Van Agt bestendigt een situatie van willekeur dichtbij [tarfighter lommentaar De hulp aan weggelopen kinderen en de wet oorzitting? id-Kamerlid mr. t A. van Dijken 7) overleden Griep gehad? Davitamon 10 winterweerstand voor het hele gezin. Hotelinventaris Oud-Wassenaar wordt geveild het weer Kouder weerrapporten Sneeuwberichten 0 i een kalender voor valentijn nachtspiegel kinderbijslag volgepropt ideaal /KWARTET VRIJDAG 14 FEBRUARI 19/3 BINNENLAND/COMMENTAAR 5 parlement staat voor een onge- rd ingewikkelde operatie, nu de haar initiatief-ontwerp voor een abortuswetgeving heeft gede- eerd naast de twee (die van de A en KVP-ARP) die al enige tijd zijn ingediend. Het zal niet pudig zijn, een procedure van Indeling te vinden om de drie jerpen met de nasleep van amen- enten die ongetwijfeld zullen vol op een bevredigende manier door Tweede Kamer te loodsen. Maar is slechts een technisch probleem. de voorzitter van de kamer •r toevertrouwd daarvoor een op ing te vinden. zijn echter niet uitsluitend verga- echnische adders die men bij een erdeel van wetgeving als de abor- onder het gras vermoeden kan. Er gen ook gevaren vanwege het feit zelfs rimpelingen in de discussie volksemoties hoog kunnen doen aien. En het is voorts geenszins tbeeldig dat de besluitvorming po le diep insnijdende gevolgen zal ben. is tegen deze achtergrond dat het KVP-kring geopperde idee om, rafgaande aan de behandeling in earner, nog een hoorzitting over de rtuswetgeving te houden, moet den beoordeeld. Wij achten die jestie niet verstandig. Om te begin- zou een dergelijk initiatief onver- delijk leiden tot een hernieuwd el van de urgent geworden rege- van de abortuskwestie. Maar bo il zou een hoorzitting uitnodigen :en wel zeer ongewenste confron- van groepen, leuzen en demon- ties 'voor' en 'tegen' abortus die in maar tot verdieping van tegen- ingen en vijandigheid kan leiden, standpunten die in ons volk leven ake van de abortuskwestie zijn zo zamerhand wel bekend. Wanneer kamer desondanks nog meer inlich- en gewenst, dan kan zij - zoals wel gebeurt - organisaties en particu- uitnodigen, binnen een bepaalde ijn schriftelijke commentaren in (leveren. is nu echter aan dc politiek om te issen en niet om oude moeilijkhe verder voor zich uit te schuiven inog minder om nieuwe op te 'i len. t HAAG Op 77-jarige leeftijd verleden mr T. A. van Dijken, onder meer lid was van de iede en de Eerste Kamer en van eputeerde staten van Zuid-Hol- l. Mr van Dijken is gisteren in stilte begraven. Van Dijken, die in Aalten gebo- werd, voltooide in 1923 zijn itenstudie aan de Vrije Univer- it. Daarna werkte hij op het ïisterie van arbeid en als griffier Ie Raad van State. Van 1933 tot was hij lid van de Tweede oer voor de ARP, van 1950 tot i lid van provinciale staten van d-Holland. Hij had twaalf jaar lng in gedeputeerde staten. Van 6 tot 1966 was hij lid van de ste Kamer. Ook was hij lid van staatscommissie Rutgers voor de ziening van de L.O.-wet 1920 en van de commissie-Wiarda ter letering van de administratieve ïtspraak. Van Dijken bekleedde nog tal functieshoofdbestuurslid van Oranje Groene Kruis, voorzitter de 'Christelijke Kweekschool' Den Haag en secretaris van de i. Militaire Bond. Daarnaast hij van 1946 tot 1973 ngrijk werk als lid en voorzit- van de adviescommissie, waar- r de gewetensbezwaarden tegen militaire dienst verschijnen, de tweede wereldoorlog is het de etter tot twee keer niet gelukt, als gijzelaar te pakken. Mr. t Dijken was commandeur in de e van Oranje Nassau en ridder de orde van de Nederlandse folg van pag. 1. lacht, op het gebied van de aan grondtroepen. De PvdA it echter dat die taakbeperking weinig voorstelt. De fractie >t een eenvoudige, meer op .ïdsteun gerichte jager dan de betrokken toestellen. De tegen- ein dingen tussen minister Vrede- Dg en de PvdA hierover zullen Iter pas hard worden als de defi- ieve keus wordt bepaald. 