Vastendag niet alleen kwestie minder eten Basisgegevens SMRA zijn niet verbrand I Spandoeken weg uit de kerk fhsillail Vandaag Raad ven kerken achter adviezen werkgroep: Schade door brand: acht miljoen Trouw K wartot Naar één visie op doopbewijzen Verzoeken van raad van kerken aan 'Vuur' Nieuwe boekt TROUW/KWARTET VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 KERK/BINNENLAND AMERSFOORT De raad van kerken heeft besloten de leden-kerken op te roepen zich, ieder naar eigen aard, ten volle in te zetten voor een nieuwe levensstijl. De raad schaarde zich ook achter een serie concrete adviezen van een hiervoor ingestelde werkgroep. Deze opereert in het voetspoor van de beleidsconferentie van de ker ken in Nederland (25 en 26 novem ber in Lunteren), die krachtig heeft gepleit voor een nieuwe levensstijl, waarin aller verantwoordelijkheids gevoel voor de huidige en toekom stige generaties, hier en vooral in de derde wereld, tot uitdrukking komt. De werkgroep mikt op een soort wekelijkse vastendag. Dit mag vol gens haar niet tot misverstand lei den. De boventoon moet niet wor den gevoerd door de woorden 'vas ten' en 'versoberen' maar door 'nieuwe levensstijl', welk laatste be grip niet alleen slaat op consump tie maar ook het omspringen met tijd en op het klaar staan voor andere mensen. 'Bovendien houdt 'nieuwe levensstijl', aldus de werk groep. ook evangelische bezinning, meditatie en vernieuwing van men selijke relaties in.' Voorstel Het eerste voorstel van de werk groep geldt een rijk geschakeerde, gemeenschappelijke aanpak van de kerken en ook van niet-chrlstenen gedurende het jaar september 1975- september 1976. Niet dat het daar na afgelopen moet zijn: het jaar is bedoeld als krachtige impuls. De werkgroep denkt aan een ge coördineerde opmaat rondom pink steren met de verspreiding op grote schaal van een bulletin. Hierin zal worden opgeroepen tot de vorming van kleine plaatselijke actiecomi- tees. die ideeën voor het komende seizoen moeten uitwerken. Voor de ochtend van prinsjesdag is er een bijeenkomst, waarop de ker ken het werken aan een nieuwe levensstijl presenteren als een bij drage aan een klimaat waarin poli tieke beslissingen kunnen worden genomen overeenkomstig de nood van de nationale en Internationale sameleving. De parochies en ge meenten zullen worden uitgenodigd op de vooravond van prinsjesdag, liefst in oecumenisch verband, op basis van de voorstellen van de actiecomités hun strategie uit te stippelen. De raad van kerken zal binnen afzienbare tijd een hoorzitting van landelijke actiegroepen en het se niorenconvent van de in het parle ment zittende politieke partijen or ganiseren. Een overzicht van het uitgebrande complex van de SMRA in Delft. De begane grond, waarin de machinefabriek P. van der Zee gevestigd is, liep zware waterschade op. Van een onzer verslaggevers DELFT Er zijn geen basisgegevens verloren gegaan bij de grote brand, die gisternacht het gebouw van de stichting mechanische registratie en administratie (SMRA) van de hervormde kerk heeft verwoest. UIT VAN LEZERS Werkloosheid (7) 'Gegarandeerd Inkomen en arbeid naar keuze', hierover sprak (Tr- Kw. 7 febr.) prof. J. P. Kuiper. De socialisten spraken eerder over een heilstaat. Nu. ik geloof dat die pro fessor er ook dichtbij komt. Niet meer werken om winst. HIJ ziet dan drie groepen mensen: werkers die de last van de arbeid op zich ne men voor een extra Inkomen, men sen die arbeid naar eigen keuze doen, en de nlet-werkers. En dan allen een gegarandeerd inkomen! Volgens mij spreekt die professor over luchtkastelen. 