Prins: Ik wist niet dat in Mexico met mij over olie gepraat zou worden heeft e weinig zeggenschap )okter O. kreeg twee keer levenslang Handwerken Leids plan: regionale leerlingenvereniging PTT gaat op energie bezuinigen Prins verbaasd over ophef van zijn besprekingen N-functionaris op Haagse manifestatie: Koningin kreeg boek aangeboden van Dolle Mina's NVV: ziekenfondsen falen bij controle declaraties Voor huisarts meldingsplicht geslachtsziekte Zaak-Bloemenhove weer voor raadkamer Haarlemse rechtbank RITA 'rocessen tegen Berkelse arts waren sensationaal Alles draaide om cyaankali Soort vakbond lOUW/KWARTET VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 3 Man een onzer verslaggevers PeN HAAG Tante Pos, gaat ons, althans wat het energiever bruik betreft, het goede voorbeeld teven. Inhakend op de wens van e regering te besparen op het energieverbruik, mikt de PTT op >n bezuiniging van ongeveer zes rocent. Die moet dan met name omen van het terugdraaien van le thermostaat met één graad en iet zuinig (er) omspringen met terlichting. tend' zegt dat het bedrijf, net als een jaar geleden tijdens de ener- jiecrisis, wil aantonen, dat het in ms land nog mogelijk moet zijn nog zuiniger) om te springen met de energiebronnen. Het wordt nogelijk geacht dat PTT een bes- mring op elektriciteit bereikt die wereenkomt met het verbruik Thermostaat lager, minder lampen aan van vijfduizend woningen (dat is een stad ter grootte van Culem- borgl wordt erbij gezegden een bespanvg opt brandstof die onge veer gelijk is aan het verbruik van driehonderd woningen. Alle PTT-diensten is gevraagd, dit streven proef onder vinderlijk te bewijzen. Dat betekent, zo blijkt bij navraag, bijvoorbeeld voor de kantoren, dat de stooktempera- tuur van twintig tot negentien graden celcius zal moeten worden teruggebracht. VERSLAPT De directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leeman, zegt in een brief aan het personeel, zich voor te kunnen stellen, dat met de opheffing van de olieboycot ook de aandacht voor een zo zuinig mogelijk energieverbruik wat is verslapt. Maar hij hoopt toch, dat de PTT'ers gaarne bereid zullen zijn ook dit jaar bij te dragen tot een zo groot mogelijke matiging. De Koninklijke Begeer heeft ter ge legenheid van het jaar van de vrouw een penning laten ontwerpen, die aan de voorzijde dit beeld vertoont. {'an een onzer verslaggeefsters s EN HAAG Er is geen enkel land ter wereld waar de vrouwen lar evenredigheid van hun aantal, zeggenschap hebben in de po- 1 ;ieke besluitvorming, op welk niveau ook. Toch zijn er maar wei- J g landen meer, waar de vrouw niet het althans theoretische recht daartoe heeft. Dat zei mevrouw Helvi Sipila, secretaris- il neraal van de Verenigde Naties voor het Internationaal Jaar •kl n de Vrouw, tijdens de manifestatie, die als officiële opening van t inmiddels al begonnen jaar fungeerde. vrouw Sipila zei ook dat het jaar 1 de vrouw bedoeld is als. een ngend beroep op de vrouw om tr mogelijkheden te onderken- en zelf verantwoordelijkheden zich te nemen. Tot nu toe heb- de mannen, aldus mevrouw Si- a nooit goed door gehad hoezeer positie van de vrouw samen- ïgt met nijpende economische sociale vraagstukken, eindelijk het inzicht doorbreekt belangrijk vrouwenemancipatie met betrekking tot bijvoorbeeld wereldbevolkingspolitiek, de edselsituatie in de wereld en de twikkelingspolitiek, is het ver- Li ugend dat regeringen via het rjar van de vrouw' ernst willen ■ken met de uitbanning van de criminatie