'Het nu nog maar voorhoedegevech- zei het PvdA-kamerlid Dan- ïister Vredeling sprak zich >rts uit tegen de CPN-motie •in gevraagd wordt geen straal- er aan te schaffen die duidelijk r atoomtaken is ingesteld, atssecretaris Stemerdlnk hield t aan inrichting van een mili- R,j r oefenterrein in het Lauwers- J|er. Daar zal overigens niet met ks of vliegtuigen worden ge- oten. Minister Stemerdink zegde 1 dat de defensiebelangen zoveel lelijk in de al aanwezige belan- van natuurbehoud en recreatie len worden ingepast en dat de TJ iwonenden inspraak krijgen. ^ei atssecretaris Van Lent tenslotte een overzicht van de komende asttijdverkorting. Er wordt naar treefd de verkorting met vier anden volledig door te voeren 'af de eerste lichting vroeg in 7. De landmacht is daarbij in Jenstelling tot luchtmacht en rine echter afhankelijk van de 'uitaten van het troepenoverleg ®en NAVO en Warschau-Pact in men. Enige oplossing: een maatregel op wetgevend niveau Door onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg In een rechtstaat is één van de belangrijkste opdrachten die aan het 'rechtsbedrijf' kunnen worden gesteld het voortdurend terugdringen van de willekeur. Nu is willekeur wel het ergste verwijt dat gemaakt kan worden aan mensen, die zich bezighouden met wetstoepassing. Helaas moet aan minister Van Agt van justitie verweten worden, dat hij de mo gelijkheid van willekeur bestendigt. Willekeurig is bijvoorbeeld de situ atie, waarin de hulpverleners aan van het ouderlijk huis weggelopen minderjarigen verkeren. Om een paar punten op een rijtje te zetten: Ten eerste: waar goede afspraken zijn gemaakt tuss'èn de plaatselijke politie en hulpverleners, hebben hulpverleners van de kinderpolitie weinig te vrezen. Waar die afspra ken niet bestaan, om welke reden ook, is degene die een wegloper aan onderdak helpt en niet bereid is zijn hulpverlening door politie in menging te laten verstoren, vogel vrij. Ten tweede: is de kinderpolitie niet bereikbaar, en bemoeit de 'gewone' politie zich ermee, dan komt er vaak bonje. Met de instructies van de kinderpolitie is dan wat aan de hand, soms worden ze niet gekend. Mogelijke gevolgen: proces-verbaal tegen de hulpverleners en de weg loper in de politiecel. Ten derde: sommige officieren van justitie kondigen openlijk af dat ze niet zullen vervolgen als goede hulpverlening plaatsvindt, anderen doen dat niet openlijk, wel in de praktijk, weer anderen vervolgen wèl (dus geen sepot). Ten vierde: sommige rechtbanken .billijken het gedrag van de hulp verleners, andere rechtbanken ver oordelen het. Ten vijfde: eigenlijk billijken de twee gerechtshoven, die met het probleem werden geconfronteerd, het gedrag onder voorwaarden eveneens. Ten zesde: de Hoge Raad verwijt daarentegen hulpverleners eigen machtig optreden ten koste van de machthebbers bver de weggelopen kinderen, en veroordeelt. Nu is de mening van de hoge raad alom betreurd. Over een breed front zijn bewindslieden, politici en mensen uit praktijk en wetenschap teleurgesteld over het arrest van de Hoge Raad geweest. Onlangs kwa men zelfs de hoofdcommissarissen van politie van de vier grote steden in het nieuws met hun waardering voor de (alternatieve) hulpverle ning aan weglopers. Abominabel Voor een normale taakvervulling Schrappen van hulpverleners, die er recht op hebben te kunnen werken zonder de 'hete adem van de strafwet in hun nek' is deze situatie abomina bel en daarbij strijdig met het al genoemde elementaire beginsel van recht, namelijk uitbanning van wil lekeur. Voor een bevredigende situatie gaat de voorkeur uit van het ministerie van justitie naar de officiële kin derbeschermingsorganen. Dit is evenwel zeer ongerijmd, omdat de alternatieve hulpverlening juist voortgekomen is uit de kritiek op de officiële hulpverlening. Daar voelen de alternatieve hulpverle ners natuurlijk niets voor en daar hebben ze vrijdag ook uiting aan gegeven in een open brief. Een wijziging in