't Noorden Tessel Joh. Daalder Kruisinga (3) Indien de internationale christelij ke democratische partijen erkelljk zo geïnteresseerd zijn in de demo cratie. waarom werken zij dan niet openlijk mee om in Spanje de 'christelijke dictatuur' weg te krij gen? Amsterdam Mevrouw M. Onnes Minder consumeren 't Is fijn te lezen in uw blad van 11 febr. dat gereformeerden met 'hun' geschrift 'Bezitten of bezeten zijn' nu eens goed uit de verf komen. Ik denk dat we blij moeten zijn met de oproep tot bezinning op de christelijke levensstijl. En dat Je dan niet alles (tegelijk) overhoop kunt halen besef ik heel goed. Maar i.v.m. de m.i. duidelijke teneur: minder consumeren, moet dan op z'n minst de seksualiteit, gedegra deerd tot sex', genoemd worden; en het verdient aanbeveling dat we ook daar 'bij onze lurven gepakt' Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: .c"Cretans JTn-'. - r i.-> 7- iuw/ F ml?!. %n:<.e-lam. ;'.e wo; 't u.' iiar.in van ue schr.^.cr vt.-wuld. worden. Immers, is sex (ik schrijf niét: seksualiteit!) ook geen con sumptie-artikel geworden? De con- sumerenden van dit artikel zijn velen en ik durf er aan toe te voegen: óók onder de gereformeer den. Hetzelfde nummer van uw blad vermeldt dat nogal wat stu denten aan de VU 'hokken'. Minder consumeren, s.v.p. akkoord. Maar dan ook een beetje consequent. Dan is seksualiteit, verworden tot 'sex': een consuptie-artikel, een ar tikel waar niémand meer de grijp grage handen naar mag uit strekken. De onthouding vóór het huwelijk (ook al zou men niet 'hokken' maar hetzelfde doen. men consumeert verboden artikelen) dient Aangeprezen te worden! Het gaat om een christelijke levensstijl. Dokkum Geref. pred. F. de Jonge maar wel voor de vrijheid van de arme landen zit in de gevangenis en de drie van Breda die hier onnoemelijk leed hebben veroor zaakt moeten vrij met een beroep op het geweten. Waarom wordt dit geweten toch gerespecteerd bij de een en verloederd bij de ander? Waarom kan men het niet eens worden over gewetensbezwaren in het CDA: misschien omdat het CDA in de landen waar het al bestaat aan de verkeerde kant vecht? Nee! Maar omdat men niet tot een besluit kan komen over de vraag van het christelijk geweten! Inderdaad de allerbelangrijkste vraag waarmee het christendom staat of valt. Wassenaar H. Slotemaker EO op vrijdag Geweten Een jongen, die niet tot vechten wil worden opgeleid voor een atoom oorlog en het gebruik van bacte riologische en chemische wapens, Al ben ik lid van de EO. ik kan de grapjes van de heer Klei over de vrijdagse Hilversum 3 programma's van deze omroep best waarderen. Het verhaal deed me denken aan het begin van de Jaren dertig, toen we als 14-jarige jongens er plezier in hadden om onze ouders, die de beproefde beginselen van de toen malige NCRV waren toegedaan, het verschil van de niet-christelijke programmabladen en die van de christelijke omroep te laten zien. Aangekondigde foxtrots in de christelijke omroepbladen bijvoor beeld werden als marsmuziek aangekondigd. De danszaal gechris- tianiseerd tot dorpsmuziektent. Breda M. Meeldijk In dit computercentrum zijn de persoonsgegevens van twee miljoen leden van de hervormde kerk gere gistreerd. Het zou een ramp zijn geweest, als deze zouden zijn ver brand. Gistermiddag heeft een takelbedrijf enkele kluizen uit het verwoeste complex gelicht, waarin belangrijke gegevens lagen opgeslagen. Perso neel van de SMRA is de gehele dag in touw geweest om te trachten nog zoveel mogelijk van de administra tieve gegevens te redden. Het na blussen heeft gisteren de gehele dag voortgeduurd. Volgens de Delftse brandweer kan het vuur nog tot van morgen vroeg blijven smeulen. De schade van de brand wordt voor de SMRA geschat op vijf miljoen en voor de machinefabriek Van der Zee, die in het zelfde gebouw ge huisvest is, op drie miljoen. Beide partijen zijn tegen brand