van de vrouw. Er rden van dit jaar wezenlijke ver- deringen verwacht en de V.N. re *n dat elk land aan het eind dit jaar een soort actiepro- dD mma opgesteld heeft om de Istellingen ervan te verwezenlij- de zomer zal in Mexico een ïferentie belegd worden, waar i wereldactieplan voor vrouwe mancipatie ter sprake zal komen, or vrouwen uit de derde wereld een steunfonds moeten komen, us mevrouw Spila. vrouw Sipila legde er de nadruk dat echte veranderingen alleen samenwerking met parlementen regeringen tot stand kunnen (h nen en dat alleen op die manier aan zaken als onderwijs en lm: Van een onzer verslaggevers SOESTERBERG Het heelt prins Bernhard verbaasd dat in Nederland ophef is gemaakt over zijn besprekingen met de Mexicaanse president, waarbij deze heeft voorgesteld olie naar Nederland te exporteren. —De Prins zei dit bij zijn terugkomst van zijn reis door Zuid- en Noord-Amerika, gis termiddag op de vliegbasis Soesterberg. werkgelegenheid voor vrouwen ge daan kan worden. Dat er veel- femi nisten tégen dit jaar .van de vrouw zijn vond zij daarom niet terecht. Demonstreren tegen de overheid helpt volgens haar niet, er moet samengewerkt worden. Koningin Op de manifestatie in Den Haag, waarmee het jaar van de vrouw officieel werd geopend, kreeg koningin Juliana van Dolle Mina Ria Sikkes het boek 'Meid, wat ben ik bewust geworden', en een protest-affiche aangeboden. In het midden staat mevrouw Helvi Sipila, VN-secretarls-geueraal voor het jaar van de vrouw. piciën van het nationaal comité ver schijnt, door een onafhankelijke redactie gemaakt wordt en waarin allerlei onderwerpen met de be trekking tot het jaar van de vrouw aan de orde komen, zoals plaatse lijke activiteiten, literatuuropgave en dergelijke. Het eerste nummer van deze Zijwijzer is gewijd aan de vraag: waarom een jaar van de vrouw. Er zullen nog nummefs ko men over solidariteit, huisvrouw, en emancipatie (de jaarbeursmanifes tatie in mei). De manifestatie werd in de Ridder zaal gehouden, gedeeltelijk in aan wezigheid van de Koningin, die wat later kwam omdat zij haarman van het vliegveld moest afhalen. De voorzitter van het nationaal comité Internationaal Jaar van de Vrouw, mevrouw N. C. Ruiter, merkte daar bij op hoe aardig het was dat de meest vooraanstaande werkende vrouw van Nederland toch voorrang aan haar man bleek te geven. Ook mevrouw De Ruiter benadrukte hoe prettig het was dat deze bijeen komst dicht bij het parlement en regering gehouden werd. Dolle Mina Véle 'vrouwen waren hét niet met haar en met mevrouw Sipila eens. Zo boden Dolle Mina's een boek over vijf jaar Dolla Mina (met als titel 'Meid, wat ben ik bewust ge worden') aan mevrouw Sipila en aan de Koningin. Uit het boek wordt erg duidelijk waarvoor Dolle Mina de afgelopen vijf jaar gevoch ten heeft en nog vecht en dat zijn niet dezelfde doelen waar hét nati onaal comité; ziéh mee bezig wil houden. Vandaar ook de protestaf fiches 'Geen jaar, een leven voor de vrouw' en het spandoek 'Jaar van de vrouw doekje voor het bloeden', die de Ridderzaal opfleur den. Wat er verder ook van deze mani festatie gezegd kan worden, niet dat er revolutionaire taal werd uit geslagen. De enige die nog enigs zins kritisch bezig was was de zan geres Coby Schreijer. Voor de rest bestond het programma uit een film over drie vrouwen die het moeilijk hebben (of gehad hebben) zonder dat die problemen echt iets met vrouwenemancipatie te maken hadden. De discussie na deze film moest dan ook wel wat wazig wor den en