VdA en VVD willen aast met afhandelen lan abortuswetgeving Scheuring bedreigt Simplisties Verbond Vijf jonge Turken in autobusje gestikt Staatssecretaris tikt chef van de PTT op de vingers tfu drie wetsontwerpen voor abortus DA-contributie in HU niet verplicht Staatssecretaris Meijer: in welzijnswerk houding van de CPN niet positief Wiegel: probleem uit politieke strijd halen In slaap verrast door zuurstofgebrek 3oek van Mansholt gepresenteerd Onjuiste weergave van spreidingsoverleg Geen voorschrift verplicht lid zijn woningcorporatie Amsterdam wil proef koopavond hervatten Jongen (18) verongelukt 'Typisch materialistisch denkpatroon' l Het Regent Dat 16 ït Giet. vei VPRO meldt 'meningsverschillen' tussen heren Kooten en Bie \èn Red Band Natuurlijk. Als reserve 'Beertje Colargol' RITA fW/KWARTET DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 BINNENLAND drie abortus-wetsonwerpen die nu bij de Kamer zijn ingediend: /P-AR (Van Schaik/Van Leeuwen) Abortus blijft strafbaar. Tenzij de lichamelijke geestelijke gezondheid van de vrouw ernstig wordt bedreigd. De arts beslist. Staatstoezicht op handhaven van normen. Verplichte registratie op naam van de gepleegde abortussen. Abortus alleen in de erkende inrichtingen. VVD (Veder-Smit/Geurtsen): Abortus wettelijk toelaten, of Vrouw beslist in overleg met arts. Geen normen in de wet. Anonieme registratie. Speciale commissie houdt toe zicht op abortusinrichtingen. Commissie beoordeelt of vrouw en arts de ingreep zorgvuldig hebben afgewogen. PvdA (Lamberts-Roethof Uitsluitend schrappen van de strafbaarheid van abortus. Vrouw beslist. Eventuele maatregelen tegen commerciële klinieken treffen als abortus in het zieken fonds komt. e de me Haagse redactie e t fflAAG PvdA en WD willen dat de Tweede Kamer de nieuwe abortuswetgeving nog voor de nde zomer afhandelt. Nu de WD-kamerlede n mevrouw Veder Smit en de heer Geurtsen het ^ichte VVD-abortus-wetsontwerp gisteren hebben ingediend, moet de Kamer drie wetsvoorstel- van WD, KVP-AR en Pvd) tegelijk behande len. ge irdkast die PvdA en VVD met h aak willen maken stuit op en 4n de KVP. Deze fractie grote politieke problemen als Van Agt een door de Ka- aangenomen ruim lieljswetsontwerp weigert te on- jg (enen en heeft daarom geen dei alip-fractieleider H. Wiegel zei loom dat het tijd wordt het abor- wi bleem uit de politieke strijd n. PvdA en WD voelen niets hoorzitting over abortus arfede KVP wil. 'Een hoorzitting iet trekt overbodig want de op- degen van de verschillende at,: ringen in ons land zijn al- a uidelijk', zei de heer Geurt- j en KVP uitten gisteren al op het WD-voorstel. De leden mevrouw Gardeniers en Roethof (PvdA) kwamen tot dé conclusie, dat VVD dA eigenlijk in hoofdlijnen de willen en zij vroegen zich jmi1 af> waarom de fractie met {gen wetsontwerp is gekomen lat-s van te proberen, het worstel te wijzigen. 'De VVD de abortus uit de politieke willen halen, maar door nu n eigen wetsontwerp te ko- het gevaar, dat geen drie wetsontwerpen het in mer haalt. Ik vraag me af, dela ng daarmee is gediend, in ^ai eval niet dat van de vrouw'. Roethof. Mevrouw Garde- ipemde het wetsontwerp van 'Bi de WD 'juridisch zo lek als een mandje'. De VVD-indieners zeiden met een eigen wetsvoorstel te zijn gekomen, omdat ten eerste het Pvd A-voorstel juridisch-technisch niet te wijzigen valt, en ten tweede het KVP-AR voorstel te ver van de WD-ideeën afstaat. Het liberale voorstel wil de abortus wettelijk toelaten in speci aal erkende klinieken, waar vol doende andere