de interpretatie van de wet door de Hoge Raad valt niet te verwachten, zodat ook hier geen oplossing ligt. Er zit weinig anders op dan een maatregel op wetgevend niveau. Daartoe staan voorshands twee we gen open. De eerste is deze week gekozen door een meerderheid in de Tweede Kamer, die de minister uitnodigde te komen met een toe voeging aan artikel 280 van het wetboek van strafrecht. In die aan vulling zou moeten staan, dat niet strafbaar is degene die verbergt en onttrekt aan de naspeuringen van de politie, wanneer hij dit doet in het belang van een adequate en verantwoorde hulpverlening aan de minderjarige. Zo'n formulering geeft dan wel aan dat het een typisch stukje gelegen heidswetgeving is, maar omdat alle wetelijke en buitenwettelijke straf uitsluitingsgronden die maar toe passelijk zouden kunnen zijn door de Hoge Raad niet zijn geaccep teerd in een zaak tegen een lid van de Sosjale Joenit in Den Haag, zit er misschien niets anders op. In ons wetboek van strafrecht be staan trouwens meer delicten die een speciale, dus op dat delict toe gesneden strafuitsluitingsgrond hebben, zoals smaad, dat, klaarblij kelijk in het algemeen of ter nood zakelijke verdediging gepleegd, niet bestraft wordt. De andere weg die openstaat is het schrappen van artikel 280. Eén van de tegenargumenten is dan dat ma lafide hulpverleners niet meer te pakken zouden zijn. Ook worden ons oosterse harems en vaderlandse walletjes vol minderjarigen voorge spiegeld. waar de overheid dan machteloos tegenover zou staan. Dat is niet juist, want alles wat in Minister Van Agt de sfeer voor sex voor kinderen onwenselijk wordt geacht blijft even strafbaar. Wel wordt het op sporen van kinderen door de politie enigszins bemoeilijkt. Maar dat is een argument dat maar moeilijk te handhaven is. We heb ben immers een heel wetboek van strafvordering dat opsporing door de politie, vervolging door het OM en berechting door rechters be moeilijkt. En onmogelijk wordt op sporing bepaald niet. Een ander als belangrijk naar vo ren gebracht tegenargument is, dat met de schrapping of wijziging van artikel 280 geen verandering in de macht van de ouders over hun kin deren wordt gebracht. Dat is juist. Maar het maakt wel de directe machtsuitoefening van de ouders, door gebruik te maken van de poli tie, een stukje moeilijker, voor zo ver de politie zich al als verleng stuk yan de ouderlijke macht wil of mag 'laten gebruiken. Toetsen Het opsporen en terugbrengen van kinderen door de politie is een overheidsactiviteit, die als 'alle da den van de overheid aan beginselen van behoorlijk bestuur moet kun nen worden getoetst, waarbij het niet de ouders zijn die uitmaken of er opgespoord en teruggebracht wordt. Dat zou de politie 'in onder geschiktheid aan het bevoegde ge zag' nog altijd zelf moeten bepalen. Wie pleit voor schrapping van arti kel 280 vindt dat een conflict tus sen ouders en kind niet opgelost moet kunnen worden doordat de ene partij machtiger is en er het hele politie-apparaat bij kan halen om zijn zin door te drijven. Dat ouders dan toch wel via het civiel recht hun zin zouden kunnen krijgen, is nog maar de vraag. Toch: al zou dat al zo zijn, dan zijn er in ieder geval zoveel dagen ver streken dat de hulpverlening in middels goed op gang gekomen kan zijn. Er is dan het bepaalde tijds verloop geweest dat door enkele lagere rechterlijke colleges die zich met de zaak van de Sosjale Joenit hebben beziggehouden, aan de hulpverleners werd gegund om een tijdelijke stabilisatie tot stand te brengen of om de nodige informa tie te verzamelen. Bij de oplossing van deze hele sle pende kwestie is dus van belang: ten eerste: dat de dreiging van politie-ingrijpen vervalt voor gewe tensvolle hulpverleners die wegge lopen kinderen niet als postpakket jes aan de ouders wensen te re tourneren; ten tweede: dat niet de bekritiserende kinderbeschermings organen automatisch worden inge schakeld; ten