verze kerd. De 110 man personeel van de SMRA werd gistermorgen opgevan gen in de naburige r.k. Adelbert- kerk. De werkzaamheden zullen zo spoedig mogelijk worden hervat. Andere computerbedrijven hebben hun hulp reeds aangeboden. taal aanatal hervormden in Neder land. Het zijn vooral kleinere ge meenten, die hun ledenadministra tie nog op de traditionele wijze met kaartregisters voeren. De basisgegevens krijgt de SMRA van de plaatselijke burgerlijke be volkingsadministratie. Met deze ge gevens heeft de SMRA een heel pakket van dienstverlening ontwik keld, waarvan de aangesloten ge meenten gebruik kunnen maken: de inning en administratie van de kerkelijke bijdragen, het verzorgen van uitnodigingen, aanschrijvingen, adresseringen enz. De SMRA startte in 1953. Het aan tal bij de SMRA geregistreerde kerk leden klom op van een half mil joen in 1955 tot 2,2 miljoen in 1969. Daarna trad een lichte daling in als gevolg van sanering van ledenregisters in een aantal ge meenten tot 1,9 miljoen in 1974. In de jaren zestig deed de compu ter zijn intrede. Het bleek mogelijk met de computer bestaande activi teiten beter en sneller te doen. Ook ontstonden nieuwe mogelijkheden, die in het dienstenpakket van de SMRA konden worden opgenomen. beduidend duurder zijn of gewenste gegevens verloren doen raken. Een regionale aanpak, zoals onder zocht door de hervormde gemeente Eindhoven, zou bij landelijke toe passing veertig procent duurder uitkomen. De huidige aanpak in Rotterdam-Zuid, waarbij een ex tern computerbedrijf is ingescha keld en veel bijkomend handwerk door vrijwilligers wordt gedaan, voorziet onder meer niet in het bij verhuizing van de betreffende kerk leden met andere gemeenten uit wisselen van gegevens. Privacy Synode Tegenslag De brand bij de SMRA kwam wel op een heel bijzonder tijdstip. Maandag moet de hervormde syno de juist beslissen over een nieuwe opzet van de werkwijze. Deze be slissing zal dan de voorlopige af sluiting zijn van een discussie van enkele jaren, waarin de SMRA nog al wat kritiek had te verduren, omdat ze te duur zou werken. De SMRA verzorgt de ledenadmini stratie van 310 van de dertienhon derd plaatselijke hervormde ge meenten. Samen omvatten dezen ruim zeventig procent van het to- De SMRA heeft in haar geschiede nis nog al eens met pech en te genslagen te kampen gehad. In het bijzonder de overgang naar volledi ge automatisering riep problemen op. De kosten liepen door allerlei omstandigheden in het eind van de jaren zestig zo uit de hand, dat de synode zich erover moest buigen. Op 3 april 1971 besloot de synode, het werk van de SMRA voort te zetten. De studie, die sindsdien ver richt is en die ten grondslag ligt aan de nota, die maandag in de synode wordt behandeld, heeft dui delijk gemaakt, dat alternatieven door Aldert Schipper Elke stad had in het eind van de jaren zestig een aantal actie groepen, die het de brave burgers lastig maakte met kwesties als ontwikkelingssamenwerking, oorlog en vrede en emancipatie. Zelfs de meeste dorpen waren wel een paar van dit soort actiegroepen rijk. Ze organiseerden rietsuikeracties, koffieacties, en eens in het jaar een vredesweek. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Een aantal van deze actiegropen bestaat nog. Enkele leiden zelfs een bloeiend bestaan, dat tot lering strekt van het Nederlandse publiek. Maar de meeste van de honderden actiegroepen zijn een zachte dood gestorven. Ook ln de kerk hoor Je niets meer van Essay (in de jaren zestig actie rondom de Vrije Uni versiteit in Amsterdam) en van Synoodkreet, die met spandoeken de vergadering van de gereformeer de synode binnenmarcheerden tot groot, ongenoegen van de eerwaarde broeders. Het is aardig om vanuit heden