deskundigen aan wezig zijn om eventueel hulp te bieden. De beslissing is aan de vrouw, in overleg met de arts. In het wetsvoorstel zijn geen andere normen voor abortus opgenomen dan dat de arts en de vrouw de ingreep zorgvuldig moeten overwe gen. Noodoplossing' In de memorie van toelichting zegt de WD de abortus als een noodop lossing te zien en bijvoorbeeld niet als een middel om de bevolkingsgroei te berperken. De VVD wil een lan delijke commissie van deskundigen in het leven roepen, die de abortus praktijk in de gaten moeten hou- 1 onze Haagse redactie N HAAG De betaling van 1,50 per lid per jaar voor het A is in de CHU niet absoluut verplicht. Het dagelijks be ur van de Unie heeft besloten, kiesverenigingen en leden bezwaar maken tegen de betaling van deze heffing, vrij te Hen. betaling van de contributie het CDA bleek zaterdag. de CDA-statuten1 waren igekeurd, toch moeilijkheden te leveren in de algemene feadering van de CHU. Van 'e.! chillende kanten werden be- ren aangedragen. Herinnerd d onder meer aan de vrijstel- c die mogelijk is, van de Kal- -heffing, irigev&l van gewe- fbezwaren tegen de bouw van betreffende 'atoomreactor, dergelijke vrijstelling zou daarom ook moeten verle- voor het betalen van een tributie voor het CDA, wan- 'e~!men hiertegen ernstig be ar heeft. De heer Kaland, de penning meester van de CHU, merkte echter op, dat wanneer het be sluit is genomen, mee te doen aan het CDA, men ook bereid moet zijn, ervoor te betalen. Na afloop van de vergadering bleken velen toch niet tevreden te zijn met dit antwoord. Dat was de reden, waarom het dage lijks bestuur op de kwestie te rugkwam. Het bestuur besloot, een regeling te treffen voor de kiesverenigingen en leden, die schriftelijk hun bezwaren tegen de CDA-contriburie kenbaar ma ken. Het besluit wordt officieel in het volgende leden-contactor gaan bekendgemaakt. den en vooral tegen commerciële abortusklinieken zal moeten optre den. Als deze commissie meent, dat een kliniek te gemakkelijk abor teert, kan zij de kliniek een aan wijzing geven om het beleid te veranderen. Indien de betreffende arts een jaar na die aanwijzing zijn handelwijze niet heeft veranderd, kan de commissie de officier van justitie inschakelen. Hoe en op grond van welke normen de commissie nu precies te werk moet gaan, lijkt in het wetsontwerp allerminst duidelijk geregeld. In de praktijk zal het werk van de com missie daarom sterk afhangen van de deskundigen die er in zitten. De VVD wil de commissie laten sa menstellen door de Kon. Ned. Mij. ter Bevordering van de Genees kunst en de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn. De indie ners vertrouwen erop, dat deze des kundigen, die verschillende maat schappelijke opvattingen over abor tus zouden moeten afspiegelen, on danks hun mogelijke meningsver schillen over abortus, toch tot een gezamenlijk beleid in staat zullen zijn,. Wanneer een nieuwe abortuswet in werking zou kunnen treden, durfde fractieleider Wiegel gisteren niet te zeggen. Dat hangt niet alleen van de Tweede Kamer af, maar ook van de Eerste Kamer, de Raad van Sta te én van minister Van Agt (justi tie), die het moet ondertekenen. Voorzover nu te bezien valt, lijkt alleen het VVD-ontwerp kans van slagen te maken. Voor de voorstel- len van PvdA en KVP-AR bestaat in ieder geval geen meerderheid en het WD-voorstel krijgt alleen een meerderheid, als de PvdA het steunt, nadat het eigen voorstel is verworpen. Van onze correspondent HOOGEVEEN Vijf Turken van veretien tot tweeentwintig