werd dan ook niet veel meer dan een opsomming van pun ten, waarover vrouwen zich terecht opwinden. De nadelen die het oplevert om als vrouw geboren te worden kwamen zodoende wel aan de orde, maar allesoverheersend waren toch op merkingen waaruit blijkt hoe blij veel vrouwen zijn dat ze vrouw zijn. Wat het nationaal comité met deze discussie verder wil losmaken is niet duidelijk geworden. De opening van het jaar van de vrouw werd ook gebruikt om een maandelijks informatieblad 'Zijwij zer' te presenteren, dat onder aus- Van een verslaggever UTRECHT Van een ook maar enigszins scherpe bewaking van het indienen vandeclaraties door apo- theekhoudende artsen komt bij de ziekenfondsen niets terecht. Dit verwijt maakt het NVV in haar blad 'De Vakbeweging', waarbij wordt opgemerkt dat ook de Zie kenfondsraad niet de instantie is die zou moeten controleren, omdat die raad voor een belangrijk deel bestaat uit de belangengroeperin gen waarom het hier gaat: artsen en apothekers. Vorige week verzochten de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV staatssecretaris Hendriks onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek in te stellen naar mogelijke fraudes bij declaraties van apotheekhoudende huisartsen. Het antwoord van de bewindsman laat nog op zich wach ten. De Prins verklaarde dat hij voor zijn reis geen contact heeft, gehad met minister Lubbers omdat het hier om een niet-officieel bezoek ging en omdat 'ik niet wist dat er met mij in Mexico over olie ge praat zou worden'. Dit onderwerp kwam ter sprake, toen de directeur van de Mexicaanse olieindustrie Petex de Prins meedeelde dat zijn maatschappij wel belangstelling had voor Nederlandse tankschepen. Vorig jaar heeft Nederland al vier tankers aan Mexico geleverd. De president van Mexico maakte prins Bernard er toen op attent dat Mexico vorig jaar met de export van aardolie is 1 begonnen en dat het wellicht een goede zaak zou zijn om aardolie aan Nederland te verkopen in ruil voor tankers. Prins Bernard: Tk heb hem toen gezegd dat ik er geen flauw idee van had of dat kon, maar dat het mij een interessant plan leek en dat ik het zou doorgeven aan de Nederlandse Van een verslaggever DEN HAAG In de vier grote steden zullen 'drempelvrlje' klinie ken voor geslachtsziekten worden gevestigd, waar iedereen zich zon der tussenkomst van de huisarts kan laten onderzoeken en behande len. Verder zal, waarschijnlijk met ingang van volgend jaar, voor de artsen een meldingsplicht voor ge slachtsziekten van kracht worden. Met deze twee maatregelen wil het ministerie van volksgezondheid de bestrijding van geslachtsziekten doeltreffender maken nu er van een duidelijke toeneming sprake is. Met drempelvrije klinieken is in Engeland goede ervaring opgédaan. 'Veel mensen en soms ook de arts hebben nog teveel vooroordelen. Een geslachtsziekte is een gewone ziekte die, mits vroegtijdig, eenvou dig te genezen is', aldus drs. W. Henderikx van het ministerie. Voor het invoeren van de melding splicht voor artsen zal' wetswijzi ging nodig zijn. De Besmettelijke Ziektenwet sluit geslachtsziekten nadrukkelijk uit van aangifteplicht. (ADVERTENTIE) aMETZLER- bril: iecjers oogmerk! regering'. Zowel in Mexico. Venezuela als Co lumbia bleek een grote belangstel ling te bestaan voor Nederlandse (dat wil zeggen Philips) communi catiesystemen en prins Bemhard heeft ter plaatse contacten gelegd tussen de regeringen en de Philips- vertegenwoordigers. In de Zuidame- rlkaanse landen, die prins Bernard bezocht, bleek verder grote behoef te te bestaan aan kennis en midde len voor de landbouw en voor irri gatie-systemen. Vóór zijn vertrek naar Zuid-Amerika heeft de Prins overleg gepleegd met het Neder landse bedrijfsleven. Op de terugweg bracht de Prins ook nog enige dagen in New York door, waar hij met zijn 'vrienden van de Bilderberg-conferentie' sprak. Hij heeft in deze gesprekken de moeilijkheden tussen de Vere nigde Staten en Nederland over de KLM ter sprake gebracht. 