Motel rijksweg 13 van de Werken met Joris Diels bijzondere ervaring voor rechterlijke macht Postbank moet naar Den Haag baan Kamerlid protesteert tegen uitsluiting gewest Den Haag en stuurgroep Amerikaans motel bij/ Delft in 1975 gereed Onderhandelingen over andere bestemming grond Farce Majeur in Leiden Sint Elisabeth ziekenhuis stoot 45 bedden af Vandaag open huis Chr. leao Monster NABEZ0RGING VAN DE KRANT Haagse VVV in de zorgen PvdA-raadslid vindt: Meevaller van zestien miljoen voor Den Haag Lentebeurs in Zoetermeer Gestolen gif terecht: daders gearresteerd Leidschendam kan eind 1976 z n kabel-tv hebben Eerste paal in oktober degmnd in TROUW/KWARTET DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 Advocaten en rechters spelen stuk van Pirandello DELFT De bouw van het Amerikaanse Travel odge-motel aan de rijksweg Rotterdam-Den Haag ter hoogte van Delft is van de baan. De Amerikaanse motelorganisatie is op 30 september van het vorig jaar overgegaan in handen van de Engelse maatschappij Trust Houses Forte, die de optie op de grond aan Delft heeft teruggegeven. Tussen de gemeente Delft 4n een ander bedrijf zijn nog onderhande lingen gaande over het stuk grond, dat ligt nabij de kruising van rijks weg 13 met de Kruithuisweg. aan de zuidkant van Delft. Naar ver luidt Is de kans gering dat beide partijen tot overeenstemming ko men. Travelodge had in Amerika en Au stralië een keten van 600 motels met in totaal 14.600 kamers. Het project in Delft zou de eerste Euro pese vestiging en tegelijktertijd het grootste motel van Nederland wor den. Het Engelse hotelbedrijf heeft vorig Jaar een meerderheid van het aandelenpakket verworven en er dlrekt het Delftse gemeentebestuur van in kennis gesteld dat het geen interesse heeft in de bouw van het motel. De onderhandelingen over het 26.000 vierkante meter grote stuk grond hebben enkele jaren ln be slag genomen. Al in 1973 had de organisatie Postiljon Pleisterplaat sen belangstelling getoond. Ameri kanen namen dat concern over en dienden een bouwplan in. De eerste vertraging ontstond door de lange tijd die de wijziging van het ter plaatse geldende bestemmingsplan in beslag nam. Toen in december 1973 een bouwvergunning werd verleend stelde Travelodge het pro ject uit omdat door de in die perio de heersende oliecrisis de markt ongunstig was. In de loop van dit jaar maakten de Amerikanen weer aanstalten met de bouw van het motel te begin nen. maar de eerste paal ging niet. zoals algemeen verwacht werd. in oktober de grond in. Het kwam als een volslagen verrassing dat Trust Houses het Amerikaanse concern overnam. Travelodge was door de teruglopende conjunctuur en het afnemende toerisme in liquiditeits REGIO DEN HAAG en LEIDEN (0 door Oammis de Geus DEN HAAG 'Zo doe je eens wat anders met elkaar. De rechters die we elke dag in het Paleis van Justitie achter de tafel zien zitten komen daar nu ook eens vandaan'. Met een flinke dosis enthousiasme bepleit de Haagse advocaat mr. H. W. van den Berg (32) de zin van de komende opvoering va*i Luigi Pirandello's stuk 'Wat is de waar heid' op 19 maart in de Koninklijke Schouwburg. Bij het personeel van de gerechte lijke instanties in het immense Pa leis van Justitie is dit evenement sinds enkele weken het gesprek van de dag. Met zijn collega mr. L. H. van Lennep (26). die de organisatie van het spektakel in handen heeft, is mr. Van den Berg het roerend eens dat de kaarten voor de voor stelling snel verkocht zullen zijn. Er zijn zo'n 800 plaatsen beschik baar. Van den Berg: 'Alle gebrui kers van het -Paleis, dus ook de bodes en het griffiepersoneel kun nen deze Pirandello gaan zien. We houden alleen wat kaarten vast voor de genodigden. Als blijkt dat door de grote belangstelling 'vraag is naar een tweede voorstelling zul len we dat zeker overwegen'. Tot de negentiende maart zal het justitie-personeel zijn nieuwgierig- heid moeten bedwingen. Of de he ren rechters en advocaten een nieuwe dimensie aan