in Morogoro (een plaatsje in de kustvlakte) toestem- ga vragen voor een visite köst dat bijna drie uur. Onderwijl wacht een dan wel over Tanzania ga n vraagt een ambtenaar in een TANU-hemd met geel en groen. Als ik dat d ik niet hoeven komen. Of brief heb van de eerste r en van de Nederlandse ide. Nee. Wel, dan zal waar- k geen toestemming wor- even maar hij zal bij zijn ormeren. Als ook die nega- ilist wil ik opstaan en ver- Maar dat gaat zo maar jrst wil de man wel eens pat die vreemde journalist mt uitspoken. En ik wordt gen te blijven zitten. Na r valt de beslissing defini- t spijt hem maar een bezoek (gelijk. Het spijt mij ook. Ik e ambtenaar snel snel de n vertrek. De volgende dag de Nederlandse missionaris: leen ujamaa-dorp bezoeken? Kr mee, naar 'mijn' dorp'. >naris is Jan van Zeeland, jne sympathieke man van in lig met voortdurend stralen- >ogjes. Een man uit de vlak- öch met opvallende uitspra- er het celibaat, ontwikke- jblemen en de Afrikaanse lappij zeker niet op de vlak- dt. Vandaag precies vier E'eden is hij getrouwd met niaanse vrouw: Maria. In it hij zelf heeft gesticht, n Zeeland wil Tanzaniaan jt de Tanzanianen en leven i mensen waaronder hij in is het geloof te verkondi- jn me af te vragen: wat sta Llijk te zaniken. Er is hier i doen. Ik voelde me als de en de leviet die aan die ige knaap langs de weg iepen omdat ze op tijd in goge moesten zijn. Geen i maar daden, daar komt aan. Christus zelf heeft zelf ar 'één mis gelezen' en dat g op het laatste moment, ssionaris heeft hier de taak liger van het geloof te zijn, (éér nog moet hij nadruk op -wikkeling van de mensen proberen hen uit hun omhoog te tillen. God dien 3^ alleen in de eredienst. Ik de consequentie ge- •Drpater loofsverkondiger werd Jan Hand 'tractorpater', van celi- ^chtgenoot. 'Ik kan hier pas ik deel uitmaken van de ge- ijiap als ik getrouwd ben met Bnzaniaanse vrouw. 'Echt öe mensen zijn is een appèl t evangelie en je kunt niets 0 als je alleen bent. Het dat ik nu aanvaard ben por mij geleverd toen Ma- irülie ook van mij de bruids- iste die iedereen moet beta- iar vader vroeg 640 shilling >wee honderd gulden). rwelijk kostte Jan van ook zijn officiële priester schap. 'Als dat staat of valt met wel of niet trouwen is dat voor mij gemakkelijk. Ascese (onthouding) kan goed zijn, maar er zijn ook omstandigheden waarin het beter is er van af te zien. Je moet durven je leven te veranderen. Misschien heb ik het helemaal mis, goed, dan kunnen anderen van mijn fouten leren. De congregagtie heeft mij officieel laten weten dat ik er uit gezet ben. Dat is dan jammer en nu pakken we nog een pot bier'. Jan van Zeelands vrouw Maria is een vriendelijke zwarte vrouw van in de dertig die tijdens ons gesprek nogal op de achtergrond blijft. Niet dat zij de ondergeschikte positie heeft die bijna alle Afrikaanse vrouwen innemen. Toen Jan van Zeeland haar ten huwelijk vroeg zei Maria: Dat is goed als je niet zoveel meer drinkt en rookt, als je wat meer op je woorden past (de Tanzanianen begrijpen je vaak ver keerd) en als je niet zo hard meer rijdt. Alleen aan dat laatste heeft hij zich niet gehouden. Ik zag Jan van Zeeland voor 't eerst toen hij in een rood-bruine stofwolk voorbij scheurde in de Landrover van 'zijn' dorp. 'Ik zie je nog wel, ik heb haast', riep hij nog uit het portier raam. Jan van Zeeland heeft altijd haast. Hij moet een dorp tot ontwikkeling brengen. 