derde: dat conflicten tussen ouders en kind door een rechter worden beslecht (zonder dat er angst voor Ingrijpen van de kinderbescherming mag bestaan). (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers WASSENAAR De bekende vei linghouders Derksen en De Koogel, die de laatste jaren reeds meerma len grote hotelinventarissen hebben geveild, zijn nu naar Wassenaar gekomen om de inventaris van de 'dependance' van kasteel Oud-Was senaar van de zolder tot de kelder aan de man te brengen. Kasteel Oud-Wassenaar wordt sinds januari vorig jaar niet meer als hotel in de gebruikelijke zin geëx ploiteerd, maar als trefcentrum voor recepties en partijen. Daar naast zijn er nog kamers voor vaste gasten en appartementen voor vas te bewoners. De dependance, waarin het eigen- likke hotelbedrijf was onderge bracht is echter overbodig gewor den; daarom komt het onder de hamer. De veiling wordt gehouden op dins dag 18 februari en de twee volgen de dagen van 1419 uur. De kijk dagen zijn: zaterdag 15 februari 1016 uur. zondag 16 februari 11 16 uur en maandag 17 februari 10 16 uur. Ter velling komen onder meer klassieke slaapkamers, twaalfhon derd flessen zeer oude borgogne en Bordeaux, zestig flessen champag ne, schilderijen van Schelfhout, is. Israels, Louis Apol, P. Wouerman, en Adr. Brouwe, een roodkoperen pannenbatterij, serviesgoed, meubi lair, zilveren tafelstukken een mi niatuur landauertje met twee hou ten paardjes, perzen, en nog veel andere zaken. Van onze weerkundige medewerker Het wordt binnenkort kouder. Tij dens het week-end zullen winden uit noord tot noordoost lucht aan voeren uit Scandinavië, waarin het 's nachts tot lichte vorst zal komen. Bovendien bestaat de kans dat het hier en daar tot wat sneeuwval komt vooral in het noordoosten van ons land. Radio Hamburg voor ziet voor zaterdag in noordwest Duitsland ook opkomende sneeuw val. Deze veranderende weersituatie kan z'n beslag krijgen achter een depressie, die in oostelijke richting over de Duitse bocht trok. Het minimum bracht vrijwel overal in ons land regen, maar die was vooral in zuid-Limburg van weinig betekenis (enkele druppels). Vlis- singen tapte gisteravond 5 millime ter af, Eelde 9 mm, in Wales en zuid-west Schotland viel 13 a 14 mm. De temperatuur bleef duidelijk boven normaal met maximaal 7 tot 8 graden Celsius en ook vandaag blijft het nog wel zacht voor de tijd van het jaar met opnieuw wat ge- vroet van storingen resulterend in nattigheid. Een IJslandse hogedrukuitloper versterkt zich momenteel in het zeegebied tussen de Far Oer en Noorwegen en dat geeft een extra stimulans aan de in opkomst zijnde kouterugval. Embden en Hamburg hadden gisteren overigens nog wel een maximumtemperatuur van 7 gr. C.. Hannover 8 gr. C., maar in Sleeswijlc was de wind gisteravond al noordelijk géworden bij 4 gr. C. boven 0, Ahlborg 0 gr. C. Kopenha gen rapporteerde regen en sneeuw (8 mm). Het blijft koud in noord-Europa. Van Kiruna in noord-Zweden kre gen we een avondtemperatuur van minus 18 gr. C. onder ogen (maxi mum minus 15) bij een 3 mïllibaar Weerrapporten van gisteravond weer. maximum temperatuur en r 710 uur: Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eelde regen Eindhoven regen Den Helder zw. bew. Luchth. R'dam regen Twente geh. bew. Vlissingen zw. bew. Zd. Limburg regen Aberdeen regen Athene regen Barcelona half bew. Berlijn regen Bordeaux regenbul Brussel regen Frankfort zw. bew. Genève zw. bew. Helsinki 6neeuw Innsbrück regen Kopenhagen sneeuw Lissabon licht bew. Locarno licht bew. Londen licht bew. Luxemburg regenbul Madrid licht bew. in drie uur tijd stijgende barome ter, Sodankyla in noord-Finland rapporteerde minus 21 gr. C. (mi nus 16). Op de Oceaan is het nog steeds roerig door depressieactivi teit. Een nieuwe str oomdepressie ten oosten van de Verenigde Staten (zij veroorzaakten in een eerder stadium een hevige sneeuwstorm in New York) is op weg gegaan naar het oosten. Het weerscliip J ten westen van Ierland meldde gistera vond een noordoosterstorm van ge middeld 9 Beaufort en matige re gen, op het weer schip K ten westen van de Golf van Biscaye zakte de barometer in drie uur tijd bijna 5 mb na een hagelbui bij 10 gr. C.