Jaar, afkomstig uit Rotterdam, zijn door gebrek aan zuurstof in een Volkswagenbusje op de Markt in Hoogeveen om het leven geko men. Ze hadden achter in de bus in een vuilnisemmer een vuurtje gestookt dat nog brandde toen ze sliepen. Alle zuurstof werd daar door onttrokken aan de ruimte waarin ze al meerdere nachten hadden geslapen. In 'Nieuwspoort' te Den Haag presenteerde dr. S. L. Mansholt gis teren zijn nieuwe boek 'De Crisis'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) heeft de directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, op de vin gers getikt voor een onjuiste weergave van een gesprek, dat zij eind vorige maand voerden over.de spreiding van de centrale di rectie van de PTT. De overleden Turken werden gis termorgen ontdekt door de ambte naar J. R. Troost, die op weg was naar z'n werk bij de sociale dienst. Hij waarschuwde de politie. De au to werd, zo is inmiddels uit het onderzoek gebleken, bestuurd door de 18-jarige Mustafa K. Eser uit Rotterdam. Gisteravond hebben fa milieleden van de slachtoffers na overleg met de vreemdelingendienst Rotterdam de lijken geïdentificeerd. In de auto lag nog een doos met wafels. Daaruit concludeert de poli tie dat het om dezelfde Turken Van onze parlememtsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) is niet be reid voor te schrijven dat iedereen die in een woning van een woning bouwcorporatie woont, lid moet kunnen worden van. die corporatie. Door een dergelijk voorschrift zou in feite een einde worden gemaakt aan de corporaties op levensbe schouwelijke grondslag Staatssecretaris Van Dam zei dit gisteren in de Tweede Kamer tij dens de behandeling van een wets ontwerp over grotere zelfstandig heid voor de woningcorporaties. Hierin heeft hij ook aandacht be steed aan het proces van democra tisering van het verhuren van wo ningen en de verhouding tussen huurder en verhuurder. Volgens drs. Van Dam wordt het democratise ringsproces een slechte dienst be wezen door regels op te leggen, waarvan niet bekend is hoe ze zul len uitpakken en die tot een chaos kunnen leiden. Deze gedachte heeft zijn partijgenoot Kombrink (PvdA) in een amendement neergelegd. Drs. Van Dam wil ook komen tot een verplicht overleg over zaken die voor verhuurders van wezenlijk belang zijn, zoals onderhoud en verbetering, de verhoging van de huurprijs in sommige gevallen en de verhoging van de servicekosten. Hij wil verder de woningcorporaties richtlijnen geven voor bijvoorbeeld het verstrekken van een jaarlijks overzicht van de servicekosten. ging die vorige week toen ®e in Hoogeveen aan het venten waxen in de kraag werden gevat omdat ze dit deden zonder vergunning. De namen van de betrokkenen werden toen door de verbalisanten geno teerd. De vier inzittenden hadden geen paspoort bij zich in tegenstel ling tot de bestuurder. Ze zeiden vorige week te venten met wafels voor een liefdadig doel, de kunsta cademie ln Rotterdam- De politie trok dit echter sterk in twijfel. De bestuurder van de auto had een arbeidsvergunning. Twee ouderpa ren van de omgekomen Turken wo nen in Rotterdam. 