deze moeilijke Pirandello, die ter gelegenheid van de officiële opening van het Paleis wordt opgevoerd, zullen geven moet worden afgewacht. Allerwegen zijn de verwachtingen hoog gespannen. Het komt immers niet vaak voor dat een advocaat die veel strafza ken 'doet' de rol van de commissa ris van politie heeft en dat een kantonrechter de rol van huis knecht is toebedeeld. Mr. Van den Berg, die in zijn,Am sterdamse studententijd een rol had in 'Tymon van Athene' in de regie van Krijn ter Braak en sinds vier jaar deel uitmaakt van de cabaretgroep van 'De Jonge Balie' vindt dat de opvoering 'best aardig' kan worden. Vol lof spreekt hij over de bezielende leiding van Joris Diels van de Haagse Comedie. die hetzelfde stuk eerder regisseerde. Regie 'Diels kent het stuk van binnen en van buiten. Wat een man is datj! Het is werkelijk een heel bijzondere ervaring om onder zijn leiding te werken'. van den Berg, die Laudizi. één der hoofdrollen, speelt, vindt het daarom vanzelfsprekend dat Diels ontzettend veel van de ac teurs en actrices vergt. 'Meteen al bij de eerste repetitie kregen we te horen dat je niet bezig moet zijn je persoon te spelen. Diels hamert er steeds op dat de situatie de mensen beheerst die de rol spelen'. Van Lennep en Van den Berg. bei den werkzaam bij het Haagse advo catenkantoor De Brauw en Helbach aan de Koninginnegracht, hebben al heer wat vrije tijd ln deze pro- duktie gestoken. 'Het vergt echt wel veel, die drie repetities in de week in de kantine van het Paleis. Maar we hebben het ervoor over, heel graag zelfs. Het ministerie was er ook voor dat er iets bijzonders rond de opening van het gebouw moest gebeuren, vandaar de verleende ga rantie-subsidie van 7.000'. Het idee voor het toneelevenement is eigenlijk afkomstig van mr. Ver meulen, plaatselijk deken van de orde van advocaten, die weer con tact opnam met rechter mr. Höler en officier van justitie mr. De Wit. Mr. Van den Berg werd gepolst vanwege zijn reeds genoemde to neelervaring. waarna het meteen klikte. Van den Berg: 'Deze Pirandello leek ons het meest geschikte stuk, omdat het centrale thema de waar heid is die bijna alle spelers en speelsters elke dag weer moeten trachten te vinden. In 'Wat is de waarheid' wordt een bepaalde situ atie geschetst waarin verschillende mensen verschillende uitleggingen hebben. Iedereen vindt dat zijn mening absoluut waar is. Alles speelt zich af om de vraag wie over die situatie gelijk heeft'. Mr. Van Lennep: 'Dit gegeven is natuurlijk uitermate aantrekkelijk voor juristen, die het bovendien opvoeren. Rechters krijgen de ge hele dag situaties voorgezet, zoals in het stuk'. Zoals gezegd speelt mr. Van den Berg de persoon van Laudizi. 'Een bijzondere rol eigenlijk. Laudizi heeft de funktie van toeschouwer die steeds weer twijfels teweeg brengt, waarna weer nieuwe discus sies op gang worden gebracht. De hoofdpersoon is een soort verleng stuk van de zaal'. Rolverdeling Een foto van de justitiële spelers en speelsters, ter wjjl zij repeteren voor het derde (en laatste) ha drijf. Van links naar rechts regisseur Joris Diels, mr. Buschmann, mevrouw De Groot, mr. Van de j1 Berg, mr. Schuering, mevrouw Haselager, mevrouw Schoemaker, mr. Van Schravendijk, mr. Va ir° der Hel, mr. Blok en mr. Van Wassenaar van Catwyck. Advocaat mr. De Lauwere speelt Ponza die een bijzondere relatie heeft tot zijn schoonmoeder me vrouw Frola (mevrouw Haselager, echtgenote van een kantonrechter). Voorts verschijnen op de planken van de Kon. Schouwburg rechter mr.' baron Van Wassenaer als plaatselijk notabel, mevrouw De Groot, echtgenote van een kan tonrechter als zijn vrouw Amalia, de advocaat mr. Schuering als de prefect, mr. Annemarie Busch mann. een jonge; advocate als Dina en mr. Vermeulen jr. (zoon van de deken) en mevrouw Huydecoper- Schoemaker als het echtpaar Sirel- li. Mr. Van Schravendijk ziet zijn kans schoon om eens in de schoe nen van een commissaris van poli tie te staan en kantonrechter