'Ik wil Nyerere laten zien dat zijn ideeën goed zijn', zegt Jan van Zeeland. Dan begint hij te lachen als was het om zijn eigen opmerking te relativeren. Maar hij méént het. In 1964 kwam de missionaris in het dorp Maskat, dat alleen te bereiken was met een negen uur durende klim door de bergen. Er was geen weg, de .mensen leefden er in hon ger en armoede van de schaarse produkten die zij zelf verbouwden. Jan van Zeeland: *Er was in dat dorp één winkeltje en dat verkocht in een heel jaar twee balen suiker, vijf zakken zout en twee dozen zeep. Meer konden de mensen niet betalen. Ze gebruikten niks voor zich zelf. ze leefden niet, ze zaten daar apathisch te zitten. Dat in het Swahili het woord 'toekomst' niet bestaat bleek daar wel heel duide lijk'. zei: dat is best, als we die lening inééns krijgen en niet over een paar jaar verspreid. -Dat kon. Van dat geld hebben we toen ook een auto gekocht. Het was ineens weer mogelijk de landbouwprodukten van het dorp (vooral bonen) naar de markt te brengen. Zoals in zo veel ontwikkelingslanden: er moet vervoer zijn om de goederen bij de kopers te krijgen. Er kwam wat geld binnen: het hele dorp leefde ineens op. We konden een machine kopen om mals te malen zodat de vrouwen niet meer de hele dag hoefden staan stampen. Tijdverlies was dat. En want de winkel vroeger in een heel jaar verkocht ver kochten ze nu bij wijze van spreken in een week. Maar hoe goed het schijnbaar ook ging: wat ik echt wilde kwam niet over. De mensen begrepen niet waarom je handel drijft. Ze wilden wel graag geld hebben maar ze wisten niet wat ze ermee moesten doen. Meer geld betekende voor hen meer pombe (het lokale huis- gebrouwen bier dat er als kar nemelk uitziet en naar niets smaakt-N.K.) meer geld betekende meer vrouwen want vrouwen zijn nog altijd handelswaar. Het be tekende ook dat als je een dag hard gewerkt en goed verdiend had dat je de volgende dag op Je lau weren kon rusten want er was nu toch geld'. Jan van Zeeland haalt nog een voorbeeld aan van deze houding die vaker voorkomt in ontwikke lingslanden. 'In de omgeving hier werd op een bepaal dstuk grond zesduizend kilo koffie per jaar ge oogst. Toen kwam er een Engelse landbouwdeskundige die wat ver beteringen door voerde zodat vijf tien honderd kilo kon worden ge oogst. Maar wat gebeurde? De Afri kanen hielden op bij duizend: ze hadden nu hetzelfde inkomen als voorheen en ze hoefden er veel minder hard voor te werken. Het werd voor mij duidelijk dat het anders moesten aanpakken en niet in Maskat want daar had je amper mogelijkheden voor Ontginners 'geen socialisme zonder eieren' Auto gekocht Ik heb toen op een slimme manier een auto weten te kopen. Van de Tanzaniaanse regering konden we namelijk een lening krijgen voor het bouwen van een schooltje. Ik Hoe precies wist ik ook niet maar ik had m'n opvoeding mee. Vader en moeder ze woonden in de Peel waren echte ontginners. Als ze op het land moesten werken bonden ze mij aan een boom vast. Luxe hebben we nooit gehad. Elek triciteit maakte ik voor het eerste mee op het kleinseminarie'. Jan van Zeeland is zich gaan verdiepen in boekhouden, landbouw en eco nomie, wie in zijn hut komt ziet kasten vol staan' met boeken over de meest uiteenlopende onder werpen. Hij heeft onlangs ook de stoot gegeven voor een bescheiden landbouwschool. 'We kunnen hier alleen verder als we mensen krij gen die iets van landbouw afweten. Die zijn er nu nog niet'. Op het ogenblik werkt één student hydrologie in het ujamaa-dorp (in Julius Nyerere door Nico Kussendrager Als Jan van Zeeland zyn zin krtfgt zyn er over een paar jaar in de vlakte rond Mongora uit gestrekte rijstvelden en staat er wuivend mais. 'Als we in Hol land wat bekendheid en steun krjjgen, zitten we goed', zegt de ex-pater. 