'Ik zag eerst alleen de chauffeur ln de auto. Aanvankelijk dacht ik dat hij lag te slapen en ik liep door. Ik vertrouwde het echter toch niet en ik ben terug gelopen. Toen zag ik meer mensen in de auto liggen in een bijzonder vreemde houding. Ze waren van de banken afgezakt, zo vertelde de heer Troost, kort na dat hij het voorval aan de politie had gemeld. De heer Troost had ook op de ruiten van de auto ge timmerd maar geen antwoord ge kregen. Over de oorzaak van het stikken van de Turken zei de politie dat er een zuurstof tekort is ontstaan doordat ze in een vuilnisemmer met hout een vuurtje hebben gestookt. Dat deden ze waarschijnlijk omdat ze het in de nieuwe Volkswagenbus nogal koud hadden toen ze gingen slapen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam willen de proef met de koopavond op kor te termijn in de hoofdstad weer invoeren. In december van het vo rig jaar besloot de gemeenteraad de proef te beëindigen, maar B. en W. zijn inmiddels gezwicht voor argu menten uit de middenstand, dat de omzet van een groot aantal winke liers sinds 1 januari sterk is ge daald en dat er diverse winkelbe dienden ontslagen moeten worden. Volgende week behandelt de ge meenteraad het voorstel van het collége. (ADVERTENTIE) Verdeeldheid Overigens steunen ongeveer acht leden van PvdA, D'66 en de PPR het PvdA-ontwerp niet. Zij zijn on derling verdeeld in hun voorkeur voor het KVP-AR-ontwerp of voor de WD. Zo voelen de Kamerleden De Gaay Fortman en .Waltmans (PPR) meer voor het KVP-AR- voorstel, terwijl het Kamerlid Cop- pes (ook PPR) voorkeur heeft voor het VVD-wetsontwerp. Dit omdat het WD-wetsontwerp in tegenstel ling tot het PvdA-voorstelregeis voor abortus geeft, maar daarbij niet, zoals KVP en AR, de verant woordelijkheid bij de vrouw weg haalt. ZUTPHEN Op een kruising in Zutphen is gistermorgen de 18-jari ge bromfietser G. Kwee uit Zut phen om het leven gekomen. De jongen werd, toen hij de kruising overstak, aangereden door een vrachtauto. Hij overleed ter In een extra-aankondiging aan de medewerkers van de centrale direc tie had de PTT-directeur laten doorschemeren dat aan de plannen van de regering voor het overplaat sen van de centrale dienst naar het Noorden niet meer viel te tornen. In de aankondiging betreurde drs. Leenman dat de regering beslissin gen had genomen zonder voldoende inspraak van het personeel en zon der weerlegging van de door het bedrijf naar voren gebrachte be zwaren. Na deze mededeling trokken de centrales van overheidspersoneel aan de bel bij de staatssecretaris, die kort daarop liet weten 'dat er geen sprake van is dat verdere inspraak of overleg zinloos zou zijn'. Polak ontkende dat de rege ring al een afgerond en definitief standpunt had ingenomen. Hij wees erop dat pas spijkers met koppen zouden worden geslagen als de toe gezegde spreidingsnota van de re gering met de betrokken PTT-ln- stanties en de Vakbonden zou zijn besproken. Pas na dat beraad krijgt de Tweede Kamer de nota te zien. De directeur-generaal van de PTT heeft vorige week in een nieuwe extra-aankondiging zijn eerdere mededelingen voor een belangrijk deel weer ingetrokken. Uit deze brief spreekt weer vertrouwen in de inspraak- en overlegprocedure die zal worden gevolgd vóórdat een de finitief spreidingsplan wordt opge steld. Van een verslaggever UTRECHT 'Ik waardeer de belangstelling van de CPN voor het welzijnswerk in het geheel niet positief. Ik,zie ook helemaal geen positieve opstelling van de CPN ten opzichte van het welzijnswerk.' hebben wel hun waardering uitge- Dit ze^ staatssecretaris W- Meijer (CRM) in een interview met snrolcen voor liet vervallen van ne -0 J. De gezamenlijke dienstcommissies van de centrale directie hadden eerder de nodige twijfel getoond aan de invloed van de PTT op de sprei dingsplannen. Zij meenden dat overeenstemming niet zal worden gezien als een voorwaarde voor het wel of niet doorgaan van die plan nen. De dienstcommissies wijzen op de 