'Wat mij opviel was dat deze mensen - onder wie een Amerikaanse senator - niets maar dan ook niets van deze zaak afwisten. Klaarblijkelijk wordt er in de Amerikaanse pers weinig aandacht aan besteed. Ik heb ze toen maar een foldertje toegestuurd van de KLM waarin de problemen genoemd stonden. De reacties van de Amerikanen die ik sprak was dat dit niet kon of dat dit niet mogelijk was*. De Prins bevestigde op Soesterberg dat hij in september 1973 aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henri Kissinger, het voorstel heeft gedaan om van de Sinaï-woestijn tussen Israël en Egypte een wildreservaat te maken. Enkele weken geleden heeft hij dit voorstel aan minister Kissinger herhaald. 'Het is een a-politiek idee, en daarom is het misschien acceptabel'. De Prins was wel ver wonderd over het feit dat minister Kissinger dit plan in de openbaar heid heeft gebracht. 'Ik dacht altijd dat zulke plannen strikt geheim bleven' De Prins ontkende tenslotte ten stelligste dat de Chileense regering hem uitgenodigd heeft om dat land te komen bezoeken. 'Ik heb geen uitnodiging gehad en ik had ook geen tijd gehad om dat land te bezoeken', aldus de Prins in een reactie op persberichten. Op de vliegbasis Soesterberg werd Prins Bernard verwelkomd door ko ningin Juliana en door vice-pre mier Van Agt. HAARLEM De raadkamer van de rechtbank in Haarlem zal zich woensdagmorgen 12 maart opnieuw bezighouden met de kwestie van de huiszoeking in de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede, ter in beslagneming van de medische ap paratuur. In november vorig jaar wees de raadkamer de vordering van de hoofdofficier van justitie, mr. J. L. Andreae, af om de rechtercommis-" saris verlof voor deze huiszoeking te verlenen. De hoofdofficier ging in beroep bij het gerechtshof in Amsterdam, dat in januari de be schikking van de raadkamer van de rechtbank Haarlem vernietigde en de rechtercommissaris alsnog het gevorderde verlof verleende. Vervolgensvorderde mr. Andreae van de rechtercommissaris, mr. J. J. Mathljsse gevolg te geven aan deze verleende toestemming, wat deze echter afwees. De hoofdofficier ging daartegen in beroep bij de rechtbank. 'Goed, dan, ik zal even zoe ken naar dat briefje, dat de juf me meegaf'. n een onzer verslaggevers 1STERDAM De processen tegen dokter O. zullen in de geschiedenis van het iderlandse strafrecht als 'ongekend fascinerend en hoogst mysterieus' blijven artleven. Zelden zagen twee Nederlandse rechtbanken Den Haag en Leeuwar- zich geconfronteerd met zo gecompliceerde zaken waarin alles draaide om aanwezigheid van cyaankali. 