mr. Blok draaft op als huisknecht. Voorts spelen nog mee mevrouw Schaap, secretaresse van advocaat mr! Pels Rijcken. mej. De Vromen van een advocatenkantoor uit Lei den, Martha Springer en mr. Van der Lel. Ton Groeneweg is de assis tent van Joris Diels. Voor het ontwerpen van de deco heeft men een beroep gedaan mr. dr. K. W. P. Klaassen, die klappen van de zweep kent. kostuums zijn afkomstig van atelier van de Haagse Comedfr, Van den Berg draagt het kostuij dat de acteur Eric van Ingen eeri aanhad in dezelfde rol bij de Haa se Comedie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het KVP-tweede- kamerlid Van der Sanden heeft woensdag in schriftelijke vragen aan de ministers De Gaay Fortman van binnenlandse zaken en Gruij- ters van volkshuisvesting geprotes teerd tegen het feit, dat de regering het gewest 's-Gravenhage wil uit sluiten van de 'Stuurgroep Haags Stadsgewest'. Deze stuurgroap zou zich moeten gaan bezig houden met de ruimtelijke en economische ont wikkeling in de regio's Den Haag, Leiden en Delft, en met de sprei ding van rijksdiensten. Volgens het Jonge talenten op 'loop-ins' op gewestelijk orkest DELFT Onder het motto 'Jonge talenten lopen ln bij oude beken den', biedt het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland jonge amateur talenten uit de 'plaatsen Delft, Gou da, Leiden. Vlaardingen, en Schie dam de gelegenheid op 'loöp-ins' hun kundigheden samen met het orkest te demonstreren. Men houdt de selectiewedstrijd op woensdag 26 februari van half twee 's middags tot 's avonds tien uur in de Stadsdoelen te Delft. Geselecteerd worden uit elke plaats een representant (dit kan zijn een instrumentalist, een zanger, een combo of een vocale groep). Mee mogen doen: amateurmuzikan ten boven gemiddeld niveau, oud tussen 18 en 21 jaar. niet een conservatorium bezoekend. De keuze van het werk hoeft niet klassiek te zijn. maar wel van, zoda nig karakter, dat samenspel met het orkest mogelijk is. Het orkest gaat met de uitverkore nen op toernee op loop-lns in Delft op 11 april, in Gouda op 12 april, in Leiden op 17 april, in Vlaardingen op 18 april en in Schiedam op 19 april. LEIDAN Het team van Farce Majeur maakt vanmorgen om 11.00 uur op het Pieterskerkhof opnamen voor zijn nieuwe programma. Hier mee lost de NCRV een oude belofte in aan het adres van de roeivereni ging Asopos/De Vliet. Farce Majeur zou enige tijd geleden aanwezig zijn bij de opening van het nieuwe clubhuis van de vereniging, maar dit kon door omstandigheden geen doorgang vinden. kamerlid komen in de groep verte genwoordigers van het rijk, de pro vincie Zuid-Holland, en de ge meenten, maar niet van het be staande gewest 's-Gravenhage. De kamerleden vragen ook of de mi nisters kunnen bevestigen dat tot op heden op geen enkele wijze overleg heeft plaats gevonden tus sen het rijk en het dagelijks be stuur van het gewest Den Haag over de gevolgen van de spreiding van rijksdiensten. Dat bestuur ver zocht herhaaldelijk om het overleg. LEIDEN De. directie van het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp heeft besloten de kinderaf deling met 45 bedden in te krim pen. Een onderzoek heeft volgens economisch directeur J. G. Berg- ineijer uitgewezen dat deze afdeling van het ziekenhuis komt na het uitvoeren van deze maatregel op 455 te liggen. De financiële conse- kwenties van deze ingreep zijn nog niet te overzien. De vrijkomende ruimte zal vrijwel zeker worden be nut voor poliklinische activiteiten. MONSTER Om elf uur heden morgen wordt op het terrein aan de Taets van Amerongenstraat 7 in Monster de eerste paal geslagen voor de nieuwe gymnastiekzaal van de Oranje Nassauschool voor Chr. Leao. De handeling wordt verricht door de heren G. Blom, voorzitter van het schoolbestuur en K. Ver- hey, direkteur. Ter gelegenheid van deze feestelijke gebeurtenis wordt vanavond van 7-9 uur open huis in de school gehouden voor iedereen die belangstelling voor het leao- onderwijs heeft. Men kan meteen van de gelegenheid gebruik maken twee nieuwgebouwde en ingerichte lokalen te bezichtigen, 's Middags zijn alle leerlingen van de zesde klassen van het basisonderwijs wel kom in de Oranje Nassauschool om zich uitgebreid te laten voorlichten over deze vorm van onderwijs. Uw krant onverhoopt'niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519, b.g.g. 