daags perspectief nog eens met aandacht naar zo'n actiegroep uit de zestiger jaren te kijken. Hoe kwamen brave en oppassende ker kelijke Jongeren er toe in eens nijdig te doen tegen een kerkeraad, die niet van welvaartskloof of dis criminatie wist. Waarom blafte zo'n kerkeraad deze jongelui de kerk uit? Jan Weevers, student aan de sociale academie De NIJenburg heeft tijdens zijn stage in het Rot terdamse de moeite genomen om een groep met zijn afsplitsingen tot zijn ondergang te volgen. Hij heeft daarvoor de actiegroepen Denken en Doen op de korrel genomen, die tot ln het begin van de zeventiger jaren de gereformeerde kerken in Delfshaven en Krimpen aan de Lek 'onveilig' maakten. Denken en doen De beschrijving heet, net als de beschreven groepen. 'Denken en Doen'. Het is in de eerste plaats aardig om de brochure te lezen, omdat je dan merkt dat de be schreven periode nü al ln de sfeer ligt van heimwee-naar-vroeger. Het is thans gewoon onbegrijpelijk dat een gereformeerde kerkeraad zich toen echt bedreigd voelde door een jongen, die de mannen broeders kwam vertellen dat er om de zoveel seconden een kind van honger sterft. Daar zijn we nu aan gewend geraakt afgestompt? Het was de tijd dat jongelui van de gereformeerde Jeugdvereniging trachtten de kerk 'om te turnen' met radicale uitspreken en drasti sche acties. Dat gebeurde ook in Krimpen aan de Lek. De drijvende kracht achter de actie was een zekere Ben, die nu ergens in maat schappelijk opbouwwerk zit. Het hoofdthema van de groep rond Ben was de verhouding tussen rijk en arm. Maar de groep had het ook gemunt op de kerkelijke structuren. De gewone mensen in de kerk moesten meer verantwoordelijkheid krijgen, vond Ben. En dat vonden de andere Jongens en meisjes ook. Binnen de gereformeerde Jeugdver eniging kregen ze geen been aan de grond. Er kwam een splitsing. Te snel Jan Wevers vindt dat ze een beetje te snel uit de kerkelijke Jeugdvere niging zijn gelopen. Aan de andere kant vindt hij het wel begrijpelijk dat ze buiten de kerk zijn komen te staan. 'Als Je zo weinig weerklank krijgt als zij, dan loop je er makke lijk uit. Je moet niet vergeten: toen was het houden van een kerst- inn een openlijke daad van verzet tegen de kerk. Nu vindt 75 procent van de gereformeerden dat ontwik kelingssamenwerking tot de taak van de kerk hoort'. mislukking voor mensen die actie willen voeren? Jan Wevers: 'Als Je nu nog eens zou beginnen, dan zou je je veel meer moeten bedienen van de ker kelijke organen. Je moet je groep presenteren als een deel van de kerk. Als Je als groep binnen de organisatiestructuur van de kerk hoort, dan win Je gezag bij de kerkleden. Je moet ook zorgen dat er oudere mensen ln je groep zit ten, eventueel een paar kerkeraads- leden, diakenen of zo. Dan voorkom je dat Je wordt afgeschilderd als een clubje radicale jongeren. Maar de groep moet het intern natuurlijk wel ernst zijn met de kerk'. Jan Wevers ziet zelf wel wat in de kerk als organisatievorm van gelo vige mensen. 'Als Je het geloof waardevol vindt, dan stap je na tuurlijk minder gauw de kerk uit.' De mensen van Denken en Doen hadden het gevoel dat de wereld op het punt stond onder te gaan. Het maakte hun weinig uit wie de red dende hand zou uitsteken, als er maar wat gebeurde. Toen de kerk niet reageerde op hun beroep, zoch ten ze elders heil. Wat schortte er huns inziens aan de kerk? Wat is er nu nog te Ieren uit zo'n 'De kerk dacht te traditioneel. Zij had werelddiakonaat en zending. Dat waren de organen waar iets met de wereld gedaan werd. Daar werd de zorg voor de wereld aan gedelegeerd. Het kerkvolk was er niet aan toe. zelf verantwoordelijk heid voor ontwikkelingssamenwer king op zich te nemen. De kerk was te veel bezig met haar eigen voort bestaan. De mensen waren in be slag genomen door vragen van het eigen persoonlijke heil. Maar de actiegroepen Denken en Doen lie ten de mensen in de kerk te weinig voelen dat zij ook gedreven werden door het evangelie. Vooral toen de groep ook nog een paar niet-gere- formeerden opnam, vond de kerk dat bedenkelijk. Maar een van de werkgroepleden noemde dat Juist •alternatieve evangelisatie'. Wat is er nu nog van de groep overgebleven? 