7; me Haagse proces, in het voorjaar van 1954, trde bijna iedere dag op- n in Nederland maar ook iarbuiten: het proces tegen stoïcijns aandoende huis- uit Berkel-Rodenrijs, blJs enige tijd wereldnieuws, inenlandse- en buiten- ïdse deskundigen, die voor tafel van de rechters ver verenen, legden verklarin- af, die een mengeling science fiction en stof welhaast adembene mende detective-verhalen on everden. Bij dit alles was onvoorstelbare strijd- ardigheid van de verdedi- de destijds bekende vafagse advocaat, mr. Huy- een element, dat bij-— oeg tot de emoties, wa 'er verscheen in de scha- ji ir duw van dokter J. O. de figuur van A. L. Lodder uit Oud Beijerland, wiens vrouw in april 1952 overleed: buik griep werd als doodsoorzaak opgegeven. Beide mannen zouden elkaar later in de Leeuwarder gevangenis een nieuw sensationeel hoofdstuk ontmoeten. De feiten uit de periode 1952-1960: In september 1952 sterft in Berkel-Roden rijs de echtgenote van de dorpsarts J. F. A. M. O. Doodsoorzaakvergiftiging door cyaankali. De arrestatie van dokter O. volgt. In juni 1953 wordt Lodder gearres teerd onder verdenking zijn vrouw met arsenicum te hebben vergiftigd. Hij wordt, evenals dokter O., in juni 1954. tot levenslange gcangenisstraf veroordeeld. Pelden werden overgebracht naar Leeuwarden. Tijdens het Haagse proces tegen dokter O. was een verhou ding met het dienstmeisje in het geding. In oktober 1955 bericht dokter O. aan zijn raadsman, dat zijn vrouw een verhouding zou hebben gehad met een zeke re Piet Berger. De man is nooit gevonden. Een neef van dokter O., de Gentse fotograaf Rogier Vanderhagen bezoekt zijn familie in Leeuwarden en belooft op verzoek van dok ter O. cyaankali te zenden. Een zending nieuwe ge heimzinnigheid arriveert bij de schoonouders van Lodder in Voorburg. De fa milie vernietigt het flesje. Reclasseerder K. Gerhart, krijgt van dokter O. in de gevangenis een hoeveelheid poederOp diens verzoek laat G. het poeder onderzoe ken, het blijkt cyaankali te zijn. De gevangenisdirecteur wordt van deze gang van zaken niet op de hoogte ge bracht In februari 1958 wordt Lod der levenloos in zijn cel aangetroffen. In de cel vindt men een belastend briefje: Ik heb medicijnen ingenomen, ik kreeg die van dokter O. In de brievenbus van de strafgevangenis ont dekt men een brief van Lodder, waarin hij aankon digt zelfmoord te plegen. In de cel van dokter O. wordt ook een briefje gevonden, waarin dezelfde mededeling voorkomt. Maar verrassend is de mededeling, dat Lodder meedeelt Plet Berger te'zijn en dat .hij de vrouw van dokter O. aangeraden heeft cyaankali in te nemen, we gens de gevolgen van hun 'relatie'. O. blijft vechten voor wat hij meent: zijn onschuld. Hij meldt zijn raadsman, dat hij zeker weet, dat Lodder en Piel Berger een en de zelfde persoon zijn. Dokter O. zou op de hoogte zijn geweest van de brieven en wilde deze in zijn bezit heb ben omdat hij vernietiging van deze bewijsstukken vreesde. Hij is daarvoor tij dens een filmvoorstelling naar de cel van Lodder ge gaan. Gelijkenis Uitvoerige onderzoekingen tonen aan dat de cyaankali van de Gentse neef en die, welke in Leeuwarden werd onderzocht, een opvallende gelijkenis vertonen. Vast staat dat alle brieven door Lodder zijn geschreven, maar de afscheidsbrief zou van de hand van dokter O. zijn geweest. En die zoh la ter zijn overgeschreven door Lodder. In 1961 achtte de officier van justitie in Leeuwarden gifmoord op Lodder, bedre ven door dokter O. bewezen. Opnieuw hoorde de Berkelse arts levenslang tegen zich eisen. Er lag toen een rap port van 154 pagina's op de tafel van de rechters. Een rapport van deskundigen maakte melding van 'ernstig gestoord gevoelsleven van dokter O.' April 1961: andermaal le venslang voor dokter O. In 1965 bekende dokter O. hij deed dit in een verzoek tot gratie zijn vrouw do delijk te hebben vergiftigd. Wat betreft de moord op Lodder schreef de toen 