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. t DEN HAAG De Haagse VV g heeft bekendgemaakt dat be n aantal hotelovernachtingen Den Haag vorig jaar ongevee ir zes procent minder is gewecs^ dan in 1973. Voor dit jaar word geen verdere teruggang ver uj wacht. Om meer Engelsen naai^ ons land te lokken wordt van He februari tot 7 maart een 'Hol n land is here'-actie gehoudenis Een Nederlandse trein zal dl periode door Engeland razei met als passagiers o.a. een infor matrice van de Haagse VVVf Maar ook op andere manierei wordt aan de weg getimmerd, li een oplage van 400.000 exempla ren wordt binnenkort het boekj '33 x Den Haag' verspreid, waar in 33 attracties worden beschrei ven. De VVV heeft overigen» problemen door een tot een abP soluut minimum gedaald perso neelsbestand, waardoor de ope ningstijden van de Haagse hip formatiekantoren moesten woi den teruggeschroefd. Ook de a, zomer zal de VVV de kantort 's avonds om negen uur sluiten Op de camping Ockenburgljj komt dit jaar geen VW-post VVV-direkteur Boudewijn Keyse hoopt dat de gemeente de vere n niging meer subsidie zal geven 0 opdat de service aan de loeris ten beter kan worden dan thanf) het geval is. problemen geraakt. De Engelse or ganisatie achtte het niét verant woord in de huidige onevenwichtige economische situatie aan het Delft- se miljoenenproject te beginnen. De enige bezitting van Trust Houses in Nederland is het Amsterdamse Apollohotel. Verspreid over Europa hebben de Engelsen nog vijftien andere vestigingen. Het Delftse gemeentebestuur wil nog enkele maanden bekijken of aan de bestemming motel toch nog inhoud kan worden gegeven. Wan neer dat niet het geval is zal de raad worden voorgesteld het be stemmingsplan opnieuw te wijzi gen. I Van ecu oruer redacteuren I KIJSWUK/IlRiJT In uklnlirr uwrHI hij Ilelfl do rrrvte paal Rrslauen vnnr hol £n,r.Ktf mnlo 0 iNrdrrtand Binnen rnkelo weken begin! de gemeente Helft mot hol bouwrijp maken van Ho nrnndi-iie r. Rijksweg 13 en do Kruithiliswcg IV directeur vin hr! horeca bedrijf, één van Ho min, «1(1 bodrij i. in do Ami-rikaanut n.ololnrganisalio Travctiulgo. wunll 'do hoor A .1 Nijsson Jr.. huidig direct ■i motel Hufirtiwiji'N in Rijswijk. vrrlrdcn jaar mrl llrlfl rc.l<v itrarl hrrfl TratoloHeo i'irh hol U-hl viuiilu-hvndrr. de (rond te ka de olie.r.sn. i - Wanitrrr he! Drift,, (emrrnlrhe ern rnnnne llllf.iij v'»n ilé renWhrT r dr grond oirt wil vertoorn. De totale kO<t*n vir> het oiojekl be- e luk sinds cnij:c lijd haar bc d'uon cura twaalf miljo'-r, piW'n StSa ------ i,r go-te„ voor Delft, dat de gronde,, Zwembad Hel HOtrljiljo *'v>|vliUSUlc t' 's overigen: Mirdrlig. dal :IA ll'waaH miljoen Uit onze krant van 25 juli 1974. DEN HAAG Het Haagse PvdA-raadslid drs. J. Hardon heeft in vragen aan het college van B. en W. gepleit voor de vestiging van de nog op te richten Postbank in Den Haag. Het raadslid wijst op de teruglo pende werkgelegenheid in de Haag se regio en de overcapaciteit aan kantoorruimte. Bovendien dreigt Den Haag. volgens drs. Hardon, het slachtoofer te worden van het spreidingsbeleid van de regering. In dit verband pleit het raadslid voor een actief werkgelegenheidsbeleid, waarbij met name aandacht dient te worden geschonken aan de dien stensector. Drs. Hardon stelde zijn vragen naar. aanleiding van het verzoek van het Amsterdamse college van B. en W. aan de regering de Postbank in Amsterdam te vestigen. Het gaat hier in fiete om een onderdeel van de Postbank, de af deling persoonlijke leningen. Aan vankelijk was de bedoeling dat die afdeling in Leeuwarden geplaatst zou worden. De commissie