'Dan kunnen we mis schien een tweede tractor ko pen'. Novib, postgiro 645300, ac tie 'Gast aan tafel', onder ver melding 'Jan van Zeeland'. Dit artikel over Tanzania is het vierde in een serie. Voorgaande artikelen verschenen zaterdag 8, dinsdag 11 en vrijdag 14 fe bruari. verband met de irrigatie) en 'nog een student die de handen uit de mouwen kan steken is welkom'. Behalve met zelfstudie begon Jan van Zeeland ook met het speuren naar een goed stuk grond. Uitein delijk zijn we met zestien mannen de vlakte ingegaan, een vruchtbaar gebied met een zogenaamde ka toenbodem, slecht doorlatend (het water blijft er op staan) maar juist daardoor zo geschikt voor de rijst bouw. Op de hoger gelegen delen willen we dan met mais beginnen. Aanvankelijk zat alles tegen: de mannen wilden niet want ze snap ten niet wat het nut van de hele zaak was. er waren geen vrouwen, er was geen eten en er was geen geld want dat hadden we nodig om de tractor te laten rijden. Ook van hogerhand werd ik tegengewerkt omdat een hoge ambtenaar hier in de streek Maria als tweede vrouw wilde. Alleen: Maria wilde niet. Hij heeft toen geprobeerd mij het land uit te zetten omdat ik olifantstan den en luipaardvellen zou smokkelen en zwart geld zou hebben. Er zijn huiszoekingen ge daan bij Maria (niet bij mij, dat durfden ze kennelijk niet) maar uiteraard werd niets gevonden. Goed. die lastercampagne Is mis lukt en we zijn nu een erkend ujamaa-dorp: Mgongora. Proberen Of we ook een echt ujamaa-dorp zijn? Dat weet ik niet. We proberen het. Er wonen hier nu dertien ge zinnen en drie vrijgezelle-mannen, in totaal zeventig mensen. En nie mand is baas en niemand is knecht, alles wat we verdienen gaat in één grote pot. De mensen in het dorp hebben rond hun huisje alleen een lapje grond voor wat groenten maar voor de rest is alles gezamen lijk eigendom. We hebben hier nu één tractor die we hebben kunnen kopen met steun van de Novib en van de Boerenleenbank die een fonds heeft voor dit soort dingen. Van elk kregen we een lening van 25.000 shilling (ruim acht duizend gulden) die na verloop van tijd over gaat op een ander nieuw dorp hier in de vlakte. Want dat is de uitdaging: het geld van die lening hier bij elkaar verdienen en door geven. Mgongora is pas het eerste dorp van een hele serie. Meer dor pen zullen hier tot ontwikkeling komen op de manier zoals wij het doen. De mogelijkheden zijn er: dit is één van de beste delen in de wijde omgeving en het is nooit gebruikt. Dat is toch schande'. Mgongora probeert niet allenen te verdienen met de landbouwproduk ten maar ook met het verhuren van de tractor. 'Dat ding is nu 24 uur per dag in bedrijf in plaats van vijf uur zoals in het begin. De Afrika nen wilden er helemaal niet op rijden, zeker niet 's nachts. Maar ook dat is veranderd: ze zijn nu trots dat ze er op mogen zitten, kunnen heen kijken over die mensen die met een hak op het veld staan te slaan. Moet je ze Maskat binnen zien komen: zo trots als een aap, ik kan op de trekker rijden'. Voorheen mocht dat niet, toen kon niemand beter zijn dan de ander. Ook dat is Afrikaans. De sociale controle (het elkaar in de gaten houden) was in Maskat een rem op de ontwikkeling. Je mocht er nooit ititspringen met het- een of ander. Als iemand zijn plaats in de gemeenschap verliet zat hij fout. Iemand die golfplaten op zijn dak kon leggen omdat hij toevallig wat verdiend had werd aangepakt. Dat idee is langza merhand aan het verdwilnen'. Prestatie Een goede ontwikkeling vindt Jan van Zeeland en een belangrijke voorwaarde om wat te bereiken. Maar voert hij zo niet de westerse concurrentiesamenleving in waar het beter moeten zijn dan de ander al op de kleuterschool begint? Im porteert hij niet de prestatiedrang die bij ons tot zoveel neurosen en spanningen leidt. 