'Veel van de groepsleden zijn te récht gekomen in een vorm van welzijnswerk. De een is vormings werker, de andere opbouwwerker. Sommigen zijn weer teruggekeerd naar de kerk, anderen hebben geen kerkelijke belangstelling meer. Van de kerk uit gezien is het een ge schiedenis van een mislukking, die op die manier nu niet meer zo gemakkelijk zou worden aanvaard.' Vandaar dat de nota uitloopt op de voorkeur voor een centrale regi stratie in eigen beheer, mede ter bescherming van de privacy van de kerkleden. Aanbevolen wordt, zodra dit mogelijk Is (in 1977) over te gaan tot het huren van nieuw- ontwikkelde apparatuur, waarbij het kostbare handwerk nog verder kan worden teruggedrongen. Er wordt ook nog gestudeerd op een voorstel, om alle bij de burger lijke bevolkingsadministratie als NH bekend staande Nederlanders bij de SMRA te laten registreren, in plaats van - zoals nu - alleen de zeventig procent in gemeenten, die zich bij de SMRA hebben aangeslo ten. Het huidige systeem heeft als bezwaar, dat veel kosten verbonden zijn aan het steeds weer in- en uithoeken van kerkleden, die ver huizen van SMRA-gemeenten naar niet-SMRA-gemeenten en omge keerd. Wanneer alle hervormden uit het hele land bij de SMRA zouden worden ondergebracht, zou een bevredigend systeem moeten worden bedacht van financiering op basis van verleende diensten. De generale financiële raad van de hervormde kerk heeft de synode geadviseerd, hierover nu nog geen beslissing te nemen. De konse- kwentles behoeven nog nadere stu die. AMERSFOORT De raad van kerken heeft besloten de leden- kerken te vragen of zij een geza menlijk standpunt kunnen inne men in de zaak van de doopbewij zen die door ambassades van diver se Arabische landen worden geëist bij visumaanvragen om er achter te komen of de aanvrager jood is. De raad van kerken vindt dat de eis van de Arabische staten een discriminatie van onze joodse me deburgers is. Bovendien heeft deze handelwijze weinig zin, omdat er enerzijds joodse medeburgers zijn die de doop hebben ontvangen, en anderzijds niet alle Nederlanders gedoopt zijn. De raad van kerken signaleerde hier ook een misbruik van de doopbewijzen; deze zijn im mers uitsluitend voor kerkelijke doeleinden bestemd. Aanleiding voor het besluit van de raad was een brief van het modera- men van de hervormde synode aan staatssecretaris Kooijmans van bui tenlandse zaken. Oud-praeses ds. Jörg van de hervormde synode deelde mee dat het departement van buitenlandse zaken met de be treffende Arabische ambassades in ons land over de kwestie van de doopbewijzen heeft gesproken of onze diplomatieke vertegenwoordi gingen in deze landen daartoe op dracht heeft gegeven. OERWOUD Vanuit het diepe donkere oerwi waarin de overgang van hoofd! naar snor of baard niet goed onderscheiden is, kijkt hij mij lachende ogen aan. Op vriendel wijze geeft hij ontkennend a woord op mijn vraag of zijn li haren in het dorp waar hij wi nog opzien baren. Alleen m'n zegt hij, die is er tegen. Ik 1 hem even vreemd aan. Je gr moeder, vraag ik. je grootmoe die zou juist de eerste moeten om dat bijzonder mooi te vim want er zal vast wel een foto staan van je grootvader, waarop op z'n minst met een flinke kn en misschien ook wel met een f baard lid staat te zijn