- temperatuur. In de hogere delen van de Hartz is wat sneeuw gevallen die echter weinig verbetering voor de winter sport betekende. Rondom Feldberg waar wel 1.5 meter sneeuiv ligt zijn enkele pistes zeer goed bruik baar voor 'Langlauf'. In Oostenrijk en Zwitserland ligt voldoende sneeuw, in zuid-N oor wegen is na plaatselijke sneeuwval en een da ling van temperatuur de toestand voor de wintersport aanzienlijk verbeterd ten opzichte van enkele plaatselijk regen ofX "6^3 um> WF i r* rpffipjïï 8 ej cSL K ANP/KNMI U-r 12.00 (9/ weken terug. Enkele pijlingen: Klein Walsertal 55 centimeter sneeuw, Wendelstein 80 cm, Gar- misch Partenkirchen restanten- sneeuw. skiën daar niet mogelijk. Damüle 150 cm, Sankt Anton ruim 5 meter, Engelberg 200 cm, Pontre- sina 150 en Sankt Moritz 120 cm. onder redactie van loessmil Ook mensen die er niet mee op de hoogte zijn dat Valentijnsdag genoemd is naar twee heiligen die allébei Valentijn heetten en op 14 februari door bepaalde groeperingen herdacht dienen te worden, 'doen' wel eens wat aan Valentijnsdag. Op die dag stuur je stiekem een aardigheidje naar mensen die je graag mag. Stie kem, want officieel hoor je zo iets anoniem te doen. In Enge land en Schotland zijn het van ouds verliefden die elkaar sur prises en kleine geschenken toesturen, maar in het algemeen komt een Valentijnspresentje neer op een extra aardige kaart of desnoods een bloemetje. Vandaag is het weer Valentijns dag en de actiegroep Man- Vrouw-Maatschappij grijpt die gelegenheid aan om de fractie leiders van alle politieke partij en plus tweede kamervoorzitter Vondeling iets aan te bieden: een petitie, waarin er voor wordt gepleit om iedereen het recht op een arbeidsongeschiktheidsuitke ring te geven, niet alleen man nen, maar ook werkende ge trouwde vrouwen en huisvrou wen die alleen binnenshuis wer ken. MVM doet dat niet ano niem, vyant de groep wil er best voor uitkomen dat de petitie van haar afkomstig is. Er zit een Valentijnscadeautje bij ook: een verjaardagskalender 'om u er op attent te maken dat u nog niet jarig bent als uw vrouw uitvalt door langdurige ziekte. U mod dert dan wat aan met hulp van familie, buren of kennissen of een van de spaarzame gezinsver zorgsters. Dan beseft u pas wat uw vrouw alleemaal doet en hoe moeilijk het is haar te vervan gen. Als zij ziek of invalide wordt, valt er een stuk inkomen in natura weg, of als zij ook buitenshuis werkt, een stuk in komen in geld'. In de petitie spuien de MVM-ers hun kritiek op het wetsontwerp algemene ongeschiktheidsverze kering (voor langdurig zieken dus). Artikel 9 uit dat ontwerp sluit alle getrouwde vrouwen uit van zo'n uitkering, ook als ze al jaren een baan buitenshuis hebben. 'Deze integrale uitslui ting is een slag in het gezicht van alle gehuwde vrouwen', schrijft MVM, die de nieuwe AAW dan ook 'concubinaat-be- vorderend' noemt. Want welke werkende vrouw wil nou nog trouwen als ze daardoor het recht op een uitkering verspeelt, Niet alle bedrijfstakken staan er zo slecht voor dat ze werktijd verkorting voor hun personeel moeten aanvragen. Er is althans één tak bekend, die z'n (230) werknemers zelfs zeven dagen per week moet opjagen om alle bestellingen op tijd te kunnen afleveren. De fabriek maakt po's die in groten getale geëxporteerd worden. Niet dat de wereld in eens om po's voor onder het bed zit te springen, maar blijkbaar wel om de Victoriaanse nacht spiegels die zo leuk staan op tafel en die uit een fabriek in het Engelse plaatsje Stoke-on- Trent komen. De Zweden waren de eersten die ontdekten dat zo'n po een ideale kan voor bowl was en het goed deed op een feestje; sindsdien is de behoefte