'Dat vindt ik een Jan van Zeeland: 'Ik voelde me als de priester en de leviet die die onge lukkige knaap langs de weg voorbij liepen omdat ze op tijd in de synagoge moesten zijn'. mooie vraag', zegt Jan van Zeeland. 'Dat vindt ik een mooie vraag'. Maar hij blijft het antwoord voor eerst schuldig. 'Je maakte me aan het twijfelen', zegt hij de volgende dag. 'Ik geloof niet dat wij hier uitwassen van het westerse kapita lisme inbrengen. Het kapitalisme is een economisch systeem, het socia lisme is een sociaal systeem. Hier probeert iemand misschien ook om iets beter te doen dan de ander, maar uiteindelijk komt het toch ten goede aan de hele gemeen schap. We proberen hier met z'n alleen iedereen een beter bestaan te geven en dat is hard nodig'. Jan van Zeeland is ook verweten dat hij een maatschappij schept waarin de mensen hebberig wor den. waarin ze steeds meer willen hebben. Laat de Afrikaan wat voed sel verbouwen en rustig voor zijn. grashut zitten, meer wil hij niet. zei een mede-pater tegen Jan van Zee land. Hij kan daar nijdig om wor den: 'Zodra ze de kans krijgen zie je dat de mensen het wel degelijk beter willen hebben. Wie eet nu niet graag iedere dag goed in plaats van één maal in de zoveel dagen, wie heeft er niet graag een goed dak boven z'n hoofd, welke Afri kaan slaapt niet liever in een bed met een klamboe dan op de harde grond, welke man in dit dorp heeft niet graag goede kleren aan in plaats van vodden, wie vindt het leuk dat de helft van zijn kinderen doodgaat? Niemand toch zeker! Daarom moet hier voor iedereen een menswaardig bestaan worden opgebouwd Idealist Jan van Zeeland noemt Nyerere voortdurend: een idealist, een fi losoof. Hij is het zelf oök. Van Zeeland vertelt hoe mensen in het dorp hem in het begin hebben tegengewerkt, hoe hij voortdurend en vaak met gering succes heeft moeten overtuigen om dingen van de grond te krijgen, hoe moeizaam het contact was met de bevolking. 'Dat is nu beter geworden dankzij Maria. Er komt meer openheid. De mensen houden verwijten niet voor zich (óók Afrikaans) maar ze uiten zich. Ook dat is een hele vooruit gang. Pas dan kun je samen iets opbouwen. Wat heeft Jan van Zee land in feite méér bewezen dan dat een ujamaa-dorp een goede kans van slagen heeft als een Europeaan de drijvende kracht er achter is? Wat gebeurt er als hij ziek wordt of als de tractor kapot gaat? 'Dan gaan ze door. daar ben ik van overtuigd'. Maar er klinkt iets van twijfel in zijn stem. Hopelijk ten onrechte. (ADVERTENTIE) STEUN PLATTELAXDSPROJECTEN TANZANIA POSTGIRO 2903622 Tanzania-comité BILTHOVEN. de doorgang van de Rode Zee Herre A. Halbertsma ikele weken geleden opeens weer opgelaaide strijd in Eritrea, de noor- kustprovincie van Ethiopië, heeft een lange voorgeschiedenis. Sinds raven van het Suez-kanaal heeft de Rode Zee een belangrijke strategi- betekenis, omdat het de mogelijkheid biedt om snel oorlogsschepen van jddellandse Zee naar de Indische Oceaan te sturen en omgekeerd. steunen nog afgezien van het feit dat het grootste deel van de bevolking daar uit moslems bestaat. De Amerikanen be zitten bij Asmara, de hoofdstad van Eri trea, de basis Kagnew waar zij een elek tronisch kommunikatiecentrum hebben gevestigd. Als de Arabische landen plan nen hebben voor een nieuwe aanval op Israël, zullen zij zeker proberen dit kom munikatiecentrum uit de ether te krij gen. lat er dan naruurlijk om wie de [van het Suez-kanaal en van de tee beheerst. Brittannië had tot enige jaren na eede wereldoorlog deze doorgang in handen. De politieke kaart van bied