49- jarige arts, dat hij deze ge vangene alleen heeft gehol pen bij diens zelfmoord. De dubbele veroordeling tot le venslang zou voor de Ber kelse arts hebben betekend, dat hij ongeveer dertig jaar zou moeten zitten, omdat zoals gebruikelijk is, een le venslang veroordeelde op jaren wordt gesteld. Misschien wel landelijke scholierenbond Van onze onderwijsredactie LEIDEN In Leiden en omgeving zijn scholieren van plan een regionale leerlingenvereniging op te richten. Wanneer dit lukt en als de vereniging een succes, blijkt, zal overwogen worden een landelijke scholierenbond te stichten. 'Maar', zegt Jelle Koopmans, een van de initiatiefnemers erbij, 'ik weet niet of ik dat nog meemaak als scholier'. Leerlingen van verschillende scholen in Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest heb ben voor 14 maart een vergade ring belegd waar de oprichting van een regionale leerlingenver eniging besproken wordt. De vereniging zou open staan voor scholieren uit het hele voortge zet onderwijs: van lagere tech nische school tot gymnasium en van huishoudschool tot en met een middelbare economische school. De initiatiefnemers den ken er voorlopig nog niet aan ook gedeeltelijk leerplichtige werkende jongeren erbij te be trekken. Volgens Jelle Koopmans is het verzamelen en verspreiden van Informatie een van de belan grijkste doelstelllngvan de nieu we vereniging. 'De meeste scho lieren weten niet hoe alles in elkaar zit. Daarom is het ook moeilijk leerlingenraden, die op sommige scholen bestaan, zinvol werk te laten doen. Wij hopen door het oprichten van een in formatiecentrum en het uitgeven van een maandblad daar iets aan te doen. Als die informatie er is kunnen scholieren beter meedoen aan de besluitvorming. De commissie van voorbereiding ziet de toekomstige vereniging als een soort vakbond. Belan genbehartiging van de leerlingen staat voorop. Een van de doel stellingen zal zijn de oprichting van leerlingenverenigingen en schoolkranten te bevorderen. Verder wil de vereniging ook in de onderwijspolitiek een woordje mee spreken als het gaat om zaken als eindexamens of mid denschool. Jelle Koopmans: 'Het is toch te gek dat al die dingen beslist worden buiten de scholie ren om'. In het verleden heeft er reeds een landelijke scholierenbond bestaan: de Scholieren Belangen Organisatie, die na enkele jaren ter ziele is gegaan. Op dit mo ment bestaat er nog een Lande lijk Scholieren Overleg, maar volgens Jelle Koopmans is dit meer .een verzameling van losse mensen dan een hechte organi satie. Bovendien is dit overleg politiek links, terwijl de nieuwe verahiging wil open staan voor alle richtingen. Van staatssecretaris Veerman hebben de oprichters te horen gekregen dat hij de oprichting van leerlingenverenigingen van harte zou toejuichen. (ADVERTENTIE) Vraag uw bladenman. kijk op uw tijdschriftenadres of in de beiere handwerkspeciaalzaken. U kunt ziclyook als abonnee opgeven (abonn. prijs f 2,9^). Stuur een lege enveloppe niet op de achterkant uw naam en adres naar Handwerken. Antwoordnummer 7869, Amsterdam. Postzegel hoeft niet. Of nog vlugger: bel het informatie-centrum van De Geïllustreerde Pers. tel. 020-72.97 85 Borduur zo'n kleurig embleem, voor uzelf of uw kinderen. Het gratis strijkpatroon van HANDWERKEN staat vol met deze leuke embleem-ideetjes. Maak het zo.met HANDWERKEN. Ook alles over haken, breien, naaien, macramé in 't Eerste handwerkblad dat van alles 't hoe laat zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3