aan deze nachtspiegels in aller lei landen zo groot, dat de fa briek onder hoogspanning moet werken om de dorst naar po's te kunnen bijbenen. De potterie maakt trouwens ook nog ander keramisch werk. Sinds in West-Duitsland de kin derbijslag behoorlijk is opge trokken (tot 50 mark per maand voor het eerste kind, 70 voor het tweede en 120 mark voor alle volgende kinderen) laten daar veel wonende buitenlandse werknemers, voor wie de rege ling uiteraard ook geldt, hun kinderen uit het vaderland over komen. In Keulen is de vorige maand voor driemaal zoveel bui tenlandse kinderen de bijslag aangevraagd als in november en december, in Hannover verdub belde het aantal. Een in Aken wonende en werkende Marok kaan had zijn vrouw en twee kinderen al bij zich, maar in Marokko heeft hij nóg een vrouw met vijf kinderen, voor wie hij nu ook een verblijfsver gunning plus kinderbijslag heeft aangevraagd. wanneer ze, zoals de wet dat noemt, 'langdurig arbeidsonge schikt' zou worden? En neem de vrouw van een kleine zelfstandi ge, die dankzij haar hulp in de winkel het hoofd boven water kan houden. Word hij invalide, dan krijgt hij een uitkering, maar wordt zij lang ziek, dan moeten ze maar zien hoe ze het redden. Toekenning van een uitkering, vindt MVM, moet voor iedere volwassene gelden en mag, wat de vrouw betreft, niet afhangen van al of niet getrouwd zijn. Een huisvrouw die langdurig ziek wordt, moet net zo goed een uitkerijig kunnen krijgen om haar vervangster te kunnen be talen, want ook in dat gerval is er sprake van 'feitelijke inko mensderving'. MVM heeft er best oog voor dat uitbreiding van de AAW tot alle volwassenen een hoop geld extra zal vergen, maar daar heeft de groep een oplossing voor: ge trouwde vrouwen kunnen ge woon premieplichtig worden, net als mannen. En als de uitke ring voor iedereen dan toch nog bij stukjes en beetjes verwezen lijkt zou moeten worden, moet de regering in elk geval begin nen met de jonge gezinnen met veel kinderen, waar de moeder lang ziek is. Wat natuurlijk niet betekent dat alle andere ge trouwde vrouwen dan op de lan ge baan geschoven kunnen ivor- den. Waarschijnlijk kan Mark Mishon (19) de rest van zijn leven geen pannekoek meer zién. In een Londens restaurant heeft hij het wereldrecord pannekoeken eten op zijn naam gebracht. Tot aan zijn prestatie wa$ de Amerikaan Mike Veschio de titelhouder, die éénendertig stuks met grote snelheid naar binnen werkte. Mark deed het nóg sneller: na zeven minuten had hij er éénen zestig in z'n maag en bepaald geen vliesdunne flensjes. Achter af bekende Mark dat de eerste vijfentwintig hem nog wel smaakten, maar daarna kwamen de pannekoeken hem de neus uit. Met proppen, duwen, slikken en een voortdurend volle mond heeft hij zijn wereldrecord ge haald. De samenstellers van Singel 88, het personeelsorgaan van het Diakonessenhuis in Leeuwarden, snuffelen wel eens medische bladen door om het aardigste daaruit aan hun lezers te kun nen voorzetten. Zo vonden ze in International Clinical Equip ment, hoe de medisch directeur van een ziekenhuis in de Rhode- sische hoofdstad Salisbury de ideale patiënt ziet: die patiënt moet. als het even kan, tussen de 18 en 45 jaar zijn, niet zwaarder wegen dan zestig kilo en een prettig karakter hebben. Mag op een man of een vrouw lijken, maar dan zonder last van hormonale driften, moet nog in het bezit zijn van z'n eigen ge bit, liever geen lastige dingen als ringen, horloges, portefeuilles of brillen bij zich hebben en niet roken of drinken. En verder mag de ideale patiënt niet be langrijk zijn voor de pers, liefst geen familie hebben en zeker geen vooroordelen over de gang van zaken in het ziekenhuis. Tot slot moet hij op de tweede dag na opname kunnen lopen, hel pen bij het rondbrengen van eten en zelf tevreden zijn met weinig voedsel. 94* ©PIB COKNIMCtH Zf\L, 4$0a Hardhouten plinten

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5