kwam anders te liggen toen We na het andere Arabische land rtakelijk werd. Toen namen de Ver- n Staten de rol van bewaker van loorgang min of meer over, door betrekkingen aan te knopen met ylë (waartoe Eritrea sinds 1952 be- y aan de westelijke oever van de 2ee en ook met Saoedi-Arabië aan Btelijke oever. Sindsdien braken revoluties uit in Somalië, ten oos- -fi Ethiopië en in Jemen, ten zuiden Joedi-Arabië. De Sowjet-Unle maak- ■rvan gebruik om. door ontwlkke- •lp aan te bieden, goede betrekkin- Rte bouwen met die landen, ■ïu schijnen de Arabische landen, Bn onder andere Libië en Saoedi- door hun geringe bevolking veel werhouden uit de oliewinning, erop 'zijn zowel de Amerikaanse als de the invloed uit de Arabische we- jrug te dringen. Dit zou een van de kunnen zijn waarom de Aratoi- ^nden de opstandelingen in Eritrea het opnieuw los te staan van Ethiopië, in de zestiende eeuw toen het een tijdlang werd bezet door de Turken en in de eerste helft van deze eeuw toen het een Italiaanse kolonie vormde. In 1936 gebruikte Mussolini Eritrea als basis om van daaruit het rijk van keizer Haile Selassie te veroveren. Nadat de Italianen in 1941 door de Britten waren verjaagd bleef Eritrea tot 1947 onder Britse militaire bezetting, daarna werd het volgens het vredesverdrag met Italië onder Brits burgerlijk bestuur geplaatst. Strijdvraag Geschiedenis Eritrea behoorde in de grijze oudheid tot het Egyptische rijk. Toen dat werd vero verd door de Romeinen, voegden dezen Eritrea samen met enkele andere kustge bieden langs de Rode Zee en maakten er een apart koninkrijk van onder hun be scherming. In Mekka, aan de overkant van de Rode Zee. begon in de zevende eeuw de zege tocht van de islam: Noord-Afrika en West-Azlë werden veroverd door Arabische legers. Nieuwe handelsroutes kwamen tot stand, oude leverden opeens geen winst meer- op. Eritrea bleef buiten het nieuwe Arabische wereldrijk en sloot zich aan bij het achterliggende Ethiopië, een veel min der óntwikkeld gebied. Tweemaal kwam Zowel het islamitische deel van de bevol king, met 55 pet. de meerderheid uitma kend, als het christelijke deel, zo'n 40 pet. van de bewoners, was onderling ver deeld over de toekomst. Het grootste deel van de moslems wenste onafhankelijk heid voor Eritrea: zo'n tien pet. onder hen vormde echter met ongeveer even veel christenen een beweging die op nieuw een nauwe aansluiting bij Italië wenste. De Italianen hadden namelijk een belangrijke moderniserende invloed in het land betekend. Wat de christenen betreft, de conservatieve 'Unionistische Partij wenste aansluiting bij het rijk van Haile Selassie, maar de vooruitstrevende 'Liberale Partij' onder leiding van de invloedrijke Ras Tesemma Asberon wens te evenals de overgrote meerderheid van de moslems onafhankelijkheid. Desondanks bepaalde de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties op 10 december 1951 dat Eritrea een federatie zou moeten vormen met Ethiopië, een besluit dat op 11 augustus 1952 door de Britse autoriteiten en de regering in Ad dis Abeba ten uitvoer werd gebracht. Hoofd van deze federatie werd Haile Selassie. Na enkele jaren maakte Haile Moeilijke keus Selassie echter een einde aan de binnen landse autonomie van Eritrea en lijfde het gebied als een gewone provincie bij zijn rijk in. Het verzet Verzet tegen de Italiaanse overheersing vóór 1941 had zich ontwikkeld tot verzet tegen de Britse overheersing: na 1952 ontwikkelde zich dit tot verzet tegen de Ethiopische overheersing. Allerlei opposi tiegroepen hebben zich In de loop van de Jaren zestig verenigd in twee grote orga nisaties, het Eritrese Bevrijdingsfront (afgekort ELF) en het Volksbevrijdings front (afgekort PLF). Het Eritrese Bevrijdingsfront verenigt voornamelijk de moslems, die de meer derheid uitmaken van de bevolking in Eritrea. Deze beweging wordt gesteund door Libië, Syrië en Irak landen die de laatste jaren steeds nauwer zijn gaan samenwerken met de Sowjet-Unie maar naar het schijnt voor een deel ook door Saoedi-Arabië. Dit laatste is niet onmogelijk, omdat het Eritrese Bevrij dingsfront in de eerste plaats een natio nalistische beweging is, die zich niet uitgesproken links opstelt. Dat laatste is wél het geval met het Volksbevrijdingsfront (PLF), dat een uit gesproken marxistisch partijprogramma heeft. Deze beweging vindt zijn aanhan gers voornamelijk onder het christelijke volksdeel, althans onder degenen die van christelijke afkomst zijn. (In Afrika en Azië is het echter niet ongewoon dat iemand tegelijk christen en marxist, of moslem en marxist is). Op het kaartje blijkt hoe belangrijk Eritrea voor Ethiopië is: zonder dit gebied zou dit land hele maal door land om sloten zijn. Er loopt nu een spoorlijn, die in het begin van deze eeuw met steun van de Franse rege- - ring is aangelegd van Addis Abeba iü noordoostelijke rich ting naar de haven stad Djibouti, die nog steeds onder Frans bestuur staat. Somalië betwist Frankrijk deze en clave op zijn gebied en noemt Frankrijk 'kolonialistischer dan Portugal'. De verhouding tusseij :;- Somalic en Ethiopië is in het verledett^*' door allerlei grens- oorlogen grondig be dorven en het is de vraag of de militaire raad in Addis Abeba die weer goed kan krijgen. Als dat niet lukt worden de mid delpuntvliedende krachten die Ethio pië bedreigen nog sterker. Uit berichten van westerse reizigers, waaronder gedetailleerde verslagen van een journalist van het Franse dagblad Le Monde, is wel duidelijk geworden dat in Eritrea al jarenlang een gewapende vre de heerste, een soort stilzwijgende over eenkomst volgens welke militairen en ambtenaren van de regering in Addis Abeba gespaard bleven voor hinderlagen op voorwaarde dat zij net deden alsof zij niets bemerkten van de politieke aktivi- teiten van de onafhankelijkheidsbewe gingen. Het schijnt dat de opkomst van nieuwe leiders in de revolutionaire rege ring in Addis Abeba ertoe heeft geleid dat deze stilzwijgende overeenkomst door de regeringstroepen is verbroken. Ook zonder het spel achter de schermen door verschillende buitenlandse mogend heden, die al dan niet voordelen menen te kunnen behalen uit een afscheiding van Eritrea, lagen verschillende konflikt- bronnen als het ware te wachten op uitbarsting. Eritrea, dat meer ontwikkeld en meer welvarend is dan het eigenlijke Ethiopië, voelt zich naar beneden gezogen door de veel grotere bevolking van het achterland. Het gevaar bestaat voor de regering ln Addis Abeba dat deze veel mensen, wa pens en geld gaat vastleggen voor een langdurige strijd in Eritrea, waardoor de veel aandacht eisende hervormingsplan nen op binnenlands gebied tekort zullen komen. De onrust die daardoor ongetwij feld in allerlei streken van het grote Ethiopië zou ontstaan, zou gemakkelijk kunnen worden uitgebuit door groepen onder de bevolking die tegen het nieuwe regime in Addis Abeba zijn, zoals verte genwoordigers van de adel en van de kerkelijke hiërarchie, zakenlieden en an-_ dere mensen die om de een of andere reden loyaal willen zijn met deze lagen van de bevolking. De nieuwe leiders van Ethiopië worden hierdoor voor een moei lijke keuze geplaatst, die de samenwer king binnen het regeringsteam zeker zwaar op de proef zal stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13