van de pl selijke jongelingsvereniging, blijven even doorpraten en con deren, dat er zoveel zaken waarbij een beetje redelijk redi ren eenvoudig niet helpt. Neem de oude psalmberijming, van vervalst vrijzinnige herkomst, wordt eenvoudig in bepaalde I ken tot shibboleth van rechtzim heid gemaakt. Het is natuurlijk verleidelijk om zoiets te doen, hebt iets herkenbaars, al slaat natuurlijk nergens op. Redem helpt geen zier, men is ergens gen omdat men er tegen is. bijzonder vrije berijming van psalm accepteert men wel, n even vrije bewerkingen van am schriftuurlijke gedachten woi taboe verklaard of mogen al thuis en in zogenaamde samenk sten gezongen worden. Waar Om toch! Zoiets moet het zijn. daarom stapt dan de één deze I uit en de ander die andere 1 En daarom is het dan ook beter, dat Jan niet met Jei omgaat. Ook een oerwoud, van i verstanden waarin je gemakto verdwaald. AMERSFOORT Op voorstel van de secretaris-generaal der hervorm de kerk. dr. A. van den Heuvel. Is het moderamen van de raad van kerken, gemachtigd de mensen van het charismatische tijdschrift 'Vuur' twee verzoeken te doen: een werk groep vormen die ten behoeve van de raad het belang van de charis matische beweging voor de oecu mene bestudeert, en een handlei ding voor de praktische zielzorg op het niveau van parochie en ge meente samen te stellen. NED. HERV. KERK Beroepente Rhoon (toez)A Nauta te Vlaardingen te Linsd ten: J. H. C. Olie, kand. te D gauw; te Hoogkarspel: H. E. Reefhuis, kand. te Utrecht die; beroep heeft aangenomen. Aangenomennaar Papendrej D. van Vliet te Waddinxveen: t Nunspeet (toez)F. J. Veldn leraar chr. lyceum te Apeldoorn.' Bedankt: voor Amersfoort: G. van Kooten te Delft. Afscheid: van Twijzelerhelde: 1 Couvée wegens em. (gaat te I men bijst. in past. verlenen);1 Nes en Wierum; W. G. Gerrii beroepen te De Lier; van Houtt J. Pannekoek wegens beroep 1 Burbacht (Westfalen). Emeritaat verleend aan W. Griethuijzen te Numansdorp (b reeds afscheid van zijn gema genomen). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Dinteloord: N. Schreuder te Goes; te Nieuwerl (Zld): J. Koster te Barneveld. Afscheid (18 febr.) van Goud aard: H. Hofman, beroepen te 1 terdam-Zuid. Overleden: Y. van Dijk (91 jaar Schiedam. Stond te Nieuwveen, I jebroek, Oostzaan, Schagen en I kerkerk. Em. in 1994. Generale preventie, door drs F. 1 M Denkers, uit de serie Nijmel Cahiers voor criminologie. Ij Van Gorcum. Assen. 84 bli 11.50. Bij intekening op de I serie: 9.50. Tranen over Spanje. Hierin vel len L. Collins en D. Papierrel van de strijd die het Spaanse de Spaanse arbeiders, al Ji voordat de Spaanse burgeroa losbarstte, voerde tegen de onj drukking. Uitg. Elsevier, Ams dam. 382 blz. - 14,90. Een lied van den Bicsbosch, i omnibus waarin drie boeken val Baardman zijn gebundeld: Eenl van de Biesbosch, Het gezegj dorp en In de greep van de wal wolf. Uitg. Voorhoeve, Den Bi 536 blz. - ƒ25,90. De stuurloze avantgarde, door 8 Magnus Enzensberger; ultgefl in de Synopsis-serie van De Ad derspers in Amsterdam; 172 I prijs 22,50. Een vertaling van enkele essay* 1964, waarin Hans Magnus Ena berger de verhouding tussen lil tuur en politiek analyseert. De i thema's die ln deze artikelen de orde komen zijn de 'bewustzi industrie', als middel van de sumptiemaatschappij om haar den ideologieën op te drii waarvan ze zich nle, bewust zijl die hen verhindert kritisch te of te blijven: en de 'stuui avantgarde'. die onder het i van totale vrijheid dikwijls de trine van een totaal onvrij co 11 visme steunt. Geen makke leesstof, maar belangrijk cn I end om dat het het kritische wustzijn stimuleert tegenover manipulaties van de bewustzijn dustrie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2