Oort, genoemd naar de thesaurier-gene raal van het ministerie van finan ciën, is evenwel voorlopig nog niet DEN HAAG De gemeente Den Haag rekent voor de begroting van het vorige jaar op een meevaller van ongeveer zestien miljoen gul den. Dat is het resultaat van een periodieke doorlichting van de ge meentebegroting. Op grond van de uitkomsten van de eerste drie kwartalen en de verwachtingen voor het laatste kwartaal komt Den Haag ten opzichte van de oorspron kelijke raming uit op het voordelige verschil, dat is te danken aan de verbeteringen in de algemene uit kering uit het gemeentefonds. Het nadelige saldo van de begroting 1974, dat aanvankelijk was geraamd op een bedrag van 27 miljoen gul den. komt door de meevaller op ongeveer elf miljoen. Volgens de per 30 september van het vorig jaar herziene raming van de investeringen heeft Den Haag in 1974 319 miljoen gulden geïnves teerd. waarvan 45 miljoen gulden in de woningbouw. gereed met zijn advies over de Postbank, die een combinatie moet gaan worden van de Rijkspost Spaarbank en de Post- Cheque- en Girodienst. ZOETER MEER Van 27 tot en met 31 mei komt er in Zoetermeer een Lentebeurs, geheten 'Niveau '75'. Het wordt een beurs met voorlich ting over huishouding, mode, meu belen. radio en tv, cosmetica, bloe men en planten, sport- en kam- peerartikelen. doe-het-zelf-artike- len. creativiteit, lectuur, kunst en antiek. Artiesten luisteren het ge heel op. De Lentebeurs wordt gehouden in vier constructiehallen op het IBM- terrein aan de Boerhavenlaan (vlak bij het nieuwe station). Deelnemers kunnen zich laten in schrijven bij het Comité Evene menten Zoetermeer. o.a. op donder dag 13 februari 20 uur in 't Tref punt. Dorpstraat 135. Bureau Span- cirkel, Monsterweg 27. 's Graven- zande. tel. 01748-5479, heeft de or ganisatie in handen. Van een onzer verslaggeefsters SPIJKENISSE De politie van Spijkenisse heeft de 200 gram zwa re vergiften, die zondagavond ge stolen werden uit de Botlek-apo theek, teruggevonden, nadat ze de inbrekers had gearresteerd. De da ders zijn twee Rotterdammers, de 20-jarige W. G. de R. en de 23- Jarige E. W. van C. Volgens de politie hebben de mannen het gif 'per ongeluk' meegegrlst, toen ze gestoord werden .door voorbijgan gers. Behalve de vergiften, waaron der arsenicum, strychnine en atro pine. zijn ook de vermiste ampullen met oplaten en 2500 amfitamineta- bletten teruggevonden. De R. en Van G. zijn zelf gebruikers van drugs. RIJSWIJK De oude dorpspomp bij de Nederlands Hervormde kerk aan de Rijswijkse Herenstraat zal worden gerestaureerd voor een be drag van 26.000 gulden. Om de pomp ook weer water te laten ge ven zal een aansluiting worden ge maakt op het waterleidingnet. De pomp. die voorkomt op de lijst van beschermde monumenten. krijgt een natuurstenen bak en een kope ren lantaarn die wordt aangesloten op de straatverlichting. LEIDSCHENDAM Voor het eind van het volgend jaar kunnen alle woningen in Leidschendam van ka beltelevisie zijn voorzien. De eerst aansluitingen zullen rond 1 juli ge reed komen voor de bewoners van Leidschendam-zuid tussen de spoorlijn Den Haag-Gouda, de Vliet en rijksweg 4 tot en met de nieuw bouw in de Staarevaartpolder. De antennes van de Centrale Antenne Inrichting zijn onlangs geplaatst op de nieuwbouwflat in de Starre- vaartpolder. Een ruimte in de flat is ingericht als lokaal-centrum, vanwaaruit de TV-signalen en de radio/FM-signalen via versterkers en grondkabels naar de woningen worden geleid. In het gebouw van het gemeentelijk lichtbedrijf aan de Nieuwstraat zal van maandag 17- tot en met donderdag 20 februari 's avonds een informatiecentrum over kabeltelevisie geopend zijn. Voorts zal huis aan huis het boekje 'kabeltelevisie in Leidschendam' worden verspreid. Voor iedere fase van de kabelaanleg wordt een ter mijn gesteld, waarbinnen men te gen een gereduceerd tarief een aansluiting op het kabelnet kan verkrijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6