'woordbreuk' van Polak, die had toegezegd geen werkzaamheden te laten uitvoeren voordat een ak koord zou zijn bereikt. Volgens de dienstcommissies hebben een aan tal PTT-medewerkers namelijk wel opdracht gekregen voorbereidingen te treffen voor de verhuizing naar het noorden, De gezamenlijke dienstcommissies sproken voor het vervallen van de verhuisplicht voor de PTT-ers wier 'stoelen' naar het Noorden worden verplaatst. In een brief wijst staatssecretaris Polak erop dat de vrijwilligheid bij de spreiding cen traal komt. De dienstcommissies staan ook positief tegenover de me dedeling van Polak, 'dat een zo groot mogelijke nadruk zal worden gelegd op het betrekken van nieu we diensten in de spreiding en ook van snelgroeiende onderdelen van bestaande diensten'. De regering is met deze toezegging onder meer tegemoet gekomen aan een motie van provinciale staten van Zuid- Holland, waarin werd gepleit voor de vestiging van nieuwe- en groei- diensten in het Noorden. 'Jeugdwerk Nu', een weekblad over jeugdzaken, cultureel werk en sociale acties. Staatssecretaris Meijer noemt de manier waarop de CPN zich bezig houdt met het welzijnswerk geen bijdrage aan de vorming van basis voor een volksfront van CPN en PvdA. Over de opstelling van de CPN: Eigenlijk komt het er in wezen op neer dat de partij nog steeds zit op basis van gedachten, die in een vorige fase van de arbeidersbewe ging opgang deden, tegen de volks huizen in Amsterdam, tegen soci aal-cultureel werk, tegen maat schappelijk werk. Dat ging de el lende in de samenleving maar be- Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Deu itzendingen van h et Simplisties Verbond (SV) gaan mis schien een half jaar nadat er mee is b egonnen verdwijnen. Tussen de beide directeuren van dit Verbond, de heren B ie en Kooten, zijn verregaande menings verschillen ontstaan over ideologie en s trategie van het Simplisme, waarvan de VPRO, de omroep die welwillend zendtij d aan het SV afstaat, zegt de consequen ties niet te kunnen overzien. De eerstvolgende uitzending, die dinsdag 18 februari 's avonds om tien uur is, gaat waarschijnlijk nog wel door, maar de VPRO overweegt om indien de moeilijkhe den onoverkomelijk zijn twee afleveringen van het kinderprogramma Beertje Colargol op die avond uit te zenden. In de VPRO-gids van deze week, die de 'hoogst twijfe lachtige primeur' heeft, wordt een relaas gegeven van de ondergang van het zoveelste vernieuwingsver schijnsel in Nederland. 'Het Simplisties Verbond', zo zegt het blad 'is niet meer. Erger nog, verminkt, gescheurd en gehavend zal worden door-/ gegaan met een Simplisties Verbond onder leiding van heer Kooten en een Nieuw Simplisties Verbond onder leiding van heer Bie: het geen pijnlijk is voor de VPRO'. Arie Kleywegt, hoofd VPRO- televisie, zegt desgevraagd er niets van te begrijpen. 'Ik had het volste vertrouwen in het Verbond en heb met de twee directeuren nog geen contact gehad'. Ine Waltuch, die de uitzendin gen organisatorisch en tech nisch mogelijk maakte, heeft zich ziek gemeld. Zij is ingestort door de scheuring en wil in dit stadium geen commentaar geven- Volgens geruchten is heer Kooten uitgeweken naar Torremollnos met twee vreemde ipeisjes en een te am van de VPRO-gids, dat op onderzoek ging, trof hem daar aan. compleet met snor en meisjes. Aanvankelijk meldt hij, dat er 'niets aan de vinger' is, maar geeft dan vervolgens als commentaar: 'Het kan dus niet. Zelfs met twee leden ontstaat er in deze fase een onverkwik- kend conflict'. Hij wijst als de ware aard van het beest je 'heer Bie, heer Bie' aan, die in het begin dezelfde simplistiese geest aanhing, maar al gauw inhoud en in- houdsloosheld met elkaar ging verwarren. 'Ik achtte toen zelf de tijd gekomen om hem het blad van de mond te rijten. Het kan ook anders dan een handpersje in plaats van een elektri- sche-centrlfugale vruchten machine en dan brood zon der halve boter', aldus heer Kooten. 'Lolletje en potje' In minder prettige omstan digheden trof de VPRO-gids ln een Amsterdamse brood jeszaak heer Bie aan. Zijn verklaring: 'De voornaamste oorzaak van het conflict binnen het Simplisties Ver bond zijn de onoverbrugbare denktegenstellingen in ideo logie en strategie. Heer Kooten maakte van het Simplisme een lolletje en een potje van. En dat ter- wijl het Verbond is uitge groeid tot een beweging van duizenden, die middels denk- werk-praat-en doe-groepen proberen te komen tot het scheppen van een nieu we levensvisie. Heer Kooten is door zijn levenswandel uitgegroeid tot een voor beeld van negatief simplis me. Het is hij of ik eruit'. De VPRO-gids concludeert, dat de standpunten lijnrecht tegenover elkaar staan, maar dat ook nog andere geschilpunten hebben bijge dragen tot een scheuring, zoals de kleine kas van het Verbond, die ai maanden niet klopt. Verder dreigt de nieuwbouw van het Ver- bondskantoor vast te lopen en is de nieuwe bestelwagen van heer Kooten nog steeds niet betaald. Bovendien heeft heer Kooten er zelf voor gezorgd, dat hij een deèl van zijn neveninkom sten moest missen, omdat hij in een felle reactie zijn medewerkerschap aan de Haagse Post heeft opgezegd. Dit nadat Jef Rademakers in dit blad een aanval had gedaan op het Simplisme. En dat terwijl deze kolom van heer Kooten gebruikt zou worden als springplank voor het hoofdredacteur schap van dit blad. Uur der waarheid 'De uitzending van aan staande dinsdag zal gelden als het uur der waarheid', zo meldt de VPRO-gids, waar bij nog wordt opgemerkt, dat heer Kooten overweegt naar de TROS over te stap pen. In ieder geval is men binnen de omroep bezig een commissie van goede dien sten in het leven te roepen, die de scheuring binnen het Simplisties Verbond moet trachten te helen. Hoe dan ook, het is duide lijk, dat over dit alles de mattenklopper heen moet. dekken, dat liet niet goed zien hoe de verhoudingen werkelijk waren. En dat is nog altijd het standpunt van de CPN', aldus de staatssecre taris. 'Even zo goed als men daar ln wezen geen opvatting heeft over milieubeleid, geen verbinding met zaken als milieubehoud, groelvra- gen etc. Dat zijn zaken die niet pas sen binnen het typisch materialis tisch denkpatroon van de CPN'. Evaluatie Staatssecretaris Meijer noemt een evaluatie van het welzijnswerk noodzakelijk. 'De gemeenschap in vesteert grote bedragen in dit werk en dan is het reëel te vragen of men bereikt heeft wat men in oor sprong wilde. Het is een stuk verza kelijking in de goede zin van het woord, van dit werk. De begroting van CRM is twee keer met dertig procent gestegen. De ratio is: wat wordt deze samenleving daar an ders van?' Staatssecretaris Meijer: 'De essen tie is dat we komen tot geaccep teerde maatstaven voor de beoorde ling van een activiteit. Niet een lijstje met tien punten, waarop een soort selectie plaats vindt, maar een continuo afweging Of we met de gekozen werkvorm op de goede weg zijn, of we moeten bijsturen, of we gedeelten moeten opheffen, of helemaal kappen